1IAAGSCHE COURANT DE SCHOLEN BEGONNEN 4 pk*-.. SKIS BINNENLAND IN EN OM DEN HAAG Zaterdag 6 September 1941. 'W j Het Ziekenfondsenbesluit 1 VIERDE BLAD Nederlanders aan het Oostelijk front Zooals mijn neefje Piet het ziet, De Jaarbeurs te Utrecht f Verhooging uitkeering werk- loosheidskassen Sancties op overtreding van wette lijke maatregelen, rakende het economische leven Wachtmeester der W.A. aan verwonding bezweken Ideeënprijsvraag voor den weder opbouw te Rotterdam Maatregelen ter bevordering van den vischstand Zoo ziet een brave knaap het niet! Vischeen welkome aanvulling van onzen maaltijd <Pva cs VH No. 17973 Onmisbaar voor den zakenman, juist in dezen tijd een goed verzorging Plannen voor Hofplein en Blaak Overeenkomstig den wensch van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw een openbare prijsvraag uitgeschreven, welke ten doel heeft stedebouwkundig-architec- tonische ontwerpen te verkrijgen voor de bebouwing van het Hofplein en de Blaak te Rotterdam. Ontwerpen, welke de mo gelijkheid inhouden na uitwerking respec tievelijk na het eventueel aanbrengen van doop de jury voorgestelde wijzigingen als schema en leidraad bü de toekomstige be bouwing te dienen, komen voor bekroning in aanmerking. De jury, waarvan de alge meen gemachtigde voor den wederopbouw voorzitter en lid is, zal bestaan uit de heeren: F. A. Eschauzier,, ir. J. Gratama, H. M. Kraayvanger, A. J. Kropholler, ir. L. S. P. Scheffer, ir. A. van der Steur, ir. P. Verhagen en ir, W. G. Witteveen. Zoo wel voor het Hofplein als voor de Blaak worden drie prijzen uitgeloofd, een eerste prijs ad 6000, een tweede ad f 5000 en een derde ad 3000, terwijl voorts voor elk premiën beschikbaar worden gesteld tot een bedrag ad 3000. Inzending wordt verlangd vóór of op 1 December 1941 12 uur des middags. Het prijsvraagprogram- ma wordt beschikbaar gesteld na aanvraag op een daarvoor .vastgesteld formulier. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de jury, dat gevestigd Is bij het ASRO, Coolsingel 107, Rotterdam. ANONYME GIFTEN VOOR DE NEDER* LANDSCHE AMBULANCE De Nederlandsche Ambulance heeft we derom een aantal anonyme giften ontvan gen. Hieronder volgt de opsomming: T. v. 1 K. voor de gewonde helden 1.25, N.N. 1 den Haag ƒ2.50, Voor vriend en vijand 200, Wed. K. te R. f 10, C. A. van G. te 's-Gravenhage /5.A. F. te H. /2, N.N. te A. /3., Voor de moedigen die Neer- land’s eer hoog houden 100, Een klein steentje voor de overwinning van Europa op duistere elementen 10 N.N te W. ƒ10, S. V. te W. ƒ5, N.N. te R. ƒ2. 5 vroo- lijke Rotterdammers f 29.50, personeel te 1 H. ƒ71, een Nederlander te W. ƒ5, N.N. te ’s-Gravenhagé ƒ2.50, Th. J. A. te ’s-Gra- - venhage 2.50, P. W. te S. 20, N.N te S. 2.50 Alle beetjes helpen 1, P.H.B. f 5., N.N. te H. f IC, J. V. te W. ƒ5. N.S.B.-er te K. 5.—, N N. te B. 2.50, van der L. te ’s-Gravenhage ƒ2.50, van twee oud- verpleegsters 10, pastoor te N. 100 De persdienst van de N.S.B. meldt Nadat op Vrijdag 6 Juni j.l. de wacht meester der W.A., Jac. Janse van ban 1, Vendel 1 te Utrecht, door een onbekend gebleven dader tijdens een marsch door een der drukke straten van Utrecht in den rug werd aangevallen en met een mes steek in zijn hals ernstig werd gewond, is het slachtoffer van dezen laffen moord aanslag thans in den vroegen morgen van 5 September, na tevergeefs operatief in grijpen, aan de bekomen verwonding overleden. J. Janse werd geboren te. Amsterdam op 9 Augustus 1897 en was sedert 6 Sept. 1934 lid van de N. S. B. onder stamboek- nummer 33908. Kort na den oorlog meld de hij zich bij de W.A. en werd op 10 Mei 1941 tot wachtmeester bevorderd. Hij vervulde voorts de taak van huismeester van het bankwartier der W.A. in Utrecht, alwaar hij met zijn vrouw en 3 jonge kin deren woonde. Bij een colportagetocht door Utrecht, welke gevolgd werd door een marsch, volgde wachtmeester Janse met eenige van zijn kameraden in een kleine troep de twee groote groepen der W.A., die vroolijk zingend door Utrecht’s drukste straten trokken. Tot in de buurt van de Kanaalstraat was alles goed gegaan. In de houding van het publiek wees niets op de komende incidenten. Integendeel, de stemming was zeer rustig. In de buurt van de Kanaalstraat veranderde dit even wel en kwam het publiek scheldend toe- gejpopen. De W.A. echter marcheerde rustig verder. De twee vooropgaande groote groepen werden dan ook met rust gelaten, maar het gepeupel zag blijkbaar een betere kans iri het overvallen van het kleine, achteraan komende troepje. Het volk drong op en vóórdat de mannen zich nog bewust waren van het gevaar, waar in zij verkeerden, had iemand met een mes, dat hij tevoren geopend in de hand gereed hield, wachtmeester Janse een diepen steek in den hals toegebracht, om onmiddellijk daarna tusschen de menigte te verdwijnen. De politie, die op eenige meters afstand aanwezig was, is er niét in geslaagd den dader te ontmaskeren. Wachtmeester Janse verloor z§er veel bloed en werd on verwijld opgenomen in het Stads- en Academisch ziekenhuis. Jlieruit werd hij na 8 dagen als genezen ontslagen. De.be handelende geneesheeren hadden evenwel de overtuiging, dat op den duur operatief ingrijpen noodzakelijk zou zijn. Na onder zoek dpor een specialist werd levensge vaar aanwezig geacht en een operatie noodzakelijk verklaard, welke echter zeer riskant zou .zijn. Moedig heeft wacht meester Janse zijn laatste, maar, naar hij wi^t, geringe kans op behoud van zijn leven aangegrepen en zich Dinsdag 2 Sep tember j.l. laten opnemen in het Diaco nessenhuis, alwaar hij Vrijdagmorgen om 9 uur geopereerd werd. Hij heeft het le ven echter niet mogen behouden en is alzoo na 3 maanden alsnog het slachtoffer geworden van een moordaanslag, die in lafheid zijn weerga niet vindt. De begrafenis van den gevallen W.A.- man zal plaats hebben Dinsdagochtend om half 12, op de le Alg. Begraafplaats te Utrecht. Vertrek om half elf uit het W.A.- bankwartier. Beperkingen in het postverkeer met Roemenië grootendeels opgeheven De onlangs aangekondigde beperkingen in het postverkeer met Roemenië zijn grootendeels opgeheven. Men kan thans naar dit land verzenden: gewone en aan- geteekende brieven eh briefkaarten, geïl lustreerde briefkaarten, drukwerken (ook visitekaartjes), monsters, akten, briefpak- jes en postpakketten (zonder aangegeven waarde).' De adressen en de tekst van correspon dentie voor Roemenië mogen uitsluitend in de Roemeensche, Duitsche, Italiaansche en Fransche taal zijn gesteld, connosse- menten ook in de Engelsche taal. Druk werken en monsters mogen de volgens in ternationaal gebruik toegelaten bijvoegin gen en aanduidingen niet bevatten. Alle postzendingen van en voor Roemenië zijn aan censuur onderworpen. De Roemeensche administratie aanvaardt geen aansprake lijkheid wegens verlies, enz. van aange- teekende stukken, postpakketten enz. Duizenden hebben in ons land direct of indirect een bestaan in de visscherij. Wij zijn trotsCh op onze visschersvloot en denken met dankbare herinnering terug aan onze koene voorouders, die op groote schaal het vangen van zeevisch ter hand namen en daarmee de basis schiepen voor onze nationale welvaart. Het merkwaar dige feit doet zich echter voor, dat' de visch in ons land nooit bijzonder popu lair is geweest. Zeker, ieder liet wel eens een Hollandsche nieuwe door zijn keelgat glijden, maar daar bleef het meestal bij. Het echte visdheten was tot een betrek kelijk kleinen kring beperkt. Ongetwijfeld speelde de prijs'daarbij een rol. Thans wordt de visch meer en meer beschouwd als een welkome aanvulling van den maaltijd en de vraag is grooter dan ooit. Niet alleen zeevisch, maar ook zoetwater- visch vindt thans gereeden aftrek. Een ongelukkige omstandigheid is daarbij, dat de vischstand in ons land de laatste ja- ren, door de wisselvalligheden van het weer, is achteruitgegaan. Daarom heeft de overheid een serie maatregelen genomen om den vischstand grooter te maken. Zoo wordt allerwege de kuitrijpe snoek gevangen. De kuit wordt kunstmatig uit gebroed in speciale bakken. Op deze wijze wordt hetx groeiproces aanzienlijk bevor derd. De jonge snoek wordt uitgezet in de Nederlandsche binnenwateren. Er is een verbod uitgevaardigd om met be paald vischgerei (kuil, aalfuik en aalhoek- wand) in het Ijsselmeer te visschen. Op deze wijze wordt voorkomen, dat jonge visch gevangen wordt. In het voorjaar wordt op een speciale vergunning en on der toezicht van inspecteurs van de Vis scherij-inspectie, langs den Afsluitdijk glasaal gevangen. Deze wordt uitgezet in de wateren in de provincies Friesland en Overijsel. Ondermaatsche aal en paling mogen niet worden gevangen. In den Noordoostpolder is dit verbod echter op geheven, omdat deze polder langzaam droogloopt. - Deze ondermaatsche visch mag echter niet voor de consumptie wor den gebruikt, maar moet uitgezet en ver spreid worden in de rivieren en plassen. Voor de schubvisch geldt dezelfde ver bodsbepaling, maar ook voor het vangen van deze visch zijn in bepaalde gevallen uitzonderingsbepalingen in het leven ge roepen. Zij wordt echter alleen uitgezet in Overijsel en Friesland, aangezien het niet mogelijk is deze schubvisch over groote afstanden te vervoeren. Uitbreiding van de mosselteelt De mossel heeft zich den vorigen win ter in een geweldige populariteit mogen verheugen, zij is tot volksvoedsel verhe ven. Iedereen at mosselen en sprak over mosselen. Millioenen mosselen zijn ver orberd. Geen wonder, dat de overheid er toe is overgegaan, de nederige mossel „in den arm te nemen”. Het was de gewoon te, om ieder jaar gedurende eenige weken toestemming te verleenen mosselzaad te verzamelen in de Waddenzee. Dit jaar is de vergunning uitgebreid van het voor bant tal van arbeiders uit andere provin cies. Zij zijn deels gehuisvest in werk kampen, deels ingekwartierd bij particu lieren, deels reizen zij per trein heen en weer. Wij zouden in Brabant nog zeer veel arbeidskrachten te werk kunnen stellen. In totaal zouden thans zeer zeker gezien het aantal objecten, dat thans is goedgekeurd, of in verf^vorderden staat van voorbereiding verkeert vijf tienduizend a twintigduizend arbeiders te werk gesteld kunnen worden. Wan neer de werkloosheid te eeniger tijd on verhoopt sterk mocht stijgen, dan be staat de mogelijkheid, deze stijging bin nen korten tijd op te vangen, indien al thans het vervoer en de huisvesting geen moeilijkheden opleveren. Per 1 Januari 1941 kon aan reeds goedgekeurde en in behandeling zijnde objecten feen bedrag van ongeveer 23 millioen gulden ver- loond worden. Voor niet-cultuur-techni- sche werken bedraagt het loonbedrag slechts millioen gulden. HET VERHANDELEN VAN BONNEN KAN ZWAAR WORDEN GESTRAFT Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van de secretaris- sen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij, van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Justitie be treffende sancties op overtreding van ver schillende wettelijke maatregelen, rakende het economische leven. (Economische Sanctiebesluit 1941). In art. 1 wordt straf baar gesteld met hechtenis van ten hoog ste een jaar en met geldboete van ten hoogste 25.000 of met een van deze straf fen hij, die in strijd handelt met een voorschrift, gesteld bij of krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, de Distributiewet 1939. het Voedselvoorzieningsbesluit en het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 (of bij een op grond van dat besluit uitgevaardigde verordening). Indien men opzettelijk in strijd handelt met deze voor schriften zijn de straffen gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren en geldboete van ten hoogste ƒ100.000 of een van beide. Deze feiten zijn overtredingen, evenals het in strijd handelen met een krachtens art. 15, lid 2 van de Distributiewet 1939 gege ven voorschriftin het laatste geval zijn de maxihiumstraffen hechtenis van twee maanden of geldboete van 300. Onverminderd deze bepalingen wordt hij, die opzettelijk in strijd handelt met een bij of krachtens de Landbouwcrisis wet 1933, het voedselvoorzieningsbesluit of het Organisatiebesluit Voedselvoorzie ning 1941 gesteld verbod tot het slachten van rundvee, varkens, geiten, bokken, schapen, en paarden of tot het verhande len of vervreemden van. vlee^ch of vleeschwaren, afkomstig van in strijd met zoodanig slachtverbod geslacht vee, krach tens artikel 2 gestraft met gevangenisstraf van ten minste zes maanden. Bij het op zettelijk in strijd handelen met de ge noemde wet en verordeningen wat be treft een verbod tot het verhandelen of vervreemden van granen is de minimum- gevangenisstraf drie maanden. Bovendien wordt hij, die opzettelijk in strijd handelt, met ’n verbod (tot ’t verkoo. pen of te koop aanbieden van distributie bescheiden, indien hij weet of ernstige re den heeft om te vermoeden, dat de distri butiebescheiden, welke hij verkoopt of te koop aanbiedt, door misdrijf zijn verkre gen, gestraft met gevangenisstraf van ten minste drie maanden. Deze minimumstraf fen worden met de helft verhoogd, wan neer sprake is van een beroeps- of ge- woontehandeling, of van herhaling binnen twee jaar nadat de laatste veroordeeling wegens, een gelijksoortig feit onherroepe lijk is geworden. In geval van poging worden de minimumstraffen met de helft verminderd. Bij veroordeeling wegens een feit, straf baar gesteld bij artikel 1, kan een reeks bijkomende straffen worden opgelegd, waaronder sluiting of stillegging voor een door den rechter te bepalen termijn van ten hoogste vijf jaren van het bedrijf van den veroordeelde of van het bedrijf, waar in het strafbare feit is begaan, onder aan brenging van een kennisgeving der slui ting en stillegging op de bedrijfsgebou wen. Over al deze misdrijven en overtre dingen oordeelt de economische rechter. Het besluit wijst dan verder de opspo ringsambtenaren aan en somt hun be voegdheden op Voor het overige zie men den tekst van het besluit, dat heden in werking is getreden. Tevens zijn enkele artikelen uit de hier boven genoemde wet ten en besluiten met ingang van heden vervallen. Maximumprijzen gezaagd inlandsch loofhout In de Nederlandsche Staatscourant van 5 September 1941 no. 173 is de wijzigings- beschikking gezaagd inlandsch loofhout no. 1 gepubliceerd, waarin een nadere om schrijving wordt gegeven van het onbe- kantrecht deelhout, dat ten hoogste tot de in de prijzehbeschikking gezaagd inlandsch loofhout no. 1 genoemde maximumprijzen mag worden verkocht HET NATIONAAL-SOCIALISME EN DE ARBEID Ergens in het Zuiden van het land ligt een groot werkobject. Eenige duizenden arbeiders, voor het meerendeel Limbur gers en Brabanders, maar ook Zeeuwen en zelfs Groningers en Friezen, zijn dooi; hun tewerkstelling hier ontrukt aan den geesel der werkloosheid en verdienen in verhouding tot hun prestaties een goed weekloon. De arbeidsdag van gisteren had een bijzonder slot. Eenige uren vroe ger dan gewoonlijk werd het werk neer gelegd. De arbeiders waren uitgenoodigd voor een bijeenkomst om te luisteren naar korte toespraken van den gevol machtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Limburg, den heer Schmidt, van den commissaris van het N.V.V., den heer Woudenberg en van den plaats- vervangenden leider der N.S.B. den heer van Geelkerken. Alle arbeiders hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Zij lagen, zaten en stonden in hun werk- kleeding heel gemoedelijk bij elkaar en luisterden in aandachtige stilte naar het geen de drie sprekers hun met veel overtuiging vertelden over nationaal- socialisme en democratie, arbeiden ka pitalisme, plutocratie en bolsjewisme enz, enz. De bijeenkomst werd hierna gesloten met het gingen van het Limburgscfae volkslied. Samenstelling van den raad van bijstand van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen het eerste uit voeringsbesluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Sociale Za ken ingevolge het Ziekenfondsenbesluit Hierin worden regelen gesteld omtrent den raad van bijstand van den commis saris, belast met het toezicht op de zie kenfondsen. Ingevolge dit besluit zal deze raad bestaan uit vijftien leden, bestaande uit drie groepen van vijf leden. O.m, hebben de geneeskundige en de phar- maceutische hoofdinspectedr van de volksgezondheid in den raad zitting, evenals het hoofd van de afdeeling Arbeidersverzekering van het departe ment van Sociale Zaken of diens plaats vervanger. De ambtsperiode van de leden van den raad van bijstand duurt voor de eerste maal tot en met 31 December 1941, overigens vijf jaren. Dit besluit treedt heden in werking. De eerste makelaar in sleepwerk voor de Rijn- en binnenvaart Gisteren is te Rotterdam d^ heer H. G. J. M. Drabbe, voorzitter van de vereeni- ging van scheepsbevrachters in Nederland en lid van de vereeniging van sleepagen- ten, beëedigd' als makelaar in sleepwerk voor de Rijn- en binnenvaart. De heer Drabbe is de eerste, die deze beëedigde functie vervult Ervaringen van een Unterscharfiihrer In de „Völkische Beobachter” heeft Gunter d’Alquen, Hauptsturtnführer in de Waffen S.S. en hoofdredacteur van het tijdschrift „Das Schwarze Korps” een uit voerig artikel gepubliceerd, over het in zetten van Germaansche vrijwilligers in den strijd tegen het bolsjewisme. Hij wijst er op, dat de harde oefentijd, die hun niet bespaard kan worden, van de vrijwilli gers uit Denemarken, Vlaanderen, Ne derland, en Noorwegen, S.S. mannen heeft gëmaakt, die zich in niets meer van hun Rijksduitsche kameraden onderscheiden. En de gemeenschappelijke strijd, dien zij thans aan het Oostfront voeren, heeft een vasten band van kameraadschap doen ontstaan. De scnrijvei; heeft gesproken met den commandant van een troepenonderdeel der S.S,, dat gedurende zeventien dagen in de voorhoede heeft gevochten. Een derde vah dit onderdeel bestaat uit Ne derlanders, die, naar de commandant ver klaarde, uitstekende mitrailleur- en scherpschutters zijn, die in véle speciale gevallen als Gruppenführer ingezet zijn. De meesten hunner spreken zoo goed Duitsch, dat zij als ordonnans gebruikt kunnen worden. Een Unterscharfiihrer, Karl H. genaamd, plaatsvervangende Kompanietruppführer en aanvoerder van een bijzonderen groep, heeft den schrijver van zijn ervaringen verteld. H., student in de wijsbegeerte en de medicijnen uit Nederland, is 29 jaar oud, en gehuwd. Sedert den zomer van 1940 dient hij bij de Waffen S.S. Zijn opleiding ontving hij bij het S.S. regi ment Westland, te München. Sinds kort draagt hij trots de onder.scheidingsteeke- nen van Unterführer. Zijn groep bestaat uit een Nederlan der en vijf Rijksduitschers, o.w. twee uit de Oostmark, een Volksduitscher uit het vroegere Polen, een Schwabe en een Sudetenduitscher. „Het gaat best, er is een goede kameraadschap, juist kleine verschillen onderstrepen pas de werke lijke gemeenschap”. Dat is de groote les, die Karl H. geleerd heeft in dep strijd tegen den vijand, in het aangezicht van den dood. Hij vertelt, hoe Sch., dfb door velen voor een kleinen, dommen jongen werd gehouden, op een dag, waarop het heet toeging, een machinegeweer over nam. Hij had op die plaats niets te ma ken, maar toen de mitrailleurschutter ge troffen werd, nam hij zijn plaats in. Er lagen reeds vijf gewonden en éêh doode. „Toen zagen wij pas wat er in dien jon gen zat en ik verheugde mij erover, dat mijn Duitsche vrienden dat ook hebben gezien „Het nationaal-socialisme is onze we reld,” zoo verklaarde hij, „de kern van deze Germaansche wereld is Duitschland. Tegen ieder van Duitschlands vijanden hebben wij te strijdert”. Zijn grootste en mooiste oorlogservaring noemde Karl H. de brieven van zijn vrouw. ,,Zij begrijpt waarom wij, ver van Holland hier in ’t Oosten staan, en wanneer ik inderdaad na den oorlog niet naar huis terug zou keeren, kent zij het doel, en dat maakt mij gelukkig”. De schrijver besluit zijn artikel, waar aan wij het bovenstaande ontleenden, aldus „In de stille graven rusten nu velen hunner in het Oosten, grafheuvel naast grafheuvel, zooals zij tezamen schouder aan schouder streden en vielen. Deze ger- maansche gemeenschap, door hen beze geld te verwezenlijken, is de plicht die onze goede kameraden ons hebben nage laten”. Mededeeling van den heer Woudenberg ter gelegenheid van een excursie naar de werkverruiming in Noord-Brabant DE ALGEMEENE VERGADERING DER NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ In het verloop der gistermiddag te Arnhem gehouden algemeene vergadering der Ned. Heidemaatschappij, werden als commissarissen herkozen de heeren mr. S. baron van Heemstra te Arnhem, jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord uit Zeist en mr. dr. W. J. M. Westerwoudt te Overveen. In de vacature ontstaan door het overlijden, van den heer C. I. Korteweg uit Assen, wefd gekozen mr. H. J. Dons te Assen. Het in het plantsoen aan den Apel- doornschen weg te Arnhem, juist voor het hoofdgebouw der N.H.M onthulde gedenkteeken ter nagedachtenis van wijlen dr. H. J. Lovink. bestaat uit een bronzen borstbeeld op een bronzen voet stuk. Op het monument zijn de woor den aahgebracht: dr. H. Lovink 1866-1938. Baanbreker op het gebied van land- en boschbouw’t Op uitnoodiging van den rijksdienst voor de werkverruiming en van het N.V.V. heeft het A.N.P. dezer dagen een bezoek gebracht aan een aantal werk- verruimingsobjecten in de provincie Noord-Brabant. Deze uitermate belang wekkende excursie, waaruit weer zeer duidelijk het niet genoeg te waardeeren werk, dat door de arbeiders, die in de werkverruiming zijn geplaatst, wordt verricht, bleek, was van des te grooter belang, aangezien de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, in een rede wederom zeer belangrijke verbeteringen op het gebied van de so ciale voorzieningen, namelijk de werk loosheidsverzekering, aankondigde. Voor de groote handarbeidersorgani- satie bedragen de uitkeeringen bij werk loosheid gemiddeld 50 a 55 pCt. van het loon, niettegenstaande het werkloosheids besluit 1917 de mogelijkheid opent van uitkeering tot 70 pCt. van het loon. Commissaris Woudenberg nu deelde mede, dat het in de bedoeling ligt per 1 October a.s. de uitkeeringen van de bij het N.V.V. aangesloten werkloozenkassen op te voeren tot 70 pCt. van het loon, met een maximumgrens naar boven, zon der daarbij contributieverhooging in te voeren. Dit laatste, aldus de heer Wou denberg, is mogelijk door de sterk afge nomen werkloosheid. Vervolgens gaf de heer A. Vermeulen, onder wiens leiding de sociaal-economi- sche afdeeling van het N.V.V. reeds zoo vele uitstekende maatregelen op sociaal gebied ^mede heeft voorbereid, een over zicht van het werkloosheidsprobleem. Den volgenden dag heeft ir. A. J. Markvoort, hoofd van de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in Noord-Brabant, een inleidende cause rie gehouden, wa'arin hij het groote be lang van de werkverruiming naar voren bracht. Ontginning van woeste gronden tot bouw- en weiland geeft gelegenheid voor het stichten van nieuwe boerderijen, waaraan in Noord-Brabant groote be hoefte bestaat in verband met de groote gezinnen. Tevens wordt de mogelijkheid geschapen voor uitbreiding van bestaan de landbouwbedrijven. Ook bij ontwate ring, ruilverkaveling en herontginning wordt de bodemproductiviteit aanmerke lijk verhoogd, wat wederom van belang is voor de voedselvoorziening. De pro ductie van herontgonnen land stijgt met 25 tot 50 pCt. Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de ontwateringswerken in het heemraadschap van Mark en Dintel, Waardoor een einde gemaakt zal worden aan den slechten waterstaatkundigen toe stand in de omgeving van Breda, waar eiken winter groote gebieden onder water gezet worden. De verbetering van slechte zandwegen is eveneens van groot be lang voor den landbouw. De aanleg en verbetering van bosschen en de herbe- bossching zijn, vooral in deze tijden, van groot belang voor de houtproductie. Te vens wórdt op deze wijze het natuur schoon gediend door het aanleggen en in stand houden van recreatieoorden voor de stedelijke bevolking. Van de overige cultuurtechnische werken dient nog ge noemd te worden het aanleggen en ver zwaren van dijken, Men kan veilig zeggen, merkte de heer Markvoort op, dat iedereen in Brabant, die kan en wil werken, ook inderdaad bij de werkverruiming geplaatst kan Warden. Ook werken er in Noord-Bra- De Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht opent 9 September 1941 voor de vijf en veertigste maal haar poorten voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Zakenmen- schen uit alle deelen des lands en uit alle groepen der samenleving ontmoeten elkander op de Jaarbeurs te Utrecht, wisselen daar hun ervaringen en inzich ten onder elkander uit Allen hebben ter Jaarbeurs éénzelfde doel: zich te kunnen oriënteeren omtrent de nog bestaande of zich nieuw voordoende mogelijkheden op ’t gebied van den binnen- en buitenland- schen handel. Dit stelt persoonlijk overleg met den producent op geregelde tijden tot een eersten eisch en daarbij tevens: de aan wezigheid van het nog verhandelbare product. Deze factoren zijn onder de huidige tijdsomstandigheden zoo in het oog springend, dat ongetwijfeld alleen reeds daarom tijdens dezen wereldoorlog een Nederlandsche Jaarbeurs in het leven ge- rbepen zou zijn, indien Nederland niet reeds over een vertrouwd, door ervaring gelouterd Jaarbeursinstituut hadde be schikt. De vijf en veertigste Nederlandsche Jaarbeurs met voor de zesde maal een belangrijke Agrarische Afdeeling wordt gehouden van 9 tot en met 18 September 1941 en zal wederom een oppervlakte be slaan, welke het in gebruik nemen der drie permanente jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal en het plein Vredenburg in zijn grootsten omvang noodzakelijk maakt. Hoewel in eenige groepen waarschijn lijk kleine wijzigingen van samenstelling zullen plaats hebben, verband houdende met de veranderingen, die zich in ver schillende branches hebben voorgedaan, kan men er op rekenen, dat alle groepen, welke op vorige najaarsbeurzen present waren, ook nu weder aanwezig zullen zijn, maar bovendien een aantal nieuwe groepen en collectieve inzendingen, zooals de groep Uitgevers, een demonstratie van het Handwerk en de groept Reclame. Van de oude groepen noemen wij de Meubelen, Tapijten en Aanverwante Vak ken, de Radiogroep, de groep Huishoude lijke en Luxe Artikelen, de Voedings- en Genotmiddelen, de Textiel en Confectie, de Schoenengroep, de Verlichtings- en Verwarmingsartikelen en tal van Econo mische Voorlichtingsdiensten voor het huidige bedrijfsleven van groot en direct belang. En dan: de groepen, die tot de Agra rische Jaarbeurs behooren. De Agrarische Afdeeling zal ditmaal bijzonder belang rijk van inhoud worden en in het bijzon der de aandacht vestigen op het groote belang van een juiste bodemcultuur voor de volksvoeding Voor de afdeelingen zuivel werktuigen en landbouwwerktuigen zijn aanmerkelijk grootere expopitie-oppervlakten aange vraagd dan ter vorige najaarsbeurs'door deze groepen werden ingenomen. Ter .voorlichting op land-, tuin- en bosch- bouwkundig gebied zullen wederom be langrijke inzendingen aanwezig zijn. Ten behoeve van het vervoer van jaar beursbezoekers naar Utrecht zijn in sa menwerking met de Nederlandsche Spoorwegen en het departement van Wa terstaat speciale maatregelen getroffen. Er zullen vijf extra-treinen loopen. Even eens zijn bijzondere maatregelen getrof fen voor hen. die voornemens zijn tijdens de komende Jaarbeurs, te Utrecht of omgeving te overnachten. Men wordt ver zocht, dit voornemen zoo spoedig moge- lenk ter kennis te brengen van het Logiesbureau Jaarbeurs, Verkeershuis V.V.V.U., Rijnkade, Utrecht. De jeugd boft niet, want nauwelijks is voor deze jeugdige lieden de vacantie af- geloopen, of daar komt me het mooie weer. De dankbare ouders zullen het mooie weer natuurlijk waardeeren en gaarne accepteeren, maar zij. zullen tevens blij zijn, dat de jeugd Weer voor een poos je veilig is gesteld in handen van de be- roepspaedagogen. Ik heb er geen last meer van thuis, doch zoo in de straten en op de pleinen, is het aanmerkelijk rusti ger geworden, hetgeen wij ouderen op booge waarde schatten. Nu de statistiek verschenen is over de regendagen in Augustus, hebben we nog eens overduidelijk kunnen lezen hoe on fórtuinlijk wij geweest zijn in de maand, welke onze mooiste had moeten zijn. Ik meen zelfs gelezen te hebben, dat we verdacht dicht in de buurt van een record- verbetering moeten zijn geweest. Dat alles dan in de periode van 1895 tot op heden. We hebben dus in dien tijd verscheidene kwade zomers gehad, al herinneren we ons dat ook niet meer zoo goed. Kind, zeide Jodocus tegen Wies’, zou jij nu morgen voor Oom niet eens eed knol gaan oogsten? Ik wist waarlijk niet wat de jongeman daarmee bedoelde en ik deed allerlei po gingen om er achter te komen, wat de waarheid was en of er wel waarheid school in Jodocus’ aanmaning aan zijn nichtje. Ei, ziet, den volgenden dag kwam Wies vol trots thuis met een ramenasknol. Jodocus en zij kregen nog bijna ruzie over de vraag of ’t ramminas dan wel ramenas moest zijn, doch de onfeilbare woorden boeken der Nederlandsche taal brachten de beslechting van het geschil. Intusschen was deze knol van eigen grond een evenement van niet geringe beteekenis in de familie, omdat wij er allen liefhebbers van zijn. Bovendien was fiet als een spe ciale verrassing voor mij geschied. Jam mer genoeg verstoorde onze buurman eenlgszins onze vreugde en trots door te verklaren, dat de plant door het zaad ge schoten was. Hoewel wij dezen term niet kenden, konden wij uit den minachtenden toon, waarop het gezegd werd, wel begrij pen, dat het geen hooge lof was, welke den verbouwers werd toegezwaaid. Enfin wij waren er blij mee. Een kinderhand is gauw gevuld. Ik zou ook nog weleens woord willen doen voor de van het wegdek onzer straten, hetwelk op sommige plaatsen sterk heeft geleden. Het is niet noodig, om deze straten plei nen enz. nader aan te wijzen, omdat de betrokken diensten zelf wel weten waar de schoen wringt. Het komt er echter op aan met de beschikbare middelen hieraan het hoofd te bieden en ik heb goede hoop dat men de burgerij in dezen tegemoet wil komen. OOM KOOS. jaar tot 1 September. Het mosselzaadsei- zoen is dus pas gesloten. Het gevolg is geweest, dat honderden tonnen (een ton is 1000 kilo) mosselzaad naar Zeeland, het mosselland bij uitnemendheid, zijn vervoerd en daar uitgezet zijn. Een gelukkige omstandigheid is, dat de mossel in één of twee jaar rijp is voor de consumptie. Hoewel de oester, we gens den hoogen prijs, die er voor moet worden betaald, nooit een volksvoedsel zal kunnen worden, besteedt de overheid ook aan dit adellijke familielid van de mossel haar aandacht. Men bevordert de oesterteelt door het beschikbaarstellen van een premie voor het leggen van oesterpannen. Wij willen tenslotte nog wijzen op de maatregelen, die worden genomen ter voorkoming van verontreiniging van het water met voor devisschen doodelijke stoffen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13