Het Duitsche Weermachtbericht De Britsche verliezen in den luchtoorlog 1941. Maandag 8 September. No. 17974. BINNENLAND VRIJWIL NI EGIOEN olgens de verloopen Felle strijd langs het geheele Oostelijke front VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN VERDUISTEREN Operaties in het Oosten blijven v plannen Het Italiaansche weer machtbericht Van museum tot Godshuis DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA ten en De verordening omtrent het Neder landsche en Duitsche staats burgerschap Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Radiorede van Roosevelt uitgesteld Generaal Osjima in Den Haag De blokkade tegen Djiboeti Het optreden van de Sovjet* in Iran DUITSCHLAND v. 8.13 u. n.m. tot 7.04 u. v.m. t J Activiteit van de luchtmacht Het herstel van Laval Leahy ontmoet Taylor te Barcelona Britsche bezetting van Iransche petroleumvelden Het incident tusschen de „Greer’’ een Duitsche duikboot Aanvallen op Engeland Britsche duikboot en koopvaardij schepen verloren Verdediging en aanval overal gunste der Duitschers uitgevallen COURANT IIAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIfiN: PRIJS DEZER COURANT: be- omge- vlootsteunpunt te verwoestingen aangericht in de Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage. bombardeeren met 50 berri p 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 '4 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E, G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor het eerst neemt dit jaar het ge nootschap voor reclame aan dc Jaarbeurs te Utrecht deel. In een ruimen, keurig ingerichten stand, die den geheelen kop van de derde étage inneemt, laat het ge nootschap voor reclame zien, hoe een reclamecampagne tot stand komt en op welke wijze deze wordt uitgevoerd. □e steun aan de Sovjets Het Britsche weekblad „New Statesman and Nation” houdt zich bezig met de vorderingen van de Duitsche troepen in het Oosten en bespreekt de mogelijkheden van een beslissende Duitsche overwinning op de Sovjet-Unie. „Wie zal, na zoo’n Duitsch succes op het Europeesche vasteland nog aan eeni- gerlei kansen op de overwinning van Engeland gelooven”, zoo vraagt het blad en eischt vervolgens een versterkte on dersteuning van de bolsjewisten, maar weet ook niet aan te geven, hoe die steun er moet uitzien. Voorts constateert het blad, dat het door breëde Engelsche krin gen en ook door Moskou verwachte En gelsche oftensief op het vasteland, terwijl de Duitschers in het Oosten bezig zijn, niet uitgevoerd kon worden, omdat de Engelsche productie en het Engelsche leger op het oogenblik niet zijn opgewas sen tegen een dergelijke taak. President Roosevelt had morgenochtend om 4 uur middeleuropeeschen tijd een radiorede zullen uitspreken. Het Colum bia Broadcasting system deelt mede, dat de rede is uitgesteld tot Donderdag. Morgenochtend komt de Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, met gevolg in den Haag aan, om bezoek te brengen aan den opperbevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der Flieger Fr. Christiansen, en den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, Rijksminister dr. Seyss inquart. Tijdens zijn verblijf in Neder land is hij de gast van den bevelhebber der Weermacht Ter eere van den ambassadeur wordt morgen om één uur op het Plein een parade gehouden. Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. metJCikerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Italiaansche aanval op Micabba De luchtmachtcorrespondent van Ste- fani meldt, dat Italiaansche bommenwer pers ook in den nacht van 6 op 7 Sep tember de luchthaven Micabba op Malta hebben aangevallen. Bommen van klein en middenkaliber troffen de doelen en beschadigden de installaties van het vliegveld, vooral een batterij luchtdoel- artillerie en een zoeklicht. Een hevige ontploffing werd waargenomen. Vijande lijke nachtjagers, geholpen door zoeklich ten vielen onze toestellen zonder succes aan. Deze slaagden er in te ontkomen en hun basis zonder incidenten te bereiken. Naar het D.N.B. van .bevoegde zijde ver neemt, hebben de Engelschen ook in de afgeloopen week bij hun pogingen om de Kanaalkust en het bezette gebied aan te vallen, gevoelige verliezen geleden, door dat 99 vliegtuigen door Duitsche jagers en afweergeschut werden neergeschoten. Bo vendien verloren zij bij hun vluchten naar Duitsch gebied, die geen resultaat oplever den, 35 bommenwerpers. Zij konden niet verhinderen, dat de Duitsche gevechts vliegtuigen overdag en des nachts het Britsche eiland doelbewust aanvielen en de vliegvelden, havenwerken en spoorweg emplacementen aan de Oostkust van En geland en Schotland, in de Midlands- fcn Lincolnshire bombardeerden. De docks, ravitailleeringsbedrijven en pakhuizen van Huil en New Castte werden zwaar beschadigd. Boven Engeland werden 2 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Niet minder bedrijvig was de Duitsche luchtmacht boven de Engelsche wateren. Ten Westen van Pembroke, bij The Wash, Oostelijk van Sunderland en op een an dere plaats, werden 7 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 28.000 ton tot zir - ken gebracht, terwijl 4 schepen zwaar be schadigd werden. Bovendien zijn in den nacht van 6 op 7 Sept. 4 koopvaarders met een gezamenlijken inheud van 30.000 ton, in de Engelsche wateren tot zinken ge bracht. Bij Suez bracht de Duitsche luchtmacht 22.300 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken. Aan boord van 2 schepen ontstond brand. In de afgeloopen week heeft-de Duitsche luchtmacht dus meer dan 80.000 ton Britsche scheepsruimte tot zinken ge bracht. Voorts meldt het D.N.B.Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat Duitsche ge vechtsvliegtuigen Zaterdag ten Westen van de Faroër, een vrachtschip van 1000 ton tot zinken hebben gebracht. Zaterdag middag heeft de Britsche luchtmacht bo- van het Kanaal nog 4 Spitfires verloren, welke bij luchtgevechten werden neerge schoten. Duitsche nachtjagers en afweergeschut hebben in den nacht van 6 op 7 September 10 Britsche bommenwerpers neergeschoten, d.w.z. meer dan 10 procent van het aantal toestellen, dat voor de aan vallen was opgestegen. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsaanvallen met onbelangrijke gevolgen ondernomen op het West- en Noordduitsche rijksgebied. Een formatie drong door tot Berlijn. Slechts een gering aantal vliegtuigen kon echter door de afweerversperring heenbreken. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken, leed de burgerbevolking verliezen aan eenige doo- den en gewonden. Economisch-militaire of militaire schade is niet ontstaan. Afweer- artillerie en nachtjagers schoten volgens tot dusver ontvangen berichten 9 vijande lijke bommenwerpers neer. Engelsche bommen in gebied van Oslo Het Noorsche Telegrambureau meldt, dat Zaterdagmiddag eenige vijandelijke vliegtuigen het gebied van Oslo zijn bin nengevlogen en 3 bommen op een voor stad hebben geworpen. Er ontstond ge ringe schade door het springen Van rui ten. Niemand werd gedeerd. Op een stad in de buurt van Oslo werden eveneens 2 bommen geworpen, die in een fabrieks- Gaytfa over den oorlog in het Oosten In de „Voce d ltalia” behandelt Gayda de plannen van de Engelschen en Ameri kanen, die probeeren anderen den strijd voor zich te laten voeren en nieuwe lan den bij den oorlog te betrekken. Na de hachelijke positie van de Sovjet- Unie te hebben besproken, vraagt Gayda zich af, of Turkije het voorbeeld van Iran zal willen volgen door zich te onderwer pen, zooals dit land heeft gedaan, en of de asmogendheden werkeloos zullen toe zien bij de oorlogstoebereidselen en de voorbereiding van aanvalsacties der An- gelsaksers. Te Marseille is een Fransch vliegtuig aangekomen, dat Zaterdagmiddag uit Dji boeti vertrokken was. De bemanning ver klaarde tegenover journalisten, dat de on- menschelijke Britsche blokkade een vreese- lijke druk is voor de bevolking, die door ziekten wordt gedecimeerd. Vooral de kin dersterfte is ontzettend. Niettemin geeft de bevolking van Fransch Somaliland niet toe en draagt de ontberingen en kwellin gen moedig. Niemand denkt er aan, zich te onderwerpen aan de eischen der be legeraars. De Europeesche zoowel als de inlandsche bevolking heeft met vreugde kennis genomen van de aankomst van post en een aanzienlijke hoeveelheid medi camenten per vliegtuig. De Fransche omroep in Djiboeti wijst opnieuw op de wreedheden van de En gelsche blokkade De omroeper heeft medegedeeld, dat onder de inboorlingen en soldaten de laatste zes maanden het aantal gevallen van scheurbuik pCt. en het aantal gevallen van berri met 100 pCt. gestegen is. VREUGDE EN ARBEID Vreugde en Arbeid heeft het seizoen Zaterdagavond voor de Utrechtsche arbei ders geopend met een voorstelling in den nieuwen schouwburg door de Haagsche Operette. De schouwburg was gevuld met een opgetogen publiek, dat genoten heeft van een alleraardigste opvoering van Jo sef Strauss” operette „Lentelucht”. De commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, verwelkomde de auto riteiten, o.a. den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, den heer Straat- mann. Verder herinnerde de heer Wou denberg er aan, dat Vreugde en Arbeid in het afgeloopen jaar vele moeilijkheden heeft overwonnen. De moeilijkheden, waarvoor men zich op dit oogenblik ge plaatst ziet, zijn inderdaad nog zeer groot, doch ook deze zullen overwonnen worden, want het devies is: „Voor honderd pro cent arbeid, maar ook voor 100 procent vreugde”. De Persdienst van het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid”, deelt om. mede, dat „Vreugde en Arbeid” met een eigen tooneelgezelschap op 28 September a.s. een wintertournee zal beginnen langs een twintig- tot dertigtal groote en middel- groote plaatsen van ons land. Van dit ge zelschap maken o.a. deel uit Mien Erf- man-Sasbach, Willem van der Veer, Cilly Bach en Jacques Reule. Verder is het or kest Lebon geëngageerd. Ook zullen cul- tureele Zondagochtendvoorstellingen wor den georganiseerd. Goede volksmuziek en volksdansen zullen onder de aandacht der arbeiders gebracht worden in samenwer king met het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. Ook het dilettanten- tooneel zal hierbij worden ingeschakeld. Voorts ligt nog vrijwel braak het groot© terrein van de ontspanning der arbeiders tusschen of na het werk. „Vreugde er» Arbeid” wil op grond van met dit werk reeds opgedane ervaringen hiervoor een speciale groep werkers vormen. Ook plaatselijke gebeurtenissen als opening en jubilea van ondernemingen e.d. moeten zooveel mogelijk in het werk van „Vreug de en Arbeid” worden ingeschakeld. De mogelijkheid bestaat, dat de Ita liaansche Opera in het winterprogramma .van „Vreugde en Arbeid” wordt opgeno men. Het Newyorksche blad „Sunday News” publiceert een bericht uit Teheran betref fende talrijke executies van Iransche burgers door de Sovjets. Volgens verkla ringen van vluchtelingen, die in Teheran zijn aangekomen, zijn alleen in Tabris 15 en in Sendsjan 22 personen door de bolsje wisten vermoord. In de meeste door de Sovjets bezette Irangphe plaatsen zijn de burgemeester, de commissarissen van po litie en de overige ambtenaren terstond gearresteerd en vervolgens verdwenen. Engelsch vliegtuig neer geschoten Naar het Noorsche Telegrambureau meldt, hebben Engelsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht van 6 op 7 dezer het gebied Van Oslo aangevallen. Op ver schillende plaatsen werden lukraak bom men geworpen, die geen militaire schade, maar wel verliezen onder de burgerbe volking veroorzaakten. Een viermotorige bommenwerper, welke de Engelschen „vliegend fort” noemen, werd neergeschoten, het viel brandend omlaag De beide inzittenden werden ge vangen genomen. Engelschen ziekenhuizen Stefani meldt, dat de Engelschen in den nacht van 4 op 5 September een kleine stad in Cyrenaica hebben aange vallen en bimmen hebben laten vallen op een ziekenhuis. Onder de patiënten ont stonden slachtoffers. Het ziekenhuis be vindt zich op grooten afstand van mili taire doelen Het 460ste Italiaansche weermachtbe richt d.d. gisteren luidt als volgt Bij de strijdkrachten te land, in Noord en Oost-Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoli gebombardeerd, waarbij geen slachtoffers vielen, en in de nabijheid van Catania kleine bommetjes uitgeworpenslacht offers noch schade In den nacht van 5 op 6 dezer is de luchthaven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombardeerd. Men nam branden en ontploffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwij zing van de luchtwacht alarm gemaakt in de hoofdstad. Enkele batterijen van den buitensten gordel van het afweergeschut losten sperschoten. DUITSCHE JODEN MOETEN UITER LIJK KENTEEKEN DRAGEN Het „Reichsgesetzblatt” publiceert een politieverordening van 1 September 1941 over de kenteekening der Joden, waarin bepaald wordt, dat het Joden van het zes de jaar af verboden is zich in het open baar te begeven zonder een bijzonder kenteeken te vertoonen. Dit bestaat uit een zespuntige ster, zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stof, welke op de linker borstzijde van het kleedingstuk genaaid gedragen moet wor den. Voorts wordt deh Joden verboden zonder schriftelijke vergunning der plaat selijke politie-overheid de gemeente, waarin zij wonen, te verlaten. Voor be paalde Joden gelden uitzonderingen, zoo o.a. voor de Joodsche gehuwde vrouwen in een kinderloos gemengd huwelijk, zoo lang de echtverbintenis duurt. De verordening, die in de eerste plaats ontstaan is uit een practische bestuurs- noodzaak, geldt voor het Groot-Duitsche Rijk en het protectoraat Bohemen en Mo- ravië en treedt 2 weken na de afkondiging in werking. Naar in verband met deze verordening vernomen wordt, hebben aanleiding daar toe gegeven bepaalde ervaringen, die het noodzakelijk maakten om Joden in het openbare verkeer voor iedereen op ondub belzinnige wijze herkenbaar te maken. het Duitsche staatsburgerschap zich nog slechts dan voor, als de Nederlander binnen een jaar na deze verwering over eenkomstig de voorschriften van verorde ning nr. 147/’41 verklaart dat hij afstand doet van het Nederlandsche staatsbur gerschap. De rechtspositie is dus in vergelijking met den toestand van vroeger, slechts in zooverre veranderd, dat in alle gevallen, waarbij Nederlanders het Duitsche staats burgerschap verwerven, dubbele nationa liteit intreedt, indien deze Nederlanders geen afstand doen van hun Nederland sche staatsburgerschap. Aan de voorwaar den voor de verwerving van het Duit sche staatsburgerschap zelf is echter niets veranderd. T Maan; 8 Sept, op 9.22 uur nam. 4 9 Sept, onder 10.56 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen# J 10 u. n.m. en 7 u. v.m.No. 394920; Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. tuin vielen en een huis licht bescha digden. Twee werklieden werden hierbij licht gewond. Reuter meldt, dat een vliegend fort Zaterdag overdag van groote hoogte vijandelijke schepen bij Oslo heeft aan gevallen. VERSPREIDE BERICHTEN De Turksche bladen melden, dat dr. Clodius en 6 leden van de Duitsche econo mische delegatie in Istanboel zijn aange komen. De delegatie zal vandaag naar Ankara doorreizen. In alle kerken in Engeland werden gisteren speciale diensten gehouden, zoo meldt Reuter uit Londen, ter gelegenheid van den nationalen gebedsdag, waartoe de koning de natie had uitgenoodigd. Vertegenwoordigers uit het Britsche rijk, de Vereenigde Staten, de Sovjet- Unie en Tsjoengking, zullen, naar Reuter meldt, voor een „wetenschappelijke con ferentie” te Londen van 26 tot 28 Septem ber bijeenkomen. De ambassadeurs van de Vereenigde Staten, der Sovjet-Ünie en der Tsjoengkingregeering, zullen eenige zittingen presideeren. Naar te Cairo bekend wordt gemaakt is het eiland Cyprus in de laatste maan den zwaar versterkt. Er zijn talrijke nieuwe luchtbases opgericht, aan de uit voering van andere wordt nog gewerkt. De Australische minister van han del, Page, die zijn regeering te Londen zal vertegenwoordigen, heeft gisteren te Sydney verklaard, dat hij zich tot taak heeft gesteld, nauwere betrekkingen tus- schen de Australische en de Britsche regeering tot stand te brengen. President Roosevelt heeft aan den president van Brazilië ter gelegenheid van den Braziliaanschen onafhankelijkheidsdag een boodschap gezonden. Roosevelt ver zekert Brazilië van de vriendschap der Vereenigde Staten. Een luitenantkolonel en een majoor van het Amerikaansche luchtwapen zijn in de nabijheid van Greencastle om het leven gekomen, toen hun toestel veronge lukte. Het vliegtuig stortte neer tijdens een regenstorm en ontplofte, toen het op den grond neerkwam. De „Normandie” Berichten uit Madrid over inbeslag neming van het Fransche mailschip „Nor mandie”, worden te Vichy niet bevestigd. Fransche schepen opgebracht Naar men in Newyorksche scheepvaart- kringen verneemt, zijn 2 Fransche vracht schepen door Britsche oorlogsbodems aan gehouden en naar Gibraltar opgebracht. Het gerecht zal over het lot van schepen en lading beslissen. Deensch schip in beslag genomen S.P.T. meldt uit New York, dat het Deensche motorschip „Afrikareeder” (1771 brt), van de peederij Lauritzen, toen het de haven van New York binnenliep, in be slag genomen is. De Finsche aanval wordt voortgezet Een berocht uit het Finsche hoofd kwartier meldt, dat na een vrij lange onderbreking de in Juli ingezette aanval ten Noordoosten van het Ladogameer is voortgezet. In 3 dagen bereikten de Finsche troepen de Swir, na al strijden de een afstand van 5 km te hebben afgelegd. Gebied van Salla geheel bevrijd Uit Helsinki wordt gemeld, dat het Seheele gebied van Salla in Noord-Fin- «nd thans is bevrijd. De strjjd om Petersburg Zaterdag heeft het Duitsche luchtwa- Pen met sterke strijdkrachten aanvallen ondernomen op de Sovjettroepen, inge sloten in het gebied van St. Petersburg. Artilleriestellingen werden met succes bestookt en troepenconcentraties met buitengewoon zware verliezen voor den Vijand vernietigd. Bij de beschieting van belangrijke doelen bij St. Petersburg werden Vrij dag een electrische centrale en bewape- «ingsfabrieken doeltreffend onder vuur senomea. Uit Parijs meldt het D.N.B., dat Pierre Laval thans zoo ver is hersteld, dat hij gisteren voor het eerst het bed heeft kunnen verlaten. Zijn eerste bezoek bracht hij aan Marcel Déat. Laval be schouwt zich als hersteld en heeft den wensch uitgesproken binnenkort het zie kenhuis te Versailles te verlaten. Zaterdagmiddag is de bijzondere afge zant van president Roosevelt bij het Vati- caan, Myron Taylor, per clipper-vliegtuig uit New York te Lissabon aangekomen. Hij is per extra-vliegtuig naar Barcelona vertrokken en had gistermiddag in hotel Ritz te Barcelona een samenkomst met de Amerikaansche ambassadeurs te Ma drid en Vichy, Weddell en Leahy. In Amerikaansche kringen te Vichy wordt verklaard, dat admiraal Leahy zich persoonlijk op de hoogte wil stellen van de laatste gesprekken, die Taylor met den president gehad heeft. Myron Taylor wordt morgen te Rome verwacht. Het blad „Nazione” meldt, dat hij waarschijnlijk Woensdag door den Paus ontvangen zal worden. Mocht hij overeenkomstig zekere Amerikaansche berichten een brief van Roosevelt aan den Paus overbrengen, waarin eerstge noemde zijn steun aan de Sovjets recht- vaardigtj dan kan gemakkelijk worden voorspeld, dat ook deze missie van Myron Taylor op een mislukking zal uitloopen. Naar Reuter meldt, zijn alle belang rijke olievelden in Iran thans „onder Britsche bescherming gesteld”. De correspondent te Stockholm van de Londensche „Daily Express” meldt omtrent de ontmoeting tusschen Sovjets en Engelschen bij Kaswin in het Noord oosten van Iran, dat hij met nog 20 persvertegenwoordigers te gast is ge weest bij de bolsjewieken. Wodka en bier speelden daarbij een groote rol en tot slot klonk men op de „volgende ont moeting te Berlijn”. Voorts meldt de correspondent, dat ook twee leden van het Amerikaansche ge zantschap te Teheran bij deze ontmoeting aanwezig waren. De Amerikaansche en Engelsche nieuws diensten hebben gemeld, dat bij een ont moeting tusschen den Amerikaanschen torpedojager „Greer" en een Duitsche duikboot op 4 September des ochtends, de duikboot den torpedojager met tor pedo’s heeft aangevallen. De torpedo’s hadden hun doel gemist. De torpedojager had toen in een tegenaanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd, aldus het D.N.B. Van officieele Duitsche zijde wordt hierover het volgende opgemerktOp 4 September werd op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur in het Duitsche blokkadegebied met dieptebommen aange vallen en achtervolgd. De Duitsche onder zeeër was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedojager te onderscheiden. In geoorloofden afweer heeft hij toen om 2.39 uur van zijn kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De torpedojager bleef de achtervolging met dieptebommen tot tegen middernacht zon der succes voortzetten. Wanneer door een officieele Amerikaansche instantie, met name het Amerikaansche departement van marine beweerd wordt, dat de aanval van de Duitsche duikboot is uitgegaan, dan kan dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden In den centralen sector In den centralen sector zette de Duit sche luchtmacht Zaterdag de systema tische vernieling van vijandelijke spoor lijnen, welke naar het front leiden, met groot succes voort. Op vele plaatsen werden de rails vernield. Talrijke sta tions stortten in of werden zwaar be schadigd. Door bomirten werden 25 trans porttreinen vernietigd, een munitietrein vloog in de lucht. Bovendien werden op rangeerstations een groot aantal goede renwagens getroffen, een deel daarvan geraakte in brand. Verscheidene spoor bruggen werden zwaar beschadigd. In de gevechten in den Zuidelijken sector leden de Sovjets Vrijdag zware verliezen. De Duitschers maakten 2200 ge vangenen en bemachtigden 27 stukken geschut, 128 machinegeweren, 28 gra naatwerpers, een pantsertrein, 20 zie kenwagens en groote hoeveelheden in- fanteriewapens en munitie. De luchtaanvallen waren in hoofdzaak gericht op concentraties en marcheeren- de troepen tusschen Dnjepr en de Zee van Azov. Een aantal tanks en trans portvoertuigen werd vernietigd of on bruikbaar gemaakt. Odessa gebombardeerd In den vorigen nacht werd de stad Odessa en de haven met veel succes ge bombardeerd zoomede een spoorweg- knooppunt, dat was uitgebreid tot ravi- tailleeringsbasis. Verscheidene groote en veel kleinere branden getuigden van de uitwerking van den aanval. Een luchtaanval op Vrijdag richtte in de haveninstallaties groote schade aan. Vier schepen met een totaal van 17.000 b.r.t., die dienden voor het transport van munitie en manschappen, kregen voltreffers en werden zwaar beschadigd. Sovjets beschieten Duitsch lazaretschip Het Duitsche lazaretschip Itea is bij het passeeren van de Irbenstraat door vijan delijke landbatterijen onder vuur geno men. Na de beschieting, welke onge veer 1 uur duurde, volgde een aan val van motortorpedobooten, waarbij verscheidene torpedo’s werden afgevuurd welke het lazaretschip door handig ma- noeuvreeren wist te ontwijken. Bij het eiland Oesel hebben Duitsche vliegtuigen Vrijdag een Sovjet-trans- portschip van 2000 ton tot zinken ge bracht. Drie patrouillevaartuigen en 1 snelboot werden zwaar beschadigd. Aan de kathedraal van Smolensk, die door de bolsjewistische misdadigers als godloozenmuseum was ingericht werd door de Duitsche militaire overheid weer haar oorsponkelijke bestemming gegeven. Ja natuurlijk, dit' was slechts een van die honderden sobere couranten berichtjes, maar begrijpt u wat dit beteekent voor de inwoners van Smo lensk, die jarenlang gehunkerd hebben naar hét oogenblik dat zij weer in hun kathedraal hun plichten konden ver vullen? Hoe moeten deze eenvoudige arbeiders en boeren het regiem, dat de stelling propageerde, dat godsdienst opium voor het volk is, hebben gevreesd en gehaat. Wat een voldoening voor de Duitsche autoriteiten daaraan een eind te maken. Eindelijk zal dan een millioenenvolk verlost worden van een minderheid, die zich slechts kon handhaven door terreur. Eindelijk zullen de beschaafde volken van Europa een kans krijgen te leven zonder de nachtmerrie van het bolsjewisme. Eindelijk zal er een begin gemaakt kun nen worden met het opbouwen van een Europeesche werkgemeenschap, waarin, plaats is voor een ieder die werken kan en wil En eindelijk kunnen ook Neder landers daadwerkelijk helpen dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. De weer macht van Adolf Hitler gaf de kathedraal van Smolensk haar bestemming terug. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten strijden de legers der bondge- nooten, strijden de vrijwilligerslegioenen, strijden de Nederlanders en zult ook u kunnen strijden tegen het bolsjewisme, mits u zich sooedig meldt bij het Een nadere uiteenzetting Onder het publiek is twijfel ontstaan, of wellicht de derde verordening, die enkele bepalingen omtrent het Neder landsche staatsburgerschap behelst (nr. 147/41 de verwerving van het Duit sche staatburgerschap vergemakkelijkt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is dit niet het geval. De verwerving van het Duitsche staatsburgerschap blijft in tegendeel nog steeds beheerscht door de betrokken Duitsche wet. Deze bepaalt weliswaar dat een vrouw, die met een Duitscher in het huwelijk treedt, terstond het Duitsche staatsburgerschap ver werft. maar de naturalisatie van een buitenlander is, afgezien var uitzonde ringsgevallen. slechts mogelijk, indien deze buitenlander zich in het Duitsche Rijk heeft gevestigd. De bedoeling van verordering nr. 147/’41 is een andere. Voor het geval, dat een Nederlander volgens de bestaande Duitsche bepaling het Duitsche staats burgerschap verwerft, zou hij volgens de tot dusver geldende bepalingen van de wet op het Nederlandsche staatsburger schap, terstond dit Nederlandsche staatsburgerschap verliezen,. Thans doet dit verlies in geval van verwerving van Het Opperbevel van de Duitsche J Weermacht maakte gisteren l kend: 4 De operaties aan het Oostelijke front blijven volgens de plannen verloopen. I In de wateren rondom Engeland 4 hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht 4 vrachtbooten f van 30.000 ton in totaal, welke l deel uitmaakten van beveiligde con- vooien, vernietigd en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. I Een vrij sterke formatie Duitsche I gevechtsvliegtuigen heeft in den I afgeloopen nacht met gunstig re- sulfaat het Britsche vliegveld Aboe Soeaila aan het Suezkanaal 4 gebombardeerd. 4 Bij den aanval, dien Duitsche ge- vechtsvliegtuigen in den nacht van J Vrijdag op Zaterdag ondernamen 4 op het Britsche vlootsteunpunt J Alexandrië, hebben bommen groo- J te verwoestingen aangericht in de Oostelijke haven. Een olieopslag- 4 plaats geraakte in brand. Vlieg- J tuigen, welke een gewapende ver- J kenning ter zee uitvoerden, be- I schadigden in denzelfden nacht 4 een grooten koopvaarder op de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vlieg- 4 tuigen heeft zich in den afgeloopen 4 nacht naar Noordwest-Duitschland J en de Noorsche kust begeven. Door f bommen op woonwijken, o.a. in 4 de buurt van Beckum, Dortmund, J leed de burgerbevolking eenige J verliezen aan dooden en gekwetsten 4 Nachtjagers en luchtdoelartillerie 4 schoten 10, marineartillerie 1 der J aanvallende bommenwerpers neer. 4 aanval van een Amerikaanschen torpedo jager op de Duitsche duikboot althans den schijn van recht te geven. De aanval zelfs is het bewijs voor het feit, dat Roo sevelt in strijd met zijn beweringen reeds aan de Amerikaansche torpedojagers op dracht gegeven heeft, de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rap- porteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bovendien die vaar tuigen zelfs aan te vallen. Roosevelt pro beert ook daardoor om met alle hem ten dienste staande middelen incidenten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegen Duitschland in den oorlog te jagen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche duikboot „F. 33” als ver loren moet worden beschouwd. Uit Newyorksche scheepvaartkringen wordt gemeld, dat het Britsche vracht schip „Zangara” (5449 b.r.t.) getorpe deerd en op het strand is gezet. Het onder Britsche vlag varende Deen sche vrachtschip „Elisabeth” (945 b.r.t.) is tot zinken gebracht, waarbij de kapitein en 7 leden der bemanning zijn komen. Als aanvulling op het Weermachtbe richt van Zaterdag wordt aan het D.N.B. o.a. het volgende medegedeeld: Een terugblik op de eerste September- week toont aan, dat in alle sectoren hevig is gestreden en de gevechten in aanval en verdediging ten gunste van de Duit sche troepen zijn uitgevallen. Op den Zuidelijken vleugel is de sector van den Dnjepr behouden gebleven ondanks po gingen van de Sovjets om naar den Wes telijken oever op te dringen. In den cen tralen sector zijn de Duitsche troepen in het gebied ten Zuiden en ten Zuidoosten van Gomel thans reeds zoover doorge drongen, dat hun druk in het achter- waartsche gebied van Kief duidelijk merkbaar wordt. De vijandelijke aan vallen op andere deelen van het front werden telkens met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. In het gebied van St. Petersburg heeft het Duitsche optreden van het Westen, Zuiden en Zuidoosten tot een nieuwe aanzienlijke inkrimping van het verdedigingsfront geleid en tot stagnatie op alle belang rijke spoorlijnen en wegen naar die stad, die reeds onder vuur van het Duit sche geschut ligt en in een zeer be langrijke positie is geraakt. Het zwaartepunt der Duitsche operatie van de afgeloopen week heeft dus gele gen op den Noordelijken vleugel, waar voor de Sovjets een bijzonder drukkende toestand is ontstaan. In den Noordelijken sector De in den Noordelijken sector ope- reerende afdeelingen der Duitsche lucht macht hebben de laatste dagen haar aanvallen gericht op bolsjewistische troepenconcentraties en veldstellingen in het gebied ten Zuiden van het Ladoga meer. Zij brachten den bolsjewisten reusachtige verliezen aan menschen en materiaal toe. De superioriteit der Duit sche luchtmacht blijkt uit het feit, dat in dezen sector Zaterdag slechts één Duitsch toestel verloren ging, in weer wil van de zeer groote bedrijvigheid. Op verscheidene plaatsen werden Sov- jetformaties, welke krachtigen tegen stand boden, teruggeslagen. Telkens pro beerde de vijand zich tevergeefs ach ter sterke mijnversperringen te nestelen. Ondanks groote terreinmoeilijkheden en slappe modderwegen overwonnen de Duitschers eiken tegenstand en berok kenden den vijand zware, bloedige ver liezen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1