RKHCESSE BINNENLAND GEMENGD NIEUWS AVILLON HAAOSCHE COURANT Vrijdag 29 Aug. 1941 RECLAMES I SEPTEMBER IEDEREN AVOND ORKEST LEXvanSPALL v/h Pales de Danse te Schcvenmgen 2e bl. pag. 2 Welken distributiebon heeft men noodig Voor den puzzelaar van de gisteren geplaat- 106* 110 Ill 112 KOE SPRONG MIDDEN OP DEN WEG 29 30 De „Slamat” tot zinken gebracht Huilropdrijving wordt beboet K* V DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN Het vreemdelingenverkeer in dezen zomer 32* 33 12* 16 35 gram 50 gram Zie onder. 250 gram op één bon 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 107 108 109 A* SCHEVENiNGEN 32* 32* B 32* DE MOORD TE VELSEN Schattingen voor de Vermogens* belasting De inschrijvingsplicht toot den kera- nmchen handel en industrie Reisgenooten, die U kunt missen n. De overheid distribueert en controleert A* Zeep 30 Kaas 31 Kaas 32 33 Kaas 31* Eieren 33 31* 32* BROODKAART OFFK1EELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID Dlstributle-perlode BON ARTIKELEN 4 t/m 31 Aug. 350 gram 10 Aug t/m 6 Sept. 10 Aug Vtn 6 Sept. 250 gram 10 Aug t/m 0 Sept, KAAS een ei li k.g: IJ k.g. 22 t/m 30 Aug. AARDAPPELEN 25 t/m 30 Aug. 3 k.g. 24 t/m 30 Aug, 31 Aug. t/m 6 Sept 100 gram 24 t/m 30 Aug. 'T BOTER- OF VETKAART 31 Aug. t/m 6 Sept. BOTER 24 t/m 30 Aug. MELK voor kinderen t/m 13 jaar IJ liter 31 Aug. t/m 6 Sept. VLEE80HKAART 50 gram 24 t/m 30 Aug. 100 gram 31 Aug. t/m 6 Sept. 50 gram 31 Aug. t/m Sept. 100 gram 10 Aug. t/m 6 Sept. 250 gram 10 Aug. t/m 0 Sept. 250 gram 4 t/m 31 Aug. 75 gram 4 t/m 31 Aug. SCHEERZEEP 1 Mei t/m 31 Aug. Jr. De 2 gas- 1 h.l. Koken 1 t/m 31 Aug. 1 t/m 30 Sept. DE BOUW DER NIEUWE AKU- FABRIEKEN TE ARNHEM 1 kilogram 250 gram 500 gram 100 gram op één bon 10 Aug t/m 6 Sept. 10 Aug t/m 6 Sept. 10 Aug t/m 6 Sept, TARWEBLOEM of .meel of rogge bloem, of .meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak KOFFIE-8URROQAAT JAM, stroop, honing e.d RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of haverbloem of aard.-meelvlokken, of gort of gortenout at grutten VERMICELLI of macaroni of spa ghetti of maïzena of sago of aard.- meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gram zet meel 31 Aug. t/m 6 Sept. (Op bonnen, waarop staat vermeld: „4 rantsoenen". 400 gram brood of 4 rant- soenen gebak). 17 t/m 23 Aug. extra t/m 30 Aug. y 31 Aug, t/m 13 Sept. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 30 Aug. 50 gram 1 tube 1 pot Tollet- zeep Vleesch Vleesch. waren k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. Haver- mout VANAF De met aangeduide bonnen vervallen op 30 of 31 Augustus. De bonnen, welke van 31 Augustus af rijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augustus worden gebruikt. Hoeveelheid BONKAART ALGEMEEN BROOD of 1 Rantsoen Gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes ••««••••••••a of gevuld groot kerstgebak of gevuld klein korstgebak De oplossing ste puzzle luidt: persturf (300 stuks). Peel-turf. Verschillende overtredingen Herhaaldelijk doen zich nog gevallen van huuropdrijving voor, waartegen ech ter door de instanties der Prijsbeheer- sehing met kracht wordt opgetreden. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage legde in de laatste weken eenige sprekende boeten op. De boomkweeker B. te Boskoop ver huurde in Januari een woning A 15 per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs 10 8 5 4 3 1} k.g. TOILETZEEP voor kindeken bene den twee jaar op kaart P «••eeeeea Door verbreking van een deur wisten de dieven zich allereerst toegang te verschaf fen tot een langs den Vreelandsche weg staande woning. In de woning haalden zij alles overhoop, enkele spaarpotten werden geledigd, distributiebescheiden gestolen, terwijl tevens een dertigtal doosjes siga retten en een kistje sigaren werden mee genomen. Toen er niets meer van hun gading te vinden was, hebben dezelfde daders een bezoek gebracht aan een op enkele honderden meters afstand gelegen woning. Hier wisten zij een ruit uit te snijden. Juist toen men waarschijnlijk naar binnen wilde gaan, werd men ge stoord, althans de dieven kozen het ha zenpad. MELKKAART R Melk I 33 Melk I 2 liter 13 11 Aug t/m 5 Oct. Gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1941 tot en met 31 Augustus 1941 geven de met „04 K.F gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan ver bruikers. die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. - Volgende maand zal het heiwerk voor het eerste gebouw (n.l. voor de chemische voorbereiding van het stroo) in vollen gang zijn. In het a.a. voorjaar hoopt men de machines te kunnen plaatsen en eind 1942 denkt men met den bouw gereed te zijn. De uitvoering geschiedt door het beuwbureau van de Aku, onder leiding van ir. A. J. Engel. Het stoffelijke overschot vdn de beide slachtoffers van den moord te Velsen is door de justitie vrijgegeven, De teraarde bestelling heeft hedenmiddag op de be graafplaats De Biezen te Santpoort plaats gehad. De spoorwegspeelkamer in het Cen traal Station te Amsterdam, is gisteren bezocht door het 20.000e kind. Het was de 6-jarige Hansje Moens uit Leiden, die van de spoorwegen een mooie doos met enkele treintjes en wat rails kreeg aangeboden. van goedkeuringen in hun eigen belang aangeraden met den meesten spoed hun bon nen in te leveren of te laten registreeren. Na 5 September a.s. zijn alle machtigingen, voor zoover niet ingeleverd of ge registreerd, onherroepelijk vervallen. ’s-Gravenhage, 28 Augustus 1941, hoeste en nieste. De man zweeg en rookte. Vlak vóór het volgende station verscheen de conducteur. Een mensch is nu eenmaal maar een mensch en we hoopten allemaal ik zag het aan de met wraakzucht overtogen gezichten dat de man met de sigaren er ,,bij” zou zijn. Maar helaas het bleef bij een strenge en zeer dreigen de waarschuwing. Het station verloste ons /an den rookmaker. Hierbij zou het gebleven zijn, ware het niet, dat het evenbeeld van den man met de sigaren, ontwaakt uit zijn dagdroom en ontrukt aan zijn boek, de plaats van den eeuwigen rocker had ingenomen. De trein zette weer aan en de verstrooide snoof begeerig het laatste restje rook op. dat nog in de coupé walmde. De verstrooide had noch onze opmerkingen noch het be straffende en dreigende woord van den conducteur gehoord Ook hij hield van si garen en welgemoed peuterde hij uit een keurig doosje een geurige havanna. Onze argumenten waren uitgeput en wij zwe gen. De v,erstrooide wij hadden het aan zijn tevreden gesnuif en zijn goedmoedig gezicht gezien was in de vaste overtui ging, dat hij in een rookcoupé bivakkeer de. Zoo stonden de zaken, toen de conduc teur ten tweede male een inval deed Zelden heb ik verbazing en woede tegelij kertijd iemands uiterlijk zoo snel en gron dig zien veranderen. Had hij niet zooeven den gewaarschuwden sfgarenrooker den overtreder van bijna heilige wetten en voorschriften, met eigen oogen zien uit stappen. En nu. Vroolijk pafte de ver strooide door. Maar plotseling kreeg hij een lumineus idee: die conducteur zag er opgewonden en wat vermoeid uit. hij zou hem wat opkikkeren met een sigaar.I voor nA den dienst. Zelden zal een vriéndelijk aanbod zoo smalend zijn afgewezen en zelden zal een geroutineerd rechercheur zóó snel en doelbewust zijn aanteekenboekje tevoor schijn hebben gegoocheld om een niets kwaads vermoedende op den bon te „slin geren”. Wij hadden nog genoeg wraakge voelens over om ons pas zéér laat in het geval te mengen. Toch waren zoowel de verstrooide ah de rocker reisgenooten die u missen kunt. (Wordt vervolgd) Een half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) of eén half rants. VLEESCHWAREN ZEEP voor kinderen beneden twee Een rantsoen jaar op kaart P zeep ZEEP voor kinderen van 28 jaar (Zie boven.) op kaart Q 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Sept, 17 t/m 23 Aug. extra t/m 6 Sept. 24 t/m 30 Aug. extra t/m 6 Sept. 31 Aug. t/m 6 Sept. Deed dienst als Engelsch transportschip Stefani meldt uit Rome: Het 11.636 ton metende Nederlandsche s.s. „Slamat" dat bij de Britsche koopvaardijvloot was in- gelijfd en dienst deed als transportschip in de Middellandsche Zee, is door de Duitsch-Italiaansche luchtmacht tot zin ken gebracht Twee nachtelijke inbraken te Loenen In den afgeloopen nacht ia te Loenen a d. Vecht op twee plaatsen Ingebroken. king van de in het algemeen belang ge nomen maatregelen te verzekeren. Dat in een maand. Juli 1941, in 34 ge vallen na ingesteld onderzoek schrifte lijk rapport werd uitgebracht pleit voor hun activiteit Dat het slechts éénmaal noodig was een proces-verbaal op te ma ken, wijst eenerzijds op de soepelheid, welke het rijksbureau nu nog mogelijk acht anderzijds pleit het ook voor be grip van de zijde der ondernemingen voor de noodzakelijkheid tot medewer king. De voorbereidingen voor den bouw van de nieuwe stroocellulose- en celvezelfa- brieken van de Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem maken goede vorderin gen. De Aku-terreinen, waar de fabrieken verrijzen zullen, bestonden uit lage wei en bouwlanden, welke eerst met zand moesten worden opgespoten, alvorens tot den bouw kon worden overgegaan. Dit opspuitingswerk nadert thans zijn voltooi ing en de eerste palen voor de fundeering der fabrieksgebouwen zijn «eeds geheld. Op het terrein zullen twee fabrieken worden geplaatst: de stroocellulosefnbriek waar de grondstof zal worden vervaardigd voor de tweede fabriek, waar de celvezel wordt gemaakt Tusschen beide fabrieken komen verschillende dienstgebouwen, zoo- als een electrlsche centrale, werkplaatsen, magazijnen en laboratoria. Knoeierij met distributiebescheiden De politie te Soesterberg is een uitge breide knoeierij met distributie-beschei- den op het spoor gekomen, waarvan ver scheidene arbeiders de dupe geworden zijn. Indien zij voor het verkrijgen van toeslagkaarten voor brood, vet enz. in aanmerking komen, leveren de arbeiders hun stamkaarten in bij de firma, voor welke zij werkzaam zijn, die dan weer een harer employé’s belast met het halen van die toeslagkaarten op het distributiekan toor. Hierbij is het nerhaaldelijk voorge komen, dat een aantal toeslagkaarten niet fn handen van de daarop rechthebbenden kwam, doch bij onbevoegden belandde. Daar de toeslagkaarten over het alge meen door verschillende hadden gaan, al vorens zij op de plaats van bestemming zijn gekomen, is de politie, bij het oplos sen van deze affaire voor een moeilijke taak gesteld. Desniettegenstaande beschikt zij reeds over verschillende aanwijzingen, die in het belang van het onderzoek voor- loepig nog geheim gehouden worden. tevens bied- of laatkoers is. Gedeelten van achtsten van procenten worden ver waarloosd. n geval van aanvang van belastingplicht op of na 1 Mei 1941, treedt het tijdstip van dien aanvang yoor den aanvang van het belastingjaar Vacantiespreiding Iin de plaats. Hoewel het streven naar vacantlesprei- (3) Effecten, niet vallende onder lid ding door de omstandigheden tijdelijk 2’ waarvoor door den secretaris-gene- naar den achtergrond moest worden ge- r?al van Financiën een onderpandkoers. drongen, waren diezelfde omstandigheden als bedoeld is in artikel 4, lid 1 van aan den anderen kant tegelijkertijd oor- de Beurswet 1914, is vastgesteld, wor- zaak, dat er in de practijk reeds een den geschat «aar den laatst vastgestel- zekere spreiding heeft plaats gehad. Het I depi onderpandkoers. -r (4) De waarde van alle andere effec ten wordt naar de laatstbekende gege vens geschat. (5) Indien de nominale waarde van een aandeel verandering heeft onder gaan sedert den datum, waarop een koers vóór den aanvang van het belas tingjaar of vóór het tijdstip van aan vang van belastingplicht in den loop van het belastingjaar is vastgesteld of geschat, of wanneer sindsdien op een aandeel een bonusaandeel is uitgereikt, wordt bij de schatting met deze gebeur tenissen rekening gehouden door herlei ding van den in aanmerking te nemen koers. Art. 2. (1) Vooruitzichten of aanspra ken op vergoeding van oorlogsgeweld- schade en soortgelijke schaden worden geschat op een gulden in totaal, indien de vergoeding betrekking heeft op goe deren, welke bij artikel 6 der Wet op de Vermogensbelasting 1892 zijn vrijge steld. (2) Andere vooruitzichten of aanspra ken van dien aard worden geschat op het nominale bedrag of het vermofede lijke nominale bedrag van de vergoe ding. Art. 3. (1) Dit besluit wordt geacht met ingang van den Isten Mei 1941 in werking te zijn getreden. (2) Het wordt aangehaald als: Schat- tingsbesluit Vermogensbelasting 1941. feit, dat vele hotels vol waren, was voor hen, die niet aan een bepaalden vacan- tietijd gebonden waren, reden, om hun vacantie uit te stellen tot het na-seizoen. Maar niet alleen naar tijd, ook naar plaats heeft een vaeantiespreiding plaats gehad. Daarbij hebben de mededeelin- gen, die de A.N.V.V. over de bezetting van hotels en pensions gedurende het seizoen aan de V.V.V.’s verstrekte, goede diensten bewezen. De plaatselijke ver- eenigingen konden daardoor den toekom- stigen vacantiegangers steeds mededee- len, waar zij nog terecht konden, als het oord hunner oorspronkelijke keuze reeds vol was. Ook op deze wijze zijn er nog vele plaatsen In ons land „ontdekt" De indruk, dien de A.N.V.V., aan de hand van een door haar, onder de V.V.V.’s, ingestelde enquête, dan ook heeft, is, dat het seizoen op enkele uit zonderingen na die overigens haar oorzaak niet in factoren van vreemdelin genverkeer vonden druk, respectieve lijk zéér druk is gewèest. Dat was ook het geval en dit in tegenstelling tot eerder in de dagbladen geuite mededeelingen in Valkenburg, trouwens in geheel Limburg. September nog geschikte vaoantiemaand En een tweede indruk is, dat het met vacantie-gaan zich nog wel eenigen tijd zal voortzetten. Daarvoor is September een bij uitstek geschikte maand, omdat men dan meestal veel kans op mooi weer heeft. De warmte van den zomer mist men dan, maar de temperatuur is frisch en opwekkend, uitermate geschikt en aan lokkelijk voor het maken van fiets- en wandeltochten. En in welk een schoon heid tooit zich dan de natuur nietl De bladeren der boomen krijgen reeds dat rijke kleurengamma van rood, geel, bruin en paars in velerlei schakeeringen, waar over de zon een warmen gloed legt. De lucht is kruidig en pittig en dunne nevels verzachten alle contouren. En bovendien: het is nergens vol, zoodat men naar har telust kan genieten, waarvan dan ook ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. 01, 02, 03 01, 02, 03, 04 01, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel cébyikte inhoudsmaat 1 mud HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten. h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook cokes). 110 k.g. bruinkoolbriketten, 150 k.g. cokesgries of cokesgruis. 175 k.g. fabrieksturf. 195 k.g - 275 k.g. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). PETROLEUMKAART M EN O Een van de meestomvattende taken der overheid in dezen tijd is een nauwgezette regeling van de distributie, zoowel van levensmiddelen als van grondstoffen. Niet alleen dient zij te zorgen, dat de consu ment ztjn rechtmatig aandeel uit de voor radige goederen krijgt toebedeeld, maar zij moet ook noodzakelijkerwijze de in dustrie en den handel onderwerpen aan allerlei bepalingen, welke beoogen de grondstoffen en voorraden zoo billijk mo gelijk te verdeelen. Natuurlijk kan dit niet zonder strenge eontróle. De genomen maatregelen dienen zonder aanzien des persoon» nauwkeurig op haar juiste na leving getoetst te worden. Het contröle- apparaat, waarover de overheid thans beschikt, is dan ook van grooten omvang en wordt op actieve wijze gehanteerd. Het spreekt vanzelf, dat zoolang er een distributie is er overtredingen zullen blijven voorkomen. Ook zal men nooit bereiken, dat alle overtredingen gecon stateerd en gestraft kunnen worden. Men kan zich in de dagbladen echter dagelijks overtuigen van het groote risico, dat men loopt wanneer men tegen de distributie- vcorschriften zondigt., Zooals men weet zijn alle ondernemingen, welke bij de vervaardiging of den handel van distri- butie-goederen zijn betrokken, verplicht zich te doen inschrijven bij het desbe treffende rijksbureau. Dit rijksbureau stelt voorschriften en regelingen vast waaraan de industrie zich heeft te hou den. Deze voorschriften betreffen zoowel de voorziening van grondstoffen, de fabri cage als de verdeeling van de fabrika ten onder de afnemers. Eenigen tijd ge leden zijn in de pers uitvoerige mede deelingen gedaan over de werkzaamheden van het rijksbureau voor rubber, waarbij verschillende voorbeelden werden ge noemd van overtreding der distributie- voorschriften voor rubber en rubber- artikelen, alsmede van de wijze waarop deze overtredingen werden geconstateerd en gestraft Thans moge een andere tak van het bedrijfsleven, n.L de keramische industrie, eens nader bezien worden. Overtredingen De firma’s die keramische artikelen vervaardigen of verhandelen, hebben zich- aan den inschrijvingsplicht moeten onderwerpen. Ovef het algemeen onder-1 vond het rijksbureau van genoemde be drijven weinig moeilijkheden. Enkele klei ne bedrijven en sommige ondernemingen, welke zich van haar inschrijvingsplicht niet bewust waren, omdat zij keramische artikelen als nevenartikelen verhandel den, maakten hierop een uitzondering, I Een andere overtreding begingen de taillisten, die keramische artikelen had den ingevoerd, zonder ingeschreven te zijn bij het bureau. Nadat contrêle-ambte- naren hen op het feit hadden gewezen, I dat zij in overtreding waren, lieten zij genoemden import onmiddellijk na. Het niet tijdig verstrekken van de ge vraagde inlichtingen werkt uiteraard be lemmerend op een vlotte afdoening van I zaken. Enkelen firma’s, die nalatg waren in het verstrekken van de vereischte op gaven. werd tijdelijk haar vergunning ontnomen, totdat zij aan haar verplich tingen alsnog hadden voldaan. In een aantal andere gevallen kon worden vol staan met een waarschuwing, dat tot in trekking der vergunning zou worden overgegaan, indien formulieren of ver schuldigde depótgelden niet binnen een vastgeitelden tijd in het bezit van het C rijksbureau zouden zijn. Een zoodanige waarschuwing bleek in het algemeen af doende en doeltreffend te zijn. Ook deed zich soms een moeilijkheid van geheel anderen aard voor. Opsporingsambtena ren van het rijksbureau voor de kerami sche industrie stelden een onderzoek in bij opkoopers van gebruikte flesschen en glasscherven, die, ofschoon zij als groot-1 handelaren vielen aan te merken, voor I het meerendeel niet bij bovengenoemd bureau waren ingeschreven. Zij voerden, wellicht niet geheel ten onrechte aan, dat zij meenden onder het rijksbureau voor 11 oude materialen en afvalstoffen te res- sorteeren. Beide bureaux plegen thans I j overleg om deze zaak tot een bevredigen- de oplossing te brengen I Een geval van een belangrijke over treding deed zich voor in het Oosten des lands. De d»?*eteur eener steenfabriek maakte zift» schuldig aan overtreding van art. 5 lid 1 der beschikking verwerken- I de industrieën 1940 no. 2. Hij had ver-1 zuimd de door het bureau gevraagde ge-1 gevens tijdig te verstrekken, waarop de hem verleende vergunning, welke hem het recht gaf vuurvaste steenen te ver vaardigen, in voorraad te houden en te verkoopen, werd ingetrokken. Niettemin werden, zooals uit een Ingesteld onder zoek bleek door hem na 't intrekken van zijn vergunning nog 'n groote partij vuur vaste blokken 5-steens afgeleverd. Een j proces-verbaal werd hiervan opgemaakt, dezer woning echter slechts 10, zoodat terwijl de voorraad vuurvaste steenen. volgens het Huurprijsbesluit 1940 In Ja- welke de opsporingsambtenaar in het nuarl ook niet meer dan 10 per week bedrijf aantrof, in beslag werd genomen, bedongen mocht worden. Deze ernstige Deze gang van zaken was voor den overtreding werd met f 500 beboet, directeur aanleidhig de gevraagde gege- I V. N. te Rotterdam verhuurde eveneens vens inderhaast te verstrekken, maar niet- in Januari een benedenwoning A f 12 per temin zal de strafrechtelijke vervolging week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huur hem «en gevoelige schade bezorgen, wel- hiervan slechts /35 per maand. Wel WAS ke gemakkelijk te vermijden ware ge- I nog een bedrag van 100 uitgegeven voor wees! reëele yerbetering aan de woning. De Zooals uit het bovenstaande blijkt, zijn huur mocht volgens het Huurprijsbesluit de opsporingsambtenaren voortdurend per jaar met tien procent-van de kosten werkzaam om door hun controle de wer-1 dezer verbetering worden verhoogd, maar dus toch niet hooger worden dan 8.27 per week. V. N. zag zich tot 100 boete veroordeeld en moest den huurder het te- veelbetaalde restitueeren. Door A. S. eveneens te Rotterdam, wer den op 1 Juni j.L 2 pakhuizen verhuurd voor f 26 en /65 per maand. Deze pak huizen waren op 9 Mei 1940 niet verhuurd geweest. S had f 630 aan de gebouwen ten koste gelegd, die echter slechts als kosten van herstel en onderhoud konden worden aangemerkt, niet als kosten van verbete ringen. De huurprijs per jaar mocht in dit geval dus niet met tien procent dezer kos ten verhoogd worden. Tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was de huur laatstelijk 21.67 en f47. S. had door het vragen van noogere bedragen het Huurprijsbesluit cvertreden en de inspecteur voor de Prijs beheersching veroordeelde hem tot f 150 boete en tot terugbetaling van het te veel- ontvangene. Verstrooid wezen kan heel lastig zijn, f Lastig voor u zelf, maar ook voor uw om geving, die nu eenmaal niet op verstrooid- I heid Ts ingesteld. Nu niet en eigenlijk nooit. Dit is het leerzame verhaal over den man, die de dupe werd van zijn ver strooidheid en zijn verslaafd zijn aan de nicotine, ’t Begin van de historie ging helaas voor den man met de professorale neigingen heelemaal langs hem heen. Hij had niet gezien, dat zijn evenbeeld was ingestapt. Het verhaal gaat, dat ieder mensch een dubbelganger heeft. Ik heb er nooit veel van geloofd, maar nadat ik de verstrooide en de „man die altijd rookt", samen in één coupe heb gezien, geloof ik er weer meer van. ,,De man die altijd rookt” was in dit ge val iemand, die waarschijnlijk maar eén vaderlandsche spreuk kende, afkomstig van een pijpenrekje, ,,’t is geen man, die niet rooken kan”. Hardnekkig wilde hij büjkbaa^ overal bet wettig en overtuigend bewijs leveren, dat hij wel degelijk een man was en dies rookte hij. Overal en al tijd.' Zoo ook in onze niet-rook coupé. Nauwelijks was hij breeduit geïnstalleerd of een welgevulde koker verscheen ten tooneele. Een dame, die van het standpu: t bleek uit te gaan, dat een vriéndelijke waarschuwing meestal preventief werkt, constateerde allervriendelijkst: „U kur.t hier niet rooken”. Alles kan. vond de man met de sigaren, en u zult eens zien, hoe goed ik hier kan rooken. Hij was de eenige. die om het grapje dat al oud is grinnikte. Het starre, domme ge grinnik van een man, dien u als reisge noot kunt missen De coupé was niet in een vechtlustige stemming. Het was op een Zaterdagmiddag en het weekend wenkte Maar toch bleven zachte en min der zachte protesten niet uit. De man met de sigaren zweeg en rookte, rookte en zweeg. Bovendien was de sigaar sleeht, wat we niet heelemaal onhoorbaar consta teerden. Zelfs voor deze voor een rooker toch beleedigende critiek was de walm- verspreider onvatbaar. De dame kuchte, Een/half rantsoen VLEESCH (been 33 inbegrepen) 50 gram of een half rants. VLEESCHWAREN Vleesch Een rantsoen VLEESCH (been in- 33 begrepen) 100 gram Vleesch- of één rantsoen VLEESCHWAREN waren N.B. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag Is niet geoorloofd. Eén rantsoen VLEESCH (been in begrepen) of één rantsoen VLEESCHWAREN Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandstEén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen) -- -- -- 05> Q7 05. 06, 07, 08 Horizontaal: 1. Edam; S. Beek; 9. Orakels; It. Mr.; IA Kreek; 15. De; 16. Aak; IA Tin; IA Ver; 10. Adele; M. Ven; 27. Aap; 29. Met; 30. Or; 31. Trapt; 33. Re; 3A Veeleer; 3A Baan; 37. Naar. Verticaal: A Do: 3. Ark; A Marte laren; A Beenkappen; A Elk; T. Es; 8. Smaakvol; 10. Kei; 11. Vergeten: 13. Radeer; 15. Deeler; 17. Kern; 19. Veem; 21. Le; 23. RB; 28. Aal; 31. Tea; 3A Tea; 3A Va; 35. Ra. SCHEERZEEP Of 8CHEERCRÓME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). HONDEN- EN KATTENBROOD Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II - III IV V VI Op voederkaart voor katten ZEEPKAARTEN P EN Q 100 gram BONKAART DIVERSEN Kaas Eieren Reserve Reserve 33* Reserve 32* Bloem 33 Bloem i_ 1 WAARSCHUWING MACHTIGINGEN AANKOOP WALSPRODUCTEN EN Een druk, veelal een zeer druk seizoen STALEN BUIZEN. De algemeene Nederlendeche Vereeni' I De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid ging voor Vreemdelingenverkeer schrijf» vestigt de aandacht van houders van bovenstaande machtigingen tot aankoop van ijler I ons: op de officieele bekendmaking, verschenen in de avondbladen van 16 Augustus j 1., „Hoe zal het seizoen met betrekking volgens welke bedoelde machtigingen moesten worden ingeleverd of ter registratie tot het vreemdelingenverkeer worden? I worden aangeboden vóór 31 Augustus a s de groote vraag van het begin van dgn j Daar aan dezen oproep nog zeer onvoldoende gehoor is gegeven, worden houder» I zomer, is gewijzigd in die van „Hoe is het seizoen geweest?’’ En dan kan onmid dellijk gezegd worden, dat er een druk. I in de meeste gevallen zelfs een zeer druk seizoen mocht worden geboekt Ons volk heeft zich door de omstandig heden niet uit het veld laten slaan, maar heeft de moeilijkheden overwonnen, de beperkingen aanvaard en heeft er van gemaakt wat er van te maken was. En dat was gelukkig nog heel veel. Dat men in eigen land moest blijven was heele maal geen bezwaar, want dat eigen land biedt genoeg schoonheid en afwisseling. I Beslui» te de Staateer», vereehenea om er naar hartelust te genieten. Er waren beperkingen, vanzelfsprekend. De I De Staatscourant van gisteren bevat Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden I een besluit van den secretaris-generaal waren voor toeristen niet toegankelijk. I van financiën tot uitvoering van het be- 1 maar dat was voor de Prov. Zeeuwsche I siuit van 9 Augustus 1941, verordening Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer |no. 166-1941, betreffende de vermogens- geen reden, om bij de pakken neer tel belasting en de verdedigingsbelasting I. zitten. Zooals in landelijk verband werd] Art. 1. (1) Voor de regeling van de gewezen op de schoonheid van Nederland I vermogensbelasting voor het belasting- zoo propageerde de Prov. vereeniging in haar 1 Mei 1941—31 December 1941 Zeeland de schoonheid van eigen gewest, wordt de waarde van effecten, welke en met succes (niet voorkomen in de laatstopgemaakte De neiging bestaat, een vergelijking te prijscouranti bedoeld in artikel 7. letter trekken met vorige jaren. Dit is echter c. der Wet op de Vermogensbelasting heel moe lijk, omdat er allerlei andere 1892. bepaald naar de regelen, vervat in factoren in het «pel zijn, waardoor een de volgende leden van dit artikel, vergelijking moeilijk is. I In de eerste plaats was de loglesruimte I (2> Effecten, welke bü den aanvang in bepaalde gedeelten van het land be-1van l>et belastingjaar of in1 de vier perkt en in de tweede plaats waren er I maanden, voorafgaande aan dien aan- notels, die niet aan alle aanvragen wil-1 vang, genoteerd werden in de prijscou- den voldoen uit vrees, dat de voedsel-1 rant van de Vereeniging voor den Ef- voorziening moeilijkheden zou geven. En I fectenhandel te Amsterdam, worden ge- den goeden naam van hun keuken wilden I schat naar den koers, welke op den zij in geen geval op het spel zetten. Van- I laatsten beursdag, voorafgaande aan daar, dat zij besloten, slechts een gedeelte I den aanvang van het belastingjaar, m van hun logiescapaciteit te gebruiken. genoemde prijscourant werd genoteerd, Voor zoover op het oogenblik is na I °f> indien op dien beursdag geen notee- te gaan, heeft het publiek zich over het ring is tot stand gekomen, naar den algemeen goed gehouden aan de raad-1 koers, welke laatstelijk vóór dien beurs- gevingen, die de A.N.V.V. in samenwer- dag in meergenoemde prijscourant werd king met den E.V.D, in het begin van genoteerd, De hierbedoelde effecten het seizoen voor vacantiegangers heeft I worden opgenomen naar den „gedanen gepubliceerd. Wel zijn er nog enkele koers, ook^indien deze gedane koers menschen zonder bonnen op reis gegaan, om dan hoogst verontwaardigd te zijn, als zij moeilijkheden ondervonden in restaurants en hotels. Maar deze gevallen behoorden gelukkig tot de uitzonde ringen. PAPKAART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937), RIJ8T of rijstebloem of rijstemeel g of rijstgries of gruttenmeel (ge- mengd meel) 250 gram K"s‘ HAVERMOUT of -bloem of -vlok- ken, gort, of -mout, aardappel- meelvlokken of grutten ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell,) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder Voor 20 k.g. drqog waschgoed moet aan de wasscherij één, bon worden afgegeven. SUIKER - Landbouwer onder autobus geraakt en gedood Op de Anreeperstraat, nabij het station te Assen, is gisteren de landbouwer H. Braam, 56 jaar, onder een autobus geko men en op slag gedood. De man braeht eenige koeien naar de markt. Een der beesten schijnt voor den stoom van een trein te zijn geschrokken. Het dier sprong naar het midden van den weg en trok B. mee Juist op dat moment werd de man met de koeien ingehaald door een autobus. B. kwam met de koe onder den bus te recht De ontboden geneesheer kon bij B. slechts den dood constateeren. Toen de bus was opgevijzeld, bleek, dat de koe er goed was afgekomen. EIEREN ee 99U blijven was heele- biedt genoeg schoonheid en afwisselii te genieten. waren beperkingen, vanzelfspi Zuidhollandsche en Zeeuwsen* voor

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6