HAAGSCHE COURANT l GEMENGD NIEUWS BINNENLAND STADSNIEUWS Dinsdag 2 September 194L van de Djuitsche materialen De zegetocht Baker kocht arsenicum te Veendam DERDE BLAD De Langemarck-studie DE KETTINGHANDEL Groeiende belangstelling voor de lichamelijke opvoeding HET VERGIFTIGINGSDRAMA TE ZUIDWENDING Agrarische tentoonstelling in Utrecht TWEE FIETSENDE DAMES BEKNELD BIJ AUTOBOT SING CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK I Vrijverkeer afgesloten. AFSCHEID A. HARTZEMA DE KUSTVISSCHERIJ Een gedood en een gewond Het vergif aangetroffen in de lijken van beide slachtoffers Handel in distributiebescheiden ontdekt Eerste maatjesharing te IJmuiden aangevoerd Tijdens de Jaarbeurs Doodelijke val Met ingang van heden is de ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER G. P. J. CASPERSZ De werkzaamheden van de consulenten Kind onder melkkar geraakt en gedood J wegens GOUDEN ECHTPAAR J. W. MIENTJES* V. d. HOEVEN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK No. 17969 GEEN SPREEKUUR De waarnemende burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, is verhinderd morden Marechaussee aangereden en gedood In de gemeente Arcen werd de mare chaussee Koks door een vrachtauto aange reden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar het is overleden. De man was af komstig uit Maastricht en-23 jaar oud. hg van alle aanwe- scheid. geheele Gaïvanistraat Nog een arrestatie De 25-jarige handelaar v. d. K. had ver schillende artikelen buiten de distributie om verkocht en hiervoor een hoogeren, dan den normalen prijs gevraagd. Hij is aangehouden, terwijl diverse waren in be slag zijn genomen. INBRAAK IN EEN IJSFABRIEK In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in een ijsfabriek, ge vestigd in de Torenstraat. Door over- klimming van een muur aan de achter zijde kon men via een plat dak het pand binnendringen. Uit ’n kantoortje werden 112 en eenige honderden meelrantsoe- nen ontvreemd. De C.O.D. stelt een on derzoek in. NUTSSPAARBANK Gedurende de maand Augustus T941 werd bij de Nutsspaarbank alhier, Ri- viervischmarkt 5 en haar bijkantoren totaal ingelegd ƒ2.371.707.30, uitbetaald ƒ1.983.035.12. Meer ingelegd ƒ388.672.18, terwijl 634 nieuwe spaarrekeningen wer den geopend. Op ultimo Augustus 1941 bedroeg het tegoed der inleggers 32.748.724.22, het aantal spaarrekeningen 109.280 en het be drag aan Effecten in bewaring 2.412.072. JUBILEUM BIJ „ESVEHA" Op 4 September zal de heer A. Teer link 25 jaar als zaalknecht werkzaam zijn bij de bedrijfsgemeenschap „Esveha” aan den Rijswijkscheweg, alhier. Zes personen aangehouden Door den Justitieelen dienst A. der po litie zijn aangehouden de 36-jarige chauf feur v. d. S., de 29-jarige koopman P., de 24-jarige kapper G., de 33-jarige chauf feur M. en de 34-jarige mandenmaker M. Zij verkochten diverse artikelen, zooals slaolie, sigaren, chocolade en suiker tegen sterk verhoogden prijs. Bij den chauffeur M. konden een partij tabletten chocolade, 6 kistjes sigaren en een hoeveelheid suiker in beslag worden genomen. Door de po litie wordt een nader onderzoek ingesteld. Mijnongeluk met doodelyken afloop Gisteravond is de 35-jarige gehuwde Salden uit Steyn in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Maurits door afvallend gesteente getroffen en gedood. Slachtoffer van de duisternis Als slachtoffer van een ongeluk bij duisternis is in het academisch zieken huis te Groningen overleden de 68-jarige gehuwde caféhouder B. A., wonende te den Ham, gemeente Aduard, die op een avond van de vorige week, op weg van Aduard naar zijn woning, waarschijnlijk door een auto is aangereden en van zijn fiets geworpen. Eerst eenige uren later werd hij in bewusteloozen toestand en met verscheidene ernstige verwondingen naast zijn fiets op den weg gevonden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij heden aan de gevolgen overleden. Aan den bonten avond he den in het Militair Hospitaal werken o.a. mede de Big Ben Boys onder leiding van Inbreker verrast Toen de familie G., wonende aan den van Tuyllweg te Velsen, dezer dagen met vacantie elders vertoefde, verzorg de een der buren dagelijks de planten. Toen zij op een morgen in de woning kwam, bemerkte zij onraad. Er bleek een indringer in huis te zijn, maar deze had ook reeds onraad bemerkt en sprong boven uit het raam van de bad kamer in den tuin en ging er vandoor, De buurdame waarschuwde onmiddel lijk de politie, die constateerde, dat de ’s had onder zocht en daarbij ruiten had gebroken, want er lag veel glas op den grond, ook van gekleurde glas-in-loodramen. Blijk baar had de inbreker zich aan het glas verwond, want men vond bloedvlekken op een stoel. Bij thuiskomst der bewo ners bleek, dat een bedrag aan geld en een partij sigaretten was ontvreemd. De heer G. was tegen inbraak verze kerd. i de beide wagens bekneld, en werden door >k in een zich naast den weg Na een diensttijd van meer dan 41 jaar, waarvan 16 jaar als hoofd van de Bilder- dijkschool te ’s-Gravenhage-Zuid, heeft de heer A. Hartzema gisteren het onder wijs met pensioen verlaten. Bestuur, per soneel en ouders der leerlingen waren echter van oordeel, dat zulks niet met de stille trom geschieden mocht en daarom was gisteravond in de Laakkerk een af scheidsbijeenkomst georganiseerd. Er was groote belangstelling en de kerk was be neden geheel bezet. De samenkomst stond onder leiding van den voorzitter, den heer A. W. v. d. Klis, die ter opening zingen deed Ps. 68 10, en uit Prediker las. Spr. riep een welkom toe aan den schoolopzie ner in de inspectie ’s-Gravenhage, den heer E. H. Bos, aan het bestuur van de Chr. Ulo-school te Rijswijk, de collega’s schoolhoofden der Geref. scholen in onze stad, en de heeren Reuill uit Zandvoort, In de week van 25 tot en met 30 Augus tus werd aan den afslag te Scheveningen voor een totaalbedrag van 12.578,80 aan uit zee aangevoerde visch verkocht. Deze visch werd aangevoerd door één motor- kotter met ƒ177.40 en door 124 schokkers met 12.401.40. Dinsdag was de hoogste aanvoerdag met ƒ6879.60. In de voorafgaande week was de totaal- verkoop 16.577, zoodat deze week voor ongeveer 4000 minder visch werd ver kocht. De aanvoeren bestonden in hoofd zaak uit schol, poon en kleine tongen. De vischprijzen waren hoog en enkele kust- visschers maakten mooie weekbesommin- gen. Daar de aanvoeren in IJmuiden deze week ook minder waren, kwam te Scheve ningen weinig visch van IJmuiden aan de markt. Voor een bedrag van ƒ5100 werd over den afslag verkocht en het totaal komt voor de maand Augustus op 28.500. De meeste van deze zendingen bestonden uit schol en kleine tongen, terwijl ook en kele partijen tarbot naar hier ten verkoop werden gezonden. Het aantal Scheveningsche motorloggers, dat in IJmuiden binnenkwam, was deze week niet groot. Slechts enkele motorlog gers kwamen aan de markt. De Zaterdag binnengekomen motorlogger Sch. 250 maakte een mooie reis en besomde ruim 3800. j spreekuur te houden. VAN WIEN IS DEZE FIETS’ Aan het bureau van den Justitieelen Dienst B.II, Alexanderplein 15a, bevindt zich een zwart gelakt, ongemerkt hee- renrijwiel, dat in de laatste week van Augustus is gestolen. Er vallen de vol gende kenteekenen op te merken: bruin lederen zadel, merk „Batavier”, elec- trische lantaarn met groote kop, merk Enders”, stuur half nikkel, half cellu loid, zwarte achterbuitenband, merk „Populair”, gele voorband, bagagedra ger met standaard, waaraan 2 zelfbin- ders, voorspatbord rood en geel ge biesd en achterspatbord geel gebiesd. Hun, die over dit rijwiel inlichtingen kun nen verstrekken, wordt verzocht zich ten spoedigste te willen melden aan bo vengenoemd bureau op werkdagen van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. venhage-Z., en de heer Nieuwland na mens de evangelisatiecommissie van laatstgenoemde kerk. De heer J. Ruys- saert heeft vervolgens namens het be stuur der school, den heer Hartzema als tastbaar bewijs van erkentelijkheid een couvert met inhoud aangeboden. De heer v. Hoeken maakte zich de tolk van het personeel onder aanbieding van enkele fraaie boekwerken. De heer v. Eerden was als oud-leerling de 1 woordvoerder van ouders en leerlingen en offreerde een mooi gecalllgrafeerd album en een exem plaar van de Chr. Encyclopaedic. Aan mevr. Hartzema werden bloemen aange boden. Tenslotte hebben de heer Hartzema en zijn dien avond eveneens geïnstalleerde opvolger, de heer L. v. d. Brink, voor dien hoofd te Vianen, het woord gevoerd, de eerste om te bedanken voor alle goede woorden en aangeboden geschenken, en de laatste om reeds bij den aanvang aller medewerking in te roepen. Na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 29 „Halleluja”, eeuwig dank en eere’1’, heeft de heer Hartzema de bijeen komst met dankgebed gesloten. Gisteravond omstreeks negen uur, is in het centrum van Heer-Hugowaard een vee-auto, bestuurd door den heer J. P. Baars, en komende uit de richting Alkmaar, nabij den Broekerweg in volle vaart in botsing gekomen met een, uit de richting Schagen komende personen auto, bestuurd door den heer Wagenaar. Twee dames, die op dat moment op den weg fietsten, geraakten tusschen JJ- 11IJs den schol bevindende sloot geslingerd. Toen men een van haar, de ongeveer 40-jarige mevr. Lugtigde Boer, op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Doordat ?jj tusschen de vee-auto en een langs den weg staanden boom bekneld was geraakt, was het rechterbeen tot boven de knie afgekne pen. De andere dame, de ongeveer 30- jarige mevr, de RuiterBakker, werd geheel bemodderd uit het water opge haald. Haar toestand was niet levensge vaarlijk. De slachtoffers werden in een in de nabijheid staande opslagloods van de A.T.O. binnengedragen. De rijwielen zijn totaal vernield. De personenauto, waarin zich vier personen bevonden, die wonder boven wonder geen letsel be kwamen, werd zwaar beschadigd, ter wijl de veewagen er tamelijk goed af kwam. De chauffeur werd door glas scherven bloedend in het gelaat ver wond. Zijn verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. De politie was spoedig ter plaatse. Daar de auto’s het verkeer versperden, werd dit omgeleid over Langendijk en de Jan Glynisweg. Naar wij vernemen, is thans komen vast te staan, dat inderdaad ook de echtgenoot van de 45-jarige baker A. D. te Zuidwen- ding (gemeente Veendam) door vergifti ging om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justitie op 25 Augustus j.l. het lijk van den heer.D. laten opgraven om een onder zoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder deze zou zijn gestorven, aan gezien, nadat was komen vast te staan, dat mevrouw A. door baker D. was ver giftigd, het vermoeden rees, dat ook deze man geen natuurlijken dood gestorven zou zijn. De sectie op de lijken heeft thans uitgewezen, dat in beide lichamen sporen van arsenicum aanwezig waren. Deze ar senicum is door mej. D. in Veendam ge-< kocht Een drogist in Veendam heeft gister morgen medegedeeld, eind Juni dat was een week vóór het overlijden van mevr. Molema, aan mej. D. arsenicum te hebben verkocht Mej. D. ontkent dit pertinent Het onderzoek strekt zich thans uit naar Rotterdam, en Utrecht, waar mej. D. kort voor het overlijden van haar man ver toefd schijnt te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet De politie te Bergen (N.-H.) is een han del in distributiebescheiden op het spoor gekomen. Reeds werd tegen een twaalftal personen proces-verbaal opgemaakt, ter wijl de twee hoofd ver dachten, P. L. en J. V., in arrest gesteld zijn. Het blijkt, dat een gedeelte van deze distributiebe scheiden vervalscht is. Ruim 1600 k.g. aan voedingsmiddelen is buiten de distributie om verkocht Gistermorgen is in den rijksvischafslag te IJmuiden de eerste maatjesharing se dert Mei van het vorig jaar verkocht. De IJmuider logger „Sursum Corda 3” van de reederij Schipper en v. d. Over liep Zondag te IJmuiden binnen met een vangst van 50 kantjes prima maatjesha ring. Hiervan zijn gisteren 10 kantjes ver kocht, welke 2500 opbrachten. Het restant der vangst, zou vandaag verkocht worden. De persdienst van het Ned. Agrarisch front schrijft Nog enkele dagen en de geheele Neder landsche zakenwereld zal zich voor de zooveelste maal weer op Utrecht concen- treeren, Waar, ondanks de oorlogsomstan digheden, de jaarbeurs zich, zooals dit zich laat aanzien, in een grooter belang stelling dan ooit tevoren zal mogen ver heugen. De laatste jaren waren het niet alleen de zakenmenschen, die de Utrechtsche beurs bezochten, doch ging ook de be langstelling van het agrarisch ingestelde deel onzer bevolking tweemaal per jaar naar de Utrechtsche beurs. De agrarische jaarbeurs trok duizenden belangstellen den Ook ditmaal zal dit gedeelte van de beurs de moeite van een bezoek in alle opzichten waard zijn. Hierbij is een factor gekomen, die geheel nieuw voor ons land is en om meer dan een reden de aandacht verdient. Werd tot op heden het volksche element, waarop toch iedere goede boerenorde moet berusten, niet of slechts heel flauwtjes naar voren ge bracht, de Septemberbeurs zal in een grootsch opgezetten stand dit tekort, dat door velen jarenlang gevoeld werd, voor eens en voor altijd wegnemen. Sinds eenige dagen is n.l. even buiten net jaarbeursterrein, schuin tegenover het modehuis van C. en A. op den hoek L. ViestraatVreeburg een groot aantal timmerlieden bezig een enormen stand op te trekken, waarin de gedachten, welke de boerenorde van het nieuwe Nederland bezielen, op afwisselende en voor ieder te begrijpen wijze naar voren zullen wor den gebracht. Een kolossaal, 15 m. door snee, groot zonnerad met korenaren van fantastische afmetingen, is in opbouw op het terrein, dat tot voor enkele dagen slechts de onderlagen van oude Utrecht sche winkelpanden op zich droeg. Om dit zonnerad, waaruit bijna 10 m. boven den grond op markante wijze een sprekersgestoelte uitspringt, hebben een vijftal grafische kunstenaars onder lei ding van Arend Meyer uit den Haag in beeld gebracht, hoe het leven van den boer in de toekomstige Nederlandsche agrarische maatschappij zich zal ontwik kelen. „Boerenland in boerenhand” vormt van zelfsprekend op deze expositie het hoofd motief, dat in den stand van de agrarische pers geheel op het voorterrein ge varieerd wordt door „een boerenkrant in boerenhand”. Verder wordt er in dezen stand een be langrijke plaats ingeruimd voor verhoo- ging van de Nederlandsche bodemproduc- tie. Hoewel de uitbeeldingen geheel an ders zullen zijn dan eenige weken terug op de productieslagtentoonstelling te den Haag, komen zij hier in de kern natuur lijk mee overeen. Het schoolzwemmen Ook ten aanzien van het schoolzwem men wordt de grootst mogelijke mede werking verleend. In bijna alle plaat sen, waar zulks mogelijk is, gaat men over tot invoering van het school zwemmen. Tienduizenden kinderen hebben onder vonden, welk een intens genot er uit gaat van het zwemmen, wat een vreug de het is een duik te kunnen nemen in het verkwikkende water. Velen zien dan. ook uit naar de zwemlessen en naar dit enthousiasme van de kinderen voor de geheele lichamelijke opvoeding, moet het in de toekomst toe. De heer IJzer sprak de hoop uit, dat het zwemonderwijs geheel een school- zaak zal worden, m.a.w., dat de onder wijzer (es) het onderricht voor zijn (haar) rekening neemt. Eerst dan zal het met recht een onderdeel van de ge heele leerstof zijn. In samenwerking met andere instan ties zal een behoorlijke controle op alle zwembaden in ons land tot stand komen. De consulenten voor de lichamelijke op voeding en de schoolartsen zullen bij deze plannen een belangrijke rol als tusschenpersoon krijgen. Met vreugde werd geconstateerd, dat op plaatsen, waar zich nog geen zwem bad bevindt, nu ook meer en meer de behoefte gevoeld wordt om een bad te bouwen. Om aan de vele aanvragen om inlichtingen te voldoen, werden alge- meene richtlijnen gegeven voor den bouw van nieuwe zwemgelegenheden, waardoor in de toekomst vermeden kan worden, dat de aanleg op een verkeerde plaats geschiedt, of dat er uitvoering gegeven wordt aan een foutief of te kostbaar plan. Hoewel dus wel reeds algemeene richtlijnen gegeven zijn, zal het noodig zijn, nog verschillende algemeene voor schriften te geven, welke tot stand zul len moeten komen, door onderling over leg van de inspectie voor lichamelijke opvoeding met de gevolmachtigden voor de sport, het staatstoezicht op de volks gezondheid en met den Nederlandschen zwenïbond. Middelbaar Onderwijs voor Nederiand- sche Jongelui in Duitschland Flinke Nederlandsche jongelui van 17 tot 24 jaar, wier ouders niet in staat zijn geweest, voor hen een middelbare school-opleiding te bekostigen, zullen binnenkort door het „Langemarck- studium” der Duitsche studentenleiding in de gedegenheid worden gesteld, zich een dergelijke opleiding alsnog te ver werven. Deze volledige opleiding zal twee jaar duren en vindt in een inter naat plaats. Het einddiploma geeft toe gang tot de Hoogeschool, waar men dan voor een zelfgekozen beroep verder kan studeer en. De kosten van deze opleiding, van de verdere studie zoowel als van het levens onderhoud gedurende dien tijd, worden door de studenitenleiding gedragen. Daar de korte opleiding bijzondere eischen stelt, zullen de candidaten naar aanleg en karakter worden uitgekozen. Nadere inlichtingen kunnen binnen kort worden tegemoetgezien. RIJWIELDIEF IN ARREST GESTELD Bij contröle van de opkoopregisters bleek den rechercheurs van den C.O.D., inbreker het geheele huis dat een rijwiel voor 10 van de hand was gedaan door den 19-jarigen loswerkman L. Men vermoedde, dat dit rijwiel, ge zien den lagen prijs, van diefstal af komstig was. L. werd aangehouden en na een langdurig verhoor bekende hij, de fiets op de Frederik Hendriklaan eeni- gen tijd geleden gestolen te hebben. venhace-Oost de heer Gaastra namens Voorts kwam uit, dat de aangehoudene vennage-uost ae neer uaastra, namens drie rijwieldiefstallen op zijn ge- den kerkeraad der Geref. kerk van s-Gra- we%n had ]Een van de rij wielen had hij voor 3.50 verkocht. Twee der ge stolen fietsen konden in beslag worden genomen. L. is in bewaring gesteld. Inschrljvingspiicht voor ondernemingen behoorende tot de machine-nijverheid en de rijwielindustrie In de Nederlandsche Staatscourant van 2 September 1941, no. 170 is opgenomen een bekendmaking van den secretaris generaal van het departement van Han del Nijverheid en Scheepvaart, krachtens welke ondernemingen, behoorende tot de machine-nijverheid en de rijwielindustrie verplicht zijn, zich te doen inschrijven bij de sectie metalen verwerkende industrie van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de bladen opge nomen officieele publicatie. DE WERKLOOZENKASSEN De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Dezer dagen verscheen in de bladen een bericht van den volgenden inhoud: „De aandacht wordt er van bevoegde zijde op gevestigd, dat vereenigjngen met werkloo- zenkassen, die tot hun kassen leden toe laten, die laatstelijk lid waren van een vakvereeniging, aangesloten bij het C. N. V., het N.V.V. en het R.K.W.V., voor deze nieuw gewonnen leden geen aanspraak kunnen maken op overheidssubsidie. Aan gezien dit subsidie in het algemeen ge lijk is aan de bijdragen der leden, ontvan gen de werkloozenkassen voor zulke leden dus de helft van de inkomsten, die zij voor haar andere leden genieten”. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat deze bepaling niet geldt voor de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Ieder, die lid is geweest van een gesub sidieerde werkloozenkas, kan immers te allen tijde lid worden van een bij het N. V.V. aangesloten vakverbond. Een collectieve arbeidsovereenkomst bij „Kwatta” Blijkens een mededeeling van den pers dienst van het N.V.V. heeft het college van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring gehecht aan een collectieve arbeidsover- komst, geldende voor het personeel van de N.V. Stoom chocolade- en cacaofabriek „Kwatta” te Breda, bestaande uit ruim 500 mannelijke en vrouwelijke arbeiders. Tot nu toe bestond er bij deze fabriek wel een loonregeling, doch geen C.A.O. Op 16 September a.s. hopen onze stad- genooten J. W. Mientjes en J W. Mien- tjes-v. d. Hoeven hun 50-iarige echtver- eenigir.g te herdenken. ,,Jan Mientjes”, zooals hij populair in de wereld van het „oude en nieuwe verkeer” wordt genoemd is voor zeer velen geen onbekende. In de jaren van de oude, vertrouwde en zoo ge moedelijke „Jan Plezier” was hij de aan gewezen man van zijn „stal”, die ons, ouderen, naar de mooiste plekjes van onze provincie wist te brengen, en ook het best georiënteerd was, waar men, goedkoop en toch smakelijk, zijn gastronomische gevoe lens kon bevredigen. Inderdaad, bewaren wij, ouderen aan Jan Mientjes een pretti ge en dankbare herinnering, die ons te vens aan „dien goeden ouden tijd” ver bindt. Zooals zoovelen van zijn collega’s werd ook hij tenslotte het slachtoffer van het moderne verkeer en moest hij „de bok” vaarwel zeggen, omdat de firma Hooijmans het „gerij”, onder den naam „Hotam” in een mechanisch bedrijf om zette. Niettemin bleef „Jan” de firma trouw en tot op zijn 75ste jaar zorgde hij er mede voor, dat de groote bussen des morgens weer geheel schoon en gereinigd konden vertrekken. De oorlog maakte hier tenslotte een einde aan. Ongetwijfeld zal het „Jan”, die ook ja renlang de functie van secretaris van de Haagsche koetsiersvereeniging vervulde, en zijn echtgenoote op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Het adres luidt: van Bassenstraat 14 alhier. Terwijl de 15-jarige schildersknecht G. J. Krol, gistermiddag aan een perceel aan de Assendorperstraat te Zwolle werkzaamheden verrichtte, viel hij, door onbekende oorzaak, van den ladder. Hij was vrijwel op slag dood. Aan een onderhoud, dat het A.N.P. had met den heer R. IJzer, hoofdinspec teur voor de lichamelijke opvoeding, ontleenen wij het volgende: In de afgeloopen maanden is zeer veel’ nuttig en vruchtdragend werk verzet. Bij de eerste besprekingen over de ver- deeling van de werkzaamheden werd allereerst besloten, dat zou worden uit gegaan van en verder voortgebouwd op het rapport van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding. Als gevolg hier van werd een 60-tal consulenten be noemd, die de rijksinspectie in het werk zouden bijstaan. Van iedere school werd door de con sulenten een rapport opgesteld, zoodat wij een overzicht verkregen van de mo gelijkheden van lichamelijke opvoeding. Het blijkt, dat er vooral op het platte land scholen zijn, welke nog niet aan de meest elementaire behoeften kunnen voldoen. De consulenten organiseeren cursus sen, waarop de klasse-onderwijzers (es sen) op de hoogte gebracht worden van de leerstof van de lichamelijke opvoe- denk. Er blijkt een toenemende belang stelling voor deze cursussen te bestaan. Overal in den lande gaat men de groote waarde van de lichamelijke op voeding beseffen. 1 wegens werk zaamheden aan de bestrating voor het» uicut crc oig oen doj niverkeer afppssintm, j den heer Ujftdet^aage. Gisteren herdacht de heer G. P. J. Cas- persz den dag, waarop hij vóór 25 jaar werd benoemd tot directeur van de Sema- rangJoana Stoomtram Maatschappij en rangJoana Stoomtram Maatschappij, van de Oost-Java Stoomtram Mij., van de Serajoedal en Pemarang-Cheribon Stoom tram Maatschappij. Op de receptie, welke in J)e Twee Ste den” werd gehouden, gaven zeer vele pro minente persoonlijkheden uit Indische en Nederlandsche Spoor- en Tramwegkringen blijk van hun belangstelling. Het woord voerden de heeren JJ. Deg- gelleer, namens de Ver. van Indische Spoor- en Tramwegmaatschappijen, A. W. E. Weyerman, president-commissaris van de SemarangJoana Stoomtram Mij., en de Oost-Java Stoomtram Mij., S. L. van Rees, secretaris van deze maatschappijen, ir. W. F. K. Hardeman, bestuurslid van het pensioensfonds en dr. ir. J. G. J. C- Nieuwenhuis namens de Ned. Ver. van Tramweg- en Autotransportdiensten. Al deze heeren wezen in hun toespraken op de voortreffelijke eigenschappen van den heer Caspersz en zijn groote verdien sten voor de maatschappijen, waaraan hij sedert 25 jaren zijn beste krachten wijdt. In zijn antwoord dankte de jubilaris voor de vele blijken van belangstelling en voor de fraaie geschenken (o.a. van de com missarissen, het personeel en het pensioen fonds.) Verder sprak de heer Caspersz de hoop uit op een goede toekomst van de bedrijven in Indië, die, daarvan was spr. overtuigd, in goede en bekwame han den zijn. Het personeel en allen anderen medewer kers zegde de heer Caspersz dank voor den ondervonden steun in zijn werk. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op prof. ir. C. L. van der Bilt, waarn. burgemeester van den Haag. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 716 baden genomen, in het Volkszeebad 732, in dat te Kijkduin 257 en in het zwembad in het Zuiderpark 2189. De temperatuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 65 gr. en van dat in het Zuiderpark 64 gr. F. zema, Gaastra, afgevaardigde van den kerkeraad der Geref. kerk van ’s-Graven- hage-Zuid en Nieuwland, idem van de Evangelisatiecommissie dezer kerk, om vervolgens in een hartelijke toespraak de verdiensten van het scheidende school hoofd te releveeren, o.a. door er aan te herinneren, dat toen de heer Hartzema in 1925 kwam, de school 3 leerkrachten en 80 leerlingen telde en nu 14 leerkrachten en bijkans 500 leerlingen. De heer Bos heeft vervolgens namens de inspectie het woord gevoerd en licht laten vallen op de paedagogische eigen schappen van het heengaande hoofd, waarna de heer Dolman, sprekend namens het bestuur van de Chr. Ulo-school te Rijs wijk, gewaagde van een prettige nabuur schap en goede samenwerking tusschen beide scholen. De heer Reuill haalde her inneringen op uit de Zandvoortsche pe riode en dankte den heer Hartzema voor wat hij ook voor het onderwijs aldaar is geweest. Voor de collega’s hoofden van Geref. scholen hier ter stede was de heer J. Bol, hoofd van de Elout van Soeter- woudeschool, tolk. De heer Bijl sprak woorden van afscheid namens den kerke raad der Chr. Geref. gemeente van ’s-Gra- Op alle terreinen van de industrie, de techniek en het dagelijksch leven zege-’ vieren de Duitsche materialen. De betiteling „Ersatzstoff”, heeft in1 korten tijd haar beteekenis volledig ver loren, want uit het z.g. „Ersatz” heeft zich hoogwaardig materiaal ontwikkeld, 4 dat in geen enkel opzicht voor het oor- T spronkelijk gebruikte materiaal onder- doet, integendeel, het zelfs m vele - gevallen overtreft Om het Nederlandsch publiek een 4 beeld te geven van de ontwikkeling van de Duitsche materialen, wordt van 3 tot j 11 September a.s. in den Haag, Kneuter- j dijk 20, een tentoonstelling onder het motto „Deutsche Werkstoff-Schau” ge- houden. Op de bovenste fotoc damespantoffels van gekleurd vischleder. Onder: Van de veelzijdige gebruiks- 4 mogelijkheden van cellophaan getuigt! deze met dit materiaal bekleede leunstoel. (Foto’s Ree la) Tn de Centrale Bilderdijkstraat 11 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in Augustus 8765 (10853) bezoeken ge bracht; 36370 (28982) uitleeningen vonden plaats. Kinderbibliotheek 4544 (3210) uit leeningen. ovau, «e xtcuux uxv ^auuvvuK. Filiaal Colensostraat 4: 4004 (2624) nit- de vorige standplaats van den heer Hart- leuningen. Jeugdleeszaal gesloten. - - -- - - Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81 4121 (3009) uitleeningen. Jeugdleeszaal 600 (403) bezoeken; 1330 (943) uitlee ningen. Filiaal Badhuiskade 27Christelijke O.L.B. 740 (1308) bezoeken, 4358 (3612) uitleeningen. Afd. Madkayschool, Acacia- straat 141 gesloten. O.U.B. 6099 (4919) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 13363 (9742) uitlee ningen. Filiaal Groot Hertoginnelaan 76 7469 (4948) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand Augustus van het vorige jaar. DISTRIBUTIEBONNEN VAN ZIJN KROOST VERKOCHT Door de politie is aangehouden de 42-jarige grondwerker D., vader van een groot gezin, die de distributiebescheiden van zijn gezin verkocht Voor elk bon- boekje rekende hij 15. BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE Met ingang van 1 Augustus j.L zijn tot brigadier bevorderd, de agenten van politie-rechercheur M. Slagter, S. Wij- menga, L. A. Poos en J. N. Viëtor. STRAATDIEFST ALLEN Aangifte werd bij de politie gedaan van ontvreemding van een tasch, inhou dende 4, en portemonnaie, bevattende een distributiestamkaart en 2.50, een regenjas en een handtasch met 8.85 en distributiebescheiden. Gistermiddag reed te Leusden een melkwagen, waarop eenige kinderen zaten. Toen de voerman stopte om bussen melk af te leveren, sprong de 7-jarige T. O. van den wagen. Kort daarop zette het voertuig zich weer in beweging. De knaap sprong weer op den wagen, doch viel er af. Hij raakte er onder en was vrijwel onmiddellijk dood. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT» De vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat” zal op Woensdag 17 September, des middags te 2 uur, haar algemeene ledenvergadering houden in de groote zaal van gebouw „Excelsior”, Zeestraat 57, alhier. De landarbeider wordt voorgesteM ak een boer zonder grond, waardoor alleen reeds dit gedeelte van bijzonder belang) is, omdat hier zulk een groot principieeli belang op aanschouwelijke wijze naar vo ren gebracht wordt. Ook voor plattelandsvrouwen is een plaats ingeruimd. Op noodzakelijke sociale en practische verbeteringen ten platte- lande wordt op pakkende manier de aan dacht gevestigd. Als laatste valt de platte- landsjeugd te noemen, waaruit later de mannen moeten voortkomen, die in den volksvoedingsstand de leiding zullen heb ben. Hun opvoeding zal dus terdege on der het oog gezien moeten worden. Uit gebeeld in groote foto’s, vinden we op deze tentoonstelling hiervoor de richt lijnen. Midden tusschen grootsteedsche mode paleizen en café’s is hier op een der druk ste verkeerspunten van de Domstad een stukje boerencultuur in wording, zooals Nederland nog nimmer gezien heeft. De tentoonstelling hoewel grootsch van opzet, met benutting van alle moder- 1 ne reclamemiddelen, en toch ademend uit den boerengeest, een geest, dien we op de vorige agrarische jaarbeurzen moesten ontberen, doch die, dank zij de bewust wording van ons boerendom, binnen den komenden voedingsstand, doorgebroken is wordt komende week, Woensdag middag om 12.30 uur opengesteld voor het publiek. Er valt niet aan te twijfelen, of vele boeren en volksch denkenden zullen naar Utrecht komen, om te zien wat de voe ders van het volk van Nederland, de boe- ren, zich voorstellen, binnen heel korten tijd werkelijkheid te maken. Allen, op naar Utrecht, naar de eerste volksch ingestelde agrarische jaarbeurs. Afscheid van dr. 0. Bakker In verband met zijn benoeming tot lid van de Algemeene Rekenkamer per 1 September, heeft dr. O. Bakker, plaats vervangend directeur en chef van de af- deeling economische en sociale statistie ken van het Centraal Bureau voor de Statistiek, Zaterdag j.l. zijn werkzaam heden aan dit bureau beëindigd. Het afscheid van dr. O. Bakker, die bijna 15 jaar aan het Centraal Bureau voor de Statistiek verbonden is geweest, droeg een eenigszins officieel karakter. Eenige honderden ambtenaren hadden zich daartoe Zaterdagmorgen in de groote conferentiezaal van het gebouw aan de Oostduinlaan vereenigd. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, opende de rij van sprekers. Hij noemde het heengaan van dr. O. Bakker voor het Centraal Bureau voor de Statistiek een groot verlies en sprak de hoop uit, dat het contact met hem in de toekomst niet verloren zal gaan. Hierdoor zou de mogelijkheid blijven bestaan te profi- teeren van de groote kennis en het nuchter oordeel van dr. O. Bakker. Aan het einde van zijn rede sprak dr. Iden burg zijn welgemeenden dank uit voor wat nu tot het verleden behoort en wenschte dr. O. Bakker veel succes op zijn verderen levensweg. De heer mr. E. W. van Dam van Is- selt, de voorganger van dr. O. Bakker, bracht de goede karaktereigenschappen van den scheidenden functionaris in herinnering. De heer C. W. L. Stiel, referendaris bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, sprak vervolgens uit naam van alle ambtenaren van de afdeeling voor economische- en sociale statistieken. Hij bracht het vele, dat dr. O. Bakker in de laatste 15 jaar voor deze afdeeling had gedaan, in herinnering en bood den heer Bakker, namens de ambtenaren, een 7-tal studieboeken aan. Prof. dr. J. Tinbergen, chef van de afdeeling conjunctuuronderzoek en wis kundige statistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, sprak mede na mens de afdeelingschefs der andere af- deelingen; hij dankte dr. Bakker voor de aangename samenwerking. Dr. O. Bakker dankte tenslotte in een uitvoerige rede den directeur en de an dere sprekers voor hun vriendelijke woorden en herinnerde aan het vele, waaraan hij in den loop der jaren had mogen medewerken. De taak, welke voor de verdere ont wikkeling der economische- en sociale statistieken nog te vervullen zal zijn, zag hij als een zeer omvangrijke. Ten einde te kunnen komen tot een nationale boekhouding van de voorname economi sche- en sociale massaverschijnselen, is het noodig, dat deze statistieken, zoowel in de breedte, als in de diepte worden uitgebreid. Persoonlijk nam zige ambtenaren afscheid.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9