Ontmoeting Führer van Duce en I s V i life het hoofd Hitler van Mussolini 4 dagen kwartier 1941. No. 17967. Zaterdag 30 Augustus. in Toilet- HITLER EN MUSSOLINI OP HET SLAGVELD Morgen van 8.32 uur n.m. tot 6.39 uur v.m. VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN i s I VERDUISTEREN Heden van 8.34 uur n.m. tot 6.48 uur v.m. Alle belangrijke vragen besproken 4*/2 K.G. aardappelen op bon 34 Reserve DE WIJZIGINGEN IN HET ONDERWIJS en VEREENIGDE STATEN Eenige wijziging in de hoeveelheid huis houdzeep en zachte zeep x x x i X A X X A s s A Vaste brandstoffen voor kook* doeleinden en generatoren Onwrikbare wil den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten Van links naar rechts tijdens de bespreking: Cavallero/ de Duce, generaal-veldmaarschalk Keitel, de Führer en Jodl. In het communiqué ligt het program voor het nieuwe Europa besloten Maan: 30 Aug. onder 12.16 uur v.m. op 4.04 uur nam. 31 Aug. onder 1.06 uur v.m., op 5.03 uur nam. 1 Sept, onder 2.03 uur v.m., op 5.54 u. nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Mededeelingen van een bijzonderen D.N.B.-correspondent Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Nieuwe bonnen aangewezen 5 5 V 5 f 5 2 g s Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Telegram van Mussolini aan Hitler en huishoudzeep, zeep voor wasscherijen scheerzeep Bezoek aan belangrijke punten van het front Gemeenschappelijke vliegtocht Bezoek aan Italiaansche divisie Het in vorige weken te weinig beschikbaar gestelde is hiermee ingehaald Bonnen aangewezen F HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIRN: PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad 1 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct A X A X A X A X X X A A A A A A A A A A A A X Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnén de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De kwesties werden onderzocht in den geest van de nauwe kameraadschap en lotsverbondenheid, welke de betrekkingen tusschen de beide asmogendheden kenmerkt. De besprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide volkeren en van hun leiders, om den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten. De nieuwe Europeesche ordening, die uit deze overwinning te voorschijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mogelijke wijze de oorzaken weg nemen, welke in het verleden aanleiding tot de Europeesche oorlogen hebben gegeven. De vernietiging van het bolsjewistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting zal de mogelijkheid verschaffen voor een vreedzame, harmonische en vruchtbare samenwerking van alle volkeren van het Europeesche continent, zoo wel op politiek als op economisch en cultureel gebied. (Telefoto Hoffmann-Stapf) Voor de eerste maal werden in het ge meenschappelijke slotcommuniqué over de ontmoeting tot in bijzonderheden afda- Omtrent de bijeenkomst tusschen Hitler en Mussolini schrijft een bijzondere cor respondent van het DN.B. uit het hoofd kwartier van den Führer: Voor de elfde maal hebben de Führer en de Duce in deze dagen, nu de strijd om het lot van Europa zijn tweeden verjaardag nadert, elkaar in een persoon lijke bespreking ontmoet, een bespreking welker bijzondere beteekenis duidelijk in het gepubliceerde communiqué tot uit drukking komt. De Duitsch-Italiaansche wapenbroederschap, bezegeld door de ge meenschappelijke offers van bloed in de gevechten op den Balkan en in Noord- Afrika, in de Middellandsche Zee en op den Atlantischen Oceaan, bewijst thans opnieuw haar waarde bij het optreden van de dappere Italiaansche divisies in den strijd tegen het bolsjewisme. Voor de eerste maal stonden nu dezer dagen de Führer en de Duce als de opperste bevelhebbers der weermacht van hun volkeren op het slagveld, waarop 1. ten stelden een niet geringe taak aan de organisatie van de reis aan beide zij den. Een nauwkeurig doordachte dienst voor militaire en politiek berichten zorg de ervoor, dat de Führer en de Duce ook tijdens de lange reizen steeds terstond op de hoogte gebracht werden van elk be richt van beteekenis. Een nauwkeurig arbeidsprogram' regelde het verloop van deze gedenkwaardige dagen. Terstond na de aankomst en een rondgang door het hoofdkwartier van den Führer, waarbij de Duce met bijzondere belangstelling de technische inrichtingen van het hoofd kwartier en de beriehtencentrale van den rijksperschef bezichtigde, hielden de Führer en de Duce een eerste bespreking, welke gevolgd werd door een referaat van den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel, over de militaire situatie. Aan den hieropvolgenden maaltijd, den eenigen met een officieel karakter tijdens het geheele bezoek, (op de overige dagen werd aan de veldkeuken gegeten) werd behalve door den Führer en den Duce van Italiaansche zijde deelgenomen door den ambassadeur Alfieri, generaal Caval- lero, den kabinetschef Anfuso, de ge neraals Marras en Gandin, den chef van het protocol gezant Celesia en door den particulieren secretaris van den Duce prefect Cesare; van Duitsche zijde door rijksminister von Ribbentrop, generaal- veldmaarschalk Keitel, de rijksleiders dr. Dietrich en Bormann, ambassadeur von Mackensen, de generaals Jodl, Boden- schatz en von Rintelen, alsmede door de adjudanten van den Führer, gruppen- führer Schaub en kolonel Schmundt Des middags bracht de Duce in gezelschap van den Führer een bezoek aan het hoofd kwartier van den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, waar de Duce een uitgebreid inzicht kreeg over het werk van het Duitsche opperbevel en van den genera- len staf van het leger. De avond was gewijd aan een bespreking in kleinen kring in het werkvertrek van den Führer. Tegelijkertijd waren de overige heeren uit het gezelschap van den Duce, de aan de reis deelnemende hooge officie ren van de Italiaansche weermacht, de vertegenwoordigers van het Italiaansche departement van buitenlandsche zaken en van de Italiaansche ambassade te Ber lijn, in de open lucht bijeen in een ka meraadschappelijke ontmoeting met de leden van het hoofdkwartier van den Führer. genomen de Rijksminister van Buiten landsche Zaken, von Ribbentrop en de chef van het Opperbevel van de Weer macht, generaal veldmaarschalk Keitel Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. o50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaat, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van Maandag 1 September a.s. enkele wijzi gingen zullen worden aangebracht in de hoeveelheden der verschillende zeepsoor- ten, welk’ op den nieuwen bon verkrijg baar zullen zijn. Een en ander is mede een gevolg der samenstelling van bepaalde zeepsoorten. RADIOREDE VAN ROOSEVELT President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie medegedeeld, dat hij 8-s. Maandag in zijn radiorede, welke hij ter gelegenheid van Labourday zal uit spreken, een belangrijke verklaring zal afleggen. Scheerzeep Gedurende het tijdvak van 1 Septem ber tot en met 31 December a.s. geeft de met „J” gemerkte bon van de textiel- kaart, welke uitgereikt werd aan mannen en jongens, die zijn geboren voor 2 Fe bruari 1926, recht op het koopen van 50 gram scheerzeep, of een tube dan wel een pot scheercrême. V* V 5 5 V» SZ g ?«««««««««««<«««««««««««««««n: Mussolini heeft, naar het D.N.B. uit Rome meldt, het volgende telegram aan Hitler gezonden: Führer, de dagen, zoo rijk aar, gebeur tenissen. die wij tezamen in uw hoofd kwartier hebben doorgebracht, en de be zoeken aan onze troepen, die strijd voe ren tegen het bolsjewisme, zullen voor mij een onvergetelijke herinnering blij ven, zooals ik u reeds heb gezegd. Wat de Sovjet-Unie aangaat, ik heb ge. constateerd. dat de historische draag wijdte van onze revoluties zich steeds onweerlegbaarder openbaart, waardoor de Europeesche beschaving gered wordt van het doodelijke bolsjewistische gevaar. Ik keer terug naar Italië met een onuitwisch- baren indruk van den grooten arbeid, dien wij ondernomen hebben en met de zekerheid, die volstrekter is dan ooit, om trent zijn zegevierende voltooiing Aan vaard mijn hartelijksten dank voor de groote gastvrijheid, mij door u te midden van de dappere, onvermoeibare Duitsche strijdkrachten geboden en ontvang mijn hartelijke, kameraadschappelijke groe ten”. Tijdens dit bezoek hebben de Führer en de Duce zich naar belangrijke punten van het Oostelijke front begeven, waar bij ook een bezoek gebracht werd aan een der Italiaansche divisies, welke mee doen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Bij hun bezoek aan het Zuidelijke front werden de Führer en de Duce door den generaal-veldmaarschalk von Rundstedt verwelkomd. Bovendien werden bezoe ken gebracht aan de hoofdkwartieren van den Rijksmaarschalk en van den opper bevelhebber van het leger In het gezelschap van den Duce bevon den zich de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri; de chef van den generalen staf van de Italiaansche weer macht, generaal Cavallero; de kabinets chef gezant Anfuso als vertegenwoordi ger van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. die door ziekte ver hinderd was; de generaals Marras en Gandin, alsmede een reeks van andere hooge officieren van den generalen stat. De Duitsche ambassadeur von Macken sen en de Duitsche militaire attaché te Rome, luitenant-generaal von Rintelen. namen eveneens aan de reis van den Duce deel. Aan de politieke en militaire besprekin gen hebben van Duitsche zijde ook deel- zegevierende troepen schouder aan schou der oprukken tegen denzelfden wereld- vijand, tegen wien zij reeds in de jaren 1936 tot 1939 op Spaansch grondgebied gevochten hebben. Diep in het land der Sovjets zijn de Duce en de Führer gere den langs het front eener Italiaansche divisie, welker mannen er trotsch op gingen, dat hun Duce door zijn bezoek aan hen in het Oosten de beteekenis van hun optreden in het Europeesche ge- vechtsfront tegen het bolsjewisme onder streepte. Zoo werd dit uur, waarin de Duce en naast hem de Führer de solda ten van het fascisme in het veroverde vijandelijke land begroette, tot een uiter lijk hoogtepunt van dit bezoek van den Duce. Vier dagen duurde de samenkomst van den Duce met den Führer Het wa ren dagen, die even sterk in het teeken stonden van de kameraadschappelijke gesprekken der beide staatslieden onder vier oogen, als dat zij dienden tot ver scheidene afzonderlijke of gezamenlijke besprekingen met hun militaire en poli tieke medewerkers. Daartusschen lagen u urenlange reizen per vliegtuig, trein en hun 'auto. De groote trajecten van het Oos- De tweede dag was gewijd aan een gemeenschappelijken vliegtocht van den Führer en den Duce met hun militaire staven naar een bijzonder markant en fel omstreden punt der gevechten in het Oosten, waar na een refaraat over de ver overing van deze vesting door den bevel hebber van het leger aldaar, werd over gegaan tot een bezichtiging van het ter rein. Na een maaltijd aan de veldkeuken op het vliegveld werd naar het hoofd kwartier van den Führer teruggevlogen, waarbij de Duce als hartstochtelijk vlie ger meerendeels in de bestuurderskabine vertoefde bij den vasten vliegtuigbestuur. der van den Führer, S.S. Oberführer ka pitein Baur en dezen ook bij de bestu ring van het vliegtuig afloste. Een bezoek aan het hoofdkwartier van den rijksmaarschalk en opperbevelhebber van het luchtwapen, Hermann Göring, gaf den Duce en zijn militairen staf ver volgens een inzicht in de leiding van het Duitsche luchtwapen, dat zulk een toon aangevend aandeel heeft in de sucessen van de Duitsche weermacht. Op den vierden dag begaven de Führer en de Duce zich per vliegtuig naar een Italiaansche divisie in het gebied der krijgsverrichtingen aan het Zuidelijke front. Na een uitvoerig referaat over de situatie door generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, van wien de Sovjet- en de Britsche berichtendienst juist den avond te voren beweerd hadden, dat hij ge sneuveld was, bracht de commandant van het Italiaansche expeditiecorps den Duce rapport uit over het optreden van de aan hem ondergeschikte divisies. Met opge heven rechterhand begroette de Duce zijn soldaten, die ten strijde trekken, en hij reed tezamen met den Führer langs het front der divisie. Dien avond namen de Führer en de Duce na een laatste be spreking op de meest hartelijke wijze af scheid na 4 dagen van gemeenschappe lijke belevenissen en gemeenschappelij ken arbeid, welke stonden in het teeken van den opbouw van een nieuw Europa. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.N.B. 29 Augustus: De Führer en de Duce hebben in den tijd tusschen 25 en 29 Augustus een bijeen komst gehad in het hoofdkwartier van den Führer. Tijdens deze besprekingen, die in het hoofdkwartier van den Führer van het Noordelijke en het Zuidelijke front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kwesties, die de ontwikkeling en den duur van den oorlog betreffen, diepgaand besproken. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend in verband met de distributie van aardappelen: Gedurende het tijdvak van 3 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. werden in to taal vijf bonnen, te weten de nummers ,.29 reserve” tot en met „33 reserve" van de „bonkaart diversen” aangewezen voor het koopen van aardappelen Op deze bon nen kon een totale hoeveelheid van 10J k.g. aardappelen worden gekocht Aan gezien het weekrantsoen 3 k.g. bedraagt, d.i. dus in vier weken 12 k.g.. zijn de con sumenten in bovengenoemde periode van vier weken IJ k.g. te kort gekomen Ten einde dit tekort alsnog ter beschikking te stellen, zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „34 reserve" gemerkte bon van de „bonkaart diversen” recht geven op het koopen van 4| k.g. aardappelen, waarmede de hoeveelheden, welke in vorige weken te weinig beschikbaar werden gesteld, thans volledig zijn ingeloo- p e n. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bon reeds heden, 30 Augustus, geldig is. lende gegevens verstrekt over den in houd der besprekingen, welker beteeke- nis door dit feit alleen reeds naar voren dringt. In zijn beknopte en nauwkeurige formuleering geeft het communiqué uit drukking aan de elementen van de Duitsch-Italiaansche samenwerking en aan het doel van hun wapenbondgenoot- schap n.l. den onwrikbaren wil om den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten en daarmede na de vernieti ging van het bolsjewistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting een nieuwe Europeesche ordening tot stand te brengen in den zin van een uitgebreide samenwerking tusschen alle volkeren van dit continent. In de waarlijk opbouwen- Toilet- en huishoudzeep Gedurende het tijdvak van 1 Septem ber tot en met 30 September a.s. geeft de met „113” genummerde bon van de „bonkaart algemeen” alsmede de met „B zeep” gemerkte bon van de zeepkaar- ten P en Q, welke respectievelijk aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep: hetzij 200 gram zachte zeep; (samenstelling van. voor 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 300 gram zachte zeeppasta; hetzij 250 gram zeeppoeder;- hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „B toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar is uit reikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ont vangst te nemen en pas daarna een hoe veelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in be handeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor zoogenaamde „waschverzenders”, die slechts als tusschenpersoon tussschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café’s enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. Naar aanleiding van de radiorede van den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof, van Dam, hebben wij reeds aandacht gewijd aan de daarin ontvouwde wijzigingen in ons volksonderwijs; in het bijzonder de in voering van de Nederlandsche volks school met acht leerjaren (met ingang van den cursus 1942’43 zal, zooals men weet, aan de 7-jarige lagere school een achtste leerjaar worden toegevoegd), de erkenning van het principieele karakter van de bijzondere school, de hervorming van het volksonderwijs (het lagere on derwijs) in een meer dan voorheen op de practijk des levens gerichten zin, en de zoo noodzakelijke verbetering van het onderwijs in de Nederlandsche taal. Wij zijn ons bewust, dat aan deze plannen verschillende practische of technische moeilijkheden verbonden zijn, die in het bijzonder in dezen tijd van oorlog en bezetting niet gering zijn, doch ook voor normaleren tijd onder de oogen dienen te worden gezien. B.v. de aanpassing aan de practijk van het leven en van de arbeidsmarkt, aan de materieele behoeften in het bijzonder van arbeidersgezinnen, aan andere vor men van onderwijs; eveneens de eisch om te zorgen voor niet alleen in aantal vol doende maar ook voor dit onderwijs ge schikte leerkrachten, hetgeen beteekent, dat de opleiding van de onderwijzers in verband mét de nieuwe eischen moet worden herzien. Dit alles zijn echter onderwerpen van specifieken socialen en onderwijskundigen aard, die het best door de mannen van het vak kunnen worden bekeken. In zijn rede heeft prof, van Dam o.m. nog bijzondere aandacht besteed aan het onderwijs in het Duitsch en aan de licha melijke opvoeding op de volksschool. Wat het eerste betreft, verklaarde hij uitdruk kelijk, een zekere onrust, welke is gewekt ioor de vroegere mededeelingen over de invoering van het Duitsch op de Neder landsche lagere school, te kunnen weg nemen. Op den voorgrond stelt de secretaris generaal de noodzakelijkheid, dat iedere Nederlander eenigszins vertrouwd geraakt met de Duitsche taal, de taal van het groote land, dat over een aanzienlijke lengte direct aan het onze grenst en waar mede steeds nauwe relaties van handel en verkeer enz. hebben bestaan en ook na den oorlog zullen blijven bestaan. Door vertrouwdheid met die taal, zei prof, van Dam, zal de mogelijkheid voor alle Neder landers om naar Duitschland te gaan, met Duitschers om te gaan of bij gebleken werkloosheid in Duitschland te gaan wer ken, worden vergroot. Hij dacht hierbij aan de toekomst van ons volk in een toe komstig Europa. Daarnaast wees hij op het gevaar van een bederf van onze eigen, Nederlandsche taal, tengevolge van het contact (dat door de bezetting van ons gebied thans noodzakelijkerwijze wel zeer groot is geworden) tusschen Nederlanders en Duitschers zulks vooral door de tege lijkertijd groote overeenkomst en groote verschillen tusschen de beide talen. Om dit dreigend taalbederf tegen te gaan is naast goed onderwijs in het Nederlandsch ook eenige kennis van het Duitsch noodig, opdat men de verschillen beseffe en tegen het opnemen van onzuiverheden in de eigen taal kunne waken. De zorg voor een ongerepte eigen taal is een belangrijke factor voor het zoo dringend geboden be waren van het volkseigen karakter. Zou men echter daarop hebben wij vroeger al gewezen reeds bij het zeer jonge kind béginnen met onderwijs in het Duitsch, tegelijk met dat in het Neder landsch of vóór de kennis van onze eigen taal voldoenden vasten vorm heeft aange nomen, dan zou het ernstige gevaar drei gen, dat men bij den leerling verwarring schept en juist de onzuiverheid van taal in de hand werkt. Ook prof, van Dam heeft thans als zijn vaste overtuiging uit gesproken, „dat men met het onderwijs in een vreemde taal en vooral in het zoo verwante Duitsch, niet mag beginnen vóór dat het kind voldoende kennis van den bouw en de spraakkunst van zijn eigen taal heeft verworven en de geestelijke rijp heid bezit om de beginselen van een vreemde taal in zich op te nemen”. Hij wil dan ook de eerste zes jaren aan de lagere school geheel vrij laten van dit onderwijs en met het Duitsch pas in de zevende klasse een begin maken (met in gang van het nieuwe schooljaar 1941’42). Op alle (dan 8-jarige) lagere scholen zal in het 7e en het 8e leerjaar drie uren per week onderwijs in het Duitsch wor den gegeven. Veel zal, ook voor het behoeden van den eigen Nederlandschen volksaard, hier bij afhangen van de geschiktheid van de onderwijzers voor dit taalonderricht en van het leerboekje, dat, naar prof, van Dam heeft meegedeeld, in voorbereiding is teneinde de bezwaren te ondervangen, welke aan dit onderwijs aan zoo jonge kinderen zijn verbonden. Dit boekje, dat de grondbeginselen van het Duitsch vol gens een nieuwe op den leeftijd berekende methode zal onderwijzen, zal op alle scho len in Nederland moeten worden gebruikt. Teneinde het daarvoor geschikt te houden, zoo verklaarde de secretaris-generaal, „zal het zich van elke politieke uiting en partijkiezing onthouden”. Op andere onderdeden van de onder wijshervorming, o.m. de lichamelijke op voeding, kernen wij nog terug. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 1 September 1941 tot en met Dinsdag 30 September 1941 de met ,05 K F.” gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brand stoffen, al dan niet in combinatie, met petroleum zijn aangewezen, recht geven op bet koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fa- brieksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven de met „generator-anthraciet negen de periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 h.l. (max. 75 k.g.) anthracietnootjes v of 50 k.g. turfcokes, terwijl de met „generatorturf negende pe riode” gemerkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Regeling voor de aflevering van generator-anthraciet. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1941 generator-anthraciet (magernootjes 5 van de Willem Sophia en Domaniale mijnen) voor auto’s en smalspoorlocomotieven ten behoeve van kleinverbruikers dit zijn zij die maan delijks minder dan 20 ton generator- anthraciet noodig hebben uitslui tend verkrijgbaar zal zijn bij de 4 groote benzinemaatschappijen (Shell, Standard, Texaco, en Sinfina) en bij de door haar daarvoor aangestelde wederver- koopers. Door deze regeling zal het voor hou ders van auto-gasgeneratoren mogelijk zijn hun anthraciet, evenals dat thans het geval is met hout en turf, te betrekken bij een groot aantal (plm. 600) verkoop plaatsen, gelegen aan de groote verkeers wegen en verspreid over het geheele land. De generator-anthraciet zal, voor zoo» ver mogelijk, in gedroogden en gezeefden toestand verkrijgbaar worden gesteld in papieren zakjes van 1/10 h.l. tegen een prijs van 0.33 per zakje. Houders van auto-gasgeneratoren, wier maandverbruik aan generator-anthraciet 20 ton of meer bedraagt, kunnen als groot verbruikers bij het rijkskolenbureau worden geregistreerd en zijn in dat ge val gerechtigd generator-anthraciet direct per wagon van de mijn te betrekken, waartoe zij de hun door den rijks (hoofd) inspecteur van het verkeer afgegeven machtigingen aan het rijkskolenbureau kunnen inzenden. Grootverbruikers die direct per wagon van de mijn betrekken, zyllen echter zelf voor het drogen en ze ven van de ontvangen generator-anthra ciet dienen te zorgen. Verbruikers, die in verband met hun brandstofverbruik voor andere doeleinden bij het rijkskolenbureau als grootindus trie zijn ingeschreven, kunnen met be trekking tot hun afnamé van generator- anthraciet voor smalspoorlocomotieven een uitzondering vormen en door het rijksko lenbureau als grootverbruikers worden beschouwd De vorige week kon er reeds op wor den gewezen, dat de tijdelijke moeilijkhe den bij de aardappelvoorziening tot het verleden behoorden. Bovenstaand bericht bevestigt, dit wel zeer duidelijk. Het rant soen van 3 k.g. aardappelen per week, dat als het „normale” rantsoen wordt be schouwd. kan niet alleen weer worden verstrekt, doch hetgeen in Augustus te weinig beschikbaar werd gesteld, is ge heel ingehaald. Dit is zeer verheugend, omdat in dezen tijd van beperkt broodrantsoen de aard appelen een nog belangrijker plaats in nemen bij de voeding van ons volk Dit komt wel duidelijk tot uiting, wan neer men het rantsoen van 3 k.g. per week vergelijkt met het vroegere aardappel- verbruik. Dit bedroeg niet meer dan 2 k.g per week. De schaarschte van andere levensmid delen heeft de overheid genoodzaakt het rantsoen 50 pCt. hooger te stellen dan het pormale verbruik van vroeger. Dit is eigenlijk op zichzelf al een vol doende verklaring, voor de tijdelijk opge treden moeilijkheden. Ook vroeger Destonden deze moeilijk heden, doch toen spraken zij niet zoo tot het publiek. In normale jaren ging vóór 1 September het rooien en leveren van aardappelen door de telers ook nooit veel uit boven de dagelijksche behoefte Op de vrije markt kwam dit dan in den prijs tot uiting. Het gebeurde ook toen wel eens, dat de aardappelhandel tijdelijk met groote moeilijkheden te kampen had, als er door heel slecht weer maar weinig aardappelen geleverd werden. Thans had men te doen met gefixeerde prijzen en daarbij met een 50 pCt. hooger verbruik en het is dus geen wonder, dat stagnatie optrad, toen de aardappelen niet meer uit voorraden konden worden gele verd doch voor het verbruik moesten wor den gerooid. Hierbij komt nog, dat de weersomstandigheden dit jaar ernstig heb ben tegengewerkt. De groei van alle soor ten aardappelen was door het koude voor jaar en den buitengewoon drogen voor zomer 2 a 4 weken ten achter Desondanks moesten de vroege aardappelen toch op den normalen tijd, wórden gerooid, om in de behoefte te kunnen voorzien. Het ge volg was uiteraard een aanmerkelijke op- brengst-vermindering. Het leed is nu echter weer geleden en overal zijn thans ruim voldoende aardap pelen te krijgen. o

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1