HAAGSCHE COURANT f 3.054.000.000. r uw VOETEN r.SNCESSE BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN KUNST EN LETTEREN HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT f Zaterdag 30 Augustus 1941. AVILLON 384.5OO.OOO,- H. COSIJN, POSTBUS 96, DEN HAAG LEXvanSPALL v/h Psiaif de Danse te Scheveningen Besluit op de Dividend beperking 1941 DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA zl SEPTEMBER VIJFDE BLAD De Afd. A. 67.000.000 101.000.000 Afd. E. Afd. G. HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING! Afd. I. 45.000.000 ASSURANTIE-BEZORGER 1 dubbele belasting SPEENHOFF GEHULDIGD Afd. B. Afd. C. HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Verzekering i s Maatschappij SCHEVENINGEN Onderlinge Liquidatie van Naamlooze Ven nootschappen, fiscaal begun stigd door het Liquidatie besluit 1941 2.250.000.000, 530.000.000 57.000.000^ 4.500.000,- gas- en electriciteits- rantsoeneering VANAF IEDEREN AVOND ORKEST Afscheid van den Bosschen burgemeester Voorkoming van Veel boeten en afsnijdingen Besluit afgekondigd in het Verordeningenblad DE FINNEN TREKKEN VIBORG BINNEN In Cor Ruys’ zomertheater Zware verliften van de Sovjet-vloot en -scheep vaart in de Finsche Golf Joodsch grondbezit Afd. D. I/III. Gevaarlijke risico’s inclusief Engelsche torpedojager en een koop’ vaardijschip tot zinken gebracht Instelling luchtbeschermings- ongevallenfonds RECLAMES RECLAMES. f Mr. J. J. MONTUN De totalen der afdeelingen zijn: en j I pas geeft. i een rl i af- I Het i be- 3 1 1 t 5 1 1 t 1 Voegj ook Uw belang bij de reeds verzekerde HONDERD-ZESTIG- DUIZEND objecten en vraagt inlichtingen bij Uw No. 17967 GEVESTIGD TE 1 l l 1 l t t van wat zal commis- dat de vereffenaars binnen 2 wekén na het ontbindingsbesluit eenige gegevens dienen over te leggen aan den inspecteur, binnen wiens dienstkring de naamlooze vennoot schap op het overdrachtstijdstip gevestigd was of gevestigd zal zijn. Is reeds vóór de afkondiging van het besluit, doch in 1941, tot ontbinding besloten, dan vangt deze termijn van 2 weken met 31 Augustus 1941 aan. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar het Liquidatiebesluit 1941 zelf. In men BESTUUR: L C. F. E. VAN HELDEN TUCKER. H. 1 J. GROBBEN S-GRAVENHAGE A A. B BÖCKER. F. E EVERS r a i t i c 3 1 i t 2 i 1 1 r i r i fi 5 2 om- de de In de laatste vier weken werden nieuwe verzekeringen gesloten tot een bedrag van zoodat het totaal in alle afdeelingen samèn thans is gestegen tot Uw Assurantie-bezorger, voor alle verzekeringen: OORLOGSSCHADE e B z Woningen, winkels, inboedels inventarissen,boerderijen enz tot ƒ50.000.— Andere en grootere risico’s Niet beschouwd als ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrekking over- j komen, worden ongevallen, aan werklie den in de verzekeringsplichtige bedrij ven overkomen, in verband met werk zaamheden bij den luchtbeschermings dienst. Ten aanzïen van de Land- en Tuin bouw Ongevallenwet 1922 worden dezelf de regelingen getroffen. Het besluit treedt heden in werking. p moeten van tijd tot tijd behan deld wofden. Laat ze eens on derzoeken in de Pedicureafdee- ling van SCHOENENMAGAZIJN CENTRAAL VEENESTR. 4i DEN HAAG TEL 114603 In de maand Augustus is over ons geheele land een intensieve controle ge houden ten aanzien van de naleving der rantsoeneeringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek langzamer hand den ernst van den toestand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door de rant- soeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf vólgt hier onvermijdelijk op de over schrijding. Voor een te hoog electriciteitsverbruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boeten opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting over gaan. Voorts staan nog 433 andere ge vallen op de lijst om te worden afgeslo ten, tenzij de overtreders hun stroom verbruik met zeer bijzondere motieven kunnen rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdin gen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boeten en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. In het Verordeningenblad is afgekondigd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën, be treffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze vennootschappen. Het besluit wordt aan gehaald als „Liquidatiebesluit 1941”. De daarbij uitgevaardigde regeling komt on der meer tegemoet aan een wensch, in het bijzonder uit de kringen van het bedrijfs leven en van de huizenmaatschappijen her haaldelijk geuit, om naamlooze vennoot schappen te kunnen ontbinden zonder dat zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Het geven van de gelegenheid tot zulk een ontbinding ligt trouwens in de lijn van een belastingpolitiek, die het noode- looze gebruik van den rechtsvorm der n^unlooze vennootschap wil tegengaan en de’ persoonlijke verantwoordelijkheid van den ondernemer, wil bevorderen, waar dit pas geeft. Waarom liquidatie overwogen? Deze wensch is het gevolg van de om standigheid, dat, indien vroeger bedrijven of beleggingen gestoken werden in 'den rechtsvorm van een naamlooze vennoot schap, dit niet altijd geschiedde omdat uit sluitend deze rechtsvorm in aanmerking kwam, maar veeleer omdat men werkelijk een keuze kon doen. Bij deze keuze werden uiteraard voor -en nadeelen van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap tegen elkander afgewogen en bij dit afwe gen legden ook overwegingen van fiscalen aard gewicht in de schaal ten gunste van den naamlooze-vennootschapsvorr» Dit gewicht werd reeds lichter door het invoeren van de winstbelastinghet ver dween reeds in menig geval toen de winstbelasting werd verhoogd tot 31£ of 26$ pCt., hetgeen geschiedde bij het in voeren van de Rijksopcenten op de winst belasting. Nu het dividendbeperkingsbe- sluit is afgekondigd. terwijl een verdere verhooging van de Winstbelasting voor de deur staat en het betrokken worden van rechtspersonen in de vermogensbelasting waarschijnlijk is, is het gewicht, dat het fiscale element bij de keuze van den rechtsvorm doet gelden, doorgaans in de andere schaal van de weegschaal terecht gekomen. Voor beleggingsdoeleinden is de naam looze vennootschap als rechtsvorm nim mer meer voordeelig in fiscaal opzicht; voor ondernemingen slaat tenslotte de schaal nog slechts door ten gunste van dien rechtsvorm, indien de aard van die onderneming medebrengt, dat het aantal risico-dragenden groot is, Zijn de risico- dragenden uitsluitend (of vrijwel uitslui tend) rechtspersonen, die aan de winst belasting onderworpen zijn, dan valt ech ter ook thans nog niet in het algemeen te zeggen welke rechtsvorm de aangewezene is. De dividendbeperking en wellicht de verwachte vermogensbelasting zijn dan in den regel de eenige elementen van fisca len aard, die tegen den naamlooze ven nootschapsvorm pleiten. Waarom belastingfaoiliteiten noodig? Intusschen is de keuze van den rechts vorm op het oogenblik meestal slechts aan de orde in dezen zin, dat men zich af vraagt of men den gekozen rechtsvorm moet prijsgeven door de naamlooze ven nootschap te ontbinden en haar werkzaam heden door de aandeelhouders te doen voortzetten, hetzij als bedrijfsuitoefening, hetzij als beheer van beleggingen. Doch de fiscale gevolgen van zulle e'en ontbin ding zouden, was het Liquidatiebesluit niet tot stand gekomen, doorgaans afschrikken van het nemen van een beslissing van die strekking. Zeker, de vennootschap, die ontbonden wordt, zal voor het vervolg geen vermogensbelasting hebben te beta len, zij zal geen winstbelasting behoeven te voldoen over de winst, welke zij nog be haald zou hebben bij niet-ontbinding, zij zal over de liquidatie-uitkeeringen geen dividendbeperkingsbelasting hebben te be talen. Maar hier staat tegenover, dat de bij de liquidatie aanwezig, nog niet eer der belaste winst-reserves van de ven nootschap zullen worden getroffen door de winstbelasting, welker hoogte over 1941 nog niet bekend is, en dat, volgens het besluit op de Inkomstenbelasting 1941, van de aandeelhouders inkomstenbelasting zou worden geheven over het door hen ont vangen gedeelte van de liquidatie-uitkee- ring, dat niet is terugbetaling van ge- -f. Eventueel nadien commissarissenbelasting aan de De bestuurders van een vennootschap zijn verplicht, van uitdeelingen ter zake waarvan superdividendbelasting verschul digd is, binnen twee weken na den dag waarop het besluit tot uitdeeling is ge nomen, bij den inspecteur aangifte te doen en de superdividendbelasting, ook zonder dat een aanslagbiljet is ontvangen, te vol doen binnen één maand, nadat het besluit tot uitdeeling is genomen. Is het besluit tot uitdeeling vóór het in werking treden van- het Besluit op de Dividendbeper king genomen, dan behopren aangifte en betaling resp. binnen twee weken en één maad na het in werking treden plaats te vinden. Worden meer dan eens uitdeelingen over hetzelfde boekjaar vastgesteld in terim en slotuitdeelingen, dan behoort de belasting na elk besluit volgens de som van de tot dusverre over het boek jaar vastgestelde uitdeelingen 'opnieuw te worden berekend. De voor vroegere uit deelingen over dit boekjaar reeds betaal de belasting wordt hierbij verrekend. Van de herkapitalisatie behoort even eens door het bestuur binnen twee weken na den dag waarop het besluit tot her kapitalisatie is genomen, bij den inspec teur aangifte te worden gedaan. De des wege verschuldigde herkapitalisatiebelas- ting moet, ook zonder dat een aanslagbiljet is ontvangen, binnen één maand na zoo danig besluit worden voldaan. De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën is bevoegd, tege moet te komen aan onbillijkheden van overwegenden aard, die zich bij de toe passing van het Besluit op de Dividend beperking mochten voordoen. Hierbij is in het bijzonder gedacht aan ondernemin. gen, die reeds voor het in werking tre den van het besluit tulke hooge dividenden uitgekeerd hebben, dat hun bestaansmo gelijkheid door het besluit ernstig gevaar zou loopen. Betalingsmoeilijkheden, die door het opnemen van credieten of door verloop van tijd overbrugd kunnen wor den, kunnen niet tot belastingverminde ring aanleiding geven. UIT HET HOOFDKWARTIER V^AN DEN FÜHRER, 30 Augustus (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-be- richt is bekend gemaakt, heeft de Duitsche marine en het lucht wapen den zeestrijdkrachten en de transportvloot der Sovjets in de Finsche Golf zeer zware ver liezen toegebracht. Bij pogingen om uit Reval uit te breken èn an dere havens te bereiken, zijn door mijnoperaties van de marine twee torpedojagers, 9 mijnvegers en 3 patrouillevaartuigen der Sovjet- marine gezonken. Twee andere torpedojagers en een mijn veger werden door mijnen zwaar be- rschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in hardnekkige aanvallen een krui ser der Sovjets, alsmede twee tor pedojagers tot zinken gebracht en door bomtreffers 3 andere tor pedojagers, alsmede een hulp- kruiser beschadigd. De transport schepen,. die de vijand voor het vervoer van troepen en oorlogs materiaal uit Reval had willen gebruiken, zijn onder het escorte van oorlogsschepen midden in de Duitsche mijnversperringen ge raakt. Tot dusver zijn 21 trans portschepen met tezamen 48.200 brt. gezonken, 8 transportschepen werden doör mijntreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen vernietigden 22 koopvaardijsche pen, voornamelijk troepentrans portschepen, met tezamen 74.000 brt. en troffen 39 schepen zoo hevig, dat ook van deze vaartui gen een groot deel als verloren beschouwd moet worden. In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen overdag voltreffers geplaatst op een tank schip ten Zuiden van Ierland en een groot koopvaardijschip bij de Faroër beschadigd. In den afge loopen nacht kreeg een vracht schip ten Oosten van Tynemouth een voltreffer van zwaar kaliber. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den militaire inrichtingen aan de Britsche Oostkust en vielen ver schillende Engelsche vliegvelden met succes aan. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren 17 vliegtuigen, waarvan 13 in luchtgevechten, 2 door luchtdoelartillerie en 2 door mijn vegers en marine-artillerie. Britsche vliegtuigen deden van nacht met geringe uitwerking aanvallen op het gebied van Rijn en Main. Luchtdoelgeschut haal de 3 vijandelijke bommenwerpers omlaag. HELSINKI, 30 Augustus. (D.N.B.) Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: In den ochtend van 30 Augustus zijn onze troepen de stad Viipuri (Viborg) binnengetrokken. Tevens wordt onze aanval in den vorm van een diepen wig met bijzonder succes op het centrale deel van de Karelische landengte voortgezet In heel Finland en vooral in de Finsche hoofdstad heerscht over dit succes een geweldige vreugde. Het bericht werd ter stond in extra-edities verspreid. Aan vele huizen der hoofdstad werd spontaan de vlag uitgehangen. In het Verordeningenblad is gepubli ceerd een besluit van den secretaris generaal voor bijzondere economische aken en van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Justitie, betreffende de dividend beperking (Besluit op de Dividendbeper king 1941). Hierin wordt o.a. bepaald, dat vennootschappen verplicht zijn haar uitdeelingen te beperken 1. tot 6 ten honderd van het gestorte aandeelenkapitaal, indien de vennoot schap over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit besluit valt, 6 ten honderd of minder dividend heeft vastgesteld 2. tot het percentage van het gestorte aandeelenkapitaal, dat over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit besluit valt,'als dividend is vast gesteld, indien de vennootschap over dat boekjaar meer dan 6 ten honderd divi dend heeft vastgesteld. (2) Ingeval herkapitalisatie op den voet van hoofdstuk II heeft plaats gevonden, mag het totale bedrag der uitdeelingen niet grooter zijn dan het bedrag, dat in gevolge het eerste lid uitgedeeld had mogen worden, indien herkapitalisatie niet had plaats gevonden. Van vennootschappen, welke over eenig boekjaar meer dan 6 ten honderd van het gestorte aandeelenkapitaal uit- deelen, wordt onder den naam van super-, dividendbelasting naar den maatstaf van het .superdividend een belasting geheven. Onder superdividend wordt verstaan het bedrag, waarmede een uitdeeling 6 ten honderd van het gestorte aandeelen kapitaal te boven gaat. In artikel 4 wordt bepaald, dat de grondslag voor de berekening van super dividendbelasting wordt gevormd door de uitdeelingen over een boekjaar. De belasting wordt voor de eerste m^l geheven over het boekjaar, dat op "1 December 1940 eindigt of op dat tijdstip loopende is. Vennootschappen in den zin van dit besluit zijn binnen het Rijk gevestigde naamlooze vennootschappen en comman ditaire vennootschappen op aandeelen, waarvan het aandeelenkapitaal vijfhon derdduizend gulden of meer bedraagt. Er zat gisteravond wat bijzonders in de lucht, zooals Cor Ruys terecht op merkte in zijn openingswoord, dat hij bij iedere voorstelling in zijn zomer theater op Scheveningen spreekt. Er hing een nauw merkbare spanning in het zaaltje, waar men zich nog ééns zoo behaaglijk voelde, toen reusachtige re genbuien op het dak kletterden. Deze spanning gold Koos Speenhoff, onzen eeuwigen bard, die ter gelegenheid van zijn 40-jarig kunstenaarsjubileum nog eens in de bloemetjes zou worden gezet. Na de afwerking van het programma, waar wij vorige week al vol lof over schreven, vond de eenvoudige, maar daarom niet minder hartelijke huldiging plaats. De eerste, die kwam gelukwen- schen, was Koos Speenhoff jr., die zijn ouders een speciaal door hem gemaakt lied toezong, waarvan het refrein: „Zij zijn de zangers, de zangers van het Ne- derlandsche lied” door de geheele zaal werd meegezongen. Na een fermen zoen voor zijn moeder en een handdruk voor zijn vader, ruimde Koos jr. zijn plaats in voor Cor Ruys, die een enormen krans overhandigde en in een hartelijk speech- Het Rijkscömmissariaat maakt kend: De verzoekschriften tot goedkeuring overeenkomstig de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied no. 54-194 over het Joodsche grondbezit (par. 1-13) moe ten worden ingediend bij den Rijkscom missaris (commissaris-generaal voor financiën en economie) afdeeling „Woh- nungs- und Siedlungswesen”, den Haag, Juliana van Stolberglaan 45. GIFTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE AMBUL ANCE-OOSTFRONT De Nederland sche ambulance heeft een aantal anonieme giften ontvangen, varieerende van 50 cent tot 500 gulden. Mr. F. J. van LanSchot tot eereburger der stad benoemd In een plechtige zitting heeft de ge meenteraad van Den Bosch gisteren af scheid genomen van zijn voorzitter bur gemeester F. J. vafn Lanschot, nu deze, na vier en twintig jaren dit ambt te heb ben vervuld, wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens, eervol ontslag uit zijn functie heeft gevraagd In deze zit ting, welke ook door de echtgenoote en kinderen van den scheidenden functionna ris werd bijgewoond, heeft de heer Jos Meyring namens het raadscollege rede uitgesproken, waarin hij den dank van het college en van de burgerij ver tolkte voor het onzegbaar vele, dat bur gemeester van Lanschot voor zijn stad heeft gedaan. Spr. deed mededeeling, dat besloten was burgemeester mr. F. J. van Lanschot, den hoogst verdienstelijken eersten bur ger der stad, te benoemen tot eereburger van 's-Hertogenbosch. Under luid applaus werd deze titel den burgemeester aange boden alsook de bij dien titel behoo- rende gouden eerepenning. Met het uit spreken van aller hartgrondigen dank en de beste wenschen voor de toekomst be sloot de heer Meyring zijn rede. Burgemeester van Lanschot sprak ver volgens voor de laatste maal den raad toe. Persoonlijke Ongevallen door molest 50.000.000 jn klasse D III op vaartuigen Bedrijfsschade en Huur- X derving Geld, geldswaarden, preciosa (herverzekerd bij afd B.) Hp vraa? welke insneeteur het Li- Deuoeve van Qe Dearyisora ^lulf' h«n toe te passen (art. 8> J - 1- --- - S V I kacnhm uitsluitend het geval, waarin het bedrijf j van de vennootschap het bedrijf van de I gezamenlijke aandeelhouders (firma) I wordt, en het daarmede gelijk te stellen geval waarin het bedrijf van de naam looze vennootschap niet door de aan deelhouders wordt voortgezet als afzon derlijk bedrijf, doch met het reeds be staande bedrijf van de gezamenlijke aan deelhouders wordt versmolten. Dit laat ste geval is b.v. waarschijnlijk, indien een reeds bestaande firma houdster is van alle aandeelen in de naamlooze ven nootschap, die het kantoorgebouw, bij de firma in gebruik, bezit. In al deze geval len worden alle bezittingen, belangen en verplichtingen van de ontbonden naam looze vennootschap geacht de firma te betreffen van het overdrachtstijdstip af Dit geschiedt o.a op voorwaarde, dat de firmanten in de firma gerechtigd zijn in dezehde verhouding waarin zij tot het aandeelenkapitaal van de naamlooze vennootschap gerécht'gd‘ wareft De naamlooze vennootschap moet dan een fiscale balans opmaken op het over drachtstijdstip deze balans moet vol doen aan de eischen van de art. 10 en 11 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941. Hierbij kan ervan worden uitge gaan, dat het bedrijf door denzelfden on dernemer wordt voortgezet. Ongereali seerde winsten behoeven op deze balans dan ook niet tot uitdrukking te worden gebracht, tenzij het betreft winsten op goederen, die in den loop der jaren aan een natuurlijke waardevermeerdering on derhevig zijn, zooals jong vee en wijn. De fiscale slotbalans van de naam looze vennootschap wor’dt beschouwd als openingsbalans voor de firma, met dien verstande, dat een bepaalde winstbelas- tingschuld die over dé winst van het tijdvak, dat met het overdrachtstijdstip eindigt niet als aftrekbare schuld geldt voor de naamlooze vennootschap, maar wel voor de firma. De winstbelas ting ter zake van de liquidatie wordt ge heven op den grondslag van dé bedoelde fiscale balans. De jongste winst, benevens de z?g. overgangsreserve en de stille re serves, welke bij het opstellen van de fiscale liquidatiebalans aan het licht treden, worden dus belast met 31$ of 26i. pCt. Mochten de noodige gelden niet be schikbaar zijn, om de winstbelasting te betalen, dan zal een betalingsregeling met den ontvanger getroffen kunnen wor den. Op soortgelijke wijze verloopen de dingen, indien zij, die <op het overdrachts tijdstip aandeelhouders waren (of zullen zijn) niet het bedrijf der naamlooze ven nootschap voortzetten omdat datgene wat voor de naamlooze vennootschap een be drijf was (b.v. exploitatie van een woon huis of van een effectenportefeuille) voor de aandeelhouders geen bedrijf is, maar gewoon vermogensbeheer. Hiermede staat gelijk het geval, waarin de bezittingen dec naamlooze vennootschap worden verkocht aan derden en het geld onder de aandeel houders wordt verdeeld. In al deze ge vallen vorderen de art. 10 en 11 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, in verband met de strekking van het Liqui datiebesluit. dat de fiscale eindbalans van de naamlooze vennootschap aldus wordt opgemaakt, dat de bezittingen geschat worden op de verkoopwaarde, zoodat even tueel „ongerealiseerde” winst dan wèl ge troffen wordt door den laatsten aanslag in de winstbelasting. Het ligt in het voornemen dit punt nog uitdrukkelijk vast te leggen in een uit voeringsbeschikking, deze uitvoeringsbe schikking zal overigens een regeling be vatten van de procedure, welke gevolgd zal worden, indien de vereffenaars 'der naamlooze vennoootschap meenen, dat de overdrachtsbalans aan de wettelijke eischen voldoet, terwijl de inspecteur een andere meening is toegjedaan. Wat het Liquidatiebesluit zelf betreft, dienen belanghebbei den in het bijzonder te letten op art. 5. Dit bepaalt onder meer, Met betrekking tot het Duitsche Rijk en het protectoraat In het Verordeningenblad van heden is gepubliceerd een besluit van de se cretarissen-generaal van de departemen ten van Financiën en van Binnenland- sche Zaken ter voorkoming van dubbele belasting op het gebied der directe be lastingen met betrekking tot* het Duit sche Rijk, met inbegrip van het protec toraat Bohemen en Moravië. Dit besluit vindt toepassing belastingen, welke over den tijd 1 Januari 1940 af geheven worden, en op aangehouden belastingsaangelegen- heden, waaromtrent nog niet een be slissing is genomen, welke in kracht van gewijsde is gegaan. Het besluit treedt heden in werking. stort kapitaal. Bovendien Kan de vereffe ning van de vennootschap gepaard gaan met de overdracht van onroerend goed door de vennootschap op haar aandeelhou ders, welke overdracht kan leiden tot hef fing van 3 pCt. registratierecht en even tueel tot heffing van waardevermeerde- ringsbelasting. De overdracht van de roe rende goederen zou leiden tot heffing van i pCt. omzetbelasting. Dit alles bij el kander zou in menig geval van een liqui datie weerhouden Welke zijn de faciliteiten? Het Liquidatiebesluit geeft nu als voornaamste faciliteit, dat de aandeel houders over de liquidatie-uitkeeringen geen inkomstenbelasting zullen behoeven te betalen, evenmin zal ter zake van de overdracht van goederen door de naam looze vennootschap op haar aandeelhou ders registratierecht of waardevermeer- deringsbelasting worden geheven over de waarde (of een deel van de waarde) van de onroerende goederen, terwijl over de waarde van de roerende goederen ook geen omzetbelasting zal worden geheven. De liquidatie-uitkeering wordt wel be last met winstbelasting, voor zoover zij bestaat uit winst,, welke nog niet door de winstbelasting getroffen was Hierbij zal echter het thans bestaande tarief worden toegepast. De te verwachten verhooging van de winstbelasting heeft de thans zich ontbindende naamlooze vennootschap dus niet te duchten, ook niet over de winst van het jaar 1941. Voorts zal de naamlooze vennootschap geheel en al buiten het bereik van het Besluit op de Dividendbeperking 1941 en de commissarissenbelasting vallen; de commissarissenbelasting betreft echter alleen van het hierna te noemen overdrachtstijdstip af. betaald^ f worden teruggegeven sarissen. Kleinere inboedels en derge lijke tot 7500.— (herver- X zekerd bij afd. A.) J DRIEMAANDELÜKSCHE SCHADEREGELING Herkapitalisatie In artikel 8 wordt bepaald, dat ven nootschappen slechts met inachtneming van de bepalingen haar aandeelenkapi taal door verhooging kunnen herzien. Volgens artikel 9 kan herkapitalisatie op zijn vroegst met ingang van 31 De cember 1940 of van het einde van het op dat tijdstip loopende boekjaar en op zijn laatst voor een boekjaar, dat vóór 1 Januari 1943 eindigt, plaats vinden. Her kapitalisatie is 'slechts éénmaal toe gelaten. Hoofdstuk III van het besluit regelt de aangifte voor, aanslag in en betaling van de superdividendbelasting en de be lasting op de herkapitalisatie. Hoofdstuk V geeft strafbepalingen. Toelichting Het Besluit op de Dividendbeperking 1941 beoogt er voor te waken, dat niet meer dividend wordt uitgekeerd dan wen. schelijk wordt geacht Het Besluit gaat er van uit, dat tegen een dividend, dat niet meer dan zes ten honderd van het gestorte aandeelenkapi taal bedraagt waarbij onder gestort aandeelenkapitaal ten hoogste het nomi naal bedrag van de aandeelen wordt ver staan redelijkerwijs geen bezwaar kan worden gemaakt. Uitkeeringen boven 6 pCt. (Superdividenden) 'zijn bij naamlooze vennootschappen en commanditaire ven nootschappen op aandeelen met een aan deelenkapitaal van f 500.00 of meer slechts toegelaten tot het percentage van het ge storte aandeelenkapitaal, dat als dividend is vastgesteld over het laatste boekjaar, dat niet onder de bepalingen van dit be sluit valt. Bovendien worden deze super dividenden aan de tot 400 ten honderd stijgende en als prohibitief aan te merken superdividendbelasting onderworpen. De grondslag voor de berekening van de superdividendbelasting wordt gevormd door de uitdeelingen over een boekjaar, en wel voor de eerste' maal over het boek jaar, dat op 31 December 1940 eindigt, of op dat tijdstip loopende is Er is dus ook superdividendbelasting verschuldigd voor uitdeelingen, die reeds voor het in wer king treden van het besluit zijn vastge steld. De belasting wordt echter in zulke gevallen slechts tot de helft geheven. Vinden uitdeelingen van verschillende percentages op verschillende soorten aan. deelen plaats, dan behoort de superdivi dendbelasting voor elke soort overeen komstig het daarop gestorte bedrag zonderlijk te worden berekend. Is het kapitaal, waarover dividend kan worden uitgekeerd, te laag in verhouding tot het werkelijk in het bedrijf aange wende kapitaal (aanwezig zijn van be langrijke zichtbare reserves), dan kunnen de vennootschappen tegen betaling van een „belasting op de herkapitalisatie” het nominale kapitaal aanpassen aan het ka pitaal, waarmede in werkelijkheid de on derneming wordt gedreven, en zoodoende de mogelijkheid openen tot een behoor lijke, niet aan de superdividendbelasting onderworpen winstuitdeeling. De herkapitalisatie kan ook nog ten aanzien van de uitdeelingen, die voor het in werking treden van het besluit vastge steld werden, plaats vinden. Zij kan uiter. lijk ten aanzien van een boekjaar plaats vinden, dat vóór 1 Januari 1943 eindigt. De belasting op de herkapitalisatie be draagt bij een verhooging van het aan deelenkapitaal van niet meer dan 100 ten honderd 10 ten honderd, bij een verhoo ging van meer dan 100 ten honderd, doch Met meer dan 200 ten honderd, 15 ten honderd en bij een verhooging van meer dan 200 ten honderd 20 ten honderd van de verhooging. De verkrijging van bonus.aandeelen, Voortvloeiende uit de herkapitalisatie, is Vrijgesteld van inkomstenbelasting en di videndbelasting. I Behoort de vennootschap, wegens de verhooging van het aandeelenkapitaal, Winstbelasting te betalen, doordat een nog niet belaste overgangsreserve voor de ka. Pitaalsverhooging wordt aangewend, dan bedraagt de winstbelasting in hoofdsom en opcenten slechts 11$ ten honderd. Ter zake van de verhooging van het aandeelenkapitaal wordt geen registra. tierecht geheven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de belasting op de herkapitalisatie ver schuldigd is, ongeacht of de verkrijging van aandeelen ten gevolge van de her kapitalisatie volgens de algemeen gel dende voorschriften tot heffing van in komstenbelasting of dividendbelasting of een andere belasting aanleiding zou heb ben gegeven. ROME, 30 Augustus (Stefani). Het Italiaansche Weermachtbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika levendige activiteit van artillerie aan het front van To- broek. Duitsche batterijen bestookten een in de haven voor anker liggend vrachtschip met haar vuur en bescha digden het schip ernstig. Italiaansche vliegtuigen bombardeerden vijandelijke inrichtingen in de oase van Dzjara- boeb. Duitsche jachtvliegtuigen scho ten bij Solloem 2 vijandelijke machi nes omlaag. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen vluchten naar Catania en Benghasi. Er werden geen slachtoffers gemaakt en er ontstond geen schade. In Oost-Afrika zijn in den sector Celga botsingen tusschen vooruitge schoven afdeelingen gunstig voor onze troepen verloopen, die den vijand ver liezen toebrachten, zonder zelf verlie zen te lijden Qnze op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten onder bevel van den eersten luitenant Mario Pol lina hebben een modernen Engelschen torpedojager van het type Jervis, als mede een koopvaardijschip van 2600 ton tot zinken gebracht. het Verordeningenblad is opgeno- i een besluit van de secretarissen- generaal van Sociale Zaken en Binnen- landsche Zaken, betreffende de instel ling van een Luchtbeschermingsongeval- lenfonds. Hierin wordt bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 der Ongevallen wet 1921 bepalingen worden toegevoegd, waardoor als ongevallen, hun in ver band met hun dienstbetrekking overko men, worden beschouwd ongevallen, aan werklieden in verzekeringsplichtige be drijven overkomen in verband met: Door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de luchtbescherming in de onderneming, in welker dienst zij werkzaam zijn; door hen verrichte werkzaamheden ten behoeve van de bedrijfsbrandweer dienst op de van Welke naamlooze vennootschap pen kunnen van de faciliteiten profiteeren? En onder welke voorwaarden kunnen zij dit? De faciliteiten zijn van toepassing op alle naamlooze vennootschappen, doch uitsluitend, voor zoover zij in 1941 in li quidatie zijn getreden, hetzij vóór de af kondiging van het Liquidatiebesluit, hetzij binnen 2 maanden na de afkondi ging daarvan. Uiteraard moet de vereffening ook werkelijk en met redelijken spoed ge schieden. Door te lang te talmen met de vereffening kan de naamlooze vennoot schap de vrijstelling van registratierecht waardevermeerderingbelasting en zetbelasting verspelen. Maar voor winst- en inkomstenbelasting wordt vereffening geacht te hebben plaats ge vonden op een fictief tijdstip, aangeduid als het overdrachtstijdstip Dit tijdstip moet liggen tusschen 31 De cember 1940 en het oogenblik, waarop sedert de afkondiging van het Liquidatie besluit 2 maanden zullen zijn verstreken. Binnen deze tijdgrenzen kan het over drachtstijdstip door de naamlooze ven nootschap vrij worden gekozen. Het kan samenvallen met het tijdstip van het Ontbindingsbesluit, of ervóór of erna vallen. Het Liquidatiebesluit zegt niet, welk vennootschapsorgaan de keuze van het overdrachtstijdstip moet doen Aangenomen kan worden, dat de veref fenaars hiertoe bevoegd zijn, tenzij, vol gens de statuten of volgens een besluit van de algemeene vergadering van aan deelhouders; een andér vennootschappe lijk orgaan tot het doen van de keuze bevoegd geacht moet worden Het bedoelde „overdrachtstijdstip” is van belang voor de winstbelasting, de in komstenbelasting. de dividendbelasting en de commissarissenbelasting en bovendien voor quidatiebesluit heeft toe te passen (art, 8) Het Liquidatiebesluit behandelt eer*,.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13