1« M SCTAAHWBMEK UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN TIJDSCHRIFTEN FAMILIEBERICHTEN OFFICIEELE BERICHTEN ONDERWIJS EN KERK TOEGEZONDEN BOEKEN Tc2xa2 Ta2a4 Ta4xa5 JACK en CONNY WILLARD AccoeoeON vrtuozen FRANS STEFFAN'S SHOW EN BAR ORKEST HANSI RENE LINA SARI OPENING WINTERSEIZOEN no geheel» restauratie door JOOP GEESINK HAAGSCHE COURANT Maandag 1 Sept. 1941 3e bl. pag. 2- Long» Houhlroa» 5, Don Hoog Werd door H. J. Smulders met geb. Zwart 7 t 4 3' uit de Staatscourant Zwartdr. M. Euwe b t b K e e a De Hen- Lc39. d5 leidt MONSTER c6xd5 E BRUILOFT VAN FIGARO is echter remise E LIER Le6—d7 Eerste voorstellingen van het Residentie Tooneel d Wit Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Arnhem ds. J. G. van Min nen, Huizen en ds. W. Kremer, Leeuwar den. Td8xd5 Tc8c2 Kf8—e7 e5xd4 Lc5—b4t e7e5 Pb8—c6 Lf8—c5 DANSE ACROBATKJUE Pf6xd5 Pc6—e7 0—0 c7c6 UNE VEDETTE FRANCAISE MAANDAG 1 SEPT. 4.30 UUR Correspondentie-adresdr. M. Euwe, Joh. Verhulststraat 183 A’dam-Z. hagen, z. Overleden: I. E. C. Brocx, vrouw van F. H. Versteegh, 60 j. - A. van Egmond, weduwnaar van A. M. Willemsen, 79 j. - U. E. van der Voort, 14 j. - D. Heuvel man, weduwe van C. A. Faber, 58 jaar. Delft. Ondertrouwd: C. den Eisen en A. D. Lukas. - J. D van Heusden en W. Rietdijk. - J. Ch. J. van Lieshout en P. E. Versteeg. - H. J. Oldriks en A. J. van der Gaag J. Post en M. B. den Hollan- G. M. Verhagen en F. van der de Italiaansche zooals 4. Pc3, 4. d3 of 4. 00, zijn minder effectief WESTLAND Overzicht bloemenveilingen Langzamerhand begint de aanvoêr van de chrysanthen wat ruimer te worden, en het zijn voornamelijk de trossoortèn die ter veiling komen. Toch heeft die grootere aanvoer geen invloed gehad op de prijzen, welke nog gunstig genoemd kunnen worden. Voor Page werd tot 35 cent besteed, een prijs, welke in lang niet is verkregen. Voor de anjers blijft goede vraag bestaan, en al is de aanvoer,niet buitengewoon groot geweest in de afgeloo- pen week, zoo maakte dit product toch wel een belangrijk deel der aanvoeren uit. De kwaliteit liep iets terug, doch er werd to$h plm. tien cent per stuk besteed. In de potplanten zijn het voornamelijk bego nia’s, waarvan nog mooie kwaliteit te zien was. De prijs liep wat terug. Voor de dahlia’s werden ook behoorlijke prijzen betaald, evenals voor plumosa. De eerste veiling. Vonof 4.30 uur volledig orlcert on ortóten programma Divetw soorten Jenever, uitgebreid bittergarnituur. man. - werpen. Loof. Bevallen: C. Kamphorst geb. Zonne veld, d. Overleden: J. M. v. Dam, 74 j. Zwart streeft naar een spoedige afwik keling. Slechts op deze wijze kan hij vol doende remisekansen behouden. Overigens kwam ook de afwikkeling 17. Pg6 in aanmerking. Na 18. Pd5 Pe519. Pe7f, Kh8 20. de5Tae8 21. Pf7 :t, Tf7 22. Lf7 Te7 kan zwart ern- De „W e r e 1 d k r o n i e k” van deze week bevat o.m. een fraai geïllustreerd artikel over de, wat het interieur betreft, ruimste kerk van Friesland, de St. Maar ten te Bolsward; de ontdekking van een schilderijtie van Jan Steen; het leven van de Kolibrie (die ook wel „vliegende dia manten” worden genoemd). In de serie „Boeken van Toen” wordt het verhaal van J. J. Cremer, „Kruizemuntje” gege ven. Verder bevat dit nummer .de gewone rubrieken, Korte verhalen, feuilleton en een artikel betreffende een belangrijke vinding op het gebied van gasgenera toren. Bij beschikking van de secretarissen- generaal van de departementen van Land, bouw en Visschepj en van Binnenlandsehe Zaken is aangewezen tot plaatsvervanger van den directeur.generaal van den land bouw ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, in specteur van den landbouw te ’s-Graven. hage. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen: is aan den inspecteur voor de prijsbe- heersching te Arnhem toegevoegd als toe. gevoegd-inspecteur voor de prijsbeheer. sching, bevoegd tot het opleggen van tuchtrechtelijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, mr. A. C. van den Brand, wonende te Barneveld. is, als toegevoegd inspecteur voor de prijsbeheersching enz. toegevoegd aan den inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s.Gravenhage: mr. J. F. Verlinden. wonende te Schiedam. is de inspecteur voor de prijsbeheer sching in de inspectie Amsterdam tijdelijk belast met de waarneming van de inspec tie 's-Gravenhage; is aan het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching toegevoegd als toe- gevoegd-inspecteur enz. mr. H. E. A Frijling. wonende te' ’s-Gravenhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën zijn benoemd tot adj.-accountant bij den Rijks- accountantsdienst de tijdelijke adjunct accountants: J. Harmsen, te Amsterdam; W. F. H. Grashoff, te ’s-Gravenhage; H. J. van Hees, te Amsterdam. Oplossingen van problemen uitsluitend bureaux „Haagsche Courant” De oudywetsche openingen zooals Italiaansche Partij, Koningsgambiet, Wee ner Partij zijn in de tegenwoordige tournooi-practijk geheel van karakter ver anderd. Destijds beoogden zij egn directen koningsaanval om den tegenstander zoo snel mogelijk buiten gevecht te stellen. Tegenwoordig hebben al deze wilde ope ningen een min of meer positioneele strek king gekregen. Dit blijkt bok uit de onderstaande ze vende partij van de match Bogoljubow Euwe, waarin eerstgenoemde na een Ita- liaansche opening vrij snel tot ruil der dames overgaat teneinde zijn kleinen voor sprong in ontwikkeling in het eindspel te realiseeren. ri en k’orte meditaties, in overeenstemming met het kerkelijk jaar, van Zondag 7 September tot en met Zondag 29 Nov. G. de Bruyn.* S-GRAVENZANDE Leider distributiedienst geschorst Naar we vernemen is dezer dagen van wege de Rijksrecherche een onderzoek in gesteld bij den distributiedienst te ’s-Gr venzande. In verband hiermede werd de leider van den dienst in zijn functie ge schorst. De heer A. Noordam te ’s-Gra- venzande is benoemd tot hulpl^psteller in vasten dienst bij de posterijen aldaar. NAALDWIJK In verband met de reconstruc- tiewerken aan het Wilhelmin <üein te Naaldwijk; wordt een gedeelte van den weg voor het verkeer afgesloten. Het ge deelte voor de kerk wordt geheel afgeslo ten, terwijl' langs Torenburg een strook vrij gelaten zal worden voor het verkeer. Tentoonstellingen Gemeente-museum, Stadhouderslaan 41, Dagelijks geopend van 105 uur, Zon dags van 15 uur. Woensdagavond ge sloten. Tentoonstelling „Den Haag in den loop der eeuwen”. Geopend tot 14 Sept. Eiken Dinsdagmiddag om 3 uur en 4 Sept. 3 u. rondleiding op de ten toonstelling „Den Haag in den loop der eeuwen”. - Tentoonstelling van werken van Dick Ket. Geopend tot 7 Sep tember, 3 Sept. 3 u. rondleiding. Gottiische zaal, JKneuterdijk 20. Tentoon stelling van grondstoffen. Dagelijks ge opend van 912.30 u. en van 37 u. Zondags van 91 u. van 311 Sept. Kunstzaken Gebr. Koch, Hoogstraat 7. Tentoonstelling van werken van den schilder B. C. van Ettinger. Verlengd tot 6 Sept. Kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van werken door K.‘Andrea. Geopend op werkdagen van 105 u. tot en met 20 September. Kunstzaal Plaats 21. Tentoonstelling van schilderijen en teekeningen, „Zee en strand”. Op werkdagen geopend van 10— 1 u. en van 25 uur tot en met 19 Sept. Kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen, Anna Paulownastraat 107. Tentoonstelling van werken door Jos. Albert, R. Brem- mer, Jos Croin, Jan Sluyters, T. G. M. van Hettinga Trömp e.a. Geopend op werkdagen van 105 u. Kunst van onzen Tijd. Prins Mauritsplein 2122. Tentoonstelling van schilderijen, teekeningen, litho’s en houtsneden door prof Hans Orlowsky met een inleidend woord van mr. W. H. Th. Perisonius. Geopend op werkdagen van 101 en van 25 uur tot 20 September. Loge-gebouw Muzenstraat Tentoonstel ling over „Het wezen en streven der vrijmetselarij”. Gevonden voorwerpen Een portemonnaie, Heerenstraat 72 jongenspet, politiebureausjawl, groen met oranje. Bilderdijklaan 42 bankbiljet van 25, Huis te Hoornkade 45 lederen ceintuur, Rozenstraat 48 portemonnaie, politiebureau doos met bril, politiebu reau zwarte boodschappentasch, da Cos- talaan 80 blauw kindertaschje, Verhagen Metmanstraat 24beige lederen dames- taschje, politiebureau stamkaart, politie bureau zakmes, Nassaukade 62riem- stel, politiebureau dekkleed, politiebu reau donkerbruine dameshandschoen, Thierenskade 28step, de Genestetlaan 201. den Haagkapje van mantel, Nas saukade 17 beige regenjas, politiebureau; zilveren broche, politiebureau huissleu tel. Torenstraat 43 hondenriem met pen ning. politiebureau Opgevangen dieren zwarte poedelhond, Koninginnelaan 47bruin hondje, Gem. Rein.klein wit hondje. Gem. Rein. zwart hondje, Nassaukade 67. Ten nadeele van mei. v. R. zijn uit een te Rijswijk liggende, woonschuit eenige distributiebescheiden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Europa, Erbkrieg oder Lebensge- I meinschaft? door dr. Rolf Kapp. Uitg. Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart Berlin. In het bovengenoemde boekje wordt in een kort bestek van ternauwernood 50 bladzijden een duidelijk samenvattend overzicht gegeven van de oorzaken van den huldigen oorlog en van de staatkun dige en economische doeleinden der Euro- peesche politiek, welke Duitschland in het kader van het Driemogendheden-pact na streeft, in verband waarmede op de be- teekenis van dit verdrag nog eens de na druk wordt gelegd. In den ondertitel „Erbkrieg oder Lebensgemeinschaft” laat de schrijver reeds- de tegenstelling tus- schen de politiek van Engeland eh Frank rijk en die der As-mogendheden uitkomen. Kan, gelijk hij uiteenzet, de politiek der Westelijke mogendheden worden afgeleid uit principes, stammend uit vervlogen tijden, het streven naar „veiligheid” i (securité) door Frankrijk en naar „even wicht van machten” (balance of powers) door Engeland is niet meer in overeen stemming te brengen met de verhoudingen, zooals deze zich na den wereldoorlog heb ben ontwikkeld; het zijn uitsluitend nega tieve doeleinden, welke Engeland en Frankrijk hebben beoogd. Zoo was het in vorige eeuwen en zoo is het nu. Tegen over de imperialistische Britsch-Fransche Europeesche politiek stelt dr. Kapp de vorming eener natuurlijke levensgemeen schap der volken van Europa, waartoe de overwinning van Duitschland den weg openlegt. Vanzelf brengt deze overwinning ook een overwinning voor Europa mede, daar zij overgeërfde oorlogen met alles wat daaraan vast zit voorgoed uitschakelt. De balans opmakend na bijna twee oor logsjaren constateert de schrijver, dat er in Europa slechts nog één machtsconcen- - - Vastgesteld werd een verordening, rege, lende de rechtspositie vaste kern lucht, beschermingspersoneel. Vastgesteld wer^ de rekening van het Woningbedrijf, x, énkele begrootingswijzigingen, werd deze laatste vergadering van den raad gesloten Met de dreiging 18. Tael benevens 19. Pf7 Het eindspelvoordeel, dat wit met 17. Pd5Pd518. Ld5 cd5had kunnen verkrijgen, is waarschijnlijk niet voldoen de voor de winst. 17. h7—h6 Stelling na 17. h7h6. Gemeenteraad In de gehouden vergadering van den raad werd mededeeling gedaan van de herbenoeming van den burgemeester. DOODT ftACTEBiêru HOUDT DR ZU'VM vookomt «Nfccnr »rvo»ow <4* vtxn tratie isdie der As-mogendheden. Voor Duitschland ligt daarbij het zwaartepunt op het vasteland, voor Italië meer in de ruimte van de Middellandsche Zee en op 11 den verbindingsweg van Europa naar Afrika Al gedurende dezen oorlog zijn de grondslagen gelegd voor de consolidatie van Europa en voor den opbouw eener I Europeesche volkshuishouding. Op het ge bied der cultureele samenwerking, koloni satie in Afrika, de waarborging vaq de Europeesche levensgemeenschap en de samenwerking met de andere deelen der wereld moeten nog tal van vraagstukken worden opgelost, maar dit kan óók ge schieden, als alle landen zich maar in I gelijke mate als belanghebbenden beschou wen. Wij hebben hiermede eenige hoofdlijnen van dit geschrift aangegeven. Wat de oor- I zaken van den oorlog en het verloop der krijgsoperaties betreft, deelt de schrijver uiteraard geen nieuws mede, doch voor I een persoonlijke recapitulatie heeft zijn overzicht waarde. R. Quast. „Fahrt durch die Niederlande”, door dr. Fritz Pudor. Uitg. Glückauf G.m.b.H., te Essen. In de Ruhr und Rhein Wirtschaftszeitung is van de hand van dr. Fritz Pudor een reeks artikelen over ons land verschenen, die thans in gebundelden vorm onder bo- venstaanden titel bij de Glückauf G.m.b.H te Essen in druk is verschenen. De indrukken, welké dr. Pudor weer geeft, dateeren deels van voor 1939. Bui tendien bezocht de schrijver onlangs in ge zelschap van een aantal redacteuren, spe cialisten op economisch gebied, afkomstig uit het Rijnland en Westphalen, ons land. In een zoo klein bestek een volledigen indruk te geven van de huidige economi sche verhoudingen in ons land, is natuur lijk onmogelijk. Wel echter brengt de I schrijver naar voren hoe Nederland’s posi tie in de toekomst ten opzichte van het naburige Duitschland zal dienen te zijn. Immers Nederland, aldus dr. Pudor, staat thans voor de beslissing. Wie ons land be reist, zal tot de ontdekking komen, dat in vergelijking met vroeger een grootere lots, verbondenheid tusschen het Nederlandsche en het Duitsche volk is ontstaan. Zal een maal de Engelsche invloed op den achter grond zijn geraakt dan zal ook de Neder lander zijn standpunt weten te wijzigen en zich bewust worden van de groot Euro peesche opgave van het Germanendom. Dan zal hij inzien, dat niet alleen een nieuwe geestelijke houding is geboden, maar, ook dat hij zijn politieke houding zal moeten wijzigen, wil hij in staat zijn de opgaven, die hem gesteld worden, te vervullen., J. G. R. de Joncheere. „Verborgen Rijkdommen in het waardelooze”. Dr. C. Ungewit- ter La Rivière en Voor hoeve. De titel van dit boek is schijnbaar een I contradictio in terminis, want wat waar deloos is kan tobh onmogelijk tot de rijk dommen behooren. Dr. C. Ungewitter toont echter aan. dat vele stoffen, die langen tijd voor waardeloos werden gehouden, zeer belangrijke bestanddeelen bevatten en dat het daarom een gebiedende eisch s, dat deze „waardelooze” stoffen niet weg gegooid maar aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen worden. Wij leven in een tijd van grondstoffenhonger. ontzag gelijke hoeveelheden worden jaarlijks gebruikt Wij vergeten daarbij echter wel eens, dat ook de voorraad grondstoffen, waaruit wij putten, beperkt is, zoodat wij er zuinig mee om moeten gaan en geen producten mogen verwaarloozen, die nog waardevolle grondstoffen bevatten. Reeds enkele tientallen jaren wordt het probleem door de industrie bestudeerd, maar men verkeert nog in een begin stadium, omdat veelal de juiste methodes nog niet ontdekt zijn om de waardevolle grondstoffen af te scheiden. De zee. het bosch, oud materiaal, vuilnis, stedelijke afwateringen en kolenas bevatten alle be standdeelen, die voor de gemeenschap on misbaar zijn. Het boek geeft daarvan een duidelijk inzicht. Dr. M. H. Werther ver zorgde de Nederlandsche bewerking. H. Vrind. L.Ö. en U.L.O. te Scheveningen. In de inleiding zegt prol dr. M. van Rijn o.m dat men alleen dan eenige kans heeft op jongens in de puberteitsjaren religieuzen invloed uit te oefenen, wan neer men zelf naar zijn beste weten een godsdienstig leven leidt en eerlijk is en wanneer men de jongeren vrij weet te laten De schrijver gaat uit van de gedachte, dat godsdienstige opvoeding (niet te verwarren met godsdienstonderwijs) zelf geen scheppende kracht bezit maar wel voorwaarden kan scheppen voor een meer of minder vrije en volledige ontplooiing. Hij gaat dan eerst de verschijnselen na waarin zich de groei van het godsdien stige gevoel openbaart en neemt daarbij het begrip religie zoo ruim, dat er ook voorloopige vormen van godsdienstigheid ondervallen. Verschillende typen onderscheidt hij en vervolgens wordt aangegeven hoe het mogelijk is den voedingsbodem toe te bereiden, belemmeringen en remmingen weg te nemen en zoo, door positieve en negatieve middelen den groei te bevor deren. Daarbij put de schrijver, behalve uit de literatuur, vooral uit zijn eigen rijke ervaring als opvoeder. G. de Bruyn. LOOSDUINEN Aanvangende 15 September a.s. begint weer een nieuwe tweejarige tuinbouwcursus. Deze heeft plaats in de openbare school aan de Julianastraat te Loosduinen. Op het te Amsterdam gehou- den concours behaalde de zangvereeniging „Morgenrood” te Loosduinen een Isten prijs met 343 punten en lof der jury. RIJSWIJK MEISJE BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND In de Lindelaan te Rijswijk is het 10-ja- rig meisje H. K. alhier bij het rolschaat sen aangereden door een personenauto. Zij werd zeer ernstig verwond en bekwam een schedelbasisfractuur. Per ziekenauto werd zij naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg vervoerd. Pc5, Lc8 met volkomen veilige stelling voor zwart. Na den tekstzet staat zwart voor moei lijke problemen. 13Db8—b6 Ook nu verdiende 13. Pb6 overwe ging. 14. Pe4—c3 Een goed denkbeeld, waarmee wit de partij in zuiver positioneele banen leidt. Hij tast namelijk het belangrijke steun- Groenewegen - E. A. van Rooden geh Looijestein, d. - C. C. van der Laan geb, van Wissen, z. - J. van den Berg geb. Woldring, z. - C. J. Lamboo geb. Ver- HEEREN-FOURSOMES OP „DE PAN" De Zondag op de baan van de U.G.C. „de Pan” te Huis ter Heide gehouden jaarlijksche nationale heeren-foursomes hebben enkele zeer spannende en op hoog peil staande partijen geleverd, waarvan het uiteindelijk resultaat was, dat het Zuidelijk paar mr. O. van Zinnicq Berg mannW. ”an Lanschot in de finale op de 18e green met 1 up won van het sterke Haagsche paar R. F. SchillA. M. Gros kamp. Voor het zoover was, hadden de winnaars s morgens buitengewoon goed golf gespeeld tegen CarpVan Reede. terwijl het Haagsch koppel tot de 20e green moest gaan alvorens Calkoen Roel] zich geslagen erkenden. De uitslagen waren: halve eindstrijden: mr. Q. van Zinnicq Bermann met W. van Lanschot winnen met 5 en 4 van B. Carp met G. van Reede; R. F. Schill en A. M Groskamp winnen op de 20e hole van jhr. mr. A. Calkoen van Limmen en jhr. mr. W F Röell. Finale: Bergmannv Lanschot winnen met 1 up van SchillGroskamp. op 13. Ld3 met 13. Lf5 voort te zetten. 13. Pd2—e4 In de partij TarraschCapablanca, San Sebastian 1911, geschiedde minder sterk 13. a4. Db6 14 Da3, Le6 15. Pe4, Tad8 T6. Godsdienstige Opvoeding in de Puberteit door Joh. Tigchelaar. Uitg. H. Meulenhoff, Amsterdam. In de serie „Moderne Opvoeding en Wereldbeschouwing” is als No. 12 ver schenen dit boek van den heer Joh. Tigchelaar, hoofd eener Chr. school voor stateeren een groote vermoeidheid van de Kerk, waaraan eeuwenlang zoovele krach ten van prediking, tucht en troost ont trokken zijn. Thans zien zij echter het wonder gebeuren, dat op den doodskreet eener stervende wereld de Kerk van I Christus ontwaakt om het verlossende woord te spreken: „O. God onzes heils, die het bruisen der zeeën stilt, het brui sen barer golven, en het rumoer der volken. Dit deeltje bevat voorts de Getijden i opgaven voor de Schriftlezing, gebeden, psalmen en gezangen De legende van Christoffel, in geleid en van aanteekeningen voorzien door A. J. Schneiders. Uitg. Servire, alhier. Dit is het eerste deeltje van de Kléine Dietse Keur, waarin een aantal kleine, te weinig gekende schoonheden uit onze Groot-Nederlandsche literatuur zullen verschijnen. In de inleiding wordt de plaats aan gegeven, welke de heiligenlegende in li teratuur en godsdienst inneemt. In het opnieuw ter hand nemen van deze stof sinds 1920 ziet de inleider een artistiek- religieus reveil. Hij geeft een toelichting op den inhoud der Christoffel-legende en vergelijkt de vijftiende-eeuwsche opvat ting met de bewerking van dezelfde stof door ^Ibert Kuyle. Dan volgt de tekst uit 1490, ontleend aan een wiegedruk van het Passionaat Er gaat van deze sobere maar toch sterk beeldende volkskunst een groote bekoring uit. Tenslotte is ook van Albert Kuyle’s werk een fragment opgenomen. Enkele reproducties van afbeeldingen van St. Christoffel verluchten dit met zorg uitgevoerde werkje. G. de Bruyn. punt van zwart (veld d5) onmiddellijk aan. Overigens kwam ook 14. Da3 ernstig in aanmerking. Db6xb3 15. Lc4xb3 Lc8—e6 Zwart staat allesbehalve gemakkelijk Zoo bijvoorbeeld zou 15. Pc3 met 16. Te7beantwoord worden, terwijl 15. dientWe8enS geen aan'*eve''nS ver- 16. Pf3—e5 17. Tel—^5 GETROUWD: P. G. VAN GEIJTENBEEK en E. A. BOUVY. Dordrecht, 30 Augustus 1941. D. G. E. DE BOER en INEKE VAN DONGEN. Rotterdam, 30 Augustus. BEVALLEN: van een zoon: mevr. OUDHEUSDEN geb. de Vries. Badhoevedorp-Haarlem- mermeer, 29 Augustus. van een zoon: mevr. VAN DE KASTEELE geb. van Voorst Vader. Amersfoort, 29 Augustus. van een dochter: mevr. VAN BRAAM geb. van Dam. Maarn, 29 Augustus. OVERLEDEN: mevr, de wed. W. BRIJNEN geb. Verhoog, 82 jaar. Amsterdam-O., 28 Aug. C. A P. IVENS, 70 jaay. Nijmegen, 29 Augustus. N. H MISPELBLOM VAN ALTENA, 70 jaar. Rotterdam, 29 Augustus. mevr. H. VISSER geb. Dewald, 41 jaar. Den Burg (Texel), 29 Augustus. H. E. J. VAN HAEREN. 76 jaar. Nijme gen, 29 Augustus. freesia kwam in de afgeloópen week ter Wit: E. Bogoljubow Italiaansche Partij. 1. e2 *-e4 2. Pgi—f3 3. Lfl—c4 4. c2—c3 hoofdvariant van Partij. Andere voortzettingen, ■p—O A JO A t\ A TC. Vit.w gebleken. 4Pg8—f6 Het beste antwoord. Langen tijd is 4. De7 in de mode geweest, om op 5. d4 5. Rb6 te antwoorden. Tegenwoordig is men van oordeel, dat wit ook in deze variant op grond van zijn centrum een krachtig initiatief kan ver krijgen. Vandaar de tekstzet, waarmee zwart het witte centrum onmiddellijk onder vuur neemt. 5. d2—d4 6. c3xd4 7. Lel—d2 7. Pc3, Pe4: 8 0—0, tot de zeer ingewikkelde Möller-variant, waarvan de. onderzoekingen nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid. 7 Lb4xd2t Hiermee verliest zwart een tempo, maar het door sommige theoretici aanbevolen 7. Pe4 kan toch moeilijk correct zijn, wegens 8. Lb4 Pb4 9. Lf7 t, Kf710. Db3t, d5 11. Pe5t Ke6 12. Db4 13. Da3, cd4 14. Pf3, Db6 15. 00 als volkomen vei lig voor zwart aangegeven, maar een nader onderzoek van deze stelling bevestigt dit oordeel allerminst. 8. Pblxd2 d7—d5 De juiste methode om het witte centrum’ onschadelijk te maken. Wit behoudt echter wel een kleinen voorsprong in ontwikke ling. Het Jaar onzes Heeren 1941, Kerkbrief, uitgegeven voor Adoremus door Drukkerij C. Blommendaal N.V.. alhier In de Kerkbrief, waarmee dit laatste deel van den jaargang 1941 begint, vra gen de samenstellers of de Kerk in den nood van dezen tijd ontwaakt is. Zij con- WATERINGEN Raadsvergadering. In de laatste vergadering van den ge meenteraad van Wateringen, werden aan geboden de gemeenterekening en die van de bedrijven. De heer S. Alblas werd benoemd tot vertegenwoordiger der gemeente in de W.D.M. Na een besloten vergadering, werd aangenomen een voorstel tot verkoop van den gemeentetuin voor ƒ21.300 aan den heer F. P. de Geus te Leidschendam. Hierdoor zal nu een begin worden gemaakt met uitvoering van het z.g.n. „Kwak-plan”. Besloten werd ook tot saneering van de Heerenstraat Vastgesteld werden de vergoedingen aan de bijz. schoolbesturen ingevolge art. 101 der L.O. wet. der. Gaag. Bevallen: A. Verkade geb. Bevaart, z. W. C v. Dijk geb. v. d. Valk, d. - P. J. W. Kouwenhoven geb. Bosman, z. - A. v. d. Meer geb. Heusden, z. - L. G. J. M. v. d. Akker geb. Baars, z. - J. Hauswijk geb. Korsel. d. Overleden: H. H. Flips, geh. met A. van Overbeek, 36 j. A. van Zanten, g'eh. met P. Koning, 76 j. A. Poot, geh. met C. H. de Graaf, 72 j. - J. M. Blankers. 42 j. C. van Eijk. geh. met J. van Mazijk, 48 j, - J. C. Droppert, ongeh., 55 j. - C. Mook. hoek, wed. van T. Berkhout, 80 j. - G. Verbeek, 31 j. - J. C. van der Zalm, wedn. van A. C. v. d. Akker, 73 j. -G. A. Theis, sen, wedn. van A. M. S. Reekers, 83 j. Leidschendam. Getrouwd: J. P. Berk hout en M. Vogelaar. Overleden: J. C. Nulkens. 62 j. L. L. Onderwater, 67 j. Naaldwijk. Ondertrouwd: G. H. Fischer en M. J. M. Vollebregt. A. Kuy. venhoven en C. C. Vreugdenhil. J. J. Hoogenraad en H. Spies. - G. W. Koop en M. C. Groenewegen. C. de Beer en M. v. Dijk. - A. H. J. Zwinkels en J. M. Vollebregt. Getrouwd: J. Kuyvenhoven en J. Breg- man. Bevallen: W. Knoppert geb. v. d. Knyff, z. S. A. Bolten geb. Scherpenhuyzen, z. N. de Jong geb. v. d. Ende, d. - C. M. v. d. Enden geb. Tetteroo, z. J. A. Flaten geb. Toussaint, z. Overleden: P. Zegwaard, 85 j. Monster. Ondertrouwd: R. Bl driksen en M. A. Greven. A. Storm en H. Zeeman. - J. C. v. Koppen en M. J. Hogervorst. - J. A. C. Mens en C. A. v. d. Knaap. - A. v. d. Kaay en A. N. Gt Boekestein. Getrouwd: A. W. ten Have en B. J. M. v. Helden. - J. C. v. Bergenhenegouw en L. M. Bloks. J. L. Voorberg en N. N. J. v. Spronsen. A. Boers en A. Zout- W. A. Storm en D. J. v. Ant- A. J. Vreugdenhil en M. A- Dirk Verbeek’s Residentie Tooneel opent Donderdag in den Stadsschouwburg het seizoen met een opvoering van Beaumarchais’ „De Bruiloft van Figaro”,' het door Johan de Meester geregisseerde blijspel, waarmede de zomer combinatie van het gezêlschap zulk een groot succes heeft geoogst Op Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Sëptember speelt men het weer, terwijl gewerkt wordt aan ..De Forelienvisscher” en Multatuli’s „Vorstenschool”, die. in de maand September hun première zullen beleven. WASSENAAR RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Wassenaar kwam Zaterdag j.l. in openbare vergadering bij een. Afwezig was de heer Hendriks, ter wijl de heer de Grooth later verscheen. Bij de ingekomen stukken was een. verzoek om subsidie van de gymnastiekvereenfging Willen is Kunnen, hetwelk werd gesteld in handen van B. en W. Bekrachtigd werd een model Arbeidsovereenkomstenbesluit voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst. Aan W. Koiter alhier werd verkocht een perceel bouwterrein aan den Deijlerweg tegen den prijs van ƒ8.24 per m2. Een verordening ten aanzien van de bebouwing en het ge bruik van binnen bebouwde kommen lig gende gronden werd vastgesteld. Verlengd werd de overeenkomst met de N.K. Ge- kro te Overschie inzake de destructie van vee en vleesch. De politieverordening werd aangevuld met een artikel waardoor het ónmogelijk is honden enz. in kennels te houden zonder toestemming van den bur gemeester, zulks in verband met den hin der voor omwonenden. Overgelegd werd de gemeenterekening 1940, met op den ge wonen dienst ’n batig slot van ƒ181.695.68 en op den kapitaaldienst.een nadeelig sal do van ƒ1.889.131.7?. Besloten werd tot garantie van een geldleening van 50.000 voor een te stichten eigen gebouw voor de stichting «Nijverheidsschool voor Meis jes te Wassenaar. Het aftredend bestuurs lid van Maatschappelijk Hulpbetopn, de heer W. Boender, werd herkozen. DELFT De 11-jarige Fransje Klaasen was op het dak van Stads Doelen te Delft geklommen en viel daaraf. Met twaé ge broken polsen en een lichte hersenschud ding werd de jongen door de politie naar het Gasthuis'overgebracht. LEIDSCHENDAM INLEVERING VAN METALEN Diegenen te Leidschendam, die om de een of andere reden (ziekte, verhuizing, verkeerde interpretatie der betreffende be palingen, afwezigheid enz.) niet aan hun verplichting tot inlevering van metalen hebben voldaan, worden alsnog daartoe in de gelegenheid gesteld tot uiterlijk 30 September 1941. Nadrukkelijk wordt de aandacht van belanghebbenden er op ge vestigd, dat tot dezen datum de inwerking treding der betreffende strafbepalingen wordt opgeschort, Worden echter vóór dien datum de voorwerpen, aan de verplich ting tot inlevering onderworpen, niet in geleverd, dan stellen de inleveringsplich- tigen zich bloot aan de in de verordening bedreigde straffen. De gelegenheid tot inleveren wordt ge geven lederen werkdag van 9.3012 uur v.m. o^fde gemeente-secretarie van Leid schendam, afdeeling II. Gevonden voorwerpen te Leidschendam Een parapluie en een vulpenhouder. Inlichtingen eiken werkdag van 1012 uur aan het bureau van politie^ Wethouders De burgemeester van Monster heeft in gevolge de achtste verordening, art. 3, be paald, dat in volgorde als zijn vertegen woordiger optreedt 1 wethouder A. J. v. Rest te Poeldijk, 2 wethouder F. de Smit te Monster. De gemeenterekening De burgemeester van Monster deelt mede, dat tot 13 September ter inzage ligt de gemeenterekening 1940. 9. e4xd5 10. Ddl—b3 11. 0—0 12. Tfl—el Zeer in aanmerking komt 12. Pb6 om Tegen A. T W. uit den Haag is door de politie te Rijswijk proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich na 12 uur op straat ophield. VOORBURG B. en W. van Voarburggelet op art. 9. der Verkeersverordening heb ben gesloten verklaard voor het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen in beide richtingen: bet ge deelte Oosteinde van de WijkerlaanRem- brandtlaan af tot aan het perceel Oost einde 130. Tot leerares aan de Prinses Beatrixscho’ol, Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Voorburg, is benoemd mej K. Ydens te Oegstgeest, De te Voorburg gehoude n c o 1- lecte voor de t.b.c.bestrijding heeft opge bracht een bedrag van 1040. stig nadeel nog juist vermijden. 18. Pc3xd5 Pe7xd5 19. Pg5—e4 Ta8—d8 '20. Pe4—d6 Na 20. Ld5cd5 21. Td5Lc6 moet zwart den veroverden pion onmiddellijk teruggeven. Ook 20. Ld5cd5 21. Pc5, b6! leidt niet tot het gewenschte doel. 20LdT—c8 21 Pd6xc8 Td8xc8 Nu kan wit weliswaar een pion ver overen, maar zwart krijgt daarna de open c-lijn als compensatie, welke hem nog juist voldoende tegenspel verschaft om remise te forceeren, b.v. 22. Ld5 cd5 23. Td5 Tc2 24. Tb5, b6 25. Tel. Td8. 22. g2g3 Dit vluchtveld is in ieder geval noodig. 22Tf8—d8 23. Tal—cl Kg8—f8 Thans dreigt zwart zijn stelling met 24. Pf6 volkomen te consolideeren en wit is derhalve wel gedwongen een afwik keling te volgen, welke slechts geringe winstkansen biedt. 24. Lb3xd5 25. Tel—c5 Eenigszins gekunsteld. Wit had een an dere winstpoging moeten doen25. Tc8 Tc826. Td5 Tc2 27. Td8t (27. Tb5, b6 leidt tot niets, daar pion d4 spoedig ver loren gaat) 27. Ke7 28. Ta8, Tb2(of 28. a6 29. b3!, Ta230. Ta7) 29. Ta7 en wit heeft voorloopig een pluspaon. Ge zien de actieve positie van den zwarten koning en toren was dit voordeed waar schijnlijk niet voldoende voor de winst ge weest 25b7—b6 Natuurlijk niet 25. Tc526. dc5 waarna de zwarte d-pion zeer zwak zou worden. 26. Tc5xd5 27. Te5xd5 28. Td5—d8t 29. Td8a8 Nog steeds kon wit met 29. Tb8 althans zijn materieel voordeel handhaven 90 o 7 a S 30' Ta8^-a7t Ke7—e8 31. b2—b4 Na 31. b3. Ta2- 32. Ta6 bereikt zwart met 32. Tb2 33. Tb6 a4! gemakkelijk remise. Ook na den tekstzet een voldongen feit. 31 32. d4d5 33. b4xa5 34. Ta7—b7 Remise. Burgerlijke Stand Rijswijk. Ondertrouwd: P. van BaU en W Ostrom. - L. W. Krijger en P. jj J. Herweijer. - J. J. Brandligt en J. dé Vrij. J. G. Brugman en A. C. Winkel, man. Getrouwd: J. J. J. Spee en C. C. J. M van der Hoeven. - C. H. Cornegoor etj J. E. van Lummel. - E. Bournan en H, C. van der Kooij. - C. J. van der Kleij en C Devillee. - H. Henskes en M. A. M Vrijer. - B. Herlaar en G. A. van der Veen. - W. C. van Antwerpen en H. J. Buitelaar. Bevallen: M. S. C. Oomen geb. Maes, - J. J. Molenaar geb. Louis, z. Overleden: H. J. Vréke, wed. van A, Sijpesteijn. 71 j. Voorburg. Ondertrouwd: A. J Ton. nessen en H. Ramrath. - J. A. J. li Mueleman en L. Masee. - A. J. H. J. van Ravesteijn en M. Wijnman. - J. B. Eisen, burger en C. S. Meester. - D. H. Boere. bach en Chr. Klaui - G. J. J. v. d. Splinter en C. C. Belderbos - J. A. de Knegt en J, H. den Hollander. Getrouwd: Th. W. A. Vieveen en M. J, van Kerkhof. - G. Wisselink en W. 0. Feenstra. - C. van Walraven en F. J. Vink Bevallen: D. v. Wijk geb. Reichman, i - W. v. d. Zalm, geb. Wbrjé. z. - J. Reijmet geb. Reedijk z. - J. Verheijden geb. n, Zetten, z. - M. J. v. d. Heide, 'geb. Peper, koorn, z. - F. W. Hamers geb. Jorissen, d. - A. van Eleswijk geb. de Knegt, z. - A. Verhave geb. Seitz, d. - E. F. Berghen, geb. v. Benthem, d. - G. ran den Akker, geb. Soonieus, dz - J. 'de Bakker geb. Post z - M. M. A. Haitsma geb. Bennink, d. C. Wegner geb. v. d. Nat, z. Overleden: J, H. Carstens, echtg. van G A. v. d. Poel, 61 j. - M. van den Akker echtg. van J. T. Gaastra, 37 j., - E. White, wede, van A. Barnes. 89 j. - I. E. C. Broer echtgen. van E. R. Versteegh, 60 j - S. Westerhuis wedr. van A. H. Zuidberj, 77 j. Wassenaar. Ondertrouwd: T. J. Heijstek en A. Jacobs. - B. Singeling en C. P. E. Engelen. - J. C. de Vroom en M. G. Boer. - A. J. A. Etman en N. F. A Hoffmans. Getrouwd: W. de Mooij en A. A. Schim van der Loeff. - A. J. A. Woudstra en I. E. T. Tiggeman. Bevallen: G. J. Raaphorst, z. wonnen 4 up Deze Golfweek is wederom een groot succes geworden. Dagelijks waren zeven tig a tachtig spelers (sters) op de baan, hetgeen de wedstrijd-commissie, bestaan de uit de heeren H. Binnendijk, A. Eyken, O. Koopman en de professionals Dunn en Cramer, nog al eens hoofdbrekens kostte, doch alle puzzles konden -steeds worden opgelost en de wedstrijden had den een vlot verloop. Bij de prijsuitreiking door den heer Eyken was ook de burgemeester van Noordwijk, de heer v. d. Mortel, tegen woordig Namens de deelnemers bracht de heer Henny hulde aan de keurige organisatie en de prima conditie van de baan. De uitslagen lulden: Golfbag Cup I: D. R. Hudig (18) 6 up; Golfbag Cup II: H. J. Smulders (18) 4 up; Cocktail Cup: D. R. Hudig (18) 41J; 2. P. Siemens (17) 40J. Huis ter Duin Trofee: H. E. Smidt van Gelder (13) 63 2/3; 2. W. v. Lanschot (3) 65 Golfweek-beker: P. J. G. Furnee (20) 70. Approach en Putting wedstrijd: D. J. v. Aalst 8 pnt; H. E. Smidt van Gelder 8 pnt; na overspelen door v. Aalst ge wonnen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10