HAAGSCHE COURANT NEDERLANDSCH-INDIE GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Hoe men bij ’t koken brandstof besparen kan Maandag 25 Augustus 1941. Voor den puzzelaar VIERDE BLAD Gedachtenisrede in de Duinzichtkerk VLEESCHVERGIFT1G1NG? Meisje te Scheemdermeer overleden HET KASTEEL SPANGEN Verdronken ONDERWIJS EN KERK EXAMENS HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN Dr. L D. TERLAAK POOT INBRAKEN TE UTRECHT OPGEHELDERD NED.-INDIE EN DE UITBREIDING VAN DE ALUMINIUMINDUSTRIE IN JAPAN NED.-INDIE EN DE BLOKKEERINGS- MAATREGEL UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN Kind van derde verdieping gevallen Tot gn ving, is Gevaarlijk spel op een vlot Hoofd uit rijdende tram gestoken Wenken van het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad Belangrijke resultaten van opgravingen tusschen Rotterdam en Schiedam Het ging om de banden BEGRAFENIS LUIT.-GENERAAL b.d. X H. CARSTENS DE UITWIJZING VAN JAPANSCHE JOURNALISTEN UIT NED.-INDIE Tien arrestaties wegens frauduleus slachten Wat kunnen wij doen met af gevallen en minder mooi fruit? „THE RAMBLERS” IN HET KURHAUS het Largo van Handel, K. GROEN en van een IN rvRöüw TENTOONSTELLING „DEN HAAG DEN LOOP DER EEUWEN” No. 17962 Vergif in het meel Het is de gewoonte, dat de landbouwers die over het zelf verbouwde graan voor leiding van den heer Renaud een opgra- ’:eie den Om nog een zal Zoetzuur Van minder mooie niet aangestoken vruchten kan men zeer geschikt zoetzuur maken, dat ’s winters b.v. bij stamppot heerlijk smaakt Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Alkmaar (vac. J. H len-Terwinselen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Geersdijk (Z.) de heer L. Dorst, cand. en hulppred. te Hars kamp. getje, dat in een woning aan de 3e Oos- het I zat, lacht, De aanwezigen [ewoond door dr. 1. J. W. Posthumus van de Bjj het spelen op een vlot in de vis- schershaven te IJmuiden, geraakte de 9-jarige knaap F. Dukel te water en on- Vrijdagmorgen werd de 34-jarige mevr, v- van uêï Drök, uit Pijnacker, onwel ,n de tram nabij Heemstede. Zij stak haar hoofd uit het raam van de rijdende tram. Hierbij kwam zij in aanraking met een ijzeren mast van de bovenleiding, waar door zij een schedelbasisfractuur en ern stige hoofdwonden opliep. Op advies van een dokter werd zij naar de Maria-stich- ting te Haarlem overgebracht. Haar toe stand is ernstig, doch niet levensgevaar lijk. Inbraken te Groningen opgehelderd Te Groningen zijn twee personen aan gehouden, die zich aan verschillende in braken hebben schuldig gemaakt, waar bij zij vele goederen als thee, suiker, sigaren en sigaretten in handen kregen. Voorts stalen zij vele coupons stoffen. Een groot gedeelte van het gestolene is in beslag genomen. De daders, de 30- jarige kleermaker R. M. en de 19-jarig® loopknecht H. S., beiden uit Groningen, zijn ter beschikking van de justitie ge steld. de Vereenigde Staten Voor Ned. Indië beteekent de plotse linge onderbreking van de bauxietleveran- ties naar Japan een gevoelig verlies. De bauxietindustrie in Ned. Indië is een mo nopolie van den staat. De monopoliemaat- schappij kon echter onlangs met de Ver eenigde Staten een leveringsverdrag voor den duur van 12 jaar sluiten, in welke periode rond 6 millioen ton bauxiet gele verd zal worden. De leveranties zullen fn het begin van het volgende jaar goed op gang komen. In Ned. Indische handels- kringen kent men aan deze overeenkomst een betrekkelijke waarde toe, daar het gebrek aan tonnage niet eens den voorge nomen export van ruwe rubber mogelijk maakt. Iedereen is er op het oogenblik op ge spitst zoo weinig mogelijk brandstof te verbruike^ Een groot deel van de ons ter beschikking staande brandstof wordt voor kookdoeleinden gebruikt. Ook op dit terrein is een besparing van brandstof zeer goed mogelijk, wanneer men maar de juiste manier, van koken toepast en de maaltijden met overleg samenstelt. In vele gevallen bereikt men er tevens mee, dat voedingsstoffen gespaard worden. Wil men op een zuinige wijze koken dan zal men de volgende punten in acht moe- Morgen vindt in de groote zaal van den Dierentuin de uitreiking van boter, en vetkaarten plaats aan de volgende perso nen: van 811 uur: Roodfeld t/m einde R en Sa t/m Schrijnemeeckers; van 11—14 uur: Schrijver t/m Stekhuizen; van 1417 uur: Stel t/m einde S, T, U en Va t/m Vaiiliant In de voormalige gemeente Loosduinen zijn morgen aan de beurt voor het afhalen der kaarten de letters A, H en J. 10e. Gebruik veel rauwe groenten. Geef eens een stamppot met rauwe groenten of een stoofschotel. Talrijke arrestaties De Utrechtsche politie heeft een mooie vangst gedaan door aanhouding van zeven jongelieden, die tot driemaal toe hadden ingebroken in een opslagplaats van de voedselvoorziening in de Groenendaal- straat en de Markthofstraat nabij de Croe- selaan te Utrecht. In den nacht van Woensdag op Donder dag werden twee van de inbrekers door oplettendheid van een agent van politie gearresteerd, De inbrekers hadden een partij bruine boonen bij zich benevens binnen- en buitenbanden en konden over de herkomst van deze goederen geen af doende verklaring geven. Na bekentenis van deze twee konden nog vijf andere jon gemannen worden aangehouden, die met elkaar resp. op 5 en 12 Augustus in het bu reau hebben ingebroken en daar hebben weggenomen: 400 k.g. bruine boonen, 1000 kg. aardappelen en 150 k<. witte boonen. De levensmiddelen vervoerden de inbre kers per rijwiel. De leeftijd van de thans gearresteerden varieert van 1824 jaar. „Gaatjesboorders" aangehouden. Voorts is in den laatsten tijd Utrecht en de omgeving van deze stad onveilig ge maakt door inbrekers, die bij hun opera ties het beruchte systeem van gaatjes boren toepasten en daarmede bh herhaling succes hadden. Vrijdag is het de Utrecht sche politie gelukt twee mannen te arres- teeren, die de daders van deze inbraken waren. Zij hebben vorige week nog een bezoek gebracht aan een woning aan de Oudegracht, waar zij f 150 en distributie bescheiden hebben weggenomen, terwijl zij deze week door middel van het be proefde systeem hadden ingebroken in een huis aan de veemarkt, waar zij 250 stalen om nog dienzelfden nacht in een huis in de v. Lidth de Jeudestraat binnen te drin gen, waar zij kleedingstuxken, levensmid delen en distributiebescheiden wegnamen; Een groot gedeelte van de gestolen goede ren kon doof de politie achterhaald wor- den. De gaatjesboorders zijn in verzeker de bewaring gesteld. Zoetzuur van pruimen Vijfhonderd g. pruimen, J liter inmaak- azijn, 350 g. suiker, een stukje pijpkaneel, 2 kruidnagels (inplaats van deze kruiden, kan ook een weinig surrogaat van deze kruiden gebruikt worden). De pruimen wasschen, met een roest vrije vork gaatjes in de schil prikken. De azijn met de kruiden en de suiker koken, het vocht na afkoeling over de vruchten gieten en deze zoo eenige dagen laten staan, onder af en toe roeren. De vruchten daarna zoolang in het vocht koken totdat ze juist gaar zü® (O- passen voor t e gaar worden). Be vrucn- ten in een schoongemaakte flesch of pot doen en de azijn nog even inkoken tot een dunne stroop deze over de vruchten gieten en de flesch of pot met een voch tig perkament- of cellophaanpapier af sluiten. Op dezelfde wijze kan men ook zoetzuur maken van bergamotperen, toma ten, enz. De oplossing ven de Zaterdag geplaat ste puzzle luidt: Horizontaal: 1 Dramatiek; 7 Ko ren; 8 Duet; 10 Tal; 11 Gips; 13 Lak; 18 Val; 18 Zink; 18 Fis; 10 Dal; 11 Roep; 23 Sol; 26 Libel; 1T Hut; 10 Mui®-. 31 Kram; 33 Op; 34 Tam: 38 Are; 39 Edel; 40 Kalebas; 41 Fair; M Les; 43 De; *4 Eb; 46 Kom; 47 Rail; 80 Stop; 52 Nu; 53 Bok; 54 Idool; 56 Tak; 58 Spijs; 59 Aga; 60 Nar; 82 Slot; 63 Ora 65 Kok; 67 Aloë; 68 Vet; 70 Snip; 71 Galop- 73 Dal. teniet. Verticaal: 1 Duel; 1 Mot; 3 Arak; 4 Tel; 5 In; 6 Kuil; 8 Dons; 9 Taf; 11 Gal; 12 Spot; 14 Kilo; 15 Valk; 16 Zou. telioos17 Kom; 19 Si; 20 De; 21 Rum; 22 Pepermunt; 24 Lus26 Bij; 27 Ham; 28 Kader; 30 Vakei; 32 Roset- 33 Orion; 35 Mes; 36 Als; 37 Abt; 38 Aak; 43 Dak; 45 Bot; 47 Ros48 Liga49 Do; 50 Slak 51 Pas; 53 Bijna: 55 On- 57 Klip: 59 Are; 81 Rog; 63 Oord; 64 Vele; 66 Knot; 68 Vat; 69 Ton; 71 GL; 72 Pi. Ontginning van bauxletlagen op Nieuw-Guinea. In Ned. Indië houdt men zich boven dien bezig met de ontsluiting van de bau- xietlagen op Nieuw Guinea, voor welk doel verbindingswegen zullen worden aan gelegd van de kust naar de mijnen. In den Spaanschen polder tusschen Rot terdam en Schiedam is men reeds druk bezig met de voorbereidingen voor den aanleg van industrieterreinen. Binnen kort zal daardoor van het oude kasteel Spangen aan de Schie niet veel meer terug te vinden zijn. Nu gaven de bul ten en rondloopende watergeulen deskundige nog eenige aanwijzing, geen waardevovl materiaal verloren te laten gaan,heeft het Rijksbureau voor Monumentenzorg, met de volle medewer king van alle betrokken instanties, onder Igiding van den heer Renaud een opgr- ving doen ondernemen. Reeds na enki dagen graven, vallen er belangrijke re sultaten te boeken. Schervenmateriaal, voor de wetenschap van belangd kon verzameld worden en zelfs zijn er enkele gave stukken aardewerk te voorschijn ge komen. De buitenmuren van het oude slot liggen nu bijna geheel bloot. Wat den be zoeker het eerst opvalt, zijn de zware mu ren van Donjon, den- hoofdtoren die meer dan twee meter dik zijn. Uit den steen, de zoogenaamde kloostermop, valt af te leiden, dat dé'Donjon het oudste deel van het slot is. Jongere deelen zijn daar later aan toegev.oegd Het is duidelijk te zien, dat het slot, tot zijn verwoesting in 1572, geregeld verbouwd is. Zoo is waarschijn lijk een uitspringende hoekversterking op den Z.W. hoek nog uit het begin der zes tiende eeuw. Daar het kasteel dat om streeks 1300 gebouwd is, een bewogen geschiedenis heeft gehad, hoopt de heer Renaud belangrijke wetenschappelijke re sultaten- te kunnen behalen. In verband met de groote belangstel ling voor de tentoonstelling „den Haag in den loop der eeuwen”, in het Gemeen temuseum, zal op eiken Dinsdagmiddag om 3 uur een algemeene rondleiding ge- houdan worden. der het vlot. Hjj werd bewusteloos op gehaald en een dokter wist de levens geesten weer op te wekken. Des nachts is de knaap in het R.K. ziekenhuis ech ter aan de gevolgen overleden. eiken dag een hoeveelheid meel voor dat brood aan hun bakker geven. Deze week gebeurde het, dat een landbouwer te Haef. ten in plaats van het broodmeel een zakje vergif, hem verstrekt om aardappelen Te bespuiten, aan den bakker gaf. De bakker bemerkte wel de vergissing, doch er schijnt toch een hoeveelheid vergif door het brood gekomen te zijn. Bij degenen, die het brood genuttigd hebben, werden verschijnselen van onpasselijkheid gecon stateerd. Eenige buurtbewoners moesten zich onder behandeling van een dokter stellen. Noodlottige gevolgen heeft deze vergissing gelukkig niet gehad. 4e. Temper de vlam, wanneer de inhoud van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat de 'schakelaar bijtijds laag of uiL Wanneer iets kookt blijft het even goed op een lage als op een hooge vlam of schakelstand aan de kook. Wanneer de spijzen te hard koken bestaat er kans op aanbranden. Hoofdakte-examen. Geslaagd alhier voort akte A: G. F. Bak, J. C. Bartelsman, mej. C Dietz, mej. A J. de Goeijer en Chr. J. M Rensing. BATAVIA, 23 Augustus. (Domei.) Men verwacht, dat de regeering van Ned-Indië een verordening zal uitvaardigen, waarin de remises uit Japan onder de wet op de blokkeering van saldi geregeld worden. Een nieuwe overeenkomst is hieromtrent tot stand gekomen tusschen het wissel, contrölebureau en den heer Imagawa. di recteur van de Jokohama Specie Bank te Batavia. Inmiddels heeft de heer J. H. Ritman op 21 Augustus als woordvoerder van de regeering verklaard, dat nog niets gezegd kan worden omtrent de toekomst der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië. Hij onthulde, dat er op dit punt nog geen beslissing bereikt was, en hij voegde er aan toe, dat een licentie voor export over het algemeen niet verstrekt wordt. Ritman verklaarde tenslotte, dat het besluit van de regeering afhangt van de toekomstige ontwikkeling van den toe stand. LAAT GEEN RIJWIEL MET GOEDEREN VAN WAARDE ONBEHEERD Een slagersjongen uit de Witte de Withstraat liet Zaterdagmorgen zijn bak fiets met 25 k.g. vleescvh een oogenblik onbeheerd in de Vondelstraat staan. Toen hij terugkwam was zijn rijwiel met het vleesch van ziin klanten verdwenen. Een dergelijk geval deed zich Zater dagmiddag voor op de Goudriaankade. De inhoud van de fiets bestond hier ech ter uit enkele heerencostuums en een apon. Uit deze gevallen blijkt, hoe onvoor zichtig het is tranportrijwielen met kost bare waren onbeheerd te laten staan. De vorige week heeft de Utrecht sche politie 16 rijwieldieven gearresteerd, die in totaal 40'rijwielen hadden weg genomen. Het was den heeren vooral te doen om de banden, want naar uit het onderzoek is gebleken, beschouwden zij de andere onderdeelen van de gestolen fietsen als waardeloos. Onder deze 16 personen bevonden zich ook enkele vrou wen. Zij zijn allen in verzekerde bewa ring gesteld. De recherche te Zaandam heeft een goede vangst gedaan door de aanhouding van vier Zaandamsche jongelui van 17 tot 20 jaar, in verband met een reeks rijwiel diefstallen. Reeds konden 13 gestolen fiet sen worden achterhaald, waarbij in de meeste gevallen de banden ontbraken. De daders hadden zich op deze wijze van het noodige geld voorzien om kermis te vie ren. Drie aangehoudenen zijn naar Haar lem overgebracht om te worden voorge leid. De vierde is in verband met zijn jeugdigen leeftijd op vrije voeten gesteld, 2e. Zet de spijzen met zoo weinig mo gelijk, liefst kokend water op. Wanneer men een gerecht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noo dig is voor het verwarmen van het wa ter, nutteloos verbruikt. Zoo kan men blad groenten met aanhangend water opzetten. 1 kg. aardappelen met een bodempje wa ter koken en visch in weinig water sto ven. De gerechten zijn niet alleen veel smakelijker, dan wanneer zij afgekookt worden, maar zij behouden ook hun voe dingswaarde. 3e. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de kook. v 1J VJ L.O V4V/V/X a) DU 1411 vl V.11 W d VI V Cl O 11 rv 1 om er voor die particulieren brood van pannen, die precies op de plaat passen. te bakken. Dat brood werd dan verkocht zonder bon. Het onderzoek duurt voort. Men verwacht, dat er nog groot aantal processen-verbaal volgen. Zaterdag is op Nieuw Eik en Duinen ter aard® besteld het stoffelijke overschot van luit-generaai b.d. J. H. Carstens. Onder de aanwezigen merkten wij op den oud-minister van Defensie J. C. van Dijk, den luit.-generaal b.d. A. van Mens, de generaals-majoor b.d. K. E. Ouden dijk. Andrae de la Porte, W. Hackstroh, U. J. W. Roldanus, S. baron van Hiemstra en J. G. Leverland. Mevr Hasselman kwam namens generaal-majoor H. D. S. Hasselman. Voorts merkten wij op de kolonels b.d. J. P. de Man, L. J. de Decker, J. A. G. v. Andel, V. E. Wilmer, de luit.-kolonels b.d. G. W. J. Groen, G. Fabius, jhr. Strick van Linschoten, M. Irish ’Stephenson, de majoors b.d. WA. v. d. Weide, Th. Steur, M. W de Wit en J. H. Droste, de kapi teins b.d. de Roo v. Aldenwerelt en E. J. A. Hubert v Blijenburgh. Voorts de heeren B. R. P. F. Hasselman, hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie, C. P. v. Gin- kel, oud-secretaris-generaal dept. v. De fensie; L. C. Rietveld, adm. afwikkelings bureau; W. J. Rozenberg, hoofd regelings- bureau; mr. J. C. v. d. Heuven, ds. E. L. Nauta, oud-legerpredikant; W. J. Prud’ homme v. Reine, oud-adjudant en J. J. Bouwman, ridder Militaire Willemsorde. In den stoet kwamen met de familie mede gep. luitenant-generaal Nauta Pie ter en de gep. generaal-majoor A. M. Gee- sink, kolonel Rijkens, majoor de Klerck en ds. H. Janssen, oud-legerpredikant. De organist de heer Gravelotte, speelde het Largo van Handel, ,,WiJt heden nu treden” uit Valerius Gedenckklanck en het Wiitielmus. Aan het graf schetste dr. Carstens ge neraal Carstens als een edel mensch. be kwaam officier en goed vaderlander, die eenvoudig van aard was, wars van alle uiterlijk vertoon. Geheel in overeenstem ming met dit laatste is ons verzoek af te zien van toespraken. Als oudste broer wil ik echter eenige woorden van dank spreken voor het vele goede, dat hij gedaan heeft. Door een vallende plank getroffen Op het Bolwerk te Rotterdam is Vrij dag een doodelijk ongeval gebeurd. Toen de 49-jarige J. Zaaier, wonende aan de Putschebocht, onder het spoorwegviaduct reed, raakte een plank van een schilders- stelling los. Z. kreeg deze op het hoofd liep zulke zware verwondingen op, dat hij korten tijd later is overleden. Ie. Zet de pan midden op de vlam of op de electrische kookplaat. Laat geen vlammen om de pan spelen en kies voor de electrische kookplaat 5e. Kook altijd met de deksel op de pan. Uit een pan met slechts sluitend dek sel of zonder deksel verdwijnt de warm te en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Bovendien ohtstaat er kans op aanbranden, doordat er teveel vocht ver dampt. 6e Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pannen aan de kook gebracht is. Op deze manier kunnen twee gerechten op één vlam of kookplaat gaar worden. 7e. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is het nutteloos ze nog langer te verhitten. Men verspilt er brandstof mee en ook voe dingstoffen. Zoo gaat b.v. vitamine C uit groenten bij langdurige verhitting in waarde achteruit. Stoof de groenten dus niet na en houdt bij het opzetten der spij zen rekening met den kooktijd en het mo ment, waarop de gerechten klaar moeten zijn. 8e Maak voor de bereiding van peui- W^Warnèr'^’d/’c L^tasV.’te H«- «achten, r'Jgt «ort voor w warners) ar. u u lumstra te neer warm houden van water gebruik van brandstofbespaarders, zooals de hoolmand de hooikist en kranten. J van der Beek, uit Pijnacker, onwel in Onze stadgenoot- de heer W. Kosten, oud-directeur van de Middelbare Handels Avondschool te Middelburg en accountant hier ter stede, vooraanstaand figuur in den kring der Ned. Herv. gemeente, viert a.s. Woensdag zijn 75sten verjaardag. De heer Kosten is o.m. penningmeester van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Chr. Nijverheidsonder wijs voor jongens en meisjes, waarvan de Chr. Huishoud- en de Chr. Ambachtsschool hier ter stede uitgaan en is ook leider ge weest van de Vereeniging Maatschappelijk werk der Ned. Herv. Gemeente, in welke kwaliteit hij saneerend werk gedaan heeft. GOUDEN ECHTVERBINTENIS Het echtpaar A. van Pelt-Zimmerman, wonende Beyersstraat 128, zal morgen den dag herdenken, waarop het vóór vijftig aar in het huwelijk trad. Uit het Prins Hendrikkanaal te Kat wijk aan Zee is het lijk opgehaald van den 29-jarigen L. van Beelen, die Zater dagavond door de duisternis te water was geraakt. Van B. was ongehuwd. TOKIO, 23 Augustus. (Domei.) Het blad Nitsji Nitsji Sjimboen brengt op zijn voor pagina het bericht, dat zijn corresponden ten te Batavia, Isjibasji en Tobisjima op 5 Augustus last gekregen hebben, Ned- Indië te verlaten, blijkbaar omdat de autoriteiten van Ned.-Indië bezwaar maakten tegen de door dit dagbladconcern gevoerde politiek. Sinds den blokkeeringsmaatregel, zoo schrijft het blad is Ned.-Indië volkomen toegetreden tot net Engelsch-Amerikaan- sche kamp van anti-Japansche omsinge ling. Voorts drukt Let blad een artikel af van deze correspondenten, waarin zij ver halen van de hevige beperkingen, waar aan zij onderhevig waren. Zij werden ge fouilleerd, verhoord en als spionnen be handeld. Het artikel vermeldt voort», dat onlangs in Ned.-Indië biljetten zijn aan geplakt met een anti-Japanschen inhoud en dat de anti-Japansche stemming is toe genomen door propaganda, die van offi- cieele zijde is geïnspireerd, vooral sinds de Japansche troepen in Indo-China zijn binnengetrokken. Van de 7000 Japanners in Ned.-Indië hebben ongeveer 1500, voor namelijk vrouwen en kinderen, het land reeds verlaten wegens „De steeds slechter wordende handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië en wegens den stel- selmatigen anti-Japanschen druk”. 9e. Maak het kooktoestel geregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestel- len verbruiken niet alleen veel brandstof, maar ook andere narigheden kunnen er door ontstaan: verstopte gasvlammen slaan in en vuile petroleumpitten gaan walmen. Extra brood van eigen rogge Op last van de ambtenaren van de Meelcentrale heeft de brigadecomman dant der marechaussee te Ülicoten,- zeven van de negen plaatselijke bakkers te Chaam aangehouden en voorloopig in tën riemen- bewaring gesteld, meldt de ,,N. R. Crt.” De bakkers hadden bij een molenaar eenige duizenden kilo’s rogge laten ma len, welke hun geregeld in kleine par tijtjes door particulieren werd verstrekt, Nadat in het begin van de vorige week door do Utrechtsche politie vijf personen waren gearresteerd wegens frauduleus slachten bij een boer in Zuilen, konden Vrijdag nog vijf personen worden ge grepen, die zich eveneens bezig hielden met het frauduleus slachten van vee en het onwettig verkoopen van vleesch. Deze tien personen vormden een com plot, waarvan een zekere K. de hoofd persoon was. Zij allen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft Wie zelf een tuin of tuintje bezit, waarin onder meer ook vruchtboomen staan, weet mee te praten van de groote hoeveelheid vruchten, die ieder jaar af vallen alvorens tot rijpheid te zijn ge komen. Het eene jaar Is het meer, het andere jaar minder, al naar gelang het meer of minder hard waait. Vooral na .een flinken zomerstorm, kan er heel wat half rijp fruit onder de boomen liggen. Jammer. Inderdaad, maar waardeloos is dit fruit geenszins. Van deze vruchten, waarvan een gedeelte ook nog vaak aan gestoken Is, kan men heerlijke jam, gelei enz. maken. Hieronder volgen enkele recepten. IN DE TOEKOMST GEBRUIKT JAPAN LEEMAARDE IN PLAATS VAN BAUXIET TOKIO, 23 Augustus (Europapress). De geheele Japansche aluminiumindustrie wordt in nieuwe banen geleid. Met een aandeelenkapitaal van 500 millioen yen. dat voor de helft uit openbare middelen is opgebracht, werd een controle maat schappij opgericht. Deze maatschappij heeft tot taak, de bestaande aluminium- fabrieken over te nemen en voorzoover noodig, uit te breiden en technische re- organiseeren. Hierbij zal waarschijnlijk de overweging een rol spelen, dat tot nu toe de Japansche aluminiumindustrie van geïmporteerde grondstoffen afhankelijk is. De bauxietinvoer uit Britsch Malakka en Ned. Indië moest in dea. laatsten tijd om verschillende redenen, voornamelijk als gevolg van het blokkeeren van de yensal- di. worden stopgezet, Daar Japan geen eigen bauxietlagen bezit, moest de minder rijke, doch practise!) in onbeperkten om vang ter beschikking staande leemaarde, die in het noorden van Japan wordt ont gonnen, als basisstof worden gebruikt. Deze omschakeling zal zeer waarschijnlijk zonder technische moeilijkheden kunnen plaats vinden, hoewel men in aanmerking moet nemen, dat leemaarde als uitgangs stof voor de aluminiumindustrie, een be langrijk grooter stroomverbruik met zich medebrengt. Het is echter aan te nemen, dat door de tijdig afgekondigde staatscon trole en medewerking ook dit probleem in versneld tempo zal worden opgelost, zoodat de uitbreiding van de Japansche bewapeningsindustrie daarvan geen na- deelige gevolgen zal ondervinden. Het verdrag van Ned. Indië met BERGT UW DISTRIBUTIEKAARTEN GOED OPI Op 21 Augustus j.l. zijn bij den Just. Dienst A 35 aangiften gedaan van ver missing van distributiebescheiden. Op 20 Augustus werden zelfs 40 aangiften gedaan. Naar de juistheid wordt nauwgezet onderzoek ingesteld. De politie te Wapenveld heeft dezer dagen gearresteerd J. v. d. B., J. N„ J. W. H., J. R. en zijn beide zoons, verdacht van de inbraken, die den laat sten tijd in Wapenveld en omgeving zijn gepleegd. In hun huizen en in den grond op hun erven werden verschillende voor werpen afkomstig van deze inbraken ge vonden, zooals fietsbanden, koffie, thee, chocolade, cacao, en jam., In de papierfabriek te Vel- sen is de 37-jarige arbeider J. F. v. d. L. in een diepen kelder gevallen. De man werd er bewusteloos uitgehaald en bleek inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Hij werd naar het R.K. zie kenhuis vervoerd. De faam was ,,The Ramblers” vooruit gesneld, zoodat de Kurzaal Zaterdagavond tot de laatste plaats gevuld was, toen het doek openging en het populaire orkest met een klaterend applaus werd welkten ge- heeten in het wintersch aandoende Sche- veningen. Masman en zijn mannen hebben van hun kant de gespannen verwachtingen niet tekort gedaan en hun gehoor, waarin de jeugd domineerde, maar toch ook wat ouderen flink vertegenwoordigd waren, medegenomen op een kris-kraswandeling door hun veelzijdig repertoire. Contact was er. al bij de eerste num- mers; toén Duke Ellington’s ,,Mood In digo'' werd geannonceerd. Hiermede had Masman het pleit reeds gewonnen en onder stijgend enthousiasme werd het pro gramma voortgezet. Succesnummers wa ren ,,Die Musi Musi Musi”, de bekende .Romantische potpourri”, „Op .het Jazz-- bandbal”, Avalon” ,,Op het Ramblers’- hrenöen bal” „Warhoofd", om een willekeurigen - 8 greep te doen uit den rijkbeladen disch van populaire-, dans- en jazzmuziek. Verder waren er nog, als immer ge slaagd, composities van Jack Bulterman en Fransche liedjes door Marcel Thiele- mans, die niet sleehts een uitstekende stem heeft, maar zijn zang op geestige wijze aanvult met mimiek. Wim Poppink zouden we onrecht doen door zijn „Schrijfmachinemeisje” en aandeel in de „Romantische potpourri” onvermeld te la ten. Niet dan na toegiften liet het publiek „The Ramblers” vertrekken en met de belofte van Marsman: „Maarwij ko men terug!” Een speciale attractie was voorts het optreden van het, vooral in onze stad, ---- - - zoo gezochte ensemble „The Maui Islan- hun dagehjksch brood mogen beschikken - - y-- - nlu-AM rr AAATrAAlAAIZi AAI «*AAW z4 r, T ders” met de „Samoa Girls”, die een buitengewoon in den smaak vallende reeks liedjes op beschaafde en knappe «ij»., wüze ten beste gaven. Jan de Vries als dacht solist en de „girls" kregen een extra en verdiend applausje. P. v. Zwanenburg. Aan onzen stadgenoot, den heer K. Groen, verificateur der Invoerrechten en Accijnzen is, zooals gemeld, op zijn ver zoek na een diensttijd van meer dan 43 jaar eervol ontslag verleend. De heer Groen, die te Schoonrewoerd werd geboren, was eerst 7 jaar als mili tair in 's-Rijks dienst werkzaam en ver volgens als ambtenaar bij de Invoerrech ten en Accijnzen te Zundert, Wernhout, Etten en Leur, Nijmegen, Zwijndrecht, Delft, Vlissingen en Rotterdam en nu 20 jaar als verificateur te 's-Gravenhage In hem gaat een harde werker heen terwijl de handel in hem een hulpvaardigen amb tenaar verliest. De heer Groen heeft zich buiten zijn diensttijd op verschillend gebied bewo gen. Hij is o.m. voorzitter geweest van den Chr: Bond van Belastingambtenaren en heeft de Geref. kerk van 's-Graven- hage-West enkele jaren als ouderling gediend. W. KOSTEN 75 JAAR Hij werd o.m. bijg< J. P. de Bie en dr. E, Meyes, beiden emeriti-predikanten de Haagsche Hervormde gemeente, plaatselijke ambtgenooten ds. P. J. Mole naar, ds. J. Ravesloot, ds. A. J. Worm- goor, ds. Jac. Poort, dr. G. P. v. Itterzon, ds. H. J. Dijckmeester en dr. J. Schone- veld; den president-kerkvoogd, mr. W. J. Baron van Lynden, de advocaat-diaken mr. J. M. M v. Asch van Wijck, den oud- godsdienstonderwijzer der Haagsche ge meente, den heer G. J. Streeder en het tweede-Kamerlid, den heer W. Wage- naar Van de gelegenheid om den jubilaris de hand te drukken hebben na den dienst velen gebruik gemaakt. Woensdagavond zal de gemeente dr. Poot in hetzelfde kerkgebouw huldigen. Bij het 13-jarige dochtertje van de familie J. Nieuwold te S.cheemdermeer, gemeente Scheemde, openbaarden zich Donderdagavond ernstige ziekteverschijn selen. Geneeskundige hulp werd ingeroe pen en op advies van een dokter, die ver giftiging vermoedde, werd het meisje overgebracht naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten. Des nachts deden zich der gelijke verschijnselen eveneens voor bij het 11-jarige zusje, dat ook naar hetzelf de ziekenhuis werd overgebracht. Ook bij eenige buren van de familie Nieuwold openbaarden zich dergelijke yerschijnse- len. De toestand van het oudste meisje verergerde en in den loop van den nacht is zij overleden. De toestand van het zusje is iets beter. Nader vernemen wij, dat de verschijn selen vermoedelijk veroorzaakt zijn door het nuttigen van vleesch, waarvan een gedeelte voor onderzoek naar Utrecht is opgezonden. Ter gelegenheid van zijn 25 jarig ambtsjubileum heeft dr. L. D. Terlaak Poot, predikant bij de Ned. Herv. Gem. hier ter stede, gistermiddag in zijn wijk- kerk de Duinzichtkerk een gedach tenisrede gehouden. Spr. ving zijn predieatie aan met de opmerking, dat hij in de?e ure van gedenken en danken met het mensche- lijke moge beginnen. In gedachten drukt hij de hand van zoovelen, die in zijn leven iets geweest zijn. Zijn ouders, schoolmakkers, de leeraren van het Chr. gymnasium in den Haag en de hoog- leeraren aan wie hij zijn vorming dankt en van wie hij noemde Hans Windisch, den theologischen mijnwerker, Bekhof, doc tor angelicus, de Hartog den dichter- vuurengei met zijn wijde hart, Plooy, het wonder van taalgeleerdheid, de Zwaan, die taal en boodschap van het N. Testa ment transparant maakte, v. Bakel, doc tor subtilis, en v. Nes, man van encyclo- paedische kennis, die ook vroeg naar de persoonlijke verhouding tot Jezus. Spr. herdacht vervolgens de predikan ten der Haagsche gemeente in zijn jeugd tijd en noemde met name dr. E. J. W. Posthumus, zijp vaderlijken vriend, dr M. M. den Hertog, dr. F. v. Gheel Gilde- meester, ds. P. J. Molenaar, dr. H. Schokking, dr. J. P. de Bie en zijn over leden vriend ds. C. J. v. Leeuwen. Stra lend staat in spr. herinnering zijn eerste gemeente te Noordwijkerhout, verscholen achter de duinen, waar het een idylle was. Na 4 jaar vertrok hij naar Amster dam. Als een levend wonder vindt men in Amsterdam een Jesajaansche rest van Christenen in de verstrooiing en toch weer in verrassende gemeenschap geladen met een sterke liefde voor kerk en volk en een ongeloofelijke mildheid voor aller lei geestelijke, zedelijke en sociale belan gen. Spr. herdacht zijn werk in de dicht bevolkte bijenkorven van de Eilanden, zijn gaan langs de havens en op de schepen, waarbij hij tal van trouwe me dewerkers vond. In die dagen werd spr. eenige dochter, de Zeemanscentrale ge boren Daarna naar Haarlem, de stad van nuchterheid en critischen zin, met haar typisch Noordhollandsche liberaliteit zoo wel positief als negatief, met een ge meente, die een sterk gevoel heeft voor het openen. Een vloed van liefde genoot spr. in deze schoone bloemenstad en on vergefelijke uren in de onvolprezen Bavo. Hier groet spr. eerbiedig de nagedachte nis van ds. C. J v. Paassen, onzen klei nen bisschop, groot in kennis, liefde en zorg voor collega’s en gemeente. Daarna kwam een tweede werkperiode in Amsterdam onder minstens even groote belangstelling en medewerking van oude en nieuwe vrienden dan in de eerste periode. Hier gold het woord: invat vivere, het is een lust te leven. Spr. noemde tal van namen van Amster- damsche medewerkers om dan tegenover de Haagsche gemeente te herhalen, dat het een lust is te leven. In dezen hoek en randwijk is het niet gemakkelijk de boodschap te 1 van God en van wat in geen hoek is ge schied. Met een variant op Heine zou men kunnen zeggen, dat iedere Hagenaar een eilandbewoner is met opgehaaalde valbrug, zichzelf genoeg en niemand nader Toch heeft spr. in den loop van zijn verblijf in den Haag het onwezenlijke daarvan leeren inzien en hij mag thans zien op een wassende en levende wijk- gemeente in dit nieuwe stadsdeel. Spr. dankte den beheersraad, den wijk en ontvangcommies, den contact- en studiekring, het jeugddienstbestuur, het bazarcomité, het kerkkoor en de leiding der meisjesclub, die allen medewerken aan den opbouw der gemeente, waarbij spr. gelegenheid vond woorden van dank te spreken tot allen, die in deze dagen van zijn zilveren huwelijksfeest ziin huis tof een bloemenhof hebben gemaakt. Met weemoedige dankbaarheid herdacht spr vier trouwe medewerkers in zijn wijk, die hij nog dagelijks mist. Spr. C met dankbaarheid aan zijn arbeid als reserve-veldprediker. Rijke ervaringen heeft hij in dat werk opgedaan en te midden van den gruwelijksten dood zag spr. bij velen het leven Gods zich openbaren en ook na den smartelijksten dag is het geloofsoptimisme niet ge- bluscht. Wat zal spr. nu tot God voor al Zijn goedheid zeggen. Hij zal zijn stem met aller lofzang paren en overal Zijn groot heid openbaren. Daarom wilde spr. in dit uur spreken over wat ons als gemeente schiep en overeind houdt, ook in deze dagen. Daartoe koos spr. als tekst het woord van Paulus in diens brief aan de gemeente van Corin the hoofdstuk 1:21b Het heeft God behaagd door de dwaasheid der prediking, zalig te maken die gelooven." Hierna zong het Duinzichtkerkkoor den jubileerenden voorganger toe: „U zeegne God, Hij steil' U tot een zegen" enz. De dienst werd besloten met het ge meenschappelijk zingen van Ps. 89 7 en 8. Appelgelei Hiervoor heeft men noodig onrijpe, zure appels en suiker. De appels wasschen, van de rotte plek ken ontdoen, in vieren snijden (schil en klokhuisniet verwijderen) en opzetten in zooveel water, dat de appels juist onder staan. De appels ongeveer 20 min. op een zacht vuur tegen de kook aanhouden. Ver volgens de appels op een doek laten uit lekken, zonder dat er in de vruchten ge roerd wordt. Het sap daarna meten, op J liter sap 500 g. suiker nemen. Nadat het sap even opgekookt is, deze hoeveelheid suiker bij kleine beetjes tegelijk toevoegen, onder filnk roeren. Daarna de nog dun vloeibare gelei in goed schoongemaakte jampotjes doen. Deze zoo vlug mogelijk afsluiten met voch tig perkament- of cellophaanpapier. De overgebleven vruchtenmassa zeven, suiker toevoegen en deze als moes geven. Jam van appels met peren De afgevallen appels en peren opzoe ken, aangestoken en rotte plekjes ver wijderen. de vruchten schillen, in vieren snijden en het klokhuis verwijderen. De partjes wegen, goed wasschen en opzet ten met zooveel water, dat de vruchten juist onder staan. De vruchten tot 2/3 van het volume inkoken. Driekwart van het gewicht van de vruchten aan suiker nemen en dit toevoe gen. De jam onder goed roeren ongeveer 10 min. inkoken, totdat ze goed van dikte is. De jam in de potjes doen en deze afsluiten, zooals boven beschreven Is. Appelmoes Van afgevallen, onrijpe, zure appels kan men ook appelmoes maken om te be waren voor den winter. Het beste is, dat men de appels hiervoor niet schilt en ook het klokhuis in de appels laat. De appels ontdoen van de leelijke plek ken, wasschen en opzetten met een bodempje water, vlug gaar koken en daarna door een vergiet of zeef wrijven. Het verkregen moes zonder suiker in gla zen steriliseeren of in gewone flesschen doen, die evenals voor het steriliseeren, zorgvuldig schoongemaakt zijn. De fles schen kurken en lakken. Op dezelfde manier kan men ook zure pruimen inmaken oote ontsteltenis van de omge- gistermiddag een 2-jarig jon- terparkstraat te Amsterdam voor open raam op de derde verdieping naar beneden gevallen. Iedereen di beneden slechts het deerlijk verminkte lijkje van het kind te zullen treffen, doen wonder boven wonder bleek de kleine geen letsel van beteekenis te heb ben gekregen. Niettemin heeft de ge neeskundige dienst het kindje naar het O.L.V.-gasthuis gebracht, waar het voorloopig ter observatie is opgenomen

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13