St. Petersburg volkomen omsingeld No. 17975. Dinsdag 9 September. 1941. Schliisselburg stormenderhand genomen aan BINNENLAND van DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Onafgebroken actie het Duitsche luchtwapen Het bezoek Mackenzie van Engeland EGIOEN VRIJWIL NI VERDUISTEREN DUITSCHLAND WINT VOOR VICTORIE EUROPA OP ALLE FRONTEN VEREENIGDE STATEN Bolsjewistische tegenaanvallen afgeslagen De 45ste Jaarbeurs te Utrecht geopend Dr. Clodius te Ankara aangekomen Leven en werken van de Duitsche vrouw Het afscheid van den burgemeester van ’s-Hertogenbosch HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 September (D. N. B.). Het Opperbevel der Duitsche Weermacht deelt mede: Snelle divisies van het Duitsche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door gevechtseskaders der luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Schliisselburg aan het Ladoga- meer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St. Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land af gesneden. De korenschuur van Europa Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 ROOSEVELT'S MOEDER OVERLEDEN v. 8.10 u. n.m. tot 7.05 a. v.m. t x Rede van dr. J. Milius Het incident met de „Greer” De Engelsch-bolsjewistische eischen aan Iran De actie van de Duitsche luchtmacht in Noord-Afrika Canadeesche premier tegen een empirekabinet HAAGSCIIE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: V Groote drukte te Utrecht Koninginnegracht 22 - ’s-Gravenhage. belangstelling verheugen. militaire zijde wordt ENGELSCHE OP streken gevallen, Engelsche vliegtuigen boven Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct sedert het uitbreken van d< der Panameesche vlag gebr; hij van zich Een zijn VERHANDELING VAN SLACHT- GEVOGELTE In de Nederlandsche Staatscourant is verschenen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, dat in de plaats treedt van het Gevogelte-Inventarisatiebesluit '40. Hierbij wordt bepaald, dat het verhandelen van slachtgevogelte slechts mag geschie den door erkende handelaren. Een uitzon dering wordt gemaakt voor door de Cen trale voor Eieren en Pluimvee aangewezen fok. of legdieren. Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertenti.ën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Amerikaansche persstehi Naar de Britsche berichtendienst meldt spreekt de New York Tin.es de hoop uit dat bij de volgende ontmoeting tusschen een Amerikaansch schip en een Duitsche duikboot in de IJslandsche wateren het Amerikaansche schip het eerste schot zal afvuren. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a i LUCHTAANVALLEN ONS LAND In den afgeloopen nacht verscheen slechts een enkel Britsch vliegtuig boven ons gebied De neergeworpen bommen vielen in ’t vrije veld en richtten geen noemens- waardige schade aan. In welingelichte kringen te Berlijn ver klaart men, meldt het A.N.P., dat het nieuwe bezoek van dr. Clodius aan An kara, evenals alle vorige bezoeken, slechts op motieven van handelspolitiek berust. Clodius heeft uitsluitend de taak, de mogelijkheden van nauwere handelsbe- trekkingen tusschen Duitschland en Tur kije te bestudeeren. Gisteren heeft burgemeester F. J. van Lanschot afscheid genomen van het per soneel der gemeente ’s-Hertogenbosch en van de burgerij dier stad. De afscheidsdag ving aan met een so- lemneelen dankdienst in de basiliek van St. Jan, welke werd gecelebreerd door den deken der stad. mgr. J. Brekelmans, waarbij tegenwoordig waren de bisschep van ’s-Hertogenbosch, mgr. A. F. Diepen, de vicaris-generaal, mgr. F. N. Hendrikx, de pastoors der stad, alsmede tal van autoriteiten, het geheele ambtenaren- en werkliedenkorps van de onderscheiden diensten en instellingen der gemeente en voorts honderden stadgenooten, die het majestueuze kerkgebouw geheel vulden Om half twaalf had in de raadszaal len stadhuize het afscheid van het gemeente- personeel plaats. Namens de ambtenaren voerde hier de directeur van het licht en waterbedrijf, de heer L. J. Robosch, het woord. Hij bood hem een door Char les Dony gesenilderd portret aan. Burgemeester van Lanschot dankte en deelde zijn besluit mede om het naast dat van zijn vader, die eveneens burgemees ter der stad is geweest, in het stadhuis een plaats te geven. Hierna vertolkte de heer Adr. van Esch de gevoelens van de werklieden. Als blij vend blijk van hulde en erkentelijkheid bood hij een Louis XVI leunstoel aan, be nevens een tweetal vazen, door freule van der Does de Willebois beschilderd. Mevrouw van Lanschot ontving een fraaie tuil bloemen. Nadat de burgemeester ook de werklie den had bedenkt, namen allen met een handdruk van hem afscheid. Van vier tot zes uur hield mr. van Lanschot receptie ten stadhuize. Werke lijk overweldigend was hierbij de belang stelling van de burgerij. Uit alle rangen en standen kwamen de Bosschenaren hun scheidenden burgervader de hand druk ken. Ook de vele vereenigingen en orga nisaties lieten zich niet onbetuigd. Bij de ingezetenen voegden zich ook zeer velen uit de omgeving, waarbij ook het provin ciaal bestuur, de geestelijkheid, burge meesters uit de gansche provincie acte de presence gaven. Om half zes was het comité, gevormd uit de burgerij, aanwezig. In een gloed volle rede heeft notaris van Hellenberg Hubar de uitstekende kwaliteiten van den buigemeester als bewindsman naar voren gebracht. Aller gevoelens vonden uit drukking in een groot in lederen band gevat herinneringsalbum, dat door Her man Moerkerk is geïllustreerd en waarin duizenden Bosschenaren hun handteeke- ning plaatsten. Voorts deed spr. de toe zegging van het plaatsen van een artis tiek uitgevoerd monument, dat tot het nageslacht zal spreken van dezen burger vader. Mr. van Lanschot sprak tenslotte een dankwoord De gedenkwaardige dag werd besloten met een serenade, uitgeveerd door de Harmonie ’s-Hertogenbosch. SCHEPEN ONDER PANAMEESCHE VLAG Volgens de New York Times heeft de Panameesche regeering medegedeeld, dat thans 270 schepen mét een gezamenlijken inhoud van 1.175.000 ton onder Panamee sche vlag varen. Er zijn 82 Amerikaan sche schepen, waaronder 70 tankschepen, x l-x ...-xii- oorlog on- •avnt. Dat is de Oekraine, de landstreek in het Zuiden van Rusland, waar de bewoners weer moed gevat hebben, een gelukkige toekomst tegemoet gaan, nu zij door de Duitsche Weermacht bevrijd zijn van hun onmenschelijke onderdrukkers. Overal in de Oekraine worden de Duitsche soldaten en hun bondgenooten geestdriftig verwel komd. Overal gaan zij weer aan den ar beid en halen, daar in de korenschuur van Europa, den oogst binnen. Ziehier een der resultaten van den strijd tegen het bols- jewise. Overal waar de trawanten van Sta lin vernietigd zijn, gaat een gelukkige be volking aan het werk en helpt spontaan mede aan den opbouw van het nieuwe Europa. De strijd tegen het bolsjewisme is een strijd, die gestreden wordt ter wille van ons aller toekomst. Het is een strijd, dien Duitschland begonnen is en dien het met behulp van zijn bondgenooten en de vrijwilligerslegioenen, zal voeren totdat de overwinning behaald zal zijn. De strijd tegen het bolsjewisme is een strijd, waar in beslist wordt ook over de toekomst van Nederland. Daarom zijn reeds duizenden Nederlandsche mannen strijders in de ge lederen van ons legioen en daarom wordt ook van u verwacht, dat u zult helpen onderdrukte volkeren te bevrijden van het bolsjewistische juk. Doet wat van u verwacht wordt, doet uw plicht, meldt u aan bij het Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 de Oostelijke haven en bij het rangeersta tion. Bij den toegang tot de Golf van Suez werd een Britsche koopvaarder van 6000 ton door een bom zwaar beschadigd op het achterschip. Verliezen van de Britsche scheepvaart In den nacht van 7 op 8 September heeft naar het D.N.B. verneemt, de Duit sche luchtmacht in het Naburige Oosten 25.000 b.r.t. scheepsruimte vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op de reede en in de Golf van Suez door voltreffers op 4 vrachtschepen van teza men 25.000 ton een aanzienlijk deel van de voor den tegenstander zoo belangrijke scheepsruimte vernietigd. Verder liepen een groot handelsschip van omstreeks 10.000 b.r.t. en een vrachtschip van 1500 b.r.t. beschadigingen op. De Britsche aanval op Berlijn Ten aanzien van den aanval van het Engelsche luchtwapen in den nacht van 7 op 8 September op Berlijn, wordt van bevoegde Duitsche zijde aan het D.N.B. medegedeeld Men heeft van Britsche zijde groote ver wachtingen gehad van het succes van den aanval op de Rijkshoofdstad en er op ge wezen, dat deze aanval beschouwd moet worden als een revanche voor een groo- ten aanval van het Duitsche luchtwapen op 7 September 1940 op Londen. Afgezien van het feit, dat de groote Duitsche aan val op de Britsche hoofdstad indertijd slechts een vergelding vormde voor her haald werpen van Britsche bommen op een reeks woonwijken van Duitsche ste den, heeft het Britsche luchtwapen ook in den nacht van Zondag op Maandag we derom alleen de Berlijnsche burgerbevol king getroffen. Duitsche lufhtafweerartil- lerie en nachtjagers hebben den Britschen bommenwerpers een leerzaam voorbeeld gegeven van de superioriteit van den Duitschen afweer. In voorbeeldige samen werking van alle Duitsche afweerkrach ten bracht de aanval op het Rijksgebied den Britten zware verliezen. Negentien bommenwerpers, d.w.z. meer dan 18 pro cent van de over het Kanaal gekomen i bommenwerpers, werden neergeschoten. Alle wrakken van öeze vliegtuigen lig gen op Duitsch of bezet gebied. Met het verlies van 19 bommenwerpers in enkele nachtelijke uren heeft de Britsche lucht macht tegelijkertijd een verlies geleden Ofrwacr 95 man vliegend personeel. hetgeen te danken is aan de omstandig heid, dat, hoewel de meubelgroep thans slechts in beperkten omvang deelneemt, de inzending van landbouwwerktuigen en machines o.a. op het Vredenburghterrein, de vermindering aan bezette ruimte in de gebouwen ruimschoots goed maakt Naast de bekende artikelen en producten, voor zoover deze thans nog leverbaar zijn, zijn in het bijzonder ook de nieuwe artike len aanwezig, de nieuwste methoden, de nieuwe constructies, de objecten, welke de producent heeft aan te bieden, waarvoor hij afnemers zoekt en welke de handel ter voorziening in de oogenblikkelijke en toe komstige behoeften van den gebruiker op hun bruikbaarheid en doelmatigheid wil toetsen. De nijverheid wil de jaarbeursbemid deling meer en meer gebruiken, om door collectief deelnemen van bedrijfsgenooten in een bepaalde groep de aandacht van haar afnemers, gedeeltelijk ook van den consument, te vestigen op haar prestatie vermogen. Het is verheugend, te mogen constateeren, dat het jaarbeurs instituut door het bedrijfsleven meer en meer dienstbaar wordt geinaaxt aan de nationale economische propaganda. De agrarische afdeeling der jaarbeurs Wederom heeft de jaarbeurs te Utrecht haar poorten geopend, het 9de lustrum is hiermede ingeluid. Op de gebruikelijke persconferentie heeft de directeur, dr. J. Milius, een uitvoerige rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de be- teekenis van het jaarbeurs-intermediair en den groei van het jaarbeursinstituut. Het is vanzelfsprekend aldus dr. Milius, dat onder de huidige omstandigheden van een openbare herdenking van dit feit, hoe verheugend ook op zichzelf, is afgezien. De jaarbeurs kan op dit oogenblik slechts één doél hebben voortwerken, rustig haar plicht doen, voortgaan met de Uit voering van haar taak om met handel, nijverheid en landbouw samen voorberei dingen te treffen voor Nederland’s nieu we toekomst, evenals zij onmiddellijk na den oorlog haar werk weder gewoon heeft opgenomen. De door de deelnemers in to taal ingenomen ruimte bedraagt 17.779 vierk. m. oppervlakte, tegen 15.710 vierk meter tijdens de onmiddellijk na de Mei-gebeurtenissen gehouden vorige najaarsbeurs 1940, 17.079 vierk. m. tijdens de 41e en 17.407 vierk. m. tijdens de 39e (najaars-)beurs. Deze laatste 39e beurs was tot nu toe. wat de bezette ruimte betreft, de grootstezij wordt door de 45e beurs in oppervlakte nog overtroffen, Van Duitsche medegedeeld Binnen het bestek van de gewapende verkenning hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 7 op 8 Sep tember een hoogoven in de nabijheid van de Engelsche Oostkust aangevallen en voL treffers geplaatst op de hoogoveninstal- laties en de cokesfabriek. In de haven van Scarborough werd een loods door ver scheidene voltreffers getroffen en in brand gestoken. Bovendien werden 2 vliegvel den in het graafschap Norfolk met bom men bestookt, waardoor 5 branden en een ontploffing ontstonden. De aanvallen ge schiedden alle in scheervlucht van zeer geringe hoogte, zonder dat de vijandelijke afweer den Duitschen machines schade kon berokkenen Mrs. Sarah Delano Roosevelt, die eens tegenstand heeft geboden aan de intrede van haar zoon in de politiek, doch hem inmiddels driemaal tot president zag ge kozen worden, is op het familie-goed aan de Hudson-rivier overleden. De teraarde- stelling zelf zal geschieden op het kerk hof van de St. James Episcopal kerk te Hydepark, waar zij begraven wordt naast haar jonggestorven echtgenoot. uit Londen verklaard, dat hij meer dan ooit gekant is tegen de vorming van een oorlogskabinet voor het geheele empire, waardoor slechts snelle beslissingen zou den worden verhinderd. Hij zei voorts, dat de aanblik van Londen’s centrum hem diep heeft getroffen. De geheele omgeving van St. Paul’s Cathedral is een puinhoop. I M a a n: 9 Sept, op 9.47 uur nam. 10 Sept, onder 11.58 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m.No. 394920; Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Het Duitsche gezantschap te Teheran S.P.T. 'meldt uit Berlijn: Op een gis teren op de persconferentie gestelde vraag, of het Duitsche gezantschap in Teheran nog op zijn post is, is door den officieelen woordvoerder geantwoord, dat dit alsnog het geval is. Hij voegde er aan toe, dat het gezantschap nog steeds in contact met de rijkshoofdstad staat. bied Van Kassei, een aantal bommen neer geworpen De burgerbevolking leed eenige verliezen. Twee Britsche bommenwerpers boven Noorwegen neergeschoten Gistermiddag hebben, naar aan het D.N.B. van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, 3 Britsche viermotorige vlieg tuigen boven het Noorsche kustgebied gevlogen. Van groote hoogte uit wierpen zij enkele brisantbommen neer, waardoor 2 Noren werden gedood. Duitsche jagers traden onmiddellijk op en schoten boven zee 2 van de 3 aanvallende bommenwer pers neer. Slechts één der groote vlieg tuigen wist onder bescherming der wol ken te ontsnappen. Britsch vliegtuig in Zweden neergestort Een Britsch vliegtuig is gisterochtend als gevolg van motorstoring bij Marie- berg in de Zuidzweedsche provincie Sko- nen neergestort. Het toestel vatte vlam en verbrandde, hetgeen een weinig om vangrijken bosch.brand veroorzaakte, De 5 inzittenden hadden zich met parachu tes in veiligheid gebracht. Vier werden des ochtends gearresteerd; de vijfde werd later opgespoord en gearresteerd. Naar U.P. uit Stockholm meldt, be vond het vliegtuig zich blijkbaar op den terugweg van een aanval op Duitschland. De Duitsche en de Engelsche verliezen Het aantal doodelijke slachtoffers van vijandelijke bommen op Duitsch gebied beliep in de periode tusschen het uitbre ken van den oorlog en 2 Augustus j.l., den datum, waarvoor officieele gegevens beschikbaar zijn, 3853. Deze offers van den Engelschen oorlog zijn in hoofdzaak in weinige steden en streken gevallen, meldt het D.N.B. Van Engelsche zijde wordt het aantal der doodelijke slachtoffers der Duitsche vergeldingsaanvallen op bewapenings- installaties en oorlogs economische be drijven gesteld op 41.900. In werkelijkheid is het waarschijnlijk aanzienlijk meer. Maar ook 41.900 is meer dan tienmaal het aantal slachtoffers, dat de Engelsche bomaanvallen tot ondermijning van het weerstandsvermogen van het Duitsche thuisfront in Duitschland vermochten te cereiken. Ter vergelijking is in dit geval wellicht belangwekkend, dat het aantal doodelijke slachtoffers van verkeersongelukken in 1938 in Duitschland 7354 bedroeg. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Sterke strijd krachten van het Duitsche luchtwapen hebben hun aanvallen in onafgebroken actie gericht op de ten Zuiden van het Ladoga-meer opeendringende massa’s van de uit het Zuiden door de Duitschers en uit het Noorden door de Finnen terug geworpen Sovjet-formaties. Evenals op de voorafgaande dagen waren' de verlie zen der bolsjewisten ook op Zondag weer buitengewoon groot. Het aantal vernielde voertuigen en ander oorlogstuig, even als de bloedige verliezen der Sovjets, zijn zeer aanzienlijk. Ook Zondag zijn op verscheidene plaat sen van het Oostelijke front bolsjewis tische tegenaanvallen, met versterkte strijdkrachten ondernomen, afgeslagen met zware verliezen voor de aanvallers. Ofschoon de bolsjewisten ook in het ge bied van Gomel op alle mogelijke ma nieren den Duitschen opmarsch trachtten tegen te houden, hadden zij geen succes. De stad Gomel ligt sedert geruimen tijd ver achter het Duitsche front en is geen enkelen keer in de gevechten betrokken Twee vijandelijke koopvaarders van in totaal 6000 brt. en 2 motortorpedobooten zijn op 7 September in de Finsche golf nabij het eiland Oesel door Duitsche ge vechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. Bovendien werd een transportschip met bommen beschadigd. Eén-en-zeventig Sovjet- vliegtuigen verloren Volgens tot nu ontvangen berichten hebben de Sovjets Zondag in totaal 71 vliegtuigen verloren; 62 daarvan werden neergeschoten en 9 op den grond ver nield. De Duitsche luchtmacht heeft dien dag met succes haar aanvallen voortge zet op de in Odessa ingesloten troepen. Troepenconcentraties, troepen op marsch en voertuigen in de stad en de buiten wijken werden met bommen bestookt en uiteengedreven of opgeblazen. In de ha ven werden verscheidene pakhuizen en opgeslagen oorlogsmateriaal getroffen. In het zeegebied ten Westen van de Krim vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen hërhaaldelijk Sovjet-schepen aan en bom bardeerden een handelsschip van 6000 brt. in brand, waardoor dit schip waar schijnlijk verloren is. Bovendien werden 2 transportschepen van 10.000 en 3000 brt. beschadigd. Luchtaanvallen op Moskou en St Petersburg In den afgeloopen nacht hebben kleine formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou aangevallen. Een autofabriek kreeg verscheidene bomtreffers. Er ont stonden eenige branden. Een vrij groote groep gevechtsvliegtuigen deed met suc ces aanvallen op de ravitailleeringsinstal- laties van de ingesloten stad St Peters burg. SCANDINAVIËRS IN RIGA VERMOORD Alle Scandinaviërs, die na de aanslui ting van Letland bij de Sovjet-Unie in den zomer van 1940 in Riga waren ge bleven zijn, volgens een bericht van het Zweedsche blad „Aftonbladet”, omge bracht. Onder hen bevonden zich de schoonzuster van den Finschen aartsbis schop Ines von Kolpakow en haar 2 zoons, die terechtgesteld werden, omdat zij wei gerden Riga te verlaten en de vluchtende Sovjets te volgen. Bezoek van Nederlandsche persvertegenwoordigers Gistermorgen is een gezelschap Neder landsche journalisten uit den Haag ver trokken om een bezoek te brengen aan instellingen van Duitsche nationaal- socialistiscne vrouwenorganisaties, op uitnoodiging van de Reichsfrauenführung in Duitschland. De reis gaat over Olden burg, waar het gezelschap ontvangen zal worden dqor gouwleider Rover naar Halle. Magdeburg en Leipzig, waar ver schillende scholen, werkplaatsen en andere instellingen door vrouwen opge richt en geleid, bezocht zullen worden. Van Leipzig gaat het gezelschap naar Berlijn en vandaar zal ook nog een be zoek aan Praag worden gebracht. Op 17 dezer keert men via Berlijn naar den Haag terug. Behalve het bezoek aan diverse instel lingen, zullen de journalisten ook in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met de leidende persoonlijkheden van de Duitsche nat.-soc. vrouwenorga nisatie Duitsch gebied Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht in West- en Midden- Duitschland, in het bijzonder in het ge- Het was vanmorgen vroeg reeds bui tengewoon druk in de Domstad, vooral bij het station, waar duizenden aanstaan de Jaarbeursbezoekers door de treinen werden aangevoerd. De spoorwegen had den voor een extra trein uit Limburg gezorgd die reeds nu, den eersten dag van de Jaarbeurs, uitverkocht was. Zoo zullen vijf extra treinen worden inge legd. Aanvullende buslijnen zullen het vervoer bewerkstelligen voor die deelen des lands, welker ingezetenen door den gewonen treindienst te laat op hun be stemming zouden wezen. De spoorwegen verleenen weer reductie. Op de beurs was het vandaag reeds zeer druk en vooral de vele inlichtingen diensten van officieele instanties mochten zich, evenals de Duitsche officieele in zending en de collectieve inzendingen, zooals bijv, die van het Nederlandsche Ambacht, reeds vanochtend in een groo te Staten van het voorval slechts een schakel is in tendentieuze mededeelin- gen, waarmede men den oorlog naderbij wenscht te laten komen. Men herinnert in dit verband aan de vele opmerkingen van den Amerikaanschen minister van marine Knox, die een incident wenschte. Men wijst op de onwaarachtigheid, waar mede sedert het begin van den oorlog het Amerikaansche volk moest worden voor bereid op dingen, waarvoor ook het voor val met de „Greer” klaarblijkelijk dien stig was. De Berlijnsche bladen gaan in lange uiteenzettingen in op het gebeurde en stellen de Amerikaansche beweringen, dat deze door een Duitschen onderzeeër zou zijn aangevallen, tegenover hr*1 •ffi- Het A N.P. meldt uit Berlijn: In toon aangevende kringen der Wilhelmstrasse verklaart men, dat de officieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Amerikaanschen torpedojager „Greer” onbetwistbaar is en dat niemand kan be weren. dat van Duitsche zijde twist ge zocht is De Duitsche mededeeling geeft een on weerlegbare uiteenzetting der feiten, ter wijl men de vraag kan stellen, of het oorspronkelijke rapport van den com mandant van don torpedojager misschien niet achteraf opgepoetst is. Bovendien kan men te Berlijn niet ontkomen aan den indruk, dat de voorstelling, welke in de Vereenigde wordt gegeven de keten van Volgens Associated Press hebben de Engelschen en Bolsjewisten aangedrongen op een spoedige aanvaarding van de aan Iran gestelde voorwaarden door Teheran, ofschoon geen ultimatum is gesteld. Iran dient de voorwaarden spoedig aan te ne men, daar anders de geallieerden stren gere maatregelen zullen nemen. Te Teheran is de spanning tijdens het weekend toegenomen, zoo meldt Reuter met verwijzing naar te Londen ontvangen berichten. De laatste nota der geallieer den (Engelschen en Sovjets! werd Zater dagavond aan de Iransche regiering overhandigd. Men neemt aan, dat zij veel zwaarder eischen stelt dan de oorspron kelijke nota Het feit, dat de Iransche regeering niet de Zondagavond verwach te verklaring heeft gepubliceerd, heeft niet tot vermindering van de spanning bijgedragen. Een correspondent van de „Daily Herald” achtte het waarschijnlijk, dat elke Iransche eisch tot wijziging in de bezetting van de gebieden b.v. terug trekking van de Sovjettroepen uit Kas- win, zou worden afgewezen. De ambassadeurs van Engeland en de Sovjet-Unie hebben gisteren 2 nieuwe no ta’s aan de regeering te Teheran overhan digd. Men gelooft te Londen, dat de Britsche en Sovjetbevelhebbers in de bezette ge bieden van Iran reeds een aantal staats burgers van as-landen hebben gearres teerd. Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, heeft de Duitsche luchtmacht in den nacht van 6 op 7 September een nieuwen aanval gedaan op het vliegveld Aboe Soeeir bij het Suezkanaal. Op parkeerplaatsen, opslagplaatsen en naunitiedepöts ontstonden talrijke bran den. Op 5 September hebben Duitsche vliegtuigen met succes het Britsche ten ten- en materiaalkamp ten Oosten van Port Perrone in Noord-Afrika gebombar deerd. De aanvallen werden den volgen den dag voortgezet. In het tentenkamp Werden groote verwoestingen aangericht. Boven Sidi Barrani hebben Duitsche vliawtujgen op 5 September een Hurricane «eergvBcl^two In den nacht van 5 op 6 September ziJk -trijke bommen op de haven van Alexandra z- #orpen. In een petroleumopslagplaats brB< groote brand uit Andere branden ontrtondar JteAtacba arnMfei Naar ter aanvulling op het bericht over den aanval van Britsche vliegtuigen op Berlijn wordt gemeld, zijn van de neer geschoten vijandelijke bommenwerpers 3 in de onmiddellijke omgeving van Berlijn omlaaggehaald. Ónder de burgerbevolking vallen tot dusver 27 dooden te betreuren. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat er slechts slachtoffers te be treuren zijn onder degenen, die buiten de schuilkelders bevinden, der getroffenen was op weg om plicht als lid van den hulpdienst te doen, toen hem de doodelijke scherf trof een eervolle dood in dienst van vader land en naastenliefde beide terwijl alle anderen, die getroffen werden, ver zuimd hadden, om tijdig een onderkomen te vinden. In een hotel b.v., waar op eenigen afstand een bom ontplofte, wer den gasten op de tweede en derde ver dieping gedood of gewond. In den schuil kelder zouden zij volkomen ongedeerd zijn gebleven. Een tweede feit, dat bij het jongste luchtalarm opnieuw bevestiging vond, was de spoedige assistentie en voorbeel dige organisatie van de Berlijnsche hulp diensten. Een der bommen, welke bijna uitsluitend op woonwijken vielen, ver van elk in militair opzicht belangrijk punt, trof een wegkruising, waardoor eenige huizen in de nabijheid zwaar be schadigd werden. Terstond waren instan ties der N. S. partij, politie, veiligheids-, hulp- en andere diensten aanwezig, om de eerste assistentie te verleenen. Van een nabijgelegen ziekenhuis uit werden de noodige maatregelen getroffen en di rect na beëindiging van het alarm kon den de dakloozen in een school onderdak, bedden en algeheele verzorging genieten. Tenslotte bleek, hoe men ook den ge vallen vijand wist te helpenBij een brandend neergekomen Engelsch vlieg tuig stroomde even snel van alle kanten deskundige hulp toe, als gold het eigen getroffen landslieden. Een met een ^1- scherm in een kanaal neergekomen Tom my kon men nog veilig op het droge brengen. werd door den heer Milius afzonderlijk uitvoerig besproken. Tenslotfte wijdde spr. nog een enkel woord aan het ambacht. Ditmaal zal on der leiding van den Economischen Voor lichtingsdienst van het departement van Nijverheid, Handel en Scheepvaart, echter op ruimer schaal en in collectief verband, aandacht worden geschonken aan de be- teekenis van het Nederlandsche handwerk en de plaats, welke dit in Nederland in neemt, zoomede aan de instellingen, wel ke zich van Overheidswege of met mede werking van de Overheid met de ontwik keling en de bevordering van het ambacht bezighouden. Vervolgens besprak spr. de officieele buitenlandsche secties. De Duit sche officieele inzending, ook thans weder verzorgd dóór den Werberat der Deut- schen Wirtschaft te Berlijn, heeft dit maal, na gedurende vele jaren op de der de verdieping gehuisvest te zijn geweest, een aanzienlijk grooter oppervlak ingeno men en wel de geheele beganegrond- ruimte van het derde jaarbeursgebouw. De vroeger in aansluiting aan de officieele afdeeling ondergebrachte individueele Duitsche firma’s vinden thans plaats in de bedrijfsgroepen. De Belgische deel neming, ook ditmaal weder op de tweede verdieping in haar gebruikelijke stands gehuisvest, is wederom georgani seerd door het ministerie voor Economi sche Zaken te Brussel. Vervolgens gaf dr. Milius een overzicht van de vakgroepen en collectieve inzendingen. De vooruitzich ten voor de 45e Nederlandsche jaarbeurs lijken gunstig de te bereiken resultaten zullen in de komende dagen duidelijker worden. Het A.N.P. meldt: Aan Mackenzie King is tijdens zijn be zoek te Londen een diner aangeboden, waai de Canadeesche premier zoowel als Churchill het woord hebben gevoerd. In zijn rede vermeldde Mackenzie King met groote nadrukkelijkheid, de militaire hulp, die Canada Engeland reeds ter be schikking had gesteld en ook verleenen zal. Bij wijze van geschenk aan zijn gast- heeren beloofde hij, dat een Canadeesche pantserdivisie naar het Britsche eiland zal worden gezonden. Churchill ant woordde zijn Canadeeschen collega met ever, holle phrasen, die, voor een minister president van het empire een bescha- menden knieval beteekenden voor een man, die de Britsche defensie een hand vol soldaten beloofde, die er nog niet eens zijn. Zulke lofhymnen op Canada als natuurlijken schakel tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zijn te verwon derlijker daar juist de aanwezigheid van den met lofgezangen overstelpten Mac kenzie King bij de nevelachtige confe rentie op den Atlantischen Oceaan tus schen Roosevelt en Churchill ongewenscht is genoemd De tijden, dat in Engeland belachelijkheid doodend was, zijn echter naar het schijnt, voorbij Toch verzekerde Churchill den Canadeeschen premier, dat de Canadeesche troepen, die tot dusver nog steeds alleen in Engeland zijn gesta- tionneerd, de eerste zouden zijn geweest, die bij iederen aanval op het eiland in den strijd zouden zijn geworpen. Iets anders heeft waarschijnlijk niemand van Churchill verwacht. Noch in hun redevoeringen noch waar schijnlijk in hun niet officieele tafelge sprekken tijdens het banket in het Man sionhouse, hebben echter Mackenzie King of Churchill gesproken over de kern der zaken Het is bekend, dat Mackenzie King, in strijd met de wenschen van Churchill, tot dusver niet bereid is gebleken, toe te treden tot het Britsche kabinet. De mo tieven voor deze weigering van den Ca nadeeschen premier zijn duidelijk, hij gelooft niet aan de overwinning Groot-Brittannië en wil zich liever niet de handen binden door toe te treden tot het Britsche oorlogskabinet, want dat zou Mackenzie King in latere onderhan- delingen tusschen Canada en de Ver eenigde Staten zeer kunnen hinderen. Daarom was dit banket met zijn hoog dravende redevoeringen niet meer dan een politieke eierendans, waarbij Churchill er slechts op beschamende wijze vanaf is ge komen. Óngeacht het vage, ijdele gezwets in Londen wordt het ontstaan van Europa geconsolideerd in den zegevierenden strijd van Duitschland en de met Duitsch land verbonden jonge volken. De Canadeesche premier heeft, volgens de „New York Times” bij zijn terugkeer

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1