BOU speccaa#vv&i d&c BINNENLAND KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS SUPRAUN Welken distributiebon heeft noodig men Voor den puzzelaar 1 Sept. 1941 2e bl. 2 Maar kleinigheden en toch De Najaarsbeurs te Utrech 113 110 111 112 van 33 29 30 KURHAUS Verdachte gearresteerd J 16 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VEREENIGINGEN Pag. DERTIENJARIG MEISJE TE OISTERWIJK VERMOORD 107 108 109 33 34 33 33 B B B 30 32 33 33 33 itooi óéfate Barricades hielpen niet Departementale inzendingen HAAGSCHE COURANT Maandag Het Residentie-orkest onder Ernest Ansermet DE LANDBOUW, HOEKSTEEN VAN ONS VOLKSBESTAAN B „Nederland en de opbouw het nieuwe Europa” Distributle-perlode BON ARTIKELEN be- 200 gram 150 gram 1 t/m 30 Sept. Al de 10 Aug t/m 6 Sept. 250 gram 10 Aug t/m 6 Sept 250 gram 100 gram 10 Aug t/m 6 Sept. BONKAART DIVERSEN EIEREN een el 31 Aug. t/m 13 Sept buren, 4J k.g. AARDAPPELEN 31 Aug. t/m 6 Sept Zij BROODKAART 100 gram BOTER- OF VETKAART 21 Aug. t/m 6 Sept. BOTER MELKKAART R MELK voor kinderen t/m 13 jaar 1| liter VLEESCHKAART 50 gram 31 Aug t/m 6 Sept. 100 gram 10 Aug. t/m 6 Sept 250 gram Balsvoort 250 gram ZEEPKAARTEN P EN Q 1 Vm 30 Sept 1 t/m 30 Sept 75 gram SCHEERZEEP 1 t/m 31 Dec. HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 30 Sept. en reeds 2 gas- 250 k g. Briketten geheel of gedeeltelijk M geëngageerd Motorrijder verongelukt Zondagmiddag omstreeks half zes is de 10 Aug t/m 6 Sept 10 Aug t/m 6 Sept. 10 Aug t/m 6 Sept niet. Een voor twee. aan. ont- TOILETZEEP voor kinderen bene den twee jaar op kaart P HAVERMOLFT of -bloem of -vlok ken, gort, of -mout, aardappel meel vlokken of grutten' TARWEBLOEM of -meel of rogge bloem, of -meel of zelfrijzend bak meel of Brood of half rantsoen Gebak 35 gram 50 gram Zie onder. 250 gram op één bon 100 gram op één bon 140 gram 140 gram 75 gram 75 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 50 gram 1 tube 1 pot 100 gram 300 gram 250 gram 150 gram 90 gram vervaardigd van uitval en/of at- val van vaste brandstoffen geen turf zijnde. Melk I 31 Aug. t/m 6 Sept. 10 t/m 16 Aug. extra t/m 6 Sept. 17 t/m 23 Aug. extra t/m 6 Sept, 24 t/m 30 Aug. extra t/m 6 Sept. 31 Aug. t/m 6 Sept Eén eenheid turf: (of later vaste brandstoffen) 05, Q6, 07 05. 06, 07, 08 Reserve Bloem Vleesch Zeep Hij toen re- Toilet. zeep Haver mout Kaas 31 Kaas Kaas Kaas Eieren 31 Aug. t/m 6 Sept. k.g. k.g. k.g. k.g. k.g. Hoeveelheid I BONKAART ALGEMEEN BROOD of 1 Rantsoen Gebak. Dit is: Ontbijtkoek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of gevuld groot korstgebak of gevuld klein korstgebak 31 Aug. t/m 6 Sept. De clandestiene vleeschhandel Ambtenaren van den Centralen Crisis controledienst hebben te Mijdrecht op een boerderij een inval gedaan en er een par tij frauduleus vervaardigde kaas in beslag genomen. Toen de ambtenaren de boer derij verlieten, zagen zij een man op den weg. die per rijwiel iets vervoerde. Zij hielden hem aan en het bleek, dat de man een hoeveelheid frauduleus geslacht varkensvleesch bij zich had. Proces-ver- baal tegen den vervoerder en inbeslagne ming van het vleesch volgden. 10 8 5 4 3 IJ k.g. Op voederkaart voor Honden. Voor groep I en II III IV V - VI Op voederkaart voor katten RIJST of rijstebloem of rijstemeel of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Vleesch- waren bij den kleinhandel op Maandag en 31 Aug. t/m 6 Sept. (Op bonnen, waarop staal vermeld: „4 rantsoenen", 400 gram brood of 4 rant soenen gebak). De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt HORIZONTAAL: 1 Hinde, 4 Halma, 7 Kaste, 9 Basis, 13 Lea, 14 Nol. 15 Derde, 16 Irene, 17 Nes. 18 Serpent. 20 Terreur, 22 Flobert 26 Moerbei, 30 Epe, 31 Leger, 32 Inept, 33 Roe, 34 Eer, 35 Gal:i, 37 Otter, 39 Borst. 40 Meent VERTICAAL: 2 Ita, 3 Element 4 Hoboist. 5 Mei, 6 Kloos, 7 Kader, 8 Serie, 10 Steur, 11 Snede, 12 Fleer, 19 Nar, 21 Ego, 22 Flora. 23 Omleg. 24 Engel, 25 Termiet, 26 Mei worm, 27 Emelt 28 Boter, 29 Indra, 36 Abo, 38 Een. 1 kilogram 250 gram 500 gram O—OOO- M M O» «eoek. i.Mxxl Het rijksarbeidsbureau De inzending van het rijksarbeidsbu- reau beoogt met enkele groote en ge- makkelijk aansprekende beelden aan het publiek duidelijk te maken, welke de grondgedachten zijn, die aan de sedert 1 Mei in werking getreden rijks- arbeidsbemiddeling ten grondslag lig gen. Den werkgevers wordt duidelijk Voor het tijdvak van 24 Juni t.m. 31 December 1941 zijn geldig: Eén eenheid vaste brandstP Volksgezondheid De stand van de afdeeling volksge zondheid zal de aandacht vragen voor den teruggang van de zuigelingensterfte voor de Verlenging van den gemiddel den levensduur van Nederlanders en voor de consultatiebureaux op verschil lend gebied. Verdronken Zaterdagmorgen werd de zestigjarige A. van R. te Oisterwijk dood achter zijn woning aangetroffen. Men vermoedt, dat de man des nachts iemand in zijn tuin heeft gehoord en op onderzoek uitgaande, in de duisternis in den looiersput is ge raakt, waarin hij verdronken is. Koken 2 liter 13 H Aug t/m 5 Oct, Gedurende het tijdvak van 1 September 1941 tot en met 30 September ’41 geven de met „0 5 K F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N. welke zijn uitgereikt aan ver bruikers, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Een half rantsoen VLEESCH (been inbegrepen) of een half rants. VLEESCHWAREN Een rantsoen VLEESCH (been in begrepen) of één rantsoen VLEESCHWAREN N.B. Het koopen van vleesch of vleeschwaren Dinsdag is niet geoorloofd. ZEEP voor kinderen beneden twee Een rantsoen jaar op kaart P zeep ZEEP voor kinderen van 28 jaar (Zie boven.) op kaart Q NEDERLANDSCHE ORGANISATIE VOOR HET BEROEPSGOEDEREN- VERVOER Zaterdagmiddag is in het Concerthuis te Groningen een vergadering gehouden van de Nederlandsche organisatie van het beroepsgoederenvervoer. welke zeer druk >-»--'-’h‘ was. Nolen voorzitter van de N.O.B., mede dat de paardentractie ook NOB komt te ressorteeren. aanzien van het eigen vervoer, zei- ■-pr dat men reeds veel moeite heeft sedaan dit onder het beroepsvervoer te rangschikken, doch dat is niet gelukt Men heeft echter de toezegging van het depar tement. dat een nieuwe beoordeeling zal plaats vinden Aan de tarievenregeling wordt gewerkt. Ook de tarieven voor de z g.n. lijn- en bodediensten zullen worden herzien, wat echter nog wel eenigen tijd zal vragen Tienjarig meisje uit Tilburg vermist In de uitgestrekte bosschen van Oister wijk is Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur een moord gepleegd op een dertienjarig meisje uit Rotterdam, dat gelogeerd was op een der boerderijen van onder de gemeente Haaren. De ouders kwamen het meisje juist halen, om haar mee terug naar Rotterdam te nemen Het kind reed vooruit, zoodat de ouders haar uit het gezicht verloren Een uur later was het meisje nog niet op de boerderij aangekomen. Men ging HET NEDERLANDSCHE TOONEEL Bij het Nederlandsch Tooneel. directeur leider Cor van der Lügt Melsert. zijn voor hét komende seizoen mevrouw Caroline van Dommelen en de heer Willem de Vries. Past op voor uitstralend licht Men schrijft ons: Wie 's avonds na zonsondergang door onze steden en dorpen gaat, constateert vrijwel overal, dat door de lange lichte zomeravonden, de menschen vergeten hebben, dat er verduisteringsplicht staat Er blijft een licht branden in een achter kamer, waar men in een kast in een don keren hoek iets moest opbergen. Het licht straalt een uur later door de voofkamer ramen breed-uit op straat Het was een gezellig avondje. Reeds om 8 uur namen de schemerlampjes de naar geestige regensfeer van buiten weg. pratend werd het tijdstip van zonsonder gang vergeten en 't licht scheen in donkerte ongehinderd naar buiten. ,,’t Was warm geweest binnen. Tot laat in den avond was men achter goed ver duisterde ramen bijeen geweest. Niemand had echter gedacht aan het groote open staande tuimelraam, waardoor fel licht naar buiten scheen als een vuurbaak. Gasten werden uitgelaten. Even maar knipte de vriendelijke gastheer zijn gang licht aan, meendend den bezoekers een ’dienst te bewijzen. Even maar golfde een breede lichtbaan over den weg. die allen verblindde. Hun slaapkamer verduisterden ze niet, daar had je practisch geen licht noodig. De dunne overgordijnen sluiten was ge noeg. ’s-Nachts is er „luchtalarm”. Ze staan op en ontsteken licht, dat door de dunne gordijnen overvloedig zichtbaar in de duisternis dringt. Een lange rij van vergissingen, van na latigheden van handelingen leidt' overal tot ernstige ondoordachte verduisterings- overtredingen. Al deze tekortkomingen le veren voor hun omgeving een ernstig ge vaar op. Vergeet men dit? Dan wordt het nu het donker weer vroeger invalt, thans de tijd om zich vóór het ontsteken van licht, eerst te overtuigen, dat ramen en deuren lichtdicht gesloten zijn. Het ..eerst- even-licht”, een verschijnsel, dat zoo vaak wordt geconstateerd, voordat men de lichtafsluiting aanbrengt, is juist door de felheid van het vrij uitstralend licht in die ©ogenblikken een ernstige gevaarsfac- tor voor de geheele omgeving. Waarschuwt elkaar, als goede wanneer er „per ongeluk” licht zou bran den. De politie heeft strenge orders. Zij waarschuwt niet meer. Eiken avond ver meldt uw krant, wanneer ge moet aan- vangén te verduisteren. Vergeet dit dan gewaarschuwd mensch geldt HAARDEN en KACHELS J IDEM K CENTR. VERWARMING L 1 EENHEID is gelijk: 1 de duo zat, kreeg een schouderfractuur. Zij is naar haar woning in de Beet hovenstraat te Tilburg vervoerd. Een stoffenhandelaar aan de Kalver- straat te Amsterdam had. gedachtig de vele inbraken, welke de laatste maan den vooral ook in dit soort zaken ge pleegd worden, zijn winkel tot, een ware fortificatie versterkt De winkeldeur was hermetisch gesloten en voor ‘de kelder deur had hij een zwaren ijzeren boom laten maken, terwijl de ramen met ijze ren platen waren afgesloten. Helaas had hij waarschijnlijk niet met de mogelijk heid rekening gehouden, dat er voor eventueele dieven nog een andere wijze bestond om binnen te komen en wel, door zich overdag rustig te laten inslui ten. Dat is blijkbaar Donderdag gebeurd, althans Vrijdagmorgen ontdekte het per soneel, dat er een partij stoffen ter waarde van 2000 gestolen was. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de dieven de winkeldeur niet hadden kunnen openen en daarom via‘de kel derdeur waar zij slechts van binnen af den afsluitboom behoefden weg te nemen het perceel hadden verlaten. h.l. van max 75 k.g. anthraciet, steen- olen, Industrie- of eierbriketten. h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook cokes). 110 k.g. bruinkoolbriketten. 150 k.g. cokesgries of cokesgruis. 175 k.g fabrieksturf. 195 k.g persturf (300 stuks). 275 k.g. Peel-turf. 200 k.g. baggerturf (450 stuks). PETROLEUMKAART M EN O Rede gezant Werner Daitz In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft Zaterdag de gezant Werner Daitz uit Berlijn, president van den ,,Führerrat der Gesellschaft für Euro- paische Wirtschaftsplanung und Gross- raumwirtschaft” een belangwekkende en interessante voordracht gehouden over „Nederland en de opbouw van het Nieuwe Europa”. Er was voor deze voordracht zeer gi oote belangstelling uit alle krin gen. Van Duitsche zijde zag men hooge vertegenwoordigers van de landmacht, het luchtwapen en de marine, den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker, en functionnarissen van de N.S.D.A.P. Vei der behoorden tot de gasten de pre sident van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, de secretaris generaal van het departement voor Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, prof. dr. J. van Dam, prof. mr. J. van Lóón, voorzitter van den Hoogen Raad en voorzitter van het sociaal econo misch genootschap Nederland en Europa, de commissaris voor de provincie Noord- Holland, mr. A. J. Backer, de regeerings- commissaris van Amsterdam, burgemees ter E. J. Voüte, de wethouders dr. J. Smit, mr. F. P. Guepin en ir. C. J. Neis- zen, de hoofdcommissaris van politie, S. Tulp, de waarnemend hoofdcommissaris C. Bakker en de secretaris van de Neder landsche Bank, de heer J. Robertson. Senator dr. Böhmcker sprak een kort welkomstwoord. Gezant Daitz besloot met er op te wij zen, dat de nieuwe kameraadschappelijke samenwerking, die de volksche souverei- niteit volkomen respecteert, natuurlijk een economische en politieke structuur noodig heeft, die tegenovergesteld is aan de Europeesche structuur onder de Engel- sche heerschappij in de laatste 25 jarea. Engeland heeft volgens het principe „Verdeel en heersch” op een verzwakking van de Europeesche politieke en economi sche samenwerking aangestuurd en daar door de levenskracht, de onafhankelijk heid en de mogelijkheid tot produceeren verzwakt, terwijl het Duitsche systeem „Vereenigen en leiden” op het tegenover gestelde principe berust. De Europeesche revolutie, door Duitsch- land en Italië geleid, omdat deze landen het eerst ondervonden hebben, dat nood bidden leert, zoo eindigde de heer Daitz, zal het oude spreekwoord weer van kracht maken, dat vrede voedt en onrust ver teert. Burgemeester Voüte bracht vervolgens dank aan gezant Daitz voor zijn belang wekkende rede. SCHEERZEEP Of SCHEERCRëME (op textielkaart voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). 01, 02, 03 01, 02, 03, 04 01, t.m. 11 200 k.g. turfbriketten. 200 k.g. overige soorten turf. 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. De veel _cbruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. gemaakt, dat de arbeidsbemiddeling hén op snelle en gemakkelijke wijze kan voorzien van goed geselecteerde ar beidskrachten en de werknemers zul len ervaren, dat ook voor hen het stre ven der arbeidsbemiddeling om iedere arbeidskracht zooveel mogelijk naar de geschikte plaats te voeren, een belang van de eerste orde beteekent. Een fotomontage van groot formaat geeft een indruk van den werkenden mensch in verschillende beroepen. Een aantal kleinere schilden brengen in fotomontages met teksten resultaten van goed geleide arbeidsbemiddeling tot uitdrukking. De wandborden spreken van de middelen, die het rijksarbeids- bureau toepast om zijn doel te bereiken, waarbij de nadruk wordt gelegd op een snelle werkwijze, die harmonieert met het moderne bedrijfstempo. Rijksverzekeringbank Raden van Arbeid In deze stand zal een groot overzicht worden gegeven van het totale bedrag der uitkeeringen aan arbeiders en hun nagelaten betrekkingen wegens ongeval, ziekte, invaliditeit en ouderdom. Voorts zal er een illustratie zijn met opschrif ten betreffende de uitkeeringen volgens ongevallenwet en ziektewet, rentekaar- ten, uitkeeringen en andere onderwer pen. PLUIMVEEVEREENIGING V.P.H. In de laatst gehouden vergadering der V.P.H. werd o.m. besloten een uitstapje te maken naar het Dierenpark „Blij- dorp" te Rotterdam. De heer van Etteger deelde mede, dat door de Ned. Hoenderclub te Beekbergen een pluimveedag zal worden gehouden. De collectieve inzending, welke d e economische voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de a.s. najaarsbeurs te Utrecht van 9-19 September a.s. orga niseert, zal een totale ruimte van 540 vierkante meter in beslag nemen en op de eerste en vierde verdieping van het derde jaarbeursgebouw worden onder gebracht. Aan deze collectieve inzen ding nemen, behalve het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visscherij deel. De thans gekozen organisatorische vorm van één gemeenschappelijke in zending, welke tot een ruimer, doelma tiger en fraaier inrichting kan leiden, beteekent een belangrijke stap voor waarts in vergelijking met de individu- eele deelnemingen op de in het voor jaar gehouden jaarbeurs. De afzonder lijke stands lagen vroeger in het alge meen op verschillende verdiepingen ver spreid tusschen exposanten van geheel' anderen aard. Voor den bezoeker van de jaarbeurs is het een groot voordeel, wanneer hij zijn schreden direct kan richten tot de afdeelingen, waarin hij zijn belangen weet te vinden. Doordat de gebruikelyke houten jaar beursschotten, welke de hokjes van de deelnemers van elkaar scheiden, zijn gesloopt, is een min of meer aaneenge sloten expositieruimte verkregen. De gebouwde wanden en de plafonds zijn over de geheele tentoonstelling van het zelfde materiaal vervaardigd en in de zelfde kleur geschilderd. Door het aan brengen van verlaagde plafonds met indirecte verlichting tegen de achter wanden wordt het effect van één groote expositie nog versterkt. Ook bij den hoofdingang, waar in een ruime hal voor elk der deelnemers een enbleem is aangebracht als onderdeel van een groote wandversiering, wordt op het collectieve beginsel de nadruk gelegd. Bij de inrichting van de stands zijn eveneens nieuwe wegen ingeslagen als gevolg van het streven om tot een aesthetisch geheel te komen hetgeen ge zien het zeer verschillende expositiema teriaal van de deelnemers geen gemak kelijke taak is geweest. Dank zij de nauwe samenwerking van architecten en kunstenaars zal echter een harmo nisch geheel tot stand komen. Rijksdienst voor de werk verruiming Onder de stands, ingericht voor het departement van Sociale Zaken trekt allereerst de stand van den rijksdienst voor de werkverruiming de aandacht. Deze stand zal drie afdeelingen bevat ten t.w. 1) de uitvoering van werken ter bestrijding van de werkloosheid, 2) bijzondere opdrachten aan kunste naars, en 3) de vakscholing van werk- looze arbeiders. In de eerste afdeeling wordt op aanschouwelijke wijze een beeld gegeven van den omvang der te werkstelling, van de ligging der objec ten en van de hoeveelheid arbeid, die bij de uitvoering kan worden verricht. Omdat de streken, waar de werkobjec- ten zich voornamelijk bevinden, meestal niet in de buurt van de groote steden zijn gelegen, is bovendien een massale verplaatsing van arbeiders noodzakelijk. Een en ander wordt voorgesteld door een maquette van Nederland, waarop de kampen en inkwartieringsplaatsen en de bestemmingsplaatsen van het dage- lijksche vervoer zijn aangegeven. Bij de tweede afdeeling wordt een selectie geëxposeerd van gereedgeko men werken van kunstenaars uit Rotter dam, waaronder schilderijen, waterverf- teekeningen uit de beeldende atlas van Rotterdam, plastieken en beeldhouw werken, uithangvorden en schoolplaten. De derde afdeeling van deze stand geeft een indruk van de resultaten van de verschillende vakcursussen voor jeug dige werkloozen, voornamelijk door het exposeeren van werkstukken en fotoma teriaal. De heer C. de Graaf, keurmeester, hield hierna een causerie over de Hollandse^ hoenkrielen. Spr. behandelde o.m. de ver schillende kleurslagen en de eigenschap pen en kenteekenen waaraan ze moeten voldoen om aanspraak te maken op den titel „tentoonstellingsdier”. Het applaus der vergadering en de woorden van dank aan den heer de Graaf gericht voor zijn duidelijke uiteenzetting waren alleszins op hun plaats. De ruil ging niet door Dezer dagen kreeg een bakker te Am sterdam een aanbieding van een meel handelaar, wonende aan de Houtman- kade Deze laatste had nog drie balen Amerikaansch patentmeel. welke hij tegen de noodige bijbetaling natuurlijk wilde ruilen voor evenzooveel regee- ringsbloem. De bakker hield zich, alsof hij inderdaad wel iets voelde voor een dergelijke transactie en vroeg den han delaar, nog eens terug te komen, waarschuwde echter de politie en de handelaar weer kwam, zat een chercheur in een kast verborgen, die het geheele gesprek afluisterde en den han delaar daarop wegens overtreding van de distributiewet arresteerde. De patentbloem, een hoeveelheid van 450 k g„ alsmede 69 balen roggemeel en een partij witte boonen werden te zijnen huize in beslag genomen. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep (samenst. van voor 1 Jan. 1941) of Zachte zeep (samenst. van na 1 Jan. ’41) of Zachte zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941.) of Zachte zeeppasta of Zeeppoeder Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. SUIKER KOFFIE-SURROGAAT JAM, stroop, honing e.d RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) HAVERMOUT of havervlokken of ha verbloem of aard.-meelvlekken, of gort of gortmout of grutten VERMICELLI of macaroni of Spa ghetti of maizena of sago of aard.- meel of puddingpoeder of pud- dingsauspoeder met 100 gram zet meel Voor dit symphonieconcert was een Duitsch-Fransch programma samengesteld. Kent men Ansermet’s bijzondere psychi- I sche geschiktheid voor Romaansche mu ziek, het heeft toch ook zijn bekoring de visie van dezen voornamen kunstenaar op een Germaansch werk waar te nemen. Het gold op dezen avond de Derde Symphonie in Es-dur, de „Eroica” van Beethoven. De diep-indrukwekkende werking van de geestesgrootheid van dezen meester pp Ro maansche kunstenaars hebben wij menig maal ervaren. In dit verband behoeft I slechts aan de sublieme vertolkingen van wijlen Lucien Capet herinnerd te wor den. Ook de Fransch-Zwitsersche dirigent van dezen avond heeft ons Beethoven’s kunst in zuivere schoonheid geopenbaard. Hoe gelouterd vloeide deze weergave. Daar was geen dik pathos, geen zwaarwichtig heid en toch ontbrak het deze natuurlijke strooming nergens aan de noodige accen- tueering en kernachtigheid. Het „con brio” van het eerste Allegro kwam er prachtig uit en de warmte van klank was van zeld zame verkwikking. Het Adagio met zijn afgemeten rhythme klonk ernstig en edeL plechtig, maar ook bloeiend-gevoelvol in de melodisch vrijer vloeiende episodes. Het dramatische element kwam treffend tot zijn recht en Ansermet betrachtte daar bij steeds het dienende, dat zijn inwerking moest kenmerken En evenals in het eerste deel handhaafde zich hier onafgebroken de spanning, die tot bestendige aandacht noopte. Ook bij het Scherzo was dat het geval. Naast licht- en puntigheid vielen scherpe dynamische tegenstellingen te waardeeren. die de mysterieuse stemming uitnemend verwekten De hoorns waren gelukkig in de netelige passages. Het or kest hield zich trouwens als geheel schit terend Men denke o.a. maar eens aan den feilen, gloedvollen inzet der Finale. Het stuk heeft wel heel klaar in zijn rijke uitdrukkingsgeschakeerdheid geklon ken. Ook de fugatische fragmenten kwa men er virtuoos en karakteristiek uit en de melodische schoonheid schonk een aan doenlijke weelde. In extatische bewogen heid werd het heerlijke stuk teneinde ge voerd en het jubelende slot lokte geest- driftigen bijval uit. Terecht bracht An sermet zijn groote succes op het uitmun tende Haagsche ensemble over. De afdeeling na de pauze opende met César Franck’s symphonische gedicht „Les Eolides” Het begin kreeg al dadelijk de nobele innigheid, die bij deze muziek past. Een echte Franck, dit stuk, in zijn melodie vorming en instrumentatie evenals door de teedere, glanzende cantilenes en de hartstochtelijke stuwingen. Een stijlvolle uitvoering waarbij in het bijzonder de bla zers hun uitstekende hoedanigheden toon den. Tot besluit Ravel’s Balletsuite „Daphnis et Chloé” (2e reeks). Een betooverend klankenspel dat „Lever du jour”, subtiel van structuur en toch intensief werkend door sfeer en stemming. De poëzie dezer muziek leent zich wel bij uitstek om er het bedoelde pantomimische gebeuren zich bij te doen afspelen. Het illustratieve ver mogen is groot. Ook hier een fraaie uit- I voering. De fluit had in het bijzonder ge legenheid zich te onderscheiden Sfeer en expressie van het geheel kwamen meeslee- pend over. De „Danse générale” kreeg ten volle hare demonische kracht bij een geestrijke, driftvolle en tevens beheerschte leiding. Met een langdurig en warm ap plaus zijn Ansermet en het orkest gehul digd. J. C. Manifarges. NEDERLANDSCHE BOND VAN VER* EENIGINGEN VAN POSTZEGEL* VERZAMELAARS In het parkhotel te Amsterdam is Za terdag de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van den Nederlandschen bond van vereenigingen van postzegelver zamelaars. De vergadering, welke o.m. werd bij ge woond door den directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, en den ver tegenwoordiger van den Duitschen Rijks- bond voor philatelisten, den heer Erich Schlaikjer. was zeer druk bezocht. De bondsvoorzitter, dr. H. C. Valkema Blouw, sprak een openingswoord. De Costerus-medaille 1941 werd niet uit gereikt bij gebrek aan een geschikten can- didaat. De waller-medaille werd toege kend aan mej P. J. F. M. van Dieren, 56-jarige motorrijder S. Ansems, uit Til- conservatnce van het Ned. Postmuseum te burg, op den rijksweg BredaTilburg den Haag, die hiermede haar groote ver- onder de gemeente Hulten, op een diensten beloond ziet, welke zij zich heeft vrachtauto gereden. A. was op slag dood, verworven door het overbréngen van de De 36-jarige echtgenoote van A., die op eerste emissies van Nederland. Aan het einde van de vergadering hield dr. ir M. H. Damme een toespraak, waar in hij mededeelde, dat het aanzien van den Nederlandschen postzegel zal worden herzien, en beloofde steeds zijn zorg eraan te zullen wijden, dat de philatelistische wereld bevredigd zal worden. Tenslotte volgde de bestuursverkiezing In verband met de fusie welke tot aanslui ting van vele vereenigingen heeft geleid, trad het bestuur in zijn geheel af. Tot voorzitter werd gekozen dr. H C. Val kema Blouw, tot secretaris de heer W. G. de Bas, en tot penningmeester de heer J. G. J. Ponning, Als commissarissen werden benoemd de heeren J. A. Cramerus en P. S. van 't Haaff, inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Nederland heeft, ondanks het feit, dat het tot de industrielanden van Europa ge rekend mag worden, een bevolking met een sterk agrarischen inslag. De belang stelling voor alles wat met den landbouw samenhangt, is in den laatsten tijd uiter aard sterk toegenomen. Het is dan ook een goede gedachte van de Nederlandsche stichting voor Statistiek geweest, één van 'dé eerste nummers van de periodieke uit gave „boeiende statistiek” te wijden aan den landbouw. Zoo juist is verschenen „De Landbouw, hoeksteen van ons volks bestaan”, waarin in kort bestek een schets wordt gegeven van den Nederland schen landbouw Dertien overzichtelijke beeldgrafieken laten tal van interessante gegevens in één oogopslag zien. Ze ver scheen evenals de andere nummers van de eerste serie „Nederland streeft naar welvaart”, bij H. E. Stenfert Kroese te Leiden en is verkrijgbaar in detï boek handel. 10 Aug. t/m 6 Sept. Afscheidsreceptie ir. W. J. Burgersdijk Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Noor-Zuid-Hollandsche tramweg maat schappij, die heden afgetreden is als leider van dit omvangrijke bedrijf, heeft Zaterdagmiddag in het hoofdkantoor aan de Leidschevaart te Haarlem 'n afscheids receptie gehouden, waar velen den schei denden directeur de hand kwamen druk ken. Een der eersten was de oud-burge- meester van Haarlem, de heer C. Maar schalk van Egmond en Rinnegom, die in een toespraak herinnerde aan het wel en wee van de maatschappij, dat hij van zeer nabij heeft meegemaakt. Voorts werd ir. Burgersdijk toegesproken door dr. ir. J. G. J. C Nieuwenhuis, voorzitter van de vereeniging voor tramwegen en trans portwezen en directeur van de R.E.T.. die er aan herinnerde, hoezeer onder het voorzitterschap van den heer Burgersdijk de vriendschap onder de collega's was bevorderd en op welken hoogen prijs men zijn adviezen altijd had gesteld. Bij de vele anderen, die de receptie bezochten, waren o.a. de heeren M Wins, hoofd van de afd. vervoerswezen van het departement van Financiën, ir. L. W Capel en Ir. J. Roodenburg, hoofdinspec teurs van het verkeer, mr. J. van der Vaart als vertegenwoordiger van den commissaris der provincie Noord-Holland. ir. W. G, C. Gelinck oud-inspecteur- ceneraal van den Rijkswaterstaat, ir. G Redeker hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland. P M Montijn, directeur der H.T.M G P J. Caspersz. directeur van de Ned - Indische stoomtram mij en vele anderen De heer Burgersdijk ontving vele fraaie bloemstukken en geschenken. Ongelukkige val Bij de sportbeoefening door de leden van den jongeren boerenstand te Lierop, is Zaterdagmiddag de 20-jarige landbou werszoon H. P. van V. die over een hin dernis gevormd door eenige clubgenooten sprong, zoo ongelukkig gevallen, dat hij een ernstige fractuur in de nekwervels op liep. Zondag is de jongeman in het St. Antoniusgasthuis te Helmond, waarheen hij was overgebracht, overleden. De politie te Kockengen heeft drie personen gearresteerd onder verdenking van diefstal van konijnen, capucijners en rijwielen. Zij had een aan wijzing gekregen, dat het drietal zich in een schuur ophield Bij het bezoek aan deze schuur trof zij niet alleen de drie gezochte inwoners van Kockengen maar eveneens een hoeveelheid vreemde voorwerpen. KAAS P APK A ART (voor kinderen geboren na 1 Juli 1937). Rijst daarop zoeken en vond het dood aan den rand van een dennebosch. Zij was ge wurgd. Haar rijwiel was verdwenen. Wel vond men bij het slachtoffer een heeren- rijwiel Men maakt hieruit op, dat de dader onraad heeft gespeurd en met de fiets van het meisje er van door is ge gaan. Deze fiets werd Zaterdagmorgen in het bosch teruggevonden. De politie werd terstond verwittigd en het Bossche parket stelde zich op de hoogte van het gruwelijke gebeuren. De Oisterwijksche politie, is, in samen werking met de Tilburgsche recherche, er in geslaagd zooveel bezwarende gege vens te verzamelen, dat zij kon overgaan tot voorloopige in hechtenisneming van zekeren van B. uit Tilburg. Verdachte blijft echter hardnekkig ontkennen, doch de fiets, welke op de plaats van den moord gevonden werd, is als de zijne herkend. Ook zoekt de Tilburgsche politie ver band tusschen dezen moord en de ver dwijning van het tienjarige Tilburgsche meisje Ria Pagie, dat reeds veertien dagen wordt vermist. en artistiek

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6