Peter Ton herdacht Haagsche Courant van Maandag 8 September 1941 Huwelijk met modern comfort NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN Voor den puzzelaar STAND DER BEVOLKING ONDERWIJS EN KERK MEINDERT BUTTER FEUILLETON DERDE BLAD, PAGINA 1 LEVENSSTANDAARD IN NEDERL- IND1E STERK GESTEGEN 8-7-6-0-0 DE RIJSTOOGST IN NEDERL-INDIE Toespraken van Feenstra VEREENIGTNGEN Plechtigheden aan het graf en in de Balistraat INBREKER IN LEVENSMIDDELENZAAK BETRAPT heerbanleider en jeugd leider Nije I A. al- rijwielen (Nadruk verboden.) te (Wordt vervolgd), want wacht Acht-zeven-zes-dubbelnul Vs zs4- VsaT o v-s ft» i 4 a v-v EDUARD VAN BEINUM 10 JAAR DIRIGENT TE AMSTERDAM Het is in deze maand tien jaar geleden dat Eduard van Beinum zijn positie als dirigent aan het concertgebouw-orkest te Amsterdam aanvaardde. Op het eerste volksconcert van dit seizoen. Zondag avond 14 September a.s„ zal de heer van Beinum hetzelfde programma dirigeeren, V CL L iviuu JLvJLd Ultti Udll Li Llllö* sen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 I Nederlandsche Ambulance, Konin- l ginnegracht 22, ’s Gravenhage. Verhoogde bankbiljettenciroulatie YOKOHAMA, 6 September (Europa- press). Blijkens een artikel in het ,,Soe- rabajaasch Handelsblad” is de bankbiljet tencirculatie in Nederlandsch-Indië den laatsten tijd sterk gestegen. Gedurende de eerste vier maanden van 1941 bedroeg deze stijging in de circulatie 24 millioen gulden tegen 17 millioen gulden in dezelf de periode van 1940. Ook de kosten van levensonderhoud stijgen sterk. De waar- de-index voor den invoer van producten bedroeg einde April 124 tegen 117 einde Maart. Door de stijging in de kosten van levensonderhoud worden vooral de kleine planters en de inlanders zwaar getroffen. Ongunstige weersomstandigheden hebben den oogst beïnvloed YOKOHAMA, 6 September. (Europa- press.) Als gevolg van ongunstige weers omstandigheden is de rijstoogst in Ne- derlandsch-Indië vertraagd en kon per h.a. minder geoogst worden dan in het vorige jaar. De algemeene levensmid delenpositie in Nederlandsch-Indië wordt door deskundigen als tamelijk zwak aan- geteekend. Daar komt nog bij, dat tengevolge van de blokkade tegen Japan een aantal pro ducten niet meer wordt ingevoerd, het geen de positie nog ongunstiger maakt. het voorstellen, dat intusschen doorgaat, ontdekt heeft. Gerrie kent één van de Arnhemsche echtparen, meneer Bloemberg laat ook vruchtencobblers aanrukken en na een half uur heeft het gezelschap besloten, „met allebei de wagens ergens heen te gaan, waar gedanst wordt’. Lies begint het genoeglijk te vinden. Ze heeft in het gesprek met haar buren al voldoende gemeenschappelijke Gelder- sche kennis ontdekt'om zich onder „eigen volk” te voelen. En ze is vooral blij, dat ze niet alleen met Gerrie en haar vriend op stap hoeft. haar hand gerukt door een onbekend ge bleven man, toen zij op de Riviervisch- 'markt 'alhier liep. Door opensluiting heeft men zich toegang verschaft tot een zaak in zui velproducten aan de Gedempte Gracht. Ontvreemd werd in totaal 68. De kerkeraad der Geref. kerk van Scheveningen heeft aan ds. J. Wymenga, die reeds enkele weken ver hinderd is voor zijn gemeente op te tre den, thans op medisch advies tot 1 Jan. a.s. ziekenverlof verleend. Bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen werden Zaterdag 1774 en Zondag 1245 baden genomen, in het Voiks- zeebad resp. 1953 en 746. in dat te Kijk duin resp. 578 en 188 en in het Zwembad Zuiderpark resp. 3104 en 276. De tempera tuur van het water bedroeg heden te Scheveningen 63 gr. en van dat in het Zunderpark 64 gr. F. een koffiemolen. Flip heeft liever een plak chocolade, dat kun je tenminste heelemaal opeten. Nou ga ik thuis fijn moedertje spelen, zegt Miesje verheugd. Doe je mee, Flip? Niks hoor, ik vraag, of ik op straat mag, ga ik lekker voetballen, wimpelt Flip af. Hè, toe nou. Miesje trekt een pruillipje. Hè, Flip, doe nou mee. Dan was ik moeder en ik ging eten koken en jij was vader en dan ging jij naar het koe- fee... Tante... onderbreekt ze zichzelf, ben jij wel eens in het koefee ge weest? Nee, nooit, zegt Lies. Gerrie en Flip zijn allebei stommelingen, denkt ze verontwaardigd. Ik wel, praat Miesje verder. In zóó groot koefee, tante. En toen bracht de October me een glaasje mi- dade. Limonade bedoelt ze, legt Flip weer uit. En Octobers zijn van die meneeren met zwarte jassen aan. Die brengen je gewoon alles waar je om vraagt, tante. Limonade en biefstuk en borrels en aarpels ook, echt leuk, tante. Lieve hemel, waar heb jullie al wild op om hier te komen. Zoo een jaar dagen. Maar wonen... Ze zucht. Ziezoo. Afgeleverd. Gerrie plant zich op de voorbank. Nu tijgen we Lidowaarts. Burgerlijke Stand Delft Ondertrouwd: D. van der Beek en P. J. Addink. - M. Th. Beeloo en G. J. L. Boxmeer. - B. J. Borsboom en P. S. H. M. Elgers. - D. Bruines en W. P. A van Starrenburg. - C. Eijk en A. J. Houtman. - R. van Gils en C. A. Boer - A. Kruniger en D. Rhijnsburger. - J. H. Nederpel en I. A. H. van der Klugt. - P. H. J. Siepman en J. E. Noort - H. M. Steijer en S. F. M. Dorst - A. C. de Vries en A. J. M. Dukker - H. Pouwels en M. J. Abrahamse. BevallenE. A. B. Tabbernal geb. geb. van Veen, z, - A. L. Oude Meyers op Wesselink geb. Janssen, z. - E. van Gemeren geb. Klok, d. - J. A. S. Pieter man geb. Bastinck, z. - J. van Holstein geb. Windmeyer, z. - M. van Velzen geb. van Beek, z. - A. M. Ottevanger geb. de Graaff, d. - B. Hoogenboezem geb. v. d. Vliet, d. Overleden S. S. Burger, 7 m. - H. L. Overgaag, man van H. M. C. Brouwer, 75 j. - J. H. Spee, weduwn. van A. C. S. M. Martens, 74 j. De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt Horizontaal: 1. Santander, 7. Se negal, 9. Grenadine. 14. Gr., 18. La, 17. Eg, 18. Kr., 19 Eenig, 21. Pek. 23. Paria, 24. Fel. 26. Pan. 27. Vrij, 28. Ivoor 29. Big, 30. Mud, 32. Oer, 35. Sujet, 36. Ems, 38. Gekko, 39. Ar, 40. IJs, 42. Ee, 43. Sug gestie, 45. Knagend. 49. Astronoom. Verticaal: 2. As, 3. Nevel, 4. Aera, 5. Danig, 6. El, 8. Egelvisch, 9. Grif, 10. Nap, 11. Dek, 12. Elan, 13. Grasgroen, 15. Recruut, 18. Kibitke, 20. Ge. 22. Enorm, 23. Pa, 25. Lid, 26. Pro, 30. Mees, 31. Ut, 33. Eg, 34. Rede, 36. Erg, 37. Sijs, 39. Agent, 41. Steno, 44. Ergo, 46. Ar, 47. En, 48. Do. eens voor de electriciteitsverbruikers die tusschentijds het vastrechttarief voor een ander tarief hebben verwisseld. Verzoeken om restitutie moeten schriftelijk bij het G.E.B. te Voorburg worden ingediend. Zaterdagmiddag heeft de afd. Voorburg van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescherming op het terrein van „Vreugd en Rust”, welwillend door de gemeente beschikbaar gesteld, een wedstrijd gehouden in het verleenen van eerste hulp bij luchtgevaar, waaraan door 9 ploegen van verschillende blokken in Voorburg werd deelgenomen. Na een kort welkomstwoord van dr. D. van Dorsten werd met den wedstrijd be gonnen. De jury bestond uit verschillende Voorburgsche doktoren, terwijl het oefen materiaal beschikbaar was gesteld door de afd. Voorburg van de Vereeniging E.H.B.O. De le prijs een complete gasdoos (be schikbaar gesteld door den burgemeester) verwierf de ploeg van blok D 4 A (leid ster mej. E. M. Meyer). De 2e prijs een waardebon van 10 voor aanschaffing van aanvullend materiaal kreeg de ploeg van blok N 11 (leider de heer R. W. de Jonge). DELFT Naar wij vernemen, heeft de werkcommissie, gevormd uit de indertijd ingestelde commissie tot het beramen van maatregelen voor de doeltreffende uitvoe ring van de Vleeschkeuringswet, thans haar werkzaamheden hervat met betrek king tot de stichting van een openbaar slachthuis te Delft. Naar wij vernemen, kan bin- nenkort worden verwacht, dat aan den Gemeentelijken Schoolartsendienst te Delft een belangrijke uitbreiding zal worden ge- gegeven. Het is n.l. de bedoeling om in dezen dienst de tandverzorging der school gaande jeugd in te schakelen. Met ingang van 15 September a.s. zal, naar wij vernemen, te Delft een ophaaldienst worden ingesteld voor oude metalen en afvalstoffen van metalen. LEIDSCHENDAM Wederom is door de politie te Leidschendam 3 maal procesverbaal opgemaakt tegen inwoners te Leidschen dam, wegens het niet voldoende afscher men van hun woning. WESTLAND Leden van Vrijz. Hervormde Jeugdvereenigingen uit verschillende plaatsen van een groot deel van Zuid-Hol- land, waren Zaterdagavond naar het West land gekomen tot het bijwonen van de beide ringdagen, welke waren georgani seerd door den Ring Westland. De bijeen komsten vonden plaats te Naaldwijk in het oude Hervormde Kerkgebouw. Zater dagavond vond een eerste samenkomst plaats, waarin de Ring-voorzitter, ds. G. van Wijk uit ’s-Gravenzande een wel komstwoord sprak. Vervolgens werd het tooneelspel „Zwaan kleef aan” opgevoerd, waarna de heer H. te Riet uit Naaldwijk een wijdingswoord sprak. Door tooneel en zang en inleiding werd afwisseling in dit programma gebracht. Zondagmorgen vond een jeugddienst plaats, waarin voorging ds. J. P. de Graaf van Naaldwijk, die tot tekst gekozen had 1 Cor. 3 vs. 21b en 23 ged. In het geheel gevulde kerkgebouw werd Zondagmiddag een samenkomst ge houden, waarin eerst prof. dr. P. A. H. de Boer uit Leiden sprak over: „Wat wil God met ons?” Ds. G. Westmijse uit Rot terdam sprak daarna over de vraag: „Is het leven een doolhof, of is er een uit weg?” De bijeenkomst, die werd afgewis seld door zang van het Naaldwijksche Her vormde kerkkoor, werd na een dankwoord, door ds. van Wijk gesloten. De Centrale Westlandsche Bloemenveiling had in de vorige week een aanvoer van 76.159 Am. anjers. Dit was wel een belangrijk deel der zomersche aanvoeren op de veilingen, die nog be perkt zijn in de soorten. Wel beginnen langzamerhand de chrysanthen wat meer het beeld te beheerschen, dcch het blijft nog beperkt tot enkele partijtjes, die wat kwaliteit betreft, beter zijn dan onlangs. Over het algemeen bleef goede vraag voor de bloemen bestaan. Voor de anjers werd tot bijna 9 cent per stuk besteed. De totale aanvoeren zijn kleiner dan het vorige jaar, doch de prijzen kunnen gun stiger worden genoemd. Er komen nog wat potplanten ter veiling en voorts bak jes siervruchten, waarvoor goede prijzen worden betaald. De tros-chrysanten liepen tot bijna 30 cent per bos. De gerbera was duur en bracht het tot 9 per 100. De aanvoer van plumosa is niet bijzonder groot en de kwaliteit munt ook niet uit. De amerillykelken waren iets goedkooper dan de voorgaande week, en brachten het niet hooger dan tot 10 cent 'S-GRAVENZANDE. De heer C. van Geest, ambte naar aan het distributiekantoor te ’s-Gra- venzande is met ingang van 15 September benoemd tot ambtenaar aan het departe ment voor Handel en Nijverheid. D e t e ’s-G ravenzande gehou. den collecte voor de t.b.c. bestrijding heeft 233.70 opgebracht. De politie te ’s-Gravenzande heeft proces-verbaal opgemaakt tegen drie personen, die hun woningen niet op de waterleiding hadden doen aansluiten. Eeretentoonstelling in „Erica” In de kunstzalen „Erica”, Oude Scheve- ningscheweg 25, wordt tot het einde dezer maand een eere-tentoonstelling van nage laten werken van wijlen den bekenden kunstschilder Meindert Butter (1877-1940) gehouden. Een imponeerend beeld van ’s kunstenaars werk en werklust geven de zalen „Erica”, die geheel door Butter’s werk worden in beslag genomen. Butter was een uitzon derlijke figuur, een persoonlijkheid, een schilder, die zich nimmer gewonnen gaf aan richtingen en stroomingen, maar die zijn eigen weg ging. Hij was mysticus en ramonticus, Wagner’s dramatische compo sities inspireerden een natuur als de zijne, „Tristan en Isolde” is het motief geworden tot een van zijn groote doeken. Opmerke lijk voor Butter’s ontwikkeling zijn ook de zelfportretten, waarin men reeds op jeug digen leeftijd een belangrijk talent ont waart. Tot zijn beste werken rekenen wij het monumentale werk „De dood der schoonheid”, dat in zijn sombere spanning onmiskenbare grootheid bezit. Niet alleen de doeken van groot formaat zijn hier ge ëxposeerd, bewonderaars van Butter’s kunst vinden er ook kleiner werk: teeke- ningen, landschappen, voorstudies voor grooter werk, ook veel naar Bijbelsche motieven, als b.v. Hagar en Isrpaël, Jezus bij de put met de Samaritaansche, enz. En ook hier draagt het kleine het kenmerk van het groote, dat Butter gezocht en ge wild heeft. Bij zijn laatste, meesterlijke zelfportret zijn piëteitsvol bloemen neer gezet, alsmede het palet van den heenge- ganen kunstenaar. B. van Eysselsteijn. DE HAAGSCHE KUNSTKRING TE AMSTERDAM Matinee in het stedelijk museum In het stedelijk museum te Amsterdam heeft de Haagsche Kunstkring ter gele genheid van zijn 50-jarig bestaan, dat herdacht wordt met een jubileumtentoon stelling in dit museum.. Zaterdag een letterkundigen middag gehouden. In zijn openingswoord begroette de voorzitter, architect A. H. Wegerif. den regeeringscommissaris voor Amsterdam, burgemeester E. J. Voute en den wethou der voor onderwijs en kunstzaken, dr. J. Smit. Hierna droeg mevr. Francine Koote—Gerrese Spaansche copla’s voor verzameld en vertaald door Hendrik de Vries. De tconeelschrijver Ben van Eysselsteijn las vervolgens een fragment uit zijn spel ..Juliana van Stolberg”. In een interessante causerie gaf de voor zitter der letterkundige afdeeling. drs. F. P. Hugens een overzicht van 50 jaren Nederlandsch letterkundig leven in en om den Haagschen kring. Tot slot van den middag droeg mevr. Iris Zeilinga-Doodeheefver voor uit wer ken van J. H. Leopold. Henriette Roland- Holst, Jan Prins en J. J. Slauerhoff. 516.932 inwoners op 1 Juni j.l. Blijkens de maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der Gemeente bedroeg het aantal 30) Ja maar, als je met hen uitgaat, keur je het stilzwijgend goed. Klets, ze is toch geen oudbakken zeurkous. Vroeger, in die onnoozele provinciestad hadden al hun kennissen onderlinge combina ties, werden Frank en zij altijd voor an tiek en voorwereldlijk gescholden... Frank... „je wordt knap vervelend met je gezeur”... Ik vind het dol, zegt Lies. Maar Gerrie, schrikt ze ineens. Je kinderen, 't is kwart voor vier, wil ik ze even halen. Ik ben toch per fiets. Nu kan er van uitgaan immers niets komen, denkt Ze, even opgelucht, als ze de deur van In gebouw Excelsior, Zee- straat alhier, heeft gisteravond de too neel vereeniging ,,Oud Haagsche Brand weer” voor het voetlicht gebracht: ,,’n Wespennest)”, vroolijk spel van va- cantie-geneugten, door J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker, onder voortreffelijke lei ding van den heer Henri Duiveman. Ook met deze opvoering heeft de popu laire club bewezen te behooren tot de beste amateur-gezelschappen. De mede spelenden waren de heeren H. de Luse- net, Engels, J. Hofstede. P. v. Zijderveld, Th. Wanders en A. Becker en de dames T Duiveman, Engels, J. Du Bois, W. v. d. Woude en C. Lanigeveld. Regisseur Henri Duiveman verdient lof voor zijn uitstekend werk Tijdens de pauze bracht de voorzitter mevr. Duiveman dank, dat zij, ofschoon nog niet geheel hersteld, ge meend heeft zich van haar taak te moeten kwijten. Namens het gezelschap werden haar bloemen overhandigd. De tooneel- en reisvereen. „Residentie” gaf Zondagmiddag voor een uitverkocht huis in gebouw Amicitia, Westeinde, een uitvoering. Opgevoerd werd het bijzonder geestige blijspel in drie bedrijven door J. W. v. d. Heiden: „Vrijdag de dertiende”, met medewer king van de heeren Advokaat, de Bruyn, Dat, Nouweland, Beelo, Bohemen en de dames Hoesman, Dat, Krul, Visser, Kindt en Oliehoek. De regie berustte bij den heer E. Verhaat. Er was langdurig en dank baar applaus, terwijl de dames met bloe men werden vereerd. De tooneelvereeniglng „Het Nieuwe Tooneel” geeft op Zondag 21 Sep tember a.s., in gebouw „Amicitia” een tooneeluitvoering voor haar leden en do nateurs. Onder regie van den heer Joh. Claassens wordt voor het voetlicht ge bracht: „Hoera, we erven”, een kluchtig blijspel in drie bedrijven, door Tob Maër. Diverse examens Voor het toelatings-examen aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop slaagden 45 candidates o.a.: V. V. v. Camminga, A. A. Croiset v. Uchelen, Antonia Engelsman, J. Gemmeken, R. Kroner, Th. J. Laarman, S. Meylink, H. D. v. Nieukerken, R. Schorr A. N. Segaar, J. W. v. d. Stigchel en P. J. Wilhelm te ’s-Gravenhage, Ph. van Ries- sen, te Scheveningen, Ph. W Cath en, J. A. van Griethuysen te Voorburg. dien tijd gezeten? verwelkomt Gerrie hen aan de deur. Jasses, is dat uit blijven. Ik dacht nog wel, dat je dat leuk zou vinden, zegt Lies verongelijkt. Gerrie kijkt verbaasd, schatert opeens. Kind, wat doe je menschelijk. Je wordt nog absoluut normaal. Nee hoor, hou je jas maar aan, we gaan meteen. Eerst de aapjes parkeeren. Jullie mo gen mee, jongens, met de auto van oom Wim. Ikke voorin, bedingt Flip. Ikke ook voorin, echo’t Miesje. Niks hoor. Jij bent nog veels klein. Geen ruzie hoor, kalmeert Gerrie. Anders mogen jullie niet naar tante Carolien. Fijn, naar tante Carolien Ze zijn de ruzie al weer vergeten. Gaan we weer uit logeeren, mams? Heb je onze koffers? Ze krijgen elk een miniatuurkoffertje te dragen. Flip rent de trappen af. Miesje volgt jubelend op den arm van „oom Wim”. Tante Carolien is een nicht van den ouwen heer, legt Gerrie uit. Een oud- hoofdverpleegster. Ze is dol op kinderen en ze zit nogal krap. Daarom vindt ze Overleden: M. Spanjersberg, 67 j. - J. A. M. Ham, 3 d. Rijswijk. Ondertrouwd: P. M. Stof berg en M. G. J. de Vries. - W. J. Baten en C. D. Boekhout. - J. M. van der Vlugt en M. van Os. - W. Fennema en C. de Vroedt. - T. Duinker en E. P. A. Spren- gers. - H. B. Engelsman en C. Schneider. Getrouwd: A. Kamps en P. Stouthart. Bevallen: P. de Vos geb. Boon, z. - H. van Veen geb. Codée, z. - H. C. Sipke geb. Huzink, z. - E. J. v. d. Beek geb. Kalk man, z. - W. E. Ruiters geb. Spiekman, d. - C. H. Th. M. d’Achard geb. Heintges d. - M. van Buuren geb. de Mildt, d. Overleden: A. M. van Hees, ongeh, vr., 75 j. <- N. Warmerdam, wedn. van M. E. van Egmond, 73 j. wekkende krachten te voorschijn te roe pen. Wij zijn er zeker van, dat onze wereldbeschouwing de overwinning zal behalen. Er is geen wapen en geen gif gas, dat de nationaal-socialistische idee zal kunnen vernietigen, omdat het be schut wordt door de sterke knuisten der Germaansche volken. Op elk onzer rust de plicht, evenals Peter Ton, zijn leven voor volk en vaderland in te zetten. Peter Ton, uw roeping is vervuld. Uit het kleine troepje weermannen, waartoe gij behoorde is een krachtige heerban gegroeid. Onder de honderden Haagsche kameraden, die thans in het Oosten strij den tegen de duivelsche machten van het bolsjewisme zijn er velen, die uw naam op den rechterarm dragen. Velen ook van dit vendel dragen het eerekleed van de Waffen SS, aldus de heer Feenstra. Peter Ton, wij vreezen geen strijd, want de overwinning van onze idee wacht ons. Met Mussert voor volk en vaderland, Hou Zee! De moeder van Peter Ton en vele deputaties legden vervolgens kransen neer op de plaats, waar hij viel. Hierna had een défilé plaats van de velen, die aanwezig waren. De plechtigheid werd met het Wilhelmus besloten. I Dit i5 4 het belangrijke gironummer, het i gironummer van de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het j Oostfront zal vertrekken om de ge- i wonden van vriend en vijand te verplegen Hebt u reeds uw bij- drage geleverd Zoo niet, stort dan vandaag nog, iets meer dan u mis- i Oud-Katholieke Kerk Het Metropolitaan Kapittel van Utrecht heeft in zijn buitengewone vergadering van Dinsdag 26 Augustus 1941 ter op volging van zijn overleden deken mgr. J. H. Berends tot deken van het kapittel gekozen prof. C. Wijker, pastoor te Delft; ter opvolging van dezen, tot secretaris van het kapittel benoemd den heer Joh. A. Roeseling, pastoor te ’s-Gravenhage en in de vacature van het canonicaat tot kanunnik van het kapittel gekozen den heer P. J. Conijn, pastoor te Utrecht. Academische examens Aan de Technische Hoogeschool te Delft is gepromoveerd. ,jnet lof’ tot doctor in de technische wetenschap, na verdediging van een proefschrift en stellingen, getiteld „Over den spanningstoestand in doorboor de platen, een bijdrage tot het sterke on derzoek van klinknaden” ir. K. J. Schulz, werktuigkundig ingenieur, geb. te Mann heim. RIJSWIJK Ten nadeele van v. d. B. !s uit een voortuintje aan den Haagweg te Rijswijk een rijwiel ontvreemd. Uit een voetbaltent van een terrein aan den van Vredenburchweg te Rijswijk is ten nadeele van v. d. S. te den Haag een portemonnaie met 20 ont vreemd. In het sanatorium „W e s t- hoff” te Rijswijk heeft Woensdagavond een concert plaats gehad voor patiënten en personeeL Medewerking verleenden: Julie NussyDallmer (sopraan en piano), H. C. A. v. Batenburg (tenor), Jaap Schoustra (viool) en J. F. v. Baten burg (pianobegeleiding). Het uitgevoerde programma viel, blijkens het gulle ap plaus, zeer in den smaak. Zaterdagmiddag is in debo- venzaal van Hotel Kuijs Witsenburg te Rijswijk geopend de tentoonstelling van schilderijen van Rijswijksche schilders, welke georganiseerd is door de plaatse lijke Vereeniging voor Heemschut te Rijswijk. Onder de vele belangstellenden werden o.a. opgemerkt de heeren ir. P. Stemjfels, wethouder, D. van Geest, ge meente-secretaris en verschillende oud- raadsleden. Dr. L. A. Rademaker, voor zitter der vereeniging voor Heemschut, sprak het openingswoord. De heer L. J. van Dijk, voorzitter van het tentoonstel- lingscomité, wees er op, dat de schoon heid van Rijswijk en omstreken vele schilders tot zich getrokken had en hij meende, dat hun geen betere hulde ge bracht kon worden dan door het houden van deze tentoonstelling. De tentoonstel ling is tot en met 14 September a.s. van 104 uur en van 68 uur (Zondags van 15 uur) geopend. VOORBURG Op Maandag 15 September zal in „Vreugd en Rust” te Voorburg een vergadering worden gehouden van de af deeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond Mej. Mja van Oostveen zal spreken over: „Het verhaal van Menschenhart” De burgemeester van V o o r- burg maakt bekend, dat verbruikers van electriciteit volgens het vastrechttarief in het tijdvak van 1 Mei 1941—1 Mei 1942 over het aantal volle maanden gedurende welke zij vastrechtverbruiker waren, re ductie kunnen krijgen, indien het ver bruik, berekend naar 20 ct. p. k.w.u. voor- deeliger zou zijn geweest. Dit geldt even- POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN De commissaris van politie van den Centr. Opsporingsdienst deelt mede, dat aan zijn bureau. Laan Copes van Catten- burch 13 eiken werkdag tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. tei bezichtiging aan wezig zijn1. Een tweewielig transport- rijwiel, ongemerkt, zwart gelaktzwart gelakt zeer breed stuur, groote vaste bagagedrager aan voorwielas en stuur lederen zadel met hangveerpnéén geel houten handvat met nikkelen ringelec- trische lantaarn aan voorvork en achter licht aan achterspatbordstanggeheel zwart metalen kettingscherm en zoo goed als nieuwe zwarte transport ballonbanden. 2. Een damesrijwiel, merk „Pon”, frame nummer 8873 zwart gelaktzwart cellu loid stuur met dito handvatten,;Royal” zadelbagagedrager met standaard en grijze rubber zelfbinderselectrische lan taarn zonder merk, zwart zeildoeken ket- tingkastcelluloid rokbeschermer en tor- pedoremnaaf. Beide rijwielen zijn van diefstal afkomstig Zaterdagavond te omstreeks 12 uur had den omwonenden var een levensmidde lenzaak aan de Hoefkade eenig gestommel in den winkel gehoord. Het ingestelde po- litie-onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op. Desondanks bleef het perceel onder bewaking en te ongeveer 2 uur be merkten twee motor-agenten, die op post stonden, toen zij met hun lamp in den winkel schenen, dat voor de toonbank een paar schoenen stonden Dit kwam hen verdacht voor en een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zich achter de toonbank een man had verscholen. Een der agenten loste ter waarschuwing een schot door de winkelruit, waarna de late bezoeker gemakkelijk kon worden gear resteerd. Het was de 34-jarige machine bankwerker T... die zich toegang had ver schaft door door het bovenraam van de voordeur te klimmen. Hij had reeds een hoeveelheid boter, suiker en thee klaar gezet. GOEDE SIER VAN GESTOLEN GELD GEMAAKT De 17-jarige dienstbode P. had op 15 Augustus j.l. ten nadeele van haar werk geefster 200 ontvreemd, die dit niet had bemerkt Met haar 17-jarige vriendin R., die eveneens dienstbode is, heeft zij het geld in tien dagen opgemaakt. Zij snoep ten naar hartelust, kochten japonnetjes, brachten bezoeken aan de vermakelijk heden in Scheveningen en dineerden ver schillende malen in groote restaurants. Eenige dagen geleden heeft mej. P. weer een bedrag van 200 weggenomen, doch dit werd ontdekt. De verdenking viel op de dienstbode, die met haar vriendin werd gearresteerd. Van het geld is in to taal nog 85 teruggevonden. MINNENIJD Zaterdagavond omstreeks 11 uur kwam de 27-jarige R op het Lorentzplein zijn gewezen verloofde tegen in gezelschap van den 22-jarigen T. Hij ontstak hierover in woede en viel T. daarbij onverhoeds aan. Hierop schoten de 58-jarige R. T. en diens 18-jarige zoon toe, teneinde T. te ontzetten. Bij de hierop volgende wor steling kreeg R. een trap tegen zijn lichaam, tengevolge waarvan hij vermoe delijk een ribfractuur opliep. Hij werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd en aldaar ter observatie opgenomen. Door den Justitieelen dienst C wordt van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond werd door een stadgenoote aangifte gedaan van diefstal van haar handtasch inhoudende een klein bedrag aan geld en de distributiebeschei den van haar gezin. De tasch werd uit Gerrie’s flat dichttrekt. Gerrie kan de peuters immers niet meesleepen. Aan de deur van het Montessori- schooltje vangt ze Miesje op, dan gaan ze samen bij de aangrenzende „groote school” Flip junior opwachten. Ze zal nog maar wat chocola met hen gaan koopen, dan duurt het nog even langer voor ze thuis zijn... Goedkeuren, dat van Gerrie? Kom jongens, nu gaan we wat lek kers koopen. Ze neemt Miesje bij de hand. Flip vraagt, of hij haar een arm mag geven, aan een handje loopen is zoo kinder achtig voor een jongen van de groote school. Tante, ik wou een gouden ding met snoepjes, decreteert Miesje. Best, puk, zegt Lies, voorloopig nog in het duister. Wat voor een ding en waar halen we dat? Ginds op den hoek, tante, weet Flip te vertellen. U weet wel, van die blikken kóffiemolens en kolenbakken en zoo. Miesje denkt, dat blik goud is, maar ze is ook nog zoo klein. Een dub beltje kosten ze, voegt hij er practisch bij. Na lang aarzelen heeft Miesje haar keus bepaald op een kinderwagentje en Gemeente inwoners van den Haag op 1 Juni 1941 516.932 (241.321 mannen en 275.611 vrouwen) tegen 504.248 op 1 Juni 1940. Op 1 Mei 1941 bedroeg het aantal in woners 516.231 en op 1 April 1941 515.661. In Mei 1941 werden hier ter stede 405 huwelijken gesloten en in Mei 1940 513. Leidschendam. Getrouwd. A. M. Creemers en E. B. Koekenberg. Bevallen: W. Haverkamp, geb. de Bloois, d. - M. de Ruiter, geb. van Dam, z. Overleden: L. C. A. M. Koot, 29 d. Naaldwijk. Ondertrouwd: G. de Bruyn en N. N. de Vries. - N. v. d. Wel en M. G. v. d. Berg. Getrouwd: C. H. Damen en P. A. M. Groenewegen. - A. A. Stolk en W. G. Duynisveld. - J. J. Hoogenraad en H. Spies. BevallenA, Vreugdenhil geb. Aal- brecht, z. - A. T. M. v. Leeuwen geb. Kruyssen, z. - P. M. v, d. Spoel geb. Moor, z. OverledenG. C. Westdijk, 2 d. - M. de Zeeuw, 30 j. - A. Vermeer, 4 mnd. De Lier. GetrouwdJ. v. d. Meer en J. Verschoor. - H. Kleywegt en T. B. Stoof. BevallenC. M. Nonkes geb. Kuyven- hoven, d. Monster. Ondertrouwd: J. v. Spron- sen en W. de Winter. Bevallen: E. H. M. van Zijl geb Fokkes d. - A. J. C. Zuidgeest geb. v. d. Bel d. - M. A. M. Ham geb. Rimmelzwaan z. - G. Boutkan geb. Overgauw z. - C. G. M Zuy- derwijk geb. v. d. Ende d. - C. H M van Santen geb. v. d. Hoeven, d. - G. M van Kleef geb. Zuyderwijk z. ’t fijn, als ik haar de kinderen af en toe als betalende logé’s op haar dak stuur. Uitvinding, hè? Geweldig, zegt Lies. Maar om met mij uit te gaan, had je ’t er toch niet voor over gehad, denkt ze er ach teraan. Stop hier maar, Wim, comman deert Gerrie op den hoek van de straat, waar, volgens Flips gebrul, tante Caro lien woont. Dan hoef je niet te draaien. Wij loopen wel even. Kom jon gens. Nou, jullie ontvoert elkaar wel wonr hinrzon v„r JaaP blijkt te heeten, zooaïs Lies bij Lies voelt zich al weer blozen. Ver- Hot :„tn<-„>hOn velend toch, dat gevoel, of ze alles rèèr vindt. Vindt u ’t prettig in Amsterdam begint de ander een cliché-gesprek. Nee, afgrijselijk, zegt ze oprecht. Ik verveel me dood hier. Hoe is ’t mogelijk? Amsterdam en vervelen, dat kan mijn provinciaal brein niet bevatten. Ja, vroeger was ik er ook altijd wild op om hier te komen. Zoo voor De Arnhemmers zitten achter ijs en vruchtencobblers aan den waterkant. Gerrie’s vriend wordt met een hoera’tje begroet. Onze chauffeur. Gelukkig, nu hoe ven we niet naar huis te lóópen. Meen je niets van, Kit. Zou jij vanavond niet véél liever in mijn wagen terugrijden? Met z’n vieren achterin zeker?, Dank je lekker. Kit en ik gaan met Wim mee. Oók achterin, beslist een lange jongen, die waarmede hij in September 1931 zijn werkzaamheden te Amsterdam open de: de achtste symphonic van Beethoven en de achtste symphonie van Brückner. HERMAN BOUBER IN CAPITOL Van Vrijdag a.s. zal het gezelschap Herman Bouber in Capitol-theater op voeringen geven van het bekende volks stuk „Zeemansvrouwen”, spel met zang in vier bedrijven door Herman Bouber. GRELINGER'S OPERETTE GEZELSCHAP Voor een stampvolle zaal gaf bovenge noemd gezelschap Zaterdag j.l. in het ge bouw Excelsior een zeer geslaagde op voering van Léhar’s geestige operette „Die lustige Witwe”. Regina Grelinger, die de leiding had, heeft alle eer van haar werk, want de zang en het spel van solisten, koor zoowel als de ballet ten waren uitstekend verzorgd De vele medewerkenden hebben zich ten volle ge geven, zoodat alles een vlot verloop had. Het groote succes was dan ook welver diend en het publiek gaf daarvan ondub belzinnig blijk. HERDENKING VAN RICHARD WAGNER Gelijk bekend heeft Richard Wagner in de laatste periode van zijn leven gewoond in het .Palazzo Vendramin-Calergi aan het Canale Grandi te Venetië, waar hij in Februari 1883 overleed. Binnenkort zal men in den weelderigen salon, waar hij woonde, een tentoonstelling van souvenirs houden. Ook zal in het paleis een concert van muziek van Wagner worden gegeven. NIEUWl composities van COR DE GROOT De bekende Nederlandsche musicus Cor de Groot heeft zoojuist een lieder- cyclus (zeven liederen op tekst van Goethe) voltooid, terwijl hij tevens de laatste hand gelegd heeft aan een con cert voor viool en klein orkest. In het Gemeentemuseum hier zal op Zondag 14 Sept. Marinus Sa lomons de eerste drie sonaten van Beet hoven (opus 2, no. 1, 2 en 3) uitvoeren. De heer Jack Vermaak te Rijswijk is benoemd tot stadsbeiaardier te Haarlem. Op Donderdag 11 Sept. a.s. te half acht geeft Hein ’s-Gravezande een orgelbespeling in de Doopsgezinde kerk, Paleisstraat 8. met medewerking van Atie Brederode, sopraan en Lini Schro der, alt. Het programma van de or ge 1- bespeling van den heer Feike Asma, in de Evang. Luth. kerk, Luthersche Burg wal 7, op Woensdagavond 10 September a.s., bevat werken van G. F .Handel, Ch. M. Widor, Jacob Bijster, Hendrik An- driessen, Jan Zwart en Feike Asma. Aan vang half acht precies. Gisteren heeft de heerban ’s-Graven hage van de N.S.B. den sterfdag van den weerman Peter Ton, die verleden jaar tijdens een noodlottig incident in de Bali straat om het leven is gekomen, her dacht. Des ochtends te tien uur had op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, waar zich het graf van Peter Ton bevindt, de eerste herdenking plaats. Op een open ruimte, links van het graf, stonden om. een 700 W A.-lieden, een deputatie van de N.S.D.A.P., deputaties van de politieke or ganisatie, van de Weeropleiding en van het rechtsfront. Voorts waren aanwezig een 370 leden van de N.J.S. Vooraan stond een afdeeling met omfloerste vlaggen. De heer H. C. Nije, streekleider van den Nationalen Jeugdstorm en de heerbanlei der J. E. Feenstra hebben achtereenvol gens het woord gevoerd. De heer Nije zeide o.m. het volgende Wij zijn naar deze eenvoudige zerk ge trokken om ons te bezinnen in jouw daad, want, Peter Ton, je bent voor de Neder landsche jeugd een symbool. Hét is meer een gevoel van trots, dan van droef heid. dat de Nederlandsche jeugd bezielt, omdat zij weet, met jou en de andere kerels, die thans strijden voor de vrijheid van Europa in het Oosten, verbonden te zijn. En dan ben jij het symbool van trouw en moed en van al die eigenschap pen, die den Germaanschen mensch ma ken tot den besten soldaat ter wereld. Inden geest zal jij meemarcheeren met ons. met de jeugd, waarvoor jij je offer bracht, naar een schoone toekomst voor ons ge- heele Nederlandsche volk. Rede heerbanleider Feenstra De heer Feenstra zeide het volgende Wij herdenken op deze plaats Peter Ton en met hem Hendrik Koot. Hans Pelzer en Jac. Janse, evenals de kameraden, die ge vallen zijn in de oorlogsdagen en aan het Oostfront, ver van hun land en volk. Zij allen stierven voor hun leider, voor hun volk en voor hun ideaal. Zij mar- cheeren in den geest mede in onze ge lederen. Hun nagedachtenis zal voor ons steeds onvergetelijk blijven. Sla nu voor het laatst appèl, tamboer. Hierop weerklonk een zacht, maar in drukwekkend tromgeroffel. Nadat dit tromgeroffel was weggestorven, zeide de heerbanleiderOpdat het allen melde, dat onze wil te velde, meer dan het aan tal tel. Sla nu voor het laatst appèl, tamboer. Sla nu voor het laatst appèl. Wederom weerklonk zacht tromgeroffel. Nadat de moeder en de zuster van Peter Ton bloemen op het graf hadden neer gelegd, speelde de muziek „Ik had een wapenbroeder”. Hierna werd een groot aantal fraaie kransen op het graf neer gelegd. Het vendel „Peter Ton” zong mét begeleiding van de muziek het lied „Laatste groet”. Een défilé van de depu taties en de belangstellende leden van de N.S.B. besloot deze plechtigheid. In de Balistraat In de Balistraat heeft des middags de heerbanleider Feenstra bij de plaats waar Peter Ton is gevallen namens den leider van de N.S.B. een rede uitgesproken. Deze plaats was stemmig versierd met roode en zwarte spandoeken. De heer Feenstra zeide o.m.: Een gevoel van groote deernis met hem, door wiens hand gij gevallen zijt, vervult ons, omdat hij eeuwig het teeken van den broedermoordenaar met zich moet dragen. In uw offer belichamen zich drie groote kernpunten van het leven, te weten moed, dienstbaarheid en trouw. Gij onderwierpt u vrijwillig aan onze tucht en discipline, gij waart steeds be reid, lachend en opgewekt voor eiken dienst, hoe zwaar ook. Uw strijd als pionier van ons volk was zwaar, ont zettend zwaar, gij werd gehoond en be lasterd door uw eigen volk, maar eens zal de dag komen, dat dit volk u dank baar zal zijn voor uw daad. Gij zult ons in dienstbaarheid eeuwig ten voorbeeld blijven. Voor onze beweging blijft gij immer het lichtende baken, door uw offer schonkt gij ons den moed, onzen harden strijd te voeren. Het nationaal- socialisme wordt onteerd door hen, die het met baatzuchtige bedoelingen aan hangen, maar gij hebt ons naastenliefde getoond. Dit eerste bloedoffer van de W.A. leert ons tevens, dat wij niet bitter en opstandig, maar groot en vergevens gezind en vooral meesterlijk in ons den ken en optreden moeten zijn. Peter Ton, gij hebt ons geleerd, dat een leven, dat tot Leven leidt, de grootste dienstbaarheid is. Door uw laatste offer hebt gij ons geleerd, te trachten boven ijdelheid verheven te zijn. Gij waart levend het symbool, dat groote ideeën alleen door sterke en moedige harten Worden opgenomen en doorgegeven. Gij waart en wij blijven compromislooze strijders. Gij vreesde het gevecht niet, want gij wist, dat de overwinning van onze idee zou komen. Trouw tot in den dood zijt gij geweest aan uw leider. Wij, zwarte soldaten, willen op deze plaats de belofte afleggen, dat wij niet zullen rusten voor ons volk geheel gezuiverd is en trouw heeft ge zworen aan het nationaal-socialisme. Twee werelden staan tegenover elkaar, een stervende en een jonge, vooruitstre vende wereld, die uit de natuurwetten en uit de erfenis van het bloed de moge lijkheid heeft ontwikkeld de levenver-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9