Tel: 11.21.30* Amate ur-tuinder den Voor Charlotte Cherie Caramella Ol s iJESa iii! au il FILM EN BIOSCOOP KUNST EN LETTEREN van en KURHAUS 1 Sept. 1941 AFSCHEIDSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST Evacuatie van Engelschen uit Japan Duitsche bladen over de samenkomst van Hitler Mussolini pag. 2 Ie bl. Solist: Adolphe Poth, viool ENGELAND ONDERWIJS EN KERK VEREENIGDE STATEN Britsche TIJDSCHRIFTEN JAPAN FRANKRIJK van EERETENTOONSTELLING NA GELATEN WERKEN VAN MEINDERT BUTTER' DUITSCHLAND De Leipziger Messe geopend Orkest PAUKA Vooruitgang in den toestand Laval en Déat Onder Eduard Flipse Verzorg Uw kunstgeoit! 1 HAAGSCHE COURANT Maanda schipbreukelingen te Lissabon Verklaringen van Roosevelt Nieuwe Servische regeering 11 gelegenheid het ten en EXAMENS NEEMT de het internationale zijn in het plan opgenomen. Afscheidsmatinée door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest VERSPREIDE BERICHTEN Met ingang van 3 September is GEMEENTELIJK AVONDNIJVERHEIDS- ONDERWIJS VOOR MEISJES „Berliner Nachtausgabe” waar- doch die en voorgenomen gesteld. on een legioen voortaan „Fransch legioep oudstrijders en vrijwilligers voor nationale revolutie” zal heeten. CT met een Ex. s c h o o n s c h r ij v e n M.O. Geëxamineerd vijf candidaten. Geslaagd vier candidaten: de dames E. M. L. de Kreijger te Etten, A. O. J. M. Rutten te Mook; de heeren D. Jongekrijg te Maasdam, J. Nieuwstad te Gorinchem. Geref. Kerken. Beroepen te Drachten (vac. ds. G. Staal) ds. H. A. Schep te Bussum. Aangenomen de benoeming tot hulppre diker te Pernis de heer E. Verburg, cand. te Abcoude. 1. NA AtSPOELEN ALS NMUWi Gevers Deynootplein - Scheveningen Cabaret gesloten. Bar blijft geopend m. m. v. ANN CONNY ELLIOT ROOSEVELT OP IJSLAND Associated - J zoon, Het maandblad „S i b b e” kondigt de fusie aan van de vereeniging Nederland’s Stamboek met het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. Het geeft een zeer uit voerig artikel over Rembrandt en zijn naaste familie Voorts de erfhoeve Mellema te Huizinge en haar bewoners. lammen, pleegt een misdrijf jegens het geheele internationale economische leven”. ENGELSCHE VICE.ADMIRAAL GESNEUVELD Volgens een bericht uit Londen is daar officieel bekend gemaakt, dat vice-admi- raal Patrick Edward Parker in actieven dienst om het leven is gekomen. Parker was leider van den convooiendienst. De naam van zijn schip, of het gebied, waar hij om het leven is gekomen, worden in het officieele Engelsche communiqué niet medegedeeld. De olievelden Volgens een officieele mededeeling uit Simla zal nog slechts een kleine „symbo lische troep” Iransche soldaten in het Iransche olie-gebied blijven. Deze troepen zullen te Kermanssjah, d.w.z. buiten het oliegebied gestationneerd worden, meldt S.P.T. Morgen vangen de nieuwe cursussen van het gemeentelijk avondnijverheidsonder- wijs voor meisjes hier ter stede weder aan. De bedoeling dezer scholen is meisjes op te leiden voor de taak in het huisgezin, hetzij bij vreemden, hetzij in eigen huis houding. Onderwezen worden de vakken lingerie- en costuumnaaien, koken en huis houdkunde, lezen, rekenen, Nederl. taal, gezondheidsleer, zingen en lichamelijke oefeningen. Aanmelding kan geschieden voor leerlingen, die niet meer leerplichtig zijn, eiken dag op de afdeeling Onderwijs aan de Lijnbaan en bij de directies der scholen, welke gevestigd zijn Asstraat 3, Boylestraat 20, Frans Halsstraat 93, Zus terstraat 121, Westduinweg 127, Hooge Pr. Willemstraat 14 en Julianastraat 42 (Loos- duinen), ’s avonds om zes uur. Opening door den heer J. Haver Droeze In de kunstzalen „Erica”, Oude Sche- veningscheweg 25, is Zaterdagmiddag een eeretentoonstelling geopend van de na gelaten werken van den op 29 April 1940 overleden kunstschilder Meindert Butter. De voorzitter van den „Nederlandschen Kunstkring”, de heer J. Haver Droeze heeft daarbij eenige woorden gesproken, waarin hij den overleden kunstenaar her dacht. Hij schetste Meindert Butter als een eenzame figuur, die tijdens zijn leven rttet de waardeering ondervond, welke hij wel verdiende. Hij was een romanticus, die zijn stof vond in den Bijbel en in de Grieksche mythologie. Hij was ook een groot natuurliefhebber en daaruit valt te verklaren, dat hij zijn mythologische figuren soms plaatste in een volkomen Hollandsch landschap. Zijn muzikaliteit inspireerde hem dikwijls tot groote wer ken Deze tentoonstelling geeft een zoo vol ledig mogelijk beeld van zijn werk. Mevrouw Butter, de echtgenoote van den overleden schilder, vertolkte haar groote dankbaarheid voor de hulp, onder vonden bij het organiseeren van de ten toonstelling en sprak haar vreugde uit over de groote belangstelling bij de ope ning. Daarna was er L toongestelde te bezichtigen. ORGELBESPELINGEN FEIKE ASMA Het programma voor Woensdagavond 3 September-a.s., half acht, voor de orgel bespeling van Feike Asma, organist van de Hooglandsche Kerk te Leiden, in de Evang. Luthersche kerk, Luthersche Burg wal 7, hier ter stede, is geheel samenge steld uit verzoeknummers. Het bevat or gelwerken van J. S. Bach (Toccata et Fuga in d. kl. t.) G. F. Handel (Vijfde Orgelconcert in f. gr. t.) A. Guilmant (Marche funèbre et chant Séraphiqüe G. B. Martini (Gavotte in f. gr. t. en Ga votte in d. kl. t.) Hendrik Andriessen (Sonata da chiesa) Jan Zwart (Toccata Ps. 146), Bram Bruin (Toccata) en Feike Asma (naspel over bekende melodieën). 1. VOEG HOEVEELHEID VANMAATDOP/ AAN WATER k TOE. i TELEGRAM VAN HITLER De Führer heeft bij de opening van de Leipziger Herbstmesse aan het bestuur het volgende telegram gezonden ,,De Leipziger Herbstmesse. welke ook in oorlogstijd ertoe moet bijdragen het goederer.ruilverkeer tusschen de volken van Europa te bevorderen en zoodoende de economische kracht van het geheele continent in dienst te stellen van het leven der Europeesche volken, wensch ik ook dit jaar veel succes.” 100.000 bezoekers op den eersten dag Staatssecretaris Gutterer van het Duit- den verbetering voorgedaan. Laval had een rustigen nacht, zijn temperatuur daalt gestadig. De kogel, welke in het lichaam is gebleven, schijnt zich op een ongevaarlijke plaats vast te zetten. De toestand van Déat is na de zware operatie zoo gunstig als men maar kan wenschen. De dokters zijn van meening, dat hij gered is. Ook over Laval lieten zij zich gisterochtend optimistisch uit. Nader wordt gemeld, dat de gister ochtend ingetreden verbetering in den toestand van Laval en Déat blijft voort duren. Nog steeds komen uit alle deelen van Frankrijk en uit alle lagen der be volking talrijke brieven en sympathiebe tuigingen voor de beide gewonden. DR. GÖBBELS TE VENETIË De Duitsche minister van propaganda, dr. Göbbels, is te Venetië aangekomen, om deel te nemen aan het internationale filmfestival. Tevens zal hij besprekingen voeren met den Italiaanschen minister van volkscultuur, Pavolini, over de verdere ontwikkeling van de cultureele samenwer king tusschen beide landen. werken, de ongerustheid te doen ver dwijnen, die zich vooral van een deel der bevolking van Teheran heeft mees ter gemaakt. Voor de voedselvoorziening der oevolking is zorg gedragen. De onderhandelingen In een Reuterbericht wordt als een der voorwaarden, welke aan de Iran sche regeering worden gesteld, de door voer van oorlogsmateriaal en andere leveranties door Iran naar de Sovjet unie genoemd. Volgens het gisterochtend vroeg uit- gegeven bulletin heeft zich in den toe stand van Laval en Déat een beslissende M. O. Teekenen akte MC. Geslaagd alhier aan de Academie voor Beeldende Kunsten de heer W. J. F Smo renburg te Rotterdam. Afgewezen twee candidaten. De examens zijn hiermede af- geloopen. fl Groote flacon met maatdop: 75 ct. 1 UW GEBIT GEREINIGD TERW1AU WACHT! Bovengenoemde vereeniging had zich voor dit laatste middagconcert de mede werking verzekerd van de altzangeres An nie Woud, den pianist Marinus Flipse, het Rotterdamsch Philharmonisch Koor en het Schiedamsche Mannenkoor „Orpheus”. Even overvloedig als het aantal uitvoe renden was het programma, dat vóór de pauze uit werken van Beethoven, Bruck ner en Brahms bestond en daarna uit die van drie Nederlanders. Een indrukwek kende inleiding was Bruckner’s „Tröste- rin Musik” voor mannenkoor en blaasor- kest. Een hymnische muziek, weidsch en plechtig, maar ook teeder en innig. Dan de bekende Rhapsodie voor alt, mannen koor en orkest van Brahms. Annie Woud droeg haar diep-ernstige solo met fraai, in den aanvang wellicht even detoneerend maar dan zeker geluid en uitnemende dic tie voor. De heerlijke samenzang met het koor klonk ontroerend. Een uitstekende weergave van zangeres, koor (evenals bij Bruckner) en orkest, welks blazers zich in het eerste nummer al onderscheiden hadden. Flipse, als gewoonlijk, een kun dig en bezielend leider. Beethoven moet voor zijn Chorphantasie (met piano en orkest), die in 1808 voor het eerst werd uitgevoerd met den 38-jarigen componist zelf aan de piano, reeds om streeks 1800 een ontwerp hebben gemaakt. Drie -en-twintig jaar voor de beëindiging van de Negende Symphonic heeft Beetho ven dus al door middel van een Finale met zangstemmen naar een oplossing gestreefd al zou, volgens Czerny, de meester gezegd hebben, dat het vierde deel van de Negen de een misgreep was en dat hij een ander slot wilde componeeren. Het is niet ge beurd en wij weten ook niet met zeker heid of Beethoven’s uitspraak gedaan is en uit welke beweegredenen zij ontstond. Een feit blijft, dat de meester bij de ver werkelijking van zijn verhevenste gedach ten in de Negende zich tot de Finale met zangstemmen gedrongen heeft gevoeld. De Koorphantasie met haar improvisa torisch aandoende piano-inleiding, haar prachtig zich ontwikkelend samengaan van solo- en orkestpartij, doet nog thans door den vorm verrassend aan. Een wel waar lijk, grootsche onafhankelijkheid openbaart zich hier, ook waar het koor zich met de instrumenten gaat verbinden. Men be speurt de Finale der Negende hier soms al. De weergave verliep uitstekend. De pianist speelde vol enthousiasme zooals het gemengde koor zong. Het orkest sloot zich met toewijding aan en de dirigent zorgde voor de stijlvolle éénheid van het geheel. De uitvoering lokte geestdriftig applaus uit. Dan drie fragmenten uit Joh. Wage- naar’s quasi-ernstige opera „De Doge van Venetië", een muziek van sterke levens drift en met grotesken inslag. En met groote virtuositeit geschreven zooals struc tuur en instrumentatie nadrukkelijk bewij zen. De fragmenten zijn sterk beeldend in hun meesleepende levenskracht. Het or kest en Flipse hebben de stukken gaaf voorgedragen en treffend laten spreken. Warme bijval voor de karakteristieke, tem peramentvolle vertolking Nog twee Oud-Nederlandsche liedjes met strijkorkest van Hans Schouwman, door Annie Woud kleurig gezongen, terwijl de strijkers met geest hun partij verzorgden. Het tweede liedje sloeg vooral in en moest herhaald worden. terprovisie aardappelen teelt, moet ze niet rooien voor het loof geheel of bijna geheel is afgestorven. Dus nog een paar weken geduld 1 En zoo is ’t ook met bruine boonen. Niet optrekken voor ‘t blad is verwelkt, anders is de opbrengst te klein en drogen de peulen en het stroo heel slecht. Wel licht worden de peulen (en de zaden) taai inplaats van hard. Laten we er aan denken, dat juist in het laatst van de groeiperiode de boontjes (d.i. de zaden) zelf nog flink zwellen. Roode en witte kool zijn volgroeid, als de kool zeer vast aanvoelt en het boven ste sluitblad begint te barsten. Worden ze eerder „gekapt’’, dan zijn ze wel goed om te eten of te worden ingemaakt, maar men oogst minder kilo’s dan men zou kunnen doen. De kool, die het laatst in den herfst „gekapt” wordt, is het best om te bewaren voor den winter. Savoye kool berst niet zoo vlug, maar moet, als ze volgroeid is, ook heel vast zijn. Tuinders en fruitkweekers moeten, met het oog op het verzenden, hun vruchten wel plukken voor ze geheel rijp zijn. Maar als we in onzen tuin „natuurtomaten”' kweeken, laten we ze het liefst aan de plant tot volle rijpheid komen. Dit rijpen aan de plant brengt juist den fijnen smaak aan. We kunnen niet in het algemeen op een paar weken nauwkeurig den oogsttijd aan geven van aardappel, bruine boon, uii, enz. Dit hangt zoo nauw samen met grond soort (klei, zavel of zand), waterstand (afstand maaiveld tot grondwater), tijd van zaaien, bemesting, dichten of minder dichten stand van het gewas, weersinvloe den, enz. Daarom zeggen we in het alge meen laat het gewas uitgroeien of tot rijpheid komen en dan nog 1941 is een laat jaar. ’t Is dit voorjaar lang koud ge weest. Het stroo van princesse- en snijboonen is, mits goed gedroogd, een uitstekend wintervoeder voor geit en konijn. In veel aardappelveldjes staan ontstel lend veel volgroeide planten van Zwarte nachtschade (of Hondsbes) en Perzik- kruid (of Wilde Wilg, Jezusgras of Krod- de) in vollen bloei, of rijk bezet met zaad. Jammer, dat het zoover is gekomen- Nu kan men zich voor volgend jaar nog veel ellende besparen door die planten niet op den composthoop te werpen, maar ze straks met ’t aardappelloof op een af zonderlijke plaats te deponeeren. waar ze later in den herfst-worden verbrand: of, als dat door aanhoudend regenweer niet mogelijk is, dan het zaakje flink diep be graven. De sjah In regeeringskringen te Teheran wor den alle geruchten tegengesproken, als zou de heerscher des lands de hoofdstad hebben verlaten. De sjah bevindt zich nog steeds in zijn zomerresidentie, Saa- dabad, bij Teheran. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” schrijft: „De samen komst van de leiders der asmogend heden juist op de plaats, waar de ver dedigers der Europeesche beschaving den beslissenden slag tegen het bols jewisme strijden, is voor alle volken, die den strijd hunkerend gadeslaan, van de grootste symbolische en historische beteekenis. Strijd en vernietiging van het bolsjewisme, dat was de strijdroep der beide bewegingen van den aanvang af. Nationaalsocialisme en Fascisme zijn vastbesloten, in het besef van' hun ver antwoordelijkheid jegens Europa, ook in dit levensgebied een einde te maken aan het gevaar en de dreiging der wereld revolutie voorgoed onmogelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat de beraadsla gingen der beide leiders zich niet be perkt hebben tot dit even strategische als politieke oorlogsdoel. De asmogend heden hebben reeds vaak openlijk ver klaard, dat zij, zooals zij in eigen land den weg naar orde en opbouw geeffend hebben, op het Europeesche vasteland de voorwaarden willen scheppen voor een samenleving in eendracht, welstand, en veiligheid. Op dit gebied is reeds veel verricht. Vooral in het Zuidoosten is op initiatief van de as de weg naar de nieuwe ordening betreden. Aan het einde van dien weg moet niet een tweede Versailles, maar een verzoening staan. Tegenover deze vastbeslotenheid, JI* gekenmerkt wordt door zekerheid werkelijkheidszin, staat de holheid, onop rechtheid en onwerkelijkheid van het programma van Roosevelt en Churchill. De mogendheden, die andere volken door geweld of afpersing van hun onaf hankelijkheid trachten te berooven, dur ven allen landen voor de toekomst vei ligheid, vrijheid van handel en derge lijke schoone zaken meer te beloven. Zelfs wanneer dit programma uitvoer baar zou zijn, wordt het al onmiddel lijk omvergeworpen, doordat Churchill en Roosevelt het bolsjewisme tot deel genoot hebben gemaakt. Tegenover de aanspraak van communistische en plu tocratische slavenhouders, die hun even universeel programma van heerschappij over de volken willen verwezenlijken, staat het vaste besluit der asmogend heden, dat zij niet zullen rusten, voor, in weerwil van alle vijanden en afgun- stigen, de onafhankelijkheid, vrijheid en eendracht der Europeesche volken zal zijn bevochten”. „Nieuw Europa is het doel” „Strijdparool Europa”, „Strijd voor Europa”, „Nieuw Europa is het doel”, aldus de opschriften der hoofdartikelen, waarin de Berlijnsche bladen wijzen op de beteekenis van de historische sa menkomst tusschen Führer en Duce voor de toekomst van Europa. De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft, dat de volken van Europa reeds vaak programma's hebben aangehoord. We reldverbeteraars en economisten hebben menig plan ontworpen. Maar voor het eerst staat achter een programma het realisme van mogendheden, die tot de tenuitvoerlegging in staat zijn. Voor het eerst dus krijgt Europa werkelijk de kans zijn verscheurd verleden te over winnen en te komen tot vreedzame, har monische en vruchtbare samenwerking op politiek, economisch en cultureel ge bied. Ook de „Börsenztg.” schrijft, dat de beide staatslieden uiting hebben gegeven aan hun vast besluit, een vreedzaam en eendrachtig Europa tot stand te brengen, dat tegen alle pogingen tot sabotage en blokkade beveiligd is. Tegenover het plan van Churchill en Roosevelt, dat geboren is uit egoisme en misdadig ge brek aan verantwoordelijkheidsbesef, al dus het blad, staat de wil van de as mogendheden, welke Europa een vrede willen geven, die niet berust op geweld van wapenen, maar op de eerbiedi ging van aller belangen en het afwegen daarvan. Duitschland en Italië willen niets dicteeren, maar leiding geven in het volledige besef van de groote plich ten, die zij daarmede op zich hebben ge nomen. Naar de schrijft, waren het besprekingen, bij niet haarklovende politici, I soldaten beslissingen hebben genomen, Wanneer de Führer en de Duce be sluiten hebben genomen, zoo schrijft het bald verder, dan is de lijn van de ontwikkeling van dezen oorlog en de revolutionnaire verandering in het lot van Europa naar een werkelijken vrede nauwkeurig vastgelegd, Geen storings- poging van de vijanden van de Euro peesche orde, al is zij nog zoo groot, kan hieraan iets veranderen. Met ingang van 3 September is de kaas in Zwitserland gerantsoeneerd. Het maandranstoen voor September bedraagt per persoon 400 gram volvette kaas, 600 gram half-vette kaas of 800 gram magere kaas. Het Noorsche ministerie van onder wijs en Godsdienst heeft bij decreet be paald, dat met ingang van het nieuwe schooljaar 1941/1942 op de Noorsche kweekscholen de Duitsche inplaats van de Engelsche als voornaamste vreemde taal zal worden onderwezen. Het Boelgaarsche ministerie van landbouw heeft in Frankrijk 300.000 wijn stokken gekocht die in Boelgarije van staatswege op staatsproefwijngaarden zul. len worden geplant. Deze maatregel dient, om den Boelgaarschen wijnbouw nieuw leven in te blazen. Dirigent: Ernest Ansermet Het is een oude gewoonte geworden, dat de eerste concertmeester van ons stedelijk orkest, aan een der concerten, die ieder jaar in het Scheveningsche zomerseizoen worden gegeven, door een solistisch optreden specialen luister bijzet. Zoodoende trad gisteravond op het af scheidsconcert. dat het Residentie-orkest onder leiding van den Fransch-Zwitser- schen dirigent Ernest Ansermet voor een vrij groot auditorium heeft gegeven, de violist Adolphe Poth als vertolker van het Vioolconcert no. 3 in b kl. t. op. 61 van C. Saint-Saëns ten tooneele. De kunstenaar droeg daarmede het muzikale gegeven, dat hij in den afgeloopen winter in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen ten gehoore heeft gebracht, nogmaals voor. Evenals de vorige maal onderging Saint- Saëns’ virtuoze concert ook ditmaal een vertolking, welke van enorme toewijding en vereenzelviging getuigde door de voor beeldige beheersching. De voortreffelijke techniek, de fraaie streek en zeer per soonlijke stokverdeeling kenmerkten hier in Adolphe Poth als den rijpen instrumen talist en serieuzen vakman. In muzikaal opzicht dwongen vooral de beide laatste deelen diepe bewondering voor den kun stenaar af. Voornaam van geest, subtiel en smetteloos rein van klank was zijn mu zikaal dichten in het Andantino quasi allegretto, terwijl zijn gevoel voor pittig heid en dynamische- en rhythmische ef fecten aan het geheel de schittering heeft gegeven, welke het romantische werk ver langt. Groot was ’t klankvolume weliswaar niet, doch door temperament, bijzondere afwerking en perfect samenspel met het orkest heeft Adolphe Poth toch één der beste Saint-Saëns-vertolkingen der laatste jaren geschonken en zich een solist ge toond, waarmede de reeks uitmuntende kunstenaars, die de programma’s in dit seizoen hebben gesierd, op waardige wijze werd afgesloten en waarmede het Resi dentie-orkest ook in de toekomst eer zal inleggen. Met bloemen en langdurig ap plaus hebben de toehoorders Adolphe Poth gehuldigd. Het Residentie-orkest, dat onder leiding van Ernest Ansermet in de Fransche op stelling, waarbij de tweede violisten, de altisten en de cellisten andere, dan de hier gebruikelijke plaatsen innemen, musiceer de, vertolkte de Ouverture „der fliegende Hollander” van R. Wagner, de Pavane pour une Infante défunte, welke M. Ravel oorspronkelijk voor piano heeft geschre ven, de Arlésienne-suite no. 1 van G. Bizet en de Ouverture „Benvenuto Cel lini” van H. Berlioz. Ansermet heeft Wag ner's ouverture met een zekeren zwier doen uitvoeren en het werk daarmede weliswaar met zeer overtuigend in zijn wezen getroffen, doch er bijzonder sugges tieve klankcharme aan gegeven. Het was dan ook zeer interessant dat eens een andere zijde van Wagner's oeuvre werd belicht. Overigens trokken vooral de uit voeringen van Ravel’s Pavane door haar mystieke ingetogenheid en aetherische doorzichtigheid en de Suite van Bizet, waarvan het Adagietto onvergetelijk zal blijken te zijn, de aandacht. In het laatst genoemde werk schonk de opstelling van het orkest, welke ik niet in alle opzichten kan bewonderen, aangezien de klank voor de luisteraars aan beide zijden van de zaal in boven- of onderstemmen oneven wichtig is versterkt, zeer fraaie effecten. Al met al werd het seizoen, dat, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, zeer veel belangrijks heeft geboden, gis teravond op waardige ijze besloten. Anser met, die bij zijn optreden een krans aan zijn lessenaar gehecht vond, en het or kest werden op spontane wijze gehuldigd. K. Brinkmann. Pas op Uw gezondheidEen dageljjksch Prokudent-bad voor kunstgebitten en platen is noodzakelijk voor de hygiëne. Door de zuiverende en bacteriëndoo- dende werking, reinigt en steriliseert Prokudent het zoo kostbare kunst gebit op de meest practische, afdoende en voordeelige wijze. En een regel matig met Prokudent onderhouden kunstgebit, geeft dezelfde charme als welverzorgde natuurlijke tanden. Aanbevolen door H.H. Tandartsen. pen uit eigen beweging, hetgeen alleen een aangelegenheid van de Servische krachten, die bereid zijn tot opbouw, en van de Servische regeering behoort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samen werking met de opbouwende krachten, met steun van alle goed willenden, zeer spoedig een wijziging tot stand gebracht kan worden, welke dan ook mogelijk zou maken te zorgen voor een rechtvaardi gen socialen opbouw in Servië In antwoord op deze toespraak heeft Neditsj o.a. verklaard, dat het de vaste wil der regeering is, het land in volsten omvang rust, orde en veiligheid te verschaffen en de toekomst van het Servische volk in loyale en vriendschap, pelijke samenwerking met het Duitsche Rijk op te bouwen. Aan boord van het Portugeesche schip „Berpa Pinto” zijn 15 schipbreukelingen van de Britsche schepen „Hornshell” ..Auditor”, die op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht, in Lis sabon aangekomen, meldt het D.N.B. United Press meldt uit Tokio De Brit sche ambassade heeft opnieuw alle Brit sche staatsburgers in Japan en Mandsjoe- kwo, wier verblijf in deze landen niet dringend noodig is, opgeroepen te ver- trekKen. De ambassade maakte bekend, dat er een speciaal schip is gecharterd cm deze Britsche staatsburgers af te halen. In de publicatie van de Britsche ambassade wordt o.a. gezegd„In ver band met de blokkeeringsmaatregelen heeft een aantal Britsche 'onderdanen den wensch te kennen gegeven met de eerst mogelijke gelegenheid Japan te verlaten. Teneinde dit vertrek te verge makkelijken zal de Britsche regeering binnenkort een schip naar Japan zenden. Alle Britsche staatsburgers, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken worden verzocht zich bij het naastbij- zijnde Britsche consulaat te melden.” De ambassade was tot nu toe niet in staat den naam van het schip en den datum van aankomst in Japan bekend te maken. Men neemt aan, dat de meer derheid van de 300 Indiërs, die in Japan verblijf houden, alsmede de meerderheid van de 1000 Britsche staatsburgers, onder wie 200 vrouwen en 20 Canadeezen en Australiërs, deze gelegenheid zullen aan grijpen om Japan te verlaten. Naar de ambassade verklaarde, is men het er nog niet over eens of ook aan Amerikaansche staatsburgers gelegenheid zal worden ge geven met dit schip te reizen Het bericht over de evacuatie van de Britsche burgers uit Japan heeft, volgens de Japansche bladen, in alle kringen te Tokio veel cpzien gebaard. De „Jomioeri Sjimboen” wijst vooral op de politieke beteekenis van dezen stap en schrijft, dat Engeland den toch reeds gespannen toestand wil verscherpen en nieuw voedsel wil geven aan crisisgeruchten. Andere Japansche bladen melden, dat de maatregel is genomen op grond van Londensche instructies aan de ambassade te Tokio en dat de Britsche ambassadeur, Craigie. Vrijdag den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Tojoda, van den evacuatie in kennis heeft eersten dag bezoekers 1 rede gehouden voor vertegenwoordiger^ der oinnen- en buitenlandsche pers. Hij betoogde, dat de zuiver op uitbuiting ge baseerde liberalistische economische orde van het verleden moet worden afgeschaft „Terwijl Duitschland en met dit land ge heel Europa strijden voor het ontstaan van een in zichzelf afgeronde leefruimte, gaat het bij onze van bezit overzadigde tegenstanders om alomvattende beheer sching van grondstoffen en menschheid Tegen deze opvatting is de strijd der as mogendheden gericht en met hen van alle krachten in Europa, die tot opbouw bereid zijn.” De staatssecretaris ging toen over tot opsomming van de beginselen van een sociaal rechtvaardige organisatie der economie bij de verschillende afzonder lijke volken, die als volgt luidden: 1 supranationale ordening met handha ving van de gerechtvaardigde bijzondere belangen der afzonderlijke volken; 2 eer lijke aandacht voor de behoeften der ver dragspartners: 3. bevrijding van de ver plichtingen. die iedere buitenlandsche handel heeft, uit de sfeer der toevallig aanwezige commercieele en winstkansen, 4 leiding van het economische leven der landen afzonderlijk met het oog op de supranationale ordening en verbonden heid. De functionnaris verstrekte toen in cijfers een overzicht van de Europeesche goederenmarkt en verklaarde, dat een eensgezind Europa economisch sterker dan ieder ander supranationaal econo misch geheel. „Deze Europeesche gemeen schappelijke markt is zoowel voor den afzet als voor de voórziening van de over- zeesche landen aanmerkelijk belangrijker dan Europa in het verleden ooit is ge weest. Wie dit gebied wil uitschakelen of zijn economische kracht probeert te ver- TOESPRAAK VAN PETAIN Ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van het oudstrijderslegi- oen, waarvan hij eerepresident is, heeft maarschalk Pétain gisteren bij de plech tigheid te Vichy een toespraak gehou den, waarin hij zeide, dat de nationale revolutie een steeds nauwere samenwer king met het legioen noodig heeft. Gij zijt, aldus zeide hij, de getrouwen, op wie de regeering admiraal Darlan en ik, willen steunen. Frankrijk heeft slechts één regeering, namelijk die wel ke ik leid met de medewerkers mijner keuze. De regeering heeft slechts één politiek, waarvoor ik de verantwoorde lijkheid draag in het besef van mijn roeping en om de eer en het belang van Frankrijk te verdedigen. Op dezen grondslag zult gij mij helpen het land in orde en eendracht te bewaren. Tenslotte deelde Pétain mede, dat het -x- tt.-1. ivan de Ter gelegenheid van Labourday, heeft president Roosevelt een verklaring gepu bliceerd, meldt het D.N.B. waarin hij zegt dat de Amerikanen den Labourday, dit jaar ;n ernstiger stemming vieren, dan de 54 voorgaande jaren. De Vereenigde Sta ten, aldus de president, staan thans voor de taak de democratie te handhaven. De hoofdkenmerken daarvan zijn vrijheid van godsdienst, woord en pers. Hij eischte voorts de onalgebroken productie van wapens ter bescherming van de Vereenig de Staten en tot ondersteuning van dege nen. die zich verzetten tegen hen, die vol gens Roosevelts meëning, „de vrijheid en het geluk van alle volken ter aarde willen vernietigen”. Bij zijn aankomst te Hydepark heeft president Roosevelt tot de bewoners ge zegd, dat er veel reden is om dankbaar te zijn, onder meer het feit, dat zijn samen komst met Churchill, „nog zoo vreed zaam gevierd” kon worden Ieder moet bidden, aldus de president, dat dit ook het volgende jaar nog zoo zal zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat de gevaren nog veel grooter worden dan eind Augqstus 1939 het geval was. Verder beweerde de president zeker te weten, dat de over- heersching van de wereld, ook van Ame- irika, het doel der „dictatoren” is. I sche ministerie van volksvoorlichting en i -- propaganda, heeft gisteren ter gelegen-1 heid der opening van de Najaarsbeurs, i die den eersten dag reeds meer dan j Volgens een bericht van Assc 100.000 bezoekers heeft ontvangen, een I press uit Reykjavik is Roosevelt’s Elliot, op Ijsland aangekomen. ORGELBESPELINGEN DER VEREENI GING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN In de serie orgelbespelingen die iedere week in de kerk Houtrustweg hoek Beek- laan der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden gegeven worden, zal de or ganist der Bethlehemkerk, de heer Alex Schillevis Donderdagavond 4 September een concert geven. Het programma ver meldt orgelwerken van: G. Frescobaldi, D. Buxtehude, J. G. Walther, J. S. Bach, César Franck, C. Saint Saëns. E. Bossi en M. Reger. BOUWPLANNEN TE BONN De burgemeester van Bonn heeft langs mededeelingen gedaan over nieuw bouwplan voor deze stad. Hierbij zal de oude kern een volkomen nieuw aanzien moeten krijgen. Op de plaats van de klinieken op den Venusberg zal een park worden aangelegd. In de stad zelf zijn een stadsschouwburg, een feest hal en een kunsthal geprojecteerd. Een Noord-Zuid- en een Oost-West-verbinding Uit Belgrado meldt het D.N.B., dat generaal Neditsj een nieuwe regeering heeft gevormd. De nieuwe premier, ge neraal Milan Neditsj, heeft van den zomer van 1939 tot November 1940 de functie van minister van oorlog in de Zuidslavische regeering bekleed. Bij de kennismaking met de nieuwe Servische regeering heeft de militaire bevelhebber in Servië, generaal von Danckelmann. een rede gehouden, waar in hij er op wees, dat deze regeering is gevormd om tot welzijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zor gen en zoo de voorwaarden te vervullen voor terugroeping van de Duitsche troe- HET BEWAREN VAN UIEN; WANNEER OOGSTEN WE AARDAPPELEN EN BRUINE BOONEN; ROODE EN WITTE KOOL In het groot worden in ons land de meeste uien verbouwd in Zeeland en op Goeree en Flakkee. Daar bewaart men ze ’s winters in zoogenaamde „rennen”, die 150 c.m. breed zijn. De zijwanden (1 m. hoog) zijn gemaakt van kippen gaas of rechtopstaande panlatten kleine tussenenruimten. Er op, schuin dakje van riet of stroo, dat aan beide zijden flink oversteekt voor het inregenen. Die rennen staan vaak mid den in den polder. Alleen in strenge winters plaatst men tegen de zijwanden een laagje stroo. Dat is alles De ui wordt dus luchtig en droog be waard verdraagt heel goed een paar graden vorst. Kleine partijtjes kunnen we in een krat doen (niet in een dichte kist dat we ophangen tegen den muur, onder hel balkon van de bovenburen of in een luchtig schuurtje plaatsen. Laten we ’t loof aan de bollen, dan kunnen we ze tot kleine bosjes binden en ze zoo op hangen. Of we kunnen ze aan een dun ijzerdraadje rijgen door het loof heen, een paar c.m. boven dén bol en ze zoo ophangen. In geen geval inkuilen of ze op een warme plaats zetten. Sommige volkstuinders hebben al uien gerooid, waarvan het loof nog groen was. Daarom willen we er nog eens op wijzen, dat we beter kunnen wachten tot het loof is verwelkt. Is het loof nog groen, dan zijn de buitenste schillen van den bol nog min of meer sappig en is de hals nog niet gesloten. Zulke uien kun nen we niet tot diep in den winter be waren. Alles wat onrijp geoogst wordt, is on geschikt om lang bewaard te worden. Onri p fruit gaat spoedig rotten of het wordt taai. Niet uitgegroeide aardappe len hebben een erg dun huidje, zooals we dat zien aan vroege aardappelen en dat zich gemakkelijk laat afschrappen. Door dat huidje verdampt te veel vocht. Bovendien worden zulke aardappelen een paar keer verwerkt (in den zak gedaan, weer uitgestort enz.) dan laat dit dunne verdroogde vliesje al los en hangt het er soms al aan kleine flarden bij. Zulke aardappelen blijven maar enkele weken goed. Nog eens: er worden, in het groot, om dezen tijd van het jaar, al heel wat aardappelen gerooid (omdat de prijs wat hooger is dan enkele weken later), maar al die vroeg gerooide aardappelen worden spoedig verbruikt. Wie voor eigen win- HET NEDERLANDSCH ORKEST 'S-GRAVENH AGE Bovengenoemd orkest zal onder leiding van zijn dirigent, den heer Nico Ver- hoeff, op Zondagmiddag 7 September a.s. zijn eerste concert te Leiden geven in de Stadsgehoorzaal. De solisten, die in „l’Enfant Prodigue” van Cl. Debussy zullen medewerken, zijnMaria Struy- cken-van den Adel, sopraanTh. de Groen, tenor en Lucien Louman, bariton, terwijl het slotkoor zal worden gezongen door ca. 200 dames en heeren van het R. K. Residentiekoor, den Haag en Die Delftsche Sanghers, Delft, welke beide vereenigingen ook onder leiding staan van Nico Verhoeff. Beide eerstgenóemde solisten zullen zich verder nog doen hooren in werken van Mozart en Char pentier. ADMIRAAL SOEETSOEGOE ONTSLAG Volgens de pers heeft admiraal Soeet- soegoe den wensch te kennen gegeven, zich terug te trekken als directeur van den centralen raad der beweging tot ondersteuning van de politiek van den keizer en uit alle politieke organisaties. Hij zal, aldus melden de bladen, zeer binnenkort een bezoek aan den minister president brengen en dezen zijn besluit mededeelen. Over de motieven deelt pers niets mede. Met een Rhapsodie voor orkest „Een liedje van de zee” van Julius Röntgen, een door melodie, rhythme, vorm en instru mentatie boeiende compositie, werd suc cesvol afgesloten. Langdurig applaus en toejuichingen zijn het afscheid van het talrijke publiek geweest van den buitenge woon bekwamen Flipse en zijn kranige or kest. J. C. Manifarges.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2