op De Sovjet-Britsche aanval Iran Viipuri staat op het punt te vallen I l l 5/ I 5 g A 1941. No. 17963. Dinsdag 26 Augustus. ten Westen bet Duitsche van en Engelsche troepen geland de Perzische Golf aan Overal wordt tegenstand geboden Luchtgevecht boven het Kanaal van 8.43 uur n.m. tot 6.41 uur v.m. V- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Vyandelijke stellingen Ladogameer in gevaar Italiaansche meenmg over den aanval VERDU/STEREN s 8 I I 1 1 s i s 96 s ft I g X X SF korosten (4160) No. 116364 U t/ S LAND Nachtdienst dokters 5 5 ^Sbromy/ WT 5, Het waterwerk van Dnjeprostroi Tegenaanvallen der Sovjets aan het centrale front afgeslagen Maan: 26 Aug. onder 10.25 u. nam. 27 Aug. op 12.29 nam. Britsche jager neergeschoten Geslaagde aanval op een vliegveld der Sovjets Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engeland levert opnieuw een land aan het bolsj'ewisme over Verklaring van de Iransche regeering S T5JERNI COURANT HAAGSCHE PRIJS DEB ADVERTENTIÊN: PRUS DEZEB COURANT: Zondag wijst er voorts o.a. op, ging van Irak en Syrië ver- BRJANSK ,SURAS ,MGLM RORAT5JEF iklin; JAKIMOF5K. IEWSW i.Bjebza ISYR 601 SO5MZA I der •KROLEWEZ KONOTOP TsjenobH 'OFROETSJ NJEZJW\* 05' Xet«2S SUMÏ Kozeln KIJEF 50 PRILOEW richting van Brjansk. f van op N STLIKOF \-KLlMOW Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. en Bij (GOMEL} HOMEL had uiteengezet en voorts had dat Iran open kaart heeft ge- Ziekenfondsleden de Volharding: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 De houding van Turkije De Turksche minister van buitenland- sche zaken Saradjogloe heeft den Engel- schen, Iranschen en Sovjet-ambassadeur te Ankara ontvangen. In Turksche politieke kringen wacht men, dat de Turksche regeering in een communiqué haar neutraliteit zal verklaren. Oproep van de Iransche regeering De Iransche regeering heeft de bevol king via radio-Teheran opgeroepen kalm te blijven. Alle maatregelen zijn geno men, om tegenstand te bieden aan den overval. Sovjetmonitor door bomtreffers tot zin ken gebracht. De verliezen van de Sovjet- luchtmacht Zondag en in den vorigen nacht wer- detj in luchtgevechten boven het Ooste lijke front 54 vijandelijke neergeschoten. Bovendien 6orwA RJETSJtzA HOOFDSPOORWEG SPOORWEG 0 25 BOBROEI volledig betoogd, speeld. De Britsch-bolsjewistische bewe ringen over een groot aantal „Duitsche agenten” zijn blechts een voorwendsel voor den inval geweest. Er zijn geen Duitsche agenten in Iran. Dit land heeft steeds den wensch gekoesterd tot vriend schappelijke betreldcingen met zijn bu ren. De operaties van het Iransche leger worden geleid door maarschalk Aghmad khan, die zijn opleiding in Turkije heeft genoten. WERKIJEEJCA 6ORSNA .STAROOOE0 J /zmo£B' Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Het binnenvallen van Iran door Brit- sche en Sovjet-troepen moet worden be schouwd als een zuiver strategische actie, mét de bedoeling, een verbinding tot stand te brengen, waardoor Engeland en de Sovjets elkander wederkeerig van materieelen steun kunnen voorzien. Een beroep op andere argumenten, speciaal op het Sovjet-verdrag met Perzië van 1921, wordt dan- ook als niet ter zake dienende geacht, ter verklaring dezen niet geprovoceerden aanval een vreedzamen neutralen staat. Reuter meldt, volgens een bericht van het D.N.B., dat een Britsch contingent van zee uit bij Bendersjapur aan de Perzische Golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. Het is echter nog niet bekend, waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkrachten bestaan uit Brit sche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de Dominions. Drie Britsche colonnes opereeren van Irak uit tegen Iran (Perzië). In Noord- Iran werd de aanval begonnen van Ra- vanduz en Rayat uit met het doel naar de uit Aserbeidsjan opereerende Sovjets door te stooten. De middelste colonne rukt van Khanakin via Kasr-Schirin aan de Iransche grens op. Het Zuidelijke operatiegebied wordt gevormd door de streek aan de Perzische Golf bij Ben dersjapur en door het petroleumgebied van Abadan. De Britsche strijdkrachten, welke Iran binnentrekken, staan onder opperbevel van generaal Wavell, den opperbevel hebber in Britsch-Indië. De Britsche marinestrijdkrachten in de Perzische Golf staan onder bevel van admiraal sir Geoffrey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de Oostelijke Indi sche wateren. Uit den Kaukasus rukken 6 7 divi sies Sovjet-troepen op in de richting van Teheran, terwijl 5 divisies Engelsche troepen van het Zuiden uit opereeren. Volgens een door Reuter gepubli ceerd radiobericht, wordt uit Mos kou en Bagdad gemeld, dat het Iransche leger op alle aangevallen punten tegenstand heeft geboden. De toestand te Moskou De attaché bij de Japansche ambassade te Moskou is in Mandsjoekwo aangeko men. Hij vertelde, dat het station van Moskou en verschillende kazernes zwaar door de Duitsche luchtaanvallen getroffen en deels verwoest zijn. Men heeft in Mos kou reeds een levensmiddelenrantsoenee. ring moeten instellen, die echter in het geheel niet aan haar doel beantwoordt. De Japansche attaché verklaarde voorts, dat slechts de gegoede klassen in staat zijn het noodige te koopen, terwijl de minder bemiddelden ondanks hun levens middelenkaarten honger lijden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In het gebied, dat thans door onze troepen ge zuiverd wordt van de resten der legers van Boedjenny, bevindt zich ook het groote waterwerk Dnjeprostroi, dat in 1932 was geopend. Het ligt aan de stroomversnellingen van den Dnjepr op den Westelijken oever in de nabijheid van de stad Zaporozje bij het voorma lige dorp Kitsjkas, dat onder water werd gezet. Deze electrische centrale is in zooverre van groote beteekenis, dat zij een reeks belangrijke, groote fabrie ken van stroom voorziet. Langs den stuwdam is op den linkeroever een sluis met drie kamers gebouwd, waardoor zich het geheele scheepsverkeer be weegt. Zoo is de Dnjepr over de geheele lengte van Kief tot aan de Zwarte Zee bevaarbaar geworden en de geheele 8 k.m. lange rotsbarriére tusschen Dnjepropetrofsk en het eiland Chortitsa, welke vroeger geen verkeer toeliet, on der water gezet. Lojef, Mosyr, Ofroetsj, en Korosten zijn reeds in Duitsche handen, zoodat langs den Dnjepr tot aan de rivier de Teterjef een gesloten frontlijn bestaat. Vooruit geschoven Duitsche eenheden bevinden zich ten Noorden van Homel tot aan de Ipoet, terwijl volgens de jongste leger- berichten een concentrische opmarsch gaande is ten Zuiden van Klinzy in de richting van Brjansk. (Kaart van. Helt):- schuldige” volken, dir op zijn Angelsaksisch beteekent zal ieder duidelijk zijn, die het Britsche imperia lisme kent. De een na den ander, aldus vervolgt de Diplo, dat is het doel, dat Churchill en zeker ook Roosevelt zich gesteld heb ben, voor den oorlog en ook voor de latere orde, naar Angelsaksisch recept. Dit alles geschiedt, zooals Churchill er lasterend aan toevoegt, in den naam SJWERK 1 Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van welingelichte zijde aan het D.N.B. het volgende mede gedeeld: Viipuri (Wiborg) staat op het punt te vallen. Van het Noordoosten en Oosten hebben de Finsche troepen de stad op kanonschotsafstand gena derd. Onder den druk van den krachtigen opmarsch der Finsche troepen ten Westen van het Ladoga meer is ook de laatste tot dusver intact gebleven Westelijke sector van het Sovjetfront aan den Noorde lijken oever van de Finsche Golf bij Sakkijarvi in gevaar gekomen. Deze sector was bijzonder zwaar ver sterkt. De inrichting der grensvestingen met bomvrije kazematten was hier het verste gevorderd. Ook waren hier reeds in den vorigen winteroorlog tegen Fin land beproefde Sovjetdivisies gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor den doorbraak van de Manner- heim-linie onderscheiden werd met de orde van Lenin. Dichter bij Viipuri heb ben de bolsjewisten met het front naar het Westen en Noordwesten een stelling gebouwd als een soort bruggehoofd. On der bescherming daarvan probeer en zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den Westelijken oever van de baai van Viipuri terug te trekken op den Oos- telijken oever in de richting van Koi- visto. Het Finsche offensief wordt inmiddels voortgezet en groote successen zijn reeds in zeer korten tijd te verwachten. Evenals in Sint Petersburg zouden, vol gens tot dusver nog onbevestigde be richten, de bolsjewisten te Viipuri last gegeven hebben tot het opstellen van formaties uit de arbeiders, die daar mede een soort militie zouden vormen. Naar het D.N.B. verneemt hebben de bolsjewisten de laatste dagen heftige aanvallen ondernomen in een sector aan het centrale front, om den opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen. Ter ontlasting van hun verslagen afdee- lingen wierpen zij sterke gepantserde strijdkrachten, die door artillerie werden gesteund, in den strijd tegen de stellin gen van een Duitsche infanteriedivisie. In een heldhaftigen strijd, die dagen lang duurde, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brachten zij den Sovjets verliezen toe. In 3 dagen bleven 95 Sovjetpantser- Wagens voor de Duitsche stellingen liggen, waaronder eenige van 32 en 45 ton. Ook in den aangrenzenden sector mislukte de bolsjewistische aanvallen door den afweer van een Duitsch Infan- terieregiment. Achtmaal zonden de Sov jets aanvalsgolven tegen de Duitsche stellingen, achtmaal smoorde het Duit sche vuur de aanvallen. Op denzelfden dag rukten Duitsche pantserwagens te gen de bolsjewistische strijdkrachten op en brachten haar opnieuw zware ver liezen toe. Het aantal gesneuvelde en ge wonde bolsjewisten is nog niet bekend. V-eel oorlogsmateriaal viel in Duitsche handen. Nog 28 Sovjetpantserwagens ■werden vernietigd, 31 stukken geschut en 30 vrachtauto’s vernield of buitge maakt, Misdadige aanval De Italiaansche pers spreekt van den misdadigen aanval van Engeland en de Sovjet-Unie op Iran. De „Popolo di Ro ma” vraagt ironisch, of het Iransche volk Engeland en de Sovjet-Unie mis schien gevraagd heeft het land te willen beschermen tegen de 690 Duitschers en 340 Italianen, die er zich gevestigd heb ben. Engeland heeft weer een van zijn oude plannen opgezocht, dat ditmaal een gemeenschappelijk optreden met de bolsjewisten noodig maakt. Men behoeft slechts het verloop der verschillende Engelsche stappen na te gaan, aldus de „Messaggero”, om de leugenachtigheid van de Britsche motiveering bewezen te zien. Geen motief en geen voorwend sel kunnen ook maar in het minst het gewelddadige optreden rechtvaardigen tegen een volk, dat zich sedert 20 japr met bewónderenswaardigen ijver heeft gewijd aan de bevordering van de be schaving. De „Corriere della Sera” verwijt En geland en Amerika, dat zij tot den arg- listigen overval hebben besloten, niet om de Sovjet-Unie hulp te verleenen, maar om egoistische motieven, n.l.' de bezetting van de petroleumbronnen, welke door EngelschAmerikaansche maatschappijen worden geëxploiteerd. De kaart geeft de situatie weer van den benedenloop van den Dnjepr, het terrein, dat de Duitsche troepen gekozen hebben voor nieuwe ope raties die nauw verband hou den met den opmarsch in het Zuidelijk deel van de Oekraine. Het front aan den Dnjepr is beveiligd, de strijd ontwikkelt zich tusschen (zie de kaart) Gomel (Homel) en Kief. De plaatsen Bobroeisk, Roratsjef, Jakimofsk, Gorma, Rjetsjiza, Iransche gezant bij Sumner Welles De Iransche gezant te Washington heeft gisteren een onderhoud gehad met den onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken, Sumner Welles. Na afloop verklaarde de gezant, naar Associated Press meldt, dat hij de positie van Iran Z.g. Stadspatiënten: No. 49 UANKA MOWGOI f SJEWER! niet voor terug, degenen, die aan de zijde van Engeland strijden, dus ook de legers van het godlooze Sovjetregime, tot de „Christelijke soldaten” te rekenen. Churchill, de man, die dezen oorlog ge wild heeft, die ontelbare millioenen op het altaar van het Britsche imperialis me wil oferen, had zich niet meer bloot kunnen geven. Openlijke schending van neutraliteit De Berlijnsche ochtendbladen staan geheel en al onder den indruk van de gebeurtenissen in Iran, die door de bla den met de scherpste woorden als een Britsch-bolsjewistische overval, als een „openlijke schending van de neutrali- tiet met gebruikmaking van een leugen achtig voorwendsel” worden geken schetst. Vooral de „Völkischer Beobachter* ontmaskert aan de hand van documen ten de Britsch-bolsjewistische politiek, volgens welke aan den eenen kant de huidige overval op Iran reeds sinds lang door het oorlogsprogram van Engeland in het naburige Oosten behoort en waar uit aan den anderen kant duidelijk blijkt, dat het verdrag van 26 Februari 1921 tusschen de Sovjet-Unie en Iran, dat thans als voorwendsel voor een bolsje wistische bezetting" dient, oorspronke lijk gericht was tegen de imperialBti- sche doelstellingen van Engeland, wiens pogingen om via Perzië acties te onder nemen tegen de Sovjet-Unie, hierdoor verhinderd moesten worden. Het blad wijst er voorts o.a. op, dat na de wor ging van Irak en Synë thans de derde aanslag op de vrijheid en het eigen le ven van de volken in het nabije Oosten is gepleegd. Het omlaaghalen van deze volken tot den rang van Britsche uit- buitingskoloniën is een belangrijk oor logsdoel der Britten. Op deze schending van het recht van het „schandaligste soort” rust het stempel van zuiver egoistische belan gen, zoo schrijft de „Berliner Lokalan- zeiger”. Men kan zich niets smakeloo- zer voorstellen dan het samenvallen van de phrasen van Churchill en Roosevelt met dezen misdadigen overval. Zonder masker vertoont zich het ware wezen van de Britsche politiek. De grootste roofstaat der aarde laat feijn klauwen zien. Zonder scrupules gaat hij naar on schuldige volken en vertrapt ze. Vervolgens schrijft het blad, dat het op het oogenblik in het belang van En geland is met het bolsjewisme tezamen op roof uit te gaan, ook a» heeft het zich enkele maanden geleden wegens het gedrag van Moskou in de Oostzeestaten opgewonden. Afwijzing te Ankara Te Ankara is het bericht over den in val in Iran niet gunstig ontvangen, meldt S.P.T. In een uitzending over de gebeurtenissen, zei radio Ankara gister avond, dat de invasie van Iran het Turksche volk met leedwezen heeft ver vuld en dat het EngelschSovjet optre den onvereenigbaar is met de rechtsbe ginselen, welke in het Turksche volk leven. „United Press” bericht uit Ankara, dat de Turksche pers vrijwel eenkennig partij kiest voor Iran, hoewel Turkije niet door het verdrag van Saadabad tot militaire maatregelen is verplicht. In breede Turksche kringen heeft men groote bewondering voor den sjah van Iran, dien men vergelijkt met Kemal Ataturk. Finnen vernietigen een troepen transportschip Finsche kustartillerie heeft aan de kust van de Finsche Golf een troepentransportschip der Sovjets van 5.000 b'.r.t. onder vuur genomen. Na verscheidene treffers begon het vaartuig snel te zinken. Het was geladen met manschappen, ‘stukken geschut en vrachtauto’s. In dezelfde wateren werd door de Finsche kustartillerie een sleep boot der Sovjets beschoten. Het vaar tuig kreeg verscheidene voltreffers én moet als verloren worden beschouwd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes op 24 Augustus Britsche ja gers en gevechtsvliegtuigen, welke in af zonderlijke aanvallen de bezette Fran- sche Kanaalkust naderden, afgeslagen. Hierbij ontstond, naar het D.N.B. ver neemt, een opwindend luchtgevecht tus schen een Spitfire en het toestel van een afdeelingskapitein, die enkele dagen ge leden met het ridderkruis was onder scheiden. In scheervlucht vlogen beide vliegtuigen over hekken en gazons en trachtten elkaar in het maken van snelle manoeuvres in de lucht de loef af te steken. De Messerschmitt liet ech ter de Spitfire niet meer los, drukte van den allerhoogste, en hij deinst er haar steeds meer naar den grond en Bij de gevechten in de richting Reval is een Duitsche compagnie infanterie diep in de stellingen der Sovjets door gedrongen. Hierbij trof zij een vliegveld der Sovjets aan, waarop 16 vliegtuigen voor het vertrek gereed stonden. Door het vuur van hun machinegeweren ver nietigden de infanteristen 13 op den beganen grond staande machines en schoten 3 vliegtuigen omlaag, welke door snel op te stijgen zich aan de vernieti ging hadden probeeren te onttrekken. Een groep van deze compagnie verover de in een gevecht van man tegen man een luchtdoelbatterij der Sovjets. De operaties der Duitsche marine met mijnen in het Oostelijke bekken van de Oostzee heeft nieuwe successen opgele verd. Nadat de Sovjets op 22 Augustus 3 groote transportschepen als gevolg van mijnen hadden verloren, zijn vol gens de jongste berichten, 1 torpedojager der Sovjets, 3 koopvaardijschepen en 2 mijnenvegers op Duitsche mijnen geloo- pen en binnen zeer korten tijd gezonken. In dezelfde wateren brachten Duitsche zeestrijdkrachten een tankschip der Sovjets door artillerievuur tot zinken. In den centralen sector van „het Ooste lijke front zijn Zondag gevangenen bin nengebracht, die eenstemmig verklaar den, dat de stemming en de discipline in de snel opgestelde en bijeengeraapte afdeelingen der Sovjets zeer slecht is. De opleiding en uitrusting van deze troepen, die uit alle legeronderdeelen zijn samengesteld, is uiterst gebrekkig. De manschappen behooren tot de oud ste lichtingen en zijn gemiddeld reeds 45 tot 50 jaar oud. Op deze reservisten hebben de hevige Duitsche aanvallen een bijzonder vernietigende uitwerking en zij vertoonen sterke neiging de wa pens weg te gooien. In den strijd om de laatste bolsjewis tische bruggehoofden aan den Dnjepr hebben snelle Duitsche formaties Zon dag nieuwe successen behaald. Er wer den weer 5500 gevangenen gemaakt. De bolsjewisten verloren daarbij talrijke stukken pantserafweergeschut, pantser wagens, kanonnen en andere wapens. Vijf Sovjetvliegtuigen konden niet meer onttrokken worden aan een plotselingen Duitschen aanval op een vliegveld. Voorts werden 800 paarden buitgemaakt. Luchtaanvallen op scheepsdoelen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Bondag met bijzonder succes scheeps- Teheran handhaaft souvereiniteit „Associated Press” meldt uit Tehe ran, dat in het Iransche antwoord op den Britschen eisch tot het uit het land zetten van Duitschers wordt gezegd, dat Iran als souvereine mogendheid zelf heeft te bepalen, welke vreemdelingen verwijderd moeten worden. Iran past sedert lang het beginsel toe, dat slecht bekend staande vreemdelingen, van welke nationaliteit zij ook zijn, het land moeten verlaten. Verder meldt het Amerikaansche agentschap, dat de bezetting van Iran slechts uit strategische motieven g e- schiedt. De Sovjet-Unie en Engeland willen met elkander in contact komen. De Iransche regeering wijst de berich ten over een mogelijken Duitschen staatsgreep als dwaze verzinsels van dé hand. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Radio Teheran publiceerde gisteren het volgende: De Iransche regeering betreurt het het volk te moeien mededeelen, (lat de Brit sche gezant en de Sovjet-ambassadeur ondanks het naar Londen, resp. naar Moskou gezonden antwoord van de Iran sche regeering op de demarches van beide landen, den Iranschen minister van buitenlandsche zaken hedenoch tend vroeg om vier uur het besluit van hun regeeringen hebben medegedeeld om militaire maatregelen tegen Iran te nemen. Op hetzelfde oogenblik hebben de Sovjettroepen en de Britsche troepen de Iransche grens overschreden. De Sovjets rqkten in Aserbeidsjan in een zone binrten, welke als niet militair ge bied wordt beschouwd. Gemotoriseerde troepen van de Engelschen hebben de Iransche grens bij Kasrchirin van Kha nakin komend overschreden. De Brit sche vloot heeft de haven en het kop- station van den Trans-Iranschen spoor weg Sjapur en de haven van Kronsar in de Perzische Golf beschoten, waar bij schade is ontstaan. Het Britsche luchtwapen heeft een aan val ondernomen op Teheran. De nota’s aan Teheran In Londen werd er gisteren op gewe zen, zoo meldt Reuter in een extrabe- richt over de kwestie-Iran, dat het ant woord der regeering van Iran op de Britsche en bolsjewistische stappen van 1 Augustus bewijst, dat het niet bereid is, dienovereenkomstig rekening te hou den met de aanbevelingen van deze re geeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op gelijke basis'geen nut zouden hebben en dat de Britsche regeering en de re geering der Sovjets, ter bescherming van haar belangen tot andere middelen moe ten overgaan. Overigens motiveert Reu ter de actie van Engeland en de Sovjets tegen Iran met de „aanwezigheid van een overmatig groot aantal Duitschers in Iran” en noemt Iran „een bron van nazi-intriges”. Iran was bestemd, zoo meent Reuter, om als springplank voor een Duitschen aanval op Britsch-Indië te dienen, en ook een aanvalsactie tegen de Sovjet-Unie moest van daar uit plaats hebben. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche regeering de regeerin gen van Turkije, Egypte, Afghanistan en Saoedi-Arabië op de hoogte heeft gesteld van de tegen Iran getroffen maatregelen. Naar de berichtendienst te Moskou meldt, heeft de Sovjetregeering er in een nota aan de Iransche regeering op gewezen, dat Iran de eischen van de Sovjet-Unie heeft afgewezen. Derhalve, aldus de nota, heeft de regeering der Sovjet-Unie „het recht genomen, tjjde- lijk Sovjettroepen in Iran te laten bin nenrukken”. Als motief geeft de nota een „Duitsch gevaar” aan. De Sovjet- gezant te Teheran heeft deze nota giste ren aan de Iransche regeering overhan digd. vliegtuigen werden 14 toestellen op den grond vernield. In totaal verloor de vijand in den aange geven tijd 68 vliegtuigen, 5 Duitsche machines worden vermist. De ontwikkeling van de Sovjet-Engel- sche manoeuvres om Iran heeft in toon aangevende Duitsche kringen geen ver rassing gewekt, meldt het D.N.B. De inval in een land, dat tot het laatst vast hield aan zijn neutraliteit, die niet in twijfel getrokken kon worden, is naar de te Berlijn heerschende meening in zekeren zin slechts de cynische conse quentie van de bewust onjuiste bewe ring, dat Iran resp. de Sovjet-Engelsche belangen in Iran bedreigd werden door de Duitschers in het land. Geheel afge zien van het feit, dat deze bewering is gelogenstraft door de getallen omtrent de weinige Duitschers in Iran en door de verklaringen der Iransche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelmstrasse vast, dat Engeland er de schuld aan heeft, dat opnieuw een land of althans een deel daarvan, aan het bolsjewisme is overgeleverd. De door den omroep te Moskou gepu bliceerde nota van Molotof aan de Iran sche regeering, waarin de Sov'jetcom- missaris zich beroept op een verdrag met Iran van 1921, acht men slechts opmerkelijk, omdat het Engelanc^is ge weest, dat de Sovjets aan dit verdrag heeft herinnerd ter rechtvaardiging van den thans ondernomen inval. Wat de Engelsche rechtvaardiging voor den overval op Iran betreft, deze wordt door de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, van 6 Augustus weerlegt. In deze rede, waarin de aanval op ondub belzinnige Wijze wordt aangekondigd, bevinden zich zooals bekend duidelijke dreigementen aan het adres van Iran. Hiermede is bewezen, dat de overval op Iran reeds sinds lang tot het oorlogs program van Engeland voor het naburi ge Oosten behoort. Tegen iederen prijs moest een voorwendsel gevonden wor den en het werd gevonden, ofschoon de Iransche regeering door een correcte en matige houding alles deed om dep Brit ten en bolsjewisten zelfs niet den schijn van een dergelijk voorwendsel in han den te spelen. De waarde van de garanties van de beide aanvallers, dat het Iransche ge bied slechts tijdelijk bezet en later ont ruimd zal worden, blijkt uit de z.g. pacten van bijstand der Sovjet-Unie met Litauen, Estland en Letland duidelijk. Deze pacten leiden tot annexatie en bolsjewiseering van de Oostzeestaten. Thans neemt Engeland deel aan de agressie tegen Iran waardoor de deelen van dit land welbewust aan het bolsje wisme worden uitgeleverd. In toonaangevende Italiaansche krin gen wordt de opmarsch van Sovjet- en Engelsche troepen in Iran als de open lijke schending der neutraliteit en als een brutale inbreuk op de nationale sou vereiniteit en onafhankelijkheid van den Iranschen staat beschouwd. Groot-Brit- tannië, zoo verklaart men te Rome, heeft met zijn niets ontziend optreden tegen Iran, behalve het oprichten van een nieuw front de ten nauwste daar- mee samenhangende politiek-kapitalisti- sche belangen in het oog. Duitsche persstemmen Onder het opschrift „De een na den ander” wijdt de Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz een artikel aan het binnenrukken vin Britsche en Sovjet-strijdkrachten in Iran, Voor alle volken wordt weer eens ge demonstreerd, van welke zijde voortdu rend bedreigingen, afpersing en tenslotte overweldiging en overval te wachten zijn, aldus de Diplo. Churchill be schouwt het als het eerste doel van zijn politiek, den oorlog uit te breiden en andere volken tot deelneming aan den strijd te bewegen. Hij waagt het juist op het oogenblik, waarop hij weer een slachtoffer overvalt, behalve de Ver- eenigde Staten ook nog Zweden en Tur kije, ja, zelfs Spanje voor Duitsche aan vallen te waarschuwen. Terwijl hij an dere landen aan het bolsjewisme over levert, durft hij met een toespeling op Duitschland te aeggen, dat Europa wordt vertrapt, dat geheele streken uit geroeid en aan honger en ziekte bloot gesteld worden. Men heeft van Engel sche zijde niets achterwege gelaten om de burgerbevolking, bijvoorbeeld die van Warschau, tot tegenstand aan te zetten, ofschoon de gevolgen duidelijk te voorzien waren. Engeland heeft zijn bojidgenooten uit alle macht geruineerd. Ook de onmenschelijke blokkade blijkt uit Churchill’s oproep aan de bevolking van het bezette gebied, waar in hij zei, dat zij haar „beproevingen en lijden moet dragen”. Het hoogtepunt van die cynische gezindheid is de laag hartige overval op Iran. Churchill heeft openlijk bekend gemaakt, dat het En gelsche volk met het Amerikaansche als het „heerenras” aanspraak maakt op ontwapening terwijl Engeland en de Vereenigde Sta-g ten beschermd zullen blijven. Wat <111 doelen in de Finsche Golf met bommen van elk kaliber bestookt. Een zwaar geladen troepentransportschip van 6.000 b.r.t werd door verscheidene bomtref fers zoo zwaar beschadigd, dat het schip onmiddellijk in brand vloog en zonk. Onder de Sovjetsoldaten aan boord van dit schip ontstond, naar het D.N.B. verneemt, een wilde paniek. Zij spron gen aan alle kanten over de reeling van het zinkende schip en trachtten zich in veiligheid te stellen. Talrijke andere schepen werden door voltreffers zwaar beschadigd, waaronder 3 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van -5.000 b.r.t. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben gisteren in on ophoudelijke aanvallen in het Noorden van het Oostelijke front spoorwegen, transport- en ravitailleeringswegen der Sovjets met bommen van elk kaliber bestookt. In het gebied van Reval wer den Sovjetbattejijen en veldstellingen door bomtreffers verriietigd- Een Sovjetkoopvaardijschip van 3.000 b.r.t. werd in de Finsche Golf zwaar beschadigd. In het centrale deel van het Oostelijke front werden belangrijke spoorlijnen door aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen meerdere malen verbroken en treinen vernield. Een olieopslagplaats werd in brand geworpen, talrijke colon nes vrachtauto’s en 5 stukken geschut werden vernietigd. Volgens tot dusver ontvangen berich ten werden de gevechtshandelingen van de Duitsche luchtmacht in den Zuidelij ken sector van het Oostelijke front gis teren met onverminderde kracht voort gezet In het gebied ten Oosten van Dnjepropetrowsk werden bij aanvallen op de terugtochtscolonnes der bolsjewis ten verscheidene stukken geschut talrijke vrachtauto’s vernietigd, aanvallen op een vliegveld ten Oosten van Kief werden talrijke vliegtuigen op den grond beschadigd. Negen Sovjet vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Op den Dnjepr werd een

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1