REVAL DOOR DE DUITSCHE TROEPEN GENOMEN Besprekingen te Washington Beslissende situatie aan. het Finsche front I 1941. NIEUWE IRANSCHE REGEERING STAAKT DEN STRIJD VRIJWIL VERDUISTEREN Vrijdag 29 Augustus. NI EGIOEN m'D 1 L No. ’.7966. Nieuwe bonnen aan- DUITSCHLAND WINT VOOR VICTORIE gewezen EUROPA OP ALLE FRONTEN Noord-Estland in Duitsch bezit Menzies afgetreden van 8.36 uur n.m. tot 6.46 uur v.m. I Astronomische cijfers s Rest van f No. 116364 4 van Nachtdienst dokters Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 I Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 t oorlogsschepen werden zwaar beschadigd. Fadden wordt Australisch premier dat de Menzies, Britsch schip tot zinken gebracht t bevel der Weermacht deelt mede: i De achtervolging der Sovjet- i troepen Baltischport, die volgens de modernste beginselen is aangelegd. Ook deze haven werd genomep. Er zijn verscheidene duizenden gevangenen gemaakt. Zes kustbatterijen en een onoverzienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In de oorlogshaven Reval zijn 19 transportschepen, die geladen waren met troepen en oorlogsmateriaal, een torpedojager en 9 andere oorlogsschepen tot zinken gebracht. De zware kruiser „Kirov”, een torpedojager en 5 andere Nomoera overhandigt Roosevelt een persoonlijk schrijven van Konoje Engelsche verliezen in de lucht Ziekenfondsleden de Volharding: 5 Nog geen bon voor aardappelen Maan: 29 Aug. op 2.57 nur nam. 30 Aug. onder 12.16 nur v.m. op 4.04 uur nam. g Vijandelijke tegenaanvallen verijdeld De blokkade van Fransch Somaliland DUITSCHLAND Een October~offensief van Tsjang-kai-sjek? Duitsche troepen ten deele reeds op 50 k.m. voor St. Petersburg Verklaring van den premier Foeroeghi HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: V i 334 Brood 33 Brood Bloem 33 Vleesch of 33 I' Vleeschw. of 33 troepen Kaas 33 Melk I 33 l Koninginnegracht 22 ’s.Gravenhage. Staten hebben dan ook reeds definitieve overwogen dient te worden. de het Menzies niet naar Londen I I I I I I I I - worden gebruikt. Zooals bekend is het j Irnnnpn van vl fificr In nf vlepeMiuiarBn Kit I I i I I I I I I I Aardappelen De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een afzonderlijk persbericht worden be kend gemagkt. bericht van Woensdag, is intusschen ge stegen tot 34.060, het aantal vernietigde en buitgemaakte stukken geschut tot 452. Bovendien zijn in dezen slag groote hoe- Minister- deze tót 1935 heeft buitenlandsche Woens- kaliber Engelsche vliegtuigen boven Duitschland I I I I I i i 4, 5 k g„ groep 5, 4 k.g., groep 6, 3 k g. hondenbrood Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IJ kg; kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aange nomen. A A x A A A A A X A A A A A A X X A A A A X A A A A X Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 Ct- Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 et- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. stoomschip tot het Duitsche i werd Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124 Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 i Ook de oorlogshaven Baltischport bezet Het D.N.B. meldt heden uit het hoofdkwartier van den Führer: Het Opper- i i i i i i c vrvix vuui t- uuvuuuicu z.zjiji jux ucócu dxag gtuutc uuc’ Zuiden krijgt, veelheden oorlogsmateriaal buitgemaakt, Japansche kabinetszitting Onder voorzitterschap van minister president Konoje is vandaag een buiten gewone kabinetszitting gehouden, waar aan door alle ministers is deelgenomen. Na afloop werd een communiqué uitge geven, waarin wordt bevestigd, dat de ambassadeur Nomoera gisteren een be zoek hééft gebracht aan president Roo sevelt en hem een boodschap van den Japanschen premier heeft overhandigd, waarin het Japansche standpunt ten 4 rantsoenen, brood of gebak zwijgen gebracht. Op het genoemde tra ject werden 18 geheel geladen goederen treinen tot ontsporing gebracht. Een munitietrein kreeg verscheidene voltref fers en vloog met een geweldige steek vlam in de lucht. Onder voortdurende kleine ontploffingen brandde de trein volkomen uit. waaronder 333 zware granaatwerpers en 19 pantserwagens. Aan den benedenloop van den Dnjepr trachtten Woensdag verscheidene kleine Sovjetschepen de Duitsche stellingen aan den Westelijken oever te beschieten. De Duitsche artillerie 'schoot echter een mo nitor en een sleepboot in brand, voor de schepen hun voornemen ten uitvoer kon den brengen. De andere vaartuigen ver wijderden zich daarop. De sleepboot dreef als een brandende fakkel stuurloos over de rivier. Duitsche artillerie heeft mêt succes schepen in de haven van Reval beschoten. Een Sov.jetkoopvaarder, welke de haven wilde verlaten, werd tot zinken ge- oracht. In officieele Australische kringen ver luidt, naar Reuter uit Canberra meldt, dat de afgetreden premier Menzies, niet naar Londen zal gaan om Australië in het Britsche oorlogskabinet te vertegenwoor digen. Aan leden, van het kabinet heeft hi,! verklaard, dat hij, zelfs wanneer hem eenstemmig dit verzoek zou worden ge daan, het voorstel van de hand zal wijzen. Het Portugeesche blad „O Seculo’* maakt melding van het tot zinken bren gen van het Engelsche „Aquila”. Dit schip behoorde convooi. dat kortgeleden door duikbooten en vliegtuigen uiteen gejaagd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Honden- en kattenbrood Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 September 1941 op bon no. 16 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: l Duitsche troepen hebben op 28 Augustus in samenwerking met vloot en luchtmacht na harden strijd de zeer sterke oorlogshaven Reval genomen. Van den Hermannstoren der oude Hanzestad wappert de Duitsche oorlogsvlag. i Nog op denzelfden dag zijn Duitsche troepen opgerukt naar de oorlogshaven i Baltischport. die volgens de modernste beginselen is aangelegd. Ook deze i i rantsoen Vleesch vleeschwaren. aanzien van.de tusschen Japan en Ame rika' bestaande vraagstukken, betreffen de de Stille Zuidzee, wordt uiteengezet. koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig: 32 Brood, brood of gebak; 32 Vleesch, vleesch of vleeschwaren; 32 Vleeschwaren, vleesch of vleeschwaren; 32 Bloem, bloem; 32 Melk 1, melk; 31 Reserve, aardappelen; 32 Re serve, aardappelen; 33 Reserve, aardappe len; 31 Eieren, eieren. 1 gemaakt. Bij dezen aanval vernietigden de Duitsche gevechtsvliegtuigen 103 vrachtauto’s, 6 stukken geschut en een zwaar stuk treingeschut. Twee batterijen der Sovjets werden door bomtreffers tot rrnkronUf nnnnomHo +v«e»_ I I Naar het D.N.B. verneemt, hebben de -I i de Kanaalzone 9 Spitfires ver- istermiddag probeerden 25 tot van De Japansche ambassadeur te Washing ton, Nomoera, heeft president Roosevelt gisteren een persoonlijk schrijven van den Japanschen ministerpresident Konoje over handigd. In aansluiting daarop heeft No moera een onderhoud gehad met president Roosevelt en met den minister van bui tenlandsche zaken, Cordell Hull. Nomoera weigerde den journalisten eenige aandui ding te verschaffen omtrent den inhoud van de boodschap. Na de ontvangst van den Japanschen ambassadeur verklaarde minister Huil, dat president Roosevelt op den persoonlijken Iprief van den Japan schen ministerpresident ook persoonlijk zal antwoorden. De „Asahi Sjimboen” meldt uit Washing, ton, dat de besprekingen tusschen Huil en den Japanschen ambassadeur Nomoera, op 23 Augustus, geen verandering in den toestand gebracht hebben. Veeleer hebben de Vereenigde Staten hun financieele en> economische maatregelen tegen Japan verscherpt, zoodat een 'volkomen stopzet ting van den handel verwacht kan worden. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Engelsche luchtmacht gisteren bij aan vallen op loren. Ci 30 Spitfires het kustgebied van West- Sterke groepen Duitsche jagers gingen terstond tot de achtervolging over. Een escadrille van deze formaties trof de geheele vijande lijke groep aan en viel den numeriek sterken tegenstander terstond aan. Na hevige luchtgevechten schoten de Duit sche jagers 8 Spitfires omlaag. De esca drille Messerschmitts keerde zonder verliezen op haar uitgangspunt terug. Voorts vloog gistermiddag een Spit fire naar het Noordfransche kustgebied en werd door Duitsche. jagers neerge schoten. Gisteren is door marine-artillerie een Britsche Vickers-Wellington machine aan de kust van het Kanaal omlaag ge schoten. Naar eerst thans bekend wordt, zijn op 26 Augustus bij een heftig luchtge vecht ten Noorden van Sidi Barrani 2 Britsche Curtiss-jagers door Duitsche Messerschmitts neergeschoten. De Duit sche vliegtuigen leden geen verliezen. Duitsche troepen Woensdag bij de ach tervolging der bolsjewisten, die bij Gomel vernietigend verslagen waren, groote successen behaald. Twee snelle Duitsche divisies drongen diep in de Sovjetstel- lingen. en -colonnes door en maakten 2200 gevangenen, terwijl 15 stukken ge schut werden buitgemaakt. In den slag bij Welikije *Loeki is het 22ste Sovjetleger geheel vernietigd. Het Het overzicht, dat verstrekt werd door de Duitsche autoriteiten over het verloop der krijgsverrichtingen aan het Oostfront, sinds 22 Juni j.l., bevat inderdaad astro, nomische verliescijfers voor de Bolsje. wisten. Kunt u zich bijvoorbeeld voorstellen wat het zeggen wil; 1.200.000 gevangenen? Hebt u een idee, hoe groot een vliegveld zou moeten zijn, waarop 11.000 bolsjewis tische vliegtuigen (sinds 22 Juni j.l. ver nietigd) kunnen staan Hoeveel uren zoudt u noodig hebben om langs een opstelling van ruim 14.000 pantserwagens te rijden? Hoeveel ton staal zijn verwerkt in Ï4.000 stukken geschut en wat dunkt u van 870.000 vierkante kilometer terreinwinst? Ziehier enkele pogingen om de enorme verliescijfers van de Bolsjewisten te de. monstreeren, verliescijfers, die nog aan gevuld moeten worden met het aantal gesneuvelde of gewonde Bolsjewisten, een aantal, dat op ruim 4.000.000 is vastge steld. En voort gaat de strijd. lederen dag weer rukken de Duitsche legers verder op. Trouw bijgestaan door de verbonden le gers en de vrijwilligerslegioenen. Steeds grooter worden de verliescijfers van den -vijand der Westersche bescha ving, totdatde horden van Stalin to taal vernietigd zullen zijn en met den opbouw van het nieuwe Europa begonnen kan worden. In dit nieuwe Europa zal Ne. derland zijn eigen plaats innemen. Een plaats, die het te danken zal hebben aan de dappere Nederlandsche mannen, die nu strijden in de gelederen van ons legioen, omdat zij weten, dat het hun plicht is voor Nederland een eervolle plaats in het nieuwe Europa te veroveren. Dat is hun plicht, maar ook de uwe. Meldt u daarom aan bij het Z.g: Stadspatiënten: No. 49 Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in West-Duitschland een aantal bommen neergeworpen, welke slechts geringe schade aanricht ten. Tot dusver is bericht ontvangen, dat 6 vijandelijke vliegtuigen door nacht- jagers en de luchtdoelartillerie zijn neergeschoten. ar V s V V Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal echter voor vele volkeren leerrijk zijn, daar de Iransche regeering volgens de vroegere verstrekte Engelsche verkla ringen, een dergelijken overval eenvou dig voor onmogelijk zou gehouden heb ben. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat heden .zijn aangewezen de on derstaande distributiebonnen, welke in de week van 31 Augustus tot en met 6 Sep tember a.s, recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 4 rants, bloem, brood of gebak. 1 rantsoen brood of ge bak. 100 gram kaas. 1f liter melk. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s. geeft voorts de met „33 Eieren” gemerkte bon recht op het koopen van e e n ei. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot enzmet 6 September a.s’. De bonnen welke van 31 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mo gen reeds op Zaterdag 30 Augustus 1941 V □e verliezen der luchtmacht De Duitsche luchtmacht heeft dag talrijke bommen van elk laten vallen op de spoorweginstallaties in het gebied BrjanskTsjernigov Tijdens luchtgevechten in dit gebied werden 35 Sovjettoestellen neergeschoten, terwijl de beschadigd. Door duikvluchten op treinen Duitsche luchtmacht geen verliezen leed. Het D.N.B. meldt uit Tokio:' Maandag j.l. heeft Tsjang-kai-sjek bevelen gegeven voor het openen van een algemeen offensief in Noord-, Centraal- en Zuid- China, aldus verneemt „Yomioeri Sjim boen” uit betrouwbare bron te Hongkong. Dit offensief moet op 10 October begin nen. De tegenwoordige operaties van de strijdkrachten van Tsjoengking in de pro vincies Tsjekiang, Nyanhwei en Kiangsoe kunnen beschouwd worden als acties om in contact te komen met den vijand, welke acties het October-offensief moeten voor bereiden. Men kan verwachten, zoo ver volgt het blad, dat soortgelijke operaties tot einde September zullen worden voort gezet.- Het voornaamste offensief zal dan in den herfst in samenwerking met En geland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie beginnen. Reuter meldt Uit Melbourne, Australische minister.president die sinds 1936 in functie en ook minister voor de coördinatie van het defensiepro- gram was, is afgetreden. De plaatsvervan gende minister.president, Fadden, die Menzies vervangen heeft tijdens diens ver blijf in Engeland, is eenstemmig in een gemeenschappelijke vergadering van de vereenigde Australische partijen en de boerenpartij tot minister.president geko zen. Het aftreden van Menzies treedt for. meel vandaag in werking. In een perscon ferentie verklaarde hij te hopen, dat zijn aftreden een .gunstigen invloed zou heb ben op de eensgezindheid tusschen de re geering en de partijen. De boerenpartij en de vereenigde Aus tralische partij hebben tezamen 38 van 74 zetels in het Huis van afgevaardigden, van welks vertrouwen de regeering af hankelijk is. Nog hoop, op een compromis In welingelichte kringen te Washing ton wijst men er op, zegt United Press, dat, hoewel de Vereenigde Staten beslo ten zijn, in het Verre Oosten een stand vastige politiek te voeren, de regeering niet van meening is, dat de spanning met Japan een hopeloozen toestand heeft geschapen. Hoewel de Japansche ver- toogen, naar aanleiding van de versche- £^Tërr2, W kg‘,“gr<^p*3, Tkg".gr^p pingen <naar Wladiwostok, een „netelige - - - - - situatie hebben geschapen, beteekent dit absoluut nog niet, dat er een noodlottige crisis moet ontstaan. De hoop op een compromis is echter gegrondvest op de Japansche bereidwilligheid van verdere „agressieve acties” af te zien. De Congresleden, die de regeering steunen, eischen een standvastige poli tiek* tegenover Japan, terwijl de Isola- tionnisten de houding van de regeering heftig aanvallen. Senator Wheeler ver klaarde, dat, in geval de Vereenigde Staten met Japan in oorlog zouden ge- - - raken, dit ,,de Britsche heerschappij Vele Japansche ^firma’s in de Vereenigde over Oost-Azië zou verlengen, zonder de Stater, hebber, der. cel: reed: dcfiritieve Vereenigde Staten daar van nut te zijn”, besluiten genomen. Japan moet zich thans, Churchill’s belofte, de Vereenigde Staten aldus het blad, afvragen of het vertrek j-jij een oorlog met Japan te ondersteu- zijner burgers uit de Vereenigde Staten nen> noemde Wheeler „belachelijk”. Frankrijk te naderen, overwogen dient te worden Vredesoproep van Thailand In een radiouitzending van Domei uit Bangkok wordt gemeld, dat Thailand het plan heeft, binnenkort aan alle oorlog voerenden een vredesoproep te rich ten. Thailand zal zijn diplomatieke voor stellen doen vergezellen van „reusach tige demonstraties” in het geheele land, waarbij de Boeddhistische principes, die zich tegen moord, jaloezie en haat kee- ren, in het middelpunt zullen staan. De Amerikaansche militaire missie naar Tsjoengking Het zenden van een Amerik. militaire missie naar Tsjoengking wordt, naar U.P. uit Tokio meldt, in kringen, die in nauw contact staan met de Japansche regeering, als een onvriendelijke hande ling gekenmerkt. Deze komt weliswaar niet bij verrassing, daar de Vereenigde Staten het regime van Tsjang kai sjek reeds eerder op andere wijze hebben gesteund. „Hochi sjimboen” verwacht van de zending der Amerikaansche mi litaire missie naar Tsjoengking een be langrijke stijging van den Amerikaan- schen invloed op Tsjoengking. Naar het D.N.B. verneemt, trachtten de bolsjewisten in den centralen sector Woensdag plaatseljjke afleidingsaanvallen te ondernemen. Al deze aanvallen, welke werden gèsteund door pantserwagens en krachtig artillerievuur, werden door den heldhaftigen Duitschen afweer verijdeld. Op één punt brachtefl de Sovjets 3 eska drons cavalerie tegen de stellingen der Duitsche infanterie in het vuur. Ook deze aanval werd g smoord in het geconcen treerde vuur van Duitsche infanterie en artillerie. De 3 eskadrons werden geheel vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjepr bemerkten Duitsche infanteristen Woens dag in den vroegen ochtend, dat aan den Öostelijken oever Sovjetpioniers- en in- fanterie-afdeelingen gereed stonden om de rivier over te steken. Klaarblijkelijk waren de bolsjewisten van plan, met be hulp Ban pontons en rubberbooten naar de overzijde te komen. Onmiddellijk ge waarschuwde Duitsche batterijen namen de Sovjetconcentraties onder vuur. De granaten sloegen in de infanteriecompag- nieën. welke uiterst zware verliezen leden. De pontons werden vernield. In hetzelfde gebied heeft een Duitsche stoottroep bestaande uit pioniers en in fanterie. een vrij groot eiland in de ri vier genomen. De bolsjewisten, die het eiland trachtten te verdedigen, werden in een gevecht van man tegen man over weldigd. De briefwisseling tusschen den Brit- schen generaal Wavell en den gouverneur van Fransch Somaliland, waarin eerst genoemde de blokkade van Fransch Somaliland aankondigde, is thans door den zender van Djiboeti bekend gemaakt, zoo wordt uit Vichy gemeld. Daaruit blijkt, dat generaal Wavell aan den gou verneur had voorgesteld, de zijde van Engeland en van het z.g. „Vrije Frank rijk” te kiezen. Tevens werd meegedeeld, dat Fransch Somaliland zou worden ge blokkeerd, totdat de voorwaarden van dit ultimatum waren vervuld. De gouverneur deelde in zijn afwij zend antwoord mee, dat hij aan dezen eisch niet kon voldoen, vooral omdat deze eisch een geheele bevolking tot den hongerdood veroordeelde om haar te dwingen tot rebellie tegen het eigen moederland. De loyauteit der bevolking van Fransch Somaliland jegens de Fransche regeering is onbestreden en een aanval zou evenals k in Syrië met. wapengeweld worden ge keerd, aldus de brief. Al zijn dan 5 af zonderlijke Franschen uit Somaliland naar de Engelschen overgeloopen, dit is toch geen bewijs, want het.is slechts een nietig percentage der bevolking en bo vendien stond den genoemden 5 Fran schen toch ontslag uit den bestuursdienst te wachten, hetgeen dan ook bekend was. Na deze mededeeling verklaarde de omroeper van Djiboeti, dat de Britsche blokkade van dag tot dag onmensche- lijker wordt. De nood onder de bevolking Het radiostation Djiboeti wijst opnieuw op den bijzonder ernstigen gezondheids toestand der bevolking van Fransch Somaliland, welke veroorzaakt is door de Britsche blokkade. Het sterftecijfer is in de eerste helft van Augustus weer aan zienlijk gestegen, te weten 150 sterf gevallen op duizend inwoners. Dit per centage is het dubbele van de tweede helft van Juli en achtmaal zoo hoog als het gemiddelde sterftecijfer in Europa. Radio Djiboeti legt er den nadruk op, dat het aantal gevallen van scheurbuik als gevolg van het feit, dat de Engelschen den invoer belemmeren van versche, vitaminehoudende levensmiddelen, angst wekkende vormen heeft aangenomen. DE SOCIALE ZORG Bij decreet is de ziekteverzekering, die in 1939 in het leven is geroepen voor na gelaten betrekkingen van in den wereld oorlog gesneuvelden aanzienlijk uitge breid. De nieuwe ziekteverzekering is pre- mievrij en geldt met ingang van 1 Octo ber 1941 ook voor de nagelaten betrek kingen der nieuwe Duitsche weermacht van Waffen-SS en arbeidsdienst Dit is een belangrijke aanvulling van de talrijke sociale maatregelen, die de Duitsche re geering sedert het uitbreken van den oor log heeft genomen, meldt^het D.N.B. werden 9 rijdende en stilstaande treinen vernietigend getroffen. De spoorlijn Brjansk-r-LgowNishin en Tsjernigow werd door talrijke bommen onbruikbaar De Amerikaansche benzinever- schepingen naar Wladiwostok Onder vette koppen houden zich zoowel de ,,New York Times als de „New York Herald Tribune bezig met de verklaring van minister Huil, omtrent' de Amerikaan sche leveringen naar Wladiwistok en om trent de Japansche reactie hier op. De bladen berichten voorts over Woensdag uitgevaardigde proclamatie van Roosevelt, krachtens welke al het oorlogs materiaal en alle grondstoffen en machi- neriSën voor de vervaardiging van oor- Souipf- iogsmateriaal onder exportlicentie geplaatst sovjei- wor(jen Deze verordening betreft in de eerste plaats de Philippijnen waarvoor geen exportlicenties meer zullen worden goedgekeurd. De „New York Times” meldt in dit ver band uit Washington, dat de verklaring van Huil betreffende Japan zoo uitgelegd moet worden, dat de Vereenigde Staten ook verder het recht opeischen, Ameri kaansche schepen over den Stillen Oceaan naar Wladiwostok te zenden, ongeacht de positie van Japan. De „New York Herald Tribune” schrijft; Zoowel Roosevelt als Huil hebben in hun jongste verklaringen te verstaan gegeven, dat de Amerikaansche regeering vastbeslo ten is, den bolsjewisten vliegtuigen eh benzine te doen toekomen, evenals zij vast besloten is te verhinderen, dat Japan voor de oorlogvoering belangrijke leveranties van de Philippijnen zou kunnen betrek ken. Het Japansche blad „Nitsji nitsji” noemt de Amerikaansche transporten naar Wla diwostok een beleediging voor Japan. De houding der Vereenigde Staten tegenover Japan is, aldus het blad, sedert de con ferentie tusschen Churchill en Roosevelt steeds uitdagender geworden; het heeft ér den schijn van, dat Washington zélf op een crisis in den Stillen Oceaan aanstuurt. Daarom heeft men hier te doen met een Amerikaansch optreden, dat van beslissen den invloed is op de geheele buitenland sche politiek De „Hotsji sjimboen” is van meening, dat de Vereenigde Staten door de transpor ten naar Wladiwostok nieuwen druk op Japan willen oefenen De Vereenigde Sta ten moeten, aldus dit blad, zich er wel van bewust zijn,' dat het geheele Japansche volk achter zijn regeering staat. De beschieting van Bender-Sjapur Sedert de beschieting van de haven van Bender-Sjapur door Britsche oorlogs schepen zijn, naar uit Ankara wordt gemeld, ongeveer 100 dooden onder de burgerbevolking te beklagen. Reuter meldt, dat luitenant-generaal Edward P. Quinan belast is met de lei ding over de Britsche en Britsch-Indische troepen in Iran. Bedouinenstammen aan Euphraat in opstand Sedert den Engelsch-bolsjewistischen overval op Iran verkeeren de Bedouinen stammen aan den middenloop van den Euphraat in vollen opstand. Deze stam men behooren evenals de Iranen tot de Sjiïëtische geloofsgemeenschap der Mo hammedanen. Vluchtelingen uit Iran De eerste groep Duitsche vluchtelin gen is Woensdag met den Taurus-ex- press in Stanboel gearriveerd, meldt United Press. Naar verluidt, bestaat zj uit 60 personen, die op Iransch gebiec drie autobussen gehuurd hebben, waar mede zij naar Erzeroem zijn gereden, waar zij in den trein stapten. Het waren blijkbaar zakenlieden. Als aanvulling op het weermacht- bericht van gisteren verneemt het D.N.B. van militaire zijde Aan het front tegen de Sovjets gaat de situatie aan de Finsche Golf thans haar beslissing tegemoet. Het is den Duitschen troepen gelukt, de rest van Noord-Estland in bezit te nemen, de eilanden Oesel en Dagör uitge zonderd. Om de havens en zeesteun- punten Reval en Baltisch-Port wordt thans nog gestreden, - doch men kan «innemen, dat ook die binnenkort zullen vallen. Dan zullen de Sovjets ixog slechts over de genoemde eilanden Öesel en Dagör alsmede over het Éteunpunt riangö aan de buitenkust van ae Finsche Golf, dat zij in 1940 van Finland hebben afgepefst, be schikken. Inmiddels is het gebied om St. Peters burg door den Duitschen opmarsch uit het Westen, Zuiden en Zuidoosten weer zoo vernauwd, dat de Duitsche troepen ten deele reeds f k.m. voor St. Peters-' gevangencijfer, vermeld in het speciale burg staan. Aangezien ook de Finsche opmarsch op de landengte van Karelië tusschen het Ladogameer en de Finsche Golf voort durend ruimte naar het I wordt de verdediging van St. Petersburg voor de Sovjets steeds mdeilijker. De eenige plaats van beteekenis ten Noorden van St. Petersburg, welke in 1940 aan de Finnen is ontrukt, t.w. Wiborg (Viipuri) is reeds ingesloten. Zoo beschikken de Sovjets thans nog slechts over Kronstadt en St. Petersburg als zeesteunpunten in de Finsche Golf. De succesvolle oorlog met mijnen van de Duitsche marine in deze wateren en het voortdurende op treden van het Duitsche luchtwapen en van de Finsche marine tegen convooien van de Sovjets in de Finsche Golf be moeilijkt echter ook thans reeds de ver binding der Sovjets met hun buiten posten, welker volkomen afsluiting na den val van Reval en Baltisch-Port ver wacht kan worden. Zoo worden in het gebied van de Oos- ielijke Oostzee beslissingen van prin- I cipieele beteekenis voorbereid, waarvan J het resultaat zal zijn, dat de Sovjet-Unie I geheel uit het Oostelijke gebied van de Oostzee zal worden verdreven. Luchtaanvallen op koopvaar ders en vijandelijke colonnes Woensdag is een koopvaardijschip der I Sovjets van 3000 brt. door bomtreffers in de Finsche Golf zwaar beschadigd. Bij een aanval op Reval troffen Duitsche bommen op de reede 1 torpedojager en .1 koopvaardijschip der Sovjets van 4000 brt. Beide schepen werden zwaar bescha- digd en bleven met slagzij liggen. In het Uiterste Noorden van het Duitsche Oos telijke front bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen colonnes en concentra ties troepen der Sovjets alsmede een ba rakkenkamp op succesvolle wijze met bommen. Het kamp kreeg talrijke vol treffers en brandde volkomen af. De in fanterie der Sovjets leed door de aan vallen van het Duitsche luchtwapen zware verliezen. Aan de kust van de IJszee werden 2 koopvaardijschepen met te zamen 7000 bft Zwaar beschadigd. Duit sche gevechtsvliegtuigen bestookten in de Zuidelijke Oekraïne ten Oosten van den Dnjepr een munitiefabriek op succes volle wijze met bommen van allerlei ka liber. De Duitsche bommen troffen de fabriekhallen Met 3 steekvlammen ont ploften voorraden munitie, welke de om liggende fabrieksgebouwen in brand zet ten. Bij hun vertrek zagen de Duitsche vliegers onder zich de geheele omgeving der fabriek in een geweldige zee van Vlammen gehuld. Aan het front van Kief vernietigde het Duitsche luchtwapen 17 pantserwagens der Sovjets en 259 vrachtauto’s. De aan- Vallen waren in het bijzonder gericht op de spoorlijn Kief—Neshin. welke op ver scheidene plaatsen door voltreffers werd 1 rantsoen vleesch vleeschwaren. Te Teheran is een nieuwe regeering gevormd, meldt het D.N.B. president is Ali Foeroeghi, die functie reeds van 1932 tot 1935 bekleed. Minister van fcaken is Ali Soheily. Met het oog op de overmacht der Engelsche en Sovjettroepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het nieuwe ministerie in een buitengewone zitting besloten, dat de Iransche troepen hun tegenstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Het persagentschap Pars te Teheran meldt, dat de nieuwe premier, Foeroeghi. zijn nieuwe kabinet gisteren aan het par lement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard, dat de Iransche regeering met den oprechten wensch goede betrek kingen met de vreemde staten te onder houden en vrede en rust te handhaven aan de Iransche strijdkrachten bevet heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden Het parlement heeft eenstem mig zijn vertrouwen in het nieuwe kabi net uitgesproken, aldus dit agentschap. Vit Berlijn meldt het A.N.P.: De sta king van de vijandelijkheden waartoe de nieuwe regeering besloten heeft, kan na:r het oordeel van kringen uit de Wihelmstrasse het treffendst vergeleken Wden met de houding, die een in zijn Wcning overvallen weerloos mensch het ve-standigst tegenover tweq inbrekers zot aannemen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1