Nieuwe luchtaanvallen op Leningrad De radiorede Roosevelt van ZWARE AANVAL OP GROOT BRITSCH CONVOOI Vrijdag 12 September. BINNENLAND STADSNIEUWS No. 17978. 1941. Bonaanwijzingen De luchtoorlog DUITSCHLAND WINT VOOR VICTORIE EUROPA OP ALLE FRONTEN Horthy kwartier Sovjet - aanvallen ten Oosten van Gomel en Smolensk gestaakt VERDUISTEREN het hoofd van den Führer a.s. in politieke besprekingen Zwitsersche neutraliteit door Engel- sche vliegtuigen geschonden Wijziging Winkelsluitingswet 15 Sept. a.s. in werking VEERTIEN HONDERD GULDEN BIJ INBRAAK ONTVREEMD Twee bolwerken van defensie zullen in stand worden gehouden Commissaris-generaal Dr. Wimmer op de Jaarbeurs Vaste brandstoffen voor pension- en kamerbewoners HANDEL IN KOLENBONNEN EN TEXTIELKAARTEN v. 8.03 a. nam. tot 7.10 a. v.m. Mobilisatie van de geheele bevolking van Leningrad en Odessa UIT OPVOEDINGSGESTICHT GEVLUCHT Militaire en De katholieke boeren en tuinders in één organisatie bijeen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12600 I HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIttN: 9 der V de l I I I I I Ook wat betreft de verplichte open stelling van bepaalde zaken Alle koopvaarders in de Amerikaansche verdedigingswateren worden beschermd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing Is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct i i i i i i i i i i niet op zichzelf staat, maar veeleer een „deel vormt van een algemeen plan”. In het verdere verloop van zijn rede sprak Roosevelt over „nazicomplotten” op het geheele Westelijke halfrond en ver klaarde, dat, zoodra de wereld buiten het Amerikaansche continent onder de heer schappij der as zou staan, de asmogend heden aan scheepsbouwmogelijkheden de Vereenigde Staten verre zouden overtref fen. Gisternacht is ingebroken in een per ceel in de Citroenstraat. Via een tuimel raam is men binnengekomen. De bewo ners. die op bed lagen, hebben niets be merkt. Uit een onafgesloten schrijfbureau is 1400 ontvreemd. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het gewenscht is gebleken, voor te schrijven, dat met ingang van 13 Sep tember 1941 het vervoeren of doen ver voeren van puf en nest (te kleine visch, welke voor consumptie ongeschikt is) al leen mag geschieden met geleidebiljetten of vervoerbewijzen, afgegeven door of na mens de Nederlandsche Visscherijcentrale te ’s-Gravenhage. I I I I Uitgesloten slagers Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom zestien slagers wegens fraudu leuze slachtingen of het voorhanden heb- ven van vleesch, afkomstig van fraudu leuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche vee- houderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is procesverbaal opgemaakt. 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 September (D. N. B.) f Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: In het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten een f groot, door corvetten en torpedobootjagers zwaar beveiligd vijandelyk convooi aangevallen. Het convooi bestond uit ruim veertig schepen. In taaien, verscheidene dagen durenden strijd, hebben de duikbooten tot dus- BRITSCH HULPSCHIP IN DEN GROND GEBOORD De Engelsche admiraliteit heeft officieel bekend gemaakt, dat het hulpschip „Ton bridge” tot zinken is gebracht. De naaste bloedverwanten der slachtoffers zijn op de hoogte gebracht. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in Utrecht, die hij met groote belangstelling bezichtigde. Vergezeld van den plaatsvervangenden gemachtigde van den Rijks-commissaris voor de provincie Utrecht, werd hij ver welkomd door de leidende persoonlijk heden van den raad van beheer en de directie der Jaarbeurs, die hem, na een korte uiteenzetting betreffende de betee- kenis-en den vorm der Jaarbeurs en de plannen voor de toekomst, over het Jaar beursterrein geleidden worden, dat ook zij verloren ztfn. De aanvallen op het vijandelüke convooi l duren voort. AARDBEVING IN TURKIJE Een dertig seconden durende aardbe ving heeft zich gisterochtend voorgedaan in Erzingan, Bitlis en Van. In eenige dorpen werden bewoners gedood onder de puinen van instortende huizen. Er is ter stond hulp gezonden. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 September zijn als nieuwe bons aangewezen35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 k.g. aardap pelen. Bon 33 voor eieren blijft geldig tot en met 20 September. Voor het tijdvak van 7 September t.m. 4 October zijn aangewezen voor kaas de bonnen 34353637 kaas. Elk der bon nen geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. VERSPREIDE BERICHTEN De Australische minister^van oorlog, Spender, heeft bekend gemaakt, dat de eerste Amerikaansche tanks in Australië zijn aangekomen. De Fransche regeering heeft het ge rucht, als zouden zich Duitsche troepen in Dakar bevinden, tegengesproken. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan, door de aankomst van Elzassers en afdee- lingen van het vreemdelingenlegioen in Fransch West-Afrika. De gouverneur- generaal van dit gebied, Boisson, heeft in verband met genoemde geruchten ver klaard, dat ieder, die deze tendenzieuse berichten verspreid, zal worden geïnter neerd. Volgens de Newyorksche bladen zal het Congres tegelijkertijd met het tweede rapport over de leen- en pachtwet een verzoek van Reosevelt ontvangen om nog 6 milliard dollar voor de hulp aan Enge land beschikbaar te stellen. Pierre Laval is gisteren vertrokken uit het ziekenhuis waarin hij ongeveer 2 weken heeft doorgebracht. ker bescherming voor de Amerikaansche defensie belangrijk is, alleen op eigen risico binnen. De bevelen, die ik als opperbevelhebber van het Amerikaansche leger en de vloot heb gegeven, houden in, dat deze politiek moet worden uitgevoerd, en wel terstond. De uitsluitende verant woordelijkheid berust bij Duitschland. Het zal niet tot een schietpartij komen, tenzij Duitschland daar naar blijft streven”. DISTRIBUTIEBEPALINGEN OVERTREDEN De 49-jarige M. J. V. T. kocht tegen ver hoogden prijs 10 k.g. rijst en 3i k.g. bruine boonen. Hij kreeg een bekeuring, terwijl alles in beslag is genomen. De 66-jarige J. E. I. kreeg een procesverbaal voor het hamsteren van 70 eieren, 30 blikjes ge condenseerde melk en 12 worsten. De politie nam een err-ander in beslag. Pension, en kamerbewoners, die zich ongerust maken over de brandstoffen voorziening in den komenden winter, kun nen wij gerust stellen met de mededee ling, die ons van bevoegde zijde wordt be vestigd, dat zeer binnenkort ook voor deze categorie van personen een brandstoffen regeling zal verschijnen. Behoudens eeni ge wijzigingen zal deze regeling in groote 'lijnen in overeenstemming zijn met die van het vorige, jaar. De Engelsche luchtmacht heeft in den nacht van 10 op 11 dezer bij haar aan vallen op Italiaansch gebied opnieuw de Zwitsersche neutraliteit geschonden, naar uit mededeelingen van het Zwitsersche telegraafagentschap en bevoegde Zwitser sche militaire zijde blijkt. In beide mede deelingen wordt gezegd, dat verscheidene golven vliegtuigen van vreemde nationa liteit het westelijk deel van Fransch Zwit serland hebben overvlogen, eerst in de richting Noordwest-Zuidoost, later in om gekeerde richting. Eenige vliegtuigen hebben, naar verder wordt verklaard, ge durende zekeren tijd boven Genève gevlo gen De Britsche luchtaanvallen op Turijn en Palermo Naar Reuter meldt, zijn van den aanval op Turijn 4 Britsche vliegtuigen niet te ruggekeerd. Volgens een officieele Italiaansche op gave zijn tengevolge van den luchtaanval op Palermo in den nacht van 7 op 8 September 41 personen om het leven ge komen en 56 gewond. Engelsche vliegtuigen bombar- deeren Fransche steden aan de Middellandsche Zee Eenige steden aan de Fransche Middel landsche Zeekust zijn in den nacht van 10 op 11 September door Engelsche vliegtui gen gebombardeerd, zoo meldt de „Pe tit Parisien”. In Cannes wierpen Engel sche toestellen eenige brisant- en talrijke brandbommen neer. De bommen vielen in de nabijheid van een vliegveld, waar zich echter geen vliegtuigen bevonden, en in de nabijheid van een gasfabriek. Persoon lijke verliezen en materieele schade zijn niet ontstaan. Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland Britsche vliegtuigen zijn naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht de Noord.Duitsche kustgebieden binnengevlogen. Zij hebben een aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. Door afweergeschut werd 1 vijandelijke bommenwerper neergeschoten. ver 22 schepen met in totaal 134.000 brt. tot zinken gebracht. Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 brt. zijn getorpedeerd. Verwacht kan Amenka’s politiek De Vereenigde Staten, zoo zeide Roose velt, hebben een zeer eenvoudige funda- menteele politiek, n.l. die, dat geen enkele natie het recht heeft de Oceanen der we reld op grooten afstand van het eigenlijke oorlogstooneel voor den handel van an dere landen onveilig te maken. De tijd is gekomen, dat het Amerikaansche volk moet inzien, dat „de veiligheid van de Vereenigde Staten wordt bedreigd” en dat dat zoo niet kan doorgaan. Tijd voor actieve verdediging gekomen. De „twee bolwerken van de defensie” zullen in stand worden gehouden, en wel ten eerste de leverantielijn voor materiaal aan de vijanden van Hitler en ten tweede de vrijheid der zeeën. De tijd voor de „actieve verdediging” is thans gekomen. Ook de patrouille ter zee en in de lucht vah de Vereenigde Staten heeft den plicht de Amerikaansche politiek van vrijheid der zeeën ten uitvoer te leggen en wel nu. Dat beteekent zeer eenvoudig en duidelijk, dat de patrouilleschepen en vliegtuigen alle koopvaarders zullen beschermen en wel niet alleen Amerikaansche schepen, maar schepen onder alle vlaggen, die han del drijven in Amerikaansche „verdedi- gingswateren”. Het is geen oorlogsdaad van den kant van Amerika, wanneer men de zeeën ver dedigt, die voor de Amerikaansche verde diging belangrijk zijn „Van nu af aan”,, zoo zeide Roosevelt woordelijk, „loopen Duitsche of Italiaan sche oorlogsschepen in deze wateren, wel- Andere aanhoudingen De 34-jarige chauffeur P. A. L. is ter zake van diefstal, c.q. verduistering van een damesrijwiel aangehouden. De fiets was achtereenvolgens voor 17,50, 35 en 45 middels advertenties van de hand gedaan. De 16-jarige loopjongen A. C. S. stal een fiets en verkocht deze aan den 19- jarigen groentehandelaar D. K. voor lagen prijs. Tegen beiden is proces-ver- baal opgemaaktK. is ingesloten. De politie te Middelburg kreeg het be richt, dat op het distributiekantoor aldaar kolenbonnen waren ingeleverd, die nog niet geldig waren en van nog niet uitge geven kaarten waren afgeknipt. Dit leid de tot de aanhouding van A. V. uit Kou- dekerke, die zeide, de bonnen van iemand uit den Haag te hebben betrokken. Er waren ook bonnen onder, die van opplak- vellen ^verwijderd waren. Ook te Melis kerke waren bonnen in omloop, die af komstig waren-van H. K. uit Middelburg, die ze weer had van A. v. d. S. uit Sou burg. Deze, die ook textielkaarten in zijn bezit had, die niet eerlijk verkregen wa ren, wees eveneens den Haag aan als bron van herkomst. Met een rechercheur van politie reisden V. en v. d. S. naar den Haag, waar zij inlichtingen gaven, die leidden tot aanhouding van den leveran cier der textielkaarten, terwijl inzake de herkomst van de kolenbonnen het onder zoek nog wordt voortgezet. Onder verwijzing naar het reeds eerder gepubliceerde bericht betreffende de dezer dagen afgekondigde wijziging van de win kelsluitingswet verzoekt men ons, ter voorkoming van misverstand, nadrykkelijk onder de aandacht te brengen, dat de wij ziging per 15 September a.s. in werking treedt. Dit houdt dus in, dat met ingang van 15 September a.s. het -sluitingstijdstip ge durende de eerste vijf werkdagen te 7 uur n.m. en voor den Zaterdag te 8 uur n.m. zal zijn, terwijl op dien datum tevens de verplichte openstelling van 10 uur v.m. 6 uur n.m. wordt ingevoerd voor bak kers-, kruideniers-, melk- en zuivelwin- kels, voor groente-, aardappelen- en fruit winkels, voor slagerswinkels en voorts voor de kleeding- en de rijwielzaken. Met ingang van 1 October a.s., van welken datum af de regeling voor het winterhalfjaar geldt, valt dan het slui tingstijdstip voor de eerste vijf werkda gen van de week op 6 uur n.m. en voor den Zaterdag op 7 uur n.m. De besprekingen tusschen den Führer en den Hongaarschen rijksbestuurder eindigden op 10 September. President Roosevelt begon zijn radio rede met een herhaling van de Noord- Amerikaansche lezing van het incident met de Greer”. In strijd met de officieele Duitsche constateering verklaarde hij, aldus meldt het D.N.B. uit Washington, dat de Duitsche duikboot het eerst, zon der waarschuwing, op den torpedoboot- jager had gevuurd. De Amerikaansche tor- pedobootjager bevond zich in wateren, die de Amerikaansche regeering had uitgeroe pen tot wateren der eigen defensie. Uit deze handeling, zoo beweerde Roo sevelt. spreekt een politiek van ongebrei deld geweld tegen ieder schip, dat de reeën bevaart, onverschillig of het oor logvoerend of nietoorlogvoerend is. Het betrof een daad van „zeeschuimerij”. Het *as niet de eerste Duitsche zeeschuimers- daad in dezen oorlog tegen de Amerikaan- scl.e vlag. Aanval is gevolgd op aanval. Roosevelt noemde in verband hiermede het geval van de „Robin Moore”, het ge val van de „Sessa”, en het geval van de „Steel Seafarer”. Bovendien beweerde hij, dat in Juli j.l. een Amerikaansch oorlogs schip in Noord-Amerikaansche wateren ge ruimen tijd door een duikboot was achter volgd. Vier van de sdfiepen, die tot zin ken gebracht of aangevallen zijn, voeren onder de Amerikaansche vlag. In het vijfde geval betrof het een schip, dat onder Panameesche vlag voer. Roosevelt zeide verder, dat de Vereenig de Staten desondanks hun zenuwen mees ter bleven. Het zou een groote natie on- Waardig zijn een enkel incident te over drijven. Het zou echter een niet te veront schuldigen dwaasheid zijn, wanneer men dergelijke incidenten wilde bagatellisee- ren. gezien het bewijsmateriaal, dat er duidelijk voor spreekt, dat dit incident Van 15 regels 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct?, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. 4 Maan: 12 Sept, op 11.19 uur e nam., 13 Sept, onder 2.54 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen* 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 9 Men raadplege voorts de volledige lijst „Welken distributiebon heeft men noodig” op het 2e blad, pagina 1. Loonregeling in de vleeschwarenindustrie De persdienst van het N.V.V. schrijft In afwachting van de tot standkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst voor de vleeschwarenindustrie, waarover onderhandelingen gaande zijn tusschen werkgevers en werknemers, heeft het col lege van rijksbemiddelaars zijn goedkeu ring- verleend aan een loonregeling voor de jeugdige arbeidskrachten. Volgens deze regeling wordt het personeel verdeeld in ongeschoolden, geoefenden en geschool den. De ongeschoolden,! wier leeftijd loopt van 14 tot 25 jaar, verdienen voortaan achtereenvolgens f 4.50, 5.50, f 6, fl, f 8, ƒ10, 12, ƒ15, ƒ16, ƒ17, ƒ18 en ƒ19.20. Deze cijfers gelden voor de stedelijke be drijven; voor het platteland zijn ze tot op 18ijarigen leeftijd daaraan gelijk, doch bedragen verder resp, ƒ9, ƒ11.50, ƒ14, 15, 16, 17 en 18. Voor geoefenden be draagt het loon op 25-jarigen leeftijd resp. ƒ21.60 en ƒ21.12, voor geschoolden op 23-, 24- en 25-jarigen leeftijd resp. 18 en 18 en 20.50 en ƒ20 en 23.52 en ƒ22.56. Met de tot standkoming van deze regeling is niet alleen ordening bereikt in een groot aantal zeer uiteenloopende loon- standaarden. maar tevens een belangrijke loonsverhooging. Het betreft hier ongeveer 15.000 arbeiders Een brigadier-rechercheur stond gister avond met een auto in de Nieuwe Schoolstraat. In den achteruitkijkspiegel zag hij een jongen uit een huis komen, die er met een fiets, welke ervoor stond, vandoor ging. Kort daarop kwam een ander uit het perceel, die luidkeels riep „houdt den diefDe politieman ging den jongen met de auto achterna en wist hem in de Kazernestraat in te halen. Deze wierp op een gegeven oogenblik het rijwiel voor de auto, zoodat de bri gadier niet verder kon rijden. De jongen was in tegenovergestelde richting wegge vlucht, op de hielen gezeten door den brigadier, die uit de auto was gespron gen. Eindelijk wist hij den vluchteling te pakken te krijgen, die zich zette, zoodat een paar tikken revolver op het kalmte moesten houdene woonachtig te Gouda, die terzake van gepleegde diefstallen in het opvoedings gesticht Valkenheide te Maarsbergen moest verblijven, doch daaruit op 16 Augustus j.l. was gevlucht ver een tot aange- was de 19-jarige J. H. C. K„ die In Piccadilly Cabaret treden van heden af op Marga Grof en de tenor Jan Willems, het Willy Boumeester Ca. baret-orkest, Willy Marco met fantasie, dansen, Piet Leenhouts en Firangi en Moni met Hawaiian Songs. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwar tier van den Führer Op uitnoodiging van den Führer heeft de Hongaarsche rijksbestuurder, Horthy, van 8 tot 10 September een bezoek aan den Führer gebracht in diens hoofd kwartier aan het Oostelijke front. Horthy was vergezeld van den Hongaarschen minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken, Bardossy, en den chef van den Hongaarschen generalen staf, luitenant-veldmaarschalk Szombathely, terwijl ook de Hongaarsche gezant te Berlijn, luitenant-veldmaarschalk Sztojay en de Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow, aan de reis deelnamen. De Führer en de rijksbestuurder heb ben besprekingen gevoerd over den poli- tieken en den militairen toestand. Deze besprekingen waren gekenmerkt door den geest van de traditioneele wapenbroeder- schap der beide volken, welke thans in den gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme bekrachtigd wordt. Aan deze politieke en militaire bespre kingen werd van Duitsche zijde deelge nomen door den minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, en den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, van Hon gaarsche zijde door Bardossy en Szom bathely. Gedurende zijn verblijf in he‘ hoofd kwartier van den Führer heeft Horthy een bezoek gebracht aan den opper bevelhebber van het leger, generaal-veld maarschalk von Brauchitsch. Voorts bracht hij een bezoek aan rij ksmaarschalk Göring in diens hoofdkwartier. Hooge onderscheiding voor Horthy De Führer verleende den rijksbestuur der in diens hoedanigheid van oppersten bevelhebber der Hongaarsche weermacht in een plechtigheid het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Hij eerde daarmede de dapperheid der Hongaarsche troepen, die in trouwe en beproefde wapenbroe- derschap schouder aan schouder met de Duitsche soldaten tegen den bolsjewisti- schen vijand der Europeesche beschaving strijden. Naar de Engelsche berichtendienst uit Moskou meldt, wordt in Leningrad en Odessa de mobilisatie van de geheele bevolking in het belang der verdediging voortgezet. Woensdag en in den vorigen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw aanvallen gedaan op het aan alle zijden ingesloten Leningrad. In alle wij ken braken groote en vele kleine branden uit, welke de Duitsche troepen voor de stad nog lang konden zien woeden. Aanvulling op het Weermacht- bericht In aanvulling op heit Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B van militaire zijde het volgende: Het Duit sche Weermachtbericht is in de afgeloo pen dagen weer zeer terughoudend ge weest met betrekking tot opgaven over de operaties in het Oosten. De reden hiervan is weer, dat men den Sovjets geen aanknoopingspunten wil geven over de in feite reeds bereikte doelen. Volgens Britsche berichten zou er een z.g. groot ontlastings-offensief der Sovjets van Smolensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsche bedreiging van Moskou op te heffen. Naar aanleiding hiervan kan worden opgemerkt, dat Smolensk, evenals voorheen, in Duitsch^ handen is en ongeveer 70 k.m. achter het Duitsche front’ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel, dat nog verder achter het Duitsche front ligt. In de sectoren van het front ten Oosten van Smolensk en ten Oosten van Gomel hebben de Sovjets meermalen aan vallen met formaties van verschillende sterkte ondernomen, welke echter zijn gestaakt. Deze aanvallen hebben op geen enkele wijze de groote Duitsche operaties gestoord, welke dagelijks terrein winnen en leiden tot de vernietiging van vrij groote onderdeelen der Sovjets, Het beste bewijs hiervoor is de omsingeling van Leningrad. Overeenkomstige bewijzen kunnen binnenkort ook uit de andere deelen- van het front worden verwacht. De Sovjets weten nauwkeurig, dat zij voor het aanbreken van den winter zware Duitsche slagen kunnen verwachten, waaraan zij- in hun tegenwoordigen toe stand het hoofd niet meer zullen kunnen bieden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr 319, lei joujiu; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There, siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721181 BERLIJNSCHE LOOCHENING Geruchten over troepenconcentraties aan de BoelgaarschTurksche grens, die in een deel van de buitenlandsche pers zijn verschenen, in verband met de Duit^chTurksche economische onder handelingen, worden in de Wilhelmstrasse met beslistheid geloochend, daar zij vol komen ongegrond zijn, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Oe Duitsche duikbooten In het verloop van zijn rede geloofde de president, de Duitsche duikbooten en handelsraiders langs de leverantielijn van de Vereenigde Staten naar de tegenstan ders van de as te kunnen aanduiden als „ratelslangen van den Atlantischen Oceaan” en als „een bedreiging van den vrijen weg op volle zee”. Wij hebben geen schietenden oorlog met Hitler ge zocht,” zoo beweerde spr„ en hij ging voort: „Wij doen dat ook thans niet Maar evenmin wenschen wij een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitler te veroorloven onze vloot en koopvaarders aan te vallen, zoolang deze op rechtmatige wijze optreden.” Spr. be weerde verder, dat aanvallen op Ameri kaansche schepen geen op zichzelf staan de gevallen zijn gebleven en dat deze daden van „internationale rechteloos heid” de manifestatie vormen van een bedoeling, die het Amerikaansche volk reeds langen tijd duidelijk is gemaakt. Het is de bedoeling der nazi’s, zoo zeide Roosevelt om de vrijheid der zeeën te vernietigen en een absolute contröle en beheersching der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de contröle der zeeën in eigen handen zouden hebben, zou de weg vrij kunnen wordcti voor hun volgenden stap, n.l. voor de beheersching van de Vereenigde Staten en van het Westelijke halfrond, en wel een „beheer sching met geweld” Roosevelt herhaalde vervolgens de be wering, dat de Vereenigde Staten een „zuiver defensieve politiek” voeren. Men moet daarbij niet ingaan op kleinigheden en zich niet afvragen, of de Vereenigde Staten na den vijfden, den tienden of den twintigsten aanval moeten beginnen. „De tijd voor ons om ons te verdedigen is thans gekomen,” zoo besloot Roosevelt zijn rede. delijke tanks. De Sovjets verloren er op een ander punt nog 10. Ten Noorden van Kief veroverden de Duitsche troepen na hevige gevechten een vrij groote plaats, waarbij zij 1200 sol daten gevangen namen en 60 stukken ge schut, 90 machinegeweren, een groot aan tal vrachtauto’s en paarden, benevens munitie buit maakten. Sovjet-duikbootbasis gebombardeerd De laatste dagen hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen meermalen met succes een duikbootbasis der Sovjets in de Zwarte Zee gebombardeerd. Ook Dins dag werd een dergelijke aanval onderno men op 20 a 25 daar voor anker liggen de transportschepen. Een transportschip van 4000 ton werd tot zinken gebracht, evenals 5 duikbooten en een escorteschip. In de haven gingen groote petroleum tanks in vlammen op Eskader Mölders schiet het 2000e toestel neer Het jachteskader Molder^ heeft Maan dag het 2000e toestel neergeschoten. Dit geschiedde door majoor Beek. Woensdag was het totaal aantal der door het .es kader Mölders neergeschoten toestellen reeds weer tot 2033 gestegen, waarvan er 1357 in het Oosten werden omlaag ge bracht. Met de boordwapens werden 188 vliegtuigen op den grond vernietigd, ter wijl 110 vliegtuigen door bommen op den grond werden beschadigd of vernield. Het eskader vernielde verder 142 pant serwagens, 16 stukken geschut, 34 loco motieven, 432 vrachtauto’s, 75 voertuigen van allerlei soort en een pantsertrein Er werden 354 scheervluchten op vijande- lijke vliegvelden, marcheerende colon nes, batterij-stellingen. vijandelijke leger groepen. treinen en andere militaire doe len ondernomen. Al deze successen wer den in 12.252 vlieguren bereikt. hevig met achterhoofd hem brengen. De □e strijd aan het Karelische front Bij de gevechten aan het Karelische front werd Maandag j.l. een groote Sovjet-formatie omsingeld. De Sovjets trachtten in hevige tegenaanvallen de Duitsche linies te doorbreken, om zoo doende te kunnen terugtrekken. Onder zware verliezen voor den vijand werden deze doorbraakpogingen afgeslagen. De Sovjets lieten meer dan 900 dooden op het slagveld achter. Bij andere gevechten verloren zij 300 dooden en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Elders in dezen sector veroverden Duitsche troepen een uitgestrekt moeras sig terrein. Hierbij werden 8 pantserwa gens, 13 tractors. 415 stukken geschut, 27 vrachtauto’s, alsmede 83 andere voer tuigen, veldkeukens en vaartuigen buit gemaakt. In den midden-sector hebben de Duit sche troepen Woensdag een vijandelijke gevechtsgroep ingesloten en vernietigd. Tot dusver zijn 2000 gevangenen gemaakt. Elders sloeg Duitsche infanterie een SovjeLaanval af en vernietigde 13 vijan- Aan een mededeeling van den secre taris van den K.N.B.T.B. c.a„ ontleenen wij het volgende Met ingang van 11 September heeft de commissaris van den Katholieken Ned. boeren- en tuindersbond c.a„ de heer O. F. J. Damave uit Voorburg, de zelf standigheid van alle diocesane boeren organisaties opgeheven, met gelijktijdige omvorming van den K.N.B.T.B., welke was de federatie van de zelfstandige diocesane bonden, tot een landelijken bond van boeren en tuinders, genaamd „Nederlandsche boeren- en tuindersbe- roepsorganisatie” kortweg N.B.T.B. De voormalige diocesane bonden maken van dezen N.B.T.B. de gewestelijke afdee- Ijngen uit. De opheffing der diocesane bonden dient men zoo te verstaan, dat bestuur en statuten zijn verdwenen, maar dat de organismen zijn blijven bestaan, die als gewestelijke afdeelingen in den N.B.T.B. zijn samengevoegd. Aldus heeft men het gewest Noord-Brabant (voorheen arbeids gebied van den N.C.B.), het gewest Lim burg (voorheen arbeidsgebied van den L.B.T.B.), het gewest Groot-Sticht (voor heen arbeidsgebied van den Aartsd. bond) en het gewest Holland (voorheen arbeidsgebied van den Haarlemschen bond). In afwachting van de aanwijzing van het toekomstige bestuurskader van deze gewestelijke afdeelingen, is één lid van elk opgeheven diocesaan bestuur aangewezen als tijdelijk verantwoordelijk beheerder van de gewestelijke afdee lingen. Alle voorzitters en secretarissen van de kringen en plaatselijke afdeelingen der bonden hebben van de hierboven ge melde besluiten mededeeling gekregen, waarbij de voorzitters verantwoordelijk zijn gesteld voor het beleid en de secre taris voor het beheer der kringen en af deelingen. De overige bestuursleden wor den den voorzitters als raadsleden ter zijde gesteld. Bij de coöperaties zijn de thans fun- geerende directeuren verantwoordelijk gesteld voor het verdere zakelijke be heer. Hetzelfde is ook het geval met in stellingen van boekhoudbureaux, proef- boerderijen e.d. De centrale coöp. boe renleenbank te Eindhoven met al haar diensten, onder- en neveninstellingen blijft, óp grond van een getroffen over eenkomst, zelfstandig de zaken voort zetten. Sinds de benoeming van den commis saris van den K.N.B.T.B. c.a. heeft prac- tisch géén uittreding van leden plaats gevonden. Blijkbaar hebben de leden der bonden van 6 Augustus af tot heden geen aanleiding gevonden om uit te tre den. Welnu, uittreden uit den N.B.T.B. is verder onmogelijk, aangezien de be palingen, die de opzegging van het lid maatschap regelden, vervallen zijn. Tij dens de reorganisatie- en opbouwwerk- zaamheden bestaat dus geen mogelijkheid tot uittreding. Dit geldt eveneens voor het neerleggen van funcies. Wel blijft de mogelijkheid bestaan tot ontheffing van functie, betrekking en/of lidmaatschap op daartoe gedaan schriftelijk verzoek aan den commissaris. Hij, die ontheven wordt van het lidmaatschap, verliest alle rech ten en verworven aanspraken van econo- mischen, socialen of financieelen aard. Daar tot nogtoe geen uittreding plaats vond, omdat men daartoe blijkbaar geen reden voor aanwezig achtte, kan, nu er aangepakt moet worden om den N.B.T.B. flink en sterk te maken, uittreding ver der niet toelaatbaar worden geacht voor al waar dit nu om onzuivere motieven zou kunnen geschieden. Door de besturen van de diocesane bonden is op verzoek van den commis saris een liquidatierapport voor deze bonden opgesteld. Het gevonden saldo zal worden aangewend overeenkomstig de doelstellingen van de bonden. Er is aanleiding tot de veronderstel ling, dat al deze besluiten aan de wen schen van de leden geheel tegemoet komen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1