de van De benarde positie Sovjet-vloot A No. 17977. 1944. Donderdag 11 September. VERDUISTEREN een VRIJWIL' NI EG1OEN en m de VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Thans opeengedrong klein gebied van Finsche Golf Aanmelding Joodsch grondbezit f ace: UNIE I (4070) 0 jaroslaw a De zorg voor uw verduistering is de zorg voor uw veiligheid Storm en Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 GENERAAL DENTZ TE MARSEILLE regen richtten schade aan in Spanje De Italiaansche verliezen in Augustus „De arme menschen hebben gelijk” f Churchill’s „slag der slagzinnen” TPETERSBURj Contrasten De strijd in de lucht De bezetting van Iran b De beteekenis van de Oekraïne Oproep van graaf Ciano Roosevelt zal een rede houden HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIEN: luchtaanvallen in het Zuidelijke gebied nog het alluminium in de richting van Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage. de de Duitsche van 5El -FINSCH. >17 KROC NOWSK ORANIENBAUM [Pj (Kaart wan Pelt) t spoorwegen ongeveer linies moet de functie bekleeden van inspecteur gene raal der militaire opleiding. een een werd 50 ^km TOSSINO n A n 1 Hosrau WbtOGOA VALK A A SA AR» SOVJET *Fr*WA IOLP1NO JAPANSCH „HOOFDKWARTIER VOOR LANDVERDEDIGING” OPGERICHT Te Tokio is officieel^ bekend gemaakt dat een „hoofdkwartier voor landverdedi- HET OORLOGSWINTERHULPWERK IN DUITSCHLAND De giften, die het Duitsche volk teza men heeft gebracht voor het oorlogswin- terhulpwerkv 1940-1941, overtreffen in groote mate alle tot nu toe bijeengebrachte bedragen, ook die van het eerste oorlogs- winterhulpjaar. Een totaal bedrag groot 916 millioen mark, is op gebracht, hetgeen 235 millioen mark meer is, dan in het vorige jaar bijeen werd gebracht. CHURCHILL OVER SYRIË De aankondiging van Churchill, dat Frankrijk zijn positie van voor den oorlog in. Syrië niet weer zal krijgen, wordt door eenige Parijsche bladen met Verontwaardi ging van commentaar voorzien.De,.Oeuvre” schrijft o.m., dat Churchill den sluier heeft opgelicht. Hij heeft echter vergeten te zeggen, dat Engeland met de bezetting van Syrië vooral de Fransche olieleiding controleert. Voor alle andere Fransche koloniën, die Engeland goed acht te ne men, geldt hetzelfde als voor Syrië. Heeft Engeland niet voorgegeven, dat, wanneer het tegen de een of andere Fransche kolo nie optreedt, dit alleen gebeurt met het doel Frankrijk een dienst te bewijzen? VERSPREIDE BERICHTEN De Britsche ambassade te Tokio heeft de Britsche onderdanen in Japan er van in kennis gesteld, dat het stoomschip „Anhui” op 24 September te Yokohama zal aankomen voor evacuatie van de Eri- gelschen, die uit Japan willen vertrekken. Deze evacuatieregeling i» getroffen omdat vele Engelschen uit Japan wenschen te vertrekken, daar hun zaken slecht gaan tengevolge van de blokkeering. Eenigen tijd geleden was, zooals ge meld, in de Engelsche legatie te Belgrado een uitgebreide springstoffenopslagplaats gevonden. Aan talrijke vertegenwoordi gers der Servische pers is gisteren, naar het D.N.B. meldt, gelegenheid gegeven de gevonden springstoffen te bezichtigen. Zij hebben zich er van kunnen overtuigen, dat het Engelsche gezantschap de centrale vormde, vanwaar de aanslagen in de ha ven van Split en de aanslag op de Ijze ren poort uitgingen. Een nieuw front ten Óósten van Leningrad is ontstaan; de Duitsch-Fin- sche troepen hebben nu een gedeelte van het Ladogakanaal in handen TAYLOR BIJ DEN PAUS Paus Pius heeft gisteravond den per soonlijken vertegenwoordiger van Roo sevelt bij den Heiligen Stoel, ambassadeur Taylor in particuliere audiëntie ontvan gen. De audiëntie heeft een half uur ge duurd. TROZKOJE n. PFSKOW DUITSCH-TURKSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN Het Turksche telegraafagentschap meldt, dat de Duitsch-Turksche economi sche onderhandelingen te Ankara, zijn begonnen onder voorzitterschap van den secretarisgeneraal in het ministerie van buitenl^ndsche zaken, Menemend Jogloe. J v. 8.06 u. n.m. tot 7.08 a. v.m. Maan: 11 Sept, op 10.44 uur* o nam., 12 Sept onder 1.58 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n-m. en 7 u. v.m.r No. 394920. J o Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 J Voor ’e-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Klkerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ.4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Hberenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- sjastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het convooi, bestaande uit de schepen ..Koutoubia” en „Djenne” met aan boord de laatste Fransche soldaten en burgers uit Syrië, met aan het hoofd generaal Dentz, is gistermiddag in Marseille aan gekomen. Onder groote geestdrift van de bevol king is de voormalige Fransche hooge commissaris in Syrië en opperbevelhebber van de strijdkrachten in den Levant, gene raal Dentz met groote militaire eerbe wijzen in de haven van Marseille ontvan gen. Duizenden menschen stonden langs de kaden, terwijl langs en aan weerszijden van de eeretribune eerecompagniën ston den opgesteld. Als vertegenwoordiger van het staats hoofd maarschalk Pétain nam allereerst de secretaris-generaal van het minister presidium generaal Laura het woord om generaal Dentz en de hem vergezellende hooge officieren, waaronder den opperbe velhebber van de Fransche luchtstrijd krachten in Syrië, generaal Jenneken, te verwelkomen. Vervolgens werd generaal Dentz in triomf door de straten van de ptad geleid, waar hij door de inwoners werd toegejuicht. Het is voor Churchill tijd een andere propagandaplaat op zijn gramofoon te leg gen. Waar uit berichten uit Beiroeth blijkt, meldt het A.N.P., is de schaarschte aan brood in Syrië de laatste dagen nog groo- ter geworden. Sinds Zaterdag is in de Sy rische steden geen meel meer te krijgen. In de bakkerijen wordt thans getracht meel uit erwten en tuinbooneri te bereiden Over een breëfl front zijn de Duitsche Welle divisies er een dezer dagen in ge slaagd de stad Schlusselburg in te nemen. Deze stad ligt ten Oosten van St Peters burg (Leningrad), aan de Neva en het Zuidelijk gedeelte van het Ladogameer. V TERIJOK» De strijd tegen het bolsjewisme De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, heeft via de Italiaansche radio den volgenden oproep gepubliceerd: „Sinds den ochtend van 22 Juni - is Europa in een strijd om zijn bevrijding gewikkeld Vele duizenden jonge Duit- schers, Italianen, Finnen, Hongaren, Roe menen, Slowaken, Spanjaarden, Fran- schen, Kroaten, Walen, Vlamingen, Ne derlanders, Denen en Noren offeren op het onmetelijke oorlogstooneel in de Sovjet-Unie hun leven om Europa van het grootste en ernstigste gevaar te be vrijden, dat ooit in den modernen tijd onze cultuur heeft bedreigd. Van de Noordppol tot aan de Zwarte Zee strekt zich het 3000 k.m. lange front van vuur 'en bloed uit, waardoor wij ons van deze bedreiging willen ontdoen. Niet een pro bleem van de machtspolitiek wordt aan dit front beslist, doch het lot van drie duizend jaren cultuur van het avondland, van drieduizend jaren arbeid, waarmede vele generaties in Europa moeizaam voor zich en de wereld, die zeer hoog ontwik kelde vormen van religie, van het gezin en van den staat hebben verkregen, welke ons geestelijk en cultureel erfdeel vor men, dat het bolsjewisme in blinde woede uit de harten der volken en uit de ge schiedenis heeft probeeren te verwijde ren en thans nog probeert Het is de oude strijd tegen de barbaarschheid, wel ken Europa zoo vele malen 'in den loop der eeuwen heeft uitgevochten en waar uit het zoo dikwijls tegen deze steeds terugkeerende bedreiging zegevierend te voorschijn is getreden. Het is de strijd voor onzen eigen haard, voor onze altaren en voor onze wetten. Deze goederen zijn het, waarvoor wij ten strijde zijn getrokken en waarvoor wij alle offers, die deze oorlog vergt, zullen brengen. Alle volken van deze wereld zullen met ons dë 'vruchten van onze overwinning oogsten.” In. de provincie Castello in Noord oost- Spanje, hebben stormen met daaraan ge paard gaande wolkbreuken schade aan gericht. De rivier Seca is bij de monding buiten de oevers getreden, waarbij een radiozendstation ernstige waterschade op. liep. De spoorweg Barcelona—Castellon is door het hooge water ondermijnd, zoodat de treinen van Barcelona slechts tot Al cala kunnen rijden. De autoverbinding met de mijnen is onderbroken, de mijn werkers zijn per vliegtuig allen uit hun benarde positie bevrijd. Ook de rivier Mijeres is buiten de oevers getreden, waardoor de brug tus schen Almocora en Burriana, die eenige weken geleden voor het verkeer was opengesteld, ernstig is beschadigd. Langs den straatweg CroniscaRocafort zijn eenige honderden huizen ondergeloopen en ten deele ingestort. Door middel van bootjes kunnen de meeste bewoners zich in veiligheid stellen. Militairen bieden hulp, waarbij des nachts gebruik wotdt gemaakt van militaire zoeklichten, waar van de stralenbundels over het donkere watervlak glijden tot ze de kleine bootjes met boeren en mijnwerkers vangen. Da delijk worden dan motorbooten uitge zonden die allereerst de vrouwen en Kin deren overdemen. Ook in het Zuid.oosten, in de provincie Andalusië hebben stormen, slagregens en hagel schade aangericht aan wijnber gen en olijventuinen. De plaatsen .Galera en Castilejos hebben hierdoor geleden. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht publiceert een lijst der verlie zen in Augustus, benevens van die, welke niet op de voorgaande lijsten zijn opge nomen. Noord-Afrika: 163 dooden, 173 gewonden Grieksch-Albaneesche en Al- baneesch-Zuidslavische front: 462 respec tievelijk 876. District van de hoofdstad, als gevolg van luchtbombardementen: 9 dooden. Oost-Afrika: 101 dooden. Marine: 68 dooden, 46 gewonden, 41 vermisten. Het radiopraatje, dat Max Blokzijl hedenavond over den zender II om 7.45 uur zal houden is getiteld„De" arme menschen hebben gelijk”. In aansluiting op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. van mi litaire zijde, dat tengevolge van de om singeling van Leningrad ook de lichte schepen der bolsjewistische Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ont komen. Deze Oostzeevloot bestaat uit 2 oudere slagschepen 3 slagschepen zijn in aanbouw tenminste 6 kruisers tot 10.000 ton, ongeveer 30 torpedoboóten, ongeveer 100 duikbooten, verscheidene mijnleggers, ongeveer 50 mijnvegers en een groot aantal motortorpedo- en mo torbooten. De Oostzeevloot is thans op eengedrongen in een klein gebied in de Finsche Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de basis Kronstadt, doch zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belemmerd door het wegvallen van de verbindingen over land en de heer schappij van Duitsch-Finsche marine en luchtmacht in de Finsche Golf. Van 1—5 regels /1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Duitsche persstemmen De toenemende propaganda van Roose velt voor deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, geeft den Ber- lijnschen bladen aanleiding tot beschou wingen over de methodes en de achter gronden van deze campagne. Zoo schrijft de „Völkischer Beobachter”: Een groot deel van de Amerikaansche pers doet zien, hoe ijverig de oorlogsopruiers rond om Roosevelt aan het werk zijn om in de Vereenigde Staten oorlogskoorts te wek ken. Aangezien de koortstemperatuur voL gens de klachten van Engelsche bladen nog niet het door Londen gewenschte peil heeft bereikt. Roosevelt en zijn Engelsche opruiers trachten het Amerikaansche volk thans in te praten, dat zijn prestige op het spel staat, wanneer het zich buiten den oorlog houdt. Het „Zwölf Uhr Blatt” be spreekt de voortdurend herhaalde .krankzinnige bewering” van' een moge. lijken aanval van Duitschland op de bei de Amerika’s. De „Lokalanzeiger” wijst er op, dat Roosevelt reeds in het voor jaar van 1939 wist, dat de oorlog, dien Engeland wilde, beslist zou uitbreken. Reeds op dat oogenblik was een stand punt vastgelegd. .USSELB.G In de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen” wijdt Helmut Sündermann een beschouwing aan de Britsche hulpverlee- ning, waaraan wij het volgende ontlee- nen Sedert het uitbreken van den veld tocht in het0 Oosten, aldus Sündermann, is Engeland' er oogenschijnlijk weer op uit voor defi Moskouschen bondgenoot de meest geschikte wijze van hulpverleening te vinden. Engeland is thans den Sovjets te hulp gekomen met zooals Churchill het zelf noemt „den slag der slagzinnen”. In het midden van de vorige week hebben de Engelschen een nieuw leugenoffensief geopend wel een teeken, dat het er in Moskou slecht uitziet. Thans is het een „reusachtig offensief’, dat den Engel schen lezers als- geestelijk voedsel en den Moskouschen bondgenoot als „Ersatz” voor hulp met de wapenen wordt voor gezet. United Press en het Exchange persbu reau zijn de tusschenpersonen, die Chur chill’s wijsheid aan de wereldpers door geven en niet meer of minder verkondi gen dan dat „een legergroep onder com mando van generaal Konjeff bij Bo- broeisk tot den aanval is overgegaan” en dat volgens hetzelfde recept Gomel door de Sovjets is „heroverd”. Deze me- dedeeling zal in Moskou, waar men met betrekking tot de operaties te land zeer voorzichtig is geworden en alleen nog maar I van „strijd aan ’t geheele front spreekt,,, zooveel te meer verwondering' hebben ge wekt, daar deze „aanval” op 200 k.m. achter de Duitsche lil hebben plaats gevonden. Met gemengde gevoelens zullen de Moskousche bondge- nooten deze bewering van de Britsche slagzinnenfabrikanten hebben opgenomen, volgens welke de Duitschers zich op een „ordeloozen terugtocht” bevinden en ge dwongen werden hun troepen achter de Be re sina terug te trekken. Dat het leger corps van vpn Bock hierdoor „wankelt” en het den Sovjets gelukte „een wig te drijven tusschen de Duitsche legers”, deze verbluffende mededeelingen vullen de rijk voorziene spijskaart uit het Londepsche restaurant aan met maar al te goed be kende leugengerechten. Dit leugenoffensief van Churchill ty peert opnieuw, hoever het met Engeland is gekomen. Ja, als bet mogelijk was de gebeurtenissen te bestemmen van achter de schrijftafel in Downingstreet, zat he den het Poolsche leger zaliger nagedach tenis, nog in Lodz, de Sovjets te Smo lensk, Bobroeisk en te Gomel. De heer Churchill heeft geen geluk met zijn slagenhij verloor die in Vlaande ren, in Noorwegen,-op den Balkan en op Kreta. Nu is hem slechts de slag'der slagzin nen overgebleven. Hoe lang zal de wereld zich dezen „slag” nog laten welgevallen f IRINOVKA OCH>A>^ JEWKA^! In een uit 4 verdiepingen bestaand ging” is opgericht onder bevel van den I pakhuis in Chicago is gisteren een ge- keizer. Her zal verantwoordelijk zijn voor weldige brand uitgebrojren, waartegen al- alle phasen der nationale defenkie betref- le brandweerploegen van de stad moesten fende Japan, Korea, Formosa en Sacha- optreden. Het blusschingswerk werd be- lin. Generaal Yamada ie benoemd tot moeiiijkt door talrijke ontploffingen, die opperbevelhebber. Tegelijkertijd zal hij afkomstig waren van munitie en olie. De in gevaar zijnde opgeslagen voorraden hebben een waarde van vele millioenen dollar. De Britsche ambassadeur in Madrid, sir Samuel Hoare,-heeft, Tiaar verluidt, de, huur van zijn privé-woning opgezegd en zijn meubels laten inpakken. Men ver moedt, dat hij naar. Engeland zal vertrek ken om rapport uit te brengen, doch men acht het niet uitgesloten, dat Hoare niet zal terugkeeren. In verband hiermede wordt gewezen op de geruchten, die er van spreken, dat Hoare in Engeland een belangrijke functie zou zijn aangeboden, meldt S.P.T. De Amerikaansche regeering heeft van de Britsche regeering een memoran dum ontvangen, waarin bestreden wordt, dat het .Amerikaansche materiaal, dat krachtens de wet tot hulpverleening aan Engeland geleverd wordt, door Engeland voor eep deel zou worden uitgevoerd én gebruikt zou worden om te concurreeren tegen Amerika. Het ministerie van marine te Wash ington heeft de benoeming bekend ge maakt van den jongsten zoon van Roose velt, John, tot plaatsvervangend leider van het inkoopbureau der marine voor luchthaven San Diego in Californië. Te Brussel werd dezer dagen een Chineesche kok van een restaurant ge arresteerd wegens het clandestien vee voeren van een geslacht varken. De Chinees vervoerde het cadaver in een lijkkoets, welke hij had gehuurd. Hijzelf fungeerde als koetsier en zat op den bok, gekleed in rok en met hoogen hoed op. Volgens de „New York Herald Tri bune” is de verzending van Amerikaan sche brief- en pakketpost naar bezet Frankrijk gestaakt, met uitzondering van de post voor geïnterneerde burgers. President Roosevelt heeft bepaald, dat Amerikaansche burgers voortaan met schepen van oorlogvoerende mogend heden mogen reizen. Huil verklaarde, dat dit slechts een noodmaatregel is teneinde den Arperikaanschen burgers,diè in Europa of in Engeland wonen, in de ge legenheid te stellen terug te keeren. Te Somain in de nabijljeid van Douai (Frankrijk) heeft een communist een aanslag gepleegd op een politie-agent. Op het politiebureau werd des nachts gebeld. Toen de agent de deur opende, werden drie schoten op hem gelost, die hem in den buik troffen. De dader kon ontkomen. Er werden echter 2 personen gearresteerd, die communistische vlug schriften vervoerden. Op Presque Island in Maine wordt een vlieghaven aangelegd, vanwaar de vliegtuigen, die aan Engeland geleverd worden, moeten vertrekken. De foto’s in de couranten laten u de gebeurtenissen zien aan het Oostfront. Zij geven u een inzicht in de moeilijkhe den, die overwonnen moeten worden om den aartsvijand van alle beschaafde vol keren, het bolsjewisme, te vernietigen. Deze foto’s toonen u de aanvallen der stoottroepen, acties van de luchtmacht en van het pantserwapen. Kortom, zij doen u meeleven met den strijd, die in het oos ten door de dappere beschermers van onze beschaving gestreden wordt. De foto’s toonen u tevens, dat in dezelfde couranten foto’s kunnen verschijnen over cultureele gebeurtenissen in Nederland, over opbouwenden arbeid, over weten schap en techniek. Inderdaad, dit is een fel contrast, dit is een feit dat wij accep- teeren zonder meer, waarbij wij echter vergeten, dat wij dit te danken hebben aan hen, die zich wierpen in den strijd tegen het bolsjewisme en zoodoende het gevaar buiten onze grenzen hielden. Contrasten zijn er altijd en zij zijn er ook in dezen tijd, steeds weer moet de mensch keuze doen, beslissen aan welken kant hij behoort, dit is ook nu weer het geval. Duizenden Nederlanders kozen reeds. Zij willen niet afwachten. Daarom namen zij dienst in one legioen. En nu wordt aan u gevraagd: wat wilt u. wel. ken kant kiqst gij? Bewijst dat u inder daad Hollaftdsch bloed in uw aderen hebt, meldt, u aan bij het: Omtrent den luchtaanval op de petoleum- installaties te Haifa, waarvan melding is ge maakt in het Italiaansche weernfachtbe- richt van gisteren meldt het D.N.B. nog, dat deze werd uitgevoerd door een sterke Italiaansche formatie bomr®enwerpers. Door de volle maan konden de piloten de petroleumopslagplaatseh'onmiddellijk vin den. Verscheidene ontploffingen en reus achtige branden werden waargenomen. De Engelsche afweer trad niet in werking. De terugkeerende vliegtuigen konden nog op verren afstand uitgestrekte branden waarnemen, alsmede nieuwe ontploffingen, welke bewezen, dat de branden naar an dere opslagplaatsen waren overgeslagen, De aanvallen van de Duitsche gevechts- Tijdens de. Dinsdag gehouden bijeen komst van het Iransche parlement wer den o.a. de volgende punten van de En gelsche en Sovjet-vredesvoorwaarden be handeld: De Britsche petroleumconcessies blijven gehandhaafd. De Sovjets verkrij gen petroleumconcessies in het gebied van Koran en visscherij-concessies in de Kas pische Zee. De Iransche regeering zal in de toekomst noch den Britschen noch den Sovjet-belangen hindernissen in den weg leggen. De opmarsch der, Engelsche en Sovjettroepen wordt gestaakt, met uit zondering van eenige nog door de Sovjet te bezetten plaatsjes. Naar radio Teheran meldt, heeft de minister van buitenlandsche zaken giste ren omtrent de Engelsch-bolsjewistische vredesvoorwaarden nog bekend gemaakt, dat Engeland een onderzoek zal doen naar de schade, ontstaan door de ontruiming van het land door de Iransche troepen, doch dat de Sovjets dit hebben gewei gerd, daar de schade huns inziens een gevolg is van den Iranschen tegenstand. De bolsjtwiki zullen de gebieden aan de Kaspische Zee niet ontruimen en iedere poging tot verdringing van de Soy^et- regeeringsmethoden uit de plaatselijke bestuursorganen onderdrukken. Volgens mededeeling van den minister heeft Iran in zijn antwoord verklaard: wij koesteren de hoop, dat alle hinder palen kunnen worden overwonnen en dat de troepen der beide landen Iran zoo spoedig mogelijk zullen ontruimen. Het Boelgaarscbe blad „Sora” meldt uit Ankara, dat volgens verklaringen van een Amerikaansch journalist in den Kaukasus en ten Zuiden daarvan ruim 300.000 man Sovjettroepen zijn geconcentreerd. In Turkije komen steeds minder vluchtelin gen uit Iran aan, aangezien de Turksch- Iransche grens steeds strenger door de Sovjettroepen bewaakt en gesloten wordt vliegtuigen in Noord-Afrika op 8 en 9 September waren gericht op haveninstal laties en versterkingswerken benevens op concentraties van auto’s en op olie-opslag- plaatsen van Tobroek. Bovendien werden het vliegveld en het station van Foekamit met goed gevolg ge bombardeerd. In den nacht op 9 Septem ber werd tusschen Sidi el Barani en Mersa Matroeh een torpedobootjager door in slaande bommen zwaar getroffen. Ook het vliegveld Ismaila werd aange- van het front lag Dinsdag op troepencon- vallen, waarbij verscheidene hangars, centraties, artilleriestellingen en sch,eeps- ‘kwartierruimten sn barakken door vol doelen. De Duitsche gevechtsvliegtuigen treffers werden vernield. vlogen in onafgebroken volgorde naar jn de Golf van Suez werd een koop- hun doelen, de stellingen der bolsjewis- Vaarder van 6 a 8000 b.r.t. door bomtref- ten. De aanvallen op gemotoriseerde co- fers zwaar beschadigd, zoodat het schip lonnes brachten voor de Sovjets bijzon- op het strand moest wórden gezet der groote verliezen. Bij aanvallen op van begin Augustus tot nu toe zijn op scheepsdoelen in een haven op de Krim het Suezkanaal en de Britsche steunpun- werden een troepentransportschip, groot ten achter het Egyptische front, 50 Duit- 1000 b.r.t., en een duikboot-convooivaar- sche luchtaanvallen ondernomen. Gedu- tuig zwaar beschadigd. rende de laatste 5 dagen is alleen op de Nachtelijke vluchten van de Duitsche reede en in de Golf van Suez 30.000 ton luchtmacht in den vorigen nacht waren Britsche scheepsruimte tot zinken ge- gericht op voor den oorlog belangrijke bracht, doelen in Leningrad. In verscheidene voor den oorlog belangrijke indu.strie- installaties konden zware bomtreffers worden waargenomen. De electrische cen trale van Leningrad kreeg verschei dene bomtreffers. In de installaties ten Zuiden van deze centrale werden talrijke branden waargenomen. Ook werden in den vorigen nacht luchtaanvallen gedaan o.a. op Moskou en Odessa. Het Rijkscommissariaat maakt bekend Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 154/’41 betreffende het Joodsche grondbezit moet dit grondbezit vóór 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de Kamers van koophandel ën industrie te verkrijgen formulieren bij de Nederlandsche administratie van on roerende goederen Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45, aangegeven worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aanmelding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn voltooid kon worden, kan de aanmelding voor zoover dit het geval is, nog ge schieden tot 30 September 1941. In geval de aanmelding van Joodsch grondbezit en van de onder de bepalingen vallende rechten niet vóór dien datum geschiédt, móet verwacht worden, dat de in hoofdstuk 6 van de verordening be schreven straffen en andere maatregelen worden toegepast. Sterke Sovjet-formaties verslagen De Duitsche troepen hebben bij hun verderen opmarsch in den Noordelijken sector van het front Dinsdag een belang rijk kruispunt van wegen ingenomen, dat de bolsjewisten verbitterd verdedigden. Dit kruispunt werd beveiligd door bun kers en veldstellingen. De Sovjets poogden zich ten Zuiden van het Ilmenmeer herhaaldelijk achter mijnversperringen te nestelen. Maar Duitsche sappeurs en infanteristen over meesterden deze versperringen binnen zeer korten tijd, zoodat de Duitsche troe pen hun opmarsch konden voortzetten. Bij een aanval op een vrij groote plaats stuitten Duitsche troepen op vrij sterke Sovjet-formaties waarbij zich tanks be vonden. Zonder eigen verliezen vernie tigden zij 15 bolsjewistische gepantserde vechtauto’s, waaronder verscheidene van 52 ton. In den Zuidelijken sector namen Duit sche troepen 700 soldaten gevangen en vernietigden 10 tanks. Op een andere plaats werden 1000 soldaten gevangen genomen en 14 stukken geschut en 4 vrachtauto’s buitgemaakt; elders even eens 1000 gevangenen en 14 tanks. Tijdens de gevechten van de laatste dagen hebben de bolsjewisten door het vuur van Duitsche infanterie en artille rie op den benedenloop van den Dnjepr tal van kanonneerbooten, monitors, sleepbooten en andere vaartuigen verlo ren. Dinsdag; werd op den benedenloop van den Dnjepr ten Oosten van Chepzon In een hoofdartikel geeft het Britsche blad „Manchester Guardian” een over zicht van de beteekenis der Oekraïne in het algemeen en in het bijzonder voor de wapenindustrie der Sovjet-Unie. Tot dus verre, aldus het blad, had de terugtocht j der Sovjets de Duitsche troepen slechts verder van hun bases en in een onher bergzaam en arm land gelokt. Thans echter wordt het oorlogspotentieel der Sovjet-Unie ernstig bedreigd. Het blad waarschuwt tegen de opvat ting, dat de Dnjepr een barrière zou zijn, welke een verderen Duitschen op marsch in de Oekraine zou kunnen ver hinderen, want de Duitsche ingenieurs hebben in den loop van den oorlog be wezen, dat zij het verstaan, dërgelijke hindernissen te overwinnen. Maar zelfs, wanneer de Sovjets de Dnjepr-linie zou den kunnen behouden, zouden zij belang rijke nadeelen hebben. Weliswaar zouden zij dan de steenkolen uit het Donetz- bekken en de zware industrie van Charkov beschermen, doch het ijzererts- gebied van Kriwoirög en het mangaan van Nikopol zouden zij in Duitsche han den laten, evenals de 3 steden met me taalnijverheid, Dnjèprodsersjinsk, Dnje- propetrowsk en Zaparosje. Het blad herinnert er aan, dat 60 pCt. van alle Russische steenkool, 63 pCt. van het ijzererts, 70 pCt. der landbouwma chines en 72 pCt. van der Sovjet-Unie uit de Oekraine afkom stig is. In verband daarmede noemt het ook den opmarsch 2 St. Petersburg een slag, welke het be- wapeningspotentieel der Sovjet-Unig^ op nieuw zwaar zou treffen. Nog afgezien van het feit, dat voor den val van St. Petersburg de Sovjet-vloot haar haven zou verliezen, zou opnieuw een belang rijk industriecentrum in Duitsche handen vallen. Buitengewoon gevaarlijk acht de Man chester Guardian” de vele onjuiste op vattingen, welke het Britsche publiek over den toestand in de Sovjet-Unie heeft. De daarmede samenhangende illu sies over de ontwikkeling van den oorlog zouden gemakkelijk tot noodlottige ver gissingen Jcunnen leiden. Vooral wijst het blad eK op, hoe verkeerd het is te gelooven, dat de Sovjet-Unie Moskou, St. Petersburg en de Oekraine zou kun nen verliezen en desondanks, steunende op haar industriecentra in den Oeral, haar tegenstand volledig zou kunnen handhaven. Men moet er aan denken, dat Moskou, St. Petersburg en Charkov groote industriesteden zijn en de eenige plaatsen in de Sovjet-Unie, waar fijnere machine-onderdeelen vervaardigd kunnen worden. Ook voor de vliegtuigproductie i zijn die steden van beteekenis. Zonder haar zou de Sovjet-Unie voor de voor ziening van een groot aantal sporten oor logsmateriaal vrijwel uitsluitend van Engeland en de Vereenigde Staten af hankelijk zijn. een volgeladen bolsjewistisch transport vaartuig door welgericht Duitsch vuur tof zinken gebracht. Het grootste deel der bolsjewisten op het schip verdronk. Stroomafwaarts van Kief is een Sövjet- monitor vernietigd. In het gebied 60 km ten Noordoosten' van Smolensk hebben de Sovjets 8 en 9 dezer de Duitsche stellingen op eenige plaatsen met een hoeveelheid soldaten, ter sterkte van een compagnie en batal jon, gesteund door pantserwagens, aan gevallen. Al deze aanvallen stortten als gevolg van den sterken Duitschen afweer ineen, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed. Verscheidene pantserwa gens werden vernietigd. De verovering van Schlusselburg Na de inneming van Schlüsselburg hebben Duitsche pionniers reeds meer dan 10.000 mijnen onschadelijk gemaakt die rondom de stad door de Sovjets Wa ren aëngebracht In de koppende dagen zullen ook de huizen worden gezuiverd. Zelfs in woningen en openbare gebouwen hadden de Sovjets mijnen geplaatst De steun van het luchtwapen Dinsdag hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen weer talrijke spoorlijnen in den rug der Sov jetunies met brisantbommen bestookt. Bijzonder nadrukkelijk werden de trajec ten in het gebied van Konoprylsk en Lgow-Brjansk gebombardeerd en op ver scheidene plaatsen vernield. Bij een aan val op 3 vliegvelden in het gebied van Bjjansk werden door de Duitsche beman- ningen|20 vliegtuigen bij de luchtgevech ten neergeschoten. Ook aan het Finsche front zijn Dinsdag sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen opgetreden tegen veldversterkingen en artillerie stellingen. De waarnemers der gevechts vliegtuigen konden constateeren, dat wel gerichte treffers met buitengewoon krachtig effect neerkwamen op de aange geven doelen. De Sovjets leden door deze aanvallen zware schade aan menschen en materiaal. Het zwaartepunt President Roosevelt is per specialen trein uit Hydepark- in Washington aan gekomen. Hij begaf zich terstond naar het Witte Huis, waar hij met ministers Pull. Knox en Stimson besprekingen voerde over de redevoering, die hij vandaag zou U'itspreken. Op de persconferentie te Washington heeft de minister van buitenlandsche za ken, Huil, gisteren de Engelsche berich ten tegengesproken als zou een gemeen schappelijke verklaring van Washington en Tokio inzake de vraagstukken in het Verre Oosten te verwachten zijn.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1