EEN ZEEHOND MORGEN U stel ik aan ALBERT HEIJN voor! mij Waarom Roosevelt naar een wereldoorlog streeft nieuwen SPORT tut: en binnen- De aanslag op Laval Déat Mannen waardeeren kwaliteit en vakmanschap landsche ineenstorting uit te stellen VEREENIGDE STATEN ITALIË Te bl. pag. 2 1 Laatste kans om ENGELAND FRANKRIJK HAAGSCHE COURANT Vrijdag 29 Aug. 1941 rijsche ambassade, Schleier. Deze stond naast Laval en trachtte hem na de eer ste schoten te dekken. is een acrobaat DE COURSES OP DUINDIGT HAAGSCHE AFDEELING VAN DEN N.K.B. NATIONAAL JEUGDTOURNOOI OP MARLOT BOKSVERBOD VOOR GEHEEL NEDERLAND VERVALLEN Dader een aanhanger van de Gaulle Oudstrijdersplechtigheid te Vichy r LAWNTENNIS BOKSEN Druk seizoen staat te wachten ronde: bezit PAARDEN VOETBAL OM DEN AROL BEKER 61; de Moll van Oe crisis na den wereldoorlog KORFBAL onder WIELRENNEN Land zonder volk HOCKEY t Kort zijn me- 14. 16. Onderlinge wedstrijden van H.D.M. H.D.M. opent het seizoen op de gebrui kelijke wijze met onderlinge wedstrijden voor de leden, welke a.s. Zondag op de terreinen aan de Amonsvlakte gehouden worden. DE Delftsche Studenten naar de i Roggewonlng De Delftsche Studenten zullen hun de buut in de eerste klasse op de terreinen aan de Roggewoning maken, waar eer» nieuw veld is aangelegd. Met H.O.C. en S.O.S. en de beide gepromoveerde Ly- ceïstenploegen spelen daar thans vijf ver- eenigingen. en Rood Wit. De competitie begint op 14 September. Een drukke dag Het was gisteren een drukke dag op Marlot, want er waren nog heel wat par- doorgaan in verband met de weersgesteld heid, wordt nu overmorgen verreden. Hiervoor wordt om 8.30 uur v.m. bijeen. gekomen bij den heer Al te Veur. Rennersclub „’a-G ra vantage” De sprintwedstrijd van de rennersclub ,’s-Gravenhage’, welke Zondag niet kon omvang 1 was, werkloozen. KAMPIOENSCHAPPEN VOOR OEFENMEESTERS De nationale kampioenschappen van de oefenmeesters, zullen ditmaal te Haarlem gehouden worden, op de banen van de Haariemsche L.T.C., van 11—14 Septem ber. Reeds zijn de inschrijvingen van alle bekende oefenmeesters, die ook aan wed strijdspel doen, binnengekomen. HAAGSCHE ADSPIRANTEN- COMPETITIE In de indeeling voor de competitie der Haagsche adspirantenafdeeling zijn nog enkele veranderingen gekomen. Uit de eerste klasse E is V.V.O.G. terug, getrokken en uit de derde klasse C. Was. senaar. Nog ingedeeld zijn: in de eerste klasse B: V.V.O.G.; in de eerste klasse C: Esdo, in de eerste klasse'E: Wassenaar; in de eerste klasse D: H.G.A.; in de vierde klasse C: Postduiven. van N.K.B. lukken, omdat het volk in zijn geheel niet achter de regeering stond. Ieder had slechts oog voor zijn eigen welzijn en probeerde zooveel mogelijk munt te slaan uit de hulpacties. Roosevelt vindt een oplossing Een Newyorksche bankier vroeg mij kort voor het uitbreken van den oorlog „Wat denkt u dat er gebeuren zal, wan neer deze geschiedenis nog langer zoo voortduurt Eens zal de regeering geen bonus en geen dollar steun meer kunnen Haagsche Boksvereenlging „Ursua” Na de maand Augustus, in verband met de vacanties, als rustperiode te hebben benut, zal de Haagsche Boksvereeniging „Ursus” op Woensdag 3 September a.s. haar trainingsavonden weder aanvangen onder leiding van den bekenden Haag- schen boksinstructeur Karei de Jager, in het gymnastieklokaal van de Gemeente, school aan de van Swindenstraat no. 4. REORGANISATIE VAN HET BEWAPENINGSBUREAU President Roosevelt heeft in een cret een opmerkelijke Rennersclub ^Hollandla” De uitslag van de gehouden Woensdag avond- trainingsritten was als volgt: A-klasse: 1. P. Kouwenhoven; 2. C. Bijl; 3. W. v. d. Berg- 4. D. Nieuwenhoven; 5. P. Bijl. B.klasse: 1. E. Verhoekx; 2. J. Benninck-. 3. L. Tooien; 4. N. Rijgersberg; 5. L. Sécrève6. J. Habets. Zondag wordt er een teamrace gehou den. Alle leden komen bijeen in iet clubhuis te Leidschendam om 8.30 tur v.m. Vertrek 9 uur precies. VERSPREIDE BERICHTEN De bevolking van Valencia is zeer verontwaardigd over het feit, dat de Engelschen 4 Spaansche schepen, welke met graan op weg waren naar de ste den aan de Spaansche Oostkust, naar Gibraltar opgebracht en nog steeds niet vrijgelaten hebben. Madame de Brinon, de echtge- noote van den Franschen vertegenwoor diger bij de Duitsche bezettingsautori- teiten, is het slachtoffer geworden van een fietsongeluk te Parijs. Zij kreeg een zware schedelbreuk. Haar toestand is ernstig. President Roosevelt directeur-generaal van de York Trust Co.”, Artemus noemd tot onderstaatssecretaris luchtvaart in het ministerie maar de huisvrouw heeft nooit acrobatische toeren behoeven te verrichten, om voor minder geld betere kruidenierswaren en betere bediening te vinden. Daarvoor ging zij eenvoudig naar Albert Heijn. Zij weet, dat ook nu Albert Heijn het beste levert, dat er te leveren is, - en zijn oude service en gedienstigheid trouw blijft. Daarom nu nog meer dan ooit naar Albert Heijn! □e competitie-indeeling De competitie-indeeling 19411942 de afdeeling den Haag vap den IT luidt als volgt: le klasse: Achilles 4, Gymnasiasten 3, HSV 3, Hou Stand, Phoenix 2, Ready 3, Rood Wit 2e klasse A: Achilles 5, DKC 3, Die Haghe 4, Emma 2, Hou Stand 2, Ready 4, Rood Wit 2. 2e klasse B; Die Haghe 3, Gymnasiasten 4, De Kweek 2, ODI 2, Ons Eibernest 4, Phoenix 3. 3e klasse A: Achilles 6. Die Haghe 5, HKV 3, HSV 4, Olympiaan 2, Ready 5. 3e klasse B: Die Haghe 6, Emma 3, Gymnasiasten 5, Hou Stand 3, Ons Eiber nest 5. Phoenix 4. Oefenklasse: Achilles 7, ALO 2, Die Haghe 7, Ready 6 en eventueel nog nieuwe aanmeldingen. De indeeling van de adspiranten volgt na de classificatiewedstrijden op Zondag 7 September. Voor deze afdeeling zijn op het oogenblik al 24 ploegen geboekt (Achilies 2 ploegen, ALO 1, Die Haghe 3, Emma 2, Gymnasiasten IJ, HKV 2, HSV 2, De Kweek 1, ODI IJ, Olympiaan 1, Ons Eibernest 2, Phoenix 2, Ready 2, en Rood Wit 1.) Gymnasiasten en ODI com- bineeren één twaalftal onder den naam GOC. Voorts heeft nog ingeschreven Achilles 8 en mag gerekend worden op de aan melding van Rood Wit 3 en op nog adsp. De laatste drie vestingen, waar het boksverbod nog van kracht was, zjjn met Delft, Dordrecht en Nijmegen ge vallen. Ook daar zullen in het vervolg bokswedstrijden zijn toegestaan en daar mede is het boksverbod voor geheel Nederland vervallen. Een uitermate druk seizoen staat voor dezen tak van sport voor de deur, dat alle records slaat. Op 15 September vindt te Rotterdam met diverse wed strijden de opening plaats, en nadien zullen elke week twee drie wedstrij den in alle deelen van het land gehou den worden. Ook in Amsterdam vinden nog dezelfde maand soortgelijke wed strijden plaats. De wedstrijden tusschen Nederlandsche en Belgische profs, welke voor 21 en 22 September resp. te Amsterdam en den Haag waren vastge steld, zijn tot nader order uitgesteld. CIANO GEOPEREERD Volgens een officieele mededeeling te Rome heeft de minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, zich aan een keeloperatie moeten onderwerpen, die gunstig verloopen is. VAN DE HAAG8CHE CLUBS H.D.V. organiseert Zondag op haar terrein Zuiderpark (2e gedeelte) on derlinge athletiekwedstrijden van 1012 u. Van 122 en 24 uur worden onderlinge voetbalwedstrijden gehouden De algemeene vergadering van B.T.C., koos het' volgende bestuur; P. J. Polderman, voorzitter, W. Nieboer, Cantaloupenburg 60, secretaris; L. Krou- wel, penningmeester, G. A. Planije, H. van Zwol, J. Lavies, J. van Delden, J. Janse. en W. Koenders Onder toezicht van een 6-tal leiders gaan Zaterdagmiddag om 1.30 uur van het Malieveld af een 50-tal adspiran ten van R.V.C. per blauwe tram eerst naar Amsterdam om dan per bus naar Laren te vertrekken. Overnacht wordt in een kamphuis, waarna Zondag in de hei wordt gepicnict. Daarna terug naar de hoofdstad alwaar een bezoek aan Artis gebracht wordt. Zondagavond komen de jongelui weer thuis. De adspiranten-dag van Scheveningen, welke Zondag i.l. wegens ongunstige weersgesteldheid niet is door gegaan, wordt nu morgen (Zaterdag) ge houden. Zondag spelen enkele combinaties van de groenhemden-seniores tegen elkaar Zondagmorgen om 10.30 uur wordt door Scheveningen ’n demonstratie gegeven van voetbaltennis. Het B.M T.-pr ogramma luidt als volgt: Hedenavond 7 uur comb. A comb. B., Maandag 7 uur: BMT 3 tegen. Vredenburch en BMT 5Vredenburch 2; Dinsdag 7 uur: BMT—VUC 2. Terlaak zal lin denvervolge pielen aan den Fruitweg op de terreinen van Zwart Blauw en daarnaast op het voormalig veld van D.C.S. en Red-Cocks. De eerste ronde De loting voor de eerste ronde van het Arol beker.tournooi op 7 September heeft het volgende resultaat gehad: 11.30 u.: HerculesAFC12.45 u.: AjaxJJVV; 2 u.: ADO—DWS; 3.15 u.: HBS—Zeebur. gia. Niettegenstaande dat. nemen vele mannen nog genoegen met scheermesjes van inferieur* kwaliteit. Scheert met Gladweg mesjes, vervaardigd van de beste kwali teit staal, door vaklieden op moderne machine* geslepen. Scheren zacht en schoon, trek ken niet en blijven lang scherp. de- reorganisatie van het bewapeningsbureau gelast. Als voomaamsten maatregel is wel te be schouwen de opdracht tot het vormen van een „bureau voor prioriteiten en toewijzing van grondstoffen”. Tot leider van dit bureau is vice-president Wallace benoemd. Het bureau heeft te beslissen inzake de toewijzingen van grondstoffen, zoowel aan de oorlogsindustrie als aan de particuliere industrie. Door deze nieuwe bepaling moet, volgens Associa ted Press, een einde komen aan de wrij ving tusschen de verschillende autoritei ten, die belast waren met de toewijzing van grondstoffen, om zoodoende een be spoediging van de bewapening te ver krijgen. quy 62J k.g., 13. Ttfrnip Topps, 62} k.g., 13. Thoricourt, 62} k.g. De rij volgende zien wij als eerste kans paarden Echillais, Gatinaise, Laughing Water, Bon Voyage en Quadrantal. Van de overigen kunnen le Béguin, Quercy en Marquy tot een verrassing in staat wor den geacht. Hoewel Laughing Water j.l. Woensdag met overmacht won, achten wij de revanche van Bon Voyage mogelijk en wij voorspellen: Bon Voyage, préféré van Wieringen. Echillais. Chantillyprijs. Ren op de vlakke baan over 2400 m. Prijzen 400, 80, 50, 30, benevens 40 fokpremie. Ingeschreven zijn: 1. Gracques 71 k.g., 2 Petite Artiste 70 kg., 3. Icare 69 kg., 4. Serdab 69 kg., 5. Quercy 68 k.g., 6. Indian Prince, 67 k.g., 7 Janicule 64 k.g., 8. Etna II 63 k.g.. 9. Guignols Pride 63 k.g., 10.’ Cassagnac 59 k.g.. 11. Mac Mellan 52 k.g., 12. Bily 52 k.g. Uit de hoogste gewichten kiezen wij Icare. Serdab is nog niet gereed en Quer cy willen wij afwachten. Een best kans- paard is Indian Prince, die concurrentie kan ontmoeten bij Janicule, Guignols Pride, en Cassagnac. Etna II, die stayer is, zou een verrassing kunnen brengen. Wij kiezen: Indian Pride, Etna II, Jani cule, outsider: Icare. Drie doodvonnissen In het kader van de maatregelen van de Fransche regeering tegen de sa botagedaden van de communisten heb ben Woensdag bijzondere rechtbanken, die krachtens een wet van 22 Augustus waren ingesteld, voor het eerst vonnis geveld. Drie personen werden ter dood veroordeeld. De vqpnissen werden gister ochtend voltrokken, naar vön bevoegde Fransche zijde te Parijs wordt verno men. Zes anderen werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 7 jaar tot levenslang en 2 tot gevangenisstraffen. moeilijkheden, deze problemen kunnen slechts worden opgelost, wanneer alle volkskrachten gebundeld zijn, wanneer het volk in zijn geheel achter de -regee ring staat. Zijn deze voorwaarden niet aanwezig, dan moet een dergelijk land zich ver houden van alles, waardoor het onderworpen kan worden aan groote innerlijke spanningen. tijen te spelen om het zoover te kunnen brengen, dat morgen de eindwedstrijden van het jeugdtournooi kunnen worden ver werkt. De uitslagen, welke feitelijk geen ver rassingen opleverden, waren Jongens-enkelspel, tweede ronde: De Moll v. Otterlo slaat v. d. Putten 63, 61, Ouwehand slaat Verhoeven 63, 62; Elink Schuurman slaat van Mourik 64, 61; Krijt slaat Lagaay 57, 64, 64. Derde ronde: van der Straaten slaat Ouwehand 62, 64; Elink Schuurman slaat jhr. de Villeneuve 60, 62; van der Straaten slaat de Moll van Otterlo 63, 64; Windt slaat Meyer Mattern 63, 86; Viëtor slaat Volkmaars 75, 26, 64; Glückmann slaat de Booy 63, 16, 6— 3. Meisjes-enkelspel derde ronde: mej. O. v. Liebergen slaat mej. Nijhoff 62, 97; mej. Felix slaat mej. Imhof 36, 68, 75. Kwart-eindstrijden: mej. v. d. Wal slaat mej. Lint 60, 60; mej. E. Lieberge slaat v. Marken 63, 64. Meisjes-dubbelspel, eerste ronde: mej. Felix en mej. 'Stoop slaan mej. v. d. Her en mej. Dehnert 62, 6—2; mej. Nijhoff en mej. Ledeboer slaan mej. O. van Lieber gen en mej. Bloem 62, 6—8, 63; mej. v. d. Wal en mej. Imhof slaan mej. Goe- ting en mej. v. Marken 61, 62. Jongens-dubbelspel, eerste ronde: Glück mann en van Meegeren slaan van Oordt en Haak 60, 62; Rahussen en de Booy slaan Hagervorst en Heidebrand $—4, 62; Mulder en v. d. Knaap slaa.. «steenhuis en Teutenberg 64, 62; Keuls en Chris ten w. o.; Ouwehand en Elink Schuur man slaan Boerstra en Wiechert 61, 64; Krijt en Volkmaars slaap v. d. Nagel en v. d. Straaten 6—1, 01, ««.u Otterlo en Krayenhoff slaan Schippers en Schippers 64, 61; Viëtor en de Hoop Scheffer slaan Zevenbergen en Geerkens 6—2, 61; Brongers en Muyskens slaan Kaptein en Meier Matterp 64, 57, 6—0. Tweede ronde: Keuls en Christern slaan Mulder erf v. d Knaap 60, 63; Ouwe hand en Elink Schuurman slaan Wynans en Affourtit 62, 60; de Moll v. Otterlo en Krayenhoff slaan v. d. Feen en Smit 64, 62; Windt en van der Straaten slaan van Mourik en jhr. de Villeneuve 6— 4, 62. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. van Marken en de Booy slaan mej. Nijhoff en Glückmann 36, 9-7, 63. Tweede ronde: mej. E. van Liebergen en jhr. de Villeneuve slaan mej. Posthumus Meyjes en Viëtor 75, 86; mej. Goeting en Ra hussen slaan mej Wetzlar en Zevenbergen 75, 60. Kwart-eindstrijden: mej. Felix en van Meegeren slaan mej. E. Liebergen en jhr. de Villeneuve 61, 62; mej. van de Wal en Volkmaars slaan mej. Goeting en Rahussen 61, 61. Zondag een mooi programma Met een prachtprogramma komt Duin- digt Zondag voor den dag en de K. N. H. en R. V. ziet zich beloond met een bij zonder groot aantal inschrijvingen. Het be looft een extra mooie sportdag te worden met fel bestreden nummers. Het programma met onze voorspellingen luidt: Race der driejarigen. Draverij over 1600 meter. Prijzen ƒ450, /200, 100. Ingeschre ven zijn: 1. Fleetwoot, 2. Freddy Scott V., 3. Fred Mac Clyo K., 4. Filly Guy, 5. Fleetness T., 6. Friedensbote, 7. Francisca, 8. Flora Scott, 9. Fellow, 10. Flying Guy, 11. Fanny Brewer, 12. Fille de Flandre, 13 Freddy Scott, 14. Flying Star, 15. Fientje Deter, 16. Floris A., 17. Freule, alle 1600 meter. Het zal een moeilijke taak zijn voor den starter dit veld te doen vertrekken. De nos, 9, 10, 11, 13, 14 en 17 debuteeren. Uit de overi gen kiezen wij Freddy Scott V., Fred Mac Clyo K. en Filly Guy. Uit de anderen kan natuurlijk een verrassing komen, maar wij voorspellen: Filly Guy, Freddy Scott V., Fred Mac Clyo K. Rustroestprijs. Prijzendraverij 2e en 3e klasse over 2000 m. Prijzen 300, 50, 25. Ingeschreven zijn: 1. Dienares, 2. Dave Scott, 3. Croton, 4. Darius G„ 5. Zonne straal, 6. David O., alle 2000 m.; 7. Akron B., 8. Charles Scott, 9. Baron Harvester, 10. Edel Scott, 11. Bella Norton, 12. Eve lyn Hanover, 13. Béatrix B., alle 2020 m.; 14. Amazone G„ 15. Dutch Hanover, beide 2040 m.; 16. Boyke Norton, 17. Zoon van Silladar, 18. Zampa van N.Z., alle 2060 m. In deze moeilijk te ontwarren draverij kiezen wij, de rij afgaande, David O., Charles Scott, Evelyn Hanover, Amazone G., Dutch Hanover, alsmede de achterste drie paarden. David O. is snel, maar zal de betere klasse paarden hier niet kunnen houdend Uit deze kiezen wij; Dutch Hano ver, Charles Scott, Amazone G., outsider: Boyke Norton. De Heat van Duindigt. Heatprijzendra- verij le klasse over 1640 m. Prijzen bij 2 heats: 800, 300, 100; bij 3 heats 700, 200, /100. Ingeschreven zijn: 1. Benna Dosa, 2. Allouez. 3. Bonnie's Norton, 4. Zoon van David Guy, 5. Wladimir, 6. Zora, 7. Ciamphie Scott, 8. Crack, alle 1640 m.; 9. The Saint, 10. General Locke, 11. Lex K., 12. Monsieur le Major, 13. Lord Maire, alle 1660 m.; 14. Xoli, 15. Stremline, beide 1680 m. Een moeilijk te voorspellen heat. Wij kiezen uit de voorhoede Allouez, Bon nie's Norton, Zoon van David Guy en Ciamphie Scott. Op 1660 m. heeft Lord Maire onze voorkeur; de paarden op *1680 m. bevelen wij niet aan. Onze definitieve keuze is: Lord Maire, Zoon van David Guy, Bonnie’s Norton.' Rondoprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m. Prijzen 250, ƒ50, ƒ25. In geschreven zijn: 1. Dorian, 2. Douglas, 3. E. Lady G., 4. Edda, 5. E. Carla Lee. 6. Duschyïos, 7. Daniël Scott, 8. Edeniza Nor ton; 9. Elisabeth, 10. Darelet V., alle 1700 m.; 11. Dromeléaque. 1720 m.; 12. Aida, 13. Dos Palos 14. Elionora, 15. Doctor Scott, alle 174Ö m.: 16. Colombine S., 17. Claudy Scott, 18. Borlena Scott, 19. Boy Scott, 20. Betsie O alle 1760 m. De rij naar beneden gaande, valt ons nog speciaal op Douglas, Daniël Scott, Eli sabeth. Dos Palos. Elionora, Borlena Scott en Boy Scott en het zou ons niet verwon deren'als de winner onder deze paarden zou schuilen. Gewoonlijk brengt deze 4e klasse draverij een verrassing, maar voor- loopig voorspellen wij: Daniël Scott, Dos Palos, Boy Scott. Curaqaoprijs. Ren op de vlakke baan ever 2100 m. voor amateurrijders. Prijzen /300. ƒ70, /45, /25, benevens ƒ30 fok premie. Ingeschreven zijn: 1. Gracques. 81 k.g., 2. Serdab, 79 k.g., 3. Icare, 79 k.g., 4. Quercy 78 k.g., 5. Indian Prince 77 k.g., 6. Echillais 77 k.g., 7. Guignols’s Pride, 73 k.g., 8. Mon Petit Ami, 71 k.g., 9. Cassagnac, 69 k.g., 10 Mac Mellan, 11. Red Tag, Iz. Abraham. 13. Kitchener, 14. Princesse d’Auberge, 15. Etna, allen 66 k.g. Een race voor heerrijders, waarin Gracques, Serdab, Icare en feitelijk ook de volgende drie paarden zwaar belast zijn. Wij zien van deze paarden er dan ook wei nig starten. Guignols Pride kan revanche nemen op Mon Petit Ami; van de overigen valt onze keuze op Cassagnac, Red Tag en Princesse d’Auberge. Met z’n eigenaar, den heer Siem, in den zadel, heeft Guig nols Pride een kans om te winnen. Wij voorspellen: Guignols Pride. Mon Petit Ami, Cassagnac, outsider: Princesse d’Auberge. Prijs van Scheveningen. Ren op de vlak ke baan over 1700 m. Prijzen /250, ƒ60, ƒ40, ƒ20, benevens ƒ25 fokpremie Inge schreven zijn. 1. Sarata 78 k.g., 2. Echil lais 72} k.g.. 3. Gatinaise. 67} k.g., 4. Co ronation 67} k.g., 5 Laughing Water, 65} k.g., 6. Bon Voyage, 64 k.g., 7. Le Bé- guin, 64 k.g 8. Bily, 64 k.g., 9. Quercy, 64 k.g., 10. Quadrantal, 64 k.g., 11. Mar- I Deze hulp is er thans. Beter gezegd, Roosevelt heeft haar gezocht en gevon den. Deelneming aan den Europeeschen oorlog en hulp aan Engeland zullen de noodige voorwaarden scheppen voor het consolideeren van den binnenlandschen toestand. Om de zoo hoog noodige rust in het binnenland te verkrijgen is Roo- sevele bereid tot alles, zelfs tot een oor log. Ongetwijfeld hebben de enorme be- wapeningsopdrachten het land in een nieuwen geldroes gebracht en de conjunc tuur is voor het oogenblik niet ongun stig. Dit alles is echter niet blijvend. Geen land kan jaar in, jaar uit, straffe loos bewapeningsmateriaal produceeren, zonder voor een gezond evenwicht met de productie van consumptie- en ver- bruiksartikelen te zorgen. Geen land kan I ongestraft voortgaan met het beleenen van agrarische producten, met het be talen van premies voor braakliggende gronden en geen land kan het geheele volksvermogen omzetten in bewapenings materiaal, zonder zekere garanties te kunnen geven voor het nuttig effect van deze beleggingen. Langs dezen weg zal Amerika er nooit in slagen den noodlottigen cirkel te door breken. Hoe meer Roosevelt het land drijft naar den Europeeschen oorlog en hoe grooter de Amerikaansche hulp aan Engeland wordt, des te nauwer zal zich het Europeesche continent aaneen sluiten. Roosevelt probeert zich, door deel, te nemen aan den Europeeschen oorlog, te beschermen tegen het spookbeeld van den dreigenden ondergang door de ont bindende binnenlandsche elementen. Hierdoor worden deze machten echter niet onschadelijk gemaakt, integendeel, het gevaar wordt er slechts acuter door. Bij een oorlog kan Amerika niets win nen, doch alleen verliezen. Omtrent den toestand der slachtoffers van den aanslag te Versailles wordt be kend, dat de gezondheidstoestand van Laval bevredigend is. Hij heeft een rus- tigen nacht gehad. De toestand van Mar cel Déat is evenwel erger geworden. United Press meldt uit Vichy over den toestand van Laval: Op grond van een röntgenonderzoek hebben de doktoren besloten van een verwijdering van den kogel, welke op enkele centimeters van het hart in de borst is gedrongen, af te zien. De kogel zal slechts weggenomen worden, wanneer er complicaties te vreezen zouden zijn. De familie van La val is gistermorgen vroeg te Versailles aangekomen. De toestand van Déat is slechter ge worden. Een der kogels is door de maag gedrongen, ook de ingewanden werden gekwetst. Naar uit Versailles wordt gemeld, zal op hem een buikope ratie worden toegepast, daar inwendige organen getroffen zijn. De beide andere getroffenen bevinden zich buiten gevaar. Naar verluidt, was de eenige Duitsche autoriteit, die binnen het bereik van de zes, door den aanvaller geloste schoten was, de Duitsche gezant bij de Pa- 1917De eerste Amerikaansche troe pen betreden Europeeschen bodem. De Amerikanen leven in een roes de demo cratie zal zegevieren, na het sluiten van den vrede zal er een tijdperk ‘van wel vaart wereldvrede en ontwapening aan brekenZijn deze stoute toekomst- droomen werkelijkheid geworden Geen enkele Amerikaan zal dit durven be weren in Europa woedt een hevige oor log en de V.ereenigde Staten zijn in so ciaal- en politiek opzicht ontredderd. Toch mengt dit land zich wederom in den oorlog. Ongetwijfeld is president Roose velt de belangrijkste gangmaker van deze politiek en hij schijnt vastbesloten tot het bittere einde door te zetten. Waarom handelt hij zoo 1 De Duitsche publicist Joachim Hart- nack, die langen tijd in de Vereenigde Staten verblijf hield, geeft in een 2-tal artikelen een belangwekkend antwoord op deze vraag, waaraan wij het volgende ontleenen Waarom mengt Amerika zich in dezen oorlog Roosevelt heeft meermalen ver klaard, dat deze oorlog ook de oorlog van Amerika is en zijn handelingen heb ben dit dan ook duidelijk genoeg be wezen. Om de democratie opnieuw te redden In den vorigen oorlog nam Amerika evenmin deel aan den oorlog om de democratie te redden, zooals de groote massa geloofde, doch slechts al leen om de verstrekte credieten veilig te stellen. Om zeer egoïstische redenen dus. Ook ditmaal zal men ondanks de voor liefde van de Amerikanen voor vage idealen de houding van Amerika niet moeten zien van een ideologisch stand punt uit. Er zijn andere factoren, welke de huidige Amerikaansche politiek diri- geeren. De wereldoorlog heeft dit bewezen. Terwijl Duitschland boven zijn nederlaag uit den weg terug vond naar een nieuwen opbloei, omdat de volksche verbindingen bewaard waren gebleven, ging het over winnende Amerika een omgekeerden weg. De economische ineenstorting na den oorlog was hier, in tegenstelling met de meeste Europeesche staten, geen tijde lijke crisis, het was een volkomen ineen storting. Er is geen land geweest, waar zoo duidelijk de leegheid en de innerlijke vermolmdheid van de heerschende levens opvattingen naar voren zouden komen. Men had gemeend, dat de oorlog de ge heele wereld afhankelijk zou maken van Amerika. In den roes van de welvaart en hoogconjunctuur werden fabrieken uit den grond gestampt, enorme geldsommen geïnvesteerd en de productie tot de uiterste grenzen van het mogelijke op gedreven. Het scheen of de deelneming van Amerika aan den wereldoorlog de poorten vari het menschelijke paradijs op aarde in Amerika dat» altijd had geopend. Het leek echter alleen maar zoo. De beroemde zwarte Vrijdag maakte een eind aan een gouden droom en veeg de de geheele schijnwelvaart in enkele uren weg. Amerika had zich verrekend en de gevolgen bleken vernietigend, De farmers bleven met hun groote voorraden zittende tarwe en de Californische vruchten werden verbrand. Melk werd in de goten gestort en de onverkoopbare katoen beschimmelde op torenhooge sta pels. Met de industrie ging het niet veel beter. De uitvoer werd stopgezet, de grondstoffen stegen in prijs en het geld werd schaarsch. Werkgever en werk nemer stonden in doodelijke vijandschap tegenover elkaar. Het eenige, wat bereikt werd, waren hoogere loonen, doch spoe dig bleek, dat het middel hier erger was, dan de kwaal. Het eindresultaat was slechts een groeiende wederzijdsche haat en, voordat men zich den omvang der geheele catastrophe bewust was. de kleinigheid van 12 millioen Hetzelfde proces speelde zich af onder de farmers. Duizenden kleine farmers gingen ten gronde en de groote onder nemingen, welke zich nog konden hand haven dank zij extensive arbeidsmetho- den en meerdere reserves, bleven ten slotte evengoed met hun producten zit ten. De laatste resten van een schijn- welvaar werden vernietigd. Het zou ech ter spoedig blijken, hoeveel Amerika van deze harde lessen had geleerd. Dit ontbindingsproces speelde zich aan de oppervlakte af. Doch er was een an der proces, dat zich meer in het ver borgen voltrok, maar daarom niet min der vernietigend werktede toenemende schuldenlast van den staat. Hop lager de sociale standaard zonk, des te hooger steeg de schuldenlast van Washington. Toch bestond de eenige hulp, welke de Amerikaansche regeering de steeds SPOORWEGEN ONDER STAATSTOEZICHT Gisteravond is bekend gemaakt, naar Reuter uit Londen meldt, dat de Engel- sche spoorwegen onder staatstoezicht worden gesteld. heeft den Danks New Gates be- van van ma rine. Deze post was sinds enkele jaren vacant. Gates heeft als vlieger aan den wereldoorlog deelgenomen. In de staalfabriek van de Great Lakes Steel Co. te Detroit, is voor den tweeden keer in een maand een staking uitgebroken. 8000 Arbeiders hebben het werk neergelegd, zoodat de fabriek niet kan produceeren. Deze fabriek groote bewapeningsopdrachten. Rennersclub „De Spartaan” De uitslagen van de Woensdagavond ge houden ritten van „De Spartaan" waren als volgt: A-klasse: C. v. d. Star, J. de Visser, A. Vogelzang, P. Vogelzang, C. Mooiman. B-klasse: P. de Reyer, C. Eg-1 berts, L. Mittertreiner, G. v. d. Raaf, G< HoL Zondag wordt het kampioenschap van „De Spartaan” verreden over een afstand ploegen van Emma, Hou Stand, Ready van 70 k.m.; vertrokken wordt om half tien van café „Bijhorst”. Populair 4 ct. Prima 6 ct. Luxe 9 ct. Ter gelegenheid van de plechtigheden naar aanleiding van den eersten verjaar dag, van het legioen der oudstrijders van 1914-1918 en 1939 is gisteravond de „eeuwige vlam” van het gedenkteeken voor den onbekenden soldaat, onder de Are de triomphe naar Vichy overgebracht. Voor deze gelegenheid was Vichy feeste lijk versierd. De straten van de zetel der Fransche regeering tot a^n het eeretee- ken voor de gesneuvelden waren vol men- schen Voor het gedenkteeken zelf ston den verscheidene duizenden leden van het legioen der oudstrijders opgesteld. Maar schalk Pétain kwam met de leiders der oudstrijders en alle te Vichy vertoevende leden der regeering. met aan het hoofd de minister van oorlog, generaal Hunt- ziger, en de minister van koloniën, admi raal Platon om 7 uur bij het eeretee- ken aan, waarbij hij door de m^nschen le vendig werd toegejuicht. De muziek speel de de Marseillaise, terwijl de maarschalk langzaam op het gedenkteeken toeliep en aan de gesneuvelden den militairen groet bracht. Enkele minuten later kwam onder geestdriftige toejuichingen der bevolking een uit 3 loopers bestaande estafette met de brandende fakkel aan, welke Woensdag uit Parijs naar Vichy was vertrokken. Onder het geestdriftig gejuich der menigte nam maarschalk Pétain de „eeuwige vlam” aan en ontstak hiermede de fakkels aan den voet van het gedenk teeken, vanwaar zij naar de overige dee len van Frankrijk en Tunis. Marokko. Al giers en Corsica, zullen worden gebracht. Na de plechtige ceremonie speelde de mu ziek opnieuw het Fransche volkslied, daarop verliet de maarschalk rnet gevolg onder de toejuichingen der nigte, het plein. Men moet, om dit te begrijpen, één ding steeds weer voor oogen houden Amerika is nog altijd het land van kolo nisten. Zoo snel is het de laatste eeuw gegroeid, dat van een verbondenheid met den bodem, van een volksche gemeen- schapsgedachte geen sprake kon zijn. Wij spreken van een Amerikaansch volk, in werkelijkheid karf er slechts sprake zijn van een ♦«rzameling kolonisten. Zijn oorspronkelijk karakter van een kolonistenland heeft Amerika tot op den huidigen dag bewaard. De geheele le venshouding van de Vereenigde Staten bewijst het trouwens. En hierin ligt nu de kern van alle problemen en moeilijk heden, waarmede het land te kampen heeft. Problemen, welke zooals steeds duidelijker aan het licht treedt, niet op te lossen zijn. Zoolang aan het land geen ernstige problemen werden gesteld, kan alles goed gaan. Een kolonie heeft het moe derland, waar het op steunt en vanwaar uit alle problemen worden opgelost. Een kolonie, welke zich onafhankelijk ge maakt heeft, moet echter alleen alle moei lijkheden zien op te lossen. En deze De pleger van den aanslag op Laval I en Déat, Colette, is gisterochtend aan een streng verhoor onderworpen. „Paris Mi di” meldt, dat Colette tegenover den rechter van instructie heeft bekend, een aanhanger van de Gaulle te ztfn. De ge heele Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoekingen verricht bij communistische en Gaullistische elemen ten in het bezette en het onbezette ge bied. De achtergrond van den aanslag De vraag naar de beteekenis, resp. den achtergrond van den aanslag op Laval en Déat kan, naar men gisteren in Berlijnsche politieke kringen opmerk te, vrij eenvoudig beantwoord worden, meldt het A.N.P., wanneer men bedenkt, dat deze aanslag werd gepleegd nu plas tisch en symbolisch een actie tegen het bolsjewisme is begonnen. Men meent te Berlijn ook het feit niet over het hoofd te mogen zien, dat de Engelschen bij het begin van den strijd tegen de Sovjet unie vrijwel onverbloemd te verstaan groeiende armlastige bevolkingsgroepen hebben gegeven, dat de Sovjets zich niet ten deel liet vallen uit beloften en on- plechts tot den strijd op het slagveld zou- beteekenende steunuitkeeringen. Roose den beperken, doch de ervaringen, die velt heeft, evenmin als zijn voorganger zij vroeger in de thans bezette gebieden Hoover, hieraan iets kunnen veranderen, hadden opgedaan, zich aldaar thans Alle experimenten moesten wel mis- practisch ten nutte zouden maken. lukken, omdat het volk in zijn Nauw contact tusschen Gaullisten en commu nisten De eerste commentaar van het Fran sche persbureau Ofi op den aanslag op Laval en Déat, wijst op de jongste ver klaring van den minister van binnen landsche zaken, Pucheu, omtrent het nauwe contact tusschen de Gaullistische en communistische terreurafdeelingen. Deze aanslag, aldus Ofi, bevestigt op treffende wijze de verklaring van den minister. De aanslag is voorts een be- betalen. Dan zal zich de eerste werkelijke vestiging van Pucheu’s woorden, dat de Amerikaansche catastrophe voltrekken terroristen jonge menschen op den voor- tenzij er tijdig hulp komt.” grond schuiven, wier oordeel door handi- I Deze hulp is er thans. Beter ge propaganda is vertroebeld. De politiek tot onderdrukking van de communistische terreur, waartoe de Fransche regeering heeft besloten en die reeds is toegepast, wordt derhalve gerechtvaardigd door den aanslag van Versailles, als zij althans nog behoefte aan rechtvaardiging heeft. De veronder stelling zou volkomen onjuist zijn, dat deze aanslag gepleegd is door een over spannen zonderling. De dader is het in strument van een partij en een politiek. De voormannen van deze politiek zijn I naar het buitenland gevlucht. De Fran sche regeering zal den achtergrond der terroristische activiteit in het volle licht plaatsen en de, verantwoordelijke per sonen hun gerechte straf niet doen ont gaan. In ’n anderen officieelen commentaar J wordt gezegd, dat de Fransche regee ring met een beroep op haar gezag heeft bereikt, dat zij in het geheele land de situatie in handen heeft. Deze vastbera denheid der regeering bij het onmiddel lijk nemen van maatregelen is een waarborg, dat de orde in het geheele land nimmer zal worden verstoord.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2