CI1WM I r i s /de haagsche kampioen schappen ÏS Deelt I i I s f I V V SPORT BINNENLAND STADSNIEUWS I DE AVONDSCHOOL vitn doctor pluizer De grootste Jaarbeurs sinds een kwart eeuw I - 'F Voorts de nieuwste actualiteiten uit Binnen-en Buitenland op en Vrouwenhoekje i Oud-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon DE HEER L. HOEJENBOS OVERLEDEN QUOSS PLAATST ZICH TEGEN EDER 3 s 2 2 2 A 2 A 2 A 2 A 2 A - Vraagbaak yoor yelen velerlei gebied 5 I I ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN BOND HEEMSCHUT Nederlandsche Volksdienst De controle oj> de groenten- fruitprijzen Paprika's TTA'AGSCHE COURANT Donderdag 11 Sept. 1941 le bl. pag. 2 MENU CENTRALE KEUKENS Het menu van de Centrale Keukens voor de week vsn 15 tot en met 20 Sep tember luidt als volgt: Maandag 15 Sep tember: ro<dekool; Woensdag 17 Septem ber; haché en Vrijdag 19 September: erwtensoep. »*u -"Sr. MESJES 50 CENT PER VIJF sftUKS X 9 p 5 Duitsche bokswedstrijden In de hoofdstad een Vlug en Lenig inschreven. (Polygoon) voor de 119 c 4. 5 leert en de antwoorden elk eenmaal per week. BOKSEN 2 8 g A a A A A A S* A A A A verkrijgen. Het door Chris Lebeau geschilderde por tret van den heer Hoejenbos ATHLETIEK Do talr'i^p kunstwegen van M»cbelangelo r»j* verspreid Ove* de musea der geheele wereld De Wm tocht ze op e« vereeuwtgde ze tot een geweldig dramatisch levens- dee grootste* kunstenaar aller tijden. (w> M» w Cw* OwW MET NEDE1LANDSCH GtSPBOKEN TOELICHTING Mmh Afon Mwfehw door Kw Bar^oek PMharwtomech OrkM* Prodvcbe P««dar« HU A.G. ZAricfe V beeld KALLE JAERVINEN GESNEUVELD De oudste zoon van de bekende Fin sche sportfamilie Jaervinen, n.l. Kalle Jaervinen, die de beste Finsche kogel- stooter was, is een dezer dagen aan het Finsche front in den strijd tegen het bolsjewisme gesneuveld. Tegelijkertijd is bekend gemaakt, dat ook de bekende skilooper Kalle Jolkanen den soldaten dood vond. Daarom worden de Blauwe Gillette mesje» geprefereerd, doch ook omdat zij door hun langen levensduur goedkoop in het gebruik lijn. Wilt U met overleg bezuinigen, koopt dan een pakje Blauwe Gillette mesje». heid van het landschap. De zorg voor de bouwkunstige verzorging van de platte landshuizen gaat steeds door, evenals de restauratie van oude monumenten. De negen aftredende bestuursleden wer den herkozen. De 'strijd om Bessarabië Hedenavond zal de heer L. J. R. van den Werk voor den zender Hilversum I van 6.15 n.m. tot 6.30 n.m. spreken over het onderwerp: „Hoe ik voor het eerst met het land tusschen de Proet en /Óen Dnjestr kennis maakte”. Zaterdagmiddag aan de Laan van Poot Zaterdagmiddag om 3 uur organiseert de yereeniging Vlug en Lenig den zevenden en laatsten wedstrijd in dit sejsoen. n.l. de Haagsche' athletiek-kampioenschappen op de sintelbaan Laan van Poot. Voor het eerst sedert jaren verheugen deze wed strijden zich in een uitstekende belang stelling van de zijde der athleten en vrij wel alle Haagsche cracks komen aan den start. De 100 meter b.v. belooft een span nend nummer te worden. Osendarp start hier n.l. niet (hij verkoos de 400 meter), zoodat thans de V. en L.-leden Geul en Spree wel een titanenstrijd zullen leve ren. Als gevaarlijke tegenstanders hebben zij nog Kok van ,V. en L., v. Schouwen van A.H.C., Peeters, den vroégeren kam pioen van de R. K. Athletiekorganisatie, en Pen van de Trekvogels. Op de 400 meter start Osendarp en voor hem is het te hopen, dat de weersomstandigheden gunstig zijn. Hij zou dan wel eens een zeer goeden tijd kunnen maken. Zijn tegenstanders zijn o.a. van Schouwen van A.H.C., Mahieu, Rijperman en Wellerman van V. en L. Bij de dames zal de Zuid-Holland kam- I 8 pro-vitamine A 5 cies dezelfde v. Naar wij vernemen is dezer dagen de ■benoeming van ir. W. F. Gerhard 1.1. tot secretaris der commissie-Posthuma afge komen. De heer Gerhard zal de plaats innemen van dr. M. D. Dijt, die is aan gesteld als redacteur van financiën en economie bij het Algemeen Handelsblad- pioene Xenia de Jong van ODIA het zwaar te verantwoorden krijgen tegen mevr. Scheiwe-Hebers, de vroegere kampioene van de Arbeiderssportorganjsatie en mej. Eefje Piel van de H.H.Y.C., die op Te Werve zoo verraste door een buitenge woon fraaien 100 metertijd. Op de 80 meter voor juniores starten niet minder dan 30 athleten, w.o, de juniorkampioen van Nederland, Ronnie Koorfien van V. en L., Mol van Shot en Kleyn van Trekvogels Op de technisahe nummers starten alle Haagsche cracks,' o.a. bij het discuswer pen en kogelstooten de kampioen Aad de Bruyn. De wedstrijden worden besloten met eenige estafettenummers, waarvoor bij de dames o.e. ODIA en Idrott en bij de heeren Trekvogels, Idrott, Shot, GDA en j;'»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»>»»>»»b»»»»»»»»»»J V V 5 V s 8 I V 8 V V V 5 V V 8 V M V 8 8 g V 8 V s«««««<««««<««««««.««««««««««««««««««««««««««««««««««««««<x? De bond Heemschut heeft gisteren te Haarlem zijn dertigste algemeene verga dering gehouden onder voorzitterschap van dr. J. A. Bierens de Haan, die in zijn ■openingsrede in het bijzonder mr. J. K. van der Haagen, chef van de afd. cultuur bescherming en wetenschap van het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming verwelkomde. De voorzitter zeide, dat er ondanks den oor log weer in Nederland wordt opgebouwd, waarbij gelukkig het schoonheidselement niet verwaarloosd wordt. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. A. Kok. bleek, dat de tijds omstandigheden niet gunstig waren voor het doel; dat Heemschut zich voor oogen stelt. Niettemin bleef het bestuur waak zaam. Met medewerking van overheid en belangstellende architecten werd het op meten en in teekening brengen van oude bouwwerken ter hand genomen Veel be langstelling bestond er voor de tnolens. Sedert 1937 werden ongeveer 150 molens behouden.'Door de boekjes van de Heem- schutserie heeft het bestuur een nieuwen weg gevonden om de schoonheid van het land tot de menschen te brengen. Bij ont ginningswerken wordt gelukkig steeds meer rekening gehouden met de schoon- In de korte periode van zijn bestaan is reeds gebleken, dat een deel van het Ne derlandsche volk den zin van den Neder- landschert Volksdienst heeft begrepen. Eenerzijds toont dit het aantal binnenge- konjen aangiften voor het lidmaatschap aan, anderzijds illustreeren aat de tal rijke aanvragen voor bijstand of hulp. Van de verleende hulp worden de vol. gende voorbeelden gegeven: Zoo werd de zaak van een melkslijter, vader van een gezin met twee kinderen, gedurende Ce mobilisatie zoo goed als het kon, gaande gehouden Nadat de man uit den militairen dienst ontslagen was, kwam spoedig het benzine.verbod, zoodat hij geld moest leenen, om tuig, paard en wa gen te koopen. Spoedig bleek, dat het be. drijfje weer voldoende opleverde, om te leven, maar dat de leening niet kon wor den afbetaald, dan ten koste van de ge zondheid der gezinsleden. Er werd inge grepen, met als gevolg, dat verschillende fondsen 175 bijeenbrachten en de N. V. D. ƒ75 bijdroeg, waardoor de schuld vrijwel was voldaan en het bedrijfje in stand werd gehouden. Elders moest een weduwe met kinderen haar huis verlaten wegens' een huur schuld van 40 en 24 kosten. Een an dere woning was niet te bekomen. De N.V.D. heeft in dit geval via den burge. meester de zaak in orde gebracht, zoodat de moeder kon blijven wonen. Nog een voorbeeld. ïn een dorp beeft een kleine boer vier koeien. De verkoop van de melk brengt, blijkens rapport van den chef-veldwachter, ongeveer ƒ15 per week op, waarvan zeven personen moeten leven. Doordat een koe is gestorven, is het gezin, door de verminderde inkom sten armlastig geworden. Aan den bur gemeester is daarop medegedeeld, dat me. dewerking noodzakelijk is, omdat de boer slechts een klein inkomen had, dat niet toestond, zijn vier koeien te verzekeren. De N.V.D. heeft daarop ƒ150 bijgedragen, om een nieuwe koe te koopen. Uit deze gevallen blijkt, dat de N.V.D. goedwillende Nederlanders door het toe steken van de helpende hand weer in het gareel of op de been wil brengen. De N.V.D. stelt zich echter niet voor, om slechts bij incidenteele gevallen bij te springen, doch via voortdurende zorg de betreffende individuen zoodanig op te voeden, dat zij hun plaats in de maat schappij weer waard zijn. Die voortdu rende zorg maakt het noodzakelijk, dat de N.V.D tot diep in ons volk wortelt. Van daar zijn vertakkingen tot en met de wijk- en blokhoofden gekozen. Ben reden dus voor diegenen, die zich tot socialen arbeid aangetrokken voelen, om zich als medewerker(ster) op te ge ven. Het tweede feit, dat uit het bovenstaan, de duidelijk blijkt, is dat de bemidcreling, welke de Nederlandsche Volksdienst ver. leent, tusschen die Nederlanders, die hel pen kunnen en diegenen, die hulp noodig hebben, leidt tot het kweeken van voL waardige leden van de samenleving. Een doel, dat men kan helpen bereiken door zich als lid van den N.V.D. te laten in. schrijven. a t hoek piet hen ^ytrn'anst'. book/passagé sputsira3t j Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft ons o.a. De zoete pepers (paprika’s) zijn hier in het land nog weinig bekend. Toch verdie nen zij de aandacht, daar zij rijk zijn aan 1'.1— en vitamine C. Op pre- v cies dezelfde wijze als tomaten zijn zfl te gebruiken. Vooral in combinatie met tomaten zijn zij heerlijk. Men kan ze ook fijn snijden en op de boterham geven of door een komkommer-, tomaten of krop sla mengen. Als groente smaken de fijn gesneden en gaar gekookte vruchten ook heel goed Een bezwaar blijft het echter, dat de zoete pepers hoog van prijs zijn. De vruchten zullen waarschijnlijk goedkoopef kunnen worden, wanneer de vraag er naar stijgt. Wellicht gaan de pepers dan dezelfde toekomst tegemoet als de toma ten, die vroeger ook onbekend en duur waren en weinig gegeten werden. Eenige recepten volgen hier. Macaroni met paprika: 150 gr. maca roni, 200 gr. zoete paprika (2 groot® paprika’s)een fijn gesneden ui, wat botet en wat kaas, zout. De macaroni gaar koken met ruim wa ter en zout in pl.m. J uur. De paprika wasschen, in dunne: reep- es snijden en met de ui gaar smoren in een weinig boter gedurende pl.m. 15 min. Daarna de paprika vermengen met de afgegoten macaroni en wat kaas. Gevulde paprika's: 2 groote of 4 kleine paprika’s, 100 gr. rijst, J liter bouillon van water en 1 bouillonblokje, wat bo ter, een fijngesneden ui, 2 tomaten, zout. Een reepje uit de paprika’s snijden, het zaad verwijderen en de paprika’s van binnen met zout bestrooien. De ai in wat boter fruiten, de gesneden tomaten eenige minuten mgestoven, de gewasschen rijst en de bouillon toevoegen en het geheel gaar koken. De paprika’s vullen met rijst en de uit gesneden reepjes er op plaatsen. De pa prika’s in een stoofpan met wat boter en water in pl.m. 25 min. gaar laten wor« den. Af en toe het vocht er over gietan. Voorlichting op velerlei gebied Het zijn niet in de laatste plaats officieele inzendingen, welke bier voor beeldig zijn wat betreft den aard van haar voorlichting èn de wijze, waarop Ze haar geven. Wij hebben met bewondering ■de stands bezien van het departement van Sociale Zaken, van de Economisch- technologische instituten, van het Cen traal Distributiekantoor, van het Rijks- bureau voor Voedselvoorziening in oor logstijd, van »»et Genootschap voor Re clame, de Nederlandsche Spoorwegen, de V.A.N.K., den Economischen Voorlich tingsdienst en het Koloniaal Instituut. Daarbij voegen zich de Duitsche afdee- lingen, de Agrarische inzendingen en tal van particuliere stands, welke den toets van vergelijking met de voorgaande glansrijk doorstaan. De Economische Voorlichtingsdienst is met een inzending verschenen, welke door haar afmeting, maar vooral door de wijze, waarop zij werd ingericht, de volle aandacht trekt. Het is verbazingwekkend hoe men in een tijd, waarin de hulp middelen niet voor het grijpen Jiggen, zooiets fraais en aantrekkelijks wist te maken. Het zou hier te ver voeren, in de tails te treden over de stands, welke op de le étage een groote oppervlakte be slaan. Even opmerkelijk zijn de groepen, welke het departement van Sociale Zaken deed inrichten. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ves tigt inzonderheid de aandacht op het Centraal Instituut voor Industrialisatie, het Centraal Distributiekantoor en het Instituut voor Brandstoffeneconomie. Het eerste houdt zich in hoofdzaak bezig met het onderzoek naar vervangende ma terialen en de stand geeft een beeld van wat op dit gebied in ons land, reeds is Sleutel op de les van j.l. Zaterdag. DE VRAGEN-COCKTAIL. 1. De Winterkoning was Frederik V van de Palts, Koning van Bohemen, die in 1620 bij de Witte Berg in de buurt van Praag werd verslagen en daarop naar de Nederlanden vluchtte. Vanwege zijn kortstondige regeering (1619— 1620) kreeg hij de bijnaam „Winterkoning”. 2. en 3. Vroeger 300 jaren geleden sprak men van de grote visserij en de kleide visserij. Met de „grote” visserij bedoelde men niet de lacht op grote vissen, maar op kleine, n.l. haringen. En zij, die ter kleine” visserij uitvoeren, gingen.ter walvisvangst in het hoge Noorden. De benamingen „grote” en .kleine” duiden du? niet de grootte van de vis aan, maar zij dienen om de belangrijke (haring) eade minder belangrijke (walvis) vis serij te onderscheiden. Ja, die gevaarlijke kolendamp. Het stookseizoen nadert weer en dus lezen we binnenkort weer van kolendamp-vergiftiging. Waaraan herken ie kolen, damp? Dat is het ’m juist: Kolendamp is niet gemakkelijk te herkennen; het is kleur- en reukloos. Iemand, die kolendamp inademt, voelt zich slaperig worden, versuft en wordt bewusteloos om (meestal) niet meer wakker te worden. Vaak treden hevige benauwdheden en krampen op. Het enige middel tgr bestrijding is: stook technisch juist! Men gebruikt in de tropen witte huizen en witte kleren, omdat witte vlak ken de eigenschap bezitten de warmtestralen, die er op vallen, terug te kaatsen, terwijl zwart daarentegen de opvallende warmtestralen ih zich op neemt, z.g, „absorbeert”. 6. Ja, men kan de ons omringende lucht vloeibaar maken. 7. Omdat ik niet „weledelgeboren” ben. „Weledelgeboren” is een praedicaat, dat men verleent aan niet adellijke, doch aanzienlijke personen en aangezien Dr. Pluizer als nederig dienaar der wetenschap niet behoort tot de „grote hanzen en adellijke heren”, noch tot de aanzienlijken des lands, komt die titel hem niet toe. Als men hem dus met „Weledelgeboren” betitelt, bezorgt men hem vrolijke ogenblikjes, waaraan evenwel iedere vorm van ijdelheid vreemd is. 8. Het Vrouwenzand bij Stavoren Is een ondiepte. 9. Ja. in ons land zijn nog enkele kolenbranders. Niet van die sprookjesachtige wezens, maar doodgewone njensenkinderen, die hout „verkolen” tot houts kool en dit aan den man brengen. 10 Platina iridium. Dit is een alliage, bestaande uit 7080 delen platina en 3020 delen iridium. Het natuurlijke platina iridium bevat minder iridium. Platina iridium is harder dan zuiver platina. In verband met de plaatsruimte publiceeren wij in den vervolge de opgaven zilveren Archipel-bal is in het bezit gekomen van Wassenaar, aangezien Spoorwijk den eindstrijd tegen de groenwitten cadeau gaf. De uitschrij vende vereeniging speelde nu tegen de gloednieuwe derde klassers en won met niet minder dan 72. De verdere uit slagen luidden Archipel 3SAC comb. 2-2 (Archipel); HMS—Wassenaar 5 52; Minerva BoysDuno 4 31; Archipel 2Ooievaars 2 32; WD^Spoorwegen 3— 1; PDKOvervoorde 20; VÏOS comb.Oranje Blauw (NVB-afd.) 20; WDS 2—DHBRK 2 4—1. De seriewed- strijden worden Zondag afgewerkt met het volgend programma 10 uurArchi pel 2—WDS (finale 2e klasse); Wasse naar 5SAC comb.; 11.45 uur: PDK— ATVV (finale le klasse); HMSArchipel 3 (finale 3e klasse); 1 uur: Ooievaars 2— Spoorwegen; 1.30 uur EnkesOvervoor de; 2.15 uur: DHB 2Duno 4; 2.45 uur: -OoievaarsOranje Blauw; 3.30 uur: WDS 3Minerva Boys 2 (finale 4e klasse); 4 uur: Scheveningen corno.— VlOS comb, (finale NVB-afd.) De com petitiewedstrijden voor de betrokken elf tallen zijn door de Haagsche onderafdee- ling u»tgesteld. De Maasstraa tT e x a s-d a g had tot resultaat, dat de Turfreijer-beKer in handen kwam van de roodgroenen. Zij behaalden n.l. de volgende resul taten 105, 22 (Texas) en 41. Texas kreeg 2 lauwertakken. Zondag speelt Maasstraat thuis (Fruitweg) tegen Zuid- einde (Delft) om een beker. DIVERSEN DE HEER H. A. STULING TIJDELIJK AFWEZIG Naar wij vernemen zal de heer H. A A Staling tijdelijk afwezig zijn in verband met zijn dienstneming als S.S.-man in den 1 strijd tegen het bolsjewisme en dienten gevolge ook niet kunnen deelnemen aan de beraadslagingen van het College van Gevolmachtigden voor de Sport. De werkzaamheden van het College worden op de normale wijze voortgezet door de heeren K. J. J. Lotsy en J. de Valk jr. bereikt.' Het Centraal Distributiekantoor geeft den bezoekers een interessant kijkje in «tjn „keuken”. Daar ratelen de machines, »raarmee de enorme administratie wordt verricht. Tegenover deze administratie- fabriek bevindt zich, als een speciale attractie, een wand met loketten, gelijk die op een distributiekantoor voorkomen. Daarmee houdt echter de vergelijking op, vnant het publiek gaat hier op de plaats van den ambtenaar staan en wordt daar geconfronteerd met „klanten”, die hun vragen „lossen". Wij hebben notf niet kunnen Kststellen, hoe het publiek op deze aardigheid reageert maar dat hier een lesje wordt gegeven staat wel vast. De moraal van het geval is: be perkt u in uw klachten, uw aanmerkingen en vragen. Het C.D.K. heeft honderd duizenden klanten en allen hebben ge lijke rechten. Eisch niet teveel aandacht voor uw eigen geval ■Hoe men het grootste rendement van zijn brandstoffen kan men in den stand van het Instituut voor Brandstoffeneconomie en welke waarde de afvalstoffen hebben wordt typisch ge ïllustreerd in dien Van het betreffende Rjjksbureau. I (Van onzen specialen verslaggever.) EZE lustrumbeurs, samenvallend niet het 25-jarig bestaan van het instituut, heeft het bestuur een feestgeschenk bezorgd in haar af meting, welke die van alle voorgaande •verweit o» zien bovendien in een ge daante gekleed, passend bij de heuglijke gebeurtenis. Het publiek zal hieraan naar alle waarschijnlijkheid nog een prettige verrassing toevoegen door een record- bezoek te laten noteeren. Echter niet om deze redenen alleen is dé 45e Jaarbeurs een opvallende ver schijning in, de reeks. Zij toont naar vele zijdpn een opmerkelijk levendig beeld, dat destemeer frappeert omdat men het eigenlijk niet verwachtte. Dit feit is van bijzondere psychologi sche waardede bezoeker krijgt hier weer een hart onder den riem gestoken in het beschouwen van zooveel energie, zulk een verscheidenheid en zoo’n groot getal van onvermoede mogelijkheden. Het wordt hem prettig en gemakkelijk gemaakt om met al deze zaken kennis te maken, omdat ze hem suggestief wor den voorgesteld, zoo, dat hij ze eenvoudig niet onopgemerkt kèn passeereh. De zorg voor het uiterlijk der inzen dingen toont een verblijdende climax en wat in het tamelijk verre verleden tot de uitzonderingen behoorde, is nu, vooral wat de collectieve en officieele stands betreft, regel geworden en die al gemeenheid deed weer het streven ont staan, niet enkel »m het telkens weer aantrekkelijker te doen, maar ook om elkaar in vindingrijkheid en originaliteit den loef af te steken. Zoo wordt een wandeling <joor de ge bouwen een genoegen, ook voor hen, die er niet komen om zakelijke redenen. Zij, die wel deze bedoeling hebben, zien in de Jaarbeurs van dezen tijd een soort van vraagbaak, welke hun uitkomst moet geven voor velerlei problemen. Zij willen weten wèt er nog is, hoe zij het krijgen kunnen en waar, welke systemen en toe passingen de nieuwe middelen verlangen en welke mogelijkheden op verscheiden gebied, waaruit ieder het zijne opspoort, aanwezig zijn. groep III: GOC—Semper Altius 3, aan de van TuyU«*«a»t. Hedenavond wordt voor groep II ver. liezers gespeeld Tour Boys 3VDV 2 en morgenavond WBB 2Special Mundi, VAN DE HAAGSCHE CLUBS Ter gelegenheid van haar 18- jarig bestaan hield de sportvereeniging J.A.C. onder groote belangstelling een feestavond, welke in alle opzichten slaag de. Een gevarieerd programma werd vlot afgewerkt en tusschen de cabaretnummers door werd lustig gedanst. Er werd verder o.m. een clubvlag aangeboden. De buitengewone algemeene vergadering van S.V.G.E.B. besloot ge bruik te maken van de gelegenheid tot promotie naar de vierde klasse N.V.B. (Zaterdagmiddagafd.) Zaterdag wordt vriendschappelijk tegen Paré Boys ge speeld. De ZEILEN NATIONALE JOLLENKAMPIOEN- SCHAPPEN Op de Kagerplassen beginnen Zaterdag middag te 3 uur de jaarlijksche zeilwed strijden om de nationale kampioenschap pen in twaalfvoetsjollen en Olympia-jollen Zij worden ook ditmaal georganiseerd door de Verbonden Nederlandsche Watersport- - vergenigingen en bij voorbaat is er al op Scheder, gerakend, dat zij niet alleen aanstaanden Zondag, maar ook op Zaterdag, 20 en eventueel Zondag 21 September zullen moeten worden voortgezet. Aan den strijd om het kampioenschap Olympiajollen (ti telhouder Jan Bier) wordt deelgenomen door: T. Bakker (Haarlem), E. H. v. d. Berg (Weesp), J. R. B. v. d. Berg (Weesp), J. Bier (Aerdenhout), C. C. Flemming (Bloemendaal), J. Proper (Am sterdam), D. Kagchelland (alhier), Rini Kagchelland (Rotterdam), S. de Wit (Zaandam), Th. van Helvert (Leiden), H. Recourt (Amsterdam) en P. H. R. Bor- gerhoff Mulder (Oegstgeest). Aan het twaalfvoetsjollen tournooi wordt deelgenomen door Bob Markus (Amster dam), Mastenbroek (Leiden), I<Jema (Lei den), D. le Comte (Hilversum), P. Gerdt (Hillegersberg), P. P. Moerman (Rotter dam), C. H. Lekkerkerker (Loosdrecht), H. C. M. Heslenfeld (Amsterdam). Opgemerkt zij nog, dat voor den kamp in twaalfvoetsjollen speciale standaardjol len van de Verb, Watersportverenigingen bij loting aan de deelnemers ter beschie ting worden gesteld, terwijl de Olympia- ollen-zeilers hun eigen boot mogen varen, doch telkens bij loting een ander zeil krij gen toegewezen. VOETBAL BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN N.V.B. Voor het Bedrijfstournooi van den N.V.B. woraeh morgenavond om 7 uur de finales der winnaarsronden gespeeld en welgroep I: WLSemper Altiutf aan den Buurtweg te Wassenaar; groep II: Celeritas 6DDT in het Zuiderpark; De heer L. Hoejenbos, oud-directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, is gisteravond in den ouderdom van 65 jaar na een kortstondige ziekte overleden. Hij werd op 23 October 1875 te Utrecht geboren. Van 1908 tot 1919 was hij ad- junct-directeur van de Centrale arbeiders verzekering- en depositobank, vervolgens commissaris dezer instelling. Tegelijker tijd bekleedde hij een belangrijke plaats in de Sociaal Democratische Arbeiders partij. Nadat hij in 1907 als tweede sociaal democratisch raadslid zijn intrede had gedaan in den Haagschen gemeenteraad, werd hij in 1919 benoemd tot directeur van het Burgerlijk Armbestuur. De naam van deze instelling werd later veranderd in Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon. Van 1920 tot 1935 was de heer Hoejenbos lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Op 1 Juni van dit jaar heeft hij af scheid genomen van den gemeentelijken dienst, waarbij hij de gouden medaille van de gemeente ontving. Hij bleef ech ter als adviseur aan Maatschappelijk Hulpbetoon verbonden, De heer Hoejenbos was een veelzijdig begaafd man, een noeste werker, hervor mer op sociaal terrein, een goed organi sator en een groot menschenvriend, die zijn geheele kunnen en willen heeft in gezet voor de gemeenschap, in het bij zonder voor dat deel van de gemeen schap, dat door drukkende, materieele en daardoor ook geestelijke zorgen werd gekweld. In de jaren van zijn directeurschap van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft hij zeer veel tot stand gebracht. Het perso neel van dezen gemeentelijken dienst telde in 1919 bij den aanvang van zijn ambtsperiode 24 leden. In December 1935 reeds 250 en thans 650 leden.; Reeds da delijk na zijn benoeming begijn hij met zijn hervormenden arbeid. De uitkee- ringen aan de armen hadden toen nog den vorm van bedeelingen. Het Burgerlijk Armbestuur had, evenals de vereeni- gingen op dit terrein, nog geheel het karakter van een weldadigheidsinstel ling. Dit was echter niet in overeenstem ming met de nieuwe Arbeidswet van 1912, welke meer aanstuurde op geeste lijke en materieele verheffing van de armen, zoodat zij weer zelfstandig in het leven konden staan. De reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur in den geest van deze wet heeft de heer Hoejenbos in betrekkelijk korten tijd tot stand ge bracht. Was dit op zichzelf reeds een ge weldig en moeilijk werk, het werd nog aanzienlijk verzwaard, doordat er door vele Instellingen en particulieren die, meestal louter uit zucht tot behoud van het oude, het nieuwe niet wilden aan vaarden en het goede ervan niet inzagen, bezwaren werden geopperd. Het is den heer Hoejenbos echter ge lukt de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen; De bemoeiingen van den dienst breidden zich tegelijkertijd zeer uit. Tal van nieuwe afdeelingenwerden in het leven geroepen. Wij denken daarbij aan de inschakeling van het Burgerlijk Arm bestuur bij de betaling der verpleegkos- ten van 3e klasse patiënten in de Ge meentelijke ziekenhuizen, de hulp in de huishouding, werkverschaffing en vakop leiding van blinden, arbeidstherapie voor t.b.c. patiënten en geesteszieken. De naam Burgérlijk Armbestuur werd veranderd in Maatschappelijk Hulpbetoon. Aan het ambtenarencorps werd een zeer groote uitbreiding gegeven. De heer Hoe jenbos hield echter alle ambtenarij uit zijn dienst. Steeds weer legde hij den nadruk op het menschelijke element in het werk van Maatschappelijk Hulpbetoon Een groote voldoening voor dezen gevoeligen man zal het ongetwijfeld geweest zijn, dat hij volledige erkenning van zijn zegen rijken arbeid vond, niet alleen van de zijde van de overheid en van heri, die gesteund worden door Maatschappelijk Hulpbe toon, maar cok van de zijde van de vele instellingen, die met dezen gemeentelij ken dienst samenwerkten. De teraardebestelling zal Zaterdagmid dag om kwart voor 3 plaats hebben op Nieuw Eik en Duinen, Op het oogenblik organiseert das Trup- penbetreu beim Reich skommissar in ons land een middengewicht competitie, waar aan een aantal jonge vooraanstaande Duitsche boksers deelneemt. Verstrooiing der Weermacht is in de eerste plaats het doel dezer wedstrijden, doch daarnaast ziet men hierin een goede gelegenheid, om het Nederlandsche publiek te toonen, dat men ook in de middengewichtklasse bezig is met het kweeken van goede re presentanten naast Gustaf Eder, die negen maal kampioen van Europa werd in het weltergewicht en zich thans in het middengewicht oefent bij gebrek aan een tegenstander in de eerstgenoemde klasse. Inderdaad kan eenige vooruitgang geconstateerd worden, doch het zal voor de over' het algemeen zwaargebouwde Duitschers te allen tijde moeilijk blij ven, om in het middengewicht vertegen woordigers van internationale klasse in den strijd te brengen. Met uitzondering althans van Eder, die gistermiddag in het Stadion te Amsterdam als gast in de vier demonstratieronden toonde, ook in deze klasse verre zijn landgenooten, die hi«r present waren, de baas te zijn. Dit neemt niet weg, dat de 16.000 aanwezigen, on der wie de Oberbefehlshaber generaal der vliegers Christiansen en de Stadt- kommandant, Major Schroeder, welke laatste een inleidend woord sprak, toch ten volle hebben genoten. Zoo niet van technisch volmaakte^ dan toch van sen- sationeele partijen, waarin de krachten over het algemeen niet ver uiteenliepen. In het gevecht tusschen Josef Kampeis, Weenen en Willy Seisler, Berlijn, werd Seisler wel eenige malen in de touwen gedreven, doch door zijn ongewoon felle aanvallen in de laatste der vier ronden van drie minuten maakte hij veel goed, waardoor de uitspraak der juryonbe slist, het meest bevredigde. Het lot wees Seisler vervolgens als overwinnaar aan. De meerderheid van Fritz Quoss uit Munster was tegen Georg Sporer, Ham burg, eveneens in een gevecht van vier ronden van drie minuten, groot. Reeds in de derde ronde ging de Hamburger voor acht tellen neer, hetgeen zich in de laatste ronde tweemaal herhaalde. Quoss won op punten. De finale tusschen Quoss en Seisler was fel. In de eerste ronde had de laat ste reeds alle moeite zich staande te houden en in de vierde ronde ging hij weer voor negen tellen neer. Later her stelde hij zich eenigermate doch het initiatief bleef steeds bij Quoss, dien de jury tenslotte als winnaar en kampioen uitriep. Quoss zal thans a.s. Zondag op het Malieveld alhier de tegenstander zijn van Eder4 De verliezers van de reeds gehouden wedstrijden te Vlissingen kwamen voorts tegen elkander uit. Fritz Reppel, Berlijn, won op punten van Kurt Stary, Berlijn, terwijl de vlieger Jacubovski, de eenige militair in dit gezelschap, f-1-— Weenen, door een k.o. uitschakelde. Er wordt streng opgetreden Sinds eenige weken wordt nu de con trole op de prijzen van groente en fruit uitgevoerd aan de hand van de prijs lijsten, welke, door den gemachtigde voor de prijzen zijn vastgesteld. Deze controle is in alle deelen van hét land zoowel door de politie als door verschil lende opsporingsorganisaties onmiddel lijk met kracht ter hand genomen. Bij de behandeling dezer zaken is gebleken, dat de prijsovertredingen zoowel in den groot- als in den kleinhandel plaats vinden. Naast processen-verbaal opge maakt tegen enkele veilingen, zijn er vrij veel grossiers in overtreding ge weest: alleen- in de stad Rotterdam reeds een dertigt^f Ook m het ressort Amster dam kwamen ongeveer 40 verbalen tegen grossiers binnen. De detaillisten zijn uiteraard in belangrijk grooter aantal in overtreding geweest. Bij de inspectie ’s-Gravenhage wachten niet minder dan een 200 zaken op behandeling, terwijl Amsterdam meer dan 100 vonnissen heeft gewezen. Ook de andere inspecties voor de prijsbeheersching, te Leeuwarden, Arnhem en ’s-Hertogenbosch zijn actief en dagelijks worden daar grossiers en detaillisten, die te hooge prijzen voor hun waren hebben gevraagd, berecht. Tegen het niet- of niet-voldoende na komen van de prijsaanduidingsplicht moet eveneens steeds weer worden opgetreden. Het resultaat van deze actie, welke ge voerd wordt om te komen tot verant woorde groenten- en fruitprijzen, is, voorzoover dit nu reeds overzien kan worden, bevredigend. In vele plaatsen zijn verschillende prijzen scherp gedaald, hetgeen door het publiek zeer gewaar deerd wordt; dit werkt dan ook in alle opzichten mede bij de naleving der voor schriften. Op de overige dagen dezer week wor den dus geen maaltijden aan het publiek verstrekt. Om U glad teheermetje gebruiken, waarvan bet »t»al goad gehard en zacht te kunnen scheren moet U een en i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2