Hoe gaat Europa den winter inr Twee Sovjet-divisies vernietigd 1941. >(o. 17973. De toestand het Verre Oosten VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN I g VERDUISTEREN Heden van 8.17 uur n.m. tot 7.- uur v.m. Zaterdag 6 Sentember. I I 2 2 2 M 2 A 2 2 2 A S in Stand van de voedsel- lichamelijke opvoeding en HANDENARBEID OP SCHOOL Twee kanonneerbooten op den Dnjepr tot zinken gebracht Bekendmaking I 2 voorziening beter dan in 1939 Morgen van 8.15 uur n.m. tof 7.01 uur v.m. I De luchtoorlog Zware verliezen der Sovjets Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 de benzinezendingen naar Wladiwostok Japan en De „Normandie” in beslag genomen De aanval op een Amerikaanschen torpedojager ZWITSERLAND FRANKRIJK De bezettingstroepen in Iran DUITSCHLAND Het aantal slachtoffers in Rotterdam gestegen Tegenaanvallen der Sovjets door de Finnen afgeslagen Engeland en het bolsjewisme Maan: 6 Sept, op 8.34 uur nam. 7 Sept, onder 8.46 uur v.m. op 8.58 uur nam. 8 Sept, g onder 9.52 uur v.m Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Amerikaansch consulaat te Agram als spionnagecentrum COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: VAN af- Van 1—5 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. heeft feiten, Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen; Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Kort na de verklaring van den oorlog in September 1939 was Gitton uit de communistische internationale getreden. Hij was tot den wapenstilstand in mili tairen dienst en sloot zich later aan bij de Parti populaire francais van Doriot. In het bestek van deze partij ontplooide Gitton een levendige anticommunistische activiteit en ook publicistisch was hij zeer actief. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche Rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den bolsjewistischen vijand van het Duitsche Rijk en stelt zich daarmede bloot, we gens begunstiging van den vijand, aan ter dood veroordeeling door de Duit sche krijgsraden. Derhalve worden alle Nederlanders op de meest nadrukkelijke wijze gewaar schuwd, geen deel te nemen aan commu nistische acties van welken aard ook. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Uit New York wordt gemeld, dat Roo sevelt order heeft gegeven tot beslagleg ging op het Fransche mailschip „Nor mandie”, aldus het D.N.B. Tot de punten, waaraan bij het onder wijs op de (lagere) volksschool bijzon dere aandacht zal worden besteed, be hoort de lichamelijke opvoeding. Nieuw is dit vak niet, maar het ligt in de be doeling, er meer dan tot dusverre werk van te maken, het meer op den voor grond te brengen, meer op hetzelfde niveau als de verstandelijke opvoeding. „De overdreven voorkeur voor de in- tellectueele ontwikkeling zal op den duur moeten wijken voor een scholing, die meer rekening houdt met alle krach ten van den mensch”, zeide prof, van Dam. de secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, in zijn hier reeds meer besproken radiorede over de in te voeren wijzigingen in het onder wijs. De mensch is te zien als een drie ledigheid van lichaam, geest (of ver stand) en gemoed. Een opvoeding, welke zich niet richt op deze drieledigheid, gaat mank aan een éénzijdigheid, welke zich moet wreken. Naarmate men aan de school een grooter aandeel toekent in de opvoeding van den jeugdigen mensch, zal haar een grooter aandeel toevallen van elk der drie genoemde ge bieden, naast het aandeel van .de an dere van nature, opvoedkundige institu ten, als gezin, kerk, maatschappij. Ongetwijfeld is de zorg voor een ge zond, sterk en lenig en daardoor goed bruikbaar en tegen moeilijkheden be stand lichaam een zeer belangrijk on derdeel van de zorg voor een gezond en sterk volk,, dat zijn recht op zijn plaats in de wereld mag en kan opeischen en de factoren bezit van ontwikkeling en {roek Dit inzicht is in de Nederlandsche onder wijswereld meer en meer doorgedrongen, toch in de practijk ontbreekt er nog veel ian, vooral op het platteland, waar over het algemeen de lichamelijke opvoeding achter staat bij die in de steden, hoewel toch zeker de voor het volksbestaan zoo belangrijke boerenstand niet minder dan ie stedeling behoefte heeft aan een gezond, sterk en bruikbaar lichaam. Zooals men weet, gaat then thans de lijn krachtiger en algemeener doortrekken, met medewerking van speciale consulenten op dit gebied. Stellig zal het doel daarbij niet gericht zijn op de vorming van athleten, waarmee het volksonderwijs zijn strekking zou te buiten gaan Naast de algemeene school blijft in het particuliere en vereenigings- leven terrein voor de sport over, die op allerlei wijzen kan worden beoefend. Uit een oogpunt van volksopvoeding echter zijn het leveren van topprestaties en het hou den van wedstrijden voor een (zelf passief) publiek niet van essentieel belang.Het komt er op aan, de hoedanigheden van het lichaam van eiken mensch, met inachtne ming van de persoonlijke gesteldheid en angstvallige vermijding van gevaarlijke excessen, tot harmonische ontwikkeling te brengen, opdat de mensch individueel maar óók en vooral de gemeenschap het volle profijt zullen trekken van de moge lijkheden. welke het menschelijke lichaam (het ééne méér, het andere minder) biedt. Terloops denken wij hier aan het zwem men, dat wel van het allergrootste belang is voor ons volk; niet alleen is het een prachtige en gezonde lichaamsoefening, maar bovenal is het een eisch van veilig heid en zelfbehoud in ons waterrijke land aan de zee, dat iedere Nederlander reeds op jeugdigen leeftijd de zwemkunst mach tig is. Uit te maken, hoe en volgens welke methoden de lichamelijke opvoeding op de volksschool moet geschieden en in welke verhouding zij moet staan tegenover het op de ontwikkeling van verstand en ge moed gerichte onderwijs, is bovenal een zaak van de deskundigen op deze gebie den. De V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijn Op de Amerikaansche berichten over een conflict in de omgeving van Ijsland tusschen eën Duitschen onderzeeër en de Amerikaansche torpedojager „Greer” wordt in bevoegde kringen te Berlijn niet nader ingegaan. Men drukt alleen zijn verbazing uit over het feit, dat er in geen enkel Amerikaansch blad bijzonderheden over deze aangelegenheid worden gepu bliceerd. Men beschikt te Berlijn dus niet over de vereischte gegevens om de juist heid van deze beweringen na te gaan. Engelsche overval op Griek- sche kustvaartuigen Drie kleine Grieksche kustzeilvaartui- gen zijn bij den overtocht naar een eiland in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee, aangehouden door een Britsche duik boot, die plotseling aan de oppervlakte kwam. Twee van de scheepjes werden van korten afstand door kanonskogels ge troffen en vlogen in brand. De duikboot voer naar de zinkende vaartuigen toe en beschoot de bemanning met mitrailleurs. Vier matrozen vonden hier den dood, meldt het D.N.B. Duitschen; redden Engelsche vliegers De vorige maand hebben Duitsche red- dingsvliegtuigen en -vaartuigen in de Kanaalzone in totaal 21 leden der Brit sche luchtmacht gered. Engelsch schip vernietigd Het gisternacht ter hoogte van Cromer aan de Oostkust van Engeland door Duit sche gevechtsvliegtuigen beschadigde koopvaardijschip van 6000 ton, is gezon ken. SLUITING VAN CONSULATEN Te Bern is officieel bekend gemaakt, meldt U. P., dat de Zwitsersche consulaten in Bordeaux, Nantes, Le Havre, Rijssel, Antwerpen en Rotterdam, alsmede het consulaat-generaal in Oslo, den eersten September gesloten zijn. Voor zoover dit onder de huidige omstandigheden moge lijk is, zullen hun werkzaamheden gedeel telijk door de Zwitsersche consulaten in Parijs, Brussel en Amsterdam, alsmede door het Zwitsersche gezantschap in Ber lijn, worden overgenomen. Deze sluitin gen zijn naar wordt aangenomen geschied, in verband met de algemeene verminde ring der consulaten van neutrale mogend- heden in de bezette gebieden. I naderen. Alle Europeesche landen zijn met groot begrip voor de zaak aan de oplossing van dit probleem gaan werken en de eerste resultaten vallen reeds dit jaar te bespeuren. De Duitsche militaire Overheid had terstond na de staking der vijandelijkheden in West-Europa ervoor gezorgd, dat dë oogst van 1940 werd bin nengehaald. en voorbereidingen voor den nieuwen oogst werden getroffen, waarbij alle landen zich er op toelegden de bin- nenlandsche productie te verhoogen. In Nederland en Denemarken, de Europee sche landen met den intensiefsten land bouw, is het gelukt de productie bijna overal op het oude peil te houden. Vooral in Denemarken, dat door zijn veredelings- bedrijven in dierlijke producten sterk af hankelijk was van den invoer van over- zeesch veevoeder, is het bijv, gelukt, jde boterproductie bijna oj> het oude peil te handhaven. Italië en Duitschland zijn wat de voeding betreft tegen de blokkade be stand. Duitschland was bovendien door de jaren voor den oorlog bedreven politiek van bevoorrading in staat, overal Europa met zijn voorraden te hulp schiêten, waar een acute crisis in voedselvoorziening optrad. Overal Duitschland met zijn ervaringen klaarde de president verder: Deze mili taire missie is een actie, die evenwijdig loopt aan het sturen van een dergelijke missie naar de Sovjet-Unie. De taak van beide missies is gelijk en staat met el kaar in verband. De zin van deze verklaring is voor Japansche mjlitaire en regeeringskrin- gen volkomen duidelijk. De Japansche openbare meening ziet daarin het optre den van de eerste voorposten van het Amerikaansche leger in China en in de Sovjet-Unie. dat de Japansche openbare mèening met verbittering kennis neemt van het mis bruik, dat van den Japanschen goeden wil wordt gemaakt. Zij wijst er vooral op, dat president Roosevelt pas enkele dagen geleden besloten heeft een Ameri kaansche militaire missie naar Tsjoeng king te sturen en dat hij dit besluit ver gezeld deed gaan van een agressieve en aanmatigende verklaring. De missie heeft tot taak, zoo zeide Roosevelt, de doel treffendheid van de leen- en pachtwet, dus van de verdere verzorging van Chi na met oorlogsmateriaal tegén Japan, te waarborgen. Zij zal rechtstreeks onder controle staan van het ministerie van oorlog. Zij moet de militaire situatie- in China, de behoeften van de Tsjoengking- regeering op bewapeningsgebied en de mogelijkheden der levering bestudeeren. Zij moet het, leger van Tsjoengking on derwijzen in het gebruik van de Ameri kaansche wapens en hét op elk gebied met raad en daad bijstaan. Met de be doeling, de vijandelijkheid van dezen stap tegenover Japan nog te versterken, ver- Wij mogen echter, nu het volksonder wijs als voorbereiding voor de p r a c t ij k van het leven op den voorgrond wordt geschoven, de aandacht vestigen op den handenarbeid als leervak. Wie kent niet de menschen, ouderen en jongeren, wier „handen verkeerd staan” als zij déze ge wichtige lichaamsdeelen moeten gebruiken voor eenigerlei practische bezigheid. Hoe veel verstandelijk knappe menschen gera ken niet in verlegenheid als zij eens de handen uit de mouwen moeten steken, al is 't maar om een t. slaan! Zij hebben nooit geleerd hun handen te gebruiken; door hun onhandigheid zijn zij op dit gebied van het practische leven Ware stumpers. Reeds hierdoor springt het groote nut van goed geleid onderricht in handenarbeid op de volksschool in het licht. Buitendien heeft het ook beteekenis door de kennis, welke het geeft van ver schillende technieken, de waardeering van het handwerk en het materiaal, welke hier uit voortvloeit; den prikkel tot nuttige zelfwerkzaamheid. Dit onderricht is als het ware een verlengstuk van de lichame lijke opvoeding en tevens een overgang tot de verstandelijke vorming, van te meer belang omdat het richting geeft aan de levensvulling en daarmee he); levensgeluk van velen, die hun geheele leven dankbaar zullen zijn, voor de verworven kunde, bekwaamheid en „handigheid” Het ligt voor de hand, dat evenals bi, de lichamelijke opvoeding, bij den handen arbeid het onderwijs voor jongens en meisjes niet geheel hetzelfde kan zijn; men zal meer mannelijke en meer vrouwelijke vakken moeten onderscheiden, al naar de eischen, die het leven onderscheidenlijk aan de beide seksen stelt. Ook op indivi- dueele voorkeur of aanleg zal wellicht moeten worden gelet. Doch ook deze en andere punten liggen weer meer op het terrein van de deskundigen; wij kunnen hier volstaan met in algemeene trekken de beteekenis van deze dingen voor onderwijs «a leven naar voren te brengen. VOORMALIGE FRANSCHE COMMUNISTEN KEEREN ZICH TEGEN DE SOVJET-UNIE Een aantal voormalige communistische afgevaardigden, senatoren en burgemees ters hebben een open brief tot hun voor malige partijgenooten gericht, waarin zij zich in scherpe bewoordingen tegen de communistische denkbeelden keerden. Zij verklaren, dat het communisme geens zins geschikt is om de werkelijke belan gen van den arbeider te vertegenwoor digen. Zij constateeren, dat Stalin het Fransche volk voor de belangen der Sovjets wilde opofferen, om op een gegeven oogenblik Europa met de Sovjet- weermacht te overvallen De Duitsche weermacht echter heeft op de slagvelden in Oost-Europa en daarmede ook den Franschen arbeider van het bolsjewistische gevaar gered De onderteekenaars van het manifest spreken tenslotte de hooi» uit, dat na den oorlog een vreedzaam en eendrachtig Europa moge ontstaan, waarin voor ieder arbeid en brood zullen zijn. Tot de onderteekenaars behooren Marcel Gitton, vroeger afgevaardigde van het departement Seine, Clamanus, vroe ger senator van hetzelfde departement, Marcel Capron, eertijds afgevaardigde van het departement Seine, Piginnier. vroeger afgevaardigde van het departe ment Seine, en burgemeester van Mala koff, en Dewez, eertijds afgevaardigde van het departement Nord en ondervoor zitter van den communistischen jeugd bond in Frankrijk. BEKEERD COMMUNIST DOOD GESCHOTEN De vroegere communistische afgevaar digde van het departement der Seine, Marcel Gitton, is Donderdagavond door een onbekenden dader op weg van de maire der Parijsche voorstad Lilas naar zijp huis neergeschoten Nog denzelfden nacht overleed hij. R t K 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A A A 2 in te de was van jarenlangen stelselmatigen opbouwenden arbeid op het gebied van de voedselvoor ziening een helper vol begrip. Er bestaat thans geen twijfel meer over, dat Europa door de blokkade cp het gebied van, de voedselvoorziening niet ernstig gevaar meer kan loopen, vooral niet op den langen duur. Thatjs reeds is de stand der voedselvoorziening beter dan in 1939. De-Sovjetomroep meldt uit Iran, dat de Britten het land tot Hamadan hebben bezet en de Sovjets tot aan Kaswin. Te Kaswin ontmoetten Britten en Sovjets elkander. De Sovjetcómmandant gaf ter eere van den EngeLschen generaal een diner. In toespraken werd de nadruk ge legd op het bondgenootschap en de vriendschap tusschen het Engelsche en het Sovjetvolk en op den wensch om ook in het vervolg gemeenschappelijk op te treden. DE ZOMERSPORTWEDSTRIJDEN DE HITLERJEtlGD Te Breslau worden op dit oogenblik voor de vijfde maal de zomerwedstrijden van de Hitler jeugd gehouden, waaraan voor het eerst ook buitenlandsche vaardigingen deelnemen. Het totaal der buitenlandsche afge vaardigden bedraagt 700, de Nationale Jeugdstorm is vertegenwoordigd door 40 leden. De wedstrijden werden onder geweldig enthousiasme van een dicht opeengepakte bevolking geopend met een fakkeloptocht, waaraan duizenden jon gens en meisjes deelnamen. Rijksleider Baldur von Schirach sprak de jeugd toe. VERKLARING VAN PUCHEAU In een interview met den minister van binnenlandsche zaken Pucheau, dat giste ren in het Parijsche weekblad „Toute la Vie” is gepubliceerd, richt Pucheau zich zeer heftig tegen de zich uitbreidende ter reur in Frankrijk. Hij zegt: „de regeering moet de terreur vernietigen, onverschillig of deze van rechts of links komt. Even eens moet zij het semietisme, degaullisme en alle andere invloeden, die den succes vollen opmarsch van de nationale revolu tie en haar politiek in den weg staan, ver» nietigen”, UITBREIDING KOOPVAARDIJVLOOT Frankrijk is bezig zijn koopvaardij vloot, die sedert het begin van den oorlog sterk heeft geleden, te vergrooten. In verband met de voedselvoorziening zijn maatregelen noodzakelijk geworden, meldt S.P.T. Frankrijk beschikt nog over 1.516.744 ton handelstonnage. Drie mil- léoen ton is sedert het begin van den oorlog tot zinken gebracht; 57.000 b.r.t. is door de Engelschen vernietigd en 59.800 b.r.t. naar Britsche havens opgebracht. Op het oogenblik zijn 6 vracht- en eenige passagierschepen op Fransche werven in aanbouw. Gisteren en gedurende den afgeloopen nacht hadden geen Engelsche luchtaan vallen op ons land plaats. Het aantal slachtoffers van den uit de stratosfeer ondernomen aanval op Rot terdam op Donderdag j.l. is, voor wat het getal derdooden betreft, met één ge stegen en aldus gekomen van 13 op 14. Het getal der zwaar gewonden bedraagt volgens de laatste opgave 27, terwijl meer dan 60 personen licht werden ge wond. In totaal werden bij dezen aan val vier brisantbommen op Rotterdam geworpen. Japansche maatregelen Het Japansche kabinet heeft besloten tot de oprichting van een afdesling voor de luchtbescherming in het ministerie van binnenlandsche zaken. Alle lucht beschermingsorganisaties ressorteeren on der deze afdeeling. Voorts heeft het ka binet goedkeuring gehecht aan een plan tot mobilisatie van het verkeer voor 1941. met het doel alle verbindingsmiddelen en verkeersnetten op algeheelen voet van oorlog te brengen. Het particuliere ge bruik van deze verkeersmiddelen, zoo wordt verwacht, zal verder beperkt wor- Wij hebben gisteren reeds gewezen op de onrust, welke onder de Rotterdamsche burgerij door dezen luchtaanval uit stra- tosfeerhoogte is gewekt. Van bevoegde zijde vernemen wij nog, dat het een onmogelijkheid is, uit zoodanige hoogte het terrein vol doende te verkennen, terwijl het uitge sloten is, dat men van zulk een enorme hoogte ook maar eenigszins nauwkeurig de bommen zou kunnen richten. Hetgeen daaromtrent in anderen zin is verteld^ over bijzondere instrumenten, wordt, blij kens deze inlichtingen, door vaklieden be lachelijk genoemd Een vergelijking met het richten bij de artillerie gaat volgens dé deskundigen in het geheel niet op, daar de omstandigheden bij de luchtvaart gansch anders zijn. Men acht een der ge lijk bombardeeren van stratosfeerhoogte, zooals dit thans door de Britten als een nieuw strijdmiddel boven bezet gebied is ingevoerd en in Rotterdam zooveel slacht offers onder de burgerij heeft geëischt, in strijd zoowel met militaire en strategische beginselen als met moraal en volkenrecht. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, is op 2 September een Duitsche pantserdivisie in het centrale deel van het front op een vijandelijke pantserdivisie gestooten In een feilen strijd, welke 2 dagen duurde, werd de Sovjet-formatie welke uit bijzonder zware eenheden bestond, vernietigd 72 Pantserwagens der Sovjets werden vernietigd, waaronder 18 van de zwaarste soort In gevechten var, 3 dagen heeft een Duitsche divisie een vijandelijke infanteriedivisie totaal vernietigd Hierbij werden 4000 gevangenen ge maakt en 46 stukken geschut, 6 ge pantserde gevechtsauto’s. vele machi negeweren en de geheele tros van den vijand buitgemaakt Twee kanonneerbooten der Sovjets, welke op den Dnjepr stroomopwaarts voeren, zijn Woensdag door Duitsche pantserjagers onder vuur genomen en tot zinken gebracht. De Finsche troepen zetten hun aanval len met succes voort. In verschillende sectoren trachtten de Sovjets door tegen aanvallen het opdringen der Finnen tegen te gaan. Al deze pogingen werden ver ijdeld, soms in gevechten van man tegen man, waarbij de bolsjewisten zware ver liezen leden. De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen te Tokio heeft gisteren op de buitenlandsche persconferentie verklaard, dat omtrent de aankomst van een Amerikaansche tankboot te Wladi wostok nog geen berichten zijn ontvan gen. Hij kon derhalve ook geen com mentaar geven. Op nadere vragen ver klaarde hij, dat het geheele complex nog wordt bestudeerd. De aandacht der be trokken regeeringen is in ieder geval opnieuw op de aangelegenheid geves tigd. Hij gelooft echter niet, dat reeds een tweede antwoord is ontvangen. Ten aanzien van de geruchten omtrent een beweerde bemiddeling van een vreemde mogendheid ter regeling van het Chineesche conflict zeide de woordvoer der, dat de verklaring van Konoje van 1938 geldig blijft. Op een andere vraag, of Japan een eventueele overeenkomst tusschen de Nankingregeerjng en Tsjoengking zou erkennen, antwoordde de woordvoerder, dat een dergelijke zaak uitsluitend een aangelegenheid van de beide Chineesche regimes zou zijn. United Press meldt uit Berlijn: Be voegde Duitsche kringen zeiden als commentaar op de spanning, die momen teel tusschen Japan en de Vereenigda Staten heerscht: „Eén ding staat vast, en dat is, dat de Japansche politiek op het driemogendhedenverdrag is gebaseerd. Dit is volkomen duidelijk gemaakt door de verklaringen van de Japansche regeering en door de Japansche pers. De beide an dere partners van het verdrag zijn hier van volkomen overtuigd. Het pact be paalt den vorm van de Japansche be trekkingen tot andere landen. Het zal thans blijken, welke handelwijze Japan in dit geval denkt te volgen.” Megerle over Washington's houding Onder het opschrift „Dank zij het spijker in een muur te Witte Huis” stelt dr Karl Megerle in de mit geleerd hun handen -Berliner Borsenztg.” het gebrek aan be grip van de Vereenigde Staten aan de kaak tegenover het vreedzame Japansche streven voor een nieuwe ordening in het „Hoe gaat Europa den winter in schrijft de „Militarische Korrespondenz aus Deutschland” boven haar weekover zicht en zij yervolgtIn tegenstelling tot den wereldoorlog is de toestand voor het vasteland van Europa aanzienlijk beter dan destijds voor Duitschland. De snelle, groote successen van de Duitsche weer macht hebben tevens tengevolge, dat thans onder Duitsche leiding de voedings mogelijkheden beter worden benut. Alle Europeesche regeeringen streven ernaar met al haar krachten en thans reeds met groot succes om de voedingscapa- citeit zoo hoog mogelijk op te voeren. „Generaal tijd”, dien men in Engeland gaarne als bondgenoot noemt, bewijst in economisch opzicht meer een bondgenoot voor het vasteland te zijn. Europa zou veel meer menschen kunnen voeden dan er op het oogenblik in leven. Het is der halve zaak, de beschikbare mogelijkheden veel sterker dan tot dusver het geval was uit te buiten, d.w.z. de te bebouwen opper vlakten te vergrooten en den aanplant stelselmatig te verrichten. Voorts moeten de landbouwmethoden intensiever ge maakt worden, teneinde aldus de gemid delde opbrengst der Europeesche landen dien van het Duitsche rijk te doen be- Verre Oosten. Het Japansche begrip voor de vreed zame noodzakelijkheden van het Verre Oosten, zoo schrijft hij, ontmoet bij de Vereenigde Staten een minachtende, aan matigende afwijzing. Het is te begrijpen, J.U zin Tn n k In het gebied tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf heeft een Duitsch leger corps den Soviets in een succesvollen aanval zware verliezen aan soldaten en oorlogstuig van allerlei aard toegebracht. De bolsjewisten verloren 6 zware en 9 middelzware pantserwagens, 7 pantser- verkenningswagens, 20 stukken geschut, waaronder verscheidene van zwaar kali ber en een groot aantal lichte en zware infanteriewapens. In den tijd van 1 tot 3 September werden in den sector van dit den. De minister van buitenlandsche za ken heeft in de kabinetsbijeenkomst van gisteren bitgebreide uiteenzettingen ge geven over den internationalen toestand. Darlan ontvangt Japanschen ambassadeur De plaatsvervangende ministerpresi dent en minister van buitenlandsche za ken, Darlan, heeft gisteren een langdu rig, onderhoud gehad met den Japanschen ambassadeur, Kato. In welingelichte kringen te Vichy neemt men aan, dat de toestand in het Verre Oosten onderwerp van gesprek was. De Berlijnsche bladen van gisteravond wijden korte beschouwingen aan de Engelsche pogingen om door optimisti sche propaganda de stemming in het land te verbeteren en sympathie te wek ken voor het bondgenootschap met de Sovjets. Zoo schrijft de „Berliner Nachtaus- gabe”, dat men weliswaar in Londen op het oogenblik zijn laatste hoop, die men gesteld had op de militaire prestaties van het bolsjewisme begraaft, maar dat men er toch naar streeft den bolsjewistischen machthebbers ieder genoegen te doen. Het blad „News Cronicle” gaat daarbij zoo ver, dat het critiek uitoefent op het congres van de Britsche vakvereenigingen in Edinburgh, omdat het geweigerd heeft nauwe betrekkingen aan te knoopen met de communistische partij in Engeland. Zoo sterk is dus reeds de afhankelijkheid van de Britsche regeering van Stalin. De Duitsche bladen houden zich voorts bezig met de manier, waarop het bolsje wisme in de Angelsaksische staten popu lair en als het ware in de mode wordt gebracht De bladen herinneren in het bijzonder aan de „week der Engelsch- bolsjewistische vriendschap”,, die thans in Cambridge wordt gehouden en waarbij een Sovjetfototentoonstelling en Sovjet films het bolsjewisme in Engeland popu lair moeten maken De bladen wijzen er op, dat de botheid en nieuwsgierigheid van een zeker kleinzielig publiek en de ongebreideldheid van een zekere groep intellectueelen juist dan met sympathie gekeerd werden naar het Sovjetexperi- ment, wanneer zij de bolsjewistische wer kelijkheid heelemaal niet kenden. Het zijn deze kringen, die met de agi tatoren van Stalin hand in hand gaan om het Engelsche volk het bolsjewisme als een „heilswaarheid” op te dienen. De .Völkischer Beobachter” schrijft: „Waarheen deze volkomen, hersenverwee- king in Engeland zal leiden, ligt nog in der. schoot der toekomst. Engeland zal de tijdelijke ontlasting door Moskou even duur moeten betalen als andere naties, die zich met een democratisch'gebrek aan instinct opengesteld hebben voor dezen ontbindenden invloed corps 2000 gevangenen gemaakt. Uit de mededeelingen var. de gevangenen bleek, dat de formaties van de Sovjets, welke den strijd hadden aangebonden met het Duitsche legercorps zeer zware bloedige verliezen hebben geleden 65 Vijandelijke vliegtuigen werden volgens tot du’sver ontvangen berichten op 4 September en in den nacht van 4 op 5 September ver nietigd 42 vliegtuigen werden daarvan neergeschoten' en 23 op den beganen grond vernield. Bovendien werd een kabelballon neergeschoten. In de wateren ten Noorden van Dagö brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 2000 b.r.t. tot zinken In den Noordelijken sector heeft Don derdag een Duitsch legercorps troepen vap de Sovjetachterboede vernietigend geslagen De Sovjets hadden op talrijke plaatsen de wegen vernield en mijnen gelegd, doch al deze hindernissen werden overwonnen. De Duitsche troepen braken door een taai-verdedigde linie, welke was versterkt door pantserwagens en zwaar geschut. Op verschillende plaatsen hebben de Sovjets dienzeltden dag de Duitsche stel lingen aangevallen met steun van pant serwagens. In den sector van een Duit sche divisie werden daarbij 24 vijandelijke pantserwagens vernietigd Tegenover éen andere Duitsche divisie verloor de vijand 9 pantserwagens, elders 3. De strijd in den centralen sector In den centralen sector maakten Duit sche pantserwagens 12 stukken geschut, 15 vrachtauto’s en een groote hoeveel heid ander oorlogstuig en munitie buit eenige Sovjetpantserwagens werden ver nietigd De gevechten in dezen sector verloopen de laatste aagen zeer succesvol. In de periode van 25 Augustus tot 4 Septem ber zijn alleen op het aanvalsterrein van 2 corpsen meer dan 30.000 gevangenen gemaakt en 160 tanks der Sovjets buitge maakt of vernietigd. Bovendien verloor de vijand in dit gebied vele honderden auto’s, meer dan 200 stukken geschut en een groote hoeveelheid oorlogstuig van allerlei slag. Aanvalspogingen van sterke vijandelijke pantserkrachten werden .verijdeld door het geconcentreerde vuur van de Duitsche infanterie en pantserafweerwapens, waar bij de Sovjets zware verliezen leden. De aanvallende formaties Sovjetpantserwa gens werden volkomen vernietigd. Vari 63 Sovjet-pantserwagens bleven 62 stuk geschoten en uitgebrand voor de Duitsche stellingen liggen. Evacuatie-plan Van betrouwbare zijde wordt medege deeld, meldt U.P. uit Simla, dat Engeland en Japan voorzorgsmaatregelen getrof fen hebben om hun staatsburgers uit el kanders gebieden te evacueeren. Japan heeft den Britschen schepen, die eind September voor het wegvoeren van de in Japan wonende Engelschen in Japan zullen arriveeren, veilige aankomst en veilig vertrek toegezegd. Uit documenten welke de Kroatische re geering bij het sluiten van het Amerikaan sche consulaat-generaal te Agram gevonden blijken de volgende meldt het D.N.B.: 1. In het Britsche consulaat te Agram werden groote hoeveelheden dynamiet be waard. 2. De Amerikaansche consul-gene- raal bedreef een uitgebreide oorlogsspion- nage, 3e. In het Amerikaansche consulaat- generaal waren Amerikaansche paspoorten te koop. Uit de aanteekeningen van den Ameri kaanschen consul-generaal, Meilly, blijkt, dat zijn Britsche collega Ra pp hem na den aanslag op het Engelsche consulaat in Februari van dit jaar gezegd heeft, dat de aanslag leelijke gevolgen had kunnen heb ben, daar er groote hoeveelheden dyna miet in het consulaat bewaard werden Uit de plannen en foto’s van bedrijven die voor de oorlogvoering van belang zijn. o.a. van de fabriek voor ontplofbare stoffen „Titanit” bij Karlstadt. welke in het Amerikaansche consulaat-generaal ge vonden zijn blijkt, dat de consul-generaal op groote schaal spionnage bedreven heeft. Een briefwisseling met den Jood- schen journalist Leopold Hermann van de de „Paris Soir” toont aan, dat bij de Ame rikaansche consulaire vertegenwoordiging te Agram echte Amerikaansche paspoor ten voor het bedrag van 500.000 dinar te verkrijgen waren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1