HAAGSCHE COURANT AUGUSTUS VACANTIEMAAND IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS BINNENLAND Zaterdag 23 Augustus 1941. e VIERDE BLAD dB „DAT IS WAT VOOR U” IN CITY CONCERT AAN DEN HOFWEG voor RIJWIELDIEFSTALLEN Philatelistendag te Amsterdam I Prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer m$t het Duitsche Rijk Snap-revue DOODELIJKE AANRIJDING OF DEN LEIDSCHESTRAATWEG Nieuw omblad voor sigaren uitgevonden De Nederlandsche Ambulance het Oostfront SIGARETTENFABRICAGE NOG LANG GEWAARBORGD DE COLLECTE VOOR DE TUBERCU LOSEBESTRIJDING Vierde week van de Snip en Bier van eigen bodem OVERTREDINGEN VAN DE DISTRI BUTIEBEPALINGEN UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN Bejaarde voetganger onder de tram geraakt De Rijksuniversiteit te Leiden en de Technische Hoogeschool te Delft Het bezoek van de Duitsche onderwijskrachten Betere distributie van deze artikelen gevraagd. ta baksproducten heeft, naar thans kan wor- i doel wel bereikt- Naast een stijving der openbare middelen toch beoogde zij zeer zeker ook, een stabilisatie van het verbruik tot stand te brengen. Het ligt, naar de „Tel.” ver neemt, vooralsnog niet in de bedoeling, om tot verdere accijnsverhoogingen over te gaan. NIEUW PROGRAMMA IN LIDO- CABARET Eén tarief, zonder opcenten, geldt voor bit geheele land NIEUW PROGRAMMA IN CABARET PICCADILLY Wijziging van de Vermogens belasting en de Verdedigings belasting I Oproep voor collectanten Nieuws voor rookers - I dansen. De in bij van maar No. 17961 col- deze ten tezamen werkzaam zijnde voor de tuber culosebestrijding in alle kringen onzer zaal van ■"O: n maai visscnen, worden aangewezen De-jongste accijnsverhooging voor den geconstateerd, het gestelde I behoeften voornamelijk in het buitenland (in het bijzonder Tsjecho-Slowakije). In een waren. vergadering gehouden, waarin aan Peutz opdracht is gegeven voor de con- serveering zorg te dragen. Aan deze vergadering namen deel: het college van van curatoren bestaat uit vier leden, die door den secretaris-generaal, den presi dent-curator gehoord, worden benoemd en ontslagen. Zoolang de secretaris-gene raal de colleges van curatoren niet op nieuw samenstelt, bestaan deze colleges uit de leden, die er tot nu toe behoor den. LAATSTE KINDERMATINEE IN DE KURSAAL Woensdagmiddag 27 Augustus vindt de laatste kindervoorstelling onder lei ding van Henri Nolles in de Kurzaal plaats. In ’t mechanische poppentheater zal nog eens het sprookje ,,Tom in ka- bouterland” worden vertoond. Als extra- atttactie komt Anny Heuff, die oude be kende liedjes zal zingen en daarbij mooie platen vertoont. En tot stat weec het onmisbare goochelen Snip en Snap hebben er maar weer een weekje aangeplakt. Dat was noodig en bij deze vierde week zal het ook wel niet kunnen blijven. Want de toeloop naar City is nog zóó groot, dat er avond aan avond geen plaats meer over is. Het loopt storm en om al dengenen, die deze revue, gebracht met alle fleurigheid en vroolijkheid, welke de revue eigen moet zijn, nog willen zien een kans te geven, zal het optreden van Willy Walden en Piet Muyselaar nóg wel eens geprolon geerd moeten worden. „Dat is wat voor u” is een groot succes. Humor in groote ddsis, pittige dansen, fraaien zang, leuke sketches, dat alles wordt gebracht vlot en luchtig, in het gewenschte revüe-tempo. Zoodat we maar zeggen willenDat is wat voor u De Nederlandsche brouwerijen dekten tot voor ongeveer tien jaar hun gerst- Bestuur gelegd in handen van de presidenten-curator In het Verordeningenblad van heden wordt een decreet van den Rijkscommis- saris bekend gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat de artikelen 2 tot en met 5 van Verordening Nr. 153/1941 van heden af worden toegepast op de Rijksuniversi teiten te Leiden en de Technische Hooge- school te Delft. Voor deze beide instel lingen van hooger onderwijs gaan de be voegdheden, rechten en plichten van het college van curatoren dus over op den president-curator. De colleges van cura toren in Leiden en Delft hebben tegenover de presidenten-curator adviseerende be voegdheid. De president-curator in Leiden en Delft staan van nu af aan in de uitoefening van hun functie onder toezicht van den secretaris-generaal en zijn verplicht, diens bevelen, aanwijzingen en voorschriften onverwijld op te volgen. Art. 5 van de verordening nr. 153 bepaalt, dat de secretaris-generaal de presidenten-curator Zondagmiddag van 121 uur Morgenmiddag van 121 uur geeft het ..Musikkorps beim Wehrmachtsbefehlsha- ber in den Niederlanden”, onder leiding van Musikleiter Hemp, op het plein aan den Hofweg, een concert. Het programma luidt als volgt: 1. Parademarsch no. 1, Mölfêndorf2. In Treue fest, marsch, Teike3. Marinarella, ouverture, Fucik 4. Mazurka auis der Operette „Sylvia”’, Meisel; 5. Amphytrion, walzer, Doelle 6. Vom Rhein zur Donau, potpourri. Rho de 7. Zum Stadtel hinaus, marsch, Meissner. Tijdelijke postinrichting en bijzonder stempel Tijdens den 32sten Nederlandschen Phi latelistendag, welke op 30 Augustus a.s. in het Parkhotel te Amsterdam zal wor den gehouden, zal aldaar een tijdelijke postinrichting worden opengesteld. De correspondentie, welke daar wordt ge post, zal van een bijzonder stempel "Wor den voorzien Terzake van handel in distributie bescheiden is proces-verbaal opgemaakt tegen den 34-jarigen poelier L. S-, den 43-jarigen koopman A T en den eveneens 43-jarigen koopman S. P. Er werden in beslag genomen 10.000 textielpunteh, 1 schoenenbon, 120 brood- bonnen, 7 melkkaarten en eenige vleesch- kaarten. T. en P. zijn ingesloten, /S. is op vrije voeten gesteld. Wegens prijsopdrijving en overtreding van de hamsterwet is proces-verbaal op gemaakt tegen een 37-jarigen chauffeur. In zijn woning werden in beslag geno- •men: eenige doozen vet, eenblik thee en eenige flesschen slaolie. drijfsgroep „papie; de industrie” is (Vereeniging van ten), dat van de sche industrie te Amsterdam (Verbond der werkgeversorganisaties in het gra- BELASTING BEDRAAGT ƒ5 VOOR ELKE DUIZEND GULDEN In het Verordeningenblad van heden is gepubliceerd een besluit van de secreta- rissen-generaal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken betreffende de Vermogens- en de Verdedigingsbelasting I. Dit besluit be helst de wijziging in het belastingjaar, een wijziging van het tarief der belasting en voorts bepalingen betreffende den aftrek voor ongehuwden, gehuwden en voor kinderen. Zooals bekend liep het belastingjaar vroeger van Mei tot Mei. Het is de bedoeling, met ingang van 1 Januari 1942 het belastingjaar te laten Joopen van Januari tot Januari. Daarom is in het onderhavige besluit een over- gangstijdva>k van acht maanden vastge steld en wel van 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941. Wat het tarief betreft is het volgende op te merken: Vroeger was van kracht de Vermogens -en Verdedigingsbelasting I, waarbij, voor verschillende plaatsen in ons land verschillende opcenten werden geheven voor de provincie, voor de ge meente en voor het gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting be draagt thans vijf gulden voor elk geheel bedrag van duidend gulden, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Ten aan zien van binnen het Rijk wonende na tuurlijke personen wordt_het zuiver ver mogen ecnter verminderd voor onge huwden met 7500, voor gehuwden met 15.000 en voor ieder kind, waarvoor de belastingplichtige aanspraak heeft op kinderaftrek, met 7500. Dit besluit is heden in werking getre den met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1941. Maandag a.s. vindt in de groote van den Dierentuin de uitreiking boter- en vetkaarten plaats voor de vol gende personen: van 811 uur: Mout t/m einde M, N en Oa t/m van Ooijen; van 1114 uur: Ooijevaar t/m einde O en Pa t/m Princen; van 1417 uur: Prins t/m einde P, Q en Ra t/m Rooders. In de voormalige gemeente Huisduinen zijn a.s. Maandag de letters C, L en M aan de beurt. te melden aan het bureau van het Co- ■tearchivaris van Heerlen, en prof. Krom, mité, gevestigd in het Volksgebouw, -,xx-j- i-.j-»T- Prinsegracht 71. Aangezien de tijd van voorbereiding uiterst kort is, vertrouwt het Comité, dat de medewerkenden met spoed aan dezen oproep gevolg zullen geven. Anonieme giften Nederlandsche Ambulance heeft i te verant woorden, die onder een motto/ letter of werden gestort.» Zoodoende Gistermiddag omstreeks kwart over twee had een aanrijding plaats op den Leid- schestraatweg bij de Boschbrug hier ter stede tusschen een motorwagen van lijn 3, bestuurd door den 61-jarigen C. van P., en den 72-jarigen voetganger W. de J.. uit de Pletterijstraat. De oorzaak moet worden gezocht in doofheid en niet vol doende uitkijken van den bejaarden voet ganger. Deze geraakte onder het voorbal- con van de tram en overleed ter plaatse. De commissaris van politie van den Just. Dienst C verzoekt in verband met dit ongeval, eventueelen getuigen, zich te melden aan zijn bureau, Javastraat 18, tót het geven van inlichtingen. - wOBlipi ir. te de het gezelschap hartëlijk heeft toegesproken. Na afloop hiervan werd een bezoek ge bracht aan het museum, de Domkerk en aan den Domtoren. Vanavond zal een eenschotelmaaltijd in de Dietsche Taver ne worden aangeboden, waarna een kameraadschapsavond met leden van het Opvoedersgilde uit het district Utrecht zal worden gehouden. fisch bedrijf! AFZONDERLIJK BATALJON VAN DE N.S.N.A.P. IN DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME „Het Nieuwe Volk”, orgaan van de N.S.N.A.P., deelt mede, dat in overleg met de bevoegde autoriteiten besloten is tot oprichting van een afzonderlijk bataljon der N.S.N.A.P., dat onder eigen officieren in het kader van de Waffen SS, aan den strijd tegen het bolsjewisme zal deel nemen. De jeugdorganisatie van de N.S.N.A.P zal dezer dagen als gast in de Hitler- jugend van de NS D.A.P worden opge nomen OPSPORINGSAMBTENAREN WET GEBRUIK VERVOERSMIDDELEN Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Water staat, zijn de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen, naast de reeds eerder aangewezen personen, belast met het opsporen van de bij de wet Gebruik vervoersmiddelen 1939 strafbaar gestelde feiten. Nederlandsche vinding Dit is indirect een gevolg van een Ne derlandsche uitvinding. Een Amsterdam- sche tabakker is er in geslaagd een om blad te fabriceeren, dat aan zeer redelijke eischen voldoet. Dit omblad bestaat niet uit papier, doch uit tabaksstof en vezels. Door deze vinding is een aanzienlijke hoeveelheid omblad vrijgekomen en het is deze voorraad, die’thans opnieuw moet worden gewaardeerd. Een deel er van toch is zeer goed bruikbaar als dekblad. Men mag dan ook wel zeggen, dat de sigarenfabrieken tot 31 December 1941 kunnen blijven draaien op basis van de huidige productie, zijnde ca. 80 procent van de productie over 1939. Voor sigaretten zijn de vooruitzichten zelfs nog iets beter, zoodat de productie zeker tot 1 April 1942 gewaarborgd is. Den _laatsten tijd komen er behoorlijke partijen tabak binnen uit Joego-Slavië, Italië. Frankrijk en Algiers uit Grieken land. Turkije en Polen is tabak in uit zicht gesteld. Het zijn alle tabakssoor ten, die wtj hier niet gewend zijn. Toch zal de smaak van de sigaren niet al te zeer behoeven te veranderen. Allereerst heeft men nog een draaglij ken voorraad loco tabak, die zoo econo misch mogelijk met de nieuwe aanvoeren wordt gemengd. Daarnaast echter wordt ook aan de sausing bijzondere aandacht besteed, zoodat er zeker z.g. Amerikaan- sche- en Virginia-sigaretten verkrijgbaar zullen blijven Verordening verschenen In het heden verschenen Verordenin genblad wordt gepubliceerd Verordening nr. 162 betreffende de prijsvorming met I betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk Hierin wordt bepaald, dat vooi leveringen \en diensten, welke uit het bezette Nederlandsche gebied naar het gebied van het Duitsche Rijk worden gericht, ten hoogste die prijzen of vergoedingen mogen worden ge vraagd, welke binnen het bezette Nedér- landsche gebied zijn toegestaan. De Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied kan in afwijking hiervan prijzen vaststellen. Deze verordening treedt op 1 Septem ber 1941 in werking. Op hetzelfde tijd stip treedt de verordening nr. 6 van den opperbevelhebber der legergroep over het verbod betreffende de verhooging der prijzen van 10 Mei 1940 buiten werking -■ De Duitsche onderwijskrachten uit de gouw Salzburg, die als gasten van het Opvoedersgilde in Nederland vertoeven, hebben weer eenige belangrijke dagen achter den rug, meldt het A.N.P. Dinsdag vertoefde het gezelschap te Hilversum, waar het op het raadhuis werd ontvan gen door den burgermeester, jhr. von Bönninghausen. Hierbij werd een bezoek gebracht aan de radiostudio’s en eeni ge schoolgebouwen. Woensdag sprak de heer W. Terpstra, gemeentelijk inspec teur bij het lager onderwijs te Utrecht, voor de’ gasten een rede uit over de inrichting van het lager I onderwijs in Nederland, 's Avonds vond een kame raadschapsavond plaats met de leden van het Opvoedersgilde uit Amsterdam. Ook werd dezer dagen een tocht ge maakt naar de Wieringerwaard en den Wieringermeerpolder en over den Af sluitdijk. Onder leiding van den heer J. Saai, gouwleider van het Ned. Agrarisch F font, bracht het gezelschap voorts een bezoek aan ’s Gravenhage, waarbij de Dalton H.B.S. werd bezocht, ’s Avonds sprak prof. dr. J. van Dam, secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming een rede uit over „het karakter van het Nederlandsche onderwijs’! Heden heeft de leider der N.f#B., Mussert, op het hoofdkwartier Utrecht de onderwijskrachten uit Oostmark ontvangen, waarbij hij Dit wil evenwel niet zeggen, dat de prijzen van sigaren en sigaretten nu ook op het peil van thans gehandhaafd'zullen blijven. Er kan, naar werd verzekerd, in de meeste gevallen van prijsopdrijving worden gesproken. De toestand, dat tal rijke thuiswerkers bij gebrek aan eigen outillage hun product centraal -laten af werken de verkoop van z.g.n. losnatte sigaren dus heeft onder de gewijzigde omstandigheden een sterke lendenz tot prijsverhooging meegebracht. Deze moge lijkheid werd geboden doordien de afne mers, met name de beter geoutilleerde fa briekjes, de aldus opgekochte sigaren vaak in prijsklassen onderbrachten, wel ke voor hen een willekeurige speling in de winstmarges openlie.ten. Tegen deze excessen wordt nu sedert eenigen tijd krachtig opgetreden en het zal niet lang meer duren, cf zij tullen geheel verdwenen zijn dezen toestand is de laatste jaren grondige wijziging gekomen. Uit den ernstigen wil tot samenwerking landbouw en industrie werd onder lei ding van het Instituut voor Plantenver edeling' te Wageningen het Nationaal Comité voor Brouwgerst geboren, welks doel het werd de cultuur van brouwgerst op Nederlandschen bodem te bestudeeren en te verbeteren en den afzet van deze gerst te bevorderen. In het tijdschrift Nederlandsch Fabri kaat ccnstateert jnr. D. U. Stikker, dat de vele onderzoekingen en proefnemingen tenslotte het groote succes hebben op geleverd, dat het eigen land zich thans zonder hulp van het buitenland weet te bedruipen en in staat is in de totale bin nenlandsche brouwgerstbehoefte te voor zien, een prestatie, die de volle aandacht van het Nederlandsche volk waard is. DE MAXIMUMPRIJZEN VOOR EENHEIDSRIJWIELBANDEN In verband met de per 1 Januari 1941 en per 1 Juli 1941 gewijzigde regeling der Omzetbelasting, berustten de maxi mumprijzen voor eenheidsrijwielbanden, zooals deze waren vastgesteld in de prijzenbeschikking eenheidsrijwielban den no. 1, niet langer op een geheel juiste basis. De Ned. Staatscourant van 22 Augustus nr. 163 bevat thans een nieuwe beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betref fende maximumprijzen voor eenheidsrij wielbanden (de, prijzenbeschikking een heidsrijwielbanden no. 2). De détailver- koopsprijzen blijven hierbij ongewijzigd. DE OPGRAVINGEN TE HEERLEN De opgegraven fundamenten van het Romeinsche badhuis te Heerlen worden geacht tot de belangrijkste oudheidkun dige objecten van Europa te behooren. Begrijpelijk is daarom, dat men al deze fundamenten voor de toekomst wil be- Dezer dagen is te Heerlen een ir. Ook deze week heeft Guus Westra, de aristieke leider van het Lido-Cabaret aan de Dirk Hoogenraadstraat te Scheveningen, weer een goeden neus gehad bij het samenstellen van t nieuwe programma. Hij annon ceert Pepita en Boris, een temperament vol danspaar, dat gratieus en met prach tig beheerschte soepelheid een drietal dansen uitvoert. Boeiend is hun paso- doble door de eigen opvatting, vurig de zigeuner- en Mexicaansche dansen, die in fraaie costuums op de planken gebracht, eveneens weten te bekoren. De „Twee Frego’s” blijken een duo te zijn, dat vroolijke clownerie, acrobatiek en muziek tot een allerzonderlingst men gelmoesje brouwt/ doch dat knap en tot in details verzorgd is. Het valt b.v. niet mee op het hoofd staande een schemer lamp op de teenen te balanceeren en tegelijkertijd twee fluiten te bespelen. Voorts vermeldt het programma het op treden van den dierenimitator Cubano. Tom v. d. Stap met zijn orkest zorgen voor stemming en het is hen tóever- trouwd. serveering zorg te dragen. B~ en~w" van Heerlen, dr’’ Beckers/prof' geheele bevolking, zich onverwijld aan van Giffen, drs. van Hommerich, gemeen- voorzitter van de bodemcommissie in Ne derland. Op welke wijze de conservee- ring zal geschieden, staat evenwel nog niet vast. Daarover wisselen de deskundi gen nog van gedachten. De nieuw benoemde wethouder te Amsterdam De .heer J. Walch, die, zooals ge meld, per 1 September tot wethouder voor de Financiën van de hoofdstad is aangewezen, is 4n 1885 te Zaandam ge boren, alwaar hij als volontair ter ge meentesecretarie zijn ambtelijke loopbaan aanving. Na tot hoofd der afdeeling fi nanciën te zijn opgeklommen, was hij in dergelijke functie werkzaam te Tilburg, het ’s Gravenhage en Utrecht, vanwaar hij in 1918 naar Amsterdam vertrok, ter aan vaarding van zijn benoeming als admi nistrateur der gemeentefinanciën, welke functie later in een directeurschap werd omgezet. De heer Walch is niet bij eenige politieke partij aangesloten. „Vpeding in dezen tijd” Wegens de groote belangstelling wordt de tentoonstelling „Voeding in dezen tijd" in het Kunstkringgebouw te Rot terdam met twee dagen verlengd. Zij zal nog zijn opengesteld Maandag 25 Aug. des namiddags van half drie tot half zes en des avonds van zeven tot negen en Dinsdag 26 Aug. van des morgens half elf tot half zes namiddag en ’s avonds van zeven tot negen uur. Zooals men weet, werd de tentoonstelling ook hier ter -stede verlengd. INSTELLING BEDRIJFSGROEPEN „PAPIER EN PAPIER- VERWERKENDE INDUSTRIE” EN „GRAFISCHE INDUSTRIE” In de Ned. Staatscourant van gister avond zijn opgenomen beschikkingen van de organisatiecommissie voor het’ bedrijfsleven, waarbij worden- ingesteld de bedrijfsgroepen „papier en papier- verwerkende industrie” en „grafische industrie”. Beide bedrijfsgroepen zijn onderverdeeld in verschillende Vakgroe- pen. Alle in -Nederland gevestigde on dernemingen, welke betrokken zijn bij deze groepen, zijn verplicht zich aan te melden. Het secretariaat van de be- uuen papierverwerken- «vestigd te Haarlem- >ed. Papierfabrikan- bedrijfsgroep, grafi- Het nieuwe programma in Cabaret Pic cadilly brengt twee sterren, die in schit tering elkaar niets toegeven. Om te be ginnen honneur aux dames de in ons land zoo bekende operettediva Marga Graf, die de gewenschte cabaretstemming met haar conferences wist te brengen en bovendien met haar nog steeds wellui dende en mooie stem eenige liederen bracht. Vooral met het „Viljalied” en „Bel Ami” oogstte zij, ook al door haar rondgang door de zaal veel succes. Later op den avond zong zij nog het Giglilied „Vergiss mein nicht”. Haar imitatie Zarah Leander was uitstekend. Een warm ap plaus was de belooning voor haar op treden, dat zeer in den smaak viel. Coos Speenhoff jr. was in dit program ma haar groote concurrent. Hij produ ceert een volumineus geluid, is een zan ger met temperament en heeft een reper. toire vol actualititen. Hij jubelt er op los, benoemt en ontslaat en dat het college .bezingt de distributie, de dameshoeden, - -x-ix-sd- J1- lanceert een bonnendans, parodieert „De oude vigilante”, „Hier sy ek weer” en „Tippie tippie lin”, brengt de zaal tot meezingen met „Heidi-heidi-ho” en juicht dat „Alles goed zal komen”. Zijn optre den besluit hij met het door de radio zoo bekende „Op de weide staat een boom”. Het applaus dat hem ten deel viel, be wees hoezeer ook de zoon van de oude Koos in den Haaè gewaardeerd wordt Voorts trad in dit programma op Flo rence! met haar sprekende pop Bobby, een ondeugenden snaak, die met zijn schalksche opmerkingen de zaal tot lachen weet te brengen en het succes vol komen verdiende. Tenslotte nog de danse resjes Lolita en Dorris met o.m. ’n Ween- sche wals en een poppendans op Spitzen. Het Haagsch Collecte-Comité. gevormd uit de verschillende vereenigi’ngen, be trokken bij de gecombineerde tuber- culose-collecte op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus a.s., heeft dringend be hoefte aan een groot aantal collectanten van 16 jaar en oudey. Het Comité verzoekt hun, die a lectant willen medewerken aan collecte, welker opbrengst geheel gpede komt aan acht t.b.c.-organisaties, Aan het bureau Prinsestraat is giste ren aangebracht de 46-jarige winkelier M. S„ die betrapt werdop diefstal van een rijwiel. De man deed een boodschap in een winkel ‘in de Boekhorststraat en plaatste zijn eigen rijwiel even voor den winkel. Toen hij terugkwam, bleek zijn fiets verdwenen te zijn. Hij bedacht zich niet lang en pakte een rijwiel, dat toe behoorde aan een Voorburgsche dame. Deze dame was het hier echter niet mee eens, wierp zich op den winkelier en hield hem vast, tot een passeerende agent zich over hem ontfermde. De ver dachte heeft bekend on is ingesloten. Verder is aangehouden de 23-jarige bankwerker H. J„ verdacht van rijwiel diefstal. Op 30 Juli j.l. deed een heer aangifte van diefstal van zijn rijwiel. Op- sporingspogingen mochten echter niet baten, de fiets bleef zoek. Gisteren zag de eigenaar een man fietsen op een zeer bekend karretje. Hij hield den man staande en vernam, dat deze de fiets had gekocht voor 90. De politie ging het spoor na en kwam te weten, dat de fiets driemaal van eigenaar was verwisseld tegen resp. 57.50, 70 en 90. De bankwerker, die de fiets voor 57.50 had verkocht, beweerde op zijn beurt het rijwiel van een onbekende gekocht te hebben, maar dit kon hij niet volhouden, zoodat hij tenslotte bekende de fiets ge stolen te hebben. Er zijn van die waarschuwingen, welke in het leven duizend maal gegeven kun nen worden en die nochtans op zeldzaam roekelooze wijze in den wind geslagen worden. Voorbeelden daarvan behoef ik eigenlijk niet te noemen, omdat vrijwel iedereen ze kent. Toch komt men telkens weer onder den indruk als er desondanks een ongeluk geschiedt en niemand zal het mij dus kwalijk nemen, indien ik nog maals de aandacht Vestig op de over tredingen van de verduisteringsbepalin- gen. Nu langzamerhand de lange lichte avonden wederom tot het verleden behoo ren, zijn nog niet alle bewoners blijk baar ingesteld op het op den juisten tijd verduisteren van hun woningen. Uiter aard is iedereen op de hoogte van het vroeger uur en desniettemin heeft de politie veel klachten. Zij geven natuurlijk den overtreders veel ongemak en kosten, terwijl deze vermeden ha,dden kunnen worden. Hagenaars, denkt daarom aan uw verplichtingen. Ge-bespaart er u vepl ergernis en kosten door. Een soortgelijk geluid zou ik wilian laten hooren aan hen, die projectielen uit elkaar willen schroeven, kortom aan hen, die proeven willen nemen met dergelijk soort gevaar lijke dingen. We zullen hopen, dat men eens wijs zal worden. De gelukkigen die een maand lang in den Hofvijver mogen visscnen, zullen eerstdaags worden aangewezen en dus zullen we binnenkort rondom dien vijver van een geheel nieuw aspect kunnen ge nieten. Jodocus blijft afgunstig op de ge lukkigen, die het eerst aan bod komen. Ik ga er vast en zeker eens ea® kijkje nemen. Nu de latere trams weer in het donker rijden, zou ik een goede order, welKe het vorige jaar uitgevaardigd is, wel eens in herinnering willen brengen. Bij haltes, als Tournooiveld enz., waar verscheidene lij- nen passeeren, is het van veel gewicht indien de conducteur bij aankomst even annonceert, welke lijn het is. Gedrang en geloop naar een verkeerde lijn kunnen dan voorkomen worden. Bovendien is het voor den conducteur slechts een kleine moeite en men doet er tenslotte het pu bliek veel genoegen mee. Gezien het feit dat aan een dergelijken maatregel geen bezwaren zijn verbonden, neem ik aan, dat de tram ons in dezen wel weer ter wille zal zijn. Het langzamerhand opklaren van het weer, waarop zoovejen hebben gewacht, zet nog niet door, hetgeen voor de vacan- tiegangers wel een groote teleurstelling is. Eigenaardig is het hoe het menschdom zich aan deze teleurstellingen went en z’n vacantie weet aan te passen aan den regenval, hetgeen o.a. niet belet heeft dat de Nederlanders hun eigen land meer en beter hebben bekeken dan vroeger, schoonheid van de Veluwe, den Achter hoek en Zuid-Limburg zijn veel dichter bij ons gekomen. Een en ander niet tot ons nadeel. Een opmerkelijk stadsbeeld, dat des zomers veel vertier en levendigheid in de stad gaf, hebben we in deze vacantie slechts in zeer beperkte mate te zien ge kregen. Ik bedoel de provinciale scholen, die met de kinderen een reisje naar de residentie maakten en door het gekwater van.de jeugdige deelnemers de sraten en trams bevolkten. Jodocus, die over het probleem fiets band al vele theorieën ten beste heeft ge geven, heeft de aankondiging van een prijsvraag om te komen tot een goeden, bruikbaren vervangingsband, met enthou siasme begroet. Dat is een ding, waar groote behoefte aan bestaat en als er een vernufteling wordt gevonden, die een op lossing kan brerfeen, 'dan heeft zoo iemand den dank van iederen fietser ver diend, zeide hij, en ik merkte toen aan hem, dat hijzelf ook een of ander plan uitbroedde. Hij komt namelijk de laatste dagen telkens thuis met attributen, welke geheimzinnig naar zijn kamer worden ver voerd en daar in een kast worden opge borgen. Wies, die met vrouwelijke nieuws gierigheid telkens poogde achter het ge heim te komen, is daar tot op het huidige oogenblik niet in geslaagd. Dit wil echter niet zeggen, dat zij niet slagen zal. Er zullen echter, zooals ik vermoed, veel knutselaars en constructeurs zijn, die zich de hersens pijnigen om een geschikte vervanging te vinden en de prijsvraag te winnen. Ik mag lijden, dat men slaagt, al lijkt het mij niet gemakkelijk iets anders voor den luifhtband in de plaats te stellen. OOM KOOS. je omzetbelasting Wat den prijs aangaat er wordt naar gestreefd, om de winkeliers van den last der omzetbelasting te bevrijden. Zooals bekend, heeft het departement van Fi nanciën de winkeliers voorloopig van de betaling hiervan vrijgesteld. Zooals de verhoudingen thans liggen, bestaat de prijs, welken de consument voor een goed- koope sigaret betaalt, slechts voor een zeer gering gedeelte 41 procent uit de waarde van de tabak zelf. De rest is fabricage- en andere kosten, handelswinst en, niet te vergeten. 66 2/3 procent belas ting. Zelfs voor de duurste sigaret is niet meer dan 10 procent van den detailprijs aan tabak besteed. Het rooken wordt langzamerhand in derdaad een luxe. Uit sociale overwegin gen zou'men hiertegen het ernstige be zwaar kunnen opperen dat door de tot dusver getroffen zuiver fiscale maatrege len de meest draagkrachtigen bevoordeeld worden. Zijn wij goed ingelicht, zoo be sluit genoemd blad, dan ligt het in de bedoeling, binnenkort ook hieraan tege moet te komen. Op welke wijze en in wel ken omvang dit zal geschieden, kan in dit stadium nog niet worden medegedeeld. De wederom een aantal giften zinspreuk werden gestort.» kon aan de schenkers geen bericht van dank en ontvangst worden gezonden. Hieronder volgt een opgave van bedoelde stortingen. J. v. d. H 25; J. V. te R. f 5; N. N. te A. 1; Ind. gep. 3; van mensch tot mensch in lijden alleen /2.50, mej. N. N te B. 1; N. N. te Aalsmeer f 10; onbe kende te Rotterdam ƒ25; N. H. te ’s G. ƒ1; N. N. te Eist ƒ7.50; J. v. G. te U. 5; van een Unie-lid 5; uit respect 10; voor het goede doel 1; voor de verde digers van het Christendom 40^0; voor de moedige Nederlanders 2.50; fam. N. N. te Amsterdam ƒ1.50; N. N. te U. /2.50; N. N. te U. ƒ2.50; van twee per sonen ƒ5; mej. Vad. L. te L. ƒ5; N. N. te K. 20; 82-jarige mevr. N. N. 5; voor order tegen chaos 2.50; voor onze dap pere mannen 10; J. A. K. te H. 10; E. v. d. K. te H. ƒ25; D. B. te A. ƒ3; N. N. te H. ƒ2.50; E. M. W. te A. ƒ5; voor de gewonde helden 5; sympathie ƒ100; C. W. te G. ƒ2.50; N. N. te N. ƒ4; hulp aan allen 25; voor vriend en vijand 250; voor onze dapperen 2.50; Moge de moedige leden der Ambulance behouden terugkeeren 10; steun aan den lijdenden mensch in het Oosten 25; 1 pCt. van weekloon personeel 5.98; voor Europa 10; God zij met onze jon gs 10; God zegene onze jongens 2.50. 4

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13