aan Krachtige Duitsche aanvallen het Oostelijke front No. 17972. De Britsche scheepsverliezen twee oorlogsjaren - VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Vrijdag 5 September. 1941. kW 'f Leks veil w Spjutsboté Zinneloos bombardement Laval Marcel Déat en door de Engelschen zware Nieuwe bonnen aan gewezen in De aan Sovjets lijden opnieuw verliezen VERDUISTEREN van 8.20 uur n.m. tot 6.59 uur v.m. Ruim 13 millioen ton tot zinken gebracht |OAl Engeland en de Sovjet-Unie OP uur uur het van >AAI De oorzaken van het dalende vernietigingscijfer Groote Britsche koopvaarder tot zinken gebracht 5 8 s 5 5 5 s s 3 Dertien dooden en talrijke gewonden te Rotterdam Duitsch graan naar Finland Maan: 5 Sept, op 8.09 nam. 6 Sept, onder 7.39 v.m.; op 8.34 uur nam. Nachtdienst dokters: SCkholm fJ De Oekraine herleeft Rijst gereserveerd voor kleine kinderen en zieken BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De Diplo over de gevolgen bondgenootschap Volledige omsingeling van St. Petersburg binnenkort te verwachten O santala COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: (Associated Press-Recla) 5 UTÖ GUL LÓ (Kaart van Pelt) •JisrïKWj. iltiski ESTLAND Vermoedelijk zijn deze cijfers nog niet definitief, daar mogelijk nog slachtoffers onder de puinhoopen bedolven liggen. zieken naar onze doktoren kijken. Maar ook heb ik gezien hoe onze gewonden in een hospitaal op de meest liefdevolle wijze door Oekrainsche meisjes werden verzorgd en toen wij kort geleden een kameraad moesten begraven, waren het Oekrainsche vrouwen en kinderen, die het graf sierden met de mooiste bloemen en die, terwijl wij afscheid van den gevallene namen, met ons om het graf stonden en weenden. vernielende leer op de geheele aarde is. Engeland streeft er thans naar de gevaar lijke these op te stellen, dat de Sovjet unie geneigd zou zijn in het vervolg voor de haar omringende wereld „een goede nabuur” te worden. In zijn benauwdheid heeft Groot-Brittannië krachtige hulp noo- dig en zijn streven gaat derhalve er mee* doogenloos naar uit om de bolsjewistische handlangers in alle richtingen te verster ken. Het is zelfs bereid zich er toe te lee- nen om te dienen tot bacillendrager van het bolsjewisme. In aansluiting op het bonaanwijzings- bericht voor de week van 7 t/m. 13 Sep tember wordt nog medegedeeld, dat de bonnen 3132 en 33 van de boter- en vetkaarten kunnen worden vernietigd. genoemde En ft a /V 8 8 A ft A 1 ft A ft A ft A A ft A A A A A A Het D.N.B. meldt: Bij aanvallen op vij andelijke scheepsdoelen in de Golf van Suez heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van 3 op 4 September het 8000 brt. metende koopvaardijschip „City of Oakland” tot zinken gebracht. Bovendien werd een koopvaarder van 3000 brt. zwaar beschadigd. Ook is een koopvaarder van 5 tot 6000 brt. met succes aangevallen. g Na de plechtigheid, die op 27 Augustus j.l. te Versailles plaats vond ter gelegen heid van het vertrek van het eerste con tingent van het Fransche Vrijwilligers legioen naar het Oostelijke front, werd op Pierre Laval en Marcel Déat door een communist een aanslag gepleegd. De ver- Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Sovjets op 2 en 3 September aan het ge- beele Oostelijke front wederom zware ver liezen aan manschappen, voertuigen en ander oorlogsmateriaal geleden. Een Duit sche divisie maakte bijvoorbeeld bij de gevechten op onoverzichtelijk terrein 1000 Sovjetauto’s van alle mogelijke soorten Naar het Finsche Nieuwsbureau meldt, wordt uit Duitschland aan Finland be halve de tot dusver reeds geleverde hoe veelheden nog 15.000 ton graan zonder verwijl geleverd. Hierdoor krijgt de Fin sche voorziening van broodgraan groo- ten steun. RUS LAND Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Reval en Baltisport (Baltiski), twee belangrijke vloot-steunpunten der Sov jets, gelegen aan de Noord-Estlandsche kust, zijn door de Duitschers ingenomen. De Finnen hebben hun oude grondgebied heroverd en maken zich gereed het schiereiland van Hangö aan te vallen. Hangö (Hanko) is een pachtgebied van de Sovjet-Unie sinds den vorigen Fin- schen oorlog. De stad is op een schier eiland gelegen. In de onmiddellijke om geving heeft de Sovjet-marine verschei dene verdedigingswerken doen aanleggen, die den ingang van de Finsche Golf be- heerschen. Door het verlies vnn de Est- landsche vlootsteunpunten is de beteeke- nis van Hangö sterk verminderd. De eenige korte verbinding, dip de Sovjets nog met Hangö onderhouden, gaat uit van de Estlandsche eilanden Dagö en Osel, die nog in hun bezit zijn. Op het inzetkaartje vindt men deze eilanden bij den naam Estland. De Duitsche marine en het luchtwapen hebben volgens het Weermachtbericht van 4 September, zooals reeds gemeld, in de maand Augustus 537.200 b.r.t. Britsche en in Britschen dienst varende buitenland- sche koopvaardijscheepsruimte vernietigd. Zij beschadigden bovendien een groot aan tal vijandelijke koopvaardijschepen op ernstige wijze. Talrijke andere schepen werden door mijnen tot zinken gebracht of beschadigd. Groot-Brittannië verloor daarmede in de twee oorlogsjaren, aldus het D.N.B.door de Duitsche marine 9.532.700 b.r.t. en door het Duitsche lucht wapen 3.555.583 b.r.t. Bij elkaar dus 13.088.283 b.r.t. eigen of in zijn dienst va rende buitenlandsche koopvaardijscheeps ruimte. De ware verliescijfers zijn echtér nog aanzienlijk hooger, want in het cijfer van 13.088.283 b.r.t. zijn de zeer aanzien lijke verliezen door mijnen alsmede alle vernietigingen, welke niet met stelligheid konden worden geconstateerd, niet inbe grepen. Ook het groote aantal zwaar 'be schadigde schepen, welke voor Het han delsverkeer steeds geruimen tijd zijn uit gevallen, is niet meegerekend en tenslotte ook niet het groot aantal voor goeden prijs verklaarde schepen, welke de Duitsche ma rine naar Duitsche steunpunten heeft ge bracht. Voor de overigen gort inplaats van rijst Voor de week van 7 t/m. 13 September zijn voor brood of gebak de bonnen 344 en 34 van de broodkaart aangewezen, voor vleesch of vleeschwaren 34 vleesch (J rantsoen) en 34 vleeschwaren (1 rant soen), voor kaas 34 kaas, voor melk 34 melk 1 en voor aardappelen 35 reserve (3 k.g.) Van 7 September t/m. 4 October zijn geldig van de bonkaart algemeen: 114: 1 k.g. suiker; 115: 250 gram koffiesurro- gaat; 116: 500 gram jam; 117: 250 gram havermout; 118. 250 gram gort en 119; 100 gram vermicelli of maïzena De ton nen 34, 35, 36 en 37 bloem geven gedu rende dit tijdvak recht op rantsoen bloem, brood of gebak. De bon C rijst geeft recht op het koopen van 250 gram rijst en de bon C havermout op het koo pen van 250 gram havermout. Van 7 t/m. 24 September geven de bonnen 34 en 35 van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter en de bonnen 34 en 35 van de vetkaart eveneens, met reductie. Successen voor de Italiaansche luchtmacht Een speciale correspondent van Stefanl meldt, dat de aanval, in den vorigen nacht door de Italiaansche luchtmacht op de vloot- en luchtbases van Malta onderno men buitengewoon veel resultaat heeft ge had. De aanval duurde in opeenvolgende golven van'10 uur ’s avonds tot 4 30 uur in den ochtend. Duikbommenwerpers troffen een schip van ongeveer 8000 ton, dat begon te zinken. Zware schade werd ook aangericht te La Valetta en de vlieg velden Micabba en Halfar. In weerwil van het hevige afweervüur keerden alle Ita liaansche toestellen op hun bases terug. In het luchtgevecht bij Sidi el Barranl, waar Italiaansche jagers 18 vliegtuigen neerschoten, hebben zij nog een schitte rend succes behaald. Acht tankauto’s wer den in brand geschoten en 20 vliegtuigen en een 40 andere vrachtauto’s meer of min ernstig beschadigd. De bevelhebber der Italiaansche gewapende macht in Noord- Afrika generaal Bastico, heeft de zilve ren medaille toegekend aan den comman dant der jagers, kolonel Bonsano. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Aan een correspondentie van S.S.-Kriegs- berichter dr. D. Tappenbeck van het Oekrainsche front is ’t volgende ontleend: Wij worden hier in de Oekraine niet als vijanden beschouwd, maar als vrienden,, als bevrijders van het Moskovitische juk. dat eerst eeuwen lang onder de Tsaren en later nog veel zwaarder onder het Sovjet regime op het land drukte. Een volk van ruim 30 millioen menschen, dat in alles van de Russen verschilt, krijgt weer hoop op de toekomst. Een land, waarvan de ontwikkeling tot nu toe stel selmatig door zijn overheerschers werd ge remd, en waar hongersnood en bittere ar moede heerschten. is door zijn natuurlijke vruchtbaarheid als het ware voorbestemd om in de nieuwe orde weer de koren schuur van Europa te worden. Wij zijn tal van boerenwoningen bin nengegaan. Met haar daken van strpo en haar witgekalkte muren zien zij er soms niet onaantrekkelijk uit, maar binnen heerscht de grootste armoede: een paar kisten, wat leege blikken en eenige pot ten en pannen op den primitieven haard vormen met een enkel voorwerp, dat als herinnering aan vervlogen, betere tijden bewaard wordt, gewoonlijk het eenige meubilair. Ons armbandhorloge wordt als een. kostbare rariteit bewonderd. Een ding echter ontbreekt in geen enkel Oekrainsch huis: een huisaltaar met de Moeder Gods of een Christusbeeldje. Dit boerenvolk heeft, niettegenstaande alle ge loofsvervolgingen, door de bolsjewisten, taai aan den orthodoxen godsdiensL-vast- gehouden. Een boer haalde zelfs een dikken bijbel te voorschijn, dien hij ergens had verstopt en hij verklaarde op ondubbel zinnige wijze, dat het bezit van zoo’n bij bel in den Sovjetstaat 10 jaar kerker of deportatie naar Siberië kostte. Wat er hier aan Godshuizen over is, doet thans dienst als bioscoop, als arsenaal of als vergader zaal. Inderdaad, wij genieten het volle ver trouwen van deze eenvoudige menschen en zij zien tegen ons op, als dragers van orde en cultuur. Men moet maar eens let ten op de oogen. waarmede gewonden en Zooals te begrijpen is, heeft de ern- stige gebeurtenis, waarvan in bovenstaand J p bericht sprake is, groote opschudding en onrust verwekt onder de bewoners van Rotterdam. In het geheele land trouwens zal deze wijze van optreden van de Brit sche luchtmacht niet nalaten een diepen indruk te maken. Het is toch duidelijk dat bij een dergelijke roekelooze strijdmethode moeilijk valt te gelooven ean het militaire en strategische nut waartegenover staat dat de burgerbevolking in het bezette gebied aan zeer groote gevaren wordt blootge steld, zooals het aanzienlijke aantal slacht offers, thans te Rotterdam gevallen, maar al te duidelijk bewijst. nen gemaakt. De vliegtuigverliezen der Sovjets bedroegen op 1, 2 en 3 September 83, 60 en 86, dus tezamen 229 vliegtuigen. De Duitsche vliegtuigverliezen bedroegen op die dageh slechts 9, 2 en 6, dus teza men 17 machines. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 A ts Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. ó50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 wondingen van de twee Fransche staats lieden waren gelukkig niet levensgevaar lijk. Op de foto: Pierre Laval onmiddel lijk na den aanslag. Hij wordt door vrienden naar zijn auto gebracht. „Hoe langer het bondgenootschap tus schen Engeland en het bolsjewistische Rusland bestaat, des te intensiever zullen ook de banden tusschen beide landen wor den”, zoo schrijft de Deutsche Diploma- tisch-Politische Korrespondenz. Het blad herinnert aan den Britschen wensch tot samenwerking van de Engelsche en de bolsjewistische propaganda, vooral ter be werking van de bezette gebiedén, een wensch, die sindsdien zijn gevolgen ook doet gevoelen in het leven van Engeland zelf, aangezien de Engelsche vakvereeni- gingen op voorstel van den secretaris generaal Citrine besloten hebben een ge- meenschappelijken Britsch - bolsjewisti- schen vakvereenigingsraad op te richten, die beurtelings in Londen en Moskou bij een zal komen. Wie in Engeland niet ac- coord gaat met deze politieke zwenking, wordt thans als „reactionnair” gebrand merkt en moet ten scherpste vervolgd worden, wanneer hij het mocht wagen deze politiek- te dwarsboomen. In ieder geval, aldus de Diplo, is dit de opvat ting van den voorzitter van den Britschen metaalbewerkersbond, Tanner, die scherpe maatregelen eischte tegen een lid van de regeering, dat een ander inzicht had in de Britschrbolsjewistische strij dgemeenschap tegen Duitschland. Dat Engeland, evenals zijn Noordameri- kaansche vriend het ernstig meent met zijn voornemen om het bolsjewisme effec tief te ondersteunen, blijkt niet het minst uit de benoeming van prominente persoon lijkheden voor de deelneming aan de Mos- kousche conferentie betreffende de hulp- verleening. Ook echter op het gebied van de buitenlandsche politiek streeft de En gelsche diplomatie er, tezamen met de Amerikaansche, naar vermogen naar om de positie van de Sovjet-Unië in alle, op zichten te bevorderen. Nauwelijks heeft de Britsche politiek voor het bolsjewisme den weg gebaand naar het Noorden van Iran, of zij streeft er alweer naar de moei lijkheden van de Sovjet-Unie in den Fin- schen sector uit te sohakelen. In allen ernst gelooven Engeland en andere bolsje wistenvrienden Finland er toe te kunnen brengen den strijd tegen de macht van de wereldrevolutie op te geven om zich te vreden te stellen met hetgeen tot dusver bereikt is, teneinde aan den eenen kant de verbinding met de Sovjet-Unie in het Noorden (Moermansk) duurzaam te verze keren. aan den and’eren kant echter de positie van St. Petersburg, dat den rug vrij moet houden en alleen nog het front tegen het Duitsche leger zou moeten be zetten, in krachtige mate te verlichten. Overigens zou, wanneer Finland zou af zien van verdere bestrijding van het bols jewisme, dit de geheele moreele positie van Moskou in bijzondere mate rehabili- teeren. Ieder, maar vooral hij die den strijd van het bolsjewisme kent, aldus de Diplo tenslotte, weet dat er hoogstens een tijdelijke wapenstilstand maar nooit vrede met de macht der communistische wereld revolutie bestaat, welker hoogste doel nu eenmaal het doorzetten van haar cultuur- In bevoegde Duitsche kringen verzeker de men gisteren, dat de ten Oosten van St. Petersburg opereerende Duitsche troe pen thans betrekkelijk dicht bij het Lado- gameer staan, zoodat de volledige omsin geling van deze stad nog slechts een kwestie van korten tijd is, aldus meldt United Press. Over het front aan den Dnjepr verklaar de mén slechts, dat tijdens de gevechten is gebleken, dat de Sovjets groot gebrek aan infanteriewapens hebben, zoodat hun vuurkracht daardoor inboet. Mislukte poging der Sovjets om den Dnjepr over te steken Stoottroepen van de Sovjets hebben Woensdag in de vroege ochtenduren po gingen gedaan om over te steken naar den Westelijken oever yan j Het gelukte aan eenige stoottroepen” om, gedekt door de duisternis en het onover zichtelijke oeverterrein den Westelijken oever te bereiken. Hier werden ze echter zeer snel vernietigd. De overige Sovjet- stoottroepen werden nog op de rivier door het vuur van de infanteriewapens en de granaten der artillerie getroffen en ver nietigd voor zij den Westelijken oever hadden bereikt De mislukte aanval kostte den vijand talrijke dooden en gewonden. Inzameling van oude metalen In de Moskousche radio is een oproep uitgevaardigd voor de inzameling van oud metaal. De inwoners van de Sovjet-Unie moeten zooveel mogelijk afstaan, opdat er vliegtuigen, kanonnen en wapenen van allerlei aard voor het leger kunnen wor den gemaakt. Het oude metaal moet on verwijld worden ingeleverd, opdat het terstond verwerkt kan worden. Deensch schip vergaan Het motorschip Malaya” van 8654 b.r.t., behoorende tot de Deensche Oost- Aziatische Scheepvaartmaatschappij is op een reis in dienst van Engeland verloren gegaan. Ter aanvulling van het Duitsche Weer machtbericht verneemt D.N.B. van mili taire zijde: Tegenover de bijzonder gunstige maanden, wat het tot zinken brengen van Britsche koopvaardijruimte aangaat, van Februari tot Juni, hebben de betrok ken cijfers weliswaar de laatste twee maanden een daling te zien gegeven, maar dat komt volstrekt niet uit een verminderden inzet van duikbooten voort. Veeleer is deze gestadig stijgende. In den Atlantischen Oceaan staan er echter veel minder aanvalsobjecten tegenover dan in de voorafgegane maan den. Een belangrijk deel van de voor Engeland varende schepen moeten tegen woordig aan de voorziening ten bate van de bedrijvigheid over zee vechtende Brit sche troepen worden dienstbaar gemaakt en heeft zich de laatste maanden over een veel grooter gebied uitgestrekt. Voor de Britsche expedities tegen Syrië en Iran werd nieuwe tonnage vereischt, terwijl tevens voor de in Abessinië en Egypte ingezette strijdkrachten toevoer over zee Niet meer geldig na 6 September Niet meer geldig zijn na Zaterdag 6 September de bonnen 33 brood; 33 bloem, 33 vleesch, 33 vleeschwaren, 33 melk 1, 34 reserve (aardappelen), 30, 31, 32 en 33 kaas, 29 en 30 boter, 29 en 30 vet en van de algemeene kaart: 107 (suiker), 108 (koffiesurrogaat), 109 (jam), 110 (rijst: ook b rijst), 111 havermout of gort, ook b havermout) en 112 (vermi celli of maizena). De bonnen 33 eieren blijven geldig t/m. 13 September. Distributie van bloem en grutterswaren De Secretaris-Generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting op het bonaanwij- zingsbericht voor de week van 7 t/m. 13 September nog het volgende bekend. Zooals uit genoemd bericht blijkt, is met ingang van 7 September a.s. het ar tikel bloem enz. inplaats van een week- artikel een vierweeksch-artikel gewor den. In verband hiermede zijn dan ook voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October a.s. vier bonnummers, derhalve acht bonnen van de bonkaart „diversen” aangewezen. Voorts wordt er er geen rijst enz. meer beschikbaar gesteld. Deze blijft uitslui tend gereserveerd voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar en voor degenen, die voor losse rantsoenbonnen met „rijst” in aanmerking komen. Op den bon „c rijst” voor kinderen tot en met 3 jaar is thans geen gruttenmeel (gemengd meel) meer verkrijgbaar, doch in plaats hiervan kan op den bon kindermeel wor den gekocht. Ter vervanging van het rantsoen rijst is de bestaande bon voor 250 gram ha vermout of 250 gram gort vervangen door een bon voor 250 gram havermout en daarnaast een bon voor 250 gram gort. Inplaats van 250 gram havermout of gort na keuze kan men dus thans zoo wel 250 gram havermout als 250 gram gort koopen. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat voortaan op den bon voor havermout naast de gebruikelijke artikelen ook ha- vergort en gruttenmeel verkrijgbaar zijn en op den bon voor gort voortaan ook gortbloem en gruttenmeel. Boter- en vetbonnen, dia vernietigd kunnen worderi Officieel wordt bekend gemaakt: Gistermiddag heeft een Engelsche bom menwerper uit stratosfeerhoogte verschei dene bommen op Rotterdam geworpen. Aangezien een welgericht werpen van bommen van een dergelijke hoogte voor de Engelschen theoretisch en practisch on mogelijk is, kon het bombardement slechts geschieden op een wijze, die uit den aard der zaak zware verliezen onder de bur gerbevolking tengevolge moest hebben. Er werden dan ook talrijke woonhuizen ver nield, resp. min of meer zwaar bescha digd. Voorts zijn door dezen zinneloozen I en militair volkomen nutteloozen aanval, aanzienlijke verliezen onder de Rotter- damsche bevolking ontstaan. Volgens het geen tot dusver is vastgesteld, werden der tien personen gedood, 49 zwaar- en 36 licht gewond. noodig blijft. De bijkans volledige af sluiting van de Middellandsche Zee noopt al deze transporten den veel lan- geren weg om Afrika te nemen, waar voor dientengevolge aanmerkelijk meer scheepsruimte noodig is. Waarschijnlijk moet ook den volgen den tijd een zekere Britsche tonnage den Vereenigde Staten ter beschikking wor den gesteld voor de transporten ten bate der bevoorrading van de in Voor-Azië strijdende troepen over den Stillen Oceaan, daar immers de Vereenigde Sta ten aldoor meer de eigenlijke leveran ciers van de Britsche expeditie krachten zijn geworden. Daar komt bij, dat de Ver. Staten thans allengs hun wapen industrie op gang brengen en dientenge volge een deel van hun grondstoffen niet meer kunnen verzenden. Ook dat doet de scheepsbeweging op den Atlantischen Oceaan dalen, geheel afgescheiden van het feit, dat de Ver. Staten onlangs een niet onbelangrijke tonnage voor de eigen behoeften uit de 'vaart op den Atlanti schen Oceaan hebben moeten nemen. Het is niet uitgesloten, dat gedurende de overzeesche ondernemingen van Groot-Brittannië de cijfers aangaande de door de- Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte schepen ook in de toekomst beneden de hooge cijfers van de eerste maanden van dit jaar blijven. Dat is, gezien de veranderde omstandigheden van vijandelijke zijde, in geen geval een ongunstig teeken voor de bedrijvigheid der duikbooten, die den vijand op de hielen blijven. Tenslotte moet men er rekening mee houden, dat, behalve de vermelde cijfers nog meer verliezen door meer of minder ernstige beschadiging van koopvaarders optreden, die zich wegens de ontbreken de mogelijkheden van dokken en herstel over zeer langen tijd uitstrekken. Vol slagen oncontroleerbaar maar ook zonder twijfel van ingrijpende uitwerking zijn de resultaten van den Duitschen mijnen oorlog geweest, die in het genoemde aantal niet werden begrepen. En dan wordt de ter beschikking staande tonna ge nog in hooge mate ingeperkt door tijdverlies bij het varen in konvooi, even als door moeilijkheden bij het laden en lossen. De aanvulling van de verliezen door aanbouw moet zoowel op de Brit sche als de Amerikaansche werven onbe vredigend worden geacht. Al deze facto ren werken samen om aan elk tot zin ken brengen thans een veel hoogere waarde dan vroeger toe te kennen, ook indien het numeriek, met de vroegere aantallen vergeleken, achterblijft. In elk geval staat vast, dat noch het initiatief, noch de aanvalskracht van de Duitsche wapens in den „slag op den Atlantischen Oceaan” is gezwicht noch in de toekomst zal zwichten. Sovjetauto’s van alle mogelijke buit. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: De Duitsche troepen hebben Woensdag hun aanval in den Noordelijken sector van het Duitsche Oostelijke front met succes voortgezet. In dit gevechtsgebied heeft een Duitsche divisie de bol^ewisten uit goed ingerichte stellingen geworpen. Als gevolg van het taaie verzet leed de vijand zware verliezen aan menschen en materiaal. Het verzet werd overal in vaak hevige gevechten van man tegen man ge broken. Een andere divisie brak over de geheele breedte van haar gevechtsgebied tot de stellingen der Sovjets door. De bolsjewisten werden hier in alle deelen van den sector onder zware verliezen uit hun. stellingen verdreven. Na de’ inneming van Reval hebben de Duitsche troepen in het Estlandsche strijdgebied de streek om Reval gezuiverd van verstrooide Sovjet-soldaten. Afzonder lijk optredende plaatselijke tegenstand werd snel gebroken. Het luchtwapen heeft Woensdag de spoorlijnen van de trajecten Polawa Charkow op verscheidene plaatsen ver broken. Op de spoorlijn KonotopLgow KoerskOrjel werden talrijke troepen transporttreinen getroffen. Op denzelfden dag bestookten Duitsche gevechtsvliegtui gen ook bolsjewistische schepen met bom men. In het zeegebied om Oesel geraakten 2 troepentransportschepen der Sovjets van elk 5000 b.r.t. door voltreffers in brand. In het Zuiden van het Ladogameer werden verscheidene kleine transportsche pen met bommen bestookt. Eenige dezer zonken terstond, terwijl andere brandend bleven liggen. Op het Visschersschier- eiland bestookten Duitsche gevechtsvlieg tuigen barakkenkampen, troepenconcen traties en batterij-stëllingen en veroor zaakten groote verwoestingen. In den centralen sector In gevechten van verscheidene dagen in den centralen sector van het Oostelijke front werd de honderdste Sovjetpantser- divisie door Duitsche troepen ingesloten. Ondanks herhaalde uitbraakpogingen «erd de divisie, van enkele kleine resten aigezien, volkomen vernietigd. Een groot aantal Sovjet-soldaten geraakten in Duit sche gevangenschap. De verliezen der bols jewisten aan gesneuvelden en aan oorlogs tuig zijn nog niet te overzien. De Duitsche troepen maakten talrijke pantserwagens der Sovjets buit. Duitsche pantserstrijd- krachten vernietigden in denzelfden sec tor op 1 en 2 September het grootste deel van de 293e divisie tirailleurs der Sov jets. Deze divisie probeerde den opmarsch der Duitsche pantserstrijdkrachten door een flankaanval tot staan te brengen. Het voornemen van den vijand werd echter tijdig bemerkt. De Duitsche gevechts wagens verrichtten een zwenkende bewe ging en omsingelden de Sovjet-divisie. De bolsjewisten werden vernietigend versla gen en leden zware bloedige verliezen. Bovendien werden 5000 gevangenen ge maakt en groote hoeveelheden oorlogstuig, der Sovjets buitgemaakt, waaronder 37 stukken geschut, talrijke pantserwagens, voertuigen, machinegeweren en infante riewapens. Op 3 September ontstonden er eveneens in het centrale deel van het Oostelijke front op verscheidene plaatsen nieuwe hevige gevechten, in welker ver loop de bolsjewisten weer tevergeefs sterke formaties pantsertroepen gebruik ten. In samenwerking tusschen alle wa pens wezen de Duitsche troepen alle aan- valspogingen onder zware verliezen voor de Sovjets van de hand In deze gevech ten werden hier in totaal 95 pantserwa gens, waaronder wagens van 52 ton, ver nietigd resp. buitgemaakt. In den sector van een enkele Duitsche divisie verloren de Sovjets alleen 62 pantserwagens. Het gebied, dat de Duitsche troepen in den centralen sector van het Oostelijke front hebben bezet, werd gezuiverd van ver spreide Sovjetstrijdkrachten. Tijdens deze zuivering werden in totaal 1100 gevange- KAGR. Rilaks. Vattlaks LAPÊOHJA Helsinki Bredvik* Taotctom T FINLAND Vjborg

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1