Voor den Amateur-tuinder noodig BINNENLAND men Het prijsvormingsbesluit UIT DE OMSTREKEN no Welken distributiebon heeft BriUche luchtaanvallen 106 111 112 BROODKAART 32 29 30 van De framboos K 12 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN aan VEREENIGINGEN 25 Aug. 1941 2e bl. pag. 2 Voorloopig nog geen benoeming raadslieden der gemeente De Zweedsche houtverkoopen aan Nederland 107 108 109 32 A 32 A 32 32 31 31 32 33 B en Duitsche kinderen Thüringen Het nieuwe bestuur van provincie en gemeente Actueel radio-praatje gewijd Nederlandsch-Indië Nederlandsche □aar HAAGSCHE 'COURANT Maandag €€N FRISSCH6 AD€M it de besta Introductie in gezel* «chep of zakelijk onderhoud. Uitvoeringsbeschikking verschenen I Dittributle-periode BON ARTIKELEN 4 t/m 31 Aug. 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 0 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 100 gram EIEREN een el 1} k.g. li k 22 t/m 30 Aug. AARDAPPELEN 25 t/m 30 Aug. 3 kx 24 t/m 30 Aug. 100 gram DE ROTTERDAMSCHE BEURS het Prijsvormings- BOTER- OF VETKAART 21 Aug. t/m 8 Sept. BOTER MELKKAART R 24 t/m 30 Aug. 1} liter MELK voor kinderen t/m 13 jaar VLEESCHKAART politie 50 gram 24 t/m 30 Aug. 100 gram M. A. C. Hanenbergh geb. 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram 4 t/m 31 Aug. 4 t/m 31 Aug. SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Aug. i 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk 2 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk liefst el- Koken 2 liter SCHIEDAMS MANNENKOOR ORPHEUS 10 Aug. t/m 8 Sept 10 Aug. t/m 6 Sept. 10 Aug. t/m 6 Sept den en Rotterdam, een Origmeele ukjei 10 ct Metalen doosjes 25 rt uien ?en ze Irogen. Voor het tijdvak van 24 Juni t m. 31 December 1941 zijn geldjg: Eén eenneid vaste brandst.: HAVERMOUT of -bloem of -vlok- ken, gort, of -mout, aardappel- meelvlokken of grutten 35 gram 50 gram Zie onder. 100 gram op één bon 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 24 t/m M) Aug. extra t/m 6 Sept. 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. li k.g- 50 gram 1 tube 1 pot Eén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen) 05, 06 07 05, 06; 07, 08 Melk I Toilet zeep Bloem Zeep Vleesch Vleesch- waren Eieren Reserve Reserve Reserve Haver mout te V. i Hoeveelheid BONKAART ALGEMEEN gaan tot het ontslaan den gemeenteraad uit van in welke ie inge- kaarten de betrokken en met een overeenstem- 1 kilogram 250 gram 500 gram Vereeniging van Vrijz. Hervormden, afd. 's-Gravenhage en Scheveningen In de serie orgelbespelingen, die iederen Woensdagavond in de kerk Houtrustweg- Beeklaan der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden gegeven wordt, zal de heer Leo Mens uit Leiden, Woensdagavond a.s. te 8 uur een concert geven met medewer king van mej. Anneke Bolten.^lt en Henk In de laatste weken levendige handel Europapress meldt uit Stockholm: De verkoop van Zweedsch hout aan Nederland is in de laatste vier weken levendig ge weest. Dit werd mogelijk gemaakt door het houtcontingent van 10 millioen kronen, waarvan begin Juli melding werd gemaakt doch dat nog niet ten volle zal zijn ver bruikt. Ook vonden leveranties aan Dene marken plaats. Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III IV w V VI Op voederkaart voor katten Een half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) >f een half rants. VLEESCHWAREN vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen geen turf zijnde BROOD of 1 Rantsoen Gebak. Dit is Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 24 t/m 30 Aug. (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen". 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). Twee dooden Gedurende het weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De neergeworpen brisant- en brand bommen brachten eenige lichte beschadi gingen aan woonhuizen teweeg- Eén woonhuis werd zwaar beschadigd. Helaas zijn 2 dooden te betreuren, een man en een vrouw. de oppervlakte van 13.000 vierkanten meter, nadert thans haar voltooiing. Verschillende gedeelten waren reeds in den loop van het laatste jaar in gebruik genomen, doch dit ge schiedde alles zonder eenige feestelijk- Zoo werden b.v. nog tijdens de werkzaamheden de groote Beurszaal en de. veilingzaal in gebruik genomen. De als concertzaal bedoelde ruimte is thans tijdelijk dienstbaar gemaakt aan de Ci neac en als zaal voor tooneel en voor drachtskunst. Tevens is hier een beurs café ondergebracht. De indeeling van het bouwwerk van den inmiddels overleden architect Staal is zeer practisch en vol doet ruimschoots aan hooge eischen. Binnenkort zal ook een beursklok boven den ingang de beursbezoekers ter beurze roepen. Het klokketorentje is versierd met vier leeuwen, die door den Rotter- damschen beeldhouwer Leendert Bolle ontworpen en uitgevoerd zijn. In het torentje hangen vier kleine en een groote klok. Op de laatste is een gedicht van Antonie Donker aangebracht„Standvas tig is het wisselend getij, weerklinke uit bronzen borst een forsch geluid. Ver wachting boven tijd’lijk noodgeschrei lui’ goede tijden in, lui’ slechte uit”. ZEEPKAARTEN P EN Q ZEEP voor kinderen beneden twee Een rantsoen jaar op kaart P zeep ZEEP voor kinderen van 28 jaar (Zie boven.) op kaart Q van de Volks- „Voorburg” heeft besloten op de verschillende complexen tuintjes een bewakingsdienst in te stel len met medewerking van de leden, daar reeds verscheidene malen groente is ontvreemd. De pers- en propagandacom- missie besloot tot het organiseeren van een filmavond in het Forum-theater, waarvan de datum nog nader bekend zal worden gemaakt. WESTLAND Nationaal zang- en muziekconcours Op het te Amsterdam gehouden Natio naal zang- en muziekconcours heeft de harmoniever. „Crescendo” te Naaldwijk in de eere-afdeeling een eersten prijs behaald met 350 punten. Het gemengde koor „Morgenrood” te Loosduinen be haalde in de derde afdeeling een eersten prijs met 343 punten. WASSENAAR AARDAPPELEN WERDEN TE VROEG GEROOID De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt In verband met de bestaande spannin gen in het Oosten zal de berichtendienst van den Nederlandschen Omroep voorloo pig eenmaal in de twee weken een actueel praatje van 77.10 uur aan Nederlandsch- Indië wijden, speciaal aan het leven van allen dag in dezen oorlogstijd in onzen ar chipel. Voor de eerste maal zal dit praatje gegeven worden op Dinsdag 26 Aug. a.s. gunning ingi werd, na afloop van den geldigheidsduur van de kaart, restitutie van belasting kun nen krijgen over het aantal niet gebruikte dagen op de kaart. Thans heeft de waar nemend secretaris-generaal van het depar tement van Financiën aan den A.N.W.B. berichL bereid te zijn, ook, indien de rij vergunning tijdens den geldigheidsduur van de zestigdagenkaart eenige maanden ingetrokken geweest is, in ieder geval op zichzelf te beoordeelen. of er aanleiding is voor restitutie. Men wendde zich daartoe tot genoemden wnd. secretaris-generaal. Ook komt het voor, dat houders van zestigdagenkaarten weliswaar doorloopend in het bezit van een rijvergunning geweest zijn, maar dat zij. omdat de toegewezen hoeveelheid benzine zeer gering was, tijdens den geldigheidsduur geen zestig dagen hebben kunnen rijden. In deze ge vallen vindt de wnd secretaris-generaal geen termen om restitutie te verleenen. De opleiding tot trichine-onderzoeker De hoofdinspecteur van de Volksgezond heid heeft bepaald, dat in het jaar 1941 de opleiding tot trichine-onderzoeker zal geschieden in de openbare slachthuizen te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Gronin gen. Utrecht, Eindhoven, Heerlen en En schedé, ten het flink doen. Er. is natuurlijk niets tegen om b.v. in Mei, als de jonge scheutjes zich pas vertoonen, er enkele, welke wat ver uit de richting staan, meteen weg te snoeien. Het valt niet mee om rjjpe vruchten als aardbei en framboos tegen de spreeuwen te be schermen. Afdoende is alleen de bedden of de frambozenstruiken te overspannen met netten of ijzergaas (kippengaas). De aanschaffingskosten zijn wat hoog, maar het materiaal gaat jaren mee. Kippengaas kan ook in ’t voorjaar uit stekend dienst doen, om pas gezaaide bedden spinazie en vooral niet te ver geten doperwten en peulen (de laatste ook na het opkomen) te beveiligen tegen de spreeuwen en de musschen. Ui: Eind Augustus of in September (afhankelijk van het feit, of het plant- uien of zaaiuien zijn, en van weersom standigheden en van bodemgesteldheid) De politie te Wassenaar heeft proces-verbaal opgemaakt tegen K. en W. en v. T. uit den Haag, die zonder bonnen en tegen hoogeren prijs dan de vastgestel de, turf af leverden. Ter zake het koopen van de turf werd A. d. 1. F. verbaliseerd. De koster van de R.K. kerk „De Goede Herder” te Wassenaar deed bij de politie aangifte van diefstal van mapjes met foto’s uit het kerkportaal. TARWEBLOEM of -peel of rogge bloem, of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak oo«e«*ooooooooeooeoooeo*«a KOFFIE-SURROGAAT JAM, stroop, honing e d RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of haver bloem of aard.-meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti of maizena of sago of aard.- meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gr. zet meel 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Sept. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 6 Sept. 13 11 Aug. t/m 5 Oct. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 31 Augustus 1941 geven de met „04 K.F.” gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al. dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. ken van J S. Bach, D. Buxtehude, G. Ph. Telemann en Leo Mens. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 30 Aug. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 30 Aug. HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten. h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gés cokes). 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesgries of cokesgruls. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g. persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf 200 k.g. baggerturf (450 stuks). PETROLEUMKAART ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude aamenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed móet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. SUIKER Het oogsten van de uien Als we de frambozen op rijen kwee- ken en de jonge scheuten in Augustus rechtop naast elkander aanbinden, doen we het zóó, dat die scheuten gemiddeld 10 c.m. uit elkaar komen. Bij de Super latief kunnen we dien afstand iets groo- ter, bjj de Hornet iets kleiner nemen. Maar verder dan 8 c.m. zouden we toch niet gaan. Kleine zwakke scheuten snoeien we onvoorwaardelijk weg, als ook alle scheuten, welke er verder te veel zijn. Ook alle scheuten, welke te ver van de draden afstaan, welke dus „zijwaarts” van de rij uit den grond komen, verwijderen: :vlak bij of even onder den grond afsnijden, met scherp mes en loodrecht op de lengterichting Het is natuurlijk ook mogenfkVm” "ais er veel scheuten tamelijk ver uit de rij staan, te trachten er een partijtje van te verkoopen. Dan laten.we ze staan tot In den herfst of nog beter tot heel vroeg in het voorjaar; dan steken we ze, ta melijk diep in den grond af met de spade en nemen ze voorzichtig, liefst met wat kluit uit den grond. In elk ge val zorgen we er voor, dat aan elke scheut flink wat wortels bevestigd blij ven. Iedere scheut kan tot een nieuwe plant opgroeien. We korten, direct na het planten, de scheuten in tot op on geveer 30 c.m. boven den grond. Afsnij den met een scherp mes loodrecht op de lengterichting van de scheut en een halve c.m. boven een knoop. Het ver planten kan al in Februari gebeuren, als het maar open weer is en liefst niet al te nat. Het eerste jaar zullen die jonge, korte planten maar zeer weinig vruchten geven (omdat ze nog maar een klein wortelstel hebben), maar dat hin dert niet, als ze dan maar dien eersten zomer 2 4 jonge scheuten vormen, welke het volgend jaar vrucht dragen. Bovendien kunnen we. omdat die jonge planten maar kort zijn, aan weerskan ten tot op 25 30 c.m. afstand allerlei groenten telen. Willen we van de scheuten, welke er in Augustus te veel staan, zelf een tweede rij aanleggen, dan moet er tus- schen die rijen 125 5 130 c.m. afstand zijn; daar tusschen kan men wel wat groenten telen. We kunnen het vormen van talrijke scheuten niet tegengaan, jjet is trouwens een bewijs dat de plan-enz. in den winter. Da voltooiing nadert De nieuwe beurs te koopmanstempel met TOILETZEEP voor kinderen bene den twee jaar op kaart F 75 gram Terwijl Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur een lange kindertrein te Rotterdam arri veerde, waarmede een aantal kinderen uit de Gau Thüringen terugkeerde, die daar eenige heerlijke vacantie-weken hadden doorgebracht, werd alweer een nieuwe trein voorgereden, waarmede een nieuw contingent Nederlandsche en Duitsche kin deren naar het schoone Thüringen zou worden gebracht, die daar voorloopig zes weken gingen doorbrengen. De organisatie van dit transport, dat reeds het derde is, in handen van de N.S.D.A.P., Kreis Süd-Holland, de Nationaal-Sozialistische Volkswol.lfahrt met de aangesloten Orts- gruppen (Westland- Schiedam, Vlaardin- gen, Leiden, Den Haag, Dordrecht, Gouda en Rotterdam) onder leiding van Kreis- matsleiter G. Löcher van het Amt für Volkswohlfahrt, Kreiswaltung Süd-Hol land. In den feestelijk met dennegroen, bloemen en vlaggetjes versierden D-trein zijn 470 Nederlandsche en Duitsche kinderen ver trokken van 6 tot 10 jaar, welk aantal nog is aangevuld met een aantal kinderen uit Breda, Eindhoven en Tilburg. Naar het A.N.P. van den heer Löcher vernam, zijn nog eenige transporten in voorbereiding. Het Augustus-nummer van Orpheu> nieuws, uitgave van de Zangvereeniglnl Schiedams Mannenkoor Orpheus, is ge* wijd aan het 75-jarig bestaan van Schie- dams Mannenkoor „Orpheus”. De op* Berghout, cello. Uitgevoerd worden wer- richtingsdatum is 29 Augustus 1866. DELFT Donderdagavond a.s. zal door het Volkstooneel in Stads Doelen te Delft een voorstelling worden gegeven van „Mooie Juultje van Volendam”. Dinsdag a.s. zal in de Wester- kerk aan de Hugo de Grootstraat te Delft een orgelbespeling worden gegeven door den heer Leen 't Hart, organist der Ooster- kerk. De heer Bern. Renooy, organist der Oude Kerk, zal Donderdagavond a.s. het kerkconcert in de Oude Kerk te Delft verzorgen. Gevonden te Le1dschendam autowiel met band, huissleutel met ring, bril in étui (nikkel garnituur). Inlich tingen bureau van politie, eiken werkdag van 1012 uur. SCHEERZEEP of SCHEERCRèME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). die bezwaar t nemen zich MONSTER Jubileum S. den Brabander De heer S. den Brabander, werkzaam op het kantoor der veiling Monster, heeft dezer dagen zijn 25.jarig jubileum in dienst der veiling herdacht. Dit feit is in een besloten bijeenkomst van bestuur, commissie en personeel der veiling her dacht. De voorzitter der vereeniging, de heer F. de Smit sprak den jubilaris toe en uifte zijn waardeering voor de wijze waarop de -jubilaris steeds de belangen der vereeniging, maar ook van de kooplieden behartigde. Namens de veiling bood spr. een ameublement en een vloerkleed aan. Vervolgens voerde de betaalmeester, de heer v. d. Ende het woord, die wees op de aangename samenwerking, welke steeds heeft bestaan. Spr. bood een fraaie lamp aan. De heer Vaht sprak namens het per soneel en bood een electrische pendule aan. Nadat nog namens de commissie van toezicht het woord was gevoerd heeft de heer den Brabander voor de blijken van belangstelling en waardeering dank ge bracht. Drie Hagenaars aangehouden Dé politie heeft Zaterdagmiddag Rijswijk aangëhouden G. C. H., J. H. d. B. en F. B., allen uit den Haag, die trachtten flesschen met een op olie gelij kende vloeistof te verkoopen voor slaolie. Zij bedongen een prijs van /5 per flesch. Bij hun aanhouding bleken zij nog in het bezit te zijn van een 8-tal flesschen De inhoud bestond uit een kwalijk riekende vloeistof, welke hoogstwaarschijnlijk niet onschadelijk voor de gezondheid is. Het drietal, dat bij de Haagsche politie niet ongunstig bekend staat, is opgesloten en zal ter beschikking van de justitie wor den gesteld. VOORBURG. Collecte voor de T.B.C.-bestrijding Op Zaterdag 30 Augustus zal ook te Voorburg een collecte worden gehouden voor de t.b.c.-bestrijding. Het plaatselijke comité bestaat uit de heeren P. A. Schreuder, voorzitter, J. H. Houwen, secretaris en mej. M. E. Schachtschabel, penningmeesteresse, van Deventerlaan 3, bij wie collectanten boven den leeftijd van 16 jaar zich kunnen melden. RIJSWIJK KNOEIERIJ MET LEVENSMIDDELEN LEIDSCHENDAM Uitreiking boter- en vetkaarten In het tijdvak van 26 tot en met 30 Augustus worden te Leidschendam de nieuwe boter- en vetkaarten uitgereikt. In een huis aan huis bezorgde circulaire worden de ingezetenen uitvoerig licht,, waar en wanneer zij de in ontvangst kunnen nemen. Door den heer J. W. F. Am els voort, te Leidschendam, is bij B. en W. een verzoek ingediend om verlof A voor de theeschenkerij „Jachthaven Schaken- bosch”. Bezwaren tegen eventueele inwil liging van dit verzoek kunnen bij B. en W. binnen 14 dagen worden ingediend. 01, 02, 03 01, 02, 03, 04 01, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 250 gram op één bon vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Art. 6. slechts de volgens de verordening no. 217/1940 betreffende de totstand koming van regelingen in zake loonen, -heid, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden geoorloofde loonen worden opgenomen. Art. 7. Uitgaven van socialen aard, welke niet wettelijk voorgeschreven zijn, mogen bij de prijsberekening in acht worden genomen, voor zoover zij in het betrokken bedrijf of in branche gebruikelijk Vijn zuinig bedrijfsbeheer in ming zijn. Art. 8. Belangrijke afwijkingen, als bedoeld in art. 2. lid 4, van het Prijs vormingsbesluit'*1941, zijn afwijkingen in soort, samenstelling of merk. Art. 9. Deze beschikking, welke als „eerste Uitvoeringsbeschikking van het Prijsvormingsbesluit 1941” kan worden aangehaald, wordt in de Nederlandsche Staatscourant bekendgemaakt en treedt gelijktijdig met het Prijsvormingsbesluit 1941 in werking. Uit een brief, in opdracht van commissaris-generaal voor bestuur justitie door den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken gericht aan de burgemeesters, blijkt, dat het benoemen van raadslieden der gemeenten tot na der order achterwege dient te blijven, aldus de „Gemeentestem”. Uit dezen brief blijkt voorts nog het volgende: „De burgemeesters behooren voorloo pig niet over te van leden van hun functies in bestuursorganen privaatrechtelijke lichamen, een gemeente deelneemt en in bestuurs organen van rechtspersoonlijkheid bezit tende lichamen of commissies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappe lijke belangen van twee of meer ge meenten. Tot nader order dienen in officieelen vorm ook geen vorderingen te worden gericht tot particulieren om den burge meester in bepaalde aangelegenheden, rakend het bestuur van de gemeente, van raad te dienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen, dan nadat het toe zichthoudende orgaan terzake zijn in stemming heeft betuigd”. Ter toelichting diene, dat in Art 15 van de verord. 152 wordt gezegd, dat (.2221 orgaan over alle uitgezonderd die •dt, voor de ge- als toezichthoudend x aangelegenheden I van Waterstaat optreedt, voor de ge meenten ’s-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam, de secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken '(de secretaris generaal van Waterstaat is tav. alle gemeenten mede bevoegd, aanwijzingen te geven in aangelegenheden betreffen de den Waterstaat). Voor alle overige gemeenten treedt als toezichthoudend orgaan op de com missaris der provincie, onverminderd, hetgeen bij de geldige voorschriften is bepaald omtrent de bevoegdheid van den secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken. De commissaris der pro vincie heeft ook de bevoegdheid voor alle gemeenten als toezichthoudend orgaan in alle Waterstaatsaangelegen heden op te treden. Deze bevoegdheid oefent hij uit met inachtneming der gel dige rechtsvoorschriften inzake de be voegdheid van den secretaris-generaal van Waterstaat. In het bestuur der provincie heeft het toezichthoudend orgaan dus de secre taris-generaal van Binnenlandsche Za ken overeenkomstige bevoegdheden. Neem na een borrel 5 of na het rooken J; I M W **n k,ei-,eb'"ie Elke onaangename ^^adem «erdwijni als bH toowerslag t der Chijs. - der Giessen. Kor.-cr. Bevallen Wesseling, z. - T. Taal geb. Rakowski, d. - F. C. Oort geb. Bruijn, d. - A. Ori- zand geb. Mahn, z. - F. Molenaar geb. Darphorn, z. - M. W. ‘Iterson geb. Els- wijk, z. - A. Ch. Gentenaar geb. Kokke- link, d. - T. Blacquiere geb. Wouda, z. - E. W. Albregts geb. Risseeuw, z. - F. J. M. B. Tolk geb.’Burgel, z. - J. M. Heij- nen geb. Remmers, d. - C. C. A. van Woerkom geb. Noordervliet, d. Overleden C. Soustra, 59 j., echtg. van C. J. F. Denker. - W. M. Weermeijer, 75 j., wed. van A. Meijnen. - H. Zweers, 83 j„ wedr. van M. Schoorenberg. - W. K. ten Hove, 51 j„ echtg. van C. Looij. (de wond moet zoo klein mogelijk zijn), begint het loof der uien te verwelken. i.-n. Dan is het tijd om ze te oogsten. Wij behoeven met dit oogsten niet te wach ten, tot het loof van al de uien is verwelkt. Er zijn steeds enkele exem plaren, welke maar blijven groeien. Dit zijn niet de beste om te bewaren. Bij het optrekken der planten leggen we ze daarop op een afzonderlek plaatsje, om ze het eerst te gebruiken. Hetzelfde doen we met de uien, welke geschonden zijn bjj het oogsten of alle buitenste bruine schillen verliezen of geen nauwen hals hebben (z.g. pijpulen). Een ui moet namelijk, wil ze den heelen winter over bewaard kunnen worden, zeer vast aan voelen en een dunnen hals hebben. De hals is dat gedeelte, waar het loof uit den bol komt. Uien met een dikken (hollen) hals gaan in den winter rotten of uitloopen (doorgroeien). Bjj het oogsten trekken we de aan het loof uit den grond en legj in dunne rijen op het bed om te d Regent het na het optrekken aanhou dend, dan leggen we ze te drogen op een luchtige, overdekte plaats. Voor we ze gaan opbergen moeten ze werkelijk goed droog zijn. Dan draaien we het loof een paar c.m. boven den bol af; verwijderen voorzichtig de klei, welke nog aan of tusschen de wortels zit, maar zorgen, dat de buitenste bruine schillen zooveel mogelijk aan de bollen bljjven. Ook kunnen we het loof aan de uien laten zitten, dan kunnen we ze in. kleine bosjes daaraan ophangen gedu rende den winter. Een volgenden keer iets meer over dat bewaren van uien Een rantsoen VLEESCH (been in begrepen) of één rantsoen VLEESCHWAREN N.B. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. In een buitengewone Staatscourant van Zaterdagavond is opgenomen een beschikking van de secretarissen-gene- raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij ter uitvoering van het Prijsvormingsbesluit 1941. Deze beschikking luidt als volgt: Titel X. Voorschriften ter uitvoering van artikel 1 van het Prijsvorminge- besluit 1941. Art. 1. Indien tengevolge van ver meerdering van den omzet de kosten verminderd zijn en dientengevolge de netto-wmst per eenheid product ten op zichte van 9 Mei 1940 is gestegen, moet de prijs dienovereenkomstig worden verlaagd. Art. 2. 1. Bij toepassing van het art. 1 moet, indien de winst afzonderlijk per artikel kan worden bepaald, de prijsver laging zoo mogelijk per artikel plaats hebben. 2. Indien onder de artikelen, ten aan zien waarvan de prijsverlaging moet worden toegepast, artikelen voorkomen, welke van belang zijn voor het levens onderhoud, moet het bedrag, waarmede de prijzen moeten worden verlaagd, in de eerste plaats worden omgeslagen over laatstbedoelde artikelen. Art. 3. Voor zoover de door handela ren toegepaste opslagen voor algemeene kosten en winst procentueel hooger zijn dan die, welke in den desbetreffenden bedrijfstak voor het betrokken artikel algemeen gebruikelijk zijn, moeten zij worden verlaagd, tenzij men kan aan- toonen, dat de hoogere opslagen door bijzondere omstandigheden gerechtvaar digd zijn. Art. 4. Indien na een prijsverlaging een stijging van de kosten intreedt, mo gen de prijzen van de betrokken artike len dienovereenkomstig worden ver hoogd, doch ten hoogste tot den prijs, welke vóór de prijsverlaging wettelijk geoorloofd was. Art 5. Als overtreding der prijs- voorschriften wordt beschouwd wanneer iemand goederen, welke hij niet meer In de vroegere kwaliteit verkoopt, tegen de oude prijzen in rekening brengt, of schoon de kostprijs lager is. Hetzelfde geldt, wanneer iemand goederen of diensten naar hoeveelheid of omvang vermindert, zonder de prijzen dienover eenkomstig te verlagen. Titel 2. Voorschriften ter uitvoering van' artikel 2 van besluit '1941. In de prijsberekening mogen de volgens de 217/1940 betreffende Burgerlijke Stand Voorburg. OndertrouwdF. J. M. van Klooster en F. A. Thijssen. - J. A. van Kaam en C. Ch. Ales. - J. F. Windt en E. M. A. G. Goenhuizen. - J. A. v. d. Ham en A. Krens. - Chr. J. v. d. Kleij en C. Devilee. Getrouwd A. v. d. Hel en H. A. Dub- belaar. - H. W. Assink en W. F. Tolhoek. - G. J. Brood en G. H. M. Franken molen, - W, P. Schefer en H. M. C. van Leeuwen. - J. G. F. van Tongeren en C. J. W. Bos. - H. Eijkelboom en Chr. van A. Huisman en B. M. van - K. van Harten en C. BONKAART DIVERSEN 30 Kaas 31 Kaas 32 Kaas Bad- en zweminrichting Hoewel bet bezoek aan de gemeente lijke bad- en zweminrichting te Voorburg de laatste weken als gevolg van het koude weer, zeer slecht is, mag toch van een góed seizoen gesproken worden. In 1939 waren er ruim 69.000 bezoekers, in 1940 51.000. terwijl thans de 66.000 reeds is overschreden. De recorddagen van dit jaar waren 812 Juli, met totaal bijna 12.000 bezoekers. De Nat. Chr. Geheelonthou- dersvereeniging, afd. VoorburgLeid schendam. houdt een ledenvergadering op Donderdag 28 Augustus ’s avonds in het dienstgebouw der Ned. Herv. kerk te Voorburg. Het bestuur tuindersvereeniging PAPKAART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937), RIJST of rijstebloem of rijstemeel g of rijstgries of gruttenmeel (ge- mengd meel) 250 gram K1JSÏ SCHEURBESLUIT PACHT OVEREENKOMSTEN De directeur-generaal van den Land bouw maakt de landbouwers-pachters opmerkzaam op den inhoud van het z.g. Scheurbesluit pachtovereenkomsten, dat ten doel heeft, het scheuren van gras land te bevorderen. Het besluit, dat in de plaats treedt van art. 27 der Pacht wet, bepaalt, da* de pachter na over leg met den verpachter bevoegd is. de bestemming van het gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de alge meene of landbouwkundige belangen dit wenschelijk maken. Indien de verpach ter zich hiertegen verzet, richt de pach ter zich tot het pachtbureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of gedeeltelijke wijziging van de bestem ming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze machtiging slechts, na het desbetreffende advies van den Rijksland- bouwconsulent te hebben ingewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Dit besluit geldt zoowel voor pachtover eenkomsten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereenkomsten voor bepaal den tijd, welke vóór 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van het gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van grasland in bouw land, hetgeen van groot belang is voor de voedselvoorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteldheid. Onder wijziging van bestemming is o.m. ook begrepen de omzetting van weiland in hooiland, het geen in sommige streken in bepaalden omvang zeer gewenscht is met het oog op een betere voorziening van het vee met hooi en kuilgras. De pachters die bezwaar mochten hebben tegen het nemen van initiatief ten deze, kunnen zich in verbinding stellen met den Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. RESTITUTIE VAN MOTORRIJTUIGEN BELASTING Reeds werd bekend gemaakt, dat hou ders van zestigdagenkaarten, wier rijver- ;etrokken of niet verlengd Vader en twee zoons aangehouden Op een veld aan den Buurtweg te Was senaar waren drie personen onrechtmatig aardappelen aan het rooien, waarop de aandacht werd gevestigd van twee particu liere nachtwakers. Een hunner zou het drietal in het oog houden, terwijl de ander de politie zou waarschuwen. De mannen poogden echter te ontvluchten. Hun bewa ker P. kreeg een klap met een fietspomp in den hals, waardoor de man verwond werd. Het gelukte hem desondanks de die ven aan de politie over te leveren. Zij wa ren de 50-jarige de V. en zijn twee zoons uit deji Haag. M. G. BERVOETS t Te Wassenaar is, 66 jaar oud, over leden de heer M. G. Bervoets, oud-direc- teur van de N.V. Gebr. Bervoets Klee- dingbedrijven te Rotterdam, ridder in de orde van den H. Gregorius de Groote. De teraardebestelling van Ket stoffelijke overschot heeft hedenmiddag op het R. K. kerkhof te Wassenaar plaats gehad.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6