Tel: 11.21.30* De eischen Iran aan Een Portugeesch stierengevecht SPORT drie van Elegant schouwspel met fraai ruiterwerk Als men veel buiten is, beschermen Bezetting hoofdzones Voor den puzzelaar VEREENIGDE STATEN BELANGRIJKE BESLUITEN VAN DEN KRACHTSPORTBOND HET NIEUWE SEIZOEN KONDIGT ZICH AAN ROEMENIE EGYPTE TURKIJE BOODSCHAP VAN INÖNU AAN HET LEGER FRANKRIJK DE TOESTAND VAN LAVAL EN DÉAT BEVREDIGEND DE ENGELSCHEN LATEN GENERAAL DENTZ LOS Duitsche luchtaanvallen op Engeland HAAGSCHE COURANT Dinsdag 2 Sepl. 1941' le bl. pag. 2 ENGELAND Behalve een stier ook koeien in de arena RECLAMES Een haald. VOETBAL WIELRENNEN Wielerclub Unie KRACHTSPORT De generale staf maakt bekend, dat op IJSHOCKEY een den van DIVERSEN te i OPROEPING VAN LICHTINGEN IN BESSARABIË EN B0EK0WINA DE TOESTAND IN DE BEVRIJDE GEBIEDEN VAN BESSARABIë Europapress meldt uit Boekarest: De onderstaatssecretaris in het ministerie :eerd. Gisterochtend zijn in Tehe- in uniform gekleede partij. H.B.S. begon verrassend en met een harden schuiver gaf Herklots zijn hadden de practisch al hun kruit het bleef bij dat eene ADO het initiatief in handen en toen er was Eindstrijd Studebaker-bekar Zaterdag zal in het Zuiderpark, terrein H.D.V. tweede gedeelte, om half drie de eindstrijd plaats vinden om den Stude- baker-bekér tusschen J A.C. en Minerva Boys. Het eerste treffen tusschen beide rivalen eindigde, na verlenging, in een draw. HHYC KOMT DEZEN WINTER NIET UIT SOVJET-VLIEGTUIGEN OP WEG NAAR WASHINGTON Te Nome, in Alaska, zijn, naar Asso ciated Press meldt, 2 watervliegtuigen der Sovjets aangekomen, die op weg zijn naar Washington. De beide vliegtuigen hadden 47 passagiers aan boord, die al len voorzien waren van diplomatenpas sen. MOEILIJKHEDEN VAN DE SUEZ- MAAT8CHAPPIJ De vertegenwoordiger van de Suez-ka- naalmaatschappij, baron Benoit, heeft de Egyptische regeering medegedeeld, dat de kanaalmaatschappij de loonen en salaris sen aan haar ambtenaren en arbeiders niet meer kan betalen, daar door de als gevolg van de Duitsche bombardementen veroorzaakte verkeersstoringen, de in komsten uit de kanaalgelden geheel zijn weggevallen. Gewijzigde reglementeertng van worste len en gewichtheffen De technische raad van den Nederland- schen Krachtsportbond heeft dezer dagen belangrijke besluiten genomen omtrent een betere reglementeering van de wed strijden in worstelen en gewichtheffen. De wijzigingen'omvatten tal van artike len van het wedstrijdreglement. Zonder in een uitgebreide opsomming te verval len, geven wij hieronder in beknopten vorm enkele der belangrijkste punten. Reeds verscheidene malen was naar vo ren gebracht, dat ten opzichte van het ge wichtheffen de Hollandsche bepalingen straffer waren dan in het reglement van den Internationalen Gewichthefbond om- Naar aanleiding van den negentienden verjaardag der Turksche overwinning in den bevrijdingsstrijd van Turkije, heeft president Inönu een boodschap gericht aan het leger, waarin hij zegt: „Onze legers hebben vele roemrijke bladzijden in het boek der geschiedenis geschreven en de of fers voor het vaderland vormen ook thans de essentieele waarborgen voor de toe komst van de Turksche natie. Wanneer het oprechte, door de regeering der republiek voor den vrede ontplooide streven mislukt en de Turksche legers zouden worden op geroepen hun plicht te vervullen, ben ik er zeker van, dat zij zouden optreden waar dig aan de heldendaden van het verleden”. Maarschalk Tsjakmek, de chef van den generalen staf, heeft op deze boodschap geantwoord, dat de Turksche legers, uit gerust met de modernste wapens bereid zijn om tot den laatsten druppel bloed ieder bevel na te komen, dat de regeering voor den vrede en in het belang van de welvaart des lands zal geven. Zij hebben ook de noodige macht om hun plicht met succes ten uitvoer te leggen. van Landbouw, Aurelian Pana, verklaar de na zijn, terugkeer uit Bessarabië o.a., dat de oogst in de bevrijde Bessarabi- sche gebieden voor het grootste deel is binnengehaald en bevredigend is. De levensmiddelenvoorziening van Bess arabië biedt geen aanzienlijke moeilijk heden, alleen de voorziening van indus- trieele producten is een moeilijke taak, daar de bolsjewieken op hun terugtocht alle fabrieken en werkplaatsen vernield hebben. De regeering heeft onmiddel lijk maatregelen genomen om aan dit gebrek een eind te maken. Over het al gemeen kan Bessarabië echter, aldus de onderstaatssecretaris, reeds dit jaar bij dragen in de levensmiddelenvoorzie ning van het land. '.Volgens het gisteravond uitgegeven bulletin is de toestand van Laval bevredi gend. Marcel Déat is reeds in het stadium der genezing getreden, zoodat over zijn bulletin SENATOR GEARRESTEERD Senator Léon Perrier uit Grenoble is door de Fransche politie gearresteerd. Perrier, die bestuurslid van een vrijmet selaarsloge is, onderhield nauwe betrek kingen met de Gaullisten en leverde ten dentieuze berichten aan den Engel- schen en den Gaullistischen omroep. Naar officieel te Vichy wordt medege deeld, zullen de gewezen Fransche hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, de Fransche generaal Jannequin en de overige Fransche officieren, die nog te Jeruzalem in Engelsche hechtenis ver toeven, morgen worden vrijgelaten en naar Frankrijk mogen terugkeeren. Uitgezonderd zijn 2 generaals, die nog niet worden vrijgelaten, daar 2 Engel sche officieren nog niet uit Fransche ge vangenschap in Syrië zijn teruggekeerd. Zij konden niet terugkeeren, daar zij on derweg ziek geworden zijn en niet ver voerd mochten worden. VAN DE HAAGSCHE CLUBS Zondag is W e s t e r k wa r t i er met vier elftallen te gast bij Clingendaal op het terrein bij Filmstad. Begonnen wordt om 10 uur 's morgens. De eerste elftallen ontmoeten elkaar om 2 uur n.m. DE MOORD OP DORMOY De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat men een vrouw heeft gearresteerd, die sinds lang door de politie in verband met den moord op den vroegeren minister Dor- moy werd gezocht. Deze vrouw bewoonde een kamer, die tegenover de hotelkamer van Dormoy was gelegen. Haar naam werd niet bekend gemaakt. Van de zijde der politie werd verklaard, dat alle mede plichtigen aan den bomaanslag op dén ex-minister, voorzoover zij nog leven, zijn gearresteerd. voor het publiek het sein is om in een stormachtig gejubel los te breken. Ik doe mee doch mijn hulde geldt slechts den stier, die thans bezig is te trachten zich van zijn opschik te bevrijden, door met koddige sprongetjes door de arena te hup- >len. Een kort geschetter der fanfare :ondigt het einde van de eerste ronde aan. Onder vroolijk belgelui huppelt een kleine kudde koeien de arena binnen om onzen Ferdinand te komen ophalen, doch deze blijkt totaal ongevoelig voor vrouwelijk schoon en blijft stokstijf staan. De koeien doen hun best. Zij dartelen en springen om den held heen, doch deze heeft er zijn Dul cinea nog niet tusschen ontdekt en ver roert geen vin. Het publiek amuseert zich kostelijk en juicht luide. De koeien zien het nuttelooze van haar pogingen in, en verdwijnen. Tenslotte gelukt het een torero den stier met een rooden lap van zijn plaats te krijgen, waarop deze plotse ling een energie toont, zooals hij deze den geheelen middag nog niet gedemonstreerd heeft Hij vliegt op den man toe, de horens geveld en de torero kan zich slechts door een geweldige spurt redden. Ferdinand stormt dan, onder luiden bijval van het publiek, de arena uit en de stallen tege moet Een nieuw „gevecht" begint Ditmaal heeft het slachtoffer omwoelde horens en is zijn aanvaller te paard gezeten. Het schouwspel is rijk aan kleur. De torero rijdt meesterlijk evenals zijn assistenten en met groote zuiverheid en behendigheid plaatst hij zijn banderillas. Als de stier er zes heeft geïncasseerd, is ook dit gevecht weer afgeloopen. De- kudde koeien komt weer binnengehuppeld en gewillig en op gewekt laat de strijder zich wegvoeren. Er volgen nog verscheidene andere ge vechten, doch geen een eindigt met den dood van den stier of een der toreres. Men geniet van de gracieuze bewegingen en acrobatische sprongen der strijders en de prachtige ruiterkunst en het geheel is ongelooflijk veel mooier en aesthetischer dan de Spaansche tournooien. De middag verloopt rustig. Alles gaat vreedzaam in zijn werk en het publiek is kennelijk voldaan. Als een torero extra verdienstelijk werk heeft gedaan wordt hij beloond door een kussen-regen waarvoor hij bedankt met een zwaai van zijn hoofd deksel en eenige zwierige reverences. Het schemert reeds als wij de arena verlaten. Rustig verlaat het publiek de verschillende rangen onder de tonen van den populairen marsch „Op ten strijde, toreros’’. Ten aanzien van den toestand aan den anderen kant van den Dnjestr verklaarde de onderstaatssecretaris, dat de oogst van dit jaar van de oorlogsgebeurtenis sen zeer te lijden heeft gehad. Wat de veeteelt en pluimveeteelt betreft moet men op een volledig fiasco rekenen. De particulieren hebben in het geheel geen vee en gevogelte bezeten, de veeteelt van de kolchosen is beneden iedere cri- tiek. De in de kolchosen werkende boe ren zijn op een schandalige wijze uit gebuit. Zij hebben voor hun werk amper zooveel loon ontvangen om te kunnen le ven, zoodat de vreugde over den terug keer tot Roemenië groot is. 5 September aanstaande alle mannelijke dienstplichtigen in Bessarabië en de Boe- kowina van de lichtingen 1913/1940, d.w.z. alle mannen, geboren in de jaren tus schen 1891 en 1918, zich voor den militai ren dienst moeten melden. Verder wordt medegedeeld, dat deze oproep ook slaat op alle reservepersoneel. Zilveren Jubileum V.VP. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan houdt de R.K. Voetbalvereeniging „St. Pancratius" (V.V.P.) a.s. Zondag, aan vang half acht, een grooten feestavond in de groote zaal yan den Dierentuin. Het welverzorgde programma is opgenomen in een keurig uitgevoerd Jubileumboekje, dat verschillende foto's bevat en waarin tal van lezenswaardige artikelen voorkomen. Het bestuur recipieert Zondag van half één tot half twee in het vereenigingsge- bouw, Teniersstraat 13d. bliek ‘goede sport te zien kreeg van laak kwartier, Xerxes, Spoorwegen, Celeritas en Duno. Om plm. 4.15 uur heeft de Duno- secretaris de prijzen uitgereikt, die respec tievelijk werden gewonnen door Laak kwartier met 818 pnt., Celeritas met 793 pnt., Xerxes met 751 pnt., Duno met 725 pnt. en Spoorwegen met 572 pnt. Diverse officials o.m. de heeren H. J. Hierck, J. de Bruijn, J. Goedraad en G. H. v. d. Moolen sr. van de adsp. commissie gaven acte da presènce. Zondag speelt V. I. O. S. te Dordrecht een oefenwedstrijd tegen O.D.S. en op 14 dezer te Vlaardingen tegen V.F.C, De Haagse he B e d r ij fsafdee. Woensdagavond heeft de Unie de tweede ontmoeting gehad met De Kampioen, een tijdrit over 35 k.m.: 1. v. d. Ende (K.); 2. Boa (U.); 3. Lagendijk (U.); 4. Krijgsman (U.); 5. de Bruin (K.); 6. Eindhoven (K.); 7. Mulder (K.); 8. Deijs (K.); 9. Vroegop (U.); 10. Verdonk (U.). Zondag ging de derde ontmoeting met De Kampioen, een 52J k.m. teamrit, door De Kampioen gewonnen in den tijd van 1 uur 17 min. 9.6 sec.; met v. d. Ende, Hillenaar, de Bruin, Deijs en P. Eindho ven; voor de Unie tijd 1 uur 17 min. 55,2 sec., reden: W. Eindhoven, Krijgsman, Bos, Lagendijk en Vroegop. Morgen trainings- rit, vertrek 8 uur van ’t Vosje, Zendag bij eenkomst om half negen bij ’t Vosje. Rennersclub De Spartaan Zondag werden de wegkampioenschap- pen van De Spartaan verreden, waarvoor zoowel van de zijde van de renners als van de supporters groote belangstelling bestond. C. v. d. Star wist voor de 2de maal beslag te leggen op dit kampioen schap; P. de Reyer wist in de B-klasse het kampioenschap te veroveren door in de hoofdgroep bestaande uit 6 man binnen te komen. De totale uitslag is als volgt: C. v. d. Star (kampioen), P. Vogelzang, J. de Visser. B-klasse: P. de Reyer (kam pioen), M. Westerduin, op 2 min.; C. Mooi- man door bandenpech, A. Mijnders, C. Kij- zer, A .Kuipers, L. Mittertreiner, G. v. d. Raaf, L. Goebel. Morgenavond komen de leden om half zeven bijeen in café „Bijhorst”, vertrek 7 uur precies. KORTE BERICHTEN Tusschen „De Vink” n da S. K Haagsche Courant is een klaverjaswed- strijd gespeeld, welke eindigde in een flinke overwinning van „De Vink”, welke club daardoor in het bezit kwam van een uitgeloofden beker. Door de slechte weersom standigheden zijn Zaterdag de wedstrijden van de Kralingsche Zeilclub niet doorge gaan. De wedstrijden zullen nu Zondag a.s. morgens 11 uur worden gehouden. De nationale zeilwe dstrij- den van de Ned. ZeiL en Roeivereeniging op den Westeinderplas worden op 14. 21 en 28 September besloten met wedstrij den voor draak-, regenboog-, valk-, 12 m2, sharpies-jachten en Olympia-jollen. De Zweedse he schaakkam- pioen Gideon Stahlberg vestigde in Buenos Aires twee nieuwe schaakrecords. In een tijdsbestek van 36 uren en 5 minuten (record tijdsduur), speelde hij 400 partijen (record aantal partijen), simultaan waar van hij er 364 won, 22 verloor en 14 re mise eindigden. Stahlberg begon de eerste partij Vrijdagavond om 10 uur en 36 uren later zette hij zonder zichtbaar bijzonder vermoeid te zij», zijn laatsten tegenstan der, Koenig, mat. gemeenschappelijke, sterke productie kan worden bereikt. De Vereenigde Staten kunnen aan de nieuwe wereldorde mee werken door juist nu met Engeland op het gebied van de productie samen te gaan en daarom moeten de Amerikaan- sche arbeiders dezelfde risico’s op zich nemen als de Engelsche. De voetbalvereeniging P. D. K. heeft Zondag op haar terrein'aan de van Tuyllstraat een zeer geslaagden athletiek-dag gehouden. In het algemeen klassement A werd eerste J. v. VÜet; in groep B: W. van Gigch. Vtrtrijgb bij Apothekers en Drogisten f.-30«n-» Volgens een Reuterbericht, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm, wordt in de SovjetBritsche voorwaarden, welke aan de Iransche regeering reeds zijn voorgelegd, als minimum de bezet ting van drie hoofdzónes door de Brit sche en Sovjettroepen geëischt. De eer ste zóne is het petroleumgebied in het Zuidwesten des lands, de tweede het eindpunt van den Transiranschen spoor weg bjj de Kaspische Zee, dat onder Sovjetcontröle zou komen te staan. De derde zóne is Tabris aan den spoorweg tusschen Teheran naar den Kaukasus. De Sovjettroepen zullen, volger» dit be» richt, ook een punt op den weg van Ta bris naar de Turksche grens bezetten, om contröle te oefenen op den belang rijken verkeersweg tusschen Iran en Turkije. Een der belangrijkste bedoelin gen is de waarborging van het gebruik der Iransche spoorwegen door de Engel- schen en Sovjets. Uit Simla wordt gemeld, dat tot de voorwa arden, welke de Engelschen Iran gesteld hebben, ook de eisch behoort, dat faciliteiten zullen worden verleend voor het transito van Britsch oorlogs materiaal naar de Sovjet-Unie. Naar het D.N.B. uit Teheran meldt, zijn de wapenstilstandsvoorwaarden van Engeland en de Sovjet-Unie nog niet gi publiceerd. Gisterochtend zijn in Teh< ran ongeveer 10 Britsche oorlogscorrespondenten aange komen, benevens eenige Amerikaansche dagbladcorrespondenten. Het blad „Ettelaat” heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin de enkele za kenlieden, die hun winkels tot dusver nog niet weer geopend hebben, uitge- noodigd worden hun normale bedrijf te hervatten. De tegenspraak van Zondag- of „sombre” (schaduw) van een lederen pel kussentje, Vrat geen overdadige luxe is, ko daar men ongeveer drie uren op een bree- den cementen richel moet doorbrengen. Het wachten voordat het schouwspel be gint is niets anders dan dat in alle andere stadions ter wereld: wapperende vlaggen, drukke warme menschen met kinderen, snoeperijen en limonade-fleschjes en ten slotte de schetterende militaire fanfare, die onder het blazen van marschen langs de tribunes marcheert Plotseling komt er beweging onder de aanwezigen. Het gebrom en gepraat groeit uit tot een gejubel, generaal Carmona is gearriveerd. Van zijn loge uit, groet hij het publiek met een breeden zwaai van zijn hoed. De generaal is, zooals een buurman mij toevertrouwt bijna altijd in burger en vertoont zich slechts in hoognoodige geval len in een militair uniform. Het wordt weer stil. De poort naar de stallen gaat open en vier ruiters, gezeten op prachtige paarden en gekleed in Spaansch costuum, rijden de arena bin nen. Zij galoppeeren eerst naar de loge van den president wien zij met onnavolg bare gratie den ruitergroet brengen. De president beantwoordt de hulde met een korte buiging. Het publiek joelt van en thousiasme als de ruiters de rest der aan wezigen groeten, viermaal* naar elke windrichting, wordt de ceremonie her haald. Hierna verdwijnen zij weer en het publiek heeft nog minuten lang stof tot spreken. Dan plotseling, gaat het feest beginnen Met rechtopstaande staart rent een stier het krijt binnen. Het beest knippert met de oogen en ziet er zeer gevaarlijk uit, maar het blijkt al spoedig, dat het de goedheid zelve is en merkwaardig veel overeenkomst met zijn beroemden soort genoot „Ferdinand” Hij wandelt, rustig naar het midden der arena en begint ziin publiek in oogenschóuw te nemen Nu schieten echter de toreros toe en beginnen hem lastig te maken. De brave stier neemt dit alles met groote gelatenheid. maar eensklaps schiint het hem te binnen te schieten, dat hij hier niet voor niets/taat en maakt een paar korte sprongetjes. Prompt wordt hem met groote zekerheid een paar met vlaggetjes versierde spiezen, de „banderillas” in den nek gestoken, wat OPMERKELIJKE VERKIEZINSUITSLAG Naar de „New York Daily News” meldt, heeft bij de tusschentijdsche ver kiezingen in den staat Wisconsin, de re publikein Lawrence Smith en mandaat als afgevaardigde in het Congres ver overd op den aanhanger van Roosevelt, den democraat Thomas Ailie. Zijn voor sprong bedroeg bijna 2 tegen 1. In zijn commentaar op den verkiezingsuitslag schrijft het genoemde blad, dat dit wel licht een belangrijk teeken is. De ver kiezingsstrijd draaide in hoofdzaak om de buitenlandsche politiek van Roose velt. Dit resultaat duidt aan, dat de eerstvolgende Congresverkiezingen in November 1942 een groote verrassing zouden kunnen brengen. Ook in den we reldoorlog, aldus het blad, heeft Amerikaansche volk nog vóór het einde van den oorlog ingezien, dat het misleid was. sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft ta den afgeloo pen nacht met succes een aanval on dernomen op een belangrijke invoerha- ven aan de Oostkust van Engeland. Naar het D.N.B. verneemt, duurde de aanval ongeveer een uur. Door de be manningen werden verscheidene zware branden waargenomen. Aangezien de weersomstandigheden boven het doel goed waren, konden de haveninstallaties bij helder maanlicht duidelijk gezien worden. Naar het D.N.B. verneemt, hebben aterke afdeelingen der Duitsche lucht macht in den nacht van 31 Aug. op 1 Sept., bij goed zicht de ravitailleerings- bedrijven en havenwerken van Huil aan gevallen. In het Zuidwesten en het Oos ten der stad, alsmede ten Noorden van de Victoriadocks, ontstonden groote branden. Een deel der haven is ernstig getroffen door dezen aanval. Bovendien werden verscheidene Britsche vliegvel den aangevallen, waarvan 4 in Lincoln shire. Daarbij werden 2 Britsche bom menwerpers, een Vickers-Wellington en een Handley-Page, neergeschoten. De Engelsche berichtendienst erkent, dat in den nacht van 31 Aug. op 1 Sept., 7 Britsche bommenwerpers en 1 jager niet zijn teruggekeerd van ope raties bij de Fransche kust. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Het Engelsche luchtwapen is in den afgeloopen nacht met zwakke strijd krachten het Westen .van Duitschland binnengevlogen. Behalve schade aan hui zen, ontstond geen militaire of militair- economische schade. Een vijandelijk vliegtuig werd door het Duitsche af weergeschut neergeschoten. winnaars: Paraat Loosduinen; OranjepleinSemper Altius. Groep I verliezers: Overvoorde 2Tour Boys; W.B.B.—Pare Boys; V.D.V.—SV Haagsche Courant. Groep II winnaars: D D T.Ooievaars 4. Groep II verliezers: Special MundiItalia. Groep III win naars: D.E.V.J.O. 2—TOGO 2, 7.15 uur. Woensdag: Groep I verliezers: TOGO Dinkhuysen, 7.15 uur. Groep II winnaars: Celeritas 6—V.D.V. 2; H.M.V. 1—W.B.B. 2, 7.15 uur. Groep II verliezers: EC-SO Semper Altius 2, 7.15 uur; Paraat 2 Overvoorde 3. Groep III winnaars: de Spoorwegen 2Semper Altius 33. Groep III verliezers: Loosduinen 2Die Haghe 3. Donderdag: Groep II: Tour Boys 3 St. Michael; Wilsonmeters 2—C.W.P. 2; Paraat 4Duinoord 3. Vrijdag: Groep II verliezers: V.V.L. 2 Duinoord 2. Groep III winnaars: G.O.C. H.M.V. 2. Groep III verliezers: Paraat 3 H.T.M. Waar geen tijd bepaald is beginnen de wedstrijden om 7 uur. De S.P.T.-correspondent te Lissabon schrijft: Toen men mij aanraadde tijdens mijn verblijf alhier, absoluut een stieren gevecht bij te wonen, schudde ik het hoofd en dacht met eenig afgrijzen aan de mar telingen die ik in diverse Spaansche are na’s had moeten aanschouwen er) waar men pas enthousiast werd, indien op een middag tenminste een man geradbraakt, een paard opengereten of een paar stieren gedood waren. Men verzekerde mij echter, dat ‘t in Portugal anders toeging en men er in de eerste plaats waarde hechtte aan het elegante schouwspel, dat fraai ruiter werk en vlotte acrobatie bood en dat dood en bloed op de tweede plaats kwamen. Booze tongen beweren, in verband hier mede echter, dat men in Portugal makke koeien voorgezet krijgt en dat het publiek hiervan niets merkt, als de toreros maar actief genoeg doen en hun slachtoffers maar genoeg belagen. De stierengevechten in Lissabon vinden meestal op Zondag plaats. Het was de dag dat ik ging, bijzonder fraai weer en voor de spelen bestond groote belangstelling, temeer daar staatspresident generaal Car mona aanwezig zou zijn. De Avenida da Liberdade vertoont nog het gewone beeld van een groote stads zondag, maar hoe meer men in de buurt van de arena komt, hoe drukker het wordt De straten worden tenslotte stamp vol. Tusschen de menschen door bewegen zich allerlei soorten vervoermiddelen en boven den menschen- en voertuigenstroom steken hier en daar kanariegele gevaarten van langwerpigen vorm uit de Lissabon- sche gemeentetram. Bij de arena aangekomen, voorzie ik me. qa een plaats genomen te hebben, men kan in de zon of in de schaduw zitten en volgt daartoe de aanwijzingen „sol” (zon) ling, tot dusverre behoorende tot de Haag, sche onderafdeeling, is nu ondergebracht in den N.V.B. De H. V. V. „Adelaars” houdt haar jaarvergadering op Maandag 8 dezer om 8 uur bij van Oosten, Ruijsdaelstraat 100. De afwerking harer seriewedstrijden om den van Santenbeker heeft plaats na afwerking van het e.k. competitiepro- gramma. Het secre tar la a t van H.D.V. wordt in den vervolge waargenomen door den heer G. Soutendijk, Velpschestraat 148, alhier. Horizontaal woorden van zeven letters invullen. Van boven naar beneden gele zen vormen de beginletters tezamen een bekend spreekwoord, dat men bezigen kan, indien men iemand wil opbeuren. 1. - 2. 3. 4. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. - 18. 19. 20. e 21. 22. Men make gebruik van de volgende om schrijvingen: 1. Lastbrief. 2. verhoogen. 3. Wilskracht 4. levendige 5. vertelsel 6. geroutineerd 7 scheepskantoor 8. pandjeshuis 9. overrompeling 10. tegenwerking 11. scheepsterm 12. gewoon 13. muziekterm voor gejaagd 14. bezorgen 15. organisatie 16. uitgifte 17. tellen 18. kleine strandmeren 19. lichaamsdeelen 20. gemaskerd bal 21. aangenomen maat. 22. zenuwachtig Naar wij vernemen, zal de ijshockey- ploeg van de HHYC dezen winter niet uitkomen. De Houtrusthal is weer niet be schikbaar, zoodat de eenige trainingsmo- gelijkheid de Apollohal te Amsterdam zou zijn, waar de baan hoogstwaarschijn lijk midden October zal worden geopend. Het reizen naar Amsterdam is echter voor de Hagenaars te tijdroovend en te kostbaar om dit regelmatig te kunnen doen. Aangezien een ongetrainde ploeg den goeden naam, welken de HHYC twee seizoenen geleden heeft verkregen, in de waagschaal zou stellen, heeft men het be sluit genomen dezen winter geen ijs- hockeyploeg samen te stellen en te wach ten tot de training weer op degelijke wijze op Houtrust kan worden ter hand geno men. Dit begrijpelijke besluit zal in ijshockey- kringen met leedwezen worden ontvan gen, want thans zullen de wedstrijden vrijwel geheel een Amsterdamsch onder onsje worden, met mogelijk alleen een enkele maal nog de Tilburgsche ploeg op de baan. BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN N.V.B. Het programma voor de avondwedstrij- den van het Bedrijfstournooi N.V.B. voor deze week luidt: Hedenavond; Groep I D E.V.J.O.—V.V.L., 7.15 uur; A.D.O. klopt H.B.S. met 61 Zondag eindigde de eerste officieele voetbalpauze en reeds gisteren begonnen diverse clubs aan de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen door het spelen van oefenwedstrijden tegen bevriende tegen standers. Onze stad bracht een derby in het Zui derpark *Taechen ADO en HBS en daarbij bleek, dat de gedwongen rust geen af breuk had gedaan aan de publieke belang stelling. Het tegendeel is eerder waar, de ware enthousiasten hunkeren naar het oogenblik, waarop weer een balletje ge trapt kan worden en zoo was dan gister avond, ter gelegenheid van dit oefenpar tijtje het ADO-veld omzoomd door rond 6000 kijkers. De roo<*-groenen konden niet uitko men in de opstelling, waarmede zij in het vorige seizoen het afdeelingskampioen- schap behaalden, want Westhoven is naar elders vertrokken. Gisteravond was bo vendien Vreken verhinderd, hij werd vervangen door v. d. Grijp. De bezoeken de Houtrusters zullen in het nieuwe sei zoen met een nagenoeg ongewijzigde ploeg aantreden, maar gisteravond moest Graafland, vanwege een blessure, worden vervangen door Maas. Het was gisteravond een aantrekkelijke partij. H.B.S. begon een harden schuiver gaf Herklots ploeg de leiding. Daarmede Kraaien evenwel-u verschoten, want doelpunt. Het duurde niet lang of nam ongeveer een kwartier was gespeeld, scoorde Joop Eversteyn den gelijkmaker uit een voorzet van Neuteboom. De paal verhinderde daarop een volgend doelpunt, maar dat bleef toch niet lang uit en weer was het Joop Eversteyn, die scoorde, nu na een goede combinatie met zijn broer Piet. Voor de rust kwam ADO niet verder door het defensieve spel van HBS, waarbij vooral Walhain uitblonk. Rust 2—1. In de tweede helft domineerde ADO ook en dat werd nóg in 'enkele doelpunten uitgedrukt. Na een kwartiertje was het door Piet Eversteyn reeds 41 voor ADO geworden, waarna hij binnen vijf minu ten het vijfde doelpunt scoorde. Toen er nog enkele minuten gespeeld moest wor den, nam Joop Eversteyn het zesde doel punt voor zijn rekening, daardoor den eindstand op 61 voor ADO brengende. De gebroeders Eversteyn waren dezen avond dus wel erg productief, want zij scoorden elk drie doelpunten. Te Rotterdam Te Rotterdam speelde Sparta gister avond een oefenwedstrijd tegen Feije- noord. De bezoekers wonnen met 21. Na de rust opende Bens de score voor Feijenoord, waarna Dommering gelijk maakte. Linssen scoorde daarop het win nende doelpunt voor de gasten. Te Schiedam won Hermes DVS oefenwedstrijd tegen SVV met 53. toestand in het vervolg geen meer zal Worden uitgegeven. DERTIEN DOODEN BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK Een Fransch passagiersvliegtuig is gis teren op weg naar Toulouse in het meer van Bolmon gestort. Alle 13 inzittenden kwamen om. Onder hen bevond zich eer) lid van de Fransch-Italiaansche wapen- stilstandscommissie. Omtrent het vliegtuigongeluk bij Mar seille verneemt U.P. nog, dat het ongeluk gistermiddag om 1 uur geschiedde, toen een passagiersvliegtuig van den dienst MarseilleToulouseVichy ongeveer 1J k.m. van het Marseiller vliegveld Ma- rlgname neerstortte. In totaal werden 12 personen gedood en 4 gewond, doch van de gewonden is inmiddels een in het ziekenhuis overleden. Onder de dooden was de directeur van hét scheepvaart- bureau van de haven van Marseille, Gouret. De 3 nog in leven zijnde gewon den, onder wie Mario Dattorini, gedele geerde van het Italiaansche Roode Kruis, en een Engelsche uit Nice, worden in een ziekenhuis te Marseille verpleegd. DE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME Het speciale Parijsche gerecht ter on derdrukking van communistische acties heeft in zijn gisteren gehouden derde zit ting 9 personen veroordeeld, onder wie 2 vrouwen, wegens communistische pro paganda en verspreiding van vlugschrif ten, tot straffen van 2 jaar gevangenis tot 10 jaar tuchthuis. AMERIKAAN UITGEWEZEN Een lid van het Amerikaansche hulp comité in Frankrijk, de Amerikaan Varian Fry, was door de justitie uitge- noodigd Frankrijk uiterlijk Vrijdag J.l. te verlaten. Zondag is hij nu naar de Spaansche grens gebracht. De uitwij zing is geschied, daar bewezen is, dat Fry in anti-Franschen zin werkzaam was. GAAT LYTTLETON HALIFAX VERVANGEN? De „New York Herald Tribune” ver neemt uit diplomatieke kringen, dat ka pitein Lyttleton, thans vertegenwoor diger van het Engelsche oorlogskabi- net in Cairo, over ongeveer 2 maanden Lord Halifax zal gaan aflossen op den post van Britsch ambassadeur Washington. Lyttleton zou te Cairo ver vangen worden door Duff Cooper. DE VROUWEN EN DE DEFENSIE Naar de Engelsche minister van ar beid, Bevln, heeft medegedeeld, heeft de hulp-organisatie der Engelsche weermacht 100.000 vrouwen noodig. Wanneer een vrouw, die voor dit hulpwerk geschikt is, weigert in de organisatie te treden, wordt haar bevolen in de oorlogsindustrie te werken. Vrouwen, die de aanwijzingen van de arbeidsbureaux niBt opvolgen, worden als dienstweigeraars behandeld. VERKLARING VAN BEVIN In een radiorede heeft de Britsche mi nister van arbeid, Bevin, verklaard, meldt S.P.T., dat de toekomst der Ver- eenigde Staten van de overwinning van Engeland afhangt. In een beroep op Ame rika zeide hij, dat de overwinning slechts door gemeenschappelijke offers en een In het Zuiderpark, 2e ge. deelte, hebben de vereenigingen Duno en Celeritas de jeugd een zeer prettigen en sportieven dag bereid. Het gunstige weer werkte er toe mede, dat het talrijke pu. schreven. In afwachting van de vereischte reglementsherziening is art. 94 met ingang van 27 Aug. meer in overeenstemming ge bracht met de internationale regels. De regelen voor den gang en de beoor- deeling van den worstelwedstrijd hebben niet aan de gestelde verwachtingen vol daan. Omtrent den wedstrijd is o.a. vast gesteld, dat in de eerste 4 minuten van de ontmoeting (maximumduur 12 minu ten) geen punten worden genoteerd, maar wel een cijfer wordt gegeven van 1 tot 3 voor de ontwikkelde activiteit. Deze punten mogen echter slechts dan bij de beoordeeling in aanmerking komen, als in de 2de en 3de periode van 4 minuten de verrichtingen der deelnemers niet in een verschil van punten kunnen worden uitgedrukt. Het onderbreken van den strijd na 4 of 8 minuten is niet geoorloofd als een der deelnemers een zoodanige po sitie inneemt, dat de mogelijkheid van een aanraking van beide schouders met de matras niet uitgesloten is en wanneer hij door het in. uitvoering brengen van een greep, zijn tegenstander, die van den grond getild moet zijn, in een gevaarlijke positie kan brengen. De tijd wordt in min dering gebracht van de volgende periode. Voorts is afgeschaft de toekenning van remise en match nul (onbeslist). Een deelnemer wint dus naast de over winning op schouder legging, op punten, of zie boven, op aanval. Ook het uitval len van verdere deelneming is opnieuw geregeld. Behoudens om het nationaal kampioen schap le klas, valt een deelnemer uit, die 4 of meer strafpunten heeft; de voorwed- strijden le klas brengen hem met 5 straf punten buiten verdere deelneming, tenzij hij behoort tot de drie met het laagste aantal strafpunten overblijvenden. Hun strafpunten blijven echter van waarde voor de klasseering in de eindwedstrijden. Ten opzichte van het welslagen der kampen zullen de deelnemers zich niet dan zonder noodzaak tusschen het publiek mogen begeven, terwijl voor hen voor afzonderlijke zitplaatsen gezorgd moet worden. Tenslotte is nader omschreven de be handeling van een protest, waarover in het algemeen ten onrechte een verkeerde meening heerschte. De technische raad heeft met deze nieu. we reglementeering een nuttig werk ver richt, dat deze sport slechts ten goede kan komen. ochtend, waarin verklaard werd, dat de sjah niet uit Teheran is vertrokken, is gisteren in een officieele verklaring her haald. Tweede bombardement van Teheran De Amerikaansche radio meldt, dat Teheran voor de tweede maal met bom men is bestookt. De militaire attaché van de Amerikaansche ambassade heeft de plaats, waar de bommen neergeko men zijn, bezichtigd, volgens dit bericht Behalve 2 kraters van 5 meter zijn vlug schriften aangetroffen. Standrecht te Teheran Volgens berichten uit Teheran heeft de regeering van Iran Zondag het standrecht afgekondigd. In dit bericht wordt voorts gezegd, dat 2 Iransche piloten na het staken der vijandelijkheden met hun vliegtuigen zijn opgestegen, waarbij zij dreigden Teheran te bombardeeren. Ter wijl zij over de stad vlogen verschenen Sovjetvliegtuigen, die strooibiljetten uit wierpen. De Iransche piloten hebben toen het vuur op de Sovjettoestellen geopend. De rol van de Sovjettroepen In politieke kringen te Istanboel ver klaart men, ten aanzien van den toe stand in het Midden Oosten, meldt het D.N.B., dat het den Engelschen door de manoeuvre in Iran reeds gelukt is, Sov- jetstrijdkrachten aan de landsverdedi ging te onttrekken en in dienst te stel len op den weg van het Britsche rijk. De militaire positie van de Engelschen en Sovjets in Iran zal, zoo zegt men, de Sovjetstrijdkrachten, die ontkomen aan de Duitsche slagen in het Zuide lijke deel van het DuitschSovjetfront, tot zich trekken. Daarmede komt dus de door de Engelschen en Amerikanen beloofde hulp aan Sovjet-Rusland, prac tisch neer op een ondersteuning van En geland door de Sovjets, bij de verdedi ging van het empire.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2