‘HAAGSCHE COURANT 1 BINNENLAND STADSNIEUWS j Woensdag 3 September 1941. EEN SOCIALE POLITIE DERDE BLAD missen Weest zuinig met gas en electriciteit Reisgenooten, die U kunt WAARSCHUWING AAN DE BAKKERS - Weest zuinig met 1 gas en electriciteit 5 s De uitrusting der Neder- landsche Ambulance Opgravingen bij Maarn BROODJES OP DE POF GEGETEN 1 ni Engelsche luchtaanvallen op ons land l Opvoeding tot juist besef voor orde en tucht Oprichting van vereenigingen op economisch terrein BEVORDERINGEN EN ZILVEREN JUBILEA BIJ DE POLITIE - I DE tijdelijke verhooging van de OUDERDOMS-, INVALID1TEITS-, WEDUWEN. EN WEEZEN. H.KS.ie Amersfoort, XWorxft •vervolgd.) Gehalte Oplichter deed fantastische verhalen Wat met 1 Kilowattuur (K. W. H.) gedaan kan worden aan droge stof mag niet te laag zijn x 5 BEGRAFENIS L P. J. CLERKS jeugddienstkerkkoor s JUBILEUM c. van koesveld De grootste, die ooit werd uitgerust Nederland op de Leipziger Messe het x 125 decalumen zijn derij. wattuur is verbruikt. gehandeld. 1941 verschillende vele ANONIEME GIFTEN AAN DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE ït s menwet, op overeenkomstige wijze wordt Jubilarissen gehuldigd Met ingang van 1 Augustus 1941 bevorderd tot hoofdagenten, de agenten van politie rechercheur L. van Pree- nen, J. G. Crooij, C. H. Kooiman, H. Th. W. Garbes, P. L. v. d. Berg, A. J. Brands en P. J. Ritsema. Op 1 September j.l. herdachten 9 leden van het Haagsche politiecorps den dag, waarop zij voor vijf en twintig jaar in het corps hun intrede deden. Het zijn de hoofdagenten H. .L. Bullee en L. Apon, de agenten rechercheur L. L. Albers, C. J. de Roos en J. de Jong, de agenten C. Vergeer, A. Schoonbroed, E. de Vries en H. Zijlstra. Door dén waarnemend hoofdcommis saris van politie, den heer C. C. H. Wal raven, zijn de jubilarissen op het hoofd bureau ontvangen en toegesproken. Aan de verschillende bureaux zijn zij nog door hun chefs gehuldigd, waarbij geschenken werden aangeboden. Ook hebben enkelen van hen deputaties van de bureaux aap hun woningen ontvangen, waarbij zij eveneens nog met cadeaux werden ver rast. Rechercheur Albers, die de functie be kleedt van voorzitter -van het Verple- ginginrichtingen fonds en het Oorlogs- schadefonds van de Haagsche politie, is nog afzonderlijk door den hoofdcommis saris, mr. Hamer, toegesproken op diens kamer. RENTE In het besluit van de secretarissen.ge- I neraal van de departementen van Sociale I Zaken en van Financiën betreffende de tijdelijke verhooging van dé ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen, en weezenrente is bepaald, dat het ontvangen van dezen bij. zonderen toeslag geen invloed* mag oefe nen op de beoordeeling van een aanvrage om steun, krachtens een door de overheid vastgestelde steunregeling of op de vast stelling van de hoogte van steunbedragen, die op grond van zulk een regeling wor den toegekend. De secretaris.generaal van het departement van Sociale Zaken heeft thans in een rondschrijven aan de ge meentebesturen op deze bepaling de aan dacht gevestigd en daaraan het Verzoek verbonden bij de beoordeeling van de waag of iemand voor steun in aanmerking komt, op geenerlei wijze met bovenbedoel den toeslag rekening te houden. Tevens is door hem a'an zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken het verzoek gericht zooveel mogelijk te bevorderen, dat bij uitkeeringen, verleend: krachtens de Ar- DE ONTSLAGVERGUNNING VOOR AKKERBOUWBEDRIJVEN EN VEEHOUDERIJBEDRIJVEN Teneinde de juiste naleving te bevor deren van de voorschriften, verbonden aan de kortelings door den directeur-generaal van den arbeid vastgestelde ontslagvergun- ning voor akkerbouwbedrijven en veehou derijbedrijven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken thans een aanschrijven gericht aan de gemeentebesturen en aan de besturen van werkloozenkassen. Daarin wordt bepaald, dat arbeiders, die in een akkerbouw- of veehouderijbedrijf werkzaam zijn en die krachtens bovenbe doelde ontslagverguijning zijn ontslagen, zoo noodig in de steunregeling kunnen worden opgenomen, of uitkeering uit een kas kunnen genieten, indien een ontslag brief je van hun.laatsten werkgever wordt overgelegd. Hieraan wordt evenwel toege voegd, dat, mocht een gemeentebestuur of een kasbestuur in een bepaald geval van oordeel zijn, dat in strijd met de door den dir«cteur-generaal van den arbeid gestelde bepalingen is gehandeld, aan den betrok- ken arbeider ingevolge de rijkssteunrege- ling slechts steun of kasuitkeering mag worden verleend na ontvangst van een kennisgeving van de’ arbeidsinspectie, dat vergunning voor het ontslag is verkregen. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming is aan dr. W. L. Brandsma, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H.B.S. te Groningen en is als zoodanig tijdelijk benoemd G. B. Ongena, wonende te Assen is aan J. van der Wey.op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de NIET ROOKEN Veelvuldig zijn de‘klachten, die bij de directie der Ned. Spoorwegen binnenko men. over rocken in coupé’s, waar dit verboden is. De Spoorwegen hebben, nu een affiche doen vervaardigen, in de hoop het rockend publiek in dit opzicht betere manieren bij te brengen. Zij toont ons een oude dame, die niet- rooken reist, en het zichtbaar te kwaad krijgt van de enorme rookwolken, afkom stig uit de sigaar van een medereiziger. Klaas, toen hij op een schoenen zomer ochtend m’n coupé binnenstapte. Een vrij volle coupé met genoeglijke en tevreden vacantiegangers, die al vóór den trein vertrok, bezig waren hun zorgen op het perron te deponeeren. Klaas, was keuriger dan ooit aangedaan en zijn koffers hiel den een vriendschappelijken „glim en glans”-wedstrijd met zijn schoenen; Die koffers zouden den waren aard van mijn ouden kennis onthullen. Want Klaas opende één van die koffers Een soort doos van pandora Een koffertje, gevuld met verlokkende en verleidelijke etens waren, waarvan in minder dan een half uur niets over zou zijn. Ook in Klaas’ koffertje bleef de ijdele hoop achter. Maar waar was Klaas’ pietluttige netheid ge bleven Wij arme medereizigers rilden van een eerlijk en ik mag het nu wel zeggen vrijwel niet te onderdrukken afgrijzen. Doppen, schillen, pitten, doos jes, papiertjes, een slecht afgekloven stuk paling, kortom alles wat geur pleegt af te geven, lag op den grond verspreid. op het middenpad, onder de banken. Kortom, het nette compartiment was „binnen twee stations” veranderd in een vuilnisbelt. Klaas praatte en at at en praatte en strooide onverstoorbaar af val om zich heen. De eenige, die aardig heid in het geval zou hebben gehad, zou een directeur van een stadsreiniging zijn geweest. Hij zou duidelijk hebben kunnen deihonstreeren, hoe noodzakelijk zijn dienst in deze wereld is. Wij ik mag het nog wel eens zeggen rildenMaar ’t ergste komt nog toen Klaas „lunch, diner en souper” had verzwolgen, zuchtte hij voldaan, hoogst voldaan Een gebaar naar het rommel tje om hem en ons heen en zijn verzuch ting „dat moest m’n vrouw eens zien”, zetten de kroon op zijn werk Tableau Later hoorde ik pas. dat hij kort gele den hertrouwd was met een vrouw, die vrij véél netter en zindelijker was dan de student Klaas Zoo ziet u alle kwaad „wreekt”- zichzelf Menschenkennis opdoen en verrassin gen beleven zijn twee kostbare ondervin dingen, die je eigenlijk alléén maar in een spoorwegcoupé op kunt doen. Oh, wat is reizen een kostelijk genoegen, als je maar precies weet, hoe je ’t moet doen. Maar daar ontbreekt soms iets aan, van daar het motto, waaronder ik deze coupé- ervaringen saambundelde. Men vergeve mij deze ontijdige afdwaling op het the ma. Ik wilde alleen maar iets over Klaas vertellen. Klaas is een oude kennis uit mijn studententijd zaliger herinnering. Hij was geen vriend, maar ik meende hem goed te kennen. Ik gebruik den verleden tijd, omdat de treinervaring een verras sing ten aanzien van Klaas’ overigens ge acht karakter bracht. Klaas is geenszins te verbinden met iets houterigs, wat een beetje geïnsinueerd wordt door de >veel- gefbruikte en bekende verbinding. Klaas had zelfs iets joyeus gekregen in den loop der jaren. Als student was het een ietwat pietluttig manneke. Hij kafte zijn dictaten, plakte er etiketjes op en boven dien noteerde hij zijn uitgaven. Voor zijn kamer had hij een „privé werkster” ge ëngageerd, omdat de ploerterij alleen maar stofvrij maakte, zooals Klaas eens in een vertrouwelijke bui uitlegde. Kort om, Klaas was netjes en uitermate zin delijk. Zijn bijnaam was dan ook ontleend aan een bekend schoonmaakbedrijf in den lande. Later hoorde ik een deel van zijn levensgeschiedenis. Erg fortuinlijk was hij in het huwelijk niet geweest. Zelfs ceijn vrouw kon zijn schoonmaakwoede niet bewonderen en Klaas boekte in zijn huwelijksjaren een recordcijfer aan dienstboden. Zoo stonden in de annalen van mijn geheugen dei, zaken ten opzichte .van EEN WAARNEMINGSPOST IN DEN STRIJD TEGEN ONSOCIALE TOESTANDEN Van bevoegde zijde wordt ons ge schreven Een onlangs in de bladen verschenen korte mededeeling heeft het publiek er van in kennis gesteld, dat bij de Haag sche politie een nieuwe dienst is opge richt, genaamd„politiedienst voor so ciale aangelegenheden Hoewel uit deze bescheiden mededee ling blijkt, dat deze dienst zijn werk in alle stilte wil verrichten, is het niette min de moeite waard, hierop eens nader de aandacht te vestigen, temeer daar de Haagsche politie thans een gebied be treedt, dat met het oog op het nieuwe contact, dat tusschen een orgaan van de politie en de bevolking bestaat, stellig tot haaf werkkring gerekend moet worden. De politie is belast met het handhaven van orde en rust, en moet zorgen voor de veiligheid van de burgers. Het spreekt van zelf, dat zij hierbij in contact komt met. de a-sociale elementen van een groote stad, doch ook met onsociale toe standen krijgt zij te maken. Wanneer men dergelijke toestanden bestrijdt, dan bestrijdt men tegelijkertijd de kiemen, welke tot overtredingen en zelfs tot mis daden kunnen leiden. Wanneer nu in het persbericht wordt meegedeeld, dat de nieuwe dienst op grond van de gegevens, welke zijn leiding met behulp van de politie-organen verzamelt, een onderzoek gaat instellen naar sociale toestanden en dan de noodige maatregelen zal treffen of voorstellen zal indienen, welke tot een verbetering der toestanden op sociaal ge bied zullen kunnen leiden, dan wordt daarmede gezegd, dat ook de politie ertoe wil medewerken om in haar eigen be lang den nog steeds heerschenden nood te lenigen, waardoor bepaalde elementen in de verleiding kunnen geraken zich op het smalle pad te begeven. Hierin komt dan de sociale taak van de politie tot uit drukking. In de nieuwe gemeenschap moet de taak van de organen der politie essen- KKli niét VERBETERING WATERAFVOER IN DRENTE Velen tientallen van jaren is doof het water in Drente voor groote sommen schade aangericht aan de gewassen, die te velde stonden. Op 1 September echter is de eefste spade in den grond gestoken bij Meppel, voor een der grootste afwa teringswerken in het Noorden des lands. Dezen dag werd n.l. een begin gemaakt met de grondwerken ten behoeve van de betere afwatering van de Wold Aa en haar zijrivieren. Met het geheele groote verbeterings plan zal ongeveer 3 jaren nuttige arbeid aan velen kunnen worden verschaft. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK De Openbare Leeszaal en Bibliotheek is o.a. met de volgende aanwinsten ver rijkt Balen, W. J. van. Veertig eeuwen le vensdrang grepen uit de expansiege- schiedenis der volken, 1941; Jonge, C. H. de. Een eeuw Nederlandsche mode, 1941 Distelbarth, P. Levend Frankrijk, 1939, 2 deeleit; Wil, Nederland’s en werk Wat Nederland presteerde op geestelijk en materieel gebied in de laatste 20 jaren samengesteld met medewerking van R. N. M. Eykel, e.a.. 1941 Terpstra, P. D, Noord-Oostpolderwording en beteeke- nis, 1941 Bettinck, J. W. en E. R. Zweep. De inkomstenbelasting 1941 in de prak tijk handleiding voor iedereen, die met de inkomstenbelasting te maken heeft. 1941Mees-Huët, C. M. J., Strijd tegen bederf Raadgevingen tot het voorkomen en bestrijden van bederf van voedings middelen, kleeren, schoenen, meubelen, huisraad en andere huishoudelijke artike len het bestrijden van schadelijke insec ten, 1941Friedensburg, F. Die Berg- wirtschaft der Erde Bodenschatze, Berg- bau und Mineralien versorgung der ein- zelnen Lander, 1938. I No. 17970 De 27-jarige makelaar L. M. V. bracht den laatsten tijd herhaaldelijk bezoeken aan een hier ter stede gevestigde z.g. broodjeswinkel. Aanvankelijk betaalde V. zijn verteringen prompt, doch tenslotte ging de man poffen. Hij vertelde den eigenaar in Amsterdam woonachtig te zijn en de functie te bekleeden van pro curatiehouder van een aldaar gevestigde b,ank. De directeur, aldus V., was door de politie gearresteerd, in verband waar mede de bank opgeheven zou worden en de bezittingen verdeeld. Dientengevolge zou hij als procuratiehouder een bedrag van f 16.000 contant en 80.000 aan effec ten krijgen. Momenteel zat V. slecht bij kas, waarom hij den eigenaar, die de verhalen grif geloofde, even 10 te leen vroeg om naar Groningen te kunnen rei zen, waar hij 6000 zou gaan halen. Toen de man evenwel niet meer terug kwam, begon de eigenaar, die nog 33 aan gemaakte verteringen te vorderen had, te twijfelen en hij deed aangifte bij de politie. Hier begreep men dadelijk met een oplichter te doen te hebben. Men toonde den eigenaar van den broodjes winkel enkele foto’s en inderdaad her kende hij uit de collectie zijn gast. Het onderzoek wees uit, dat de gezochte hier ter stede op kamers had gewoond, doch vertrokken was. Zijn opsporing werd ver zocht en gisteren is V. door de Amster- damsche politie gearresteerd en naar hier overgebracht. Thans krijgt hij weer gra tis broodjes,... Het tijdschrift „Alles Electrisch” geeft het volgende overzicht, dat den huisvrou. Wen van veel nut kan zijn bij het bespa, ren op haar electriciteitsgebruik. Toestellen, die bij normaal gebruik weinig invloed heb ben op het stroomverbruik: scheertoestel 400 maal scheren, scheerwa. terbakje 50 maal scheren, electrische klok 1 maand, naaimachine 12 uur. Toestellen, die met overleg dienen te worden gebruikt en op het,verbruik waarvan moet worden bezuinigd: larpp 40 watt (±40 decalumen) 25 uur, lamp 60 watt (±60 decalumen) 16J uur, lamp 100 watt (±125 decalumen! 10 uur, lamp 110 watt (±150 decalumen) 9) uur, lamp 150 watt 200 decalumen) 6j uur, stofzuiger 4 tot 5 uur, vloerboender 3 tot 4 uur, strijk, ijzer 2 tot 2J uur, waschmachine 10 tot 12 maal 8 k.g. waschgoed, heetwaterreservoir 10 liter water 85 graden, snelkoker 8 liter water koken, kookplaat 800 W. IJ uur, kookplaat 1200 W. 50 min., fornuis een complete maaltijd voor 4 a 5 personen, koelkast compressie 24 uur, koelkast ab sorptie 8 uur, radio 10 tot 20 uur. Toestellen, waarvan het ge bruik sterk dient te worden beperkt: wafelbakijzer Ij uur, warm. plaat 4 uur, verwarmingskussen 30 uur, bedkruik 17 maal heet maken, straalkachel 1000 W. 1 uur, voetenstoof 20 uur, thee lichtje 20 uur, aquariumverwarmer 24 u., pianoverwarmer 10 uur, broodrooster 2 uur, ventilator 30 uur, gramofoonmotor 30 uur, haardroogapparaat 2 uur, friseer, tangverwarmer 4 uur. Op vrijwel alle huishoudelijke electri sche toestellen staat vermel4, hoe groot het electriciteitsverbruik per uur is, uit gedrukt in watt of kilowatt. Staat nu bijv, op een 'stofzuiger vermeld „200 W” (Watt), dan kan dit toestel dus daar 1 kilowattuur gelijk is aan 1000 watturen 5 uren (1000 gedeeld door 200) worden gebruikt, alvorens 1 kilo- TEHUIS VOOR ONBEHUISDEN” Gedurende de maand Augustus 1941 verstrekte de vereeniging „Het tehuis voor onbehuisden”, de la Reyweg 522 al hier, aan 1951 mannen, 160 vrouwen en 245 kinderen gratis onderdak. Aan deze personen, in totaal 2356, werden gratis 6544 maaltijden verstrekt. In bovengenoemde getallen zijn opgeno men 43 mannen en 31 vrouwen, in totaal 74 personen, welke vanuit Rotterdam zijn geëvacueerd. Aan deze personen werden 222 maaltijden verstrekt. BUREAU VAN CONSULTATIE BIJ DEN HOOGEN RAAD Het Bureau vcrti Consultatie bij den Hoogen Raad houdt zitting te ’s-Graven- hage in het Paleis van Justitie, aan het Korte Voorhout no. 11: Voor hen wier achternaam aanvangt met de letters: A tot en met G. Maandag 3 uur, H. tot en met O, Woensdag 3 uur, P. tot en met Z. Vrij dag 3 uur. Voor gehuwde vrouwen geldt meisjesnaam. Voor Strafzaken uitsluitend Donderdag 2 uur. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 923 baden genomen, in het Volkszeebad 1063, in dat te Kijk duin 247 en in het zwembad in het Zui- derpark 1567. De temperatuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 66 gr. en van dat in het Zuiderpark 65 gr. F. ONTSPANNINGSAVOND IN HET HOSPITAAL De verpleegden in het Militair Hospitaal worden niet vergeten. Herhaaldelijk wor den in het bovenzaaltje, ontspannings- samenkomsten georganiseerd, welke door de Hollandsche jongens op hoogen prijs worden gesteld. Dat kan men aflezen van de stralende gezichten en voorts merken aan de uitgelaten stemming. Ook gisteravond vond weer een derge lijke feestavond plaats. Een alleszins af wisselend programma, bestaande uit mu- Bij het onderzoek van brood door den keuringsdienst voor waren is gebleken, dat het aantal gevallen, waarbij een te laag gehalte aan droge stof werd geconsta- 'teerd, sterk is toegenomen. Ook de mate, waarin bij de droge stof onderwicht op treedt, neemt toe. De gemachtigde ivoor de prijzen waar schuwt de bakkers, dat de prijsvoorschrif. ten uitdrukkelijk iedere vermindering van prestatie als een prijsverhooging beschou wen. Als zoodanig moet ook het geven van onderwicht aan droge stof worden aange merkt BaSdcers, die zich hieraan schuldig maken, overtreden niet alleen de bepa lingen van de Warenwet maar ook de prijsvoor schriften. Op de R.K. begraafplaats St. Barbara, aan de Binckhorstlaan, is hedenmorgen het stoffelijke overschot van den heer L. P. J. Clerks, procuratiehouder van N.V. Bankierskantoor Lissa en Kann ter aarde besteld. Tot den kring van belangstellen den behoorden de heeren J. H. en J. Kann, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, W. Bruyne- steyn en J. C. Kooy, procuratiehouders van Lissa en Kann, F. van Goch, P. Dirks aannemer. N. Lelyveld, oud-procuratie- houder van Lissa en Kann, A. van Haren gep. hoofd eener school, mr. A. H. Kamer - lingh Onnes, J. de Ruiter, werktuigkundig ingenieur en jhr. mr. C. H. J. van Haat ten. Voorts waren aanwezig eenige zaken relaties en leden van het personeel van Lissa en Kann. Er waren o.m. kransen van directie en personeel van het bankierskantoor. In den stoet kwam met de familie mede, de heer P. D. Schuller tot Peursem, directeur van het bankierskantoor. De absoute en de beaarding werd ver richt door kapelaan Pouw. Tevoren was in de kerk van de parochie van de Heili ge Familie, Kamperfoelieplein. een H. Mis van Requiem opgedragen door kapelaan Pouw, die daarbij geassisteerd werd door pater van Oudheusen. .-j enkel. BEGRAFENIS D. B. FOLMER Onder buitengewoon groote belangstel ling vond gistermiddag .te Bennekom, waar hij zijn jeugdjaren doorbracht, in het familiegraf de bijzetting plaats van het stoffelijke overschot van den heer D. B. Folmer, die 25 jaar leeraar in de En gelsche taal aan de le Chr. H.B.S. hier ter stede is geweest. Aan den vooravond leidde de wijkpredi- kant, dr. L. D. Terlaak Poot, Ned. Herv. predikant alhier, aan het sterfhuis een rouwdienst. Op de begraafplaats te Bennekom wa ren het voltallig leerarencorps van de le Chr. H.B.S., alsook verschillende oud- leeraren aanwezig. De directeur, dr. P. Keegstra, maakte zich hun aller tolk toen hij een woord van afscheid en dank sprak voor alles wat de overledene voor de onderwijsin richting waaraan hij zoolang is verbonden geweest, was. Namens de familie voerde de heer A. Folm-ax, uit Bennekom, het woord. Een zwagw van den overledene, de heer A. C. Fortuyn Harreman, uit Leersum, heet voor de betoonde belangstelling dank ge zegd. Enkele bloemstukken dekten de baar. Het Jeugddienstkerkkoor zal zijn mede werking verleenen aan den jeugddienst, die Zondag 7 September a.s. in de Wil lemskerk, Nassaulaan 12, gehouden zal worden. Ten gehoore zullen worden ge bracht „Zondagsrust” en „Bede”. Tevens zal op 9 September a.s. het feit herdacht worden, dat dit koor, dat sinds de oprich ting'onder leiding van den heer Paul Huf staat, 12j jaar geleden werd opgericht Vandaag herdenkt de heer C. van Koes veld, onderhavenmeester bij den Gemeen telijken Dienst van Haven- en Marktwe zen, het feit, dat hij 40 jaar in dienst van de Gemeente werkzaam is. De directeur van den Dienst van Haven en Marktwezen en de bureauehef kwamen den jubilaris te zijnen huize gelukwen- schen, waarbij eerstgenoemde den heer v. Koesveld de gratificatie van B. en.W., benevens een persoonlijk geschenk aan bood. Van het personeel van den dienst ontving de heer v. Koesveld een schil derij. NOG NET OP TIJD Een bewoner van de Schoutenstraat zag gisteravond, dat twee mannen poog den zijn rijwiel, dat in een schuurtje achter zijn woning is gestald, te stelen. Hij wist te voorkomen, dat de twee er met zijn fiets van door gingen. Een van de inbrekers heeft hij nog te pakken we ten te krijgen, doch deze wjst zich jam mer genoeg toch nog los te rukken. Met zijn kameraad ging hij aan den haal. DIEFSTALLEN Aangehouden is door de politie de 21- jarige grondwerker F. A., terzake van rijwieldiefstal. Van -een schuit, liggende aan de Bierkade en toebehoorende aan een vrachtschipper uit Amsterdam, zijn 5 balen suiker, elk 50 k.g. wegende, ont vreemd. Door ladelichting is uit een win kel in de Wenckebachstraat f 30 gestolen. Een 29-jarige vrouw werd in een maga zijn in de binnenstad op heeterdaad be trapt bij het stelen van een blouse. i ONGEVALLEN Op de Groot Hertoginnelaan bij de Schuytstraat is gisteravond de 75-jarige voetgangster J. J. van M. uit de Volta- straat, bij het oversteken van den rijweg, aangereden door een motorwagen van lijn 14. Mevr, van M. bekwam een hoofd wonde en een lichte hersenschudding door den geneeskundigen dienst is zij naar het Roode Kruisziekenhuis ge bracht. Gisterochtend is op het Valkenbosch- plein, de 26-jarige wielrijder J. H. C. van de Valkenboschkade tegen een tramwa- 'gen van lifri 3 gereden. C. kreeg een hersenschudding eri is door den genees kundigen dienst naar het Roode Kruis ziekenhui* vervoerd. Naar hetzelfde ziekenhuis is nog ver voerd de 38-jarige wielrijdster M. B., wonende aan de Mient, die op den hoek van den Prinsessewal en de Noordwal in botsing was gekomen met een andere wielrijdster. Mevr. B. brak den rechter- De Nederlandsche Ambulance heeft de volgende anonieme giften ontvangen: J. v. d. H. ƒ25, J. V. te R. ƒ5, N. N. te A. ƒ1, Ind.-gep. ƒ3, Van mensch tot mensch in lijden alleen /-2.50, mej. N. N. te B. ƒ1, N. N? te Aalsmeer ƒ10, onbekende te Rotterdam ƒ25, N. H. te ’s-Gr. 1, N.N. te Eist 7.50, J. v. G. te U. 5, van een Unie-lid ƒ5, N. .uit respect ƒ10, voor het goede doel 1, voor de verdedigers van het Christendom ƒ4000, voor de moedige Ne derlanders ƒ2.50,- fam. N. N. te Amster dam ƒ1,50, N. N. te U. ƒ2.50, N. N. te U. ƒ2.50, van twee personen 5, mej. Vad. L. te L. ƒ5, N. N. te K. ƒ20, 82-jarige mevr. N. N. ƒ5, voor Orde tegen chaos /2.50, voor onze dappere mannen ƒ10, J. A. K. te H. ƒ10, E. v. d. K. te H. ƒ25, D. B. te A. ƒ3, N. N. te H. ƒ2.50, E. M. W. te A. ƒ5, voor de gewonde helden ƒ5, sympathie ƒ100, C. W. te' G. ƒ2.50, N. N. te N. ƒ4, Hulp aan allen ƒ25, voor vriend en vijand 250, voor onze dapperen 2(.5O, Mogen de moedige leden der ambulance behouden terugkeerfen 10, steun aan den lijdende mensch in het Oosten ƒ25; 1 pCt. van weekloon personeel ƒ45.98, voor A.M. te R. ƒ2, N.N. ƒ15, N.N. te U. ƒ10, God zegen onze jongens ƒ2.50. Schoenenmagazijn te Tilburg ƒ25; mej. A. M. te R. ƒ2; N.N. te U. ƒ10, voor menschen in nood 25, opbrengst inge leverde metalen ƒ7.55; ter navolging ƒ500; inhoud bridgepot 12.64; dames B te H. ƒ4, D. R. te W. /-2.50, P. W. te H. ƒ10, Aristos ƒ50, mevr. K. van D.-S. 10, voor de tweede 100.000, 100; voor de gewon den van elke nationaliteit ƒ5, van M. te N. ƒ5, N.N. te S. ƒ2.50, N.N. te den Haag 5. N.N. te H. ƒ10, N.N. te W. ƒ25, be zoekers goochelavond te Z. ƒ21.36; chauf feur C. J. M. te R. ƒ1, hotel de G. ƒ25, onbekende N.V. ƒ1000. dominé H. ƒ25, voor de ambulance 0.50, voor uw zegen rijken arbeid 10, de heer E. te ’s-G. 10, F. H. T. te Z. ƒ100, U. K. te R. ƒ2.50, N.N. te ’s-G. ƒ5, de R. te R. ƒ5, voor vriend en vijand 100, ter verzachting van het vele leed ƒ25, met heil- en zege wensen 10, fam. van N te V. 10, van H._ Huis ter Heide 1, een huismoeder te Maastricht ƒ2, schipper D. van W. te R. ƒ5, R.K. journalist /l, S. S. H. te H. 5, mensenplicht ten aanzien van oorlogs- gewonden ondanks meeningsverschillem ƒ2; voor onze medemensen ƒ1, plicht te genover ambulancereden, waar Nederland trots op kan zijn 10, oud-verpleegster N. N. Teg. ƒ2.50, mej. N.N. te B. ƒ1, omdat de Nederlanders te lamlendig zijn om mee te vechten 10. Men bespare zich overbodig werk Naar is gebleken worden nog steeds vereenigingen van ondernemers opgericht en aanvragen tot erkenning dier vereeni gingen als rechtspersoon ingediend, zonder dat belanghebbenden er zich rekenschap van geven of c.q. in hoeverre deze veree nigingen de haar toegedachte taak zullen kunnen blijven vervullen, wanneer voor den betrokken bedrijfstak door de organi satie commissie de officieele bedrijfsorga nisatie is ingesteld. Deze officieele be drijfsorganisaties worden immers erkend als „uitsluitende vertegenwoordigers uit vakoogpunt” voor den tak van bedrijf, waarvoor zij zijn ingesteld. Zoodra deze instelling een feit is, zijn vereenigingen, die zich op hetzelfde gebied bewegen, ver plicht hun desbetreffende werkzaamheden te staken. Door de organisatie-commissie zullen aanwijzingen tot liquidatie worden gegeven. Met het oog daarop kan het op richten van nieuwe vereenigingen op dit gebied, het aanvragen van erkenning als rechtspersoon voor dergelijke vereenigin gen, het wijzigen van statuten e.d. niet oppurtuun meer worden geacht. In de meeste gevallen immers zal dit overbodig werk blijken te zijn geweest. De organi satie-commissie herhaalt daarom' met na druk haar reeds op 20 November 1940 aan het bedrijfsleven gedaan verzoek tot nader order alle plannen tot organisatie, reorga nisatie, concentratie, alsmede tot het aan vragen van rechtspersoonlijkheid en tot statutenwijzigingen van vereenigingen, voorzoover werkzaam op economisch ge bied, te laten rusten. - Belangwekkende grafheuvels Door den opgravingsdienst van Leidsche Rijksmuseum van oudheden, zijn de laatste weken onderzoekingen gedaan in een aantal heuvelcomplexen nabij Maarn Gesteund door het scherpe geheu gen van jhr. de Beaufort Gaudin van Maarsbergen, die zich aanwijzingen herin nerde, welke van meer dan een halve eeuw terug dateërden, werd een prachtige graf heuvel ontdekt, voor de ontgraving waar van de onbaatzuchtige eigenaar zelfs een jonge dennenaanplant offerde. Als alle Nederlanders ons oudheidkundig bodem onderzoek zulk een goed hart toedragen, mag aan het succes van den arbeid onzer archeologen niet getwijfeld worden. De ontgraving bracht een aantal waardevolle aanwijzingen aan het licht en leverde in zicht in den opbouw van een grafhfeuvel van het z.g. primair klok-beker-karakter, met een voor dit type /eer merkwaardige plaggen-structuur. Het centrale hqofdgraf, waaromheen, als bij het gebruikelijke type koepelgraf, een standsspoor werd aangetroffen, be vatte een fraai versierden klokbeker. Er omheen werden talrijke latere bijzettin gen aangetroffen. Deze bestonderi voor een deel uit resten van verbrande been deren, zonder sporen van de wijze van be graving, deels uit urnen met beenderres- ten. Een enkel exemplaar van deze laatste, alsmede een fraai schaaltje, dat ook als urn gebruikt was en waarin ook een paar stukjes brons gevonden werden, konden gaaf geborgen worden. Daar in het hoofd-/ graf, waarin nog duidelijk de sporen van de begravenen in de bekende houding met opgetrokken knieën konden worden vastgesteld, ook nog een gepolijste door boorde polsbeschermer werd aangetroffen, mag de archeologische sectie van het Rijksmuseum van Oudheden op een zeer welbesteed verblijf te Maarn terugzien. Geen slachtoffers In den afgeloopen nacht vonden slechts enkele Britsche luchtaanvallen op ons land plaats. Jn een dorp werd een woon huis zwaar beschadigd, eenige an dere woonhuizen liepen lichte scj^de op. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. ziek, dans en zang werd afgewerkt. Elk nummer vond een enthousiast onthaal en zonder uitzondering verdienen de medewerkenden een compliment; JUBILEUM C. GOEDHART De heer C. Goedhart, drukker, wonende Soestdijkschekade 294, herdenkt morgen het feit, dat hij 25 jaar werkzaam is bij de drukkerij Wieringa N.V„ Prinse- gracht lil. De Nederlandsche ambulance, die straks naar het Oostfront gezonden wordt, zal i de grootste zijn, die ooit door Nederland werd uitgerust Aan voertuigmateriaal zal Zij 29 motorrijtuigen bevatten, waaronder zich vijf ambulanceauto’s, twee autobus sen en vijf ordonnance-motoren bevinden. Deze autotrein zal geheel zelfstandig kunnen opereeren en zal een volledig veld hospitaal vormen. Het spreekt vanzelf, dat voor deze uitgebreide mobiele ambu lance een streng geselecteerde personeels bezetting noodig is. Niet alleen vereischt een goede functionneering geschoold vak- personeel, doch daarnaast en zeker niet in de laatste plaats, moet rekening gehou den worden, met de gevaren, die aan den arbeid van de leden der ambulance ver bonden is. De ervaring, welke men tot dusverre aan het Oostfroptheeft opge- 'daan, leerde, dat de Sovjet-soldaten wei nig eerbied hebben voor de witte vlag met het Roode Kruis. Een paar maal is het dan ook voorgekomen, dat ziekenver plegers door zwervende en achtergeble ven Sovjet-soldaten werden overvallen en gewondentransporten werden beschoten. Daarom heeft de organlsatieleiding van de Nederlandsche ambulance besloten dat met het oog op deze gevaren, voorloopig geen vrouwelijk, personeel meegenomen zal worden. x Ongetwijfeld zal dit een teleurstelling zijn voor de vele verpleegsters, die tpontaan hun medewerking hebbe’n toegezegd. Daar entegen wordt nu een groote verantwoor delijkheid gelegd op de schouders van het mannelijke Verplegend personeel in Ne derland. dat in staat is aan het welslagen van de Nederlandsche Ambulance mede te werken. Slechts de besten zullen in aan merking komen deze eerefunctie te ver vullen. De omstandigheden daarginds aan het Oostfront eischen mannen van de daad mannen die desnoods met de wapenen in de hand de weerlooze gewonden tegen Plunderende Sovjetbenden kunnen verde digen, Het zal een eervolle taak zijn, daaraan te mogen medewerken. De Néderlandsche Ambulance heeft er alle belang bij een keuze te kunnen doen Uit een zoo groot mogelijk aantal gegadig den: slechts de allerbesten komen in aan merking. Daarom doet zij een beroep op ziekenverplegers, sergeanten-hospitaalsol- daten, en ziekendragers-vaklieden. Er moet een electricien, een beddenmaker, een kleermaker, een sehoenmaker en een metselaar mee. die gelijkertijd als zieken- De taak van den inspecteur van het Onderwijs in algemeenen dienst De Staatscourant van gisteravond bevat b| de, bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van Opvoe- ding, Wetenschap en Cultuurbescherming I vastgestelde regeling voor den inspecteur I van het onderwijs in algemeenen dienst. J Bij dezen inspecteur berust, volgens :.l art. 1, het toezicht op de opvoeding tot I een juist besef voor orde en tucht aan 1 alle onderwijsinstellingen, behalve univer I si te iten en hoogescholen, alsmede het toef I zicht op de handhaving van de orde en de I just aan deze scholen, onder oppertoezicht van den bovengenoemden secretaris-ge- j I peraal. Het A.N.P. meldt uit Leipzig: De 1200 Nederlandsche bezoekers, die met twee extra treinen uit Nederland naar Leipzig gekomen zijn, hebben daar snel onderdak gevonden en op voortreffelijke wijze is er zorg voor gedragen dat zij deze uitgebreide tentoonstelling op hun gemak kunnen bezichtigen. De belangstelling van het publiek voor de Nederlandsche inzendingen is bijzon der groot. Den geheelen dag heerscht er geanimeerde drukte bij de expositie van kunst en industrieproducten en handwerk, welke is ingericht door 13 samenwerkende Nederlandsche firma’s. Dit is de eenige stand in de groote Nederlandsche afdee- ling, waar onmiddellijk kan worden ver kocht en het stemt tevreden, dat deze ver koop op den eersten Zondag vlot verliep. Bij de overige Nederlandsche inzendingen moeten de bezoekers yoor het oogenblik genoegen nemen met voorlichting in woord en geschrift. De standhouders vin den echter steeds een groot en aandachtig gehoor, dé vouwbladen vinden gretig af trek. Met den heer Riersema van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, en met den heer Kingsma van de Nederlandsche kamer van koop handel te Berlijn, hebben vele bezoekers uitvoerige beswprekingen gehouden waar bij de mogelijkheden van het aanknoopen van relaties overwogen zijn. Met grooten lof hebben wij vaklieden die den Nederlandschen textlelstand be zochten over het tentoongestelde hooren spreken. Ook de schoen-lederindustrie is op een collectieven stand vertegenwoordigd De directeur van een der grootste Duitsche schoen- en lederfabrieken, dr. Stadtler, liet zich als vakman, tegenover den Neder landsche vertegenwoordiger in dezen stand verbaasd en verrast uit over het Nederlandsche kunnen. Het totaal aantal deelnemers aan de Messe bedraagt 6625 en den eersten dag hebben reeds 100.000 belangstellenden den beurs bezocht. Art. 3 geeft den inspecteur toegang tot alle in art. 1 genoemde scholen en legt aan gemeente- en schoolbesturen, curato ren, commissies van toezicht, leerkrachten en verder personeel den plic/t op alle ge- 11 wenschte inlichtingen te verstrekken. De I inspecteur heeft de bevoegdheid, de leer- I Jingen te ondervragen. De inspecteur doet mededeeling aan I den secretaris-generaal, indien hij het I treffen van maatregelen noodzakelijk acht. I Voorts regelt art. 4 o.a. het contact tus- I schen den inspecteur van het onderwijs I jn alg. dienst en de inspecteurs van het I pnderwijs. I Art 5 bevat aanwijzingen inzake het I geven van advies door den inspecteur in I alg. dienst betreffende de benoeming en I het ontslag van leerkrachten. Zijn advies bepaalt zich tot het beoordeelen van de I geschiktheid van den voorgedragene om I bij het onderwijs werkzaam te zijn op I een wijze en. in een geest, als in verband I met den toestand van bezetting van Ne- I derland moet worden verwacht. Volgens art. 6 kan door den secretaris- I generaal aan den inspecteur van het on- I derwijs in £lg. dienst schriftelijk mach- I tigibg worden verleend om in bepaalde I omschreven gevallen maatregelen te tref- I fen of te doen treffen ter verbetering I van de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht. drager dienst kunnen doen. De ambulance Zal geheel zelfstandig optreden, vaklieden Zijn daarom dringend noodig. ■Nederlanders, er wacht u een mooie taak. Geeft u op als medewerker van de Nederlandsche Ambulance. Meldt u aan Dij de Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22 ’s-Gravenhage. en zoo u geldelijk wil steunen, uw bijdrage '"•'ordt nog verwacht. Stort haar, iets meer dan u kunt missen op girorekening 7—6—0—0. Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht 22 ’s-Gravenhage. drukking. de nieuwe gemeenschap :1 sociaal zijn. Voor allen, die van goe- wil zijn, wenscht de politie te zijn vriend en helper. Tegen hen, die dit t willen zijn, zal de politie met strenge hand optreden. Dit is, in het kort gezegd, de plaats, welke de politie-organen ii| de nieuwe gemeenschap zullen innemen/ Nood deed onsociale toestanden ontstaan Nu weten wij allemaal, dat er de laat ste vijftien jaar onder breede lagen van onze bevolking nood geheerscht heeft Deze nood heeft onsociale toestanden doen ontstaan en deze onsociale toestanden hebben een verhooging van het aantal a-sociale elementen ten gevolge gehad. Men zal zich nog zeer goed herinneren, dat de werkloosheid onder de jeugd een kanker was, welke aan de politie groote zorg baarde. Dank zij het vorige jaar ge troffen ingrijpende maatregelen, zooals de mogelijkheid van werkneming in Duitsch- land, het oprichten van den Arbeidsdienst en het scheppen van meer werkgelegen heid, is men thans zoover, dat een jonge man, die werken wil, in de meeste ge vallen werk kan vinden. Het euvel echter waaronder onze volks kracht te lijden had in een stelsel, dat jongelieden van de schoolbanken naar de stempellokalen haalde, heeft een erfenis nagelaten, welke ons thans voor groote moeilijkheden plaatst. Ook aan deze er fenis wenscht de politie thans haar aan dacht te wijden, om te redden wat er nog te redden valt Wanneer men in een bericht, dat de Nederlandsche Volksdienst publiceert in verband met het medisch onderzoek van kinderen, die tijdens de vacantie worden uitgezonden, moet lezen, dat 35 procent van deze kinderen wegens onzindelijkheid voor ondeugdèlijk verklaard moet wor den, dan geeft dit wel stof tot nadenken, vooral wanneer men zich de vraag stelt, wat er in de naaste toekomst van deze kinderen moet worden. Men kent ook vele overtredingen, die zuiver uit nood bedre ven worden. De logische gevolgtrekkingen is dus, dat men een vermindering van het aantal overtredingen zal kunnen consta- teeren, wanneer men helpt den Wood te lenigen. Juist door het dagelijksch vervullen van haar taak kan de politie de onsociale toe standen, die dus een gevaar beteekenen niet alleen voor de betrokken personen, doch ook voor de geheele maatschappij, aan het licht brengen. De instanties, wier officieele taak het is om bij dergelijke toe standen in te grijpen, zullen dan als ge volg van de medewerking der politie haar taak voor honderd procent kunnen vervul len. De sociale politie staat dus om zoo te zeggen op een waarnemingspost. Het 'voorkomen en het werkelijke ingrijpen laat zij over aan de daarvoor bestemde instanties. Stellig een schoone taak, die het „met elkaar voor elkaar”’ tot uitdrukking brengt. Laat ons hopen, dat op grond van de ervaringen, welke deze dienst zal op doen, ook andere gemeenten van ons land geleidelijk dit voorbeeld zullen volgen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9