van De- Verwoede strijd ten Noorden Loega l 194f. Woensdag 3 September. Gevechten van man tegen man bij het Ilmen-meer EGIOEH aan uniformen de Haagsche beroepsbrandweer nieuwe voor VRUWIU NI Het Duitsche luchtwapen in actie Sovjet-vloot hier tot onmacht gedoemd OEKRAINSCHE BISSCHOPPEN Engeland en de hulp de Sovjet-Unie ■y- VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN De strijd rondom het Ladoga-meer VERKLARNG VAN VERDUISTEREN van 8.24 uur n.m. tot 6.55 uur v.m. 3 September 1939 De Japansche protesten te Washington en Moskou VIBORG, EEN OUDE VOOR POST VAN EUROPA IN HET OOSTEN s I A ft A ft A van I uur uur Zware Sovjet-tegenaanvallen afgeslagen 2 A Maan: 3 Sept, op 7.12 nam. 4 Sept, onder 5.22 v.m.; op 7.42 uur nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 De luchtaanval op Port-Said Finland beheerscht opnieuw den Noordelijken oever Britsche toestellen boven Duitsch gebied De nieuwe uniformen voor de Haagsche beroepsbrandweer zijn gereed en worden reeds gedragen. Links: de uitrukuniform, marine-blauw van kleur met roode biezen. Hierbij worden gedragen een koppel met lijn en bijl, waterlaarzen en een dof-zwarte helm. Rechts: het uitgaanstenue (nog zonder schouderbedekking, die van blauw-katoenen garen is). (Poiygoon-v. d. Werft) Burgemeester van ’s-Hertogenbosch met pensioen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 g Bommen op Fransche arbeiders woningen Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 X '«««««««««««««««««««««««««w’J Nieuwe hoofdcommissaris politie te Groningen Besluit van het vakvereenigings- congres Duitsche marine beheerscht de Oostzee Na twee jaren oorlog Belangrijke industriestad en havenplaats Geen afzonderlijke Finsche vrede 1 HAAGSCHE COURANT PKUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: het D.N.B. van militaire zijde verneemt, grond Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. hoe In het gebied ten Noorden van Loega (Het Zuiden van St. Petersburg) zijn, naar A A ft A s s A A A ft A A A A A A A ft beslissing hoofdstad Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, zijn thans over den aan val van het Duitsche luchtwapen op de haveninstallaties van Port Said in den nacht van 31 Augustus op 1 September, nadere bijzonderheden bekend. De bom men zijn ingeslagen ten Oosten van het kanaal bij Port Foead, waardoor een electriciteitscentrale beschadigd is. Door de neergeworpen verscheidene honder den brandbommen, zijn in de voor den oorlog belangrijke bedrijven in het Oos telijke en Zuidoostelijke deel der stad, verscheidene groote branden ontstaan. Bovendien ontstonden ten Westen van het kanaal zware branden. Andere toestellen deden dien nacht een aanval op voor den oorlog belangrijke doelen te Alexandrië. Op de rangeersta tions en op spoorwegemplacementen in het Westen der stad ontploften talrijke bommen, terwijl de Britsche afweerstel- lingen en andere doelen getroffen wer den. Een V.P.B.-correspondent te Helsinki schrijft: Kakisalmi is opnieuw in Finsche han den. Door de verovering van deze stad is thans het grootste gedeelte van de oevers rondom het Ladogameer aan den greep van het Sovjetleger onttrokken. De Noor delijke oever van dit meer, de grootste Europeesche binnenzee, stijgt rotsachtig en gekarteld uit het diepe water omhoog, de Zuidelijke oever is zandig en ondiep, zoo- dat hier ten behoeve van de scheepvaart speciale kanalen moesten worden gegra ven. Voor de Noordelijke kust strekken zich halvemaanvormig talrijke rotsige eilandjes uit, welke een natuurlijke verde diging van dezen oever vormen en daarom door de Finnen ook sedert 1921 militair waren versterkt. Op een van deze eilanden ligt het beroemde klooster van Walamo, gesticht in de 10e eeuw en een der oudste bolwerken van den Grieksch-Katholieken godsdienst. Een ander eiland, Mantsinsaari heeft dezelfde beteekenis voor de Finnen als het Alcazar voor de Spanjaarden. In 1940 kwam het Ladogameer aan do Sovjet-Unie Tot het uitbreken van den Europeeschen oorlog was het Ladogameer neutraal ge bied. De beide oeverstaten. Finland en de Sovjet-Unie, waren bij het vredesverdrag van Dorpat overeengekomen geen militaire versterkingen aan de oevers te bouwen. Het meer zelf mocht slechts bevaren wor den door kleine oorlogsschepen, niet groo. ter dan 100 ton en ten hoogste bewapend met 47 mm geschut. Na den wapenstilstand in 1940 kwam het geheele Ladogameer met de aangrenzende oevers aan de Sovjet-Unie. De neutrali- teitsbepalingen vervielen. Door de Newa was het mogelijk kleine oorlogsschepen naar het Ladogameer te brengen en hier van hebben, naar uit de oorlogsberichten blijkt, de bolsjewisten gebruik gemaakt om een groot aantal kleine marine, en koop vaar dij-vaartuigen op het Ladogameer te stationneeren. Als steunpunt diende het kloostereiland Walamo. Deze Sovjet overmacht is thans gebro ken, nu de Finnen het luchtruim boven het meer beheerschen. In den laatsten tijd werden talrijke transporten en maritieme eenheden door de Finnen met succes uit de lucht bestookt. Door het uitvallen van dezen waterweg is het Sovjet scheepvaart verkeer tusschen Oostzee en Witte Zee zoo niet onmogelijk geworden, dan toch ern stig belemmerd. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Waterleiding van Odessa In Roemeensche handen Tijdens de gevechten om Odessa hebben troependeelen van het Roemeensche leger de voornaamste drinkwaterleiding der stad, waarin infanteristen van de Sovjets zich hadden genesteld, in hun bezit ge nomen. Door het afsluiten van den toevoer van drinkwater is de positie van de te Odessa ingesloten troepen, die reeds onder groote schaarschte aan levensmiddelen te lijden hebben, op ernstige wijze verergerd. □e bisschoppen van de Grieksch-Katho- lieke kerk van de Oekraine, die na de be- vrijding van de Oekraine door de Duitsche Weermacht naar hun bisdommen zijn te ruggekeerd, hebben Adolf Hitler het vol gende getuigenis gezonden: „De op den berg Porsjaiew, den tempel van het Oekrainsche volk, in Wolhynië bij eengekomen bisschoppen, wenschen Adolf Hitler en zijn zegevierende Weermacht ge luk naar aanleiding van de bevrijding van een wereld zonder God van de bolsjewis ten. De kerkvergadering van de Oekraine met haar geloovige bevolking, smeekt door geloof en liefde van den grooten God voor den Schepper van het Groot Duitsche Rijk Adolf Hitler, die de gave Gods heeft om de toekomst der volkeren in goede ba nen te leiden, een lang, gelukkig leven af. Wij, bisschoppen, zeggen nogmaals onzen bevrijder Adolf Hitler en zijn zegevieren de Weermacht dank.” Dit getuigenis was onderteekend door Alessij, aartsbisschop van Wolhynië, Prze- meniez Vimon, aartsbisschop van Ostrog, Panteleimen, bisschop van Lemberg, en Benjamin, bisschop van Wladimir en Wol hynië. len afloop van dezen Duitschen strijd om het bestaan noodig zijn. De Duit sche weermachtberichten der afgeloo- pen 2 oorlogsjaren, de daarin vastgeleg de daden en successen der Duitsche weermacht, zijn het beste bewijs, het de Duitsche leiding met dit voorne men ernst is, en dat zij tevens ook de machtsmiddelen in' handen heeft, om haar voornemens altijd met succes te verwezenlijken. Nog geen antwoord op de boodschap van Konoje De Japansche woordvoerder verklaar de, naar aanleiding van de talrijke ge ruchten röndom de boodschap van prins Konoje aan president Roosevelt dat „hoe minder erover wordt gesproken, hoe beter het is”. Hij bevestigde, dat Roosevelt nog geen antwoord op de Ja pansche boodschap heeft gezonden. De Amerikaansch-Japansche onderhandelingen Minister Huil heeft in de persconferen tie niets medegedeeld omtrent den stand van de onderhandelingen met den Ja- panschen ambassadeur Nomoera. Hij bestreed echter niet, dat hij met No moera informeele besprekingen voert. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Britsche bommenwerpers zijn in den afgeloopen nacht naar Noord- en Mid- den-Duitschland gevlogen en naar het Zuidwestelijke Rijksgebied. Aanvalspo- gingen van een vrij sterke formatie op Berlijn, mislukten door het geconcen treerde, goedgerichte afweervuur. Slechts aan enkele bommenwerpers ge lukte het, het centrale stadsgebied te bereiken. Door het neerwerpen van een gering aantal brisant- en brandbommen op woonwijken, ontstond schade aan ge bouwen. Ook de neergeworpen bommen op andere plaatsen van het Rijksgebied veroorzaakten onaanzienlijke schade. Volgens tot dusver ontvangen berichten schoot het afweergeschut 3 der aanval lende Britsche bommenwerpers neer. den, dat te Kronstadt talrijke duikboo- ten der Sovjets zijn opgelegd, daar de bemanningen te land als infanteristen moeten strijden. Een Duitsche mijnenveger ontmoette Maandag, in het Oosten van de Oostzee, 4 Sovjetmotortorpedobooten, welke tot den aanval trachtten over te gaan en daarbij gesteund werden door een zware kustbatterij der bolsjewisten. Ondanks hevig vuur bond de mijnenveger den strijd aan met de Sovjetbodems en bracht 1 motortorpedoboot tot zinken. De drie andere werden voor een deel zwaar beschadigd en onttrokken zich, door van koers te veranderen, aan ver deren strijd. Naar pas thans van militaire zijde bekend wordt, bevinden zich onder de, door Duitsche mijnen vernietigde oor logsbodems der Sovjets, de torpedojager „Strasjny”, welke op 18 Augustus bij het eiland Oesel is gezonken en een Sov- jet-mijnenlegger, welke bij Juminda op 27 Augustus op Duitsche mijnen is ge- loopen en gezonken. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 sub 8 van de verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester van ’s-Hertogenbosch mr. F. J. van Lanschot op zijn verzoek wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 10 September eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. □e krijgsverrichtingen der Finnen Officieel wordt uit Helsinki medege deeld, dat Finsche strijdkrachten gisteren een vijandelijk vliegveld op de Karelische landengte hebben aangevallen, waarbij 1 vijandelijk vliegtuig vernietigd en een ander beschadigd werd. Een centrum van ravitailleering werd met succes gebombar deerd. Ontploffingen wezen daarbij op de verwoesting van een grooten voorraad mu nitie. Bij een luchtaanval op een station van den Moermansk-spoorweg werden 3 locomotieven vernield. Bovendien hebben de Finsche luchtstrijdkrachten voltreffers op vijandelijke troepencolonnes geplaatst. Op het Zuidelijke deel van de Karelische landengte werden 2 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Aan Finsche zijde wer den geen verliezen geleden. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat na de verovering van Viipuri het aantal krijgsgevangenen van dag tot dag toeneemt. Onder hen bevindt zich ook de commandant van de 43e Sovjetdivisie, generaal-majoor Kirpitsjnikow. In de. gevechten om Viipuri hebben de bolsjewisten zware verliezen aan gesneu velden en gevangenen geleden. Het aantal gevangenen is nog niet te overzien. Bij den buit heeft men tot dusverre 143 stukken geschut, 64 tractoren, talrijke pantserwa gens en groote hoeveelheden ander oor logsmateriaal opgeteekend. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Soheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 legd, nimmer zijn gedaan. Bovendien heeft men te Helsinki laten weten, dat deze geruchten op fantasie berusten. Van Duit sche zijde wordt verondersteld, dat deze actie is uitgegaan van bepaalde marxisti sche elementen. De tusschen Duitschland en Finland bestaande vriendschappelijke verhouding en de wederzijdsche overtui ging, dat het bolsjewistisch gevaar voor goed uit den weg moet worden geruimd, ontnemen aan deze in het buitenland ver spreide hypothesen elke beteekenis. Deze zienswijze vindt trouwens haar bevestiging in een radiorede van den Finschen minis ter van defensie Valder, die verklaarde, dat de herovering van de historische Fin sche stad Viipuri voor de Finsche bevol king een reden is, om den strijd tot een definitieve overwinning voort te zetten. I I V s De Rijkscommissaris heeft van art 1 sub nr. 108/40 (vierde fende bijzondere maatregelen) den politie Philippus Naar de speciale correspondent van het blad „Aujourd ’Hui” meldt, hebben 2 Britsche vliegtuigen Zondag een aanval ondernomen op Roubaix, waarbij 31 doo- den en 56 gewonden onder de burgerbe volking zijn gevallen. Van zeer groote hoogte, zoo meldt de correspondent, wier pen de Engelsche vliegers hun bommen midden in een arbeiderswijk en verniel den 21 huizen, ofschoon zich in de omge ving geen enkel militair doel bevond. in tal van duikvluchten met boordwapens bestookt. De waarnemers bevestigden de verwoestingen. Buitendien werden in de wateren ten Zuiden van Oesel een Sovjet- koopvaarder van 4000 b.r.t. en een koop vaarder van 1000 b.r.t. tot zinken ge bracht. In de Finsche Golf werd boven dien nog een vijandelijk koopvaardijschip, groot 2000 b.r.t., beschadigd. In het gebied van het Ilmen-meer vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen met succes een Sovjet- pantsertrein aan, evenals een batterij. In alle sectoren van het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht stelselmatige verwoestingen en stagnaties van het ver- keersnet der Sovjets met succes ten uit voer gebracht. Drie belangrijke spoorlijnen werden in het centrale deel van Let Oos telijke front op verscheidene plaatsen on bruikbaar gemaakt. De stations Losowaja en Gorodisjtsj werden opnieuw met bom men bestookt en verscheidene op de rails staande treinen werden zwaar getroffen. Een munitietrein der Sovjets vloog in de lucht. Ook in den Noordelijken sector van het Oostelijke front werd de verzorging der bolsjewistische troepen door verwoes ting van belangrijke verkeerspunten en spoorlijnen verstoord. Duitsche duikbommenwerpers bestook ten op den Dnjepr schepen met bommen, 1 monitor en 6 aken werden tot zinken gebracht. Vier andere monitors gingen, door bommen getroffen in vlammen op en dreven stuurloos op den stroom. Verwacht moet worden, dat zij eveneens verloren zijn gegaan. De bolsjewistische troepen die waren samengeperst in het gebied ten Noord westen van het Ilmenmeer zijn Maandag door het Duitsche luchtwapen in verschei dene golven gebombardeerd. De Sovjets verloren behalve dooden en gewonden, veel oorlogsmateriaal. Drie stellingen luchtdoelgeschut werden tot zwijgen ge bracht, 28 transportvaartuigen bleven met zware schade liggen. In den Zuidelijken sector Ten Zuiden van Kief hebben de bolsje wisten Maandag na krachtig voorbereidend artillerievuur en met steun van pantser wagens de stellingen van een Duitsche di visie aangevallen, doch al hun pogingen werden door de Duitsche infanterie ver ijdeld. De Duitschers gingen onmiddellijk tot den tegenaanval over en drongen diep in de terugtrekkende Sovjetlinies door. De bolsjewisten werden teruggeworpen, een groot aantal hunner werd gevangen ge nomen. In den Zuidelijken sector hebben de Duitsche troepen weer 1200 gevangenen gemaakt. Negen Sovjetpantserwagens wer den vernietigd. Acht Sovjetvliegtuigen, die de Duitsche stellingen wilden aanval len, werden neergehaald. In hetzelfde ge bied werden door het afweergeschut 6 vliegtuigen neergeschoten. Bij de gevech ten te land leden de bolsjewisten hier zware verliezen aan dooden en gewonden. Duitsche voorhoeden naderen de voorsteden van St. Petersburg United Press meldt uit Berlijn Van niet-officieele, doch bevoegde Duitsche zijde vernemen wij, dat de Duit sche voorhoeden thans de voorsteden van St. Petersburg naderen. In Duitsche kringen weigert men tot dusverre om zich uit te laten over de sterkte der in en om St Petersburg staande Sovjettroepen. Men vestigt er, evenwel de aandacht op, dat hierbij in* het geding zijn het geregeld garnizoen der stad, het volksleger, troepen van de Karelische landengte en van den sector Nowgorod alsmede marinesoldaten en het personeel van de Baltische vloot. Bij Libau en Tallin hebben Sovjetvaartuigen buitengewoon hardnekkig gestreden en de Sovjet-infanterie belangrijke steun ge boden. Daar de roode vloot door een dicht mijnenveld volkomen is ingesloten, zal de bemanning samen met de zeesolda ten ongetwijfeld als landtroepen bij de verdediging van St. Petersburg gebruikt Worden. Maandag sterke Sovjetafdeelingen door Duitsche troepen aangevallen en vernie tigd. De Duitsche soldaten hadden bij deze gevechten met buitengewoon moeilijke ter- reins- en weersgesteldheid te kampen. De wegen waren door den regen der laatste dagen drassig geworden en nauwelijks be gaanbaar. Op den moerassigen bosch- en weidegrond was de opmarsch zeer moei lijk. De zware infanteriewapenen konden slechts door colonnesdragers vervoerd worden. Doch de Duitschers overwonnen al deze moeilijkheden en zetten den strijd met succes voort. Men heeft nog geen volledig overzicht Van de totale gevolgen dezer vernieti- gingsgevechte en van den grooten buit. Het binnenbrengen en tellen van den buit is na melijk in dit moerassige gebied niet gemak kelijk. Uit het feit, dat talrijke bolsjewis tische voertuigen en zware wapenen in het moeras bleven steken op één plaats ,70 stukken geschut kan men echter afleiden, dat de bolsjewisten geweldige verliezen hebben geleden. Ten Zuiden van het Ilmenmeer boden de bolsjewisten een buitengewoon verbit- terden tegenstand. In bloedige gevechten van man tegen man werd deze tegen- i stand echter overal gebroken onder zware verliezen voor de Sovjets, waarna de Duit sche opmarsch werd voortgezet. In weerwil van den bolsjewistischen tegenstand, die hier en daar taai was, namen de gevechten ook Maandag een voor de Duitsche troepen gunstig verloop. Afdeelingen Duitsche infanterie namen in een stormaanval een belangrijke stelling op een heuvel en handhaafden ze tegen herhaalde tegenaanvallen der Sovjets. Met pantserwagens trachtten de bolsjewisten steeds weer de hoogte te heroveren, doch steeds werden zij met zware verliezen teruggeslagen. TaÜooze bolsjewisten wer den gedood of gewondde Sovjets ver loren 5 pantserwagens. Op een klein terrein in den Noorde lijken sector ontspon zich Maandag een hevig artilleriegevecht, zoo verneemt het D N.B. De bolsjewisten hadden 10 batte rijen opgesteld, welker geconcentreerd mur den verderen opmarsch der Duit schers moest tegenhouden. Onmiddellijk werd Duitsche artillerie in stelling ge bracht, waarna de Sovjetbatterijen krach tig onder vuur werden genomen. De eene bolsjewistische batterij na de andere werd tot zwijgen gebracht; acht van de 10 wer den vernield. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: t».-„--op grond 6 der verordening verordening betref bestuursrechtelijke hoofdinspecteur van Blank benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Gronin gen. Naar van militaire zijde wordt mede gedeeld, waren munitiedepots en batterij- stellingen Maandag het voornaamste doel van Duitsche luchtaanvallen in het Noor delijke deel van het Oostelijke front. Door bomtreffers ontstonden verscheidene zware ontploffingen in munitievoorraden. Twee luchtdoelbatterijen werden vernietigd en een batterij van het leger der bolsjewisten werd buiten gevecht gesteld. Aan het Finsche front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen geopereerd in het ge. bied ten Zuiden van Moermansk. Door herhaalde aanvallen op vliegvelden en andere militaire inrichtingen werden groote successen behaald. Ten Oosten van Alakurtti werd de vijand met bommen en 9 Op het Britsche vakvereenigingscon- gres te Edinburgh heeft de voorzitter van de metaalarbeidersorganisatie, Jack Tanner, verklaard, dat leidende kringen in Engeland de Britsche hulp voor de Sovjet-Unie willen saboteeren. Tijdens een debat met den secretaris generaal Citrine zei Tanner, dat hij zijn bewering kon bewijzen. Invloedrijke per soonlijkheden hebben uitdrukking gege ven aan de hoop, dat de legers van de Sovjet-Unie en van Duitschland elkander wederkeerig zouden vernietigen en dat Engeland als overheerschende macht in Europa uit den oorlog te voorschijn zou komen. Een dergelijke opvatting is eerst kort geleden door den minister voor vliegtuigproductie, Brabanzon, uitge sproken. Een dergelijke houding, zoo zei Tanner, is uiterst gevaarlijk. Wanneer, zoo ging hij voort, de Sovjet-Unie over wint, overwint ook Engeland en wanneer Duitsche zeestrijdkrachten zijn de laatste weken met succes opgetreden, om den Noordelijken flank van den Duit schen opmarsch in het Oosten te be schermen, alsmede het verkeer ter zee van Duitschers en neutralen in de Oost zee. De over zee gaande aanvoeren voor het Duitsche leger in het Oosten, kon den volgens de plannen en zonder noe- menswaardige verliezen worden uitge voerd. Van den eersten dag van den oorlog af, heeft de Duitsche marine de Sovjets in de verdediging gedrongen en het gebied van de Oostzee beheerscht. s-Jik 2-1 werden vernietigd. Bij de gevechten om Reval gemaakte gevangenen verklaar-- Van militaire zijde ontving het D.N.B. een beschouwing over de afgeloopen twee oorlogsjaren. De conclusie dezer beschouwing luidt: Duitschland is gewikkeld in een strijd om het bestaan, welke zijns gelijke niet kent en welks afloop over de komende eeuwen zijner geschiedenis zal beslissen. Deze oorlog kan derhalve slechts met een Duitsche overwinning eindigen. De Duitsche leiding is zich bewust van de verantwoordelijkheid, welke zij tegen over haar volk op zich heeft genomen en zal ook in de toekomst niet aarze len, krachtig alle maatregelen te nemen, De fatale datum, de dag nu twee jaar geleden, waarop Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog verklaarden. Sinds dien dag volgen de gebeurtenissen elkander in een razend tempo op. Een blik op de kaart van Europa is voldoende om vast te stellen, hoe ingrijpend deze ge beurtenissen waren. En nu twee jaar later is in Europa een blok gevormd van alle beschaafde landen, een blok gericht tegen de belagers van be schaving, godsdienst en cultuur tegen de bondgenooten van de Engelsche oorlogs hitsers, de Sovjets. In Europa zijn tienduizenden, neen hon derdduizenden tot het besef gekomen, dat geen opbouw van een nieuw Europa mo gelijk is, voordat de horden van Stalin, volkomen vernietigd zijn. Twee jaren na het uitbreken van den oorlog begrijpen Noren, Zweden, Denen, Franschen, Spanjaarden, maar ook Ne derlanders, dat het Duitschland is, dat stijdt voor een nieuw Europa Nu twee jaar later staan Nederlanders aangetreden in een vrijwilligerslegioen en wordt u de vraag gesteld, te toonen, dat gij waard zijt den naam Nederlander te dragen. Want in het nieuwe Europa zal het weer een eer zijn, zich Nederlander te kunnen noemen. Daarvoor zorgen zij die u voor gingen en niet anders verwachten, dat ook u zich zult melden bij het Een V.P.B.-correspondent schrijft uit Helsinki: Viborg is in Finsche handen. Het Fin sche volk heeft den hardnekkigen strijd op de Karelische landengte met spanning gevolgd en groot is de vreugde nu de 1gevallen is, want Viborg, de van de provincie Karelië, is na Helsinki de belangrijkste stad van Fin land en was gedurende vele eeuwen een bolwerk tegen het Oosten. Van verre ziet de zeeman den witten burcht, die hoog boven de stad uitsteekt, aan den einder oprijzen. In 1923 door de Zweden in hun strijd met de Russen ge bouwd, werd deze burcht de kern van een snel groeiende nederzetting van vis- schers en kooplieden. Nauwe verbindin gen bestonden in de Middeleeuwen met de Duitsche Hanze en Duitschers speelden een belangrijke rol in handel en bestuur der stad. Herhaaldelijk moesten Russi sche aanvallen worden afgeslagen „Viborg is het graf der Moskovieten” schrijft een oude kroniekschrijver tot tsaar Peter tenslotte de stad wist te veroveren. Een eeuw later werd Viborg wederom bij Finland gevoegd. Een rijk verleden heeft de stad afchter zich, maar ook het heden klopt er met krachtigen hartslag. Houtzagerijen, ma chinefabrieken, de grootste zeepfabriek van Finland laten het rhythme van den modernen tijd daveren. Duizenden sche pen voeren hout aan uit de eindelooze wouden van Finland. Viborg is de groot ste exporthaven van het Noorden met ruim 900.000 ton, terwijl de invoer meer dan 300.000 ton bedraagt. Oud en nieuw, industrie en cultuur zijn hier op harmonische wijze vereenigd. Het muziek- en theaterleven hebben in ge heel Finland een goeden naar. Buiten de oude stad met haar smalle straten zijn nieuwe wijken met flats .en kantoren verrezen, maar overal voelt men die voor Karelië zoo typische stemming van sprankelenden levenslust en licht zwaar moedigheid. Helaas heeft de stad in den Finsch-Sovjet oorlog van 19391940 vrij ernstig onder het artillerievuur geleden, geheele wijken zijn in vlammen opgegaan en o.m. is ook de beroemde bibliotheek vernietigd. Toen de Finsche troepen indertijd over eenkomstig de bepalingen van den vrede van Moskou Viborg moesten ontruimen, wezen rookwolken nog langentijd de plaats aan, waar hun geliefde stad nu onbeschermd lag. Ook nu schijnt de oorlog vele sporen te hebben achtergelaten. Maar wat ver nield is, kan hersteld worden en de Fin nen kunnen snel en goed opbouwen blij kens den prachtigen wederopbouw van de in den vorigen oorlog verwoeste dorpen en steden. De V.P.B.-correspondent uit Berlijn meldt: Het in de buitenlandsche pers ver spreide gerucht omtrent een afzonderlijken vrede tusschen Finland en de Sovjet-Unie en de eventueele bemiddeling in deze kwestie door een vreemde mogendheid, wordt van officieele Finsche zijde nadruk kelijk tegengesproken. De Finsche gezant te Washington heeft aan den vertegen woordiger van het Duitsche Rijk aldaar Talrijke eenheden van de Sovjet-marine medegedeeld, dat bepaalde uitlatingen dienaangaande, welke men den Finschen- militairen attaché in den mond heeft ge- welke in het belang van een succesvol- In de persconferentie te Tokio, heeft de woordvoerder van het ministerie van voorlichting gisteren, in antwoord op vragen, of er op de Japansche stappen te Moskou en Washington, betreffende het vervoer over Wladiwostok een ant woord ontvangen is verklaard, dat er tot dusver geen officieele antwoorden ontvangen zijn. Zoowel Moskou als Washington hebben bepaalde meeningen tot uiting gebracht, welke onbevredigend zijn en dientengevolge heeft Japan om nadere inlichtingen verzocht. De woord voerder zei te moeten constateeren, dat de door Washington en Moskou geuite meeningen, bepaalde verschillen ver- toonen. 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1