nieuwe Dagelijks nieuwe vorderingen der Duitschers I No. 17961. Zaterdag 23 Augustus. 1941. De prijzen Langs het geheele Oostelijke front ONS VOLKS ONDERWIJS De Duitsche vliegtuigen in actie V - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Heden van 8.49 uur n.m. tot 6.37 uur v.m. Morgen van 8.47 uur n.m. tot 6.38 uur v.m. Maan: 23 Aug. onder 9 uur nam. 24 Aug. op 8.38 uur v.m. onder 9.28 uur nam. 25 Aug. op 9.55 uur v.m. groente VERDUISTEREN I g g '««««««««««««««««<«««<««««««*v De eenheid van Dene marken met Ijsland van en fruit Iran wijst den eisch van Engeland en de Sovjets af s s V j VT BEZIGDE STATEN Odessa Nachtdienst dokters Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 CHINA Verklaring van Stauning S A Groote nervositeit by de opperste Sovjet-leiding g 8 I •e 8 g I 5 De bevelhebber der Duitsche Weermacht in het Zuidoosten des lands Britsch vrachtschip tot zinken gebracht De Diplo over de anti-Duitsche propaganda van Amerika Nieuwe luchtaanvallen op De strijd om de brugge- hoofden aan den Dnjepr De Sovjet-vesting Otsjakow aan de Zwarte Zee ingenomen Duitsche verkenningsvluchten boven Engeland HAAGSCHE COURANT 4 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: De groenteschaarschte Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De het en pen 21 f Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de’geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct het herinneren de critiek, die in een reeks van jaren steeds sterker is geworden, op het in verschillende opzichten on- het de Aanval op Alexandrië Gisternacht heeft de Duitsche lucht macht een succesvollen aanval gedaan op de haveninstallaties van Alexandrië. Waargenomen kon worden, dat overal in het havengebied bommen insloegen en vooral in de Westelijke haven con stateerde men branden. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 aan militaire inrichtingen. De bevolking leed geringe verliezen. Volgens tot dus ver ontvangen berichten werd een Britsch vliegtuig neergeschoten, meldt het D.N.B. TSJANG NIET NAAR MOSKOT Uit Tsjoengking wordt vernomen, dat Tsjang kai sjek niet voornemens is in persoon aan de conferentie van Moskou deel te nemen. Hij zal zich waarschijn lijk door generaal Tsjeng tsjin laten vertegenwoordigen. Tsjoengking gebombardeerd Japansche marinevliegtuigen hebben een hevigen aanval van drie uur op Tsjoengking gedaan, waarbij militaire doelen in vlammenzuilen veranderden: zoo wordt van een Japansche marineba- sis in' centraal-China gemeld. De vlieg- zal met dient nu Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De maatregel, welke door den Gemach tigde van de prijzen genomen zijn, om tez komen tot lagere groente- en fruitprijzên, gaan uiteraard vergezeld van scherpe controle op de vdorgeschreven prijzen bij de duizenden grossiers en handelaren over het geheele land. In vrijwel alle ste den werden verscheidene processen-ver- baal opgemaakt, zoowel wegens het vra gen van hoogere prijzen dan toelaatbaar zijn, als wegens het onvoldoende, of in het geheel niet prijzen van de waren. Zoo werden in Roermond een dertigtal, in Tilburg een veertigtal processen-ver- baal opgemaakt. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn met berechting de zer zaken reeds begonnen. In het rayon Amsterdam werden bijv, al ongeveer 80 tuchtbeschikkingen tegen grossiers en groothandelaren gewezen, o.a. in Amster dam, Haarlem, Zaandam, Hilversum en IJmuiden. De inspectie voor de prijzen- beheersching in het ressort Arnhem be boette reeds een honderdtal handelaren woonachtig in Arnhem, Hengelo, Almelo, Ede, Zwolle en andere plaatsen. De intensieve prijscontrole kracht worden voortgezeter eenmaal een eind te komen aan de over tredingen der jongste Overheidsmaatre gelen. STAKING BIJ DE REPUBLIC STEEL De fabriek van de Republic Steel Corp, te Casten (Alabama) is door sta king stil komen te liggen. Zij heeft groote opdrachten voor de bewapening en had 4500 arbeiders in dienst. De oor zaak van het conflict is gelegen in loon- eischen. De Deensche minister-president Stau ning heeft gisteren voor het parlement een verklaring afgelegd over de „eenheid van Denemarken met Ijsland”. Spr. zeide o.a „Toen Engeland Ijsland bezette, heeft de regeering in Reykjavik energiek daar tegen geprotesteerd, daar Ijsland zich neutraal verklaard had. Het feit dat de Vereeiwgde Staten voor de bezetting van het land een verdrag met Ijsland hadden afgesloten, geeft geen recht te gelooven dat Ijsland van plan was zijn vroegere neutrale politiek op te geven. Ijsland heeft zich blijkbaar in een situatie be vonden, die het niet heeft veroorloofd een andere politiek te voeren”. Stauning ver klaarde vervolgens: „De bezetting van Ijsland door de Vereenigde Staten is zoo wel van Deensch als van Europeesch standpunt bezien te betreuren, hoewel de Vereenigde Staten zich verplicht hebben, hun troepen na den oorlog terug te trek ken. Ik ben er van overtuigd, dat de ont wikkeling in overeenstemming met de verplichting van de Vereenigde Staten zal zijn. Natuurlijk begrijpt Denemarken dat het voor Ijsland totaal onmogelijk was, deze ontwikkeling te verhinderen en Denemarken weet, dat de bevolking van Ijsland nooit uit vrijen wil haar oude traditie als een van de Noordsche landen zal opgeven. Als bewijs voor deze houding kunnen de verklaringen van de IJsland- sche regeering gelden, die door ons van harte toegejuicht zijn”. Londen en Moskou willen Iran onder hun contröle brengen In verband met den door Engeland en de Sovjet-Unie gestelden eisch, dat de regeering van Iran de Duitsche burgers het land zal uitzetten, meldt de Londen- sche correspondent van de „New York Times”In de Britsche hoofdstad is men van meening, dat Iran dezen eisch van de hand zal wijzen en dat derhalve een opmarsch zal volgen. In werkelijkheid, zoo meldt de Amerikaansche journalist, wenschen de Britten en Sovjets deze weigering van Iran in den grond van hun hart, teneinde het land van den sjah onder hun controle te brengen. tuigen -plaatsten treffers op het hoofd kwartier van de Westelijke afdeeling en op munitiefabrieken en opslagplaatsen in de Zuidelijke voorsteden. Andere toestellen hebben een aanval gedaan op munitiefabrieken en het hoofdkwartier van Hotsjwan op 60 km. ten Noordwesten van Tsjoengking en Neikiang o 150 k.m. ten Westen van Tsjoengking. Alle vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. vechten door Duitsche jagers neerge schoten. Bij een aanval op Sovjet-vrachtbooten ten Oosten van het Visschersschier- eiland brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen Donderdag een koopvaarder van 1000 ton tot zinken. Bovendien werden Sovjet-barakkenkampen succesvol met bommen bestookt, 2 barakken werden volkomen vernield. Formaties van het Duitsche luchtwa pen hebben ook weer in de wateren van Odessa succesvolle aanvallen gedaan op Sovjet-schepen. Ten Zuiden van Otsjakof werd een torpedojager door bommen op het achterschip zwaar beschadigd. Een Sovjet-patrouillevaartuig werd door Duitsche jagers in scheervlucht succes vol beschoten. Voorts bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen in het Zui den der Oekraine in scheervlucht spoor wegen en colonnes op marsch. De Vijand, leed bloedige verliezen. In het Noordelijke deel van het Ooste lijke front werden met goed gevolg Sov- jet-troepenconcentraties en gemotori seerde colonnes bestreden. Ook artille riestellingen werden met bommen be stookt. Ten Noordoosten van het Ilmen- meer werden bruggen door voltreffers vernield. In Noord-Estland deden Duit sche gevechtsvliegtuigen succesvolle aanvallen op een aantal vrachtauto’s. De vijand verloor door deze hevige, suc cesvolle aanvallen vele manschappen en oorlogstuig. Woensdag vielen Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw de haven van Odes sa aan. Zij brachten een koopvaardij schip van 6000 brt. en een passagiers schip van 15.000 ton tot zinken. Ver scheidene bommen troffen de kade, waarop de troepen, dicht op elkander gepakt, het oogenblik afwachtten, dat zij zouden worden ingescheept, De bols jewisten leden daarbij groote, bloedige verliezen, terwijl veel oorlogsmateriaal werd vernield. De Duitsche luchtmacht heeft gedu rende de eerste 2 maanden van den veldtocht in het Oosten 1398 vijandelijke tanks en 17.336 auto’s vernield. De bom men van Duitsche gevechtsvliegtuigen stelden voorts in deze periode 253 batte rijen en 739 stukken geschut buiten ge vecht. Bij aanvallen op spoorbanen zijn in totaal 681 locomotieven en transport treinen onbruikbaar gemaakt. In den strijd tegen vijandelijke terugtrekkende bewegingen heeft de luchtmacht 66 be langrijke bruggen vernield en daardoor in vele gevallen een beslissende bijdrage geleverd tot de vernietiging van den tegenstander. aanmerkelijke verbetering volksonderwijs beteekenen en mede een maatschappelijk belang die nen. Dat meer en beter werk zal worden gemaakt van het volksonderwijs in de Nederlandsche taal, kan slechts wor den toegejuicht. Jarenlang hebben ook wij bij voorkomende gelegenheden er over geklaagd, dat het met de kennis en het gebruik der eigen taal bij ons volk in het algemeen niet best is ge steld, hetgeen zelfs in zekere mate vooi de kringen der meer ontwikkelden en intellectueelen geldt. Toch is juist de eigen taal, waarin men denkt en zijn gedachten mededeelt, van zoo groote be- teekenis: een zuivere taalkennis en een zuiver taalgebruik zijn voorwaarde voor zuiver denken en de groote beteekenis van dit laatste, zoowel individueel als voor de gemeenschap, zal toch zeker niemand ontkennen. Naast het Nederlandsch noemde prof, van Dam het Duitsch en de lichame lijke opvoeding. Wij hopen op deze beide onderwerpen terug te komen in een volgend artikel over de aangekon- digde wijzigingen in het onderwijs A A A s A A A A A A A A A X A A A 8 A A X A A A X A A A 8 A 8 A 8 ZX A A A X X Uit de Duitsche weermachtberichten van den laatsten tijd is, naar aan het D.N.B. in aanvulling op het weermacht- bericht wordt gemeld, duidelijk op te ma ken, hoezeer het initiatief aan het Ooste lijke front uitsluitend in handen der Duit sche militaire leiding ligt. Van alle dee- len van het front worden dagelijks vor deringen gemeld, welke ondubbelzinnig bewijzen, hoe de Duitsche en verbonden troepen volgens een bepaald plan den Sovjets van hun steunpunten berooven. Zoo werden in den Zuidelijken sector de belangrijke havensteden Nikolajef en Cherson en de vesting Otsjakow genomen welke laatste de monding van den Dnjepr in de Zwarte Zee beheerscht. Tegelijker tijd werd op den linkervleugel van den Zuidelijken sector de Duitsche aanval via Korosten naar het Noordoosten voortge zet. In het middengedeelte van het énor me front heeft het doorslaande succes van den slag bij Gomel het bezit verzekerd van het belangrijke gelijknamige spoor- wegknooppunt. In den Noordelijken sector heeft de inneming der plaatsen Nowgorod Kingisepp en Narwa voor den uit het ge bied tusschen Ilmen en Peipusmeer naar het Noorden voortgezetten aanval op beide vleugels goede steunpunten opgele verd. Na het tot stand komen der verbin ding tusschen de ten Oosten en ten Wes ten van het Peipusmeèr oprukkende Duit sche strijdkrachten in het gebied rond Narwa, zal nu ook binnen afzienbaren tijd het overige gebied van Noord-Estland van de Sovjets bevrijd zijn. In alle sec toren van het front gaan 3e Duitsche aan vallen voort, hoewel door terreinmoeilijk- heden en hardnekkige verdediging het oprukken zeer wordt bemoeilijkt. De Sovjets spannen telkens weer hun laatste krachten in om het onophoudelijke Duit sche opdringen nog op te houden. Dit Is hun echter tot nu toe nog op geen enkele, plaats gelukt. Veeleer bestaat de indruk, dat zij vaak volkomen het overzicht over den toestand hebben verloren en dienten gevolge ook bij het nemen van tegen maatregelen onzeker geworden zijn. Aan enkele deelen van het front werd gecon stateerd, dat ter verdediging bijeen ge trommelde afdeelingen in den strijd wor den gebracht, die bestonden uit de over blijfselen van verslagen Sovjetdivisies. Bovendien zijn ook reeds vaak reserve- troepen en semi-militaire formaties hals over kop uit de naaste garnizoenen ge haald en in den strijd geworpen. Alle maatregelen waren echter tevergeefsch en beteekenden ten laatste slechts een verhoogd risico voor de Sovjetleiding. die zich niet meer weet vrij te maken van de greep, waarin de Duitsche weermacht haar gevat houdt. Hoe groot de nervosi teit van de opperste Sovjetleiding reeds is blijkt oijvoorbeeld uit den gepubliceer- den oproep van maarschalk Worosjilow, waarbij iedere Sovjet-burger der stad St. Petersburg als franc-tireur tot verdedi ging der stad wordt verplicht. Daaruit 1 kan de gevolgtrekking worden gemaakt, 1 dat de opperbevelhebber van den Noorde- I naamste steunpunt St. Petersburg buiten- X V s g 3 g 5 1 S V V 3 g De bevelhebber der Weermacht in Neder, land, generaal der vliegers Fr. Christian sen, heeft gisteren met een gevolg uit zijn staf troepenonderdeelen van leger en luchtmacht, S S. en politie, benevens an dere instanties der Weermacht in het Zuidoosten des lands bezocht. Te Tilburg werd hij ontvangen door den bevelheb ber der Ordnungspolizei, generaal Schu mann. De bevelhebber der Weermacht kon herhaaldelijk uiting geven aan zijn vol doening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. den kinderen van allerlei leert, waar aan zij later weinig of niets hebben, terwijl de practische kundigheden bekwaamheden, waaraan men in latere leven zooveel nut en genoegen kan beleven, te zeer worden verwaar loosd. Stellig is er op dit punt in later jaren wel eenige verbetering ingetre^ den, doch in onvoldoende mate en niet over de geheele linie. Het plan om hier in thans systematisch verbetering te brengen, kan dus inderdaad, als het op de juiste wijze wordt uitgevoerd, een van ons daar- In Newyorksche scheepvaartkringen heeft men vernomen, dat het Britsche schip „Tottenham” (4762 brt.) in het Zui delijke deel van den Atiantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Het schip was pas een jaar geleden in dienst gesteld. De „New York Sun” verneemt hierover nog, dat voor de Argentijnsche kust een ledige reddingsboot van de „Tottenham’’ is gevonden. Beslag op een Finsch vrachtschip „Associated Press” meldt uit Havanna, dat de regeering van Cuba beslag heeft laten leggen op het Finsche vrachtschip „Koura” (3335 b.r.t.) en de uit 19 koppen bestaande bemanning geïnterneerd heeft. ten het Ladoga-meer einde, zoo De Diplomatisch-Politische Korrespon- denz schrijft: Om met betrekking tot den beslissen den strijd tegen het bolsjewisme, die door breede kringen met begrip en sympathie wordt gevolgd en dien het Duitsche Rijk voert in het belang van de geheele we reld, de stemming tegen het Duitsche volk op te hitsen, haalt Roosev.elt weer het oude paardje van Duitsche aanvals- voornemens tegen Zuid-Amerika te voor schijn. Juist de laatste weken hebben laten zien, dat de Amerikaansche pro paganda voor geen enkel middel, al is het nog zoo misdadig, terügschrikt, wan neer het er om gaat de oude goede be trekkingen van Duitschland met de Zuidamerikaansche landen te bederven Zooals het geval-Belmonte aantoont, neemt men zelfs zijn toevlucht tot grove vervalschingen om laster te bewijzen. In andere Amerikaansche landen schrikt men er niet voor terug, valsche documen ten in den Duitschen koerierszak te smok kelen. Om hun imperialistische expansie met succes naar Zuid-Amerika te kunnen stuwen, hebben de machthebbers in Washington spanningen tusschen deze landen eti het Duitsche Rijk noodig, om dan als „redders in den nood” ook onge vraagd te kunnen optreden. De Korrespondenz vervolgt: In dit verband doet de door Roosevelt opnieuw verkondigde vereischte der vrije meeningsuiting wel heel zonderling aan. Voor hem en zijn handlangers komt het er thans in de eerste plaats op aan, dat meeningsuitingen zooals hij Roosevelt die wenscht, ook wanneer zij op val sche of vervalschte grondslagen berus ten, ongehinderd en vrij in de gebieden en landen, waar hij dat wil, tot haar recht kunnen komen. Met zijn methoden is het hem inderdaad gelukt, vooral op het Westelijke halfrond, den berichtendienst op overeenkomstige wijze te organisee- ren. Zelfs heeft hij het zoover gebracht, dat elk ander standpunt in woord en schrift vervolgd wordt erf dat zelfs par lementen in Zuidamerikaansche staten moeten oppassen openhartig critiek te oefenen, willen zij zich niet blootstellen aan zware financieele, economische en andere schade van den kant der Ver eenigde Staten. Een dergelijk stelsel is echter volgens Roosevelt niet in tegen spraak met de vereischte van een vrije meeningsuiting. In den Noordelijken sector van Oostelijk front hebben Donderdag de operaties van Duitsche gevechtsvliegtui gen bijzonder succes gehad. In de Fin sche Golf werd een Sovjet-koopvaarder van 5000 ton van geringe hoogte aange vallen en door een voltreffer zoo zwaar beschadigd, dat hij na een hevige ont ploffing in brand vloog en kort daarop zonk. In de omgeving van Petersburg en ten Oosten van deze stad vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op 8 vliegvelden, in totaal 35 vijande lijke vliegtuigen op den grond. Boven dien werden ifr toestellen in luchtge- Heden op de persconferentie heeft de gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C. Schokker, nog met betrekking tot de groenteschaarschte medegedeeld, dat veelal van de zijde van de grossiers niet de volle medewerking is ondervonden, doordat deze tegen hoogere prijzen buittm de veiling om de groente verkoopen. De aanvoer van groente op de vei lingen was de vorige week als gevolg van het slechte weer betrekkelijk gering. Men kan wel zeggen, dat 1941 een slecht groentejaar is. Eerst kwam een lange koude voorzomer, gevolgd door een droogteperiode, welke nadien overging in lang aanhoudend regenweer. Zoo is de groenteschaarschte op het oogenblik voor een groot deel het gevolg van de weersomstandigheden. Het laat zich echter aanzien, dat de aanvoeren binnenkort grooter zullen worden. Te hooge groenteprijzen zijn speciaal met het oog op de minder goed ge situeerden ontoelaatbaar. De marges, van overheidswege vastgesteld, noemde mr. Schokker groot genoeg. Ook is het alleszins mogelijk gebleken, wekelijks de prijzen vast te stellen, hetgeen in het belang van de bevolking ligt. Mocht men meenen, dat aan de getroffen maatrege len wat ontbreekt, dan zullen de be voegde instanties deze klachten gaarne in overweging nemen. Te Londen is het antwoord van de Iransche regeering op de gemeenschap pelijke Engelsch-Sovjet-nota ontvangen. In politieke kringen te Londen noemt men dit mondelinge antwoord volkomen onbevredigend. Men ziet hierin de bedoe ling van Iran om op diplomatieke wijze tijd te winnen. Dat er door de verbonden mogendheden nog geen maatregelen zijn genomen vindt zijn oorzaak in het feit, aldus de genoemde kringen, dat de Brit sche regeering nog een schriftelijk ant woord van Teheran tegemoet .ziet. Naar te Londen verluidt, meldt United Press, zou een gemeenschappelijke Engelsch-Sovjet militaire actie tegen Iran nadergekomen zijn, tengevolge van het zeer onbevredigende door de regeering van Iran gegeven voorloopige mondelinge antwoord op de nota van de beide regee- ringen. Op grond van berichten van Iransche zijde, bleek hieruit, dat de re geering van Iran slechts bereid was een zeer klein percentage van de 80 procent Duitschers uit te wijzen, wier vertrek den 6den Augustus door de geallieerde regeeringen werd verlangd. Kwestie ook door Roosevelt en Churchill besproken Naar United Press uit Londen meldt, zou de kwestie-Iran tijdens de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op den Atiantischen Oceaan uitvoerig besproken zijn. Roosevelt zou volledig begrip aan den dag gelegd hebben voor het Britsche standpunt, dat „Iran van de Duitschers gezuiverd moet worden” □e positie van Iran tusschen de mogendheden Het Japansche blad „Tokio Nitsji Nitsji” schrijft over de kwestie-Iran Ingeval Iran de eischen van Engeland en de Sovjet-Unie zou aanvaarden, zou het land afdalen tot de positie van man- daatsgebied van deze beide mogendheden. Engeland en de Sovjet-Unie verlangen op onbeperkte schaal mogelijkheden voor het vervoer van oorlogsmateriaal door Iran, daar het zeer moeilijk en bijna on mogelijk gebleken is, voldoende materiaal over Siberië naar het Westen te ver voeren. vechtsvliegtuigen met succes gebombar deerd. Bij aanvallen op vliegvelden werden hangars en barakken in brand geschoten, zoomede talrijke vliegtuigen op den beganen grond vernield. In het Zuiden vaa het Oostelijke front ondef- nam het Duitsche luchtwapen gisteren aanvallen op de terugtrekkende vijande lijke troepen, welke weer groote verlie zen voor de Sovjets opleverden. Boven dien werden 2 vliegvelden in het gebied ten Zuidwesten van Cherson gebombar deerd en verscheidene bominslagen naast op den beganen grond staande vliegtui gen waargenomen. Aanvallen op pant serwagens, vrachtauto’s en batterijen verliepen eveneens volgens de plannen en leidden tot zware verliezen aan mate riaal voor den vijand, alsmede tot des organisatie in zijn aftochtsbewegingen. Ook in het Noordelijke deel van het Oos telijke front werden de operaties van het Duitsche leger door het optreden van Duitsche gevechtsvliegtuigen weer leven dig gesteund. Stellingen luchtdpelgeschut en concentraties pantserwagens ten Noordoosten van Narwa werden onder de hevige slagen van de Duitsche Stuka’s vernietigd. Spoorlijnen in het gebied ten Oosten van St. Petersburg werden door bomtreffers opengereten en voor het verdere verkeer onbruikbaar gemaakt. De strijd ten Noorden van Smolensk Duitsche troepen hebben Woensdag ten Noorden van Smolensk, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, een Sovjet-aanval onder bloedige verliezen voor de bolsje wisten afgeslagen. Vele Sovjet-pantser- wagens bleven door ’t welgerichte Duit sche afweervuur liggen, niet in staat tot verdere beweging. De poging der bolsje wisten om de pantserwagens weg te slee- •pen mislukte door het sterke Duitsche vuur. In korte hevige gevechten baanden zich de Duitsche afdeelingen een weg naar de andere Sovjet-pantserwagens en vernielden er 40. Van Zondag j.l. tot Woensdag vernielde deze Duitsche di visie 107 vijandelijke pantserwagens. Krijgsverrichtingen ten Noord westen van het Ladoga-meer naderen het einde krijgsverrichtingen ten Noord westen van het Ladoga-meer naderen thans het einde, zoo verneemt D.N.B. van welingelichte zijde. Zij begonnen met de doorbraak van de sterke grensvestingen, welke door de Sovjets langs de nieuwe grens tegen Finland ter bescherming van hun offen sief waren aangelegd. Deze doorbraak, welke tengevolge had, dat ten Noord oosten van het Ladoga-meer diep in het grondgebied der Sovjets kon worden doorgedrongen, sloot het Westelijke deel van het Sovjet-front ten Noordwesten van ’t Ladoga-meer van de Finsche Golf af tot ten Oosten van Sortavala over een breedte van bijna 200 k.m. af. In de daarop volgende krijgsverrichtingen slaagde het Finsche leger er in,- om 3 wiggen te drijven in den Noord weste lijken oever van het Ladoga-meer, van Hiitola tot Sortavala. Door den meest Westelijken wig bij Hiitola werd de ge heele Noordwestelijke oever van het Ladoga-meer thans ook naar het Westen afgesloten. Door de beide andere op- marschen naar Kurkijoki en Lahdenpohja werd het ontstane omsingelingsgebied van 80 k.m. breedte in 3 ringen verdeeld. Ondanks het felle verzet van de Sovjets, werden deze tóen in verdere gevechten steeds meer gesplitst en eindelijk on- schadelijk gemaakt. Met de vernietiging van den Oostelijken ring, viel in den nacht van 16 op 17 Augustus, toen ook de stad Sortavala in Finsche handen. Toen de Sovjet-troepen inzagen, dat zij op den Noordwestelijken oever niet langer konden stand houden, probeerden zij over het meer hun formaties terug te trekken. Terwijl achterhoeden den Fin- schen aanval probeerden tegen te hou- denv moesten troepen en materiaal wor den weggevoerd op kleine oorlogs. en vrachtschepen. Tegen deze pogingen trad het Finsche luohtwapen met succes op, dat onophoudelijk hevige aanvallen on dernam op de plaatsen van inscheping. Op het oogenblik speelt zich de laatste fase van dezen strijd af. Inmiddels werd dé Finsche aanval uit den Westelijken hoek van het Ladoga-meer in de richting Viipuri en het Buakmeer voortgezet. Door den opmarsch naar Viipuri zijn groote deelen van het Noordwestelijke front der Sovjets, dat nog had staande gehouden, in den rug en in den flank aangevallen. De Finsche aanval heeft hier den vorm van een overrompeling aangenomen. Door dit succesvolle offen sief ten Noordwesten van het Ladoga- meer is het Finsche spoorwegknooppunt Elisenvaara in Finsche handen gekomen. In de mededeelingen, welke de secre- taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming onlangs heeft gedaan over de wijzigingen in het onderwijs, heeft uit zakelijk oogpunt vooral de aandacht getrokken de aankondiging van de in voering van de Nederlandsche volks school met 8 leerjaren. Het achtste leer jaar zal met ingang van den cursus 194243 aan de 7-jarige lagere school worden toegevoegd. Door de verlenging van den duur van ons volksonderwijs, als hoedanig lager onderwijs ten aanzien van groote meerderheid der bevolking kan worden beschouwd, wordt aan een wensch, die reeds lang bij velen leefde, tegemoet gekomen. Meer en meer toch was reeds de overtuiging doorgedron gen, dat de bestaande lagere school ook met de verbeteringen, welke zij gelei delijk heeft ondergaan, onvoldoende is voor de algemeene vorming van ons volk in zijn breede lagen. Zij, die van deze school in het practische leven komen, vertoonen veelal een tekort aan geestelijke (en ook lichamelijke) ont wikkeling, hetwelk aan hun eigen kan sen in het leven, maar ook aan de volks kracht in haar geheel zeker niet ten goede komt. Daarom schijnt het beter, deze intrede in het practische leven, d.w.z. het opnemen van den arbeid in fabriek, werkplaats enz., een jaar uit te stellen en dit jaar te besteden aan de algemeene vorming van de jeugdige Nederlanders. Leerplichtwet en Arbeids wet zullen daarmee in overeenstemming moeten worden gebracht. Men moet deze uitbreiding in tijds duur zien in verband met de aangekon- digde hervorming van het volksonder wijs, Daarbij worde eerst de aandacht gevestigd op de verzekering van prof, van Dam, den hierboven genoemden secretaris-generaal, dat het recht op bij zonder onderwijs ook thans voor hen, die daaraan behoefte gevoelen, volkomen wordt erkend en dat het geenszins in de bedoeling ligt, ten aanzien van leer plan en leermiddelen het principieele karakter van de bijzondere school aan te tasten. In technisch opzicht echter beoogt prof, van Dam een hervorming van het volksonderwijs, zoowel bijzonder als openbaar, waardoor in gebleken leem ten zal worden voorzien. Met name be treft dit de vakken Nederlandsch, Duitsch, en lichamelijke opvoeding, ter wijl hetgeen prof, van Dam noemt ,,de overdreven voorkeur voor intellectu- eele ontwikkeling” op den duur zal moeten wijken, zooals hij het uitdrukt, «voor een scholing, die meer rekening houdt met alle krachten van den mensch”. Wat dit laatste betreft, zal men zich lijken Sovjetvleugel^reeds zelf zijn voor- gewoon in gevaar gebracht ziet. Terwijl de Sovjet-leiding het tot nu toe buiten de verdediging aan het front, nauwelijks practische van ons volksonderwijs, dat no8 tot een tegenwerkende operatie tegen i de onophoudelijk voortrukkende Duit- I sche legers heeft gebracht, kan duidelijk j worden vastgesteld, hoe de Duitsche troe- naar den wensch der Duitsche lel- jjgt j ding telkens weder vorderingen hebben j weten te forceeren, waarvan, de eene op de andere teruggrijpt. Zoo scheppen de thans aan den gang zijnde aanvallen we der de mogelijkheid voor nieuwe opera ties in grooten stijl en verkleinen zij van dag tot dag de bewegingsvrijheid der Sov jettroepen en haar leiding. De strijd om de bruggehoofden aan den Dnjepr, welke nog in bezit van de bols jewisten zijn, werd Donderdag met nieuw succes voortgezet. Zooals reeds den dag tevoren, gebruikten de Sovjets opnieuw pantserwagens, om den Duitschen aanval te keeren. In een hevige botsing tusschen Duitsche en bolsjewistische pantserwa gens en bij felle gevechten leden de Sov jets een nieuwe nederlaag en werden met zware verliezen afgeslagen. In een sector van het front wierpen de bolsjewisten hun landstorm in den strijd. Na hardnekkige gevechten van man tegen man, waarin af zonderlijke groepen der Sovjets omsin geld werden, was het slagveld overdekt met gesneuvelde bolsjewisten. Bovendien vielen opnieuw 5000 gevangenen in Duit sche handen, nadat reeds Woensdag 2000 Sovjet-soldaten gevangen genomen, 115 stukken geschut en 14 pantserwagens ver nietigd of buitgemaakt waren. Tijdens de succesvolle gevechten, waaraan ook for maties van een Italiaansche diVisie deel namen, werden 2 Sovjetvliegtuigen door eenheden van het Duitsche leger, 3 door Italiaansche troepen neergeschoten. De zeevesting Otsjakow, welke was ingericht als steunpunt van de bolsjewisten voor lichte zeestrijd- krachten aan de Zwarte Zee, is door een Duitsche divisie ingenomen, de zelfde, welke reeds in Griekenland bijzondere prestaties heeft verricht. In een dapperen aanval namen de mannen van deze divisie de haven stad in, na het hardnekkigste verzet Van de zeer zware kust-artillerie der Sovjets en van de zeestrijdkrach- ten te hebben overwonnen, In het gebied ten Oosten van Gomel werden gisteren pantser- en goederen treinen der Sovjets door Duitsche ge- Duitsche vliegtuigen hebben op Augustus hun verkenningsvluchten uit gestrekt tot groote gebieden van het Britsche eiland en de Engelsche wate ren. De bestuurder van een Duitsch ver kenningsvliegtuig zag ten Noordoosten van de Faroër-eilanden op zee een Brit sche vliegboot van het type Sunderland. De Duitsche bemanning wist reeds bij den eersten aanval zoo zware treffers in het groote Britsche toestel te plaatsen, dat dit kort daarop in zee viel en zonk. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland In den afgeloopen nacht hebben Brit sche bommenwerpers brisant- en brand bommen in West- en Zuidwest-Duitsch- land geworpen. Er ontstond geen schade

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1