Het Duitsche Weermachtbericht De aanval op Mislukte pantseraanvallen der Sovjets 1941 No. 17968. Maandag 1 September. s VERDUISTEREN van 8.30 uur n.m. tot 6.51 uur v.m. <ƒ•- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN De Führer de Duce het Oostfront en aan vroegere grens Ramsgate gebombardeerd De Hooge Raad der Nederlanden Finsche troepen bereiken de Telegram van Hitler aan maarschalk Mannerheim Pogingen der Sovjets om den Westelijken Dnjepr- oever te bereiken, mislukt Groote Finsche terrein winsten in de richting St. Petersburg Het Italiaansche weer- machtbericht ao DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA uur uur ^PETERSBURG Gepensionneerde en nieuw benoemde leden Acht Britsche vliegtuigen aan de Nederlandsche kust neergeschoten Spoorwegknooppunt Brjansk gebombardeerd s S s/ 5 De Finsche opperbevelhebber gedecoreerd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Wederzijdsch artillerievuur in Noord-Afrika „Niet kletsen, maar doen” Tijdens het verblijf aan het Oostfront brachten de Führer en de Duce een bezoek aan het Hoofdkwartier van den Rijksmaarschalk. Van rechte naar links: de Führer, Hermann Goring en de Duce. Maan: 1 Sept, op 5.54 nam. 2 Sept, onder 3.06 v.m.; op 6.36 uur nam. Nachtdienst dokters: No. 394920 Hoe Viipuri (Viborg) werd veroverd Telegram van Hitler aan den Finschen president Teheran en andere steden door de Sovjets gebombardeerd Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied W' SOVJET XEXHOLMa ^FINSCHE— UNIE /X HUTOL HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: het l l Een an- Foeroeghi K; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. niet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct i i i i i UW,. XJVIVX1 VV U. V-l U u.uuu. der vijandelijke vliegtuigen neerge- l l l l l l l I I l l A S A ft A A A A A A A A A A ft A ft A A A ft A A A A A A A A elkander k.m. ontmoet, i i i i De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlaaidsche gebied heeft op grond van art. 1, sub. 3, van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) en in overeenstemming met- art. 2, al. 2, van zijn verordening no. 130/41 be treffende de leeftijdsgrens van rechters, met ingang van 1 September 1941 prof, mr. J. Kosters, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad, eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art. 1, sub. 3, van zijn ver ordening no. 108/’40 den rechter in de rechtbank te Amsterdam, mr. G. H. Smits, en den vroegeren procureur-generaal te Arnhem, mr. dr. J. A. de Visstr, benoemd tot leden van den Hoogen Raad. gebied der Karelische meren, hun linie loopt ongeveer van Sakkola, via Pollak- kala tot ten Oosten van Viborg. Viborg is ten Noorden en ten Oosten omsingeld, langzaam trekken de Sovjettroepen zich terug op hun steunpunten Koivisto en Terijoki. St. Petersburg wordt thans in het Noorden ernstig bedreigd. De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft als gevolg van de verovering van Viipuri aan den opper - ben gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht verschillende haven werken gebombardeerd. Andere aanvallen werden gericht op vlieg velden in Midden-Engeland. Schepen der marine hebben aan de Neder landsche kust 8 Britsche vliegtuigen neergeschoten, jagers aan de Noor- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het 453e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier d.d. gisteren luidt „In Noord-Afrika wederzijdsch artille rievuur aan het landfront. Duitsche vlieg tuigen hebben Britsche oorlogsschepen, in de haven van Tobroek gebombardeerd. De Engelsche luchtmacht heeft een aanval op Tripoli gedaan, waardoor eenige slacht offers te betreuren zijn en eenige schade is aangericht. Een onzer torpedobooten heeft voor Tripoli een grooten vijandelij- ken bommenwerper neergeschoten. Gister middag hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op woonwijken te Licata 4 burgers werden gedood, 9 ge wond. In Oost-Afrika, in den sector Wolsjefit,, Britsche luchtaanvallen zonder resultaat. In de andere sectoren van het front van Gondar hebben onze troepen met succes plaatselijke operaties ondernomen. In de Middellandsche Zee hebben onze jagers een formatie vijandelijke bommen werpers aangevallen2 vliegtuigen van het type Wellington werden neergescho ten”. verspreid, waarin gezegd werd: De be volking van St. Petersburg zal zich tot den laatsten druppel bloed verdedigen. De stad van Lenin en Stalin is nog nooit in handen van den vijand geweest. Groot en klein zal zich tot het uiterste geven. Parade te Viipuri Gisteren is in Viipuri een militaire parade gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht. De parade werd ingeleid met een inspectie door ge neraal Oesch van de Finsche troepen, die hadden gestreden bij de herovering van de stad. Bij de parade werd een telegram van veldmaarschalk Mannerheim voorgele zen, waarin hij dank zegde en waardee- ring uitsprak voor de bekwaam geleide operaties en de groote prestaties der soldaten. Max Blokzijl spreekt vanavond van kwart voor acht tot acht uur over Hil versum II over„Niet kletsen, maar doen”. concentraties en spoorweginstallaties in den Zuidelijken sector. Bij Saporoshje verrasten Duitsche gevechtsvliegtuigen de bolsjewisten op verscheidene plaat sen bij het overladen van troepen. Deze troepen leden zware verliezen, terwijl de transportinstallaties werden vernield. In hetzelfde gebied werd een afdeeling bolsjewistische cavalerie vrijwel geheel vernietigd. Bij Odessa is en koopvaarder van 4000 ton zoo zwaar beschadigd, dat hij met zware slagzij bleef liggen. Aan de Newa, tusschen het Ladoga- meer en de Finsche Golf, hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen 2 kanonneer- booten, 1 sleepboot en 1 transportschip tot zinken gebracht en een tweede ka nonneerboot ernstig beschadigd. In het gebied van Tsjoedowa waren de aan vallen der Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op troepenconcentraties en stel lingen. Talrijke pantserwagens werden vernietigend getroffen, verscheidene batterijen buiten gevecht gesteld en vrachtauto’s vernield. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: Zooals reeds in een speciaal be richt is medegedeeld, hebben Fin sche troepen na hevige gevechten, de Sovjetstrijdkrachten in het gebied van Viipuri vernietigend verslagen en op 30 Augustus de stad zelf her overd. Tegelijkertijd rukten Finsche afdeelingen in het centrum der Ka relische landengte met groote ter reinwinst in de richting van Petersburg op. (Telefoto Hoffmann-Stapf) Zaterdag en in den vorigen nacht, heeft de Duitsche luchtmacht strategi sche doelen in en om Brjansk met goed gevolg gebombardeerd. De stationsge bouwen en -emplacementen van dit be langrijke knooppunt kregen zware tref fers. Verscheidene munitie-opslagplaat- sen in de nabijheid der stad vlogen in de lucht. In de streek van Orel zijn ver scheidene troepentransporttreinen tot ontsporing gebracht. Bij luchtgevechten in den centralen Naar Associated Press uit Teheran meldt, heeft de Anglo Iranian Oil Co., medegedeeld, dat Sovjet-vliegtuigen nog 24 uur na het staken van den Iranschen tegenstand, petroleumopslagplaatsen bij Kaswin hebben aangevallen, waardoor duizenden gallons benzine werden ver nietigd. De directeuren der maat schappij noemen dezen aanval een reus achtige domheid. Associated Press meldt verder, dat de Sovjets na den wapenstilstand, nog bom men hebben geworpen op de steden Sja- roed en Hoshar, hetgeen verontwaardi ging heeft gewekt bij de bevolking. Volgens den Britschen berichtendienst hebben Sovjet-troepen Vrijdag de steden Resjd, Sjaroed en Zendjan bezet. Welingelichte kringen beweren, dat de bolsjewistische troepen te Kaswin staan, omstreeks 160 k.m. ten Noordwesten van Teheran. Minister-president Foeroeghi heeft gisteren in het parlement medegedeeld, dat de onderhandelingen met Engeland en de Sovjet-Unie, Zaterdag tot een zekere mate van opheldering hebben geleid en dat de definitieve resultaten vandaag of Dinsdag verwacht konden worden. Zij zullen dan onmiddellijk ter kennis van het parlement worden gebracht. Foeroeghi drong er voorts op aan, dat de parlementsleden er toe zouden mede telijke en Noordoostelijke kustgebied, doch ook op de graafschappen rondom Londen. In een stad in ’t Noordoosten is schade aan gericht en zijn slachtoffers gevallen. Ook in andere deelen des lands is schade ver oorzaakt en' zijn personen gewond. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht in West- en Zuidwest- Duitschland een aantal bommen neerge worpen. De aangerichte schade is onbe langrijk. Naohtjagers schoten 4 van de aanvallende vliegtuigen neer. Eenige der via de Oostzee naar Duitsch gebied vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Berlijn aan te vallen. Voordat zij echter den buitensten versper- ringsgordel der rijkshoofdstad hadden be reikt, wijzigden zij hun koers. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Naar zoojuist wordt vernomen, hebben de Finsche troepen, na vaak hevige ge vechten het grensgebied heroverd, dat zij, volgens het Moskousche vredesver drag van 1940, hadden moeten afstaan. Ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen op alle plaatsen de vroegere grens tusschen Finland en de Sovjet-Unie bereikt. Op een deel van het front hebben zij die grens reeds overschreden. De gevechten, welke met de inneming van Viipuri (Viborg) door de Finnen zijn geëindigd, hebben het volgende ver loop gehad: Door een snel oprukken in Noordoos telijke richting, slaagden de Finsche troepen er in, reeds op 22 Augustusde straatweg ViipuriRautu te passeeren. Op 24 Augustus werd de aanval onder hevige gevechten voortgezet en de bres in de Sovjet-stellingen vergroot. In weerwil van den buitengewoon heftigen tegenstand, werd op 25 Augustus de in sluiting van Viipuri voltooid. Op denzelfden dag staken Finsche stoottroepen met motorbooten over naar den anderen oever van de baai van Vii puri, waar zij het schiereiland Liha- nieve bezetten. Bij de gevechten van den 26sten werd de ring om de stad zoo veel nauwer aangehaald, dat de 3 spoor lijnen naar St. Petersburg en Kivennapu werden onderbroken. Op dien dag bezet ten stoottroepen talrijke kleine eilanden in de baai. Steeds weer trachtten de inl gesloten Sovjets den ijzeren ring te ver breken. Al hun aanvallen mislukten on der zware verliezen voor de bolsje wisten. Op 28 Augustus maakten de Finsche troepen op Lihanieve zich meester van den straatweg, welke van Viipuri langs de kust naar het Zuiden loopt. Zij be zetten de plaatsen Koislathi en Alasom- mee. De spoorlijn, welke langs deze plaatsen naar het Zuiden loopt, werd over een afstand van 8 k.m. bezet. Van hieruit werd Havi in het Noorden aan gevallen. De Noordrand van het meer ten Noordwesten van Haykki werd door de Finnen bereikt. Daardoor hadden de bolsjewisten de laatste mogelijkheid om te ontkomen verloren. Hun vernietiging en de inneming van Viipuri stonden vast. Nog in den avond van den 28en be reikten Finsche stoottroepen de eerste huizen in het Noordwesten der stad. Op den 29en drongen zij verder binnen en namen het Noordwestelijke deel in taaie straat- en huisgevechten. Op dezen en den volgenden dag werd in bloedigen strijd de eene wijk na de andere ver overd en van bolsjewisten gezuiverd. In den namiddag van 30 Augustus was de Karelische hoofdstad hecht in Finsche handen. De Finsche opmarsch gaat volgens een vastgesteld plan naar de Noordelijke zóne van St Petersburg. Een aanmerke lijk deel van het oude Finland is reeds veroverd en de opmarsch gaat gestadig door; de val van Viburg (Vüpuri) is aanstaande. Na den val van Kexholm bevinden zich de Finnen in het Zuidelijk □e verliezen van de Britsche luchtmacht Het D.N.B. meldt: De aanvallen op de Kanaalkust en Duitschland hebben de Britsche luchtmacht in de afgeloopen week 90 vliegtuigen gekost. Boven het Britsche eiland zette de Duitsche luchtmacht haar vernietigings werk voort, terwijl soms overdag en soms des nachts havenwerken, militaire bedrij ven en vliegvelden vooral aan de Oost kust, zooals te Great Yarmouth, werden gebombardeerd. Buitendien vernietigde zij 5 koopvaarders met een gezamenlijke ton nage van 23.000 ton, waaronder een groot tankschip van 12.000 ton. Aan den president van de Finsche republiek, Risto Ryti, heeft Hitler volgende telegram gezonden Bij de inneming van de stad Viipuri door de Finsche troepen doe ik uwe excellentie de hartelijke gelukwenschen van mij en het geheele Duitsche volk toekomen. Dit groote succes is een be langrijke mijlpaal op den weg naar een algeheele bevrijding van Finland van den vijand en naar de definitieve overwin ning op het bolsjewisme, dat de volken vernietigt. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Volgens welingelichte kringen hebben de Britsche en Sovjettroepen elkander vandaag te Kaswin, op 160 k.m. ten Noordwesten van Teheran, meldt het D.N.B., uit Teheran. Reuter meldt uit Bagdad, dat het be vel tot het staken van het vuren geen invloed heeft gehad' op den opmarsch van de Britsche colonnes in Iran. Waar schijnlijk zal de opmarsch tot de voor genomen doelen worden voortgezet. Uit Teheran wordt gemeld, dat, on danks het staken van de vijandelijkhe den van Iransche zijde, de Sovjet-op- marsch naar de hoofdstad wordt voort gezet. Te Teheran zijn daarop .troepen mobiel gemaakt. Zaterdagavond'hebben Sovjet-vliegtuigen pamfletten uitgewor pen boven de hoofdstad. De vliegtuigen werden door het afweergeschut hevig beschoten. Naar het D.N.B. uit New York meldt, bevestigt Associated Press, dat Teheran Donderdag door Sovjet-vliegtuigen is ge bombardeerd. 'Bij het bombardeeren van een plaatsje ten Noordwesten van Tehe ran werden, volgens hetzelfde persagent schap, moskeeën en kloosters getroffen, waarbij honderden menschen om het leven zijn gekomen. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 '««««««««««««««««««««««««««st? Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den vorigen nacht onder meer geslaagde aanvallen gedaan op havenwerken en stra tegische doelen in het Zuidwesten van Ramsgate. De vliegers konden treffers waarnemen. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op een belangrijke ra- vitailleeringshaven aan de Oostkust van Midden-Engeland. De aanval werd uitge voerd in verscheidene golven en had klaarblijkelijk veel succes. Talrijke bran den met deels krachtige rookontwikkeling en zware ontploffingsverschijnselen wer den waargenomen. Het communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart betreffende de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht meldt, dat een groot aantal vijande lijke vliegtuigen een aanval ondernamen, welke hoofdzakelijk was gericht op ’t Oos- sector zijn 43 Sovjet-vliegtuigen neerge schoten, zonder dat de Duitsche lucht macht verliezen leed. Het optreden van het Duitsche luchtwapen v Aan het geheele Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwapen ook gisteren zijn ononderbroken vernietigingsslagen tegen de Sovjets voortgezet, zoo wordt van militaire zijde aan het D.N.B. mede gedeeld. In het Zuidelijke deel van het front zijn gisteren in den loop van den dag verscheidene Sovjetvliegvelden aange vallen, waarbij talrijke treffers werden waargenomen tusschen op den grond staande vliegtuigen, waarvan er ver scheidene vernield of beschadigd wer den. In het gebied ten Noordoosten van Gornostalpol streden Duitsche vliegtui gen met succes tegen vijandelijke veld- versterkingen. Tijdens luchtgevechten schoten zij 13 vijandelijke toestellen neer. In het centrale gedeelte van het front Waren de aanvallen van het luchtwapen in hoofdzaak gericht op stationsempla- cementen en spoortreinen, vooral in het gebied van Konotop. Bovendien werden verscheidene succésvolle aanvallen on dernomen op troepenconcentraties en vijandelijke stellingen en bruggen over de Desna, welke met succes werden ge bombardeerd. In de Finsche Golf zette het lucht wapen zijn aanvallen op vijandelijke scheepsdoelen met succes voort. Ten Oosten van het eiland Dagö werd een koopvaarder van 3000 b.r.t. beschadigd. In de haven van Kandalaksja liep een koopvaarder van 1000 b.r.t. zulke zware beschadigingen op, dat hij met slagzij bleef liggen. Opeenvolgende aanvallen, in dit gebied waren voorts gericht op rijdende spoortreinen, welke tot ontspo ring werden gebracht en op terugtrek kende vijandelijke troepen, waardoor in het gebied ten Oosten van Alakurtti den vijand wederom aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Geweldige geestdrift te Helsinki De Finsche hoofdstad heeft het be richt van de verovering van Viipuri met een geestdrift opgenomen, welke mis schien slechts eenmaal overtroffen werd en wel 23 jaar geleden, toen maarschalk Mannerheim na zijn zegenrijken bevrij dingsoorlog, op een wit paard aan het hoofd van de overwinnende troepen Hel sinki binnentrok. Bovendien werd de geestdrift verhoogd doordat het bericht, dat ook Kisinepp ingenomen was, bin nenkwam. Dit beteekent, dat het groot ste deel van de Karelische landengte, welke een jaar geleden aan de Sovjet- Unie moest worden afgestaan, zich thans weer in Finsche handen bevindt. De verovering van Viipuri, na een Week van zware gevechten, waarbij het den Finnen gelukte de Vuoksen over te Steken en over de spoorlijn naar St. Petersburg door te dringen, kan als een reeks successen worden bestempeld. De Sovjets verdedigden elke straat en elk huis; overal op de daken waren scherp schutters actief, in ieder huis bevonden zich machinegeweren. Alhoewel Viipuri biet geheel en al verwoest is, is het toch buitengewoon zwaar beschadigd. i sche kust 3. Eenige Britsche bommenwerpers I drongen in den afgeloopen nacht in het Noordwesten van Duitschland door. Luchtafweergeschut heeft 1 j der iilra vrlioöfni<TP schoten. I De vliegtuigverliezen In de periode van 21 tot 27 Augustus zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, aan het Oostelijk front 714 Sovjet en 46 Duitsche vliegtui gen verloren gegaan. •Honderd vijandelijke vliegtuigen neergeschoten In den Noordelijken sector van het Oostelijke front zijn Zaterdag bij lucht gevechten 100 Sovjetvliegtuigen neerge schoten. De Duitsche luchtmacht bom bardeerde op denzelfden dag troepen in den. centralen sector van het front hebben de bolsjewisten Zaterdag, aldus het D.N.B., getracht met steun van pant serwagens de stellingen van een Duitsche infanterie-divisie aan te vallen. De Duit sche infanterie sloeg den aanval af en ging onmiddellijk tot den tegenaanval over Bij deze gevechten werden 30 vijan delijke pantserwagens vernield. De bolsje wistische infanterie leed zware verliezen. Op een andere plaats in denzelfden sector werden na hevigen strijd 2170 bolsjewis ten gevangen genomen. Verder werden stuken geschut en groote hoeveelheden infanteriewapens en munitie buitgemaakt. Bij de gevechten in den Noordelijken sector heeft een Duitsche stoottroep Za terdag door een moedigen aanval een be langrijke brug genomen. Drie stukken luchtafweergeschut der sovjets, welke bij de brug in stelling waren gebracht, vie len na korten strijd onbeschadigd in Duit sche handen. Bij de verdere gevechten werden 3 Sovjet-kanonneerbooten, 1 mo tortorpedoboot en 1 groote, zoomede een klein Sovjet-stoomschip door een Duit sche afweerbatterij vernietigd. dere kanonneerboot werd zwaar bescha digd. De laatste dagen hebben de bolsjewis ten getracht den opmarsch der Duitsche troepen in dezen sector door het aanleg gen van talrijke mijnversperringen tot staan te brengen. Deze mijnen werden overal door Duitsche pioniers opgeruimd, zoodat de Duitsche opmarsch kon wor den voortgezet. In den sector van een en kel Duitsch legercorps werden op 29 Augustus meer dan 1100 mijnen door de pioniers gevonden en onschadelijk ge maakt. bevelhebber der Finsche weermacht, veld maarschalk Mannerheim, het volgende telegram gezonden „De strijd, welke Finland voor zijn be vrijding voert, heeft thans met de in neming van Viipuri een bekroning ge vonden. Tezamen met mij neemt het Duitsche volk, in het bijzonder de Duit sche weermacht, in voüe bewondering voor de dapperheid van uwe soldaten deel aan de trotsche vreugde van het Finsche volk Als uiterlijk toeken voor de verbondenheid van de Duitsche en de Finsche weermacht in den gemeenschap- pelijken lotsstrijd en als waardeering voor uwe dapperheid en de dapperheid van uwe troepen verleen ik u namens het Duitsche volk het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, alsmede met de gespen van het Ijzeren Kruis 1ste en 2e klasse van 1914. Aan den Dnjepr Ten Zuiden van Kief hebben de Sovjets Zaterdag tevergeefs getracht naar dén Westelijken oever van den Dnjepr over te steken. Zij konden dezen oever niet berei ken. - Duitsche infanteristen namen de booten der Sovjets onder vuur en brach ten talrijke vaartuigen, welke vol solda ten waren, tot zinken. Een deel der opva renden konden zich redden, doch de mees ten verdronken. De booten, die aan het vernietigende vuur ontkwamen, trokken zich in allerijl op den Oostelijken oever terug. Ten Oosten van den Dnjepr deed de Duitsche luchtmacht aanvallen op spoor wegen en veldversterkingen. Door hevige bombardementen werden verscheidene goederentreinen tot ontsporing gebracht. Buitendien werden hevige ontploffingen en talrijke branden in veldversterkingen en andere militaire doelen waargenomen. De spoorweg KonotopBranskKoersk Orel werd op vele punten vernield. Ver scheidene spoorwegdoelen werden door bommen zwaar beschadigd. De verdediging van St. Petersburg De Moskousche radio heeft gistermid dag via St. Petersburg een uitzending I l I St „l_. Aan de Engelsche Oostkust heb- I I' .-/'-AT NYSLOT IM, 'öFö. 9 SALMI gÖNOBORG? ^Saima -Mantsinsaa, ,50 KOIVISTO :SElVA5' IN' HARLö JMP1LAHTI 'PTTKARANTA SOANL AHT1 J»-OffJOLAN ^S/iülSTArftfo SUOJARVK,- KORPISELKA „n I MAT RA ENSO LJAA9M J /LAPPEEN>^£NJR PANIA

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1