Groote verliezen van manschappen aan en NA TWEE JAAR OORLOG de Sovjets materiaal Dinsdag 2 September. 1941. No. 17969. het tweede Aan het einde van oorlogsjaar en De Electro-Tax Felle strijd bij het Ilmen-meer WAT DE DUITSCHE WAPENS VOLBRACHTEN VTOJWILI NI EGIOEK I I I Berlijn tevreden over de militaire politieke resultaten VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN van 8.27 uur n.m. tot 6.53 uur v.m. De organisatie van de voedselvoorziening EUROPA VOLKOMEN VRIJ VAN ENGELSCHEN INVLOED I 5 L De oorlog ter zee i 5 I g 5 5 3 Toestand van de Sovjet-troepen bij Nowgorod kritiek BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 2 Sept, op 6.36 uur nam. 3 Sept, onder 4.13 uur v.m.; op 7.12 uur nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 n. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Een nieuw vervoermiddel is in de straten van onze stad verschenen:- de Electro-Tax, Een Haagsche firma heeft een tiental van deze taxi’s in exploitatie genomen. Binnenkort zal dit aantal uitgebreid worden tot 25. Op vier accu’s kunnen de wagentjes 70 k.m. afleggen bij een snelheid van 20 k.m. per uur en met twee passagiers, die door de voorruit een vrij uitzicht op den weg hebben. Sovjet-dnikboot in de Zwarte Zee vernield Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Nog meer Amerikaansche troepen naar IJsJand Bommen op Teheran HZ-7««S HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: een vijandelijke overmacht Koninginnegracht 22 - ’s-Gravenhage. komende Europa ft A s A A K A A ft A s 1 ft A s A A s A ft A a A s A ft Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarinvoorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bijkantoor: Scheveningeh, Xelzërstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwéndaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heer'enstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsblóertilaan 3, Tél. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh; E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 (Polygoon-v. d. Werff) over „twee instantie log voor de asmogendheden een strijd is, dien zij terwille van hun eigen toekomst en terwille van de toekomst van Europa tot aan de overwinning zullen voortzet ten. Wij beschouwen dezen oorlog, zoo werd verklaard, als een heiligen strijd van het standpunt der geschiedenis van ons volk en van het standpunt der taak, welke aan Europa is opgelegd, een oor log, welke niet kan eindigen met onbe duidende compromissen, doch een oorlog, die tot het einde en, naar wij weten, tot het zegevierende einde, zal worden uit gestreden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct afdeelingen der Duitsche luchtmacht, n.l. afweergeschut en verkenningsvliegers, 1108 Sovjet-vliegtuigenvernield. Door het afweergeschut werden. 101& vliegtui gen neergehaald, door de verkennings vliegtuigen, 43 bij luchtgevechten en -47 op den grond. Dezelfde afdeelingen af weergeschut stelden in dezelfde periode bovendien 396 pantserwagens, waaronder talrijke van het zjvaarste kaliber, buiten gevecht, vernielden 171 kazematten en 26 zware en lichte batterij stellingen. Zij brachten 2 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 4000 ton, 2 kustwachtschepen en 2 kanonneerboo- ten tot zinken. De resultaten der verkenningsvliegers verdienen de bijzondere aandacht, omdat daaruit ondubbelzinnig blijkt, dat deze toestellen, die voor verkenningsdoelein- den zijn bestemd, ook bij zware luchtge vechten in staat zijn den vijand te be dwingen. Het Hongaarsche communiqué De chef van den Hongaarschen gene- ïalen staf meldt, dat sedert het op 10 Augustus uitgegeven bericht de Hongaar sche troepen 290 tot 300 k.m. diep vijan delijk land zijn binnengerukt. De Hon gaarsche gevechtsvliegers hebben met Van het Finsche front Aan het Finsche front hebben Duitsche vliegtuigen, Zaterdag bij het aanbreken der duisternis zware aanvallen op bun kers en stellingen bij Alakurtti onder nemen. Daarbij werden met stelligheid 6 bunkers vernietigd en talrijke stellingen door voltreffers vernield. Zondag hebben de Finsche troepen weer zeer goede resultaten behaald. Bij Oe gevechten om een dorp verloren de bolsjewisten meer dan 800 dooden300 bolsjewisten werden gevangen genomen. In dezen sector konden de Finsche troe pen opnieuw constateeren, dat verken- ningsafdeeïingen der Sovjets in strijd met het volkenrecht Finsche uniformen droe gen en zich van de Finsche taal be dienden. vaderland, in de 2 afgeloopen oorlogs jaren Europa volkomen weten te bevrij den en de wet van handelen steeds bij zich zelf weten te behouden. Duitschland heeft zijn tegenstanders den een na den ander verslagen en die vrijheid van han delen werd de Duitsche leiding vooral mogelijk gemaakt, doordat het Duitsche Rijk en zijn weermacht van veldtocht tot veldtocht en van overwinning tot over winning steeds sterker werden. Het Duitsche Rijk, dat aan het begin van den oorlog aan alle fronten bedreigd en sinds het dictaat van Versailles van rijke gebiedsdeelen was beroofd, staat thans met een nooit vermoeide kracht aan prestatievermogen, verbonden met de Europeesche staten, in den strijd tegen den erfvijand van alle beschaving, tegen het bolsjewisme. Zonder dat ooit een vijandelijke soldaat Duitschland heeft betreden, heeft het Duitsche Rijk Danzig, West-Pruisen, den Warthegouw, Oost-Opper-Silezië, Elzas en Duitsch-Lotharingen heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portugal, Zweden en Turkije, die volharden in een correcte neutraliteit, nemen alle Europeesche lan den ofwel als militaire bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwilligers, aan het groot Europeesche conflict met het bolsjewisme deel. Van de kusten van Noorwegen tot de Pyreneeën echter bezit dit Duitschland, dat voor en met Europa tegen de Sovjet unie strijdt, alle steunpunten in den oorlog tegen het land, dat 2 jaar gele den dezen oorlog heeft ontketend, een oorlog, die thans aan de Engelsche geen enkele kans meer biedt, om invloed uit te oefenen op de nieuwe ordening van Europa door een militair optreden op Europeesch grondgebied. De politieke situatie wordt geken merkt door de militaire nederlagen van de Britsch-bolsjewistische coalitie. Ma noeuvres om verlichting teweeg te bren gen zooals de ontmoeting Churchill Roosevelt of de conferentie van Moskou, vermogen even weinig te bedriegen als de brutale en zinlooze overweldiging van Iran de aandacht vermag af te leiden van de militaire nederlagen x an Engeland. Het zenuwachtige geschreeuw uit Lon den, Moskou en Washington en het daar al te duidelijk vertoonde vertrouwen, vermogen de angst voor het einde niet te verdoezelen. Europa is vastbesloten om onder leiding van de as de overwinning te behalen op die mach ten, die het willen hinderen in de ont wikkeling van zijn krachten. De as en haar bondgenooten zullen niet rusten vooraleer de overwinning definitief is be haald, en Europa, vrij van alle gevaren, zijn sociaal, economisch en volksch leven naar eigen wetten kan inrichten. Alle po gingen, die wij juist de laatste dagen beleven om aan afzonderlijke deelgenoo- ten in den strijd slechte beweegredenen toe te schrijven, worden verijdeld op de vastberadenheid der mogendheden, die zich vereenigd hebben in den strijd tegen de vijanden van Europa. Tijdens een verkenningsvlucht bov«i de Zwarte Zee heeft kortgeleden een Duitsch vliegtuig een Sovjet-duikboot met bommen en vuur uit de boord- wapens in den grond geboord. Reeds na 4 minuten was de vijandelijke duikboot onder water verdwenen. De boot behoor de, voor zoover kon worden vastgesteld, tot de Zwarte Zeevloot en was van het type Dekabrist, voorzien van 8 torpedo- lanceerbuizen. Buitendien hebben Duitsche strijd krachten Zondag in den Noordelijken sec tor 6 Sovjetschepen tot zinken gebracht, waaronder 4 monitors en een motor torpedoboot. '<««««««««««««««««««<«««««««xy Morgen 3 September is het twee jaren geleden dat Engeland en Frankrijk ten oorlog gingen tegen het Duitsche Rijk. Het verloop van de geweldigste botsing aller tijden geeft Duitschland reden tot groote tevredenheid, daar zijn Weermacht alle haar gestelde enorme taken wist te vol brengen, teneinde den weg te openen voor de nieuwe orde in Europa en voor de vol komen bevrijding van ons werelddeel van den Engelschen invloed. De laatste strijd wordt thans uitgevochten in het Oosten. De vernietiging van het bolsjewisme zal de laatste beletselen voor de ontwikkeling van Europa onder Duitsche leiding weg nemen. De jongste samenkomst van den Führer en den Duce aan het Oostelijke front heeft de wereld in kennis gesteld van het vaste voornemen, van de asmo gendheden om ter wille van eigen' toe komst en die van Europa den oorlog tot het zegevierend einde voort te zetten. De militaire en politieke resultaten van d»»" 2-jarigen veldtocht waarbij de Duit- sche legers steeds het offensief behielden stellen Duitschland in een onaantast bare positie. Zoo nadert aan het eind van het tweede oorlogsjaar de afsluiting van de eerste fase van den huidigen oorlog die bijna het geheele Europeesche continent omvat, met inbegrip van de veldtochten in Polen, Noorwegen, Nederland, België Frankrijk. Servië, Griekenland en in de Sovjet-Unie. De strijd in Noord-Afrika en opden Atlantischen Oceaan behooren reeds tot de tweede fase. In 2 jaren werd het continent van En gelschen invloed gezuiverd. De laatste hoop van de tegenstanders was de Sov- jet-Unie. Het tweede oorlogsjaar heeft, nadat het eerste het Noorden en Westen bedwongen had, het Zuidoosten en Oos ten in handen van Duitschland en Italië gebracht. In de beschouwingen over de voorge schiedenis en het begin van den oorlog, wordt er vooral de nadruk op gelegd, dat de Duitsche Führer elke mogelijkheid tot een vergelijk steeds naar voren heeft ge bracht en de breuk heeft trachten te voorkomen. Het maximum daarbij was, na al de vergeefsche voorstellen aan En geland, om tot een werkelijke samenwer king te komen, het voorstel van den Führer aan Polen op 31 Augustus 1939 de vermaarde 16 punten (uitwerking van het reeds in het voorjaar van 1939 door den Führer aan Warschau gedane groot moedige verzoeningsvoorstel), door rijks- minister von Ribbentrop aan den Brit- schen gezant Henderson voorgelezen en daarna gepubliceerd, waarbij de corridor aan Polen zou blijven en slechts een Duit sche doorgang werd gevraagd, ja zelfs af gezien werd van Silezische grenscorrec ties. De Polen lieten zich tot het uiterste drijven in een roes gebracht door de allian tie met ’t Westen, die hen op een lijnmet de Westelijke groote mogendheden plaatste, overwinnaars reeds in gedachten nog, voordat de veldtocht begonnen was en openden de vijandelijkheden. Het Duitsche zwaard sloeg terug en het sloeg fel. Van Polen bleef binnen drie weken tijds niets over. Den Polen werd voor het begin van den strijd van alles beloofd, maar zelfs geen vliegtuigen kwamen hen te hulp. Sindsdien is Duitschland van zege tot zege voortgesneld en heeft daarbij tevens nog tijd en gelegenheid gevonden om in legercorps, de 22e schutdivisie, de 10e resten van de 16e nevens talrijke marine-eenheden en bij de geregelde troepen ingedeelde arbeiders- formaties zijn geheel vernield. Bovendien werd een groot aantal gevangenen bin- r.eiigebracht. De toestand der bolsjewisten ten Noor den van Nowgorod is tengevolge van de zware slagen, welke de Duitsche weer macht hun heeft” toegebracht, en de zware verliezen, die zij hebben geleden, buitengewoon moeilijk geworden. Als laatste reserve hebben zij inderhaast zeer gemengde troepenafdeelingen in den strijd geworpen Daaronder bevinden zich de arbeiders van talrijke fabrieken. Krachtige aanvallen van het Duitsche luchtwapen Duitsche gevechtsvliegtuigen namen op Zondag ten Oosten, van het eiland Oesel een Sovjet-troepentransportschip waar en vielen het aan. Het schip van onge veer 3000 b.r.t. bleef na een bomtreffer zwaar beschadigd met sterke rookont wikkeling liggen. Ter ondersteuning van het leger heb ben formaties van het Duitsche lucht wapen dien dag doeltreffende aanvallen ondernomen op 'het gebied rondom St. Petersburg. De Sovjets leden daarbij gevoelige verliezen aan soldaten en oor logstuig. Bovendien werden in dit gebied 18 Sovjetpantserwagens Vernietigd en 105 vrachtauto’s onbruikbaar gemaakt. Een vijandelijke luchtdoelbatterij, die de aanvallen van de Duitsche formaties pro beerde te verhinderen, werd door vol treffers buiten gevecht gesteld.' Aan het geheele Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwapen gisteren weder om krachtige aanvallen ondernomen op vijandelijke verkeersdoden. Zoo werden spoorlijnen in het centrale en Noorde lijke deel van den Zuidelijken sector op talrijke plaatsen door neergeworpen bom men onderbroken en verscheidene treinen tot ontsporing gebracht. Felle aanvallen werden gericht op gemotoriseerde colon nes en batterijen afweergeschut ten Oosten van den Dnjepr, benevens op concentraties troepen en pantserwagens. De totale verliezen van den vijand be droegen in den loop van 31 Augustus en in den daarop volgenden nacht 100 vlieg tuigen. Met groote tevredenheid blikt men in Berlijnsche politieke kringen terug op de militaire en politieke resultaten, welke behaald zijn sinds 1 September 1939, den dag waarop het groote Conflict van dit oogenblik losbarstte. Uit de toen begon nen Duitsche politie-actie tegen Polen, dat door de Engelsche garantie aan grootheidswaanzin was gaan lijden, een actie, die noodzakelijk geworden was, omdat aan het Duitsche volk in dit ge bied een voor zijn bestaan vitale eisch met geweld moet worden geweigerd, is? zooals bekend reeds op 3 September 1939 de groots strijd ontstaan, dien Engeland door zijn oorlogsverklaring verwekt fen dien het sinds jaren tegen het Duitsche Rijk had voorbereid. Van toonaangevende zijde in het depar tement van buitenlandsche zaken werd er gisteren voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers op gewezen, dat uit dezen strijd inmiddels weer een strijd van het Duitsche Rijk en zijn bondgenoo ten tegen het bolsjewisme is ontstaan, zoodat de oorlog, dien Engeland aan Duitschland heeft opgedrongen, verkeerd is in een vernieuwingsveldtocht van Europa. De verbonden legers van Europa, zoo werd in de Wilhelmstrasse verklaard, marcheeren thans op tegen het laatste steunpunt van Engeland cp het Europee sche continenthet bolsjewisme, dat in het Oosten van het Duitsche Rijk de groote bedreiging moest zijn voor de toe komstige ontwikkeling van het nieuwe Europa, en in werkelijkheid reeds was geworden. Deze constateering Werd door de vermelde toonaangevende kringen van de Wilhelmstrasse in rechtstreeksch ver band gebracht met de opvatting, welke tot uiting is gekomen in het officieele communiqué over de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce, dat deze oor- Onder het opschrift: „Twee jaren oor log” schrijft de „Militarische Korrespon- denz aus Deutschland” o.a. het volgende: Sedert 3 September 1939, datum, waarop Engeland den oorlog aan het Duitsche Rijk verklaarde verwacht de wereld van de Britsche oorlogsvoering beslissende operaties. Hoe plannen voor Britsche initiatieven van Duitsche zijde tijdig werden voor komen, treedt bijzonder duidelijk aan het licht bij de landing van Duitsche troepen in Noorwegen en bij den Duit- schen opmarsch naar den Balkan. In beide gevallen zag het er naar uit, alsof Engeland het initiatief tot handelen in handen had genomen De Britsche troepen hadden zich bij deze gelegenheid reeds in beweging gezet de operaties waren al begonnen. Daar deed Duitschland een tegenzet, zoo ver rassend en zoo doeltreffend dat uit het Britsche aanvalsvoornemen een verdedi ging en daarmede een overwinning voor Duitschland ontstond. In de twee gevallen, waarin Engeland reeds tot den sprong klaar stond, om Noord- en Zuidoost-Europa te bezetten en door een nieuwe bedreiging in de flank aan den oorlog een beslissenden keer te geven, zijn deze Britsche ondernemingen met een volledigen aftocht uit Europa geëindigd. In den veldtocht tegen Polen heeft het Britsche leger zijn beloften, gegeven in de Britsche oorlogsverklaring van 1939, evenmin kunnen nakomen als thans in den oorlog tegen de Sovjets. In den veldtocht tegen Frankrijk be stond de bijdrage van Engeland slechts in een korte verdediging, welke eindigde met de vlucht uit Duinkerken en het verlies van alle zware wapens. In den oorlog op den Balkan bestond de Brit sche militaire prestatie wederom slechts uit een aftocht, welke ook toen werd tot een vlucht en een inscheping in paniek op de reddende schepen. Een enkele maal, hoewel reeds niet meer op Europeeschen maar op Afrikaan- schen bodem, scheeen de Britsche leiding den Europeeschen oorlog van het gebied der Middellandsche Zee uit in andere banen te willen brengen en volgens eigen plannen te willen voeren. Doch dit Britsche offensief werd dank zij het suc cesvolle optreden van generaal Rommel voor Engeland tot een mislukte onderne ming. Zoo heeft de Duitsche weermacht, ge steund door een eensgezind front in het Naar S.P.T. uit New York meldt, zijn op Ijsland nieuwe Amerikaansche troe pencontingenten ter versterking van de troepen aldaar, aangekomen. In een tweede beschouwing o jaren oorlog" schrijft dezelfde nog o.a.: 1. De Duitsche marine Is op alle zeeën opgetreden tegen een numeriek aanzien lijk superieuren vijand en heeft deson danks de wet van handelen aan zich gehouden en tot den dag van heden be waard. 2. De kusten van Europa zijn voor het succes tegen gestreden. Tijdens de laatste luchtgevech ten werden 15 Sovjetmachines neerge schoten. 1 eigen vliegtuig keerde niet terug. De totale verliezen tot 1 Septem ber bedragen gesneuveld 11 officieren en 154 man, gewond 37 officieren en 376 man, vermist 2 officieren en 21 man. De verliezen van de Sovjet- luchtmacht Van 22 Juni tot 27 Augustus hebben alleen al de bij het leger ingedeelde Dezer dagen brachten de couranten het ontstellende bericht, dat de Sovjets (hoe wel de vijandelijkheden in Iran gestaakt zijn) voortgaan met het bombardeeren, o.a. van de hoofdstad Teheran. Ziehier de mentaliteit der Sovjets ziehier een voorproefje van wat de be volking van Iran te wachten staat, als straks de volgelingen van Stalin de macht geheel in handen zullen hebben. De bommen op Teheran zijn een aan maning voor hen, die nog steeds niet schijnen te beseffen, waarom Adolf Hitler Europa bewaard heeft, toen hij zijn legers opdracht gaf de Sovjet-Unie binnen te ruk ken en het bolsjewisme te vernietigen. Dezelfde bommen die op Teheran ge worpen worden, zouden zonder het tijdig ingrijpen van de Duitsche Weermacht en met haar verbonden legers, nu op onze eigen steden neerhagelen! De bommen op Teheran, zijn even zoo veel bewijzen, dat de duizenden Nederlan ders, die zich melden voor ons legioen en die intusschen reeds naar het Oosten vertrokken zijn, een plicht gaan vervullen, die vervuld moet worden, in het belang van ons eigen land en volk. Ons eigen land, ons eigen volk verwacht van u, dat u weet dat ook uw plaats is in de ge lederen van het Van deskundige zijde schrijft men ons: Onlangs is een woord gesproken, dat een gouden omlijsting verdient. Het luidde als volgt: „Tusschen ons en den honger staat alleen de organisatie van de voed selvoorziening en wie deze organisatie torpedeert of saboteert, torpedeert en saboteert de meest vitale belangen van het Nederlandsche volk”. Dit woord moet men ter harte nemen. De organisatie van de voedselvoorziening in ons land is ongetwijfeld voortreffelijk en doet binnen het bereik van het moge lijke al wat zij kan om de verzorging van het Nederlandsche volk vlot te doen ver- loopen. Zij heeft daarbij ook veel bereikt en er mag met het oog op al wat achter ons ligt zelfs met dankbaarheid gecon stateerd worden, dat zij op geen enkel terrein voor mislukkingen is komen te staan. Des te meer verdient zij aller steun. Want en dit moet ieder duidelijk be grijpen moeilijkheden ontstaan als deze organisatie gesaboteerd wordt, en slechts het algemeen vertrouwen kan deze orga nisatie in staat stellen haar taak naar be hooren te vervullen. En dit vertrouwen heeft zij het meest van noode op punten, waar het eenigszins critiek wordt of op punten, waarvan de geruchtenmakende menigte beweert, dat het critiek wordt. Over de aardappelen is in de afgeloo. pen weken af en toe iets te doen geweest. Ieder kan constateeren, dat deze moeiten overwonnen zijn. De meeste moeite en zorg daarbij leverden niet de aardappe len op, doch de saboteurs Thans is de groente aan de beurt. Na tuurlijk was het weer niet erg gunstig. Dat is niet te verhelpen en daar kan geen enkele organisatie iets aan doen. Ook in dit opzicht is de organisatie voortreffe lijk en kan met name gezegd worden, dat de op dit terrein vastgestelde prijzen aan den groentehandel voldoende winst bie den. Men oordeele zelf. Voor den teler zijn grondprijzen vastgesteld, die zeer be hoorlijk zijn en aan eiken kweeker een goed inkomen verzekeren. Deze telerprij- zen zijn de veilingprijzeri. Op deze prij zen mag de grossier behalve de kosten van vracht, emballage enz. 12 pCt. gros- sierswinst nemen. Daarop mag de detaillist zijnerzijds dan weer 32 pCt. winst nemen (32 pCt. van 112 pCt.). Samen verdient de handel dus aan de groente bijna 60 pCt., dat is alles zins behoorlijk. Natuurlijk moet men hier bij in aanmerking nemen, dat de groente handel steeds risico’s heeft door bederf; daar is mee gerekend. Maar nu doet het publiek oerdwaas, als het niet voet bij stuk houdt en tegen hoo- gere prijzen zich groenten, soms in onver antwoordelijk groote hoeveelheden, die in angstpsychose worden opgedaan, gaat verschaffen. Daarmee werkt men in de hand, dat de telers en soms ook de gros siers en detaillisten groenten aan de vei lingen gaan onttrekken om op ongeoor loofde wijze ten koste van het publiek meer winst te maken, dan ordelijk en rede lijk is Wie hierin partij trekt voor de or ganisatie der voedselvoorziening trekt partij voor zijn eigen beurs en zijn eigen maag. grootste en belangrijkste deel in Duitsche handen. 3. De cijfers der vernietiging van ton nage zijn in het tweede oorlogsjaar tot een voor Groot-Brittannië levensgevaar lijk peil gestegen. 4. Ook de volledige hulp van de Ver- eenigde Staten vermag de Britsche scheepsverliezen niet meer te vervangen. De Britsche scheepsverliezen hebben zich reeds zoo sterk doen gelden, dat de Atlantische Oceaan leeger is geworden en dientengevolge de cijfers der vernie tiging van tonnage de laatste weken iets minder geworden zijn dan tevoren. In Engeland wijt men dezen achteruit gang aan de nieuwe Engelsche convooi- tactiek, maar deze bewering houdt geen stand, want nog enkele dagen geleden rapporteerde het Duitsche opperbevel d® bijna volkomen vernietiging van een krachtig beschermd convooi, hetwelk de .nieuwe tactiek niet voor den ondergang had kunnen behoeden. Na 2 jaren van oorlog ter zee tegen Engeland kan men constateeren, dat de Duitsche marine onder alle omstandighe den de wet van handelen voorschrijft, terwijl de Engelsche vloot wordt gedwon gen, zich te versnipperen, voortdurende verliezen .te accepteeren, zonder den Duitschen handelsoorlog te kunnen tegen gaan De Duitsche marine overwint eiken nieuwen afweer door nieuwe superieure tactiek en verhindert in samenwerking met het luchtwapen door een onophoude lijk succesvol optreden, dat de veldtocht in het Oostq® tot een werkelijke rust periode voor Engeland kan worden. In den centralen frontsector zijn op 31 Augustus, naar aan het D.N.B. ge meld wordt, felle gevechten geleverd, waarbij de Sovjets gepantserde gevechts wagens in het vuur brachten. De Sovjet- eenheden werden uiteengeslagen en moes ten zich terugtrekken. Bij deze gevech ten werden 25- gepantserde gevechtswa gens, w.o. 8 van 52 ton, vernietigd. Daar mede werden op 30 en 31 Augustus in het ressort van één Duitsch legercorps ip totaal 86 gepantserde vijandelijke ge vechtswagens stukgeschoten en vernield. Formaties van dit legercorps schoten bovendien in dit tijdvak met machinege weren 2 vijandelijke jagers en 1 bommen werper neer. Met afweergeschut werden nog 2 Sovjettoestellen neergeschoten. Ten Zuiden van het Ilmenmeer heeft een Duitsche divisie Zondag, naar het D.N.B. verneemt, bij een grooten aanval, sterke Sovjetstrijdkrachten vernietigd. Zij maakte meer dan 1600 gevangenen. Bij de verdere gevechten brachten de bolsjewisten zeer zware pantserwagens in den strijd. Vijf dezer wagens, waaronder een van 52 ton, werden vernield. Op dezen dag werden de gevechten zeer be moeilijkt door den onafgebroken regen val, welke soms op een wolkbreuk ging lijken, -Ofschoon de weinige wegen en het terrein daardoor bijna onbegaanbaar waren, overwonnen de Duitsche troepen alle moeilijkheden. Bij de gevechten om Reval hebben de bolsjewisten, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, buitengewoon zware verliezen geleden. De formaties van het 10e Sovjet- gemotoriseerde ge- geschutdivisie en geschutdivisie, bé- sche politiek van garantie aan Polen. Die politie^ mishaagde Moskou in hooge mate, daar het in elk geval zijn deel van Polen wilde hebben en de pro-Poolsche politiek aan Londen en Parijs zeer kwalijk nam. De Sovjets kregen hun deel van Polen. Op 17 September rukten zij er binnen. Maar tegelijk werd deze datum een keerpunt in de verhouding van Moskou tot Londen en Parijs. Had Londen de garantie aan Po len eerlijk bedoeld, dan had het op 17 September aan de Sovjets den oorlog moe ten verklaren. Het deed het niet. Het gaf Polen aan de Sovjets prijs en toonde daar mee, dat de dusgenaamde bescherming van de kleine volken slechts een dekman tel was om Duitschland er onder te hou den, doch geen oogenblik werkelijk ge meend werd. Dat bleek later opnieuw, toen Finland door de Sovjets werd aange vallen en de groote Westelijke machten evenmin de moscovieten in den weg tra den. Dat bleek dezer dagen nog eens door den overval op Iran. Veeleer bleek toen Duitschland de beschermer der kleine na ties, daar het aan de Sovjets belette om Finland nog meer leden af'te kaopen en het later aan Molotof zijn bekende vier veroveringseischen ontzegde. De Sovjets gingen te Londen en New York op verderen buit uit en verkochten het non-agressiepact aan den vijand. De Duitschers merkten, dat te Belgrado wel het allersterkst. De uitkomst is bekend. Voordat de verrader zijn loon kon trach ten te incasseeren, werd hem het masker afgerukt en wierp het Duitsche leger de enorme wapenmassa, die door de Sovjets in het geheim aan hun grenzen bleek op gehoopt te zijn, aan den kant der we gen in machteloosheid terneer. Voor het derde oorlogsjaar is de groote vijand Engeland. Dit heeft reeds menig volk aan zijn eigen imperialistische doel einden opgeofferd. Naast Tsjecho-Slowa- Kije en Polen weet Noorwegen ervan. Ne derland heeft ook zijn ervaring daarmee, tevens Frankrijk, België, Zuid-Slavië, Griekenland, Irak en tenslotte Iran, En de groote lijn in die politiek was nooit of te nimmer in overeenstemming met al de mooie woorden, die van 19181939 en nog vaak daarna gesproken werden. Wij gaan het derde oorlogsjaar binnen, naar wij hopen het laatste van dezen oor log. gansch Europa met volledige liquidatie van Versailles de nieuw-ordening. de riieuw-öpbouw van een betere samenle ving der volken ter hand te nemen, zij het ook dat voorshands de oorlogsnood zakelijkheden in menig opzicht de volle doorvoering nog tegenhouden. Een belangrijke episode was de vondst van de Warschauer documenten, welke de Duitsche troepen na hun intocht in War schau daar ontdekten en die onthulden, hoe sterk New York achter de Engelsche politiek stond en hoe de Amerikaansche machthebbers de Polen tot verzet prikkel den. Later herhaalde zich deze historie in Zuid-Slavië, waar Wederom de Amerika nen achter de schermen een klein volk tot een dwazen staatsgreep en een nog onheil voller oorlog prikkelden. Op 23 Augustus aan den vooravond van den oorlog kwam het non-agres siepact tusschen Moskou en Berlijn tot den stand. Het was het antwoord op de Engel- W n k

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1