HAAGSCHE COURANI De moord te Delft BINNENLAND STADSNIEUWS HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN Maandag 25 Augustus 1941. Weest zuinig met gas en electriciteit HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT I Weest zuinig met s F DERDE BLAD Schade onjuist opgegeven HET KOMENDE TOONEEUE1ZOEN DRIE INBREKERS TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN n De rantsoeneering van gas on- Goede vorderingen in het Oosten Huisbrand in den komenden winter HANDEL IN DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN DE TOESTAND IN FRANSCH SOMALILAND Een voorbeeld ter navolging Vijandelijk vliegtuig neergeschotei FEEST KINDEREN H.T.M PERSONEEL Grondbeginselen van de nieuwe bestuursorde Havens aan de Britsche Oost kust bestookt Gemengd stoken zal noodig zijn Er zal streng worden opgetreden Engelsche hongerblokkade eischt schuldige slachtoffers Het slachtoffer, een 19-jarige jonge man, werd op beestachtige wijze om het leven gebracht DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Wil /4o4t Geneesheer tegen wil en Verduistering door expeditieknecht kunnen bereiken. Twee anderen er met den buit vandoor Geen politieke moord ge- grijs costuum met donkeren streep, had werd ge- santbommen neer. De schade is neer. voer, van No. 17962 litie bekend aan hen, die meenen inlich tingen te kunnen verstrekken, dat alle fertje. Voorts bleek het, dat hij heeft ver geten zijn distributiebescheiden mede te nemen. er prijs op stellen, indien zij 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22. Tableaux de la troupe en stukken In de „Tooneelrevue” lezen wij de vol gende mededeelingen betreffende het ko mende tooneelseizoen: „Het Nederlandsch Tooneel" DVORAK POSTZEGELS De directie der posterijen van het pro tectoraat. -Bohemen en Moravië, zal ter gelegenheid van den honderdsten geboorte dag van den bekenden componist Antonin Dvorak, twee gelegenheidspostzegels uit geven in de waarde van 60 en 120 heller. De nieuwe postzegels vertoonen het profiel van den kunstenaar, omgeven door een lauwertak en daaronder den datum 8. 9. 1841/1941, 4 4 4 x 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 AANKONDIGINGEN Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deed ons toekomen de brochu re „Landverraders”, waarin enkele radiovoordrachten van Max Blokzijl zijn gebundeld, welke een betere voorlichting van het Nederlandsche volk beoogen om trent Duitschland, ’t Duitsche en 't Neder landsche Nationaal-Socialisme, vertegen woordigd door de N.S.B. In het bijzonder richt Blokzijl zich tegen het gebruik van het booze woord „landverraad” ten opzich te van hen, die voorstanders zijn van de nieuwe orde, in de overtuiging, dat de echte volksgemeenschap en de echte va derlandsliefde aan het worden is”, voor de naleving van welke overtuiging zü too- oen groote offers over te hebben. Gisteren in de vroegte ontving de poli tie te Amsterdam, een waarschuwing, dat eenige verdachte lieden zich ophielden bij een heerenkleedingzaak op de Rozengracht aldaar. Helaas kwamen de politiemannen even te laat, want juist snorde er een vrachtauto in het schemerlicht weg, waar in zich naar later bleek de buit en De Nederlandsche ambulance heeft een gift ontvangen van ƒ700. Het is ’n vrijwil lige bijdrage van 't personeel van de N.V. „Velenzo" rijwielfabriek te Amsterdam. Ongetwijfeld verdient dit goede voorbeeld navolging. Er zijn in ons land honderden groote bedrijven waar het personeel ge zamenlijk het prachtige werk van de Ne derlandsche ambulances kan steunen. Het wachten is slechts op de initiatiefnemers, die zich willen belasten met de inzame ling. En die initiatiefnemers zullen zeker gevonden worden. Wij twijfelen er niet aan of het voorbeeld van het personeel van de N.V. „Velenzo” zal nagevolgd wor den. Het gironummer van de Nederland sche Ambulance is: Kinderen aten pruimen met loodarsenaat Een tienjarig dochtertje van de fami lie H. te Horst, is vermoedelijk tenge volge van vergiftiging overleden. Twee andere kinderen van deze familie zijn eveneens overgebracht naar het zieken huis te Venlo. Een van deze kinderen, een meisje van een jaar oud, verkeert in levensgevaar. De oorzaak is vermoe delijk het eten van pruimen, welke van de boomen waren gewaaid en terecht gekomen waren tusschen aardappelloof, dat bespoten was met loodarsenaat. Een deskundig onderzoek wordt nader inge steld. „Mevrouw, ik kom de wasch halen” „Mevrouw, ik kom de wasch halen”. Met deze boodschap vervoegde zich Za terdag een man aan een woning aan de le Kostverlorenkade te Amsterdam. De bewoonster, die den waschman ver wachtte, gaf hem de beide zakken met vuil waschgoed, welke zij had gereed gezet, mee. maar tot haar groote ver bazing kwam een uur later een tweede man met dezelfde boodschap. Deze laat ste bleek de „ware” waschman te zijn, welk feit tevens in het licht stelde, dat de eerste een brutale oplichter was. De waarde van het ontvreemde bedraagt ongeveer 80. Wijl een week tevoren zich reeds een dergelijk geval in de hoofdstad heeft voorgedaan en wel gebleken is, dat de dief zeer geraffineerd te werk gaat en zich eerst van den naam enz. van den eigenlijken waschman op de hoogte stelt, zal het nuttig zijn, ook bij het af geven van waschgoed de noodige waak zaamheid te betrachten. De politie deelde aan het A.N.P. mede, dat het hier geen politieke moord betreft. De beweegredenen zijn echter onbekend, maar de politie is overtuigd, dat de twee studenten, wier opsporing is verzocht, de daders zijn. Het signalement van den 23-jarigen J. van Blerkom, lengte 1.75 a 1.80 meter, vrij schraal postuur, donkerblond kort geknipt haar, donkerblonde wenkbrauwen bijzonder bruine gelaatskleur, blauwe oogen, stevige neus. Hij loopt met eenigs- zins groote passen. Het signalement van den 26-jarigen J. C. J. Hugenholtz luidt: lengte 1.90 meter, vrij breed postuur, lichtblond haar, gezon de gelaatskleur, blauwe oogen, gave tan den. door Nico van door mr. J. H. K BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve- ningen werden Zaterdag 158 en Zondag 108 baden genomen, in het Volkszeebad resp. 391 en 199, in dat te Kijkduin resp. 36 en 23 en in het zwembad Zuiderpark resp. 2176 en 145. De temperatuur van het water bedroeg heden te Schevenin- gen 65 gr. en van dat in het Zuiderpark 63 gr. F. ROME, 25 Augustus (Stefani). Het 447ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Van de fronten te land valt niets bij zonders te melden. In den nacht van 24 Augustus hebben vijandelijke vlieg tuigen brandbommen neergeworpen op Tempio Pausania (SassaA), waardoor 1 persoon gedood en 4 gewond werden. De aangerichte schade is onbe- teekenend. Tijdens een operatie boven de Mid- dellandsche Zee werd een onzer vlieg tuigen aangevallen door een vijande lijke formatie jagers. Hoewel ernstig getroffen en met gewonden aan boord slaagde het toestel er in te ontsnappen, na een vijandelijk vliegtuig te hebben neergeschoten. Lezingen van dr. Kurt O. Rabl. In opdracht van den Rijkscommissaris zal dr. Kurt O. Rabl, hoofd van de afdee- ling wetgeving van het commissariaat- generaal voor bestuur en justitie, voor de vooraanstaande ambtenaren van staat en overheidsorganen, burgemeesters, hodg- leeraren in het publieke recht en andere personen uit kringen van het openbare en het economische leven lezingen houden over „Grondbeginselen van de nieuwe bestuursorde” in belangrijke steden der provinciën en te Amsterdam en Rotter dam. Dr. Rabl spreekt op 26 Augustus des middags te Sittard. Op 27 Augustus des ochtends te Utrecht, des middags te Arnhem, op 28 Augustus des ochtends te Zwolle, des middags te Assen, Op 29 Aug. des ochtends te Groningen, des middags te Leeuwarden. Op 1 September des och tends te Amsterdam, des middags te Haar lem. Op 2 September des ochtends te Rotterdam, des middags te den Haag. Op 5 September des namiddags te Middelburg. Op 8 September des ochtends te Breda, des middags te ’s Hertogenbosch. Diverse processen-verbaal opgemaakt Betrokkenen in bewaring gesteld De politie heeft gedurende het week einde tegen een aantal personen proces verbaal opgemaakt, terzake van het handelen in distributiebescheiden. Alle bij deze transacties betrokken lieden, zijn in bewaring gesteld. Op de Gedemptegracht verhandelden de 65-jarige stoker J. N. en de 65-jarige J. H. K. textielpunten. De politie greep in en 100 V.V.A.-textielpunten konden in beslag worden genomen. In een café in de Boerenstraat werd Zaterdag een inval gedaan door de poli tie op het vermoeden, dat vleeschkaar- ten werden verhandeld. Men betrapte een gezelschap op heeterdaad. Meege nomen werden de 17-jarige R. C. P. H., de 40-jarige koopman W. C. P„ de 35- jarige koopman J. S., de 27-jarige koop man J. G, D. en de 35-jarige schilder P. M. H. De gearresteerde P. en S. fungeerden als tusschenpersonen; in be slag werden genomen een vat sojaolie, naar de herkomst waarvan een onder zoek wordt ingesteld, en 200 vleesch- kaarten. moest komen. In totaal heeft de knecht zich op deze wijze een bedrag van ruim 600 toegeëigend. STICHTING „HAAGSCH OPERAFONDS” Voor het a.s. winterseizoen heeft boven genoemde Stichting als première de opera „Elze” van Willem v. d. Meer in studie genomen. Deze opera, welke het laatst in 1928 voor het voetlicht werd gebracht door het Scheveningsch Mannenkoor met afd. dameskoor, werd toen voor een uitverkocht huis gegeven. Even als toen zal dit werk onder persoonlijke leiding van den compo-, nist worden opgevoerd. Deze opera is een echt Hollandsch gegeven en speelt zich af op de Hollandsche eilanden, met kleur rijke tafereelen van haven, zee en duin en het echte dorpsleven. „Elze”, de hoofd figuur, naar Wie deze opera dan ook is genoemd, en André, haar verloofde, vor men het hoofdbestanddeel van dit werk, terwijl een reeder en zijn zoons, de nacht wacht, visschers en nettenboetsters de lijst vormen van medewerkenden Met solisten regie en ballet zijn reeds besprekingen ge houden. Het ligt in de bedoeling het werk reeds in het begin van het seizoen hier ter stede voor het voetlicht te brengen. Tevens zullen in dit seizoen de ..Mar tha” van F. von Flotow en „Orpheus en Euridice” van W. von Gluck, worden opge voerd. Voor bovengenoemde opera wer ken zullen gastdirigenten worden uitge- noodigd. band houden, door hem vertffouwelük zullen worden behandeld. INSPECTEUR VOOR DE PRIJS- BEHEERSCHING IN ALGE- MEENEN DIENST Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is met ingang van 23 Augustus 1941 aan het hoofd van de afdeeling voor de Prijsbeheersching toe gevoegd als inspecteur voor de prijsbe- heersching in algemeenen dienst, be voegd tot het opleggen van tuchtrechte lijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, mr. A. Steinhauser, wonende te ’s-Gravenhage. A.s. Woensdagmiddag geeft de H.T.M. een zomerfeest aan de kinderen van haar personeel. Dit feest vindt plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. ONGEVALLEN Zaterdagmiddag te ongeveer 1 uur 30 werd de 44-jarige wielrijdster H. M., wonende te Rotterdam, op den hoek van de Vaillantlaan-Van der Vennestraat aangereden door de 31-jarige wielrijdster E. v. d. S. uit de van Ostadestraat, door dat laatstgenoemde niet voldoende naar links uithaalde bij het passeeren. Mej. M. H. bekwam een linkerbeenfractuur en werd vervoerd naar het ziekenhuis Zuid- wal en daar opgenomen. Clandestiene vleeschhandel achterhaalt Door den opsporingsdienst werd Za terdagmiddag een inval gedaan in een perceel aan de Schouwbroekerstraat te Heemstede, omdat vermoed werd, dat daar een frauduleuze handel in versch vleesch werd gedreven. In de keuken vond men een groote partij versch var- kensvleesch. In verband hiermede werd aangehouden de 30-jarige J. v. d. B. de bewoner van het perceel, die ver klaarde een geslacht varken gekocht te hebben van iemand in Hiljegom. De laatste verklaarde, dit varken gekocht te hebben van een hem onbekend per soon. Voorts werd aangehouden een A- jarige slagersknecht uit Heemstede, die behulpzaam was bij het gereedmaken van het vleesch voor den verkoop aan particulieren. Een gedeelte was reeds m kleine hoeveelheden aan particulieren geleverd tegen hooge prijzen en zonder bon. Het nog aanwezige vleesch en een groot gedeelte van het verkochte vleesch is in beslag genomen. Tegen v. d. B„ de slagersknecht, en de diverse twee inbrekers bevonden. Echter was de tocht niet geheel tevergeefs; drie lieden, van verdacht allooi, zwierven nog in de omgeving rond en werden <n hun kraag gepakt, onder vermoeden, dat zij wel meer van de inbraak zullen weten. Met alle drie heeft de politie al eerder een appeltje te schillen gehad. Zij zijn voorloopig opge sloten. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de dieven de straatdeur van den winkel hadden opengebroken en met 230 overhem den en evenzooveel dassen verdwenen waten. Naar de beide voortvluchtigen en den buit speurt de politie naarstig. Het Rijkskolenbureau schrijft ons: Nu enkele brandstofbonnen geldig verklaard zijn en de bestellingen bij den handel binnenkomen, blijkt het, dat bij velen de opvatting heerscht, dat de brandstof fenhandelaar aan alle wenschen, welke met betrekking tot soort en afmeting worden gesteld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de soorten brandstof, welke voorradig zijn. Zoo zal de brandstoffenhandelaar een deel der bestellingen in anthraciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling verschuivingen toegepast werden en hij voor een ge deelte der eerder genoemde soorten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd ge stookt moeten worden, anthraciet of eierkolen met cokes. Het gemengd sto ken is in de vakbladen uitvoerig behan deld, zoodat de leveranciers hierover zeker voorlichting kunnen geven. Ver wijt den brandstoffenhandelaar dus niet iets, waaraan hij geen schuld heeft, maar overleg met hem, welke ter be schikking zijnde brandstoffen in de ge geven omstandigheden voor eigen ge bruik het beste kunnen voldoen. kolonie van een vroegeren bondgenoot is een schande en spot met alle mensche- lijkheid. De Engelschen hebben het woord menschelijkheid voortdurend op de lippen, doch hun handelingen zijn daarmede in flagranten strijd. lement overeenkomend persoon tracht le vensmiddelen enz. zonder bonnen te verkrijgen. De Rotterdamsche politierechter, mr. J. van Vollenhoven, heeft verleden week I voor de eerste maal een geval van poging tot oplichting van de Schade-enquête-com- missie behandeld. Het betrof een winkelier uit de Teilin- gerstraat aldaar, wiens zaak bij de ramp van Rotterdam was verbrand, nadat hij nog gelegenheid had gevonden een ge deelte van zijn inventaris in veiligheid te brengen. Dit laatste had hij den ambte naar van genoemde commissie, die naar zijn opgaven de aangifte-formulieren had ingevuld, verzwegen en hij had zijn hand- teekening gezet onder het bedrag, door hem ten onrechte als geleden schade ge vraagd. Tijdens de behandeling van deze zaak waarbij het O.M. vier maanden gevan genisstraf vorderde en de winkelier tot twee maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld heeft mr. van Vollenhoven de valsche opgaven van dezen gedupeerde gequalificeerd als onwaardig en fnuikend voor het spoedig herstel van Rotterdam. Spr. was ervan overtuigd, dat velen, die voor schade-uitkeering in aanmerking ko men, zich aan soortgelijke laakbare han delingen hebben schuldig gemaakt, omdat volgens de verklaring van den als getuige gehoorden ambtenaar der Schade-enquête- commissie, er zeker 566 rapporten van on juiste aangifte zijn opgesteld, waarin al of niet van opzet sprake moet zijn en waarnaar in den komenden tijd een scherp onderzoek zal worden ingesteld. De politierechter nu, acht dit misdrijf zoo ernstig, dat het in zijn plan ligt der gelijke strafzaken in den vervolge naar „de volle kamer” te verwijzen, omdat zijn inziens met een maximumstraf van zes maanden, die hij als politierechter kan opleggen een dergelijk delict niet vol doende is gecorrigeerd. Ten sterkste ver oordeelt mr. van Vollenhoven dergelijke misdadige handelingen, welke tot gevolg kunnen hebben, dat over de geheele linie in Rotterdam een nieuw diepgaand onder zoek kan worden gelast, waardoor bona fide gedupeerden, die tot op heden ver geefs op uitkeering wachten, nog langer daarvan gespeend blijven. Daarom geeft de politierechter allen, die soortgelijke onjuiste opgaven opzette lijk deden over hun verloren eigendom men, in ernstige overweging deze bij de betrokken instantie zoo spoedig mogelijk te herroepen en naar waarheid te laten wijzigen, waardoor zij zich zeer zeker ont lasten van de aanklacht van poging tot oplichting, waarop de procedure tegen den betrokken veroordeelden winkelier is ge formuleerd. De officier van justitie, mr. van Does burg, deelde in het „Rott. Nieuwsblad” nog mede, dat een scherper onderzoek naar de schade-opgaven van dit alles het gevolg zal zijn. Allen, die valsche opga ven over hun verloren bezit hebben ge daan. kunnen zich veel leed en narigheid besparen, welke een strafvervolging met vrijheidsstraf in het verschiet met zich sleept, door eerlijk hun opgegeven onjuistheden te gaan erkennen. Zij wer ken dan in niet geringe mate mede aan den geleidelijken opbouw van de stad, ter wijl zij tevens bepaalde straffeloosheid WAARSCHUWING VOOR „GASBESPAARDERS” VAN ONDEUGDELIJJKE KWALITEIT Men. schrijft ons van bevoegde zijde: Sommige handelaren en winkeliers trachten uit de rantsoeneering van gas voordeel te trekken, door het in den handel brengen van allerlei „gasbe- spaarders”. De meeste dezer toestellen zijn nietswaardige prullen. Sommige lei den tot gasverkwisting in plaats van tot gasbesparing, andere brengen gevaren mede. Daar in dit verband soms de namen der Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland en der Gasstichting gebruikt worden, zy erop gewezen, dat bij deze lichamen geen enkele gasbespaarder bekend is, welke ten aanzien van het doelmatige gebruik van een goeden komfoor- of fornuisbrander tot bezuini ging leidt. Onder doelmatig gebruik wordt hier verstaan het gebruik volgens de aanwijzingen, welke gedurende de laatste weken herhaaldelijk in de dag bladen gegeven zijn. Men schaffe nimmer een „gasbe spaarder” aan, zonder vooraf inlichtin gen bij het plaatselijk gasbedrijf in te winnen. Bij het door de politie ingestelde on derzoek is voorts komen vast te staan, dat de verdachte Hugenholtz op Zater dag 16 Aug. des avonds om ongeveer 6.15 uur, zijn tijdelijke verblijfplaats te Zaterdagmiddag te ongeveer 4 uur werd de 11-jarige wielrijder G. de W. uit de Fahrenheitstraat op den hoek Fahren- heitsttraatAbeelplein aangereden door een bakfiets, bestuurd door den 16-jari- gen J. K uit de Koppelstokstraat. De W. brak het rechterbovenbeen en werd ter verpleging opgenomen in het Roode Kruis Ziekenhuis. Door den geneeskundigen dienst werd Zaterdagnacht van de Schenkkade af naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgeno men, de 34-jarige A. Q. uit Wassenaar, die onder drankinvloed met zijn rijwiel tegen den trottoirband was opgereden en kwam te vallen. Hij werd in bewusteloo- zen toestand en met een hoofdwond aan getroffen. PARIJS. 25 Augustus (A.N.P.) De zen der te Dzjiboeti heeft op 21 Augustus ontstellende mededeelingen gedaan over den gezondheidstoestand der bevolking van Fransch Somaliland tengevolge van de Britsche blokkade. De gezondheid van het volk heeft zeer geleden door de schaarschte aan visch, fruit, groenten en melk. Het gebrek aan vitaminen is vooral ernstig voor zwangere vrouwen. In talrijke gevallen hebben vitamine gebrek en bloedarmoede geleid tot den dood van moeder en kind. Welk een schrikbarenden omvang de massasterfte heeft aangenomen, blijkt uit het feit, dat het aantal sterfgevallen van vrouwen en kinderen in Juli 1941 70 procent van het totale aantal sterfgevallen bedroeg. Dit totale aantal bedroeg 139 op 1000, het geen beteekent dat de sterfte zevenmaal zoo hoog was als in normale tijden. Onder het garnizoen heeft de scheur buik op ontstellende wijze om zich heen gegrepen. Ondanks alle inspanning kon men niet verhinderen, dat het aantal ziektegevallen onder de inheemsche be volking tegen het einde van Augustus aanzienlijk stijgt, zoodat men moet ver wachten, dat het aantal sterfgevallen in Augustus dat van Juli nog zal overtref fen. De zender merkt tenslotte op, dat de Britsche regeering sedert een jaar en zonder eenig practisch doel de bevolking in koelen bloede tot een langzamen hon gerdood veroordeelt. Dit Britsche optre den tegen de weerlooze bevolking der Het Nederlandsch Tooneel, directeur en artistiek leider Cor van der Lugt Mel- sert, zal op 20 September in den Am- sterdamschen Schouwburg het seizoen openen met Schiller’s „Maria Stuart", in de vertaling van Anton van Duinkerken, onder regie van Cor van der Lugt Mel- sert. Op het repertoire blijven gehand haafd: L’Arlesienne van Alph. Daudet; muziek van Bizet. Driekoningenavond van William Shakespeare. De weg is beter dan de herberg van Dick Ouwen- dijk. School voor vrouwen van Molière. Prinses Dulcinea van Gaston Baty. Peer Gynt van Henrik Ibsen. Vóór zonsonder gang van Gerhard Hauptmann. Voorts worden de volgende nieuwe werken gebracht: Nederlandsch: Adam in ballingschap, door Joost van den Vondel. Warenar door P. C. Hooft. Het onbe woonde eiland door A. Defresne. Lohen grin tweede acte door A. J. Zoetmulder. De tuin der droomen Suchtelen. De zondaar Penning. Fransch: dank door Molière. Belachelijke hoofsche juffers door Molière. De burger edelman door Molière. Madame Bovary door Gu stave Flaubert. Het muisje door Faille ren. De mooiste oogen van de wereld door Jean Sarment. DuitschEgmont van Goethe, met muziek van Beethoven. Maria Stuart door Fr. von Schiller. De ijsheiligen door A. A. Zinn. Liefde op Donderdag door Paul Sarauw. Aimee of Het gezonde verstand door Heinz Coubier. Kilometerpaal 41 door Curt Braun. Liefdesbrieven door Felix Lützkendorf. Italiaansch: Zonnebloemen door Guido Cantini. Hoogere chirurgie door Gerardo Jovinelli. Hongaarsch: Ik hou van vier vrouwen Het verjaar- dachten na 15 en de anderen na 13 Aug. niet meer in Delft is gezien. Bovendien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zijn woning verlaten en is hij daarin niet teruggekeerd. Het slachtoffer was oorspronkelijk bankwer ker van beroep, diende daarna bij de ma rine, was eenigen tijd telefonist bij den evacuatiedienst, en was sedert een half jaar zonder werk. „Het Masker” „Het Masker”, onder leiding van Ko Arnoldi, geeft op 1 October a.s. „l’Amou- reuse aventure” van Armond en Gerbi- don, onder regie van Ko Arnoldi. Voorts werden ter opvoering gereserveerd: Domheidsmatht van Marcellus Emants; Die weissen Indianer van Jochen Huth; Due Dozzine di Rose Scarlatti van Aldo de Benedetti. Tevens zijn pnderhandelin- gen gaande over de opvoering van een stuk van mej. G. Brugmans, terwijl ten slotte het voornemen bestaat, enkele na der vast te stellen klassieke stukken op het repertoire te nemen. Spelenden: Nina Bergsma, Nelly Ernst, Willy Haak, Georgette Reyawsky, Jacqueline Royaards—Sandberg. Ko Ar noldi, Tonny Bok, Wim van den Brink, Cruys Voorbergh, Henny Kemler, Guus Oster, Adolf Rijkens, John Soer. Regisseurs: Ko Arnoldi en Cruys Voor bergh. Met verschillende andere artisten worden nog onderhand'einfen gevoerd. De directie verwacht, dat de gezond heidstoestand van mevr. Else Mauhs haar zal toestaan, in het komend seizoen weer bij „Het Masker” op te treden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Augustus (D. N. B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten ma ken overal goede vorderingen. Zooals reeds in een extra- bericht is medegedeeld, hebben duikbooten en in overzeesche wateren opereerende oorlogs schepen 25 vijandelijke koopvaar dijschepen met een totalen inhoud van 148.200 ton vernietigd. Hier van hebben de duikbooten alleen in een achtervolging van ver scheidene dagen en na zwaren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar 21 koopvaardijschepen 122.000 brt. in totaal weggescho ten. Bovendien hebben zij in een strijd tegen zeer sterke escorte- vaartuigen een torpedojager van de Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber be stookt. Tijdens den nacht waren luchtaanvallen gericht op haven werken aan de Britsche Oostkust alsmede op verscheidene vliegvel den op het eiland. Patrouillevaartuigen schoten voor de Nederlandsche kust een Brit- schen bommenwerper neer. J Een gering aantal Britsche vliegtuigen wierp in den afgeloo- J pen nacht op enkele plaatsen in Omtrent den moord te Delft, in den nacht van 14 op 15 Augustus, in welk verband de opsporing, aanhouding en voorgeleiding is gevraagd van twee stu denten, een belooning van vijfduizend gulden in het uitzicht is gesteld, voor hem die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding en opsporing van den da der. vernemen wij nader, dat het slacht offer is de 19-jarige H. de Man uit Delft Op Vrijdag 15 Augustus des avonds on geveer half acht zag een jongen een ge- vulden jutezak drijven in de nabij de spoor baan naar den Haag gelegen vijver van het Agnetapark te Delft. De jongen waar schuwde de politie, die een onderzoek in stelde. De zak bleek het lijk te bevatten van den 19-jarigen de Man, wonende aan de Buitenwatersloot te Delft. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Man, die een opgewekte, levenslustige jongeman was, op een werkelijk beestach tige wijze is vermoord. Laf en onverhoeds moet hij zijn neergeslagen. Hij had een vrij open wond bij den linkerslaap, waar door ook een middenoorbloeding is ont staan. Door dezen slag moet de jongeman zeker het bewustzijn hebben verloren. Daarna zijn hem beide beenen bij elkaar gesnoerd en wel op deskundige wijze, met een z.g. zeemansknoop. Dit laatste is wel zeer typeerend, omdat een der ver dachten, n.l. Hugenholtz, behalve een be kende roeier ook een bekende zeiler is. Om het bloed te stelpen, heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewon den, daarna de handen over de borst legd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vijf kilo zware steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen bevestigd. De pclitie is overtuigd, dat de moord binnenshuis in de buurt van het Agneta park heeft plaats gehad. Het touw, waar mee de vermoorde gebonden was, was n.l. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze regenachtige periode buiten zou zijn ge pleegd. Na den moord moet het slachtof fer naar den vijver zijn gedragen en daar in zijn geworpen., Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus, wordt afge leid uit den toestand, waarin het lijk ver keerde, en uit het feit, dat een der ver- door Johann von Bokay. dagsgeschenk door Ladislaus Fodor. Voorts zullen nog enkele Nederland sche klassieken, een Shakespeare en een Grieksche tragedie worden gespeeld. De spelenden zijn: Cor van der Lugt Melsert, Cor Hermus, Anton Roemer, Louis van Gasteren. Jan van Ees, Louis de Bree, Frits van Dijk, Jaap van der Poll, Henri Eerens, Ludzer Eringa, Johan Elsensohn, Guus Hermus, Fons Radema- kers, Cor Dommelshuizen, Johan te Wechel, Floor Middag, Dick Riegen. An nie van der Lugt Melsertvan Ees, Char lotte Kohier (als gast). Magda Janssens, Tilly PérinBouwmeester, Myra Ward, Joséphine van Gasteren, Lize van der PollHamakers, May Vollenga. Elise Hoomans, Carla de Raet, Aline Markus, Hélène Berthé, Ellen de Thouars, Nel Snel, Miesje van der Haak. Met eenige vooraanstaande artisten zijn nog onderhandelingen gaande. Als regisseurs zullen optreden: Cor v. d. Lugt Melsert. A. Defresne, Cor Her mus, Frits van Dijk, Louis de Bree. Als dramaturg zal A. Defresne werkzaam zijn. De décors worden ontworpen door Karei Brückman en Jacques Snoek. De politie te Amsterdam heeft een 30-jarigen expeditieknecht, wonende in de Rustenburgerstraat, aangehouden wegens verduistering. De man, die bi. een kleedingmagazijn in de Ferdinanc Bolstraat werkzaam is, kreeg vaak cos- tuums te bezorgen, welke bij aflevering betaald moesten worden. De laatste we ken had hij verschillende malen kans gezien, wanneer hij geld ontving, den betreffenden kwitantie-bon achter te houden, welken hij dan aan de zaak in leverde met de opmerking, dat de klant niet betaald had. Het spreekt vanzelf, dat deze verduistering slechts korten tijd succes kon hebben en spoedig zoodra n.l. later de kwitantie door een ander werd aangeboden aan het licht koopers is proces-verbaal opgemaakt. BERLIJN, 25 Augustus (D.N.B.) Aan de Britsche Oostkust zijn gisteren in den loop van den dag voor den oorlog belangrijke doelen door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Bomtreffers in de opgegeven doelen konden worden waargenomen. An dere aanvallen met goede uitwerking strekten zich uit tot de Faroër-eilanden. Verder werden vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland, alsmede havenwerken aan de Westkust van Schotland door Duit sche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 24 op 25 Augustus aangevallen en met bommen bestookt. Het uitbreken van branden kon worden waargenomen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Voorburg heeft verlaten en per fiets 4 naar onbekende bestemming is vertrok- J ken. Hij was toen gekleed in een effen f grijs costuum met donkeren streep, had 4 een vrij smerige grijzen deukhoed op en J was in het bezit van een klein bruin kof- t j,.. u f i. Met het oog hierop zou de politie J -:j werd ge- waarschuwd, wanneer een met het signa- 4 lement overeenkomend nersoon tracht le- 4 4 West-Duitschland brand- en bri- 4 Voorts maakt de commissaris van po- 4 -.-«Av 4 onaanzienlijk. Nachtjagers scho- f ten 3 der aanvallende vliegtuigen mededeelingen welke met den moord ver- j Altijd frisch en goed verzorgd dank zij de klassieke ”4711". Eenige druppels op Uw zakdoek of in het waschwater, verkwikken en verfrisschen bij vermoeidheid of hoofdpijn.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9