Successen de Finnen van I g g 1941. No- 17971. De electriciteit de toekomst van s I VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN van 8,22 uur n.m. tot 6.57 uur v.m. Donderdag 4 September. op van Japan staat voor zijn zwaarste crisis” Een Duitsch commentaar de laatste rede Roosevelt POGINGEN TOT BOLSJEWl- SEERING VAN IRAN Sovjets op de Karelische landengte volkomen vernietigd De kwestie van de Turksche zeestraten Een Chineesch zeeroovers drama Von Papen HAAGSCH CAFE VOOR VEERTIEN DAGEN GESLOTEN „Ter opfrissching van het geheugen” Eigenaar Ji.n/ ondanks waarschuwing, zijn za "“^Onvoldoende verduisterd Mislukte poging der Sovjets om den Duitschen aanval te stuiten Talrijke vüandelüke schepen in de Finsche Golf tot zinken gebracht Geweldige Duitsche plannen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 8 Britsch-Indië als sleutel tot Enge- land’s optreden in Iran Luchtaanval op Tobroek Verklaring van Konoje in ronde tafelconferentie naar Duitschland Maan: 4 Sept, op 7.42 uur nam. 5 Sept, onder 6.31 uur 5 v.mJ op 8.09 uur nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: v No. 394920 l.enfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De Amerikaansche en Britsche dele gaties voor Moskou HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIttN; PRIJS DEZER COURANT: hoog mogelijken deelneming aan den oorlog zijn, vreezen, dat in dat geval mannen van het slag van Sterling aan de macht komen, dan zouden zij daarmede geen ongelijk hebben. de de Max Blokzijl spreekt hedenavond voor de microfoon van den Nederlandschen Omroep (Hilversum II) van 7.45 tot 8 uur over: „Ter opfrissching van het ge heugen”. Door den Justitieelen dienst A. der Haagsche politie is een café aan de Paul Krugerlaan voor veertien dagen gesloten. De eigenaar was reeds ee~der gewaar schuwd, voor het feit, dat zijn zaak des avonds onvoldoende verduisterd was. Des- A A uigc uqgcuic xxccxv 4.xvxx mxj uc aac<kxcuxg~ kust afgespeeld, toen zeeroovers zes vis- a --M- A A A A A A A A A ft A A A S A A s A A A A A A De schenkt tocht van 2 Sovjetvliegtuigen over de Behringzee naar het Amerikaansche vas teland. Het blad schrijft o.a. Alle pogin gen om een geregelden vliegdienst tus- schen het Amerikaansche en het Aziati sche continent in te richten, zullen door de Japansche overheid beschouwd wor den als een kwestie van eerste rangs internationale beteekenis. Dergelijke de monstraties, zooals een tocht heen en weer van vliegtuigen der Sovjets of van de Vereenigde Staten kunnen uitsluitend ertoe dienen om de aandacht van Japan te vestigen op het dringende van deze kwestie. Voorts wijst het blad er op, dat de omsingeling in het Zuiden en Westen duidelijk aan den dag treedt, waartegen Japan reeds bezwaren heeft laten hoo- Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Bij de gevechten aap de kust van Est land hebben de bolsjewisten Dinsdag ge probeerd den Duitschen opmarsch tegen te houden. Om den Duitschen aanval te keeren, gebruikten de Sovjets batterijen van de kustartillerie, terwijl van zee uit Sovjet oorlogsschepen met hun scheeps geschut in den strijd te land ingrepen. Door een grootscheepschen aanval werd Om één uur in den vorigen nacht is officieel te Helsinki het volgende be kend gemaakt: De vijand, die zich taai verdedigde, is op de Karelische landengte volko men verslagen. De oude rijksgrens is over de geheele lengte bereikt. De in onze handen gevallen oorlogsbuit is aanzienlijk. Tot dusver zijn bij de laatste operaties geteld: Vele honder den auto’s, bijna 2000 paarden, vele do zijnen gevechtswagens, ongeveer 300 stukken geschut van verschillende ka liber, ontelbare hoeveelheden lichte en infanteriewapens. Het aantal gevange nen neemt van dag tot dag toe en be draagt reeds tegen de 10.000. De zuivering van de Westelijke Karelische landengte van vijandelijke afdeelingen wordt voortgezet. De geweldige omvang van het drama, dat zich eind Augustus in de Finsche Golf heeft afgespeeld, zal men wel nooit met zekerheid kunnen vaststellen. Het aantal tot zinken gebrachte en beschadigde vijan delijke schepen bedraagt bijna 200. Onge veer een week lang zijn de brandende scheepsresten en ronddrijvende booten, vlotten en lijken bewijzen geweest voor de ontzettende vernietiging, welke de zee- atrijdkrachten der Sovjets en zeetranspor ten hebben geleden, en welke door de Duitsche en Finsche zee. en luchtstrijd krachten alsmede door de mijnversperrin gen werden veroorzaakt. Bovendien zijn vijandelijke schepen bij de bezetting der eilanden in de baai van Viipuri en de ha ven van Koivisto-Björkö tot zinken ge bracht en beschadigd. Als laatste gebeur tenis kan worden gemeld de torpedeering van een transportschip van 2000 ton in de zeestraat van Koivisto, een artillerievol- treffer op 3 schepen, het buitmaken van een driemaster en van 2 groote pramen, die met munitie en ander materiaal, o.a. met optische instrumenten en machines vol geladen waren. Bij luchtgevechten in Oost-Karelië heb ben Finsche jagers 3 vijandelijke jachttoe- stellen neergeschoten. Op de Karelische hndengte zijn 8 Sovjetjagers door lucht- ioelgeschut neergehaald. De Finsche troe- hebben op de landengte 2 vliegtuigen veroverd, zoodat de vijand in totaal 13 toestellen heeft verloren. De Finnen leden geen verliezen. Een der luchtdoelbatterijen op de landengte heeft bovendien 2 vijan delijke kazematten vernield. De Finsche luchtmacht heeft transportvaartuigen en havens, waar de vijand zijn troepen van de landengte trachtte weg te leiden, ge bombardeerd. In Oost-Karelië zijn vijan delijke troepenconcentraties en autocolon nes met goed gevolg beschoten. Aan een beschouwing door Rijksminister dr. Todt over de electriciteit van de toe komst, ontleenen we het volgende: De geschiedenis van de electriciteit is een halve eeuw oud. Zij begon met de groote uitvindingen van den electrischen stroom, van de electrische gloeilamp, van de telefoon en van den electrischen kabel. Door den technischen vooruitgang van de electriciteit werd zij op ieder gebied van het mensohelijk leven ingevoerd. Het algemeen nut was echter niet in overeen stemming met de geweldige technische ontwikkeling. Het oprichten van groote stroom- en waterkrachtstations hing af van de rentabiliteit, strijd tusschen groepen van wetenschappelijke mededingers be perkte het algemeen gebruik, hoewel door de natuur en den vooruitgang geen gren zen werden gesteld. Het streven naar de macht van een monopolie onderdrukte dik wijls nieuwe uitvindingen. Velen, die in de electrische nijverheid vooraanstonden, hiel den zich meer bezig met geldelijke trans acties dan met het oprichten van nieuwe krachtstations. De stroomprijs was in de eerste plaats een bron van inkomsten en werd van kapitalistisch standpunt uit be schouwd en bepaald. Het denkbeeld, dat de electrische energie zoo goedkoop moge lijk het geheele volk ter beschikking moet worden gesteld, begint zich eerst sedert 1933 in Duitschland door te zetten. Wij staan thans aan een keerpunt van het energie wezen. In plaats van de zuiver kapitalistische beschouwing moet de aan wending van de electrische kracht in het belang van het geheele volk voorop staan. De belangrijkste taak is daarbij op het oogenblik niet de reorganisatie van het be- staande, maar het opwekken van electri sche kracht. De grondslag van de toekomstige opwek king van electfischen stroom zal het water zijn. Kolen blijven voorloopig voor che mische doeleinden voorbehouden. De Duit sche waterkracht moet op groote schaal worden in dienst gesteld. Zooals alles, dat in het nationaal-socialistische Duitschland geschapen wordt, zullen geen plannen ge maakt worden voor de volgende 2 of 3 jaar, maar zij zullen moeten gelden voor tientallen en honderdtallen van jaren. De juiste technische oplossing der vraagstuk ken. die ten doel hebben, ook den laatsten droppel water aan de opwekking van elec. triciteit dienstbaar te maken, kan slechts geschieden, wanneer allen, die er nut en profijt van zullen trekken landbouw, scheepvaart, watervoorziening, stroomver- zorging samenwerken. Dan zullen er geweldige bouwwerken kunnen ontstaan, die alle mogelijkheden in de natuur zullen benutten. Hierbij is het de voornaamste taak van den ingenieur, deze gebouwen zooveel mogelijk met de natuur in over eenstemming te brengen. Techniek is na tuurwetenschap in de practijk. Een tech nisch werk heeft dan de grootste waarde, wanneer het rekening houdt met de na tuurlijke mogelijkheden en nergens de na tuurlijke wetten geweld aandoet. Wanneer warme bronnen worden in werking gesteld, moet de warmte zooveel mogelijk worden uitgebuit. Hierdoor kun nen de Duitsche kolenvoorraden worden gespaard Het zal hierbij noodig zijn, bij zondere schakelinrichtingen te bouwen, evenals warmtekrachtstations en verwar- mingsstations. Om de verre afstanden tusschen de plaatsen, waar de stroom wordt opgewekt, Reeds in den wereldoorlog was de si tuatie overeenkomstig. Engeland vol bracht den Mesopotamischen veldtocht te gen de Duitsch-Turksche troepen van 3ritsch-Indië uit en voornamelijk met Britsch-Indische troepen. De Tata-ijzer- fabrieken beleefden destijds een periode van ontzaglijken bloei, daar zij het Meso potamische oorlogstooneel van materiaal voorzagen. Van Britsch-Indië uit beschouwd, blijkt de oyerwéldiging van Iran niet alleen hulpverleening aan de zwaar geteisterde Sovjet-Unie, maar tevens versterking van den druk van het Angelsaksische impe rialisme. op Azië en bedreiging van de nog onafhankelijk gebleven staten. Ten Oosten van Britsch-Indië ligt Thailand tusschen het Britsche Birma en Indo China en in het Noordoosten van Britsch- Indië dringt Afghanistan zich tusschen Iran en de Britsch-Indische grensprovin cies. Gelooft iemand soms, dat Iran ooit weer uit Engelsche handen vrijheid en onafhankelijkheid verkrijgt en dat Afgha nistan en Thailand ook voortaan onafhan kelijk blijven Stellig gaat het Engeland in Iran voor loopig om de beveiliging van zijn petro- leumvelden rondom Maidan. Wellicht draagt het zelfs de hoop met zich, ook het oliegebied van Bakoe te kunnen beveili gen. Maar achter deze geheele politiek steekt meer. Afweer tegen de legendari sche vijfde colonne, zegt men en bedoelt nieuwe veroveringen en afronding van het huidige bezit van het empire. De sprong naar Iran is slechts de voorbereiding tot een sprong naar een nog grooteren buit. Maar hierbij wordt geen rekening gehou den met Duitschland. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 14.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Het A.N.P. meldt uit Berlijn. Van een goed kenner van de Duitsch- Amerikaansche betrekkingen hebben wij den volgenden commentaar op de laat ste redevoering van Roosevelt ontvangen: Nadat de aartsleugenaar en held met den mond Churchill eenige dagen gele den met niets zeggende phrases getracht heeft de Wereld te misleiden ten aan zien van den steeds ernstiger wordenden toestand, waarin de plutocratieën zich bevinden tengevolge van den onophou- delijken zegetocht der Duitsche wapens, heeft nu de oorlogsophitser Roosevelt zijn voorbeeld gevclgd. Niemand anders dan Roosevelt, die met zijn sociaal experiment van de New Deal een volkomen mislukking heeft behaald en die den Amerikaanschen arbeider niets anders heeft gebracht dan hoogere belastingen en een daling van den levens standaard, predikt voor dezen arbeider de vernietiging van den eersten socialen staat ter wereld, die ondanks moeilijk heden ten aanzien van ruimte en grond stoffen een brokstuk van het edelste socialisme reeds heeft verwezenlijkt en dit voor het werkende Duitschland en geheel Europa pas goed verwezenlijken zal na het zegevierende einde van zijn huidige worsteling om de vrijheid tegen de Joodsch-bolsjewistische bedreiging en de Joodsch-plutocratische uitbuiting. De mislukte sociale politicus Roosevelt, die natuurlijk ten koste van den Ame rikaanschen arbeider groote successen cp het gebied Ier ouiten’andsche politik wilde behalen, alleen als afleiding van zijn binnenlandsche politieke moeilijkhe den, heeft met zijn ijdele streven reeds een nederlaag geleden. Ten einde zijn buitenlandsche politieke bankroetverkla- ring uit te stellen, streeft hij thans naar een verlenging van den oorlog tot iederen prijs ook tegen den prijs van een bondgenootschap met het bolsjewisme De gevolgen van deze verlenging van den oorlog, die bestaan in een voortdurende daling van den levensstandaard, moet de breede massa der Amerikaansche bevol king dragen De bedoeling, die Roosevelt heeft met deze verlenging van den oorlog, n.l. een constateerd, dat licht uitstraalde. Dit is voor de politie aanleiding geweest om gistermiddag tot bovengenoemden maatregel over te gaan. Het is de eerste maal, dat de politie in onze stad op een dergelijk strenge wijze heeft ingegrepen. Zakenlieden kunnen den maatregel dan ook als een ernstige waar schuwing beschouwen! Bijkantoor: Schoveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 V» Britsch-bO'lsJewistisohe besprekingen Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, is gisteren in Londen bekend geworden, dat de Britsche opperbevelhebber in Iran en de opperbevelhebber van de Sovjet-strijd- krachten aldaar op honderd mijl ten Noor den van Teheran, in de stad Kaswin, een conferentie gehad hebben. Uit Teheran meldt het D.N.B., dat gis teren de onderhandelingen van de Iran- sche regeering met de Britsche en Sovjet- vertegenwoordigers werden voortgezet. Binnen twee dagen zouden de resultaten bekend gemaakt worden. In een hoofdartikel behandelt de Esse ner National Ztg.” de uitwerking van den Engelsch-bolsjewistischen inval in Iran op de politieke situatie in Britsch-Indië. Het blad schrijft: Destijds werd generaal Wa- vell teruggeroepen van het strijdtooneel in Noord-Afrika en belast met het opper bevel over de Britsche troepen in Britsch- Indië. Aanvankelijk leek het er toen op, dat hij terzijde werd geschoven, maar al spoedig begreep men de ware toedracht. De benoeming werd gedaan, nadat de frontlijn Libye—Griekenland was verbro ken en toen de verbinding HaifaSuez- kanaal rechtstreeks van zee uit werd be dreigd. Zoo kreeg deze generaal de op dracht een nieuw front te formeeren. In iedere bedreiging van het Suez-kanaal ziet Engeland, naar men weet, een gevaar voor Britsch-Indië. Daarom moet worden herhaald, dat de bezetting van Iran reeds sedert geruimen tijd was voorbereid, ja, dat samenwerking met de Sovjet-Unie over Iran heen reeds was afgesproken of althans in hoofdtrekken voorbereid op een tijdstip, toen de Duitsche troepen nog in het geheel geen aanrvang hadden ge maakt met hun opmarsch tegen de Sovjet- Unie. Na den inval van bolsjewiki en Engel- schen komt Britsch-Indië steeds dichter in de nabijheid van de rechtstreeksche oorlogszöne. Het Britsche imperialisme heeft de geheele kust van Aden tot de monding van den Indus, benevens het geheele achterland tot de Sovjet-grens, steeds van Britsch-Indië uit beschouwd. Tot voor kort stonden alle Britsche kolo niale gebieden hier onder Britsch-Indisch bestuur en zoo leidt ook thans weer Wa- vell als bevelhebber van het Britsch-In dische leger de operaties in Iran. Zoo moet ook thans de bezetting van Iran niet alleen verklaard worden door de be- zwijking van het bolsjewistische front in de Oekraine of door de petroleumvel- den van Bakoe, maar ook door Britsch- Indië. ren en schrijft het, dat met de snelle ont wikkeling van een vliegdienst tusschen Alaska en Kamsjatka het Noorden toe nemende beteekenis krijgt. Radio-rede van gouverneur- generaal van Malakka „Het derde oorlogsjaar zal waarschijn lijk voor ons kritiek worden, Duitschland is nog steeds ontzaglijk sterk”, aldus de gouverneurgeneraal van Malakka, sir Shenton Thomas, in een radio-rede, die hij in Singapore heeft uitgesproken bij den tweeden verjaardag van het uitbre ken van den oorlog. De gouverneurgene raal besprak xterder den toestand in het Verre Oosten en verklaarde, dat de oor log tot dusver Malakka gespaard heeft, men weet echter niet hoe lang de vredes toestand zal duren. De Turksche radio heeft, naar het D.N.B. meldt, zich bezig gehouden met de verklaringen van den Amerikaanschen ad miraal Sterling, welke in Turkije eenig opzien gebaard hebben. Admiraal Ster ling, de vroegere chef van den Ameri kaanschen marinestaf, heeft n.l. verklaard, dat Turkije de zeestraten moet openstel len voor de Engelschen, opdat dezen het opdringen van de Duitschers naar de petroleumbronnen van den Kaukasus kun nen verhinderen. Wanneer Turkije dit niet doet, zou het noodig zijn, de zeestra ten aan te vallen en Engeland zou daar mede succes hebben, daar de huidige toe stand niet gelijkt op dien van den wereld oorlog. Ten aanzien hiervan verklaart Radio Ankara, dat een man, die een zoo belang rijken post bekleed heeft als Sterling, diende te beseffen, waartoe dergelijke uit latingen zouden kunnen leiden, uitlatin gen welke gericht zijn op het leven van een staat, die vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt met het vaderland van Sterling. Wanneer hij daartoe niet in staat is. moet hij den raad aannemen van verantwoordelijke mannen. Of de Ver eenigde Staten aan den oorlog deelnemen of niet, is hun zaak. Wanneer echter de Amerikanen, die tegen een Amerikaansche logstuig werden vernietigd of buitgemaakt. In het gebied tusschen den Dnjepr en de Krim hebben formaties van het Duit sche luchtwapen Dinsdag reserves en troe penconcentraties van de Sovjets vernie tigd. Aanvoer wegen en troepen transport- colonnes in het gebied tusschen Krement- sjoeg en Dnjepropetrowsk werdeji op suc cesvolle wijze met bommen van allerlei kaliber bestookt. Vier volgeladen goede rentreinen werden door bomtreffers ver nietigd en 4 batterijen tot zwijgen ge bracht. Bovendien werd een groot aantal vrachtauto’s vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft eveneens dien dag in het gebied van Brjansk met succes ingegrepen in den strijd te land. Pantserwagens, welke voor den aanval ge reed stonden, waaronder verscheidene van het zwaarste type, werden door voltreffers vernietigd. In hetzelfde gebied werden tal rijke vrachtauto’s verwoest. In scheer- vlucht werden 3 machinegeweernesten tot zwijgen gebracht en verscheidene goede rentreinen beschadigd. Ook vloog een munitiedepot in de lucht. Verdediglngsraad te St. Petersburg Volgens den Britschen berichtendienst is te St. Petersburg een hoogste ver- dedigingsraad gevormd. De raad bestaat uit 6 leden en staat onder leiding van Worosjilof. Te Moskou mag tusschen 10 uur dés avonds en 3 uur des nachts niemand zich op straat bevinden. In den vorigen nacht werden, naar het D.N.B. meldt, bij luchtaanvallen op To broek vele duizenden kilogrammen bri santbommen op haveninstallaties, stellin gen der luchtdoelartillerie en kwartieren geworpen. Talrijke branden werden waar genomen. Omtrent den aanval op 1" dezer op deze stad verneemt het D.N.B. nog, dat de Duitsche en Italiaansche gevechtsvlieg tuigen voltreffers plaatsten op een bat- terijstelling ten Zuidoosten van Wadi Ke- sima, een munitie-opslagplaats vloog in de lucht. Stellingen der luchtdoelartillerie bij fort Peronn werden met bommen van zwaar kaliber bestookt en het tenten kamp Wadi Aoeda werd zwaar getroffen. De Japansche ministerpresident, prins Konoje, heeft aan een ronde-tafel-confe- rentie van vertegenwoordigers der regee ring en van de oorlogsindustrieën te To kio het sinds 30 Juli j.l. bewaarde stil zwijgen verbroken en o.a. het volgende verklaard „Japan staat voor de zwaarste crisis sinds het begin van zijn geschiedenis. De eenige manier om den noodtoestand te boven te komen is gelegen in een zoo doeltreffend mogelijke totale mobilisatie der economische krachten van het land. Het doel van deze ronde-tafel-conferentie is, om de Japansche economische hulp bronnen tot een zoo hoog mogelijken graad op te voeren.” Vervolgens werd het woord gevoerd door vice-admiraal Seizo Sakonji, den minister van handel, die zeide de wrij ving te betreuren, welke bestaat tusschen de organen van de economische contróle en de organen op wie de economische contróle wordt uitgeoefend. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid, om par ticuliere winstmotieven ondergeschikt te maken aan de verwezenlijking van nationale doelstellingen krachtens nieuwe economische structuur. Luitenant-generaal Teiitsji Soezoeki, de voorzitter van het organisatiebureau, ver klaarde „Geen enkele man, geen enkele sen en geen enkele ton materiaal mag verkwist worden in de pogingen, welke op economisch gebied worden aangewend om deze crisis te boven te komen.” United Press meldt uit TokioDe rechts-georiënteerde organisaties sporen ministerpresident Konoje aan, een sterke KORT ZIEKTEVERLOF De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, is met zijn echtgenoote naar Duitschland vertrokken. Naar vernomen wordt, meldt het D.N.B., zal hij een me dische behandeling ondergaan wegens een aandoening van zijn nieren, terwijl hij tevens tandheelkundige hulp behoeft Hij zal een kort verlof tot herstel nemen. De Sovjet-troepen hebben in alle plaat sen van Iran, welke zij bezet hebben, terstond plaatselijke sovjets gevormd en probeeren aldus het land te bolsjewisee- ren, meldt het A.N.P. uit Istanboel. De bolsjewistische commissarissen, die met deze taak belast zijn, komen gelijk met de troepen aan. Bovendien zijn er ook po litieke emigranten uit Iran bij. die hun toevlucht gezocht hadden in de Sovjet- Unie. Zij bezetten terstond de belangrijke politieke posten, teneinde den schijn te wekken, alsof alles geschiedt volgens den wensch van de Iransche bevolking. Vol gens andere te Ankara ontvangen berich- ■■ten, hebben de Sovjets Iransche douane kantoren aan de Turksche grens eenvou dig leeggeplunderd. In Turkije heeft het optreden van de Sovjets de grootste be zorgdheid verwekt, daar het hier een flagrante schending betreft van de En- gelsch-bolsjewistisehe verklaring over de politieke onschendbaarheid van Iran. Vol gens een nog onbevestigd bericht zouden er op een plaats aan de Turksch-Iransche grens botsingen ontstaan zijn tusschen Turksche douane-beambten en Sovjet troepen, De bolsjewistische troepen hebben in Tabris niet alleen de consulaten van de as-mogendheden en van de met de as mogendheden bevriende staten bezet, doch ook het Britsche consulaat. In dit verband wordt in Britsche kringen te An kara opgemerkt, dat men den bolsjewisti- schen opmarsch in Iran met eenige be zorgdheid gadeslaat. Men heeft in Brit sche kringen te Ankara den indruk, dat Moskou in Iran in ieder geval probeert om aldaar grooteren invloed te krijgen dan Londen. militaire overwinning op Duitschland, is volkomen kinderachtig, want het is, ge zien de militaire kracht en den onuitputte- lijken omvang van het materiaal, dat ter beschikking staat van het zegevierende Duitsche leger, een aan de geheele we reld bekende waarheid als een koe, dat aan de overwinning van Duitschland niet kan worden getwijfeld en eerst recht niet sinds het grootste deel van het bolsjewis tische aanvalsleger en van het vijande lijke materiaal vernietigd is en de voe ding van het Duitsche volk voor altijd is beveiligd. Deze waarheid is natuurlijk ook ter kennis gekomen van president Roosevelt, want hij leest zij het ook met ingehouden woede toch stellig niet minder aandachtig dan de ten opzichte van deze waarheid eensgezinde militaire deskundigen van de geheele wereld dage lijks de Duitsche weermachtberichten. Hij wil echter deze waarheid niet zien en vertroebelt haar met phrases voor zich zelf en het Amerikaansche volk want de erkenning van deze waarheid beteekent voor hem de ineenstorting van al zijn plannen en verwachtingen. De phrases van den president vormen een grotesken aanslag op de intelligentie van zijn volk. Zoo speelt deze bondgenoót van den Antichrist Stalin het klaar zijn kramp achtige politiek van oorlogsverlenging voor te stellen als een politiek in dienst van de vrijheid der kerk. En de wereld weet, dat de Vereenigde Staten zelf voor de eerste ambtsperiode van Roosevelt in leidende mate deelnamen aan het aan de kaak stellen van moorden op priesters en schending van kerken in het rijk van den met Roosevelt verbonden Stalin. Ook de Amerikaansche Christenen hebben dat niet vergeten. Evenals de phrases van den aartsleugenaar Churchill geen tittel of jota gewijzigd hebben in de feiten, die geschapen zijn door de wapens van Duitschland en van de met Duitschland verbonden Europeesche lan den, evenmin zullen de phrases van den oorlogsophitser Roosevelt iets kunnen wijzigen in deze stalen realiteiten. Wanneer president Roosevelt aan het slot van zijn rede de toekomst durft be zweren, heeft thans reeds de geschiedenis het antwoord gegeven op dit hulpelooze gebaar van vertwijfeling. De toekomst behoort aan de opbouwende machten. Thans, na 2 jaren oorlog, een oorlog, dien de plutocraten hebben verklaard, weet Europa dit. Eens zal de geheele wereld het weten en ook het door Roo sevelt schaamteloos misleide volk van de Vereenigde Staten van Amerika. het verzet van de Sovjets echter gebro ken. De bolsjewisten leden in deze ge vechten zware bloedige verliezen. De Duitsche opmarsch aan de Estlandsche kust werd voortgezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben dien dag in de Finsche Golf met succes vijandelijke koopvaardijschepen met bom men van allerlei kaliber aangevallen. Drie koopvaardijschepen met tezamen 11.000 brt werden ernstig beschadigd. Een an der koopvaardijschip van 1000 brt. werd door voltreffers tot zinken getracht. Bij de gevechten in den sector van den Newa brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een kanonneerboot der Sovjets en 2 sleep, vaartuigen tot zinken. Op h°t Visschers- Khiereiland bombardeerden Duitsche ge vechtsvliegtuigen met succes stellingen luchtdoelgeschut en artillerie en plaatsten talrijke voltreffers op een troepenkamp. Door andere aanvallen uit de lucht Werden een spoorwegtraject en een stel ling der luchtdoelartillerie ten Noorden van Krasnowardaisk zwaar getroffen. Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen talrijke spoorweginstallaties blijvend be schadigd Zoo werd het spoorwegtraject WolchofstroiTichwin op 16 plaatsen on. derbroken. Drie transporttreinen werden door bommen getroffen. Ook de spoorwe gen Krementsjoeg—Loebny, Konotof-- Lgow en Koersk—Orel we’-den op tal rijke plaatsen vernield. Verscheidene treinen werden tot ontsporing gebracht Sterke vijandelijke strijdkrach ten in den centralen sector vernietigd In de gevechten op 2 September in den centralen sector werden sterke strijd krachten der Sovjets onder zware verlie zen vernietigd. De Duitsche troepen ver nietigden tijdens deze gevechten 40 pant serwagens, waaronder 11 van het zwaar ste type en een amphibie-pantserwagen van 40 ton gewicht. Bovendien werden 2250 gevangenen gemaakt en werden 2 Pantserverkenningswagens, talrijke voer tuigen en oorlogstuig buitgemaakt. In Weerwil van verbitterden vijandelijken te genstand veroverden Duitsche formaties infanterie en pantserwagens dien dag eveneens een boschgebied in dezen sector. Waarbij 2500 gevangenen werden gemaakt, krwijl 3 pantserwagens, 9 stukken ge schut, 18 machinegeweren en 25 voertui gen werden buitgemaakt of vernietigd. Maandag werden in dezen sector 5700 gevangenen gemaakt; 27 sovjet-pantserwa- 3ens, waaronder een pantserwagen van 32 ten, 18 stukken geschut, 151 machinege- *®ren, 47 granaatwerpers en groote hoe veelheden infanteriewapens en ander oor- ondanks werd eergisteravond wederom ge- houding aan te nemen, in het bijzonder met betrekking tot de Amerikaansche le veranties aan de Sovjet-Unie. Zij worden daarbij gesteund door invloedrijke bladen. De aankomst van Sovjet-vliegtuigen in Alaska met een Sovjet-missie voor de Ver eenigde Staten, schijnt aan deze aanspo ringen nog bijzonderen nadruk te verlee- nen, daar men hierin een nieuwen stap ter omsingeling van Japan meent te zien. De „Kokoemin Sjimboep”, wier hou ding overeenkomt met die van verschillen de kabinetsleden en daarom belangrijk is. publiceert het bericht, dat de vereeni- gïng tot steun aan de keizerlijke heer schappij (de Japansche eenheidspartij) een energieke campagne op touw zal zetten, in den geest van die van de Oost-Azië- liga. De eischen van deze partij, welke Dinsdag gepubliceerd werden, verlangen zooals bekend, krachtige maatregelen der regeering tegen iedere vreemde in menging in Japan’s Groot-Aziatisch stre ven. De invloedrijke Tohokai-vereeniging heeft den ministerpresident, naar ver luidt. aangemaand, den inhoud zijner bpodschap aap Roosevelt bekend te maken om daarmede de „Engelsch-Amerikaan- sche propaganda tegen Japan, die door deze ononthulde boodschap is ontstaan, te ontzenuwen.” X De tocht van 2 Sovjetvlieg tuigen naar Amerika „Japan Times and Advertiser” t bijzondere aandacht aan den Naar United Press meldt, heeft president Roosevelt definitief de commissie van 5 samengesteld, die zal deelnemen aan de besprekingen omtrent oorlogsleveranties te Moskou. Voorzitter is Harriman en leden generaal Burns, een deskundige van het legerbestuur, generaal Brett, de chef van het vliegcorps van het leger, die thans met een bijzondere opdracht in het naburige Oosten vertoeft, gepensionneerd admiraal Standley en Batt, plaatsvervangend leider van het federale productie-bureau. Deze vijf leden brengen een staf van 14 technische deskundigen mede. Officieel wordt te Londen medegedeeld, meldt S.P.T., dat lord Beaverbrook, de leider van de Engelsche missie naar Moskou zal zijn. De namen van de ove rige leden der delegatie worden later bekend gemaakt. De benoeming van lord Beaverbrook beteekent, dat het pro gramma der conferentie te Moskou zich zal beperken tot de leveringen van oor logsmateriaal. Het feit, dat Harriman, de organisator van de leen- en pachtwet, tot leider der Amerikaansche delegatie werd benoemd, duidde ook hierop. Men acht het echter ook niet uitgeslo ten, dat militaire en strategische punten zullen worden besproken ofschoon men te Londen van oordeel is, dat de Britsche bevelhebbers in het Oosten beter be voegd zijn hierover met de Sovjets te onderhandelen dan Londen zelf. De samenstelling van de Amerikaansche missie duidt er echter op, dat ook mili taire kwesties te Moskou te berde zullen worden gebracht. RUIM 100 VISSCHERS VERMOORD Uit Sjanghai meldt S.P.T.Een bloe dige tragedie heeft zich bij de Tsekiang- schersbooten hebben overvallen en ruim 100 menschen vermoordden. Het bericht van den overval werd bekend, toen gis teravond 20 overlevenden, die zich zwem mend hadden gered, totaal uitgeput op de Kust van het eiland Toengmen werden gevonden. Meer dan honderd van hun familieleden en kameraden zijn onder de messen en pistolen der piraten om het leven gekomen. Volgens de mededeelingen van de geredden bevonden zich 6 vis- schersbooten en 2 groote jonken op weg naar Siangsham, toen de jonken der pira ten aan den horizon opdoken. Zij nader den snel de visschersschepen en omsin gelde hen. Met messen en pistolen be wapend bestormden de roovers de boo ten en dreven de bemanningen op het achterdek samen. Verdediging was niet mogelijk, want niemand van de visschers- vloot was bewapend. De piraten plunder den de visschersvaartuigen en brachten daarna honderd jonge mannen aan boord van een van hun schepen. De oudere mannen en vrouwen werden naar een van de jonken gesleept. De 6 visschers- booten werden in brand gestoken en zon ken snel. Daarna begon op de boot, waar de jongemannen waren samengebracht, een gruwelijke moordpartij. Schoten vie len, messen flikkerden. Vrouwen, onder den indruk van deze moorden, sprongen over boord en verdronken, terwijl de overigen door de roovers werden ge dood, behalve een 20-tal jongelieden, die erin slaagden de kust te bereiken. De autoriteiten hebben het onderzoek terstond ter hand genomen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1