i 5 den voet aan van 30 cent Een paradijs de Pyreneeën f If- SPORT Critiek van over per staaf PROBAX Opheldering in het geval- Belmonte Benzineschaarschte in de Vereenigde Staten Transatlantisch vliegtuig verongelukt A3 3° rVv a© Geheimzinnige sluier ligt het Baskenland op de rede Roosevelt 7 «5 137^ ÏO jSanUTï Zsj T 23®° 2 *41 ENGELAND ;g VEREENIGDE STATEN MEXICO DUITSCHLAND FRANKRIJK nie VEREENIGINGEN ONDERWIJS EN KERK De vulpen voor Uw leven Getroffen maatregelen hebben het gewenschte effect *8 ^9 30 1 3 .Dinsdag Met voldoende scheerzeep voor vier maanden! Parijs trachtte dezen uithoek te verfranschen 2 3 De 10 inzittenden omgekomen De colleges aan de Economische Hooge1 school te Rotterdam vangen dit jaar aan op Dinsdag IA September - Commentaar van de „Börsen- zeitong” 3 Sept. 1941 le bl. Finsche schepen door Engelschen in beslag genomen Verklaringen van Roosevelt HAAGSCHE COURANT Woensdag l Het Iransche antwoord aan Engeland en de Sovjet-Unie overhandigd v Donderdaai ^ijdag f 3 6 13 20 7 14 21 8 15^^ <6 78 a i 19 10 10 It NED. FABRIKAAT DER N.V. PRODENTA AMERSFOORT P. 93 VOETBAL V.U.C. KLOPT H.V.V. MET 2—1 de ZWEMMEN NIEUW EUR0PEE8CH RECORD de de N L.T.B. de d. v. HONDEN PROBAX HET NIEUWE FRANSCHE 8TAATS- TEEKEN W INN ER-TENTO ONSTELLING TE AMSTERDAM op het DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS President Roosevelt heeft een decreet ge- teekend, waardoor de regeering wordt ge machtigd beslag te leggen op alle in Ame- rikaansche havens opgelegde buitenland- sche schepen Dit decreet blijft van kracht tot 30 Juni 1942. De regeering kan thans ook beslag leggen op het Fransche schip ..Normandie” Hengeveld. VerhoekX io V- V Mot ■Sï: scfaen Oceaan op weg naar Engeland be vond, vermist wordt Een later bericht uit Montreal meldde, dat het vermiste vlieg tuig, volgens een mededeeling van den commandant van den Atlanischen trans portdienst van het Britsche luchtwapen, in het T‘ geering zal, naar gehoopt moet worden, degenen uit haar gelederen verwijderen, die dergelijke verklaringen afleggen en de hoop uitspreken, dat de Sovjet-Unie verslagen zal worden. United Press meldt hierover nog, dat de censor de publicatie van de redevoe ring van Tanner 2 uur heeft opgehou den, maar de rede tenslotte heeft vrij- Indien U geen enkel risico wilt loopen, koop dan voor den nieuwen scheerzeep-bon „J” van de textielkaart zoo'n frisch geparfu. meerde PROB AX-staaf. U zult er zich prettig mee scheren en er zeer zeker de volle vier maanden mee toekomen I Want bij Probax wordt uitgegaan van zorgvuldig geselec teerde grondstoffen, 'n ideaal recept en een verwerking volgens de meest hygiënische methode. Vandaar het waardeerende oor deel van tal van gebruikers, die zich met een PROBAX-staaf inderdaad vier maanden dagelijks op de prettigste wijze schoren. J11 DE MILITAIRE SOVJETMISSIE IN AMERIKA Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de met 2 Sovjetrussische vliegbooten in Alaska aangekomen militaire Sovjet- commissie bestaat uit 47 vliegtuigtechni- cl, die in de Vereenigde Staten de vlieg tuigfabrieken willen bezichtigen. Ambte naren wijzen er. volgens Associated Press nadrukkelijk op, dat het hier alleen be zichtigingen van fabrieken betreft en geen opleiding van deze De ploeg der amateun De keuzecommissie van den heeft de volgende amateurploeg opgesteld voor den komenden wedstrijd tegen oefenmeesters: Enkelspel: 1. H. van Swol, 2. T. Hughan, 3. D. Teschmacher, 4 H. Wilton. Dubbelspel: 1. H. van SwolJ. Heyden, 2. T. HughanI. Rinkel, Het is dus wel de sterkste ploeg welk® de amateurs in het veld brengen. WIELRENNEN is in tekort VERSPREIDE BERICHTEN Alle Engelsche ministeries en bu reaux hebben per circulaire de uitnoodi- ging gekregen, grootere zuinigheid te betrachten bij het gebruik van benzine voor auto’s. Een nieuw Portugeesch troepencon- Maarschalk Pétain heeft aan een groep jonge Franschen, die voor een reis naar Spanje vertrokken, ten afscheid een vlag overhandigd, die voor de eerste maal het teeken van den nieuwen Franschen staat vertoont, dat in de plaats komt van „de Fransche republiek” De blauw-wit-roode vlag draagt op een wit middenveld als teeken de strijdbijl (Francisque) en als op schrift de nieuwe leus: „Gezin, arbeid, vaderland”. D« TOESTAND VAN LAVAL Volgens het gisteravond uitgegeven bulletin kunnen in den toestand van Laval zichtbare teekenen van een voort schrijdende verbetering worden gemeld. EEN APENPROBLEEM VOOR DE DOUANE S.P.T. meldt uit Washington: De douane ambtenaren hebben dezer dagen met een vreemd probleem te kampen gehad, toen handelaren in exotische dieren een lading apen wilden importeeren. „Apen zijn twee- voetigen” meende men, „en deze mogen dus niet dan met zeer bijzondere vergun ning van het ministerie van justitie het land binnenkomen”. De handelaren trach ten de autoriteiten uit te leggen, dat het hier om „viervoetlgen" ging, doch konden het niet eens worden. Tenslotte werd het probleem aan den oppersten douane-amb- tenaar voorgelegd, die tenslotte bepaalde, dat de apen, zijnde .vierhandigen”, vrij konden worden ingevoerd. Het schip met de dieren is ondertusschen nog niet ge- ITALIAANSCH MINISTER VAN FINAN CIËN TE BERLIJN De Italiaansche minister van financiën. I den arbeidstijd graaf Thaon di Revel, is gisteren te Berlijn aangekomen ter beantwoording aan het bezoek, dat zijn Duitsche ambt genoot, graaf Schwerin von Krosigk, aan Rome heeft gebracht. Te Montreal is gisteren officieel bekend S^ttendendddaT’Lch°oovXnegdteng AUantb I luchtmacht door 2 officieren is doodge- 'schoten nadat zij hadden geweigerd ge volg te geven aan het bevel tot staken van de vijandelijkheden Bezorgdheid in Turkije S.P.T meldt uit Ankara: In vooraan- Vereenigd koninkrijk is neerge- I staande Turksche kringen is men eenigs- stort, doordat het tegen een heuvel vloog I zins bezorgd over den toestand in Iran, 1 om het leven geko- omdat Sovjet-troepen de geheele Turksch- be treft Sovjetvliegers door het Amerikaansche luchtwapen. Te San Diego (Californië) heeft een Sovjetmissie bestaande uit 2 hooge offi cieren en 3 attache’s van de Sovjetam- bassade een bezoek gebracht aan de Con solidated vliegtuigfabrieken om lange-af- standsbommenwerpers te koopen Naar United Press uit Londen meldt, hebben Britsche kringen verklaard, dat. wanneer het Sovjet-luchtwapen verster king mocht krijgen deze moest bestaan uit Amerikaansche militaire toestellen. In het bericht wordt verder gezegd, dat men niet gelooft, dat Engelsche vliegtuigen reeds vertrokken zijn naar de Sovjet-Unie. Een lid van de Sovjet-ambassade te Washington is per vliegtuig te Nome gear riveerd en heeft besprekingen gevoerd met de 47 Sovjet-gedelegeerden, die onver wacht met Sovjet-vliegtuigen waren aan gekomen STAKING VAN FILMPERSONEEL Het technisch personeel van de Metro Goldwyn Mayer en de Columbia Film maatschappij, werkzaam in Mexico, is gisteren in staking gegaan, meldt S.P.T. Het technisch personeel van Warner Bros, Fox, Paramount, United Artists en Universal, welke maatschappijen alle te Mexico bureaux hebben, had eveneens een staking aangekondigd doch deze is voor 14 dagen uitgesteld. De oorzaak van de staking ligt in loonkwesties. VERKLARINGEN VAN ATTLEE Op het Engelsche vakvereenigingscon- gres in Edinburgh, heeft de lordgrootze- gelbewaarder Attlee verklaard, dat de hulp, die Engeland aan zijn bondgenooten kon geven, begrensd wordt door de En geland ter beschikking staande middelen en door geografische feiten. De slag is ,,nog niet” gewonnen. Er zijn in Groot- Brittannië in alle klassen der maatschap pij nog zekere lieden, die zich nog niet ten volle bewust zijn van de gevaarlijk heid van den tegenwoordigen tijd en die ook de macht van den tegenover Enge land staanden vijand niet inzien. De re organisatie tot de oorlogsproductie is in een groot industrieland onvermijdelijk een langdurig proces. „Er zijn twee dingen”, zoo zeide Attlee, „die wij niet mogen doen Wij mogen niet tevreden zijn met I onze eigen inspanningen en wij mogen onszelf ook niet toestaan te denken, dat de oorlog door anderen voor ons kan worden gewonnen.” AMERIKAANSCHE TECHNICI IN ULSTER Naar Associated Press uit Belfast meldt, zijn weer 150 Amerikaansche technici, die bij de Engelsche verdedigingswerken in Ulster tewerkgesteld zullen worden, in Noord-Ierland aangekomen. Bij deze ver dedigingswerken zijn thans reeds 950 Amerikanen werkzaam. Ned, Economische Hoogeschool te Rotterdam toen 500 stakingsposten en werkwilligen in gevecht kwamen, waaraan ook het publiek deelnam. AMATEUR-AQU ARIUMHOUDERS- VEREENIGING „SCALARE” Bovengenoemde Vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk (Z.H.), houdt Zondagmiddag 7 Sept. a.s. in haar clublokaal Bezuiden- hout 13 (Gouden zaal Rest. Den Hout) een buitengewone alg. vergadering teneinde verschillende agendapunten van zakelijken aard te behandelen. Daarna zal de rest van den middag besteed worden aan de be spreking van het Maandblad, de resul taten van het Kweekplan 1941 en de voor bereidende z.g. „Winterzorgen” Rennersclub „Hollandia" Zondag hield „Hollandia” een teamrit waarvan de uitslag was: le team met den snelsten tijd G. v. Veen, Beining, Arends, Moesman, 2e team: H. Vos, Benninck, Secrève. 3e team: Rijgersberg, Habets, Jansen. Hedenavond komen de leden bijeen in het clubhuis te Leidschendam om 6.45 uur n.m. Vertrek te 7.15 uur precies. Zondag wordt een groote trainingsrit in Rotter dam gehouden. lost, daar het woord „vierhandige” in het Amerikaansche douanetarief een nog on bekend begrip is. DE STAKINGSBEWEGING Naar Associated Press uit Los Angeles meldt heeft de vakvereeniging van ma chinisten een staking geproclameerd in oogenblik hersteld en uitgebreid. De regeering van Bolivia heeft, naar officieel uit La Paz wordt medege deeld, haar consulaten in de door Duitschland bezette gebieden last gege ven te sluiten. „The Economist” het bekende Engelsche financieele tijdschrift heeft uitgerekend, dat de Duitsche luchtaanval len op Engeland in totaal voor 480 mil- lioen dollar schade aan gebouwen hebben veroorzaakt. - In verband met de arrestatie van 6 communistische afgevaardigden van den Finschen Rijksdag is ook de wethouder van financiën van Helsinki, dr Helo, ge arresteerd. Deze is vooral door zijn inter views in de Zweedsche bladen, die voort durend door Radio Moskou worden geci teerd, bekend geworden. De directeur van de Kroatische poste. rijen heeft gisteren de eerste serie Kroa tische postzegels in omloop doen brengen. De serie bestaat uit 6 zegels, die het Kro atische wapen dragen. Een volk van hoogen ouderdom Bijna elke taalgeleerde kwam omtrent de taal tot een andere conclusie. Von Humboldt zag er een voortzetting van het Europapress meldt Uit Washington: In de Vereenigde Staten wordt van totale wereldproductie aan petroleum al leen al twee derde geproduceerd Hoewel in dit land slechts 1/20 deel van de be volking der gansche aarde woont, den laatsten tijd een aanzienlijk aan motorbrandstof aan het licht getre den, dat door ingewijde kringen slechts wordt toegeschreven aan buitengewoon groote hamsteraankoopen Naturlijk heb ben de Vereenigde Staten motorbrandstof genoeg, doch het ontbreekt hun aan de oenoodigde tanktonnage die noodig is om petroleum van de kust van den Stillen Oceaan naar de kust van den Atlantischen Oceaan te kunnen vervoeren Inmiddels had de petroleumdictator, Ic kes, de tankstations des nachts doen slui ten, in de hoop, dat door dezen maatregel het verbruik aan motorbrandstof in de Vereenigde Staten aanzienlijk zou dalen. Ickes heeft echter direct na de uitvoering van dezen maatregel moeten constateeren, dat het verbruik met 8 pCt, gstegen was. De door hem nagestreefde beperking van het verbruik heeft dus een aanzienlijke stijging van het verbruik tot gevolg ge had en men overweegt derhalve nieuwe maatregelen te nemen om net verbruik effectief te verminderen Daarnaast stelt men pogingen in het werk om te oereiken, dat het transport van de kust van den Stillen Oceaan naar de Kust van den At lantischen Oceaan wordt verzekerd, ten einde zoodoende een grooteren lanvoer te bewerkstelligen Een van deze nieuwe maatregelen is de oprichting van een Tan- ker-Controll-Board Onder deze officieele instantie zou de geheele Noordamerikaan- sche tankscbeepvaart komen te ressortee- ren en men wil het gebruik van de ge heele Amerikaansche vloot van tanksche pen ten behoeve van de motorbrandstof- voorziening doeltreffend verbeteren. Door de oprichting van de TanKer-Con- troll-Board wordt echter de tankvloot van de Vereenigde Staten niet grooter.- Dat deze tankvloot in de Vereenigde Staten In de laatste maanden sterk verminderd is. vindt zijn oorzaak in het feit dat Roose velt zeer veel scheepstonnage aan Enge land ter beschikking neeft gesteld De Vereenigde Staten moeten aan Engeland op grond van de leen- en pachtwet alles leveren wat geleverd Kan worden De re geering van de Vereenigde Staten heeft Engeland zooveel tanktonnage ter beschik king gesteld, dat men nu het gevaar loopt bet eigen bedrijfsleven niet meer van vol doende motorbrandstof te kunnen voor zien Verder wordt overwogen, net o ij wet mogelijk te maken, het hamsteren van motorbrandstoffen een halt toe te roepen De commissaris voor de prijzen Hender son heeft voor de Oostelijke staten van de Vereenigde Staten kleinhandelsprijzen voor benzine vastgelegd, waarbij als ba sis de prijs van 1 Augustus is aangeno men. Het betreft hier geen prijzen die bij verordening zijn vastgesteld, doch men heeft den handelaars verzocht, vrijwillig de hand te willen houden aan deze prijs- basis. Naar de „Uusi Suomi” melcft, is de Finsche viermaster „Lawhill” (4600 ton), op 21 Augustus door de Engelschen in Zuid-Afrika in beslag genomen. Kor ten tijd tevoren hadden de Engelschen in de Nieuwzeelandsche wateren beslag gelegd op den Finschen viermaster „Pamlr”. Beide schepen zijn eigendom van de reederij Gustaf Erikson op Aa- land. De Nederlandsche Kennelclub „Cynophi- lia” zal op Zaterdag 6 en Zondag 7 Sep tember a.s. haar 56ste tentoonstelling, de Winner-tentoonstflling 1941, organiseeren in de Apollo-Hal te Amsterdam. De „Win ner” is de groote jaarlijksche gebeurtenis voor ieder, die belang stelt in de honden sport. Het is de tentoonstelling, welke met medewerking van alle kynologische veree- nigingen tot stand komt en die dan ook geacht wordt een beeld te geven van den stand der Nederlandsche hondensport. De tentoonstelling verkreeg het recht internationale en nationale kampioen- schapsprijzen, de Winner- en Jeugdwin- nertitels 1941 toe te kennen. De beoordeellng der honden werd opge dragen aan keurmeesters, daartoe na ge pleegd overleg met de diverse rasvereeni- gingen aangewezen. Het programma stelt voor ieder der 154 gevraagde erkende rassen 21 klassen open, terwijl voorts nog gelegenheid wordt ge geven honden ter bezichtiging te stellen, welker exposeering van belang is, hetzij ter propagandeering voor nieuwe rassen dan wel omdat zij daden hebben verricht, die de belangstelling voor honden zullen verlevendigen. Aan de tentoonstelling wordt voorts verbonden een speciale ten toonstelling voor renhonden. Deze show wordt gehouden op Zondag 7 September. tingent ter sterkte van 1000 man, is gis teren uit Lissabon vertrokken, ter ver sterking van de garnizoenen op de Azoren. De olieraffinaderijen van Tripoli, (Syrië), welke tijdens den veldtocht ten deele werden beschadigd, worden op het Terwijl de rede van president Roose velt op Labourday door een geheele reeks Congresleden is toegejuicht, hebben leidende isolationisten zich er even na drukkelijk tegen verklaard, zoo melden de AmeriKaansche bladen. Volgens de „New York Times” heeft senator Wheeler een aanval gedaan op de rede in een toespraak, die hij tot de arbeiders van St. Charles (Illinois) hield, en betoogde, dat het hun zwaar zou val len hun moeizaam verworven rechten te verdedigen, als AmeriKa aan den oorlog zou deelnemen. De arbeiders hebben in de gelederen hunner vakvereenigingen lieden, die het land in den oorlog willen drijven Willen de Amerikaansche arbei ders thans soms sterven om de uitbuiting van millioenen arbeiders in Hongkong, de Maleische staten en Voor-Indië door bui tenlanders in stand te houden Wheeler behandelde vervolgens de op merkingen van Roosevelt, gemunt degenen, die sympathiseeren met nationaalsocialisme. en stelde den eisch, dat nu eindelijk eens een einde moest AMATEURS CONTRA OEFENMEESTERS De oefenmeesters, die Zaterdag en Zon dag op de banen van de M.E.T.S. te Sche- veningen zullen uitkomen tegen een amateurteam, zijn zich danig aan het voor bereiden voor deze gebeurtenis. Hemmes, Jan Goedraad en de Mos speelden gister middag oefenpartijen te Breda, vanmid dag waren zij te Rotterdam in actie en morgen spelen zij nog eens te Tilburg. Te Scheveningen zullen vier enkelspelen et twee dubbels worden verwerkt. ieder Ook in Bolivia nog mannen zijn, die zich door een plompe verval sching niet om den tuin laten lei den. Tegenover de bewijsvoering, dat de brief, die aan den militairen attaché te Berlijn, Belmonte, in de schoenen ge schoven is, een vervalsching is, heeft de regeering van Bolivia niets anders kun nen plaatsen dan de jammerlijke poging om de lastige getuigen der waarheid door op touw gezette tumultscènes op de openbare tribune dood te zwijgen. De regeering te La Paz speelt dit smerige spelletje in dienst van de Vereenigde Staten, teneinde als ruil daarvoor bijzon dere voordeelen op handels- en financieel gebied te verkrijgen. Wanneer zij eerlang wellicht trotsch met een dollarleening voor het Boliviaansche volk zal treden, dan zal dit volk weten, dat het de vrij heid niet kan bewaren, wanneer het zijn eer verkoopt. In de persconferentie te Washington heeft president Roosevelt gisteren ver klaard. geen inlichtingen te hebben over het doel, van de aankomst van 47 Sovjet vliegers in de Vereenigde Staten. De ver- I onderstelling, dat dit zou beteekenen, dat de aangekondigde driemogendhedenconfe- rentie tusschen de Engelschen, de Sovjets en de Amerikanen in Moskou naar Washington zou zijn verplaatst, noemde hij absurd. Ten aanzien van een opvoering der productie van oorlogsmateriaal ver klaarde Roosevelt, dat dit beteekent, dat men meer geld moet uitgeven en meer ma teriaal moet produceeren. Hij zal binnen kort verdere bedragen aanvragen binnen het kader van de machtigingswet. Van de tot dusver goedgekeurde 7 mil-1 liard dollar is ongeveer alles ingedeeld en voor de helft van het bedrag zijn opdrach ten geplaatst. In het vervolg zal men meer geld besteden aan het gebruik van reeds bestaande fabrieken en minder voor den bouw van nieuwe werkplaatsen. Door het gebruik van kleine bedrijven en door het inschakelen van fabrieken die tot dusver voor het civiele verbruik werkten kan veel bereikt worden, een verlenging van ligt niet in het voorne men, zoo verklaarde de president nog, wel echter een uitbreiding van personeel voor de tweede en de derde ploeg, hetgeen ech ter hoofdzakelijk een probleem van ver schaffing der noodige grondstoffen is. President Roosevelt heeft gisteren na zijn terugkeer van Hydepark te Washing ton besprekingen gevoerd met minister Hull, den vice-president Wallace en met de voorzitters van de beide huizen van het Congres. Naar U.P. uit Washington meldt, gelooft men, dat dit het begin beteekent van een reeks besprekingen, waardoor de presi dent de Amerikaansche hulp aan de demo cratieën hoopt te bespoedigen. Voorts neemt men aan, dat Roosevelt’s bespre king met Hull ten doel had aan gijn op merkingen over de noodzakelijkheid van nieuwe verzekeringen van de oorlogsmate- riaalleveranties grootere kracht te ver- leenen en wel met het oog op de in Tokio gedane bekendmaking van nieuwe pro testen van Japan tegen de Amerikaansche leveringen aan Wladiwostok. de Sovjet-Unie verliest, verliest Enge land ook. Toen hij dezen zin uitsprak, werden van den kant van het congres luide kreten van „neen” gehoord. En geland moet openlijk verklaren, zoo I Uit La Paz meldt het D.N.B.Na de eischte Tanner, dat ieder complot wordt obstructie, welke verscheidene dagen lang neergeslagen, dat ten doel zou hebben I door de Boliviaansche regeering is ge- de geallieerden een behoorlijke hulp te I voerd in vereeniging met den voorzitter onthouden. De indruk is zeer sterk, dat I van de Kamer en de galerij in het geval- zekere elementen den oorlog op de Sov- Belmonte, is het thans aan den afgevaar- jet-Unie alleen willen afwentelen. De re-1 digde Puente gelukt om in de vergade- “J“ ring der Kamer van Zondag j.l. zijn uit eenzettingen op dit punt te voltooien. Puente gaf ter staving van zijn bewering, dat de aan Belmonte in de schoenen ge schoven orief valsch is, de volgende be wijzen aan 1. De volgorde in het ver melden van den datum. 2. De interpunctie na het opschrift. 3. De grammaticale en spellingfouten in den tekst waaruit, gegeven. I evenals uit beide voorafgaande punten, De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de Engelsche herkomst van het stuk dui- het vakvereenigingscongres gisteren be- delijk blijkt sloten heeft de Sovjet-Unie elke moge- Onder het opschrift „Eer tegen dollars” lijke hulp te verleenen. Bovendien heeft brengt de „Berliner Börsenztg” commen- de secretaris-generaal van de Britsche taar op de opheldering van het geval- vakvereenigingen, sir Walter Citrine, Belmonte. Het optreden van de parlemen- bekend gemaakt, dat besloten is tot het taire commissie van onderzoek te La oprichten van een Britsch-Bolsjewisti- paz, aldus het blad, toont aan. dat er schen vakvereenigingsraad, die ieder Ook in Bolivia nog verantwoordelijke jaar afwisselend in Engeland, resp. in de Sovjet-Unie zal bijeenkomen. De bolsjewistische propaganda in Engeland Over de vorderingen der bolsjewisti sche propaganda m Engeland, wordt door het A.N.P. uit Lissabon gemeld: De bolsjewistische ambassadeur Maisky heeft in Suffolkstreet een propaganda-1 tentoonstelling geopend voor de Sovjets, die „met het oog op de goede betrek kingen” tusschen Londen en Moskou, ook door de hoogste figuren der Lon- denscne society plichtmatig wordt be zocht. De bladen leenen er zich zelfs toe, deze tentoonstelling een aantrekke lijke bolsjewistische propaganda te noe men. Aanplakbiljetten, foto’s en statis tieken prijzen den Engelschen de voor deelen aan van het bolsjewistische re gime. Ter vervanging van het commu nistische blad „Daily Worker” heeft de Londensche Sovjetambassade in de schaduw van haar diplomatieke immu niteit, een omvangrijke dagelijksche pro- pagandadienst van Sovjetberichten op gebouwd. Naar verluidt, wordt deze dienst, welke verschijnt onder den naam Sovjet War News, door ambassadeur Maisky persoonlijk geleid. Air mede werkers staan hem Moskousche journa listen ter beschikking, die regelmatig speciale artikelen voor Engeland schrij ven en die publiceeren in den berichten dienst. Iberisch in Andere dachten aan verwant- schap met Kaukasische talen, weer an deren meenden oude talen van Voor- Azië terug te kunnen vinden. Het raad sel is onopgelost gebleven Onbekend is de oorsprong van de taal, onbekend ook die van het volk. De keel klanken en het menigvuldig voorkomen van de x in de taal en de wonderlijke eigennamen herinneren den leek bij een reis door het land aan oude volken van Amerika, de Azteken en de Inca’s Die indruk wordt versterkt door de scherp- gesneden gezichten der herders, die over de eenzame bergen dwalen met hun kud den en de vaak op grafsteenen en huizen voorkomende zonneteekens. Ook geleer den zochten in deze richting en richtten den blik naar het Westen, waar onder de golven het verzonken Atlantis moet liggen. Is er verband tusschen Baskenland en de oude beschavingscentra aan de over zijde van den Atlantischen Oceaan In ieder geval is zeker, dat ook in den een- voudigsten Bask het bewustzijn van hoogen ouderdom leeft. Parijs kent geen Baskische taal Frankrijk heeft in de drie Baskische provincies, die van het oude koninkrijk Navarra bij dit land zijn gevoegd, weinig gedaan voor het behoud van het Baski sche volkswezen. Toch wonen hier ruim 100.000 Basken. terwijl het overgroote deel ten getale van ruim 400 000 in Spanje woont. Onderwijs in het Baskisch wordt niet gegeven Alleen in de niet onder staatscontrole staande katholieke scholen heeft dit plaats en de geestelijken, niet de ambtenaren, zijn dan ook eenigs- zins op de hoogte van den eigen aard van het kleine volk, dat daar in den uithoek van Frankrijk leeft. Als in Bretagne en Fransch Vlaanderen wordt ook hier door Parijs een volksgroep met een eigen ge schiedenis, taal en gebruiken verfranscht. Zacht klinken de klokjes over de berg weiden. Langzaam valt de avond. De kabouters beginnen hun spookachtig spel rond de eenzame boerenhoeven Daar tegen helpt slechts de oude tooverspreuk. van geslacht op geslacht overgeleverd uit den tijd, dat de eerbiedwaardige eik van Guernica, het heilige centrum van Baskenland, een machtig volk beschermde. De Iransche regeering heeft Maandag avond den Britschen gezant en den Sovjet ambassadeur haar antwoord overhandigd op de door de beide mogendheden medege deelde wapenstilstandsvoorstellen. Deze zijn echter nog steeds niet officieel be kend gemaakt. De Iransche minister van oorlog, Ahmed Nakhdjevan. is Maandag avond afgetreden. Zijn opvolger is een bloedverwant van hem. Mohammed Nakh djevan. Het Italiaansche blad „Tribuna” meldt uit Teheran, dat de chef van de Iransche Nuttig spe’ aan beide zijden Nadat Maandagavond A.D.O. en H.B.S. jn het Zuiderpark de oefening voor het de Cannon Electrical “company, die kabels I nieuwe seizoen hadden ingezet, volgden en andere onderdeelen voor vliegtuigfa- gisteravond V.U.C. en H.V.V. dit voor- brieken vervaardigt. De president der beeld met een vriendschappelijke ont- firma heeft verklaard, dat alle groote I moeting aan de Schenkkade. De belang- vliegtuigfabrieken in de Vereenigde 'stelling voor dit treffen was niet bijster Staten stilgelegd zouden worden, wanneer groot en eerlijk gezegd hebben de weg- de Cannon fabriek zou worden stopgezet, blijvers niet zoo heel veel gemist, want De politie trad op met traangasbommen aan beide zijden was het spel van mati; gehalte. Beide ploegen hadden een inval- ler-doelman. Voor de rust gaf Bonder aan V.U.C. de leiding. Na de rust was Stam vervangen door Hoek In deze periode pakte H.V.V, wat beter aan en Colthoff smaakte het genoegen uit een hoekschop den gelijk maker te produceeren. Lang plezier bid den de geel-zwarten daarvan niet, wat weldra bracht Bertus de Harder det stand op 21 voor V.U.C. Daarbij bleet het, Ondanks enkele verwoede pogingen van H.V.V. komen aan die verdachtmakingen. Met nadruk verklaarde hij. dat de Vereenigde Staten niet voor invasie behoeven te I vreezen, maar het volk moet veeleer vrees koesteren voor de avonturen der eigen leiders op het gebied der machts politiek in Europa en Azië en Volgens de opvatting van toonaan gevende Duitsche kringen, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn, bevat Roosevelt’s rede geen nieuwe gezichtspunten op het I terrein der buitenlandsche politiek, maar opent wel nieuwe verschieten in de bin- nenlandsche politiek, die de aandacht waard schijnen. De president heeft blijk baar gepoogd, naar men ter illustratie van bovengenoemde stelling in de Wil- helmstrasse opmerkt, den last der door hem geëntameerde politiek af te wente len op de schouders der arbeiders. Hij schijnt ook volkomen te beseffen, dat hij daarbij gevaar loopt wegbereider van het bolsjewisme te worden. In dezelfde krin gen meent men den treffend sten parallel in de politiek van Kerenski te vinden I Aan de eene zijde een poging tot steun I aan het bolsjewisme om het daarmee I dienstbaar te maken aan bepaalde impe rialistische plannenanderzijds het ge vaar, dat het bolsjewisme op een ge geven moment eigen wegen gaat. Deze tegenstrijdigheid weerspiegelt zich in de rede van Roosevelt. Slechts zoo acht men het te Berlijn begrijpelijk, dat Roosevelt aan den eenen kant zoo zeer den nadruk legt op de arbeidersbeweging, maar aan den anderen kant beginselen op het schild heeft geheven, die onvereenigbaar zijn met het bolsjewismegodsdienstvrij heid e.d. Principieel wijst men in dit verband van toonaangevende Duitsche zijde op den eisch, die in Duitschland reeds lang door daden is gestaafd, dat de hoogste wet bij de behandeling van het arbeiders vraagstuk het recht op werk moet zijn en eerst later de vrijheid van spreken I en van zwijgen, of hoe deze vrijheden verder mogen heeten, moeten komen. Het recht op werk is het voornaamste recht, dat een staatsman aan zijn arbei ders kan waarborgen. Maar Roosevelt heeft op dit recht geen acht geslagen, hetgeen overigens niet verwonderlijk is, daar de proclamatie van dit recht door den president met het oog op de reus achtige werkloosheidscijfers in Amerika niet bepaald opportuun zou zijn. In Romeinsche politieke kringen wordt betoogd, zoo verneemt het D.N.B. uit de Italiaansche hoofdstad, dat de rede op nieuw het voor de politieke der regee ring te Washington kenmerkende gebrek aan opbouwende doelstellingen en con structieve denkbeelden vertoont. Weer was de rede een nieuwe, matelooze uitbarsting van haat tegen de asmogendheden, waar door de indruk van het internationale publiek wordt bevestigd dat Roosevelt zich bij zijn houding jegens de asmogend heden alleen laat leiden door zijn per soonlijke haatgevoelens. Over het algemeen heeft de rede te Rome den indruk gemaakt van die van een hoofd van een staat, die zich reeds in oorlog bevindt. j-1 zins bezorgd over den toestand in Iran, Alle 'inzittenden zijn” om het leven geko- omdat Sovjet-troepen de geheele Turksch- men. Iransche grens hebben bezet. Onder de inzittenden bevonden zich graaf de Balliet Latour, zoon van den voorz. van het Intern. Olymp. Com., voorts de technische desxundige van het Brit sche ministerie van luchtvaart, Taylor, de directeur van de Britsche bibliotheek te New York, prof. Movat en een kapitein van de Amerikaansche marine. Op den 400 meter borstcrawl Tijdens te Norköping gehouden zwem wedstrijden verbeterde de Hongaarsche kampioen Tatos het Europeesche record 400 meter borstcrawl met een tijd van 4 min 46,4 sec Hij bleef daarmede 0,4 sec. onder het record van Taris. Dezelfde tijd was in Augustus 1939 al eens gemaakt door den Zuidslaviër Zischek, maar deze prestatie is nimmer als Europeesch record gehomologeerd Tatos boekte dit succes in een wed strijd ever 440 yards, dien hij won in 4 min. 47,7 sec. vóór den Zweed Björn Borg (4 min. 50 sec.) en zijn landgenoot Grof (4 min. 3,8 sec.). LAWTENNIS r OCTOBER r Een V.P.B.-correspondent schrijft uit Biarritz Voorbij Biarritz ligt Eskualduna, het land van de Basken. Vrij plotseling gaat het grillige kustgebied over in een prachtig berglandschap met zacht glooien de weiden en bosschen. De stille dalen van de Pyreneeën zijn in welig zomer groen getooid. Helder tinkelen de klokjes van het vee. De boerderijen liggen ver uit elkander groote steenen op de da ken, bonte doeken hangen over de met houtsnijwerk versierde balkons. De men- schen zijn wonderlijk gekleed met een kort buis en een zijden gordel en spre ken een onverstaanbare taal, waarin men geen enkelen klank kan herkennen. De Basken geheimzinnig volk met een ge heimzinnige taal in een landschap, dat ons zoo vertrouwd voorkomt Vele geleerden hebben getracht de raadselen, die volk en taal bieden, op te lossen. De groote von Humboldt reisde ruim 140 jaar geleden door Baskenland om de taal te onderzoeken. Toen reeds waren de Basken een onbekend volk ge worden Baskische zeevaarders voeren niet meer op walvischvangst naar het Noorden, het koninklijke Navarra bestond niet meer. Die tijden waren voorbij, maar behouden waren de edele eigen schappen van het volk, zijn dapperheid en zijn warm en levendig gevoel. Von Humboldt kreeg de Basken lief in het jaar, dat hij in hun midden vertoefde en noodig had om de oudste en moeilijkste taal van Europa te leeren. Een taal van goddelijken oorsprong, zeggen de Bas ken, die zelfs de duivel vergeefs trachtte te leeren. '94/

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2