HAAGSCHE COURANT De Nederlandsche Arbeidsdienst BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 22 Augustus 1941. Taak der Nederlandsche P.K. aan het Ooste lijk front s I Gouden letters ■1 fliji f s DERDE BLAD Engelsche luchtaanvallen Deurne (Wasbergk Zang en rnnziok tijdens^ rost' De Nederlandsche instelling volksche opvoeding HET INLEVEREN DER WAPENS DOOR OFFICIEREN OVERTREDINGEN VAN HET PRIJS- BEHEERSCHINGSBESLU1T - N.V. ELECTRICITEITSBEDRIJF ZÜID-HOLLAND t voor LUITEÏ&NT-GENERAAL B.D. J. H. CARSTENS f Weest zuinig Weest zuinig UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN Vraaggesprek met den commandant Wouter Hul stijn COLLECTE VOOR DE TUBER CULOSEBESTRIJDING s V De redactioneele uitrusting der P.K. oorlogscorrespondenten van hatr Nederlandsche Legioen wordt ingepakt. Tijdens het inpakken. Vm links naar rechts: generaal H. A.. Seyffardt van het Hoofdkwartier van het Legioen, wachtmeester Schreuder, onderofficier Barendrecht en SS-Haupt&turmführer Hulstijn, commandant der Nederl. P.K. Indrakken en ervaringen van eenige werkers ft Weest zuinig met licht S ft Weest zuinig met gas 5 ft 5 Ned. Administratie van onroerende goederen Beginselen w 9 Serné, GRASSTROOPERI J DE OPLETTENDE WINKELIER duinlaan 2, ’s-Gravenhage. Opening in September a.s. De van Cultuurbescherming deelt en in zijn 1 Band met het vaderland De Nederlandsche P.K. zorgt er dus JORDAAN CABARET VAN MIEN KALK- HOVEN IN HET MILITAIR HOSPITAAL F1NANCIEELE BATEN ÏN SPECIAAL FONDS No. 17960 LEVERING VAN ENERGIE AAN DELFT, DORDRECHT, GOUDA, 's-GRAVEN- HAGE, LEIDEN EN ROTTERDAM ft A /L TL ft ft /s A A A A A ft A ft A A A A ft A A A A A ft A A Eén doode en zes gewonden In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar brisant- en brand bommen neer. In .een stad in Noord-Hol- land werd een kerk beschadigd. Op een andere plaats in bet Noorden des lands liep een industriebedrijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht gewonden te betreuren. «gemeente Loosduinen dW* beurt de letters P, voor doel, zich het het milie- KINDER VOORSTELLINGEN IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Voor Zondag 24 Augustus heeft de di rectie van den Haagschen Dierentuin we derom de bekende illusionist mr. Carter geëngageerd om voor de jeugdige bezoe kers van den Haagschen Dierentuin kin dervoorstellingen te komen geven. Op het geheel nieuwe programma staan 3 voorstellingen, waarbij zullen optreden de Chineezen Chang See Hee”. Voorts een' lumineuze vinding op het gebied van kinderamusement, n.l. „Het Theater Fan- toche”, tooneel op tooneel. Een spel van zang en dans en clownerie, uitgevoerd door dwergen, Volksche opvoeding Deze gemeenschapsopvoeding voert ons naar het derde punt: de volksche opvoe ding. Hieronder wordt verstaan, dat bjj het’ onderwijs vooral op den voorgrond zal staan, datgene, wat voor het welzijn van ons volk van belang is. Bovendien zal de leerling-door reizen zijn vaderland leeren kennen. Door reizen in het buitenland zal hij vergelijkingen leeren trekken tusschen zijn eigen land en den vreemde, waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het inzetten van de oudste leer lingen in boerenbedrijf, in mijnen en fa brieken leeren zij datgene kennen, wat den grondslag vormt voor ons volksbestaan terwijl bovendien eerbied voor den ar beid wordt bijgebracht; Door het hier voorgaande zijn de drie belangrijkste be ginselen van de opvoeding van de N.I.V.O. in het kórt omschreven. Eischen voor toelating dat hij Zondag a.sj» zal kunnen gaan. Im In den ouderdom van 61 jaar is over leden de luit.-generaal der Artillerie b.d. J. H. Carstens. Hij was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal morgenmid dag omstreeks 3 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats vinden. V Morgen vindt in de groote zaal van den Dierentuin de uitreiking van boter en vetkaarten plaats voor de volgende personen van 8—11 uur de Koster t/m ■einde K en La t/m Leenart; van 1114 uurLeenders t/m einde L en Ma t/m Magijar; van. 14—17 uur; Mahien t/m Mousson. In dë voormalige zijn morgen aan Q en S. Hierbij wordt ter kennis gebracht van de Nederlandsche beroeps- en reserve-of- ficieren, die ingevolge de een dezer dagen in de dagbladen bekend’ gemaakte circu laire van het hoofd van het Afwikkelings bureau van het departement van Defensie van 12 Augustus 1941, afd. E, bureau 1, no. 74, gedurende het tijdvak van 25 t/m 30 Augustus 1941 in de gemeente ’s-Gra- venhage wapens, munitie en uitrustings stukken hebben in te leveren, dat de in levering dient te geschieden aan de afdee- ling Militaire Zaken der Gemeentesecreta- ‘rie, Copernicusstraat 159, alhier, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met eep der letters: A t/m D op Maandag 25 Augustus, E t/m K op Dinsdag 26 Augus tus. L t/m M op Woensdag 27 Augustus. N t/m R op Donderdag 28 Augustus, S t/m U op Vrijdag 29 Augustus; al deze dagen tusschen 8.45 en 14 uur; V t/m Z op Zaterdag 30 Augustus tusschen 8.45 en 12 uur. DOOR SPOORBOOM GETROFFEN EN GEWOND Gistermiddag om 5 uur wilde de 39- jarige wielrijdster mevrouw H-. J. uit de Isingstraat nog onder de spoorboomvn aan de Schenkstraat doorglippen, hoewel de boomen reeds daalden. Zij greep naar een der dalende boomen, geraakte er onder en kwam te vallen.- Zij bekwam een kneuzing aan het rechtersleutelbeen en werd ter verpleging in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen/ begin van het met September instelling De berichtgeving van het oorlogsfront, zooals wij die in dezen oorlog van de Duitsche P.K.-verslaggevers hebben lee ren kennen, verschilt wel hemelsbreed van die uit vorige oorlogen, toen de meeste journalisten hun reportage „van het front” uit de tweede of derde hand kregen, ter wijl zij "zelf, meestal tientallen k.m. ach ter de vuurlinie, in betrekkelijke veiligheid zaten. Nu ^r echter, met het Vrijwilligers legioen Nederland een aparte Nederland sche P.K.-trein meegaat naar het Ooste lijk front, zal ook Nederland zijn aandeel krijgen in de documentaire geschiedschrij ving van dezen oorlog. Vorige week Zater dag is de Nederlandsche P.K. reeds naar het Oostelijk front vertrokken om daar eerst de militaire vooropleiding te ontvan gen. Zooals men weet, is de persoonlijke persreferent van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, S.S. Hauptsturmführer' Wou ter Hulstijn, belast met het commando over de Nederlandsche P.K. De heer Hul stijn, die in verband met de technische voorbereiding der werkz.'aamhedetj van de Nederlandsche journalisten aan het Ooste lijk front, nog eenige dagen in ons land verblijf houdt, neeft aan een redacteur van de V.P.B. een aantal belangwekkende bij zonderheden verteld over het doel en de werkwijze van dit laatste snufje der oor- logsberichtgeving, de P.K. Wij ontleenen aan dit onderhoud het volgende: De oude oorlogscorrespondent, zooals wij hem kennen uit den Boerenoorlog, den Russisch-Japanschen oorlog en den wereld oorlog heeft afgedaan, zoo vertelde ons S.S. Hauptsturmführer Wouter B. D. Hul stijn. Daar er oorlogscorrespondenten noodig zijn, in de eerste plaats voor de documen taire geschiedschrijving van den oorlog en In de tweede plaats voor het onderhouden van den band tusschen front en vaderland, heeft de Duitsche legerleiding naar andere wegen gezocht. Zij heeft deze gevonden door het militair inbouwen van propagan- da-compagnieën in de geheele oorlogs machine. Dit zijn normale gevechtseenhe den, die ook daadwerkelijk aan den strijd deelnemen, doch in wier gelederen jour nalisten, foto-reporters, cameramannen en radio-verslaggevers strijden. De Waffen S.S. heeft tot dat doel een speciale com pagnie opgebouwd, waarin de Nederland sche P.K.-trein tactisch als een der secties is opgenomen. Evenals de Noren, Denen, en Vlamingen, strijden de Hollanders in het teeken van het zonnerad. Het feit, dat de Nederlandsche P. K.- trein een sectie is van de P.K. der Waffen S.S. brengt.met zich mede, dat de bij deze sectie ingedeelde journalisten in de eerste plaats de harde .leerschool zullen hebben te doorloopen van eiken strijder der Waf fen S.S. Bovendien worden zij ingewijd in de geheimen van de woord- en beeldjour- nalistiek te velde. Om een kleinen indruk te geven van de moeilijkheden valt hierbij op te merken, welk een gewichtige rol het verbindingsvraagstuk van het front met de dagblad-drukkerij en den radio zender speelt. Een dame plaatste gisteren haar rijwiel voor een winkel op de Delftschelaan en verzocht den winkelier even een oogje op het stalen ros te 'willen houden. Ter wijl de winkelier stond op te letten, ver scheen plotseling de 50-jarige koopman J. v. d. V., die boven zijn theewater wfes en daardoor het verschil tusschen mijn en dijn niét duidelijk meer zag. De fiets stond hem wel aan en hij wilde er kalm mee wegrijdeh. maar als een spin in haar web schoot de winkelier toe en hield v. d. V. aan. Na uitlevering aan de poli tie en nadat hij zijn roes had uitgesla pen is de koppman ingesloten. Speciaal fonds voor sociale zorg. De artikelen, fotp’s films en radio-repor tages der Nederlandsche P.K. worden aan de dagbladen en theaters geleverd tegen een door het departement van Volksvoor lichting en Kunsten vast te stellen ver goeding. Deze gelden worden gestort in een speciaal fonds, dat bestemd is voor latere sociale zorg. Dit fonds is in een stichting ondergebracht, in welk bestuur o.a. zitting hebben: luitenant-generaal H. A. Seyffardt en prof. dr. T. Goedewaagen. ten, een onaanzienlijk stukje vader- landschen grond, waaraan geen eer te be halen zou zijn. Zoo meenden we tenmin ste. Maar we begonnen, we gingen ver der, eiken dag opnieuw, met frisschen moed. De marsch naar het stukje heide werd ons even vertrouwd als vroeger in onze jongensjaren de weg naar school. We zouden kunpen zeggen, dat we eigen lijk opnieuw naar school gingen op dit stukje hei, want we hebben er onzegbaar veel geleerd. De heide werd afgestoken en tot op zestig c.m. diepte uitgegraven, om gegooid en gëegaliseerd. Het was een zwaar, moeizaam werk, dat voor het oog langzaam vorderde. Maar toch zat er voor uitgang in en de lust in den arbeid groei de naar mate meer resultaten werden be haald. ..Ik moet zeggen er zat ook iets plezierigs en opwekkends in, als de com mandant kwam mededeelen. dat, wat de arbeidsprestatie betreft, het gemiddelde van een normale werkploeg telkens werd o'üerschreden."’ Geen volleerde grondwerkers Wij waren beslist geen volleerde grond werkers. Degenen, die van. huis uit ge wend waren met de spade om te gaan, waren onder ons met een lantaarntje te zoeken. Ons tempo was niet buitensporig Vertrouwde leiding De P.K.-eenheden zijn volkomen gemo toriseerd, daar zij zich snel moeten kunnen bewegen. De auto’s zijn behalve door het zonnerad gekenmerkt door een Hollandsch klompje met een liggende pijl er door. Ik •word als commandant, behalve door drie Nederlandsche officieren bijgestaan <y>or een Duitschen luitenant, die de krijgsver richtingen op alle fronten als P.K.-man heeft meegemaakt en die daarbij niet al leen de rangen heeft doorloopen dóch ook onderscheiden werd met het ijzeren kruis le en 2e klasse. In verband met de moei lijke omstandigheden, waaronder de Neder landsche P.K.-trein op het Sovjet-front zal hebben te strijden, moet aan de tech nische uitrusting de grootst mogelijke zorg worden besteed. Hauptsturmführer Hul- stijn en de organisatieleider bij den staf van het legioen, de heer H. A. Seyffardt jr. zijn al eenige weken lang bezig om te zorgen, dat het benoodigde materiaal wordt aangekocht, opdat het over enkele dagen kan worden meegenomen- naar bet front. „Er moet natuurlijk om de kleinste kleinigheden worden gedacht”, zoo ver volgde Hauptsturmführer' Hulstijn. „Niet alleen moeten er b.v. acht draagbare schrijfmachines mee, groote pakken schrijf papier, carbonpapier, scharen en lijmpot ten, kprtom alles wat tot een redactioneele uitrusting ook te velde behoort, maar ook potlooden, linealen, vlakelastiekjes en al dië kleinigheden, die in de sovjet-steppen niet te vinden zijn. De journalistieke staf Aan de Nederlandsche U.K.-trein zijn verbonden: 8 journalisten. 5 persfotografen 3 cameramannen en 4 radiotechnici. De journalisten treden eveneens op als radio verslaggevers. Voorts gaan er met den P.K.-trein, welke uit 23 auto’s, 2 vracht auto’s en eenige motorrijwielen bestaat, de noodige mechaniciens, chauffeurs, instru mentmakers en ander technisch personeel mee. Een der wagens bevat een volledige instrumentmakerij, voorzien van alle in strumenten, welke noodig zijn voor het repareeren van fototoestellen, film- en ra- dio-apparaten en motoren. Er gaan speciale kleine, losse benzine motoren mee om in de steppen, waar men natuurlijk geen electrischen stroom kan krijgen, zelf electrische energie te kunnen opwekken. Van elk apparaat en elk onder deel worden eenige duplicaten meege stuurd, zoodat verliezen, geleden tijdens gevechtshandelingen, niet den geheelen P. K.-trein werkloos kunnen maken. Over de bewapening van de Nederland sche P.K, .welke zeer sterk is, mocht Hauptsturmführer Hulstijn ons natuurlijk geen nadere inlichtingen verstrekken. Hij volstond met er op te wijzen, dat de be wapening van dien aard is, dat zijn afdee ling een sterke gevechtseenheid vormt, in staat om aan elke aanvalshandeling deel te nemen en zich tegen eiken aanval te *weer te stellen. nummers met gre/ot succes doen hooren. En dan de anderen, die door hun of haar medewerking tot het welslagen van dezen feestmiddag voomonze Hollandsche ge wonden hebben bijgedragen, t.W. Albert Heineman, de conferencier-zarfger, Miep en Dick Scholten, waarvan de eerste vooral succes oogstte jnet het liedje „Marietje van de koffiebranderij”, Mien Kalkhoven, te ziel van het gezelschap, Frits Duif, Jan Arends, Fred Aart Zegveld, Annie Blom e.a. Uitgevoerd werd een revue getiteld „Hoe maller, -hoe mooier” en het dave rend gelach, dat alle executanten bij de verschillende nummers teweeg hebben weten te brengen, was het beste bewijs, dat het gebodene in den smaak viel Namens de patiënten is het gezelschap dank gebracht. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose schrijft De nood is hoog gestegen en daarom verdient de op 29 en 30 Augustus te hou den landelijke collecte ten behoeve van de tuberculosebestrijding de volle belangstel ling van het geheele Nederlandsche volk. De deelnemende organisaties hebben zich achter de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tubercu lose geschaard, welker voorzitter, de heer dr. L. C. Kersbergen, tevens voorzitter van den Gezondheidsraad, steeds op de bres heeft gestaan eh nog staat voor een goed georganiseerde tuberculosebestrij ding. Nimmer werd in Nederland tever geefs een beroep gëdaan op de vrijgevig heid, wanneer het de tuberculosebestrij ding gold. In dezen tijd, waarin reeds een toena me van het aantal tuberculóse-patiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem dienen te geschieden. Weest daarom mild in uw gave en toont, dat gij een warm hart hebt voor uw lijdenden mede- mensch. Groot is de verwachting, toont, dat gij de roepstem hebt verstaan. ft V 3 V s 5 V V V 5 V V v V V v V V V v f Polygooon-#. d. Werfft pamelijk dat van den harmonischer mensch. Wat hieruit voortvloeit voor het leerplan en voor het geheele schoolleven der N.I.V.O. kan hier onbesproken blijven. De opmerking zou kunnen wor den gemaakt, dat de meerdere tijd, be steed aan lichamelijke en kunstzinnige opvoeding, ten koste gaat van de uren, welke -tot nu toe aan het intellecueele onderwijs besteed werden. Hiertegenover kan vastgesteld worden, dat de ontwikkeling van den leerling in lichamelijke en kunstzinnige richting hem’ zoo veel vreugde verschaft en zijn totaal- ontwikkeling zoodanig bevordert, dat hij zich met grooteren werklust aan de hem opgelegde taak zal wijden.. Daardoor blijft .in weerwil van den minder beschikbaren tijd, het geestelijke niveau ongewijzigd. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de ge meenschap. Daarom is voor de N.I.V.O. de internaatsvorm gekozen, daar in het internaatsleven gemeenschapszin en kame. raadschap, twee eigenschappen onmisbaar het bereiken van het gestelde best ontwikkelen. Door internaatsleven wordt het fa- en gezinsverband niet verbroken, want het schooljaar wordt door drie groote vacanties, met Kerstmis, Paschen en in - den zomer .onderbroken, ifi welke vacanties yoor^ dateer injie^eerste plaats regelmatig ^e leerlingen in het gezin terugkeeren. Men kan vermoeden, dat de gemeen schapsopvoeding de persoonlijkheid van den leerling niet tot zijn recht laat komen. De ervaring aan andere internaten opge daan, bijv, van de National-politische Er- ziehunganstalte in Duitschland en aan de Engelsche colleges heeft geleerd, dat de persoonlijkheid niet onderdrukt wordt, maar daarentegen meer tot ontplooiing komt. Het A.N.P. schrijft ons Het behoeft geen betoog, dat bij den Nederlandschen Arbeidsdienst het werk een eerste plaats inneemt. Daarover is ge schreven en gesprokener zouden wer ken van openbaar nut worden, uitgevoerd, waar het geheele volk van zal profitee- ren. De tweede pionier, die binnenkort naar huis terugkeert en dien wij naar zijn indrukken over zes maanden arbeidsdienst yroegten, verklaarde heel openhartig, dat ‘de eerste kennismaking met het werk- óbject was tegengevallen. Op een goeden .morgen was de ploeg uitgerukt. De tocht ging over een slechten weg of liever langs een paar karresporen met kuilen, die door den regen tot mod derpoel waren geworden. Daar klonk het commando „halt”. Niemand begreep, waarom juist op die bepaalde plaats halt moest worden gemaakt. Er werd evenwel gezegd, dat we bij het werkobject waren aangekomen. Met den besten wil van de wereld konden we het niet ontdekken en we waren dan pok danig teleurgesteld: er was niets anders dan een onregelmatig perceeltje heidegrond, armtierig en yerla- Door twee surveilleerende agenten zijn gisteren naar het politiebureau aan de v. d. Vennestraat overgebracht de 17- jarige muzikant A. V. en de 18-jarige loodgieter L. L„ die zich aan den Zomer- weg schuldig maakten aan strooperij van gras, dat zij met paard en wagen wilden vervoeren. Na verhoor en nadat proces-verbaal was opgemaakt, zijn de jongens aan hun ouders teruggegeven. GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar P. C. van Ginkel-Klaver. Schenkstraat 37, herdenkt op 26 Augustus het feit, dat het vijftig jaar geleden tin het huwelijk trad. Os. VASSEUR Ds. Vasseüt. predikant van de Vrije Evangelische Gemeente, die door een ope ratie en daarna gevatte kou in 8 weken niet voor de gemeente kon optreden, is( in zoover hersteld, weer eenmaal vóór zal kunnen gaan. In dien dienst zal hij keckeraadsieden be-j vestigen. Mien Kalkhoven’s cabaret heeft gister middag voor een Amsterdamsche sfeer gezorgd in het Militair Hospitaal. De verpleegden hebben kunnen genieten van muziek, zang en het spelen van aller hande schetsjes in Jordaanschen trant. Het is een groote verdienste van dit troepje Jordaners, dat het op het gebied van de kleinkunst een groote verschei denheid weet te bieden. Het orkest „De toffe jongens”, dat niet minder dan vier „trekpiano’s telt, heeft zich onder leiding MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS In het Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2 E. wordt morgenmid dag om half 3 een algemeene rondgang onder geleide door de afdeeling Dierkun de gehouden. Zondag 24 Augustus, otn half 3, is er een algemeene rondgang onder geleide door de afdeeling Volkenkunde. Het Museum voor het Onderwijs is ge durende de vacantie dagelijks geopend van 10 tot 16 uur. Des Zondags van 13.3016 uur. journalistieke bijdragen worden geleverd aan de Nederlandsche pers over de sociale en andere toestanden in Rusland alsmede over de wapenfeiten aan het Oostelijk fronit, in het bijzonder -waar het betreft de krijgsverrichtingen der Nederlandsche vrijwilligers, die strijden in de Waffen S.S.fhet legioen en de N.S.K.K. Voorts is het onze taak .te zorgen, dat de noodige fotografische opnamen het vaderland be reiken en dat de Nederlandsche radiozen ders regelmatig frontreportages kunnen uitzenden bij monde van onze eigen Ne derlandsche vrijwilligers en dat de film journaals wórden aangevuld met docu mentaire Nederlandsche filmopnamen. Een tweede opgave van onze P.K. is om de Nederlanders aan het Oostfront te voorzien van literatuur en hen ook op andere wijze gelegenheid tot ontspanning te geven. De ziel van deze afdeeling is de heer Seyffardt jr. Op zijn initiatief heeft de luitenant-generaal Seyffardt o.a. dui zend gulden beschikbaar gesteld voor den aankoop van een veldbibliotheek, samen gesteld uit de beste werken vah Neder landsche auteurs. t Met den aankoop hiervan is belast dr. van Ham, hoofd van de afdeeling Boek wezen van het departement van Volksvoor lichting en Kunstep. Deze veldbibliotheek komt onder leiding te staan van den eer sten luitenant Harmse, redacteur van de Arbeiderspers, die Zaterdag j.l. reeds naar i x x het Oostfront is vertrokken. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat Bovendien wordt er voor gezorgd, dat eiken dag per koerier een aantal exem plaren van de voornaamste Nederlandsche dagbladen naar het Nederlandsche legioen worden gezonden. De betrokken dagbla- den hebben hun medewerking op dit punt reeds- toegezegd. Voorts heeft de heer Seyffardt jr.^zich belast met den aankoop van een uitgebreide collectie gramofoon- platen yan Nederlandsche volksliederen en composities. De heer Seyffardt zal deze collectie dezer dagen persoonlijk naai; het t Oostelijk front brengen. De technische staf van den P.K.-trein zal er zorg voor dragen dat deze platen op de kameraadschaps- avonden en andere gezellige bijeenkomsten van het legioen ten gehoore worden ge bracht. Nederlandsche Administratie onroerende goederen deelt mede De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor een mondeling-verkeer tot nader order geen gelegenheid bestaat. Alle aan giften en aanmeldingen 'moeten schrifte lijk gedaan worden; in het belang van een snelle afwikkeling moet men daarbij van de Duitsche taal gebruik maken. Verder wordt men er opmerkzaam op gemaakt, dat de aanmeldingsformulieren, in duplo moeten worden ingediend. Deze formulie ren zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de kamers van koophandel en fabrieken tegen betaling van ƒ0.25 per formulier. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden gisteren 434 baden ge nomen, in het Volkszeebad 744, in dat te Kijkduin 134 en in het zwembad in het Zuiderpark 2405. De temperatuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 64 gr. en van dat in het Zuiderpark 65 gr. F. In een bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van 18 Augustus 1941 zijn opgenomen de goedgekeurde statuten van de te ’s-Gravenhage opgerichte N.V. Elec- triciteitsbedrijf Zuid-Holland. De vennootschap heeft ten doel de leve ring van electrische energie. Zij tracht dit doel te bereiken door het aanleggen, uitbreiden, vernieuwen, overne. men en exploïteeren van inrichtingen en werken tot het gel&den, het transformee- ren, het verdeelen of het leveren van electrische energie, alsmede door het in- koopen en verkoopen van electrische ener gie. Zij is bevqpgd tot alle handelingen, welke aan de bereiking van het boven omschreven doel bevorderlijk zijn of daar mede in den ruimsten zin van het woord verband houden, ook indien deze bestaan in het deelnemen in of het overnemen van andere ondernemingen. Onverminderd het bepaalde bij of krach tens de Electriciteitswet, mag de vennoot schap binnen het gebied der provincie Zuid-Hölland geen electrische energie leveren dan aan de gemeenten Delft, Dor drecht, Gouda, ’s-Gravenhage, Leiden en Rotterdam. Deze beperking geldt niet, iri- dien voor'de betrokken levering de instem ming is verkregen van den Raad van die gene dezer gemeenten, binnen welker ver zorgingsgebied de levering zal geschieden. Het maatschapppelijk kapitaal der ven nootschap bestaat uit 43Q.OOO, verdeeld in drie en veertig aandeelen van 10.000. Bij het verlijden dezer akte zijn alle aandeelen geplaatst en worden binnen acht dagen nadat de vereischte verklaring van geen bezwaar zal zijn verkregen in contan ten a pari volgestort. Deelgenomen wordt door, de provincie Zuid-Holland voor elf aandeelen, de ge meente Rotterdam voor tien aandeelen. de gemèente 's-Gravenhage voor acht aandee len, de igemeente Dordrecht voor vijf aan deelen, de gemeente Leiden voor vier aan deelen, de gemeente Delft voor drie aan deelen en de gemeente Gouda voor twee aandeelen. opgevoerd. We werkten evenwel regel matig. De pauzes waren ruimschoots voL doende en daarenboven werd niet de heele dag aan den arbeid besteed. Toch schoten we op. Dit is zonder twijfel toe te schrij- vei^, zoo verklaarde deze, tweede werker, aart de opgewekte sfeer, waarin het wer ken geschiedde. Met een man of tien in een greppel hadden wij het genoegelijk onder elkaar en het werk kon niet zoo zwaar zijn of het weer zoo slecht, het ging er toch prettig toe. Het geheim van deze opgewektheid'/ Dit ligt in het besef, dat men samen bezig was iets tot stand te brengen. Want het miserigë heitje werd langzamerhand werkelijk akkerland, -de weg erheen werd beter begaanbaar 'ge maakt en we zagen in onze gedachten op dit stukje grond de lupine staan en de rogge met volle, rijpe aren. En mochten we daarop niet trotsch zijn?” Lichaamsoefeningen in de vroege morgenuren De derde man, wien wij naar zijn in drukken uit het kamp vroegen, was voor al getroffen door het succes van de lichaamsoefeningen in de vroege ochtend uren. „De reveille klinkt in niemands ooren prettig, ook niet in de ooren van mannen van den Arbeidsdienst. In den half sla. penden toestand van eiken morgen is men beslist van meening, dat men tekort heeft geslapen, dat de dag naargeestig zal zijn en dat het voor je persoonlijk welzijn be ter is te blijven liggen. Maar de reveille in het arbeidskam'p is onverbiddelijk: om 6 uur opstaan en om 6.05 lichaamsoefe ning. Dan spannen zich de spieren en de botten kraken. Er waren er bij onze ploeg, die een kwaden tijd moesten doormaken,- voordat zij eenigszins aan een gezond ge bruik van hun lichaamskrachten gingen wennen. Anderen-waren sportiever, maar allen beseften na eenigen tijd dat deze vroege lichaamsoefeningen je dagelijks leniger en sterker maakten en zelfs fris- scher van geest. „Met dat af hebben wij wel bij het morgenkrieken in een voet dik sneeuw gestaan en maakten we een looppas tegen een Noordooster in, die je den adem benam en vlijmscherp over je gezicht sneed. Dat was niet bepaald een pretje, maar wij werden er sterk van. Ook in den loop van den dag werd er in ons kamp nog sport bedreven. En zelfs zij, die ’s morgens niet zoo goed meekonden, stonden bij deze lichaamsbeweging hun mannetje. En wanneer we dan tenslotte met een moe lichaam en tintelende spieren in de cantine bijeen zaten, dan beloofden we onszelf plechtig, dat we ook na den tijd in den Arbeidsdienst zouden blijven door gaan met in sport en spel ons lichaam tc harden. Dit was mijn ontdekking”. En het «mag tot slot van deze korte in drukken aldus besluit het A.N.P. uit den Arbeidsdienst dan onze ontdekking zijn, dat al degenen, die zich melden voor dezen dienst, hoe verschillend van aard ook, beter en ..rijker m de maatschappij .terugkeeren, "wanneer hun diensttijd voorbij is. CREMATIE MEJ. H. E. WTTEWAALL Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mej. H. E. Wttewaall, be stuurslid van de vereenigingen Armenzorg en Ons Huis alhier, op 66-jarigen leeftijd te Deventer overleden. Aanwezig waren mevrouw A. M. Hooy- kaas-de Lange, voorzitster der Ondersteu ningscommissie van de vereen. Armen- - zorg, mevr. M. Werker-Hoyer, bestuurs- van Arie Borremans in een groot aantal^ pd, mevr. l. van Woerkom-Fock en mej. Joh. Löhnis, bestuursleden van Ons Huis, A. M. Sandt van Nooten, mej. J. N. S. A. Moltzer, jonkvr. C. Witsen Elias, de heer en mevrouw Canneman-Philipse, mej. A. L. de Block, mevr. N. de Stoppelaar- ’s Ja cob, mevr. M. J. Korstanje-Boot. mevr. S. J. O. von Mansbach-van Rappard, de heer en mevr. A. Crommelin-v. d. Mersch, mevr. P. J. M. Moens-Wagner, mevr. J. Cort v. d. Linden-de Koning. mevr. H. J. van Stepele-Manschot, S. M. S. Philipse, mevr. H. Oberstadt-Witsen Elias, mevr. Paap, mej. J. Romijn e. a. De organist speelde „Die grosze Schmert- zenmann” en bij het dalen van de kist „Wenn ich einmal soil scheiden”, beide van Bach. De oudste broeder van de ontslapene, mr. F. W. R. Wttewaall, burgemeester van Deventer, dankte in het bijzonder allen, die zijn zuster in haar leven liefde en vriendschap hadden geschonken. Zij heeft met groote trouw en toewijding licht wil len brengen in het leven van velen, die hulp en steun behoefden. Bij velen zal haar nagedachtenis in hooge eere blijven voortleven. Wegens overtreding van het prijsbe- heerschingsbesluit werd proces-verbaal opgemaakt tegen den 42-jarigen drogist J. de B. en den 37-jarigen schilder B. M H., die peper tegen verhoogden prijs wilden verkoopen. 1150 Busjes peper werden in beslag genomen Wegens prijsopdrijving en overtreding van de Hamsterwet 1939 werd proces verbaal opgemaakt tegen den 51-jarigen koopman E. H. T., die er zijn werk van maakte damesstoffen in winkels tegen den normalen prijs te koopen. ze een tijdje vast te houden en dan tegen verhoogden prijs weer te verkoopen. 15 Couponsl japonstoffen werden in beslag genomen. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Natuurlijk. Nooit is Nederland achtergbleven als er, waar ook, hulp geboden moest worden aan den lijdenden mensch. Onze geschiedenis, ook de jongste heeft tal van bladzijden, waarop met gouden letters vermeld staat: hier toont het Nederlandsche volk zich van zijn beste zijde. Wederom ligt een geschiedblad voor ons. Het is nog onbeschreven, slechts staat aan het hoofd: 1941, Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront Het woord en de daad is thans aan u, Nederlanders. Zorgt u er voor, dat er gulden letters #op geschreven worden. Werkt mede aan de totstandkoming van de Nederlandsche Ambula/nce. Stort uw bijdrage op gironummer 8 7 6 0 0 ten name van de Neder landsche Ambulance, Koninginne gracht 22 te ’s-Gravenhage. de leerlingen moeten voldoen aan de vol gende eischenzij moeten van meer dan middelmatige intellectueele begaafdheid zijn, goede karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheden tot goede lichamelijke ontwikkeling in zich bergen. Bovendien mogen zij niet van Joodschen of buiteru Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staats school, waarvan het einddiploma evenals dat der H.B.S. o.m. recht geeft op univer sitaire studie. De toelating behoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voor minder gegoeden de toe lating en het verblijf aan de N.I.V.O. ge heel kosteloos zijn, wordt van de beter gesitueerden matige tegemoetkoming in de jaarlijksche kosten gevraagd, welke met het inkomen-der ouders stijgt. In September a.s. wordt de le klasse der N.I.V.O. gevormd, dus van 1213-jarigen, welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorloopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e klasse gevormd. Toelating tot de N.I.V.O. volgt na onder zoek. Het le jaar door de leerlingen op de N.I.V.O. doorgebracht, is nog een proef jaar. De leider der N.I.V.O. heeft het recht, een leerling wegens gebleken onge schiktheid te ontslaan- Verzoeken om toe lating als leerling dus voorloopig alleen voor de le klasse kunnen gericht worden tot het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, Oost- De belangrijkste beginselen der N.l. V.O. zijn nu de volgendeBovenaan staat, dat de opvoeding zich niet alleen tot de intellectueele vermogens van den leerling moet richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ont wikkeling der karaktereigenschappen en aan die van den lichamelijken en kunst- zinnigen aanleg der leerlingen. Dit betee- kent, dat de N.I.V.O. zich afwendt van het rationalisme uit de vorige eeuw en weer probeert terug te keeren tot het ideaal, dat de oude Grieken zich stelden, Het departement van Opvoeding, We tenschap mede Zooals de secretaris-generaal radiorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd, zal met het nieuwe schooljaar, dus a.s., de Nederlandsche instelling voor- volksche opvoeding, de" N.I.V.O. geopend worden. Veranderingen op maatschappelijk en Cultureel gebied brengen met zich mee veranderingen op het gebied van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beïnvloed wordt door de doelstellingen uit de voorbij gegane eeuw. De richting der nieuwe school wordt bepaald door de taak, welke door ons volk in het heden en in de toekomst moet verricht worden. De veranderingen, welke deze toekomst voor het schoolwezen meebrengt, kunnen nog niet in bijzonderheden worden om- sc^reven. Toch zal reeds een school in dezen nieuwen geest worden gesticht na melijk de N.I.V.O.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9