IAAGSCIIE COURANT BEKENDMAKING I BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN STADSNIEUWS HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Vrijdag 5 September 1941. I DUITSCHLAND SNIJDT VOOR EUROfA MODESCHOUW DERDE BLAD voor De Jaarbeurs te Utrecht Departementale inzendingen Bezoek van Mussert aan Berlijn De Nederlandsche Volks dienst I I 22 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Nederlanders naar het Lange- marck-Studium Algemeene vergadering der Ned. Heidemaatschappij Kostelooze vooropleiding de universiteit HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT A- J. M. A. RIDDER v. d. DOES DE BIJE f -I: 5 V 5 i i Gedenkteeken van dr. H. J. Lovink te Arnhem onthuld De slag is gestreden s De stad ligt onder zwaar artillerie-vuur a A A A A A fin A A A Schoenen zonder bon en duur De insluiting van St Petersburg vordert De slag is gestreden GEVAARLIJK. SPEELGOED I dat DIEFSTAL VAN GAS L. MARSCH VAN HET WACHTBATALJON VAN HET LUCHTWAPEN No. 17972 sprake is van menschlievenden ar beid. dan is het wel hier. Zij, die onder de witte vlag met hét Roode jewisme. De besprekingen leidden tot vol ledige overeenstemming. Hier ter stede is in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer A. J. M. A. Ridder v. d. Does de Bije, oud-hoofd- inspecteur van de Scheepvaart in Ned.- Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis vindt Maandag a.s. om kwart voor drie op Nieuw Eik en Duinen plaats. JUBILEUM IN DE BEDRIJFSGEMEEN- SCHAP GAZAN e gevechtsvliegtuigen op vijande- EEN PERUVIAANSCHE ZUIL-CACTUS BLOEIT IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Hedenmorgen heeft de palmenkas in den Haagschen Dierentuin een Peru- viaansche Zuil-cactus (Cereus peruvia- nus) gebloeid. Deze cactus zal morgen in de ochtenduren wederom bloeien. i De personen, die zich moeten aanmelden, moeten legitimatiepapieren en twee pasfoto’s van 37 bij 52mm., genomen in burgerkleeding zonder hoöfd- bedekking-medebrengen. Degenen, die een bril dragen, moeten het recept voor de bril medebrengen. Joden moeten niet verschijnen. 3 Dengenen, die zich moeten aanmelden, wordt het reisgeld derde klasse bij de aanmelding terugbetaald tegen vertoon van het reisbiljet In geval van afwezigheid van langer dan 8 uur uit hun woonplaats ontvangen zij verder g een vergoeding voor vertering. 4/ V V v v v V V V Hoe gevaarlijk het is, gebruikte scheer mesjes op straat te werpen, is gistermid dag gebleken. Twee 3-jarige kinderen had den een mesje gevonden en waren er me de gaan spelen, tengevolge waarvan een der kleuters snijwonden aan het gezichtje bekwam. Aan het Juliena-kinderzieken- huis is de kleine verbonden en kon daar na naar huis worden gebracht. lijke schepen ondernomen, werd een koopvaarder van 8300 toh tol zinken gebracht terwijl een twee de groot vrachtschip ïn brand ge- faakte. J Pogingen van eenige Sovjet- vliegtuigen, om in den afgeloopen nacht aanvallen te doen op Noord- Oost-Duitschland en Berlijn, had- Morgen zal de wethouder van Sociale Zaken verhinderd zijn spreekuur te houden. Terzake van heling van rij wielbanden is aangehouden, de 52-jarige schillenboer v. d. H. DE 100.000ste BADER BIJ MIJ. ZEE BAD EN DE 300.000ste IN HET ZUIDERPARKZWEMBAD Gistermiddag heeft Mij. Zeebad haar 100.000-sten bader geboekt. Ondanks het slechte weer heeft het badbedrijf dus niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Ook het Volkszeebad verheugt zich in een vrij druk bezoek. Tot heden zijn er ongeveer 117.000 bezoekers geweest. Het record heeft echter ]het Zuiderparkzwem- bacj. Daar meldde zich-namelijk gisteren de 300.000-ste bezoekster aan, een zes jarig meisje. V V V s V V V Alle mannelijke Rijksduitschers, tlie geboren zijn in de jaren 1910 tot en V V V V V *4SMrai ■MHHMMMMiBnranwnBBval! Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal morgen op zijn te houden marsch de volgende route volgenNieuwe Haven, Z.O.-Binnensingel, Spui, Kalver markt, Fjuweelen Burgwal, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug. Lange Poten. Plein (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van De fensie), Binnenhof, Buitenhof, Graven straat. Groenmarkt, Groote Halstraat, Kerkplein. Westeinde, Assendelftstraat, naar de Varkenmarkt. De heer Woudenberg spreekt voor „Vreugde en Arbeid” De persdienst van het N.V.V., afdeeling Vreugde en Arbeid” deelt mede, dat op de reeds eerder aangekondigde operette- yoorstelling op Zaterdag 6 September a.s. in den niéuw gebouwden stadsschouwburg te Utrecht, welke voorstelling de eerste i^ van het tweede winterseizoen van het ontspanningswerk van „Vreugde cn Ar beid”. de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een kort inleidend woord zal spreken. groeiplaats-eischen bevredigd zien. Deze levensgemeenschap moet de bodemverbe- tering voortzetten en zoo hoog mogelijk opvoeren. Spr. ging nader op deze grondbeginse len in. INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEES TER VAN GOUDA Gistermorgen is in een bijeenkomst van het college van wethouders en hoofden van gemeentediensten en bedrijven, poli tie en secretarie, waarin mede aanwezig waren de burgemeesters van Delft, Maas sluis, Reeuwijk en Waddinxveen. de heer E. A. A. Liera als burgemeester van Gou da geïnstalleerd. Na de insta 11a tierede van wethouder mr. H. P. C. de Witt Wijnen, zeide burge meester Liera het op prijs te stellen, dat de tegenwoordige wethouders, wier mede werking hij voorloopig niet kan ontberen, deze ten volle hebben toegezegd. Spr. zal gaarne de hand tot samenwerking reiken aan allen, ongeacht hun politieke over tuiging, geloof of leeftijd, die bereid zijh positief mede te werken om het algemeen belang, met achterstelling van het per soonlijk en het 'groepsbelang, te dienen. Voor hen zal de samenwerking met spr. op geen moeilijkheden stuiten. Behalve de reeds genoemde burgemees ters werd de installatie ook bijgewoond door den gemachtigde van den leider van de N.S.B., J. W. baron van Haersolte van Haerst Door ambtenaren van het Gasbedrijf is geconstateerd, dat een inwoner van Scheveningen, gas buiten den meter om betrok. Door den Justitieelen dienst B van de politie, die in de zaak gemengd werd, is tegen den bewoner van het per ceel proces-verbaal opgemaakt. De be trokkene zal strafrechterlijk worden ver volgd. Het centraal distributiekantoor Het centraal distributiekantoor komt ditmaal royaal voor den dag met een stand waarin met een aantal machines, een zoo genaamde hollerith set, voor de bezoekers gedemonteerd zal worden, hoe de mecha nische administratie der toewijzingen ge schiedt Hierdoor krijgt men een goeden indruk van het tempo waarin, met behulp van Hedenmiddag is in „RoyaJ” te Arnhem de 53ste algemeene vergadering begon nen van de Nederlandsche Heide-maat- schappij. In zijn openingsrede, wees de voorzit ter. mr. J. C. A. M. van de Mortel uit Tilburg, er op, dat in het afgeloopen jaar zeer zware eischen aan de organisatie van jet werk gesteld zijn. Tot nu toe aldus spr, zijn we echter gelukkig al deze moeilijkheden te boven gekomen. De Ned. Heidemij. heeft in het afgeloopen jaar, ook behalve door daadwerkelijk ingrijpen op velerlei wijze mede kunnen werken aan het verrichten van voor land- en boschbouw belangrijke onderzoekingen. Het ledental is na een aanvankelijke daling weer stijgende. De hoofdafdeelingen zoetwatervisscherij fruitteelt en ruilverkaveling ontwikkelden »n groote activiteit. 'Een gelukkige omstandigheid is, aan de Ned. Heidemij. de gelegenheid wordt geboden, mede door de centrale cultuurtechnische commissie en het Bureau Ontruiming, vele gronden in herontgin- ning te nemen en andere te verbeteren, hetgeen een grootere productie ten goede komt. Het geheel van deze werken wordt gezien in het raam van het nationale plan, waardoor wc niet alleen .zekerheid heb ben, een vruchtbaren bodem te verkrij gen, maar ook een aan natuurschoon rijk Nederland. Verslag der directie !r. C. Staf, plaatsverv. president-direc- teur der Heidemij. gaf vervolgens eenige aanvullingen op het jaarverslag van de directie. Nu de invoer stil ligt, komt weer elms te meer het groote belang, dat ons land heeft bij het Nederlandsche bosch als productiebron van hout tot uitdrukking. Daarom is het noodig thans reeds over te gaan tot herbebossching. Sprekende over de moeilijkheden bij de ontginning van gronden, wees ir. C. Staf op de schaarschte aan kunstmeststoffen. Hierdoor komt de mogelijkheid gebruik te maken van natuurlijke hulpmiddelen en van afvalstoffen weer sterk op den voorgrond. De directie van den landbouw heeft de medewerking der Heidemij. ge vraagd om het dienstbaar maken van af valstoffen voor den landbouw te helpen bevorderen. Behalve het verwerken van ’t huis- en straatvuil verdient ook het gebruik van afvalwater de aandacht. De Heidemij. heeft op verschillende plaatsen werken kunnen uitvoeren, waardoor het afvalwa ter gebruikt kon worden tot het verkrij gen van zeer veel hoogere opbrengsten van den grond. Tenslotte wees spr. op de wijziging in de arbeidsvoorwaarden in de werkverrui ming. Ongetwijfeld zal dit er toe leiden, dat een grooter aantal arbeidskrachten beschikbaar zal komen, voor het vele werk, dat er nog te doen valt om onzen bodem tot grooter productiviteit te wek ten. Hooge boete opgelegd Een schoenwinkelier te Ede, B, ten. H., Verkocht van Juni 1940 tot Mei 1941 re gelmatig schoenen zonder bon en tegen hoogen prijs; Hij was daartoe in staat, °mdat hij indertijd bij het opgeven van j-ijn voorraad aan het Rijksbureau voor huiden en leder de in zijn zaak aanwe- ?ige verouderde modellen niet had opge. geven, die nu tegen hooge prijzen de deur hit gingen. Bovendien kocht hij ook regel matig schoenen zonder daarbij de ver- eischte bonnen af te geven. Al deze koo. Pen eh verknopen hield hij angstvallig "Uiten zijn boekhouding, zoodat het niet ■hogelijk was, de door hem ten onrechte Verkregen winst nauwkeurig vast te stel len. Daar er echter eenige honderdeh pa len tegen aanmerkelijk verhoogde prijzen ■varen verhandeld, is deze winst uiteraard aanzienlijk geweest. De inspecteur voor de Prijsbehecrsching te Arnhem, die hier, ■hede rekening hield, veroordeelde ten H. degens overtreding van de prijzenbe- Khikking 1940 no. 1 tot ƒ,1750 boete. 7 R»»>»»>»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»>* g A 2 A 2 2 ft A De nieuwe wintermode In de eerste week van de maand Octo ber wordt hier te lande in eèn reeks van steden door het „Haus der Mode” te Wee nen on de „Berliner Modellen G.M.B.H, te Berlijn, op dezelfde wijze als de voor. jaarsschouw, thans een wintermodeschouw georganiseerd. Deze zal plaats vinden te den Haag, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Eindhoven, Tilburg, Enschede en Gronin gen. Referaten. Herbebossching Na afhandeling van enkele huishoude lijke zoleen sprak de heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening te den Haag over net grondwater in de omgeving van Nijmegen. Hierna sprak de heer P. J. Drost, hout vester der N.H.M., over herbebossching. In het jaar 1940 is de binnenlandsehe* houtvoorraad geducht aangesproken, dit geldt in de eerste plaats de populieren, en verder den groven den, eik en beuk. Ook in 1941 is door de oorlogsomstandigheden de behoefte aan hout eerder nog vergroot. Zoo staat menig boschbezitter thans voor het vraagstuk der herbebossching. Hoofddoel moet zijn een zoo goed moge lijk fundament te leggen. Prof. Jager Ger lings spreekt van het zoo mogelijk schep pen en in een standhouden van een werk- zamen grond. Op den aldus verkregen bo dem kan een bosch als levensgemeenschap worden gevestigd, waarin bodemverple- gende hulphoutsoorten en hoofd houtsoor ten naast elkaar opgroeien en ook meer Op Woensdag 3 September is mej. Wiet- haar, die het feit herdacht, dat zij vóór 35 jaren in dienst trad van de firma Ga zan, confectiefabriek, alhier, gehuldigd. Zij werd op hartelijke en waardeerende wijze toegesproken door de heeren van der Berg en Zadelhoff van de bedrijfsleiding, die bloemen en geschenken, waaronder het gebruikelijke onder couvert, aanboden en voorts door verschillende collega’s en den heer M. H. v. d. Hoeven namens het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigin- genj Tehuis voor oude dames Naar wij vernemen, is de Nederland sche Volksdienst eigenaar geworden van een buitenverblijf in Dieren, dat is inge- richt voor huisvesting van ongeveer vijf- en-twintig oude dames. Het ligt in hét voornemen er dames op te nemen, die in een mooie, rustige omgeving haar levens avond willen doorbrengen. De inrichting zal wellicht deze maand nog in gebruik worden genomen. moderne machines, het verbruik aan dis- tributiegoederen en de voorraad waarde- materiaal voor het geheele land wordt bijgehouden en 60.000 toewijzingen voor 15.000 instellingen als ziekenhuizen, ho tels, e.d. centraal worden behandeld. Bij het binnentreden komt men eerst in een expositieruimte, waarin door mid del van woord en beeld een indruk wordt gegeven van de voorbereiding en ontwik keling van het huidige distributiestelsel, waarbij terloops een vergelijking wordt gemaakt met de distributie in de periode 1914—1918. Tegenover de hollerith machines bevindt zich een bijzondere attractie: een wand met verschillende loketten als op een dis tributiekantoor. Het aardige is, dat het publiek hier als het ware met Zichzelf ge1- bezoeker moet zich op de plaats van den loket- ambtenaar denken. Achter de loketten ziet hij een aantal „typische” distributieklaiï- ten, die vragen stellen, gewone en ont stellende vragen, zooals die dagelijks aan de distributiekantoren in groote verschei denheid worden gesteld. De bedoeling is. den jaarbeursbezoekers duidelijk te maken, wat de practische moeilijkheden zijn, waar de ambtenaren voor gesteld worden en aan te toonen, hoe het publiek een vlotten gang van zaken kan bevorderen. stellingen. 1 hebben in overhaaste vlucht bet veld moeten ruimen. Wat zal er van hen worden Doéh zie, daar komen reeds de Roode Kruis-sol- daten van him tegenstanders Liefdevol wordt de 'gewonde vijand van straks opgenomen, op draagbaar t S verbandplaa™ linie gebracht. A A A A A g Kruis werken, kennen geen vriend en geen vijand. Zij kennen slechts den mensch, die in nood ver keert Aan het Oostfront is voor ons Nederlanders een taak weggelegd. Aan het Oostfront zal straks een Nederlandsche ambulance arbei den. Aan het Oostfront zal Neder land bewijzen, dat het nog steeds het kleine land is, tot groote daden in staat. Nederlanders, u moet me dewerken aan de totstandkoming van deze ambulance Stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage ;«<«G met 1913, moeten zich voor keuring, en de dienstplichtigen, geboren in de jaren 1914 tot en met 1923, die tój de voorjaarskeuring 1941 nog niet ver- g ^chenen zijn, voor inschrijving en keuring melden bij de volgende instanties: a) Uit de provincie? Zuid-Holland en Zeeland bij de Wehrmachtkomman- dantur Den Haag, Lange Voorhout 38, op 24.9 des voormiddags 8.30 uur de letters AP op 25.9 des voormiddags 8.30 uur de letters QZ. b) Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehrmachtkommandantur Amsterdam, -Museumplein,- op 26.9 des voormiddag^ 8.30 uur de letters AP op 27.Ö des voormiddags 8.30 uur de letters QZ. c) Uit de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel bij de Wehrmachtkommandantur Zwolle, Westerstraat 5, op 29,9 des voormiddags 8.30 uur de letters AP op 30.9 des voormiddags 8.30 uur de letters QZ. d) zUit de provincies Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant bij de: Orts- kommandantur ’s-Hertogenbosch, Julianaplein 2, op 2.10 des voormiddags 8.30 de letters AG op 3.10 des voormiddags 8.30 uur de letters HO op 4.10 des voormiddags 8.30 uur de letters PT op 6.10 des voormiddags 8.30 uur de letters UZ. e) Uit de provincie Limburg bij de Wehrmachtskommandantur Maas tricht, Vrijthof 46, op 8.10 des voormiddags 8.30 uur de letters AD op 9.10 des voormiddags 8.30 uur de letters EH op 10.10 des voormiddags 8.30 uur de letters IM op 11.10 des voormiddags 8.30 uur de letters NQ op 12.10 des voormiddags 8.30 uur de letters R—T op 13.10 des voormiddags 8.30 uur de letters UW op 14.10 des voormiddags 8.30 uur de letters X—Z. 2 De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, De commissaris-generaal voor openbare veiligheid, R AU TER, S. S.-Gruppenführer ea 5 ^luitenant-generaal der politie. ■Si»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»;; A s s A A A A A a' A A A A A A A A A A A A A A A A A J A A A A A A ft A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A ft A A A A A ft A A A A A S A A A A ft A ft A ft ft A Bij beschikking van den waarn. secr.- generaal van het departement van Sdciale. Zaken is aan Th. K. de Rochefort eervol ontslag verleend als commies bij het departement van Sociale Zaken. In wilde wanorde zijn de Sovjet- troepen gevlucht met achterlating van vele honderden dooden en ge wonden. Gewonden Daar liggen zij, kermend van pijn K tusschen de brokstukken van hun ft in elkaar geschoten bunkers en stellingen. De eigen kameraden A A ft A A A A A A A ft A A f. ft A A o Cl wtt C-C.1 uiw.cic «xon. vc. ft vervullen zijn dan te arbeiden in X een ambulance Want als er ooit V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V ROME, 5 September (Stefani). Het 458ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Italiaansche afdeelingen jagers heb ben bij -(operaties boven Malta en de Straari van F dlië met haar bekende dapperheid in een reeks zware gevech ten den strijd aangebonden met 'aan zienlijke afdeelingen vijandelijke jagers. Zij hebben 22 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en talrijke andere door machinegeweervuur beschadigd. Drie Italiaansche vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Vele ande ren keerden beschadigd en met gewon den aan boord terug. Bij deze gevech ten hebben zich bijzonder onderschei den de kolonel Carlo Romagnoli, die aan het hoofd van zijn eigen afdeeling heldhaftig streed en vermist wordt, majoor Francesco Beccaria, kapitein Valentino Festa en kapitein Franco Luechino. In den afgeloopen nacht is het vlieg veld Miccabba op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Vij andelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op het gebied van Catania, ter wijl 4 bommenwerpers Cotrone aanvie len. De schade is gering. De luchtaf weer te Cotrone heeft 2 Bristol-Blen- heims neergeschoten, een daarvan viel in de haven. Uit het wrak heeft men de lijken van 3 leden der bemanning ge borgen. i In Noord-Afrika, aan het front van Tobroek, zijn aanvalspogingen van Brit- sche afdeelingen verijdeld door onze troepen, die door pantserwagens en artillerievuur gesteund werdeij. Duit sche en Italiaansche vliegtuigen hebben installaties en versterkingen te Mcrsa Matroeh gebombardeerd, alsmede vijan delijke autocolonnes bij Dzjarabóeb. In Oost-Afrika hebben vijandelijke luchtaanvallen op Wolsjefit alleen onder de inheemsche bevolking eenige verlie zen veroorzaakt. Onze afdeelingen over rompelden in den sector Koelkwabert vijandelijke detachementen, verstrooi den haar cn brachten haar verliezen toe. De vijand liet wapenen en met levensmiddelen beladen lastdieren in onze handen achter a VAN SCHIP GEVALLEN EN GEWOND Door den Geneeskundigen Dienst is gis termiddag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht de 23-jarige mej. E. v. de H. die van ’n vrachtschip, dat aan den Zuidoost-Buitensingel zou worden ge meerd, was gevallen. Door den schok van het schip tegen den walkant, was mej. v. d. H. overboord geslagen. Zij had inwendige kneuzingen en een schouder fractuur bekomen. BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve ningen werden gisteren 1384 baden geno men, in het Volkszeebad 1484. in dat te Kijkduin. 308 cn in het zwembad in het Zuiderpark 2050. De temperatuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 65 gr. en van dat in het Zuiderpark 66 gr. F. Onthulling monument dr. H. J. Lovink Nadat de voorzitter dit gedeelte der al- gemeene vergadering gesloten had, bega ven d» deelnemers zich naar den Apel- döornschen weg, waar de onthulling ge schiedde van het monument, gewijd aan nagedachtenis van dr. H. J. Lovink, in leven directeur der Ned. Heide-Mij., dat geplaatst is in het plantsoen, voor het gebouw <jer Maatschappij. De voorzitter, mr. J. van de Mortel, sprak een begroetingswoord, waarna hij de groote verdiensten van dr. Lovink schetste. Ds. H. W. Lovink, predikant te Sexbie- him en oudste zoon van wijlen dr. Lovink, onthulde het monument met een korte toespraak. Hierna sprak de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, een rede uit. Spreker wees er op, dat de heer Lovink behoort tot de mannen, die de grondslag hebben gelegd voor het onder wijs, dat onzen landbouw sterk en weer baar heeft gemaakt. Tevens heeft hij zich gewijd aan de landbouwkundige ontwik keling van het Rijk buiten Europa. Eenïgen tijd geleden werd melding ge maakt van het Langemarck-Studium, een opleidingsinstituut, georganiseerd door de Deutsche Reichsstudentenführung, dat in een 10-tal der grootste Duitsche steden haar internaten heeft. Het Langernarck-studium, gelijk de ver zamelnaam luidt, heeft de bedoeling’ om jongelui uit den arbeidersstand, die volle dig lager onderwijs hebben genoten en hetzij reeds practisch werkzaam zijn in eenig vak, hetzij een vakopleiding .genie ten, in de gelegenheid te stellen een mid delbare studie te volgen ter voorbereiding van hun universitaire vorming. In de heden gehouden persconferentie heeft de heer Stjal, vertegenwoordiger van het instituut in ons land, ee’nige na dere mededeelingen over het Langemgrck- Studium gedaan, zulks in verbaftd met het feit, dat van nu af ook voor Nederland sche jongelui de gelegenheid openstaat om van deze studiemogelijkheid te profi- teeren. Ongeveer 8 jaar geleden ontstond deze nieuwe opleidingsschool uit de werkzaam heid van een aantal studenten, die daar voor geschikte jongens in opleiding na men om hen geschikt te maken voor toe lating aan de universiteit Het Langemarck-Studium was in staat dit systeem op breede basis te plaatsen en een aantal internaten te openen, waar aan in den loop der jaren geleidelijk uit breiding werd gegeven, zoowel in aantal als omvang. Niet iedere Duitsche jongen en dus evenmin elke Nederlandsche jongeman wordt echter toegelaten. In de eerste» plaats wordt op hun eigenschappen, van karakter en hoofd gelet. Zij moeten ,van den leeftijd tusschen 1724 jaar ziin, de lagere school geheel doorloopen hebben en reeds een vak uitoefenen of een vakoplei ding genieten. Zij moeten voorts onge huwd zijn. Het beroep, dat zij zich voor de toe komst wenschen, moet zooveel mogdlijk in de lijn van het tot dusver uitgeoefende be roep of de opleiding liggen. Er moet dus een zekere aansluiting bestaan. Zoo kan een timmermansleerling bijv, een oplei ding tot architect ontvangen. Voor een be roep als dat van leeraar vervalt deze eisch natuurlijk, omdat een vooropleiding hier bij niet mogelijk is. De candidaten voor het Langemarck- Studium worden geschift naar hun aanleg, karakter, lichamelijken toestand en af stamming. Op het karakter wordt hierbij de nadruk gelegd. Op dit laatste punt leg de de heer Staal sterk den nadruk. Men. heeft te doen met een massa ruw materiaal, waaruit na nauwkeurige schif ting de beste elementen zijn gekozen. Die selectie legt een groote verantwoordelijk heid op de leiding van het instituut, voor-- al jegens de volksgemeenschap, in wier dienst straks de mannen, die hier zijn ge vormd en daarna hun studie aan de hoo- geschool voltooiden, zullen worden ge steld. De jongelui op hun. beurt zullen zich hun opdracht sterk bewust moeten zijn, hetgeen van hen tevens opofferingsgezind heid en moed vordert. De beoordeeling der candidaten is veelzijdig. Het komt niet in de eerste plaats aan op begaafdheid, al moeten de candidaten in hun ontwikkeling boven de middenmaat uitsteken. In dit opzicht onderscheidt zich de kos telooze opleiding van het Langemarck- Studium van het systeem van beurzen e.d, in Nederland, waarbij de beoordeeling in hoofdzaak geschiedt naar de intellectueele begaafdheden. Daarbij gaat het niet om de keuze van jongelui, die later hun post zóó zullen bezetten, dat de gemeenschap er de grootste voordeelen van geniet. Dit verschijnsel heeft haar gevolgen reeds al gemeen getoond. De internaten van het Langemarck-Stu dium geven niet alleen een middelbare op leiding, maar ook een opvoeding tot de taak, die later wacht. Studie, sport en karaktervorming wisselen elkaar hier af. Orde en tucht zijn er geen doode begrip pen en de kameraadschap behoort er tot dé beste uitingen in de studiegemeenschap. De normale opleidingsduur is 2 jaren. Voor de Nederlandsche jongelui is daaraan een half jaar toegevoegd, teneinde vooraf voldoende thuis te geraken in de Duitsche taal. Teneinde den band met het ouderlijk huis zooveel mogelijk te behouden, wordt na elk semester van een half jaar een ruime vacantie gegeven. De Nederlandsche jongens zullen voorts, na tjpn vooroplei ding in het Studium (Hannover) te hebben genoten, en op een Duitsche universiteit te zijn geplaatst, deze studie kunnen vol tooien aan een Nederlandsche hoogeschool. Aan de opleiding in het Studium en aan de hoogere studie zijn, als gezegd, geen kosten verbonden. Evenmin zijn de leer lingen verplicht na hun studie bepaalde opdrachten uit te voeren of hun beroep in een aan te wijzen plaats uit te oefenen. De jongelui zullen, indien zij niet ge schikt worden bevonden, toch nog steun genieten, hetzij in een vakopleiding, hetzij op andere wijze. Voor verdere inlichtingen, prospect! en aanmeldingsformulieren, gelieve men zich tot het Langemarck-Studium, Waatedor- perweg 12, alhier, te wenden. Voor de Prol Jongerengroep en de vereeniging „Prot. Scheveningen” zal ds. D. van Heyst, Ned. Herv. predi kant te Tienhoven, Donderdag 11 Sept, a.s. in het wijkgebouw ..Rhabor” als spreker optreden met het onderwerp: „Elia te Sarepta Sidonisï, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 September. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Aan het Oostelijke front succes- volle gevechtshandelingen. De in- f sluiting van St. Petersburg vor- S dert. De stad zelf ligt reeds onder het vuur van zware Duitsche ar- I tillerie. Estland is van vijandelijke elementen gezuiverd. In de Engelsche wateren heb- J ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een patrouille- vaartuig en een vrachtschip van 3.000 ton tot zinken gebracht en S een anderen koopvaarder ernstig i getroffen. Andere nachtelijke luchtaanvaJlen waren gericht op havenwerken aan de Oostkust van Schotland en Engeland. De Britsche hichtmacht heeft j gisteren overdag in het Kanaal- gebied zware verliezen geleden. Door jagers en afweergeschut S werden 25 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. I Bij aanvallen in scheervlucht m i' den nacht van 3 op 4 September in de Golf van Suez door Duitsche Nederlanders en de strijd tegen de bolsjewiki De persdienst van de jN. S. B. meldt: Naar wij vernemen, heeft de leider der N. S. B. in gezelschap van den plaats vervangend leider, van Geelkerken, luite- nant-generaal Seyffardt, den commandant der W.A.. mr. Zondervan, heerbanleider Muller Lehning en den adjudant van den leider, heerbanleider mr; dr. Kessler, deze week een kort bezoek gebracht aan Ber lijn, waar belangrijke besprekingen zijn gevoerd met de hoogste autoriteiten der Waffen S.S. over het deelnemen van Ne derlanders aan den strijd tegen het bols- Oost-Duitschland en Berlijn, had- den geen resultaat. Door afweer- J geschut werd een bommenwerper neergeschoten, Het Nederlandsche ambacht De Jaarbeurs te Utrecht zal van 9 tot 19 September duizenden bezoekers een indruk geven van de groote beteekenis van het Nederlandsche ambacht. Onder auspiciën van den Economischen Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is er naar gestreefd een zoo duidelijk mogelijk beeld te geven van de verschil lende ambachten, welke in Nederland be oefend worden en van hun waardevolle plaats in de maatschappij. Hier zal ge toond worden hoe het ambacht op tal- looze levensgebieden van nut en van noode is. De tentoonstelling bestaat uit een cen traal gedeelte, waar het eigenlijke am bacht een plaats vindt en twee vleugels, waarin getoond wordt wat door, over- 'heids- en ander instanties voor het am bacht wordt gedaan. Het centrale ge deelte is te bereiken door een van de vleugels, waar de bezoekers eerst een indruk krijgen van de vraagstukken be treffende opleiding, vestiging, voorlich ting en financiering op het gebied van het ambacht. Wandborden maken duide lijk welke instanties zich met deze vraag stukken bezighouden. In het centrale gedeelte vindt men een overzicht van de groepen van ambachten in hun onder- lingen samenhang, terwijl het grootste deel van deze afdeeling gewijd is aan het ambacht zelf. Enkele, ambachten zijh vertegenwoor digd door ambachtslieden zelf, die men bij hun werk kan gadeslaan t.w. een glasblazer, een pottenbakker en een klompenmaker. Via den tweeden vleugel, waarin we derom verschillende instanties en plaats hebben, verlaat men de tentoonstelling. Bekehde architecten en vaardige ontwer pers maken deze expositie tot een kleu rig tafereel'van Nederland’s nijvere han den in het ambacht. Collectieve inzending Behalve deze inzending organiseert de Economische Voorlichtingsdienst van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een collectieve inzending. In een vorig artikel is een beschrijving gege- yen van de stands, welke door het depar tement van Sociale Zaken worden ver zorgd. Dit tweede artikel beoogt een in druk te geven van de overige departe- mentale inzendingen.' eisdienstellende soorten ^geleidelijk ^hun Op de eerste verdieping zal de Econo mische Voorlichtingsdienst zelf met zeven stands vertegenwoordigd zijn. Op de eco nomische documentatie zal de aandacht worden gevestigd door middel van een wandschildering, welke enkele sprekende voorbeelden van documentatie in beeld brengt. Een twaalftal diapositieven geeft de cyclus van schrijver en lezer aan. De kartotheek is aanwezig, waardoor iedere jaarbeursbezoeker zich op de hoogte kan stellen van de literatuur-documentatie van den Economische?! Voorlichtingsdienst. De Economische Voorlichtingsdienst heeft in den laatsten tijd tal van publicaties in den vorm van advertenties, folders, reclame platen, brochures, enz. het licht doen zien. Al deze publicaties zullen, op een wand gegroepeerd, worden tentoonge steld. De bibliotheek zal door middel van een fotowan-d, die een indruk van de uitge-. breide boekerij geeft, worden uitgebeeld. In dezen wand, is eenige ruimte gespaard, waarin een aantal banden in natura. zal worden geplaatst Een tweede wand zal een geschilderde symbolische voorstelling bevatten van de biblotheek en dé leeszaal. Tegenover deze inzending liggen twee stands, die een indruk willen geven van hetgeen de Economische Voorlichtings dienst in den loop der jaren op buiten- landsche jaarbeurzen heeft verricht. Twee maquettes zullen worden tentoongesteld, aan den wand zullen foto’s van vele jaar beurzen prijken, terwijl de plaatsnamen door een suggestief werkende verlichting naar voren worden gebracht. Op het in formatiebureau zullen tenslotte de taak en de organisatie van den Economischen Voorlichtingsdienst door foto’s en beschil deringen worden uitgebeeld. Op de vierde verdieping, waar men over een totale oppervlakte van 440 vierk. m. de beschikking heeft, zullen de andere de partementale instellingen worden onderge bracht. Het departement van handel, nij verheid .en scheepvaart zal voorts de aan-, dacht vragen voor het centraal instituut voor industrialisatie (civi), de economisch- technologische instituten (eti’s), het cen traal distributiekantoor, het instituut voor brandstoffeneconomie en het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen. ft A A A ft A A A A A A A A A A A A ft A ft A A A straks opgenomen, op hen gelegd en naar de nood- iats vlak achter de vuur- Later, nadat het eerste verband gelegd is, wordt hij verder getransporteerd 1I— Daar ontfermt de ambulance zich over hem Zou er wel een mooiere taak te V V V v v confronteerd wordt, want de V V V V V naar het ft veldhospitaal ver achter het front. A - - V

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9