enz. per Tel: 11.21.30* De val van Reval Baltisch-Port en VOOR DEN PUZZELAAR WHISKY De echte Schotsche Whisky Steeds tot Uw dienst! Tel: 11.21.30* uur Vanaf Maandagmiddag I te bestellen GEMENGD NIEUWS Naar bioscoop, theater, relaties (2 personen) DE JAPANSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN De toestand in Iran De groote beteekenis voor de Duitsche Weermacht <9 39 Ie bl. pag. 2 Drie koopvaarders in de Finsche Golf vernietigd Spoorwegverbinding St. Peters- burg-Moskou overschreden ENGELAND Britsche aanvalcpoging verijdeld Te water geraakt en verdronken ding met Finland VEREENIGDE STATEN HARRIMAN GAAT NAAR MOSKOU AUSTRALIË INKOOP GOUD en JUWEELÉg Ook ZILVER tegen hoogen prijs. J. C. VERMAAT Jr., Juwelier THOMSONPLEIN 18 TEL. 33 332. ZWITSERLAND De kolensituatie in Zwitserland Duitsche bladen over de beteekenis van de ontmoeting op het schier- HAXGSCHE COURANT Zaterdag 30 Aug. 1941 Laval’s toestand jlfpl verergerd Nog een waarschuwing van Tokio De ondergang van de „Aguella” en de „Storck” Luchtaanval eiland Kola Collette heden voor de rechtbank 6 >9 L32 —^4 RECLAMES. niet afstaan. 6 13 18 United “The Highlander" Eerste aanslag 70 et, waarvoor 800 meter wordt gereden. 25 et. per km. Wachten 1.65 per uur. zullen de bolsjewisten in uw land bin nendringen”. Duitsche troepen - trof bomtreffers op een vijandelijken kruiser. An- schillende plaatsen In lichterlaaie. dere Duitsche vliegtuigen bombardeer den spoorlijnen om Kandalasja, welke over groote trajecten werden vernield. Elders werden bolsjewistische colonnes voertuigen vernietigend getroffen. De strijd in het gebied van Saila De reeds gemelde omsingeling en ver nietiging van 2 Sovjet-divisies in het ge- Het Duitsche luchtwapen heeft giste ren bij de bestrijding van vijandelijke schepen in de Finsche Golf, opmerke lijke resultaten behaald. Op dien dag werden in totaal 3 koopvaardijschepen met tezamen 1000 brt. door bomvoltref- fers tot zinken gebracht. Bovendien wer den 7 koopvaardijschepen, waaronder een groot schip van 10.000 brt. bescha digd. Voorts plaatsten Duitsche ge vechtsvliegtuigen in dezelfde wateren de woorden van dit communiqué, zoo be sluit de bijzondere correspondent van het D.N.B. in het hoofdkwartier van den Führer, ligt het reêele programma voor een nieuw Europa besloten, dat zich van zijn groote zending bewust Is en elke in menging ran een ander halfrond van de hand wijst, voor een Europa, dat beslo ten is, zijn vraagstukken zelf op te los sen en het welzijn van al zijn volkeren te behartigen. Nadat eenheden van het Duitsche leger reeds de belangrijke spoorverbinding St. PetersburgMoskou ten Noorden van het Ilmenmeer hadden overschreden, hebben ook formaties van het Duitsche lucht wapen Donderdag haar doeltreffende aan. vallen op andere naar St Petersburg lei dende spoorlijnen voortgezet. Op verschei dene plaatsen werd de rails losgerukt en voor elk verkeer onbruikbaar gemaakt. In de wateren van Oessa namen vliegtuigen een vijandelijk transportschip waar. Een bom trof het vaartuig van 4000 b.r.t., waardoor dit zoo ernstig beschadigd werd, dat het ter plaat se bleef liggen. Duitsche gevechtsvliegtui gen zetten hun aanvallen op spoorlijnen en spoorwegcomplexen in den centralen sector van het Oostelijk front met succes schrijft o.a.: rust zijn wan- De Turksche neutraliteit Het D.N.B. meldt uit Ankara: Officieele Turksche kringen onderstreepen opnieuw de neutraliteitspolitiek van Turkije en ge ven als hun meening te kennen, dat geen enkele druk, van welke zijde die ook mag komen, in de politiek van Turkije veran dering zal brengen. Besprekingen te Teheran Naar S.P.T. uit Ankara meldt, worden op het oogenblik te Teheran besprékin- gen gevoerd door de Iransche regee ring en vertegenwoordigers van de re- geeringen van Engeland en de Sovjet unie. Radio Ankara meldt, dat volgens de laatste berichten van de grens de Sovjet- Britsche opmarsch voortduurt. De Engelsche autoriteiten in Iran zijn naar S.P.T. meldt, voornemens zoo snel mogelijk alle verkeerswegen in het land te verbeteren en uit te breiden, hetgeen in verband zou staan met de binnenkort via de Perzische Golf te verwachten Ame- rikaansche leveranties van oorlogsmate riaal. Over de sterkte van de Engelsche bezet ting in Iran is nog geen beslissing ge vallen, naar uit Teheran wordt vernomen. Deze beslissing is een kwestie van bui- tenlandsch politieken aard en moet dus door de met die men. Amerika en het Japansche protest In een speciaal bericht uit New York deelt „Tokio Asahi Sjimboen” mede, dat minister Huil op 27 Augustus heeft ver klaard, dat het Japansche protest, in zake het varen van Amerikaansche tankschepen naar Wladiwostok, onder verwijzing naar de vrijheid ter zee, ge negeerd zal worden. VERKLARING VAN BEAVERBROOK NA TERUGKEER UIT AMERIKA De „Times” meldt, dat lord Beaver brook na zijn terugkeer uit Amerika verklaard heeft, dat de Vereenigde Sta ten thans hun ijzer en staal voor de eigen bewapeningsproductie noodig heb ben en van hun voorraden niets meer aan Engeland kunnen afstaan. De geesten toen reeds geweken te zijn. Een aanvalspoging van Britsche bom menwerpers, welke gisteren in de och tenduren onder zware bescherming van jagers, het bezette Fransche gebied pro beerden te naderen, is door den Duit- schen afweer met succes verijdeld. Negen Britsche vliegtuigen werden neer gehaald, waarvan 8 in luchtgevechten en 1 door de luchtdoelartillerie. Slechts 1 Duitsch toestel ging verloren. De verliezen van de Engelsche lucht macht in den afgeloopen nacht aan het Westelijke front, zijn hiermede tot 38 machines gestegen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland In den afgeloopen nacht zijn Engel sche vliegtuigen naar Zuidwest-Duitsch- land gevlogen. Zij wierpen bommen uit, welke brand veroorzaakten in woonhui zen. Er werden eenige personen gedood en gewond. De luchtafweer schoot 1 vliegtuig neer. moet dus Engelsche regeering. in overleg der Sovjet-Unie, worden geno- Te Amsterdam is gistermiddag een vijf jarige jongen, J. P. M.. wonende in de 2e Leliedwarsstraat, bij het spelen op da Egelantiersgracht nabij de 2e- Linden dwarsstraat te water geraakt. Hoewel men er spoedig in slaagde het knaapje uit het water te halen, bleken de levens Als aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren, verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde het volgende Zooals te voorzien was zijn Reval en Baltisch-Port zeer snel in Duitsche han den gevallen nadat de Sovjets onder wan hopige gevechten tevergeefs hadden gepro beerd over zee te ontkomen. Deze evacual tie zou hun evenwel niet veel baten, daar de naar het Oosten teruggevoerde Sovjet troepen in het gebied om St. Petersburg slechts in een nieuwe vernietigende om singeling zouden kunnen geraken. Het be. zit van Reval als laatste Baltische haven, welke den Sovjets tot dusver nog was overgebleven, is voor de Duitsche Weer- macht vooral daarom van zoo groote be- teekenis, omdat de afstand van hier tot aan de Finsche hoofdstad Helsinki door de lucht slechts 90 k.m. bedraagt, zoodat dus een rechtstreeksch contact met het verbonden Finland inplaats van als tot dusver over Zweden niets meer in den weg staat. Het steunpunt Baltisch-Port speelde aan de Zuidkust van de Finsche Golf ongeveer dezelfde rol als Hangö in het Noorden, dat in 1940 van Finland werd afgedwongen en thans nog in handen van de Sovjets is. De aanvoer naar Hangö en naar de Bal tische eilanden Oesel en Dagö loopt thans over de geheele lengte van de Finsche Golf van de Noord- en van de Zuidkust af, ge vaar. Het persbureau der Sovjets heeft Woensdag toegegeven, dat Dnjepropetrowsk door de strijdkrachten der Sovjets is ont ruimd. Daarmede is definitief de legende uit de wereld geholpen alsof *t den Sovjet troepen nog mogelijk geweest zou zijn, zich ten Westen van den Dnjepr te hand haven. Met het verlies van Dnjeprope trowsk hebben de Sovjets definitief de hoop moeten opgeven de te verwachten verdere operaties van den Duitschen Zui. delijken flank in den kiem te kunnen smo ren. Tegenover het bericht van den Ame. rikaanschen zender Boston, dat de stad Gomel door de Sovjets is heroverd, kan ge constateerd worden, dat Gomel reeds min stens 50 k.m. achter het inmiddels opge schoven Duitsche 'ront ligt en dat er van eenigen tegenslag aan Duitsche zijde geen sprake kan zijn. Integendeel, ook de Duit, sche aanvalsbewegingen in het gebied voor Gomel verloopen buitengewoon gunstig. President Roosevelt heeft op de pers conferentie bekend gemaakt, dat zijn vertegenwoordiger te Londen voor leve ranties van oorlogsmateriaal aan Enge land, Harriman, als leider van de Ame rikaansche missie naar Moskou zal gaan. Tijdens zijn afwezigheid te Lon den, zal de chef der inkoopafdeeling van het Amerikaansche bewapeningsbureau, John Biggers, hem met den rang van gezant vervangen. Harriman zal slechts korten tijd te Moskou vertoeven. Roose velt kon het tijdstip van vertrek van de Amerikaansche missie nog niet aaa- geven. MILITAIRE MISSIE NAAR HET OOSTELIJKE FRONT Het ministerie van Oorlog maakt be kend, dat een militaire missie onder leiding van den bevelhebber van het luchtcorps van het leger, generaal- majoor George Brett, een reis naar de fronten in het Naburige Oosten, de Mid- dellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan zal ondernemen. Het doel van deze reis is, naar verluidt, „de ontwik keling en bezorging van alle vliegtuig types en vliegtuigbewapeningen, die momenteel aan de vijanden van de as geleverd worden, te bevorderen”. MENZIES BLIJFT MINISTER VAN DEFENSIE De pas afgetreden ministerpresident in het Australische kabinet, Menzies, blijft als minister van defensie aan hef kabinet verbonden. De eenige wüziging is de aflossing van Menziés door Faddea als ministerpresident. Fadden blijft tevens minister van financiën. Hij ver. klaarde evenwel, dat er na de debatten over de begrooting, de volgende maand een reorganisatie van het kabinet zal plaats hebben. Voorts heeft de nieuwe premier den gouverneur-generaal de verzekering ge. geven, dat de verandering in het kabi. net geenszins zal leiden tot een veran- dering in den koers der buitenlandsche politiek. Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen/ - „Times” merkt naar aanleiding hiervaj, op, dat dus dé vÖórraden oud ijzer than; in vollen omvang dienen te worden aan. gesproken. Bovendien moet men echtet binnen de allernaaste toekomst de in;a, metingen van oud ijzer in het gehee;5 land bespoedigen en intensiever maken, Ofschoon Zwitserland van Duitschland thans meer kolen krijgt, zal, naar mt een bekendmaking blijkt, de aflevering van brandstoffen in den komenden win, ter zoo beperkt worden, dat in enkele streken de kerkelijke gemeenten genoot}, zaakt zullen zijn, hun godsdfënstoefenin. gen gemeenschappelijk in één gebouw t, houden. Particulieren mogen niet harder stoken dan noodig is, om een gemiddelde temperatuur van 18 19 graden Celsiuj te bereiken. De bioscooptheaters mogen geen middagvoorstellingen meer geven, Zij moeten op 5 dagen in de week hiq eerste voorstelling om 5 uur laten be. ginnen. Alle café’s moeten in den ko, menden winter op alle weekdagen, be. halve op Zaterdag en Zondag om 11 uu, sluiten. Tijdens hef weekeinde is het sluitingsuur op middernacht bepaald. In het algemeen zullen particulieren slechts 50 pCt. van hun vooroorlogsche gebruik van kolen ontvangen. Fabrieken e nzaken krijgen wat meer. In den ko. menden winter zullen de winkels ook op Zaterdag open mogen blijven, hetgeen ip den vorigen winter niet geoorloofd waa, De bijeenkomst van Führer en Duce aan het Oostelijke front staat in het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche ochtendbladen. De gebeurte nis wordt niet slechts besproken in den samenhang eener bespreking van de militaire en politieke kwesties, waarin de vaste wil der beide leiders tot uit drukking komt, den oorlog tot aan bet zegevierende einde voort te zetten, doch de bladen plaatsen vooral de gedachte op den voorgrond, dat de inrichting van een nieuwe Europeesche ordening een groote ruimte in de besprekingen heeft ingenomen. De „Deutsche Allgem. Ztg.” wijst er op, dat de toekomst van het continent van twee kanten volkomen onzeker ge maakt werd, n.l. door den aanval van het reactionaire Westen en door de voor den sprong gereed staande terreur van het Oosten. De overwinning naar beide zijden, zoo schrijft het blad, is echter geen egoïstisch doel ten eigen bate, doch een verplichting, d door het wegnemen van de oorlogsoorzaken der landen van het continent een punt zet achter het Europeesche verleden. Als vrucht van deze overwinning wordt de mogelijkheid van een nieuw leven geopend in vrede en samenwer king op het continent. Het blad spreekt voorts over de tegenstelling welke tus- schen de samenwerking van Führer en Duce eenerzijds en de propagandisti sche phrasen van Churchill en Roose velt bestaat. Deze zijn aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan uit gegeven, zonder het continent te berei ken. „Zwölf Uhr Blatt” schrijft, dat men in de formuleering der zinnen van het communiqué over de ontmoeting tus- schen Hitler en Mussolini duidelijk het scheppende program van den Europee- schen opbouw kan bespeuren. Want in derdaad, zoo vervolgt het blad, zijn deze twee groote landen van Europa heden reeds in het bezit van de politieke op dracht der voornaamste staten van het continent. De „Berliner Lokal Anzeiger” geeft Horizontaal: 1. Soort hert. 4. Bordspel. 7. Volksafdeeling in Indië en Egypte. 9. Grondslag. 13. Bijbelsche vr naam. 14. Met gras begroeid duin. 15. Rangtelwoord. 18. Meisjesnaam. 17. Land tong. 18. Zestiende-eeuwsch blaasinstru ment. 20. Schrikbewind. 22. Licht geweer geheeten naar den uitvinder. 26. Bes. 30. Plaatsje in Gelderland. 31. Weermacht 32. Ongerijmd, dwaas. 33. Oude lengte maat 34. Lof 35. Lang oorlogsvaartuig. 37. Marterachtig roofdier 39, Deel van het lichaam. 40. Onverdeelde gemeente- wgide. Groote branden in Viipuri Officieel wordt bekend gemaakt, dat Finsche vliegtuigen in den vorigen nacht s op verscheidene plaatsen te Viipuri' (Wi- borg) groote branden hebben waargeno men, welke door de bolsjewisten waren aangelegd. De branden konden wórden gezien tot aan de stad Lappenranta aan het Saima-meer. Thans rechfAtrepkschp. Vprhin- voort T«Iriike spoorwegcomplexen werden mans recniSireeKSCne verom- verwoest en verscheidene rijdende en stil staande treinen met troepen en materiaal door voltreffers vernietigd. Succesvolle militaire actie bi, Narva en Luga De gevechten in net gebied tusschen Narva en Luga zijn, naar van militaire zijde wordt gemeld, in den vorigen nacht zeer succesvol verloopen. De Duitsche troepen hebben op alle plaatsen de opge geven doelen bereikt. In dezen sector van het front werden 5000 gevangenen ge maakt; 23 Sovjet pantserwagens, 45 stuk ken geschut van verslhillend kaliber, een groot aantal mitrailleurs en granaatwer pers, stukken infanteriegeschut en hand- vuurwapens werden buitgemaakt of ver nietigd. Op verscheidene plaatsen trok ken de Duitsche troepen over de spoorlijn St. PetersburgMoskou, welke door de bolsjewisten taai wordt verdedigd. De bolsjewisten hebben een groot gedeelte van de nog overgebleven luchtmacht in den Noordelijken sector van het Oostelijke front geconcentreerd teneinde den niet te stuiten opmarsch van de Duitsche leger- afdeelingen te belemmeren. Alle pogingen om de Duitsche troepen tot staan te bren gen, zijn mislukt. In de Oekraine hebben de Sovjets Don derdag geprobeerd op verscheidene plaat sen den Westelijken oever'van den Dnjepr ten Zuiden van Kief te bereiken. De voor bereidingen voor deze poging op den Oos- telijken oever werden door de Duitsche artillerie verhinderd. De Sovjets leden zware, bloedige verliezen. Bij Saporoshje heeft de Duitsche artillerie Donderdag een tamelijk groot riviervaartuig, waarmede de bolsjewisten een lading bommen stroom afwaarts trachtten te vervoeren, vernie tigd. Het schip vloog in de lucht. Verticaal: 2. Stad in Groenland. 3. Enkelvoudige stof. 4. Muzikant 5. Gedicht van Gorter. 6. Bekend Neder- landsch dichter. 7. Omvatting. 8. Opeen volgende reeks. 10. Kraakbeenige visch- 11. Wonde 12. Klap, slag. 19. Grappen maker. 21. Ik (Lat.). 22. De planten wereld 23. Tijdelijke verkeersomlegging 24. Hemelgeest 25. Witte mier. 26. Jo- hanneskever. 27. Larf der langpootmug- 28. Zuivelproduct. 29. Indische godheid- 36. Stad in Finland. 38. Telwoord. ambassadeur Nomoera, meldt de cor respondent te Washington van de „New York Herald Tribune”, dat de meenin- gen zeer verdeeld zijn over de kansen op succes van dergelijke pogingen. Eenige Amerikaansche waarnemers ge- looven, dat gezien de breede kloof tus schen de doelstellingen in het Verre Oosten van Japan en Amerika elke on- derhandeling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeeringsamb- tenaar heeft verklaard, dat de onder- handelingen tenminste tot een soort wa penstilstand in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan zouden leiden. Er zijn echter maar weinig opti misten, die deze meening deelen. De correspondent van de „New York Times” meent dat de komende onder- handelingen betrekking zouden hebben op het geheele complex van vraagstuk ken. Men kan nog niet voorzien, of er een formule gevonden kan worden, waardoor er een keerpunt kan ontstaan in de thans kritieke betrekkingen tus schen beide landen. Op de persconferentie heeft president Roosevelt geweigerd zich uit te laten over zijn gesprek met admiraal No moera. Het overhandigen van den persoonlij ken brief van prins Konoje aan presi dent Rooselvelt, wordt in Japan, aldus een officieele woordvoerder, beschouwd als een poging tot bijlegging van de sfeer van permanent niet-begrijpen, wel ke tot nu toe de politiek van de Ver eenigde Staten en Japan onderling be- heerscht. De stap van de Japansche regeering werd gistermiddag, na de buitengewone zitting van het kabinet, door een offici eel communiqué bekend gemaakt. Dit luidt aldus: „Admiraal Nomoera, de Japansche ambassadeur te Washington, heeft op 28 Augustus een bezoek ge bracht aan president Roosevelt en hem met het oog op den internationalen toe stand een boodschap van minister-presi dent Konoje overhandigd betreffende het Japansche standpunt (conviction) ten aanzien van de tusschen Japan en de Vereenigde Staten bestaande vraag stukken van den Stillen Oceaan”. In verband met den huidigen interna tionalen toestand wordt het probleem en de oplossing ervan, zoowel te Tokio als te Washington, beschouwd als een der belangrijkste buitenlandsch-politieke kwesties van Japan en Amerika. Geen ontspanning De Japansche bladen publiceeren het bericht van het onderhoud tusschen den Japanschen ambassadeur te Washing ton. Nomoera, en Cordell Hull zonder commentaar. In het algemeen kan men echter nu reeds zeggen, dat dit bezoek geen ontspanning in den toestand heeft gebracht, meldt S.P.T. uit Tokio. Groot opzien heeft een radiorede van een kapitein van den generalen staf, To- minaga verwekt. Hij richtte zich tegen de omsingelingspolitiek van de zooge naamde Abcd-alliantie en noemde cij fers, waaruit bleek, dat de Engelschen en Amerikanen en ook Ned.-Inaië hun troepen in Birma, Malakka, den Indi- schen Archipel en de Philippijnen be langrijk hebben versterkt, een bedrei ging, welke, volgens den spr., alleen slechts tegen Japan kan gericht zijn. Tominaga noemde de Vereenigde Staten den leider in het complot tegen Japan. In dit verband vermeldde hij het stre ven van Washington naar vliegtuigbases in China en Nederlandsch-Indië. In offi- :ieele kringen wordt deze redevoering, luist na het bezoek van Nomoera aan Huil, als een bewijs gezien, dat de moei lijkheden eerder toe- dan afnemen. Japansche waarschuwing aan Amerika en Engeland De woordvoerder van het bureau van inlichtingen te Tokio, heeft in een radio rede Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten aangespoord, hun houding te her-, zien. Het resultaat van de boodschap van Konoje, zoo verklaarde hij verder, is nog niet bekend, maar het Japansche volk blijft zich op het ergste voorberei den. Door hun hulp aan het bewind van Tsjang kai sjek. zijn de Britten en Ame rikanen de werkelijke verstoorders van den vrede in het Verre Oosten. Het onderhoud van Nomoera met Roosevelt en Huil Omtrent de bespreking van president j (tonden reeds fabrieksgebouwen op ver- Roosevelt en Hull met den Japanschen Naar te Lissabon wordt vernomen, is de Britsche vrachtboot „Aguella”, welke door Duitsche duikbooten uit een convooi werd weggeschoten, tegelijker tijd aan voor- en achtersteven door een torpedo getroffen, zoodat zij binnen 3 minuten zonk. Van de 68 leden der be manning konden slechts de kapitein en 6 man zich in veiligheid stellen. Van de 150 passagiers', die met dit schip van Engeland naar Gibraltar voeren, 'bht-~ breekt tot dusver ieder spoor. Het eveneens tot zinken gebrachte Britsche schip „Storck”, dat benzine voor de Britsche luchtmacht aan boord had, zonk zoo snel, dat geen enkel lid der bemanning zich in veiligheid kon brengen. Noorsch schip verloren gegaan Het Noorsche motorschip „Ida Knud sen” van 8900 brt., dat in Engelschen dienst voer, is verloren gegaan, zoo ver neemt het Noorsche handels- en scheep- vaartsblad via het Roode Kruis. Zestien leden der bemanning zijn in een red dingboot in de haven Las Palmas aan gekomen. uiting aan de hoop, dat uit dezen oorlog de Europeesche solidariteit moge ont staan. Om de overwinning te behalen, zoo schrijft het blad, staan de volkeren van Duitschland en Italië met hun vrien den schouder aan schouder. Zij zijn sterk genoeg om de overwinning te be halen. De ontmoeting der beide staats lieden zal daartoe in belangrijke mate bijdragen. De bedreiging met een bolsje wistische bezetting Press meldt uit Berlijn: In be voegde Duitsche kringen beschuldigt men Engeland er van dreigementen met een bolsjewistische bezetting te hebben ge bruikt, hetgeen men „bestiale methoden” noemde, om Iran te dwingen de Engelsch- Sovjetvoorwaarden aan te nemen. Men verklaarde dat de bedreiging met een bolsjewistische bezetting, een der voor naamste duimschroeven geweest schijnt te zijn om de regeering van Iran tot toe geven te dwingen. Engeland heeft Iran gezegd: „Hoe langer gij aarzelt om onze voorwaarden aan te nemen, des te verder bied ten Oosten van Salla, ging gepaard met geweldige marsch- en gevechtspres- taties van de Duitsche en Finsche troe pen, die in den voortdurend stroomenden regen steeds strijdende in het ongebaan de en onbegaanbare boschachtige- en moerasachtige terrein oprukten. Het gros van de 104de en 122ste vijandelijke infanteriedivisie werd bij deze gevech ten tot op enkele verstrooide deelen in gesloten en totaal vernietigd. De verlie zen van den vijand aan dooden en ge vangenen en de cijfers van den buit zijn niet te overzien. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdag een aanval ondernomen op belangrijke militaire doelen in Sovjet- steden van het schiereiland Kola. Toen de eerste golf vliegtuigen terugging, Italiaansche persstemmen De Italiaansche pers staat volkomen in het teeken van de ontmoeting tus schen Führer en Duce aan het Oostelijk front en schrijft, dat het Duitsch-Itali- aansche communiqué een ondubbelzin nig antwoord vormt op de schijnheilige verklaring der beide Angelsaksische de mocraten. De „Messagero" schrijft: „Tegenover de plannen van Roosevelt en Churchill plaatsen Führer en Duce een program, dat een blijveriden vrede en vruchtbare samenwerking tusschen alle volkeren van de geheele menschheid waarborgt. Dit program kan worden samengevat in de formule: wegneming der oorzaken van den oorlog, welke gelegen zijn in de onrechtvaardige verdeeling van de rijkdommen der wereld, en in het feit, dat de wereld verdeeld is in rijke en arme volkeren”. De „Popolo d’Italia” t „Europa zal geen definitieve hebben zoolang de oorzaken van sociale, moreele en economische orde, de vernietigende terreur van Mos kou en de hebzuchtige wurging der plu tocraten niet uit de wereld geholpen zijn. Hoeveel verhevener en menschelijker is het doel van Adolf Hitler en Musso lini, dan de taal die gesproken is aan boord van de „Potomac”. Tegenover de 8 punkin die verdwijnen in de nevels van den Oceaan, stellen de beide leiders der as slechts dit eene punt: De nieuwe ordening van Europa, gegrondvest op den vrede der rechtvaardigheid”. Omtrent de ontmoeting tusschen Hit ler en Mussolini, schrijft Stefani o.a. het volgende: „Het contrast tusschen de ontmoeting der beide leiders van de as en de ont moeting tusschen Roosevelt en Churchill welke plaats had in een welbeschutte baai onder beschertning van' talrijke Britsche en Amerikaansche oorlogsbo dems is te treffend om daaraan nog com mentaar te wijden. De twee groote lei ders van den wereldstrijd tegen het bols jewisme hebben elkaar ontmoet aan het front van de beide revoluties waar de legers van het nieuwe Europa den eind strijd voeren tegen het bolsjewisme. De ontmoeting van Führer en Duce heeft jegens de strijders van de beide revoluties bevestigd, dat het staal waar uit de Duitsch-Italiaansche as is ge smeed. harder en sterker is dan ooit. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Door het optreden van een lichte borstvliesont steking is de toestand van Laval verer gerd. Zijn temperatuur bedroeg gister avond 39.6 graden. Er is een nieuwe Röntgenfoto gemaakt, waarvan het resul taat bevredigend genoemd wordt. De vrouw en de dochter van Laval zijn gisteren naar het ziekenhuis gegaan, waar zij bij Laval werden toegelaten. Zij mochten echter niet met hem spre ken. De toestand van Déat is ernstiger ge worden. Er heeft zich bij hem bloedver giftiging voorgedaan. Admiraal Darlan heeft het volgende telegram aan Laval gestuurd: „Ik ver oordeel den laffen aanslag, waarvan gij het slachtoffer zijt geworden en ik doe u met de uiting van mijn sympathie mijn beste wenschen toekomen voor een spoedig herstel”. De huisarts van Laval is uit het on bezette gebied in Versailles aangeko men en heeft zich naar het ziekbed be geven. De legionnair, die bij den aan slag aan den arm gewond werd, is gis teren uit het ziekenhuis ontslagen. Talrijke officieele vertegenwoordigers van Frankrijk hebben Laval in het zie kenhuis opgezocht, o.a. de minister van binnenlandsche zaken, de ambassadeur Scapini, en de president van de Parij- sche politie. Ook de Duitsche ambassa deur Abetz, in gezelschap van den ge zant Schleier, heeft zich Donderdag naar Versailles begeven en aan het ziekbed van Laval en Déat vertoefd. Te Vichy worden alle berichten over den toestand van Laval en Déat met de grootste belangstelling gevolgd. „Paris Midi” meldt, dat de dader van den aanslag, de communist Collet te, reeds heden voor een bijzonder ge rechtshof te Parijs zal moeten verschij nen. Collette heeft geweigerd een advo caat te nemen. De politie heeft nog bekend gemaakt, dat men nog niet heeft kunnen nagaan, wat Collette in de laatste dagen en uren voor den aanslag heeft uitgevoerd. Ook moet nog worden onderzocht, of hij alleen heeft gewerkt en of hij vrienden en verwanten op de hoogte van zijn plannen had gesteld. Maarschalk Pétain is gistermorgen uit Vichy te Auch aangekomen, waar hij den plaatsvervangenden ministerpresi dent Darlan ontmoette. De staatssecre taris van binnenlandsche zaken, Pucheu, is uit Parijs te Vichy aangekomen om de regeering rapport uit te brengen over den aanslag te Versailles. Pétain en Darlan zullen voortdurend met Vichy in telefonische verbinding blijven. Naar men zegt, zal Pucheu spoedig een ver klaring aan de pers verstrekken, waar in over de regeeringsmaatregelen ter onderdrukking van het terrorisme zal worden gesproken. Men verwacht dat, als Pétain en Darlan morgen te Vichy zijn teruggekeerd, een ministerraad voor Maandag of Dinsdag bijeengeroe- ?pen zal worsen, welke zich met de situatie zal bezig houden. Men neemt aan, dat de banden tus schen Parijs en Vichy zich, als gevolg van den aanslag te Versailles, zullen verstevigen, daar men er in beide ste den van overtuigd is, dat de aanslag het gevolg is van communisme en Gaul- lisme. 16 2.1 ij 25 28 34 3'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2