DE Huwelijk met modern comfort Oi 1 I 'X1 BINNENLAND ®w,t* OB - De 45e Jaarbeurs Welken distributiebon heeft men noodig? w HAAGSCHE COURANT Vrijdag 12 Sepï. 1941 TWEEDE BLAD n kaas FEUILLETON VI. of Vl.w. 8-7-6-0-0 Demonstratie van het Neder landsche ambacht Zq zijn allen één De bonaanwjjzing voor en eieren HOUDT DEN BODEM GEZOND if if (Polygoon^v. Bilsen) Polygtxnï-Kntperf UITKNIPPEN EN BEWAREN. Eén rantsoen is: giro- 3S (Nadruk verboden) meer is. DE RESTEN VAN EEN VICKERS-WELLINGTON BOMMENWERPER AAN DE FRANSCHE KANAALKUST NEERGESCHOTEN. iWeUbïld-PoVggoo^t Artikel Brood of geb. OVERAL OP HET LAND KLINKT HET LIED VAN DEN ARBEID, In de omgeving van Medemblik is men bezig met het dorschen van groote boonen, welke, na gemalen te zijn, prima boonenmeei opleveren. vertegenwoordiging Nederlandsche nieuwe ster hiermede nog eènigen tijd te wachten, dan wel slechts een gedeelte der bonnen in het begin van de distributieperiode in te wisselen en de rest een of twee weken daarna 117 118 119 34-35 36-37 34-35 34-35 35 36 Melk Aardapp; DE PERENPLUK IS IN VOLLEN GANG. Een kijkje in een boomgaard te Benningbroek, van waar veel fruit op de veiling te Zwaag wordt gebracht. (Polygoon-Kuiper) Artikel Suiker Koffie-surr. Jam BI. Br. Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maizena enz. Kaas Artikel Boter Boter m. red. Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22 ’s-Gravenhage. Mm WH 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Blijkens een mededeeling van den persdienst van het N.V.V. heeft op ver zoek van de betrokken werkgevers- en werknemersbonden het college van Rijks- 4 rantsoenen 1 rantsoen i rantsoen 1 rantsoen 1 liter 3 k.g. Bon Boter Vet N.B. 35—4 35 35 114 115 116 34-35 36-37 C toch nog beter, dat er niet geklikt wordt dan wel. Op haar kamer vindt Nick twee brie ven. Van thuis natuurlijk. De ande re is... van Han. Toch nog toch weer, na al die maanden, dat ze gezwegen heeft. Plichtmatig maakt ze eerst den brief van huis open. Mama zal nog wel als maar down en in den put zijn. En zwaar op de hand over héér... zie je wel: Ik kan me nog steeds niet verzoe nen met het idee, dat je daar nu moe derziel alleen in Amsterdam woont. Je hebt me nu wel als troost je verblijf in Utrecht toen je nog zooveel jonger was voorgehouden, maar kindje, va der en ik zien heel goed het verschil. Dèér was je midden tusschen de meis- jas, die in dezelfde omstandigheden leef den als jij, had je door je studentenle ven onmiddellijk aansluiting in je eigen kringen en milieu. Terwijl hier, in de ze omgeving... enzoovoort, denkt Nick Ze zal maar gauw een vroolijken brief met verhalen over Erna terugschrij ven. Erna, de gestudeerde, Erna, de de gelijk verloofde, zal door mama wel als alleszins ebenbürtig aanvaard worden. Nu Han. Nerveus ritst ze de enve loppe open. Nikker, het gaat zoo gesmeerd tegen woordig. Hoelang blijf je nog koppig? Of is het nu geen koppigheid meer, maar misplaatste trots? Mag ik je in September komen opzoe ken, dan kun je me daar mondeling ant woord op geven. Tot kijk. je Han. Lieve Nikker, staat er boven, dus dat is nog hetzelfde. Zooals je wel zult begrijpen, was ik na jouw definitief stilzwijgen vast van plan, ook nooit meer iets te laten hooren, al was ik wel verlangend, om trent je vertrek naar Amsterdam en wat daarmee samenhing, iéts meer te we ten, dan wat ik uit de kennisgeving, die je me zond, kon opmaken. Nu hoorde ik echter eerst dezer dagen toevallig van den slag, die je vader getroffen heeft. En omdat ik nu denk nee hoop nee waag te hopen, dat jouw stilzwijgen te genover mij misschien daarmee in ver band staat, begrijp je me, Nikker? Daarom durf ik je nog eens te schrijven, dat er niets ooit eenig verschil zou kun nen maken in mijn gevoelens voor jou. Ook sprak ik onlangs in Utrecht Boy, die merkwaardig goed van je doen en laten op de hoogte bleek te zijn. Dat heb ik me erg aangetrokken, want ik meende altijd, dat ik in ieder geval je beste vriend was. Tot mijn groote spijt kan ik deze maand onmogelijk weg, want de oüdelui zitten in Zwitserland, zoodat (te heele practijk op de schouders van oederge- teekende rust. Maar ik lever het hem onder-ons gezegd en gezwegen. Jongens, Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gr. Beschuit, Wafels, Biseutb* Koekjes, of 140 gr. speculaas, koek, of 300 gr. cake, of 400 gr. gevuld klein korstgebak, of 500 gr. gevuld groot korstgebak, of 600 gr. taart, gebakjes. Bloem: 70 gr. tarwebloem, -meel, rogge* bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gr. rijst, rijstemeel, -bloen* -gries, kindermeel. Havermout: 250 gr. havermout, -vlokket^ -bloem, -gort, aardappelmeelvlokkej^ gruttenmeel, (gemengd meel). Gort: 250 gr. gort, gortmout, gortbloen^ grutten (alle soorten), gruttenmeel, (ga. mengd meel). Vermicelli: 100 gr. vermicelli, macaroni spaghetti. Maizena: 100 gr. maizena. sago, aardappel» meel, of 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Vleesch: 100 gr. vleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gr. gerookt of gekookt vleesch, of 75 gr. gerookte worstsoorten, of 100 gr. gekookte worstsoorten, of 125 gr. leverartikelen, tongeworst, nierbrood of 150 gr. bloedworst, zure zult. Jam: 500 gr. jam, siroop, honing, enz. gen. H^n is knap, hartelijk, gezellig, za hebben denzelfden smaak, houden van dezelfde dingen. En hij stelt het voor* deze tijden vorstelijk. Geen kantoor meer... geen gejakker... Ze zal in ieder geval terugschrijven, dat hij komen mag in September. Kan ze dan verder zien. Dat andere een hersenschim, een ietwat late kalverliefde, bakvis- schen-idiotigheid, meer is het niet ge weest. Daar staat een streep onder en een dikke ook. -r-Het went, denkt Lies. Het went wartfidtijt Gauwar dan je denken zou. (Wordt nervoiffdj Op de slagvelden zijn alle gewon den een. Daar wordt niet gevraagd, wie is vriend en wie is vijanddaar wordt slechts gevraagd, hoe is dit menschenleven te redden En als het gaat om het redden van een menschenleven, dan is het beste nog maar net goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg gehandeld worden. Vandaar ook, dat de Nederland sche Ambulance, welke naar het Oostfront gaat, de besté moet worden, welke ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor noodig Uw bijdrage zal zeker ook een steentje bijdragen aan het tot stand komen van deze ambulance. Stort haar nog heden op rekening Wat Duitschland brengt De begane grond van het derde gebouw is in zijn geheel zetel van de Duitsche officieele inzending. Hieraan wijdden wij reeds eerder de noodige aandacht. De inzending munt uit door overzich telijkheid en voortreffelijke verzorging der details. Het ligt voor de hand, dat hier slechts een klein gedeelte kon wor den getoond, van wat Duitschland op agrarisch gebied presteert, maar men heeft een goede keuze gemaakt. Daar nevens levert de stand het bewijs, dat een gezonde goederenruil tusschen Ne derland en Duitschland in beider belang is, waarbij het oogmerk er uitsluitend op gericht is, den opbouw van het weder zij dsche bedrijfsleven te bevorderen. Voorts vindt men in deze groep den kweekersbond, den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken, kaascontrólestations enz., alle in smaakvolle stands bijeengebracht. sen... Tot in het oneindige. Over kan toor. Over meneer zus met juffrouw zoo. En de bioscoop. Dat duurt van half negen tot kwart voor tien. Dan bevolkt de typekamer zich weer, zitten Erna en Nick niet langer alleen met meneer Lammers. Ik begrijp niet, dat meneer Lam mers dat goed vindt, zegt Nick op een avond, als ze met Erna samen door de heete stadsstraten naar huis fietst. ’t Is gewoon dagdieverij. Die moet immers zijn mond hou den. De heele typekamer weet, dat hij in kantoortijd privé-werk doet Hij krijgt typewerk van zoo’n firma, die dat uitbesteedt en daar zit hij ieder oogenblik aan te zwoegen. En als hij achterop is, laat hij een paar meisjes meehelpen. Nou, je begrijpt, dat zooiets in de gaten loopt, ’t Zijn meestal ma nuscripten van boeken of iets dergelijks, in elk geval werk, waar ieder kind van snapt, dat het niet voor kantoor is. Maar dat vind ik schandelijk, zegt Nick verontwaardigd. Is het ook. Maar de goeie man ver dient bij ons ook geen schatten en hij heeft een sukkelende vrouw en een schep kinderen. Och, en tenslotte vind ik het van Ambacht is aan VOORTS ZIJN GELDIG: Zeep: bon 113 Algemeen, B-zee<p van de zeepkaaften P en Q; B-toiletzeep van zeepkaart P 1 t.m. 30 Sept. Scheerzeep: bon J van textielkaart voo» mannen; 1 t.m. 31 Dec. Brandstoffen: van kaart „haarden en kachels J”, bonnen 01, 02, 03, van „haar den en kachels K” 01, 02, 03, 04 en van „centrale verwarming L” de bonnen 01 t.m. 11; 24 Juni t.m. 31 Dec. Voorts bonnen 05, 06 en 07 .haarden en kachels J” 05, 06, 07 en 08, „haarden en kachels K: nu turf, later mogelijk andere vaste brandstoffen. Petroleum: „Periode 13”, twee liter pe troleum; 11 Aug. tot 5 Oct.; voor kook- doeleinden. Honden- en kattenbrood: Van 1 tot en met 30 September wordt op bon no. 16 'van de voederkaart voor honden beschik baar gesteld voor honden van: groep 1 en 2: 10 k.g. hondenbrood; groep 3: 8 k.g.; groep 4: 5 k.g.; groep 5: 4 k.g.; groep 6: 3 k.g. Op bon no. 16 van de voederkaart vóór katten wordt voor dezelfde periode IJ k.g, kattenbrood beschikbaar gesteld. 34) Dat in de eerste maanden iedereen, die langer op kantoor is dan jij, ook méér is dat weet je allemaal. Ja één ding nog: Pas op voor de liefde of de vriendschap, als je dat liever hoort dat is taboe, in kantoortijd en met kantoormenschen althans. De rest is jouw zaak. Ja, lach maar, ik meen het toch. Wel, ben je nu voldoende ingelicht? Méér dan, zegt Nick. En harte- Uik dank voor al je noodige en overbo dige raadgevingen. En voor de thee de rest nou, je begrijpt het wel. Ik heb het al dien tijd nog niet zoo fijn gehad. Tabeh. En het went, denkt Nick, als de eer ste maand achter de rug is. Het went werkelijk. - Het knetterend lawaai van de type kamer. Het werken op de „spitsuren”, als je soms twintig brieven achter elkaar hebt af te werken. Het doorloopend binnen zitten op de mooiste zomerdagen, terwijl je mag toe kijken, hoe de anderen een voor een met vacantie gaan. Het geratel in de vrije oogenblikken van de andere meisjes, waar je bui ten staat hier zoo goed als in Door nenburg. Alleen Erna is geweldig. Erna staat déèr ook buiten, of liever ze houdt zich er buiten. Ergert zich ook af en toe. Eiken morgen, vóór de „heeren” de post hebben doorgelezen, dus vóór de typis tes geroepen kunnen worden om op te nemen, is het groote bijeenkomst in de toiletkamer. Daar, bij de luxueuse waschtafels en de groote wandspiegels, vinden ze elkaar, de meisjes van de typekamer, van de boekhouding en het archief. Soms verdringen ze zich met twintig tegelijk, wasschen, poederen, schminken, lakken hun nagels en klet- DE „BLAUWE DIVISIE” NAAR HET OOSTFRONT. De vrijwilligers dragen de uniform van de Duit sche Weermacht, met de Spaansche kleuren op den stalen helm. (P.K. Bauer-Hoffmann) Na 20 Sept, geen eieren meer De met. „33 Ei” gemerkte bon, welke gel dig werd verklaard tot en met 13 Sep tember a.s. zal voorts nog geldig blijven tot en met 20 September a.s. Na Zaterdag 20 September zal voorloopig geen bon meer voor het koopen van eieren worden aangewezen. De beschikbare hoeveelheid eieren zal voorshands uitsluitend voor zie ken e.d. verkrijgbaar worden gestéld. In verband hiermede zijn de noodige voorzie ningen getroffen om den handel in het bezit te stellen van de voor de aflevering op bonnen voor „één ei” en toewijzingen voor ziekenhuizen e.d. benoodigde hoe veelheden eieren. De aandacht van gros siers en detaillisten wordt gevestigd op de desbetreffende officieele publicatie. Onlangs werd er reeds op gewezen, dat in verband met de wegens de slechte vee- voeder-positie onvermijdelijke inkrimping van den pluimveestapel te weinig eieren beschikbaar zouden komen om de distri butie van een ei per week te kunnen vol houden en dat het moment, waarop de distributie gestaakt zou moeten worden, in het zicht kwam. Dit moment is thans gekomen. De eieren, die nog beschikbaar komen, zullen in de eerste plaats worden bestemd voor ziekenhuizen en zieken. Overschotten, die hiervoor niet dadelijk noodig zijn, zullen voorloopig worden op geslagen en worden bestemd voor bijzon dere instellingen en bijzondere omstandig heden. Er wordt een regeling voorbereid om de voorziening der zieken, o.ok straks, wan neer de inkrimping van den pluimvee stapel haar beslag zal hebben gekregen en de eierproductie nog verder gedaald zal zijn, zoo goed mogelijk in de hand te hebben. Hierbij zal rekening moeten worden gehouden met plaatselijke om standigheden en met de vervoersmogelijk heden. Ziekenhuizen en detaillisten, die in de eerstkomende weken moeilijkheden mochten ondervinden om van hun gewone leveranciers de voor zieken noodige eieren te betrekken, kunnen hun grossiers ver zoeken, zich voor inlichtingen tot de Ne derlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te De Bilt te wenden. NA DE INNEMING VAN SALLA. Een bezoek bij de Duit sche en Finsche troepen door den Finschen minister-president Rangel en andere leidende personen. (Orbis-Holland) bemiddelaars goedkeuring verleend aan de landelijke collectieve arbeidsovereen komst voor het straatmakersbedrijf en voor het zwarte corps (technisch perso neel in de bouwbedrijven), aangegaan van lxJuni 1941 tot 28 Februari 1942. Hiermede zijn voor de eerste maal lan delijke contracten voor beide bedrijven tot stand gekomen. Belangrijk is, dat voortaan voor beide groepen alle sociale bepalingen zullen gelden als in het bouw bedrijf. ONOPHOUDELIJK VOORWAARTS. Op hun vlucht hebben de Sovjets alle bruggen laten springen en ge loofden daarmee den opmarsch van de Duitsche troepen te kunnen op houden. Voor de Duitsche soldaten zijn rivieren echter geen hindernissen. (Weltbild-Polygoon) uitdrukte, ruimer Twee noviteiten verlangen verder de ïandacht, waarvan de opvallendste is de inzending van het Genootschap voor Re clame. Het is, gegeven de exposant, niet verwonderlijk, dat hier allerlei verras sende dingen te bekijken ,zijn. Toch ver wachten wij, dat, bij herhaalde verschij ning, het karakter van den stand zich wijzigen zal. Het Nederlandsche Boek is de tweede nieuwkomer, welke met verheugenis wordt begroet. Men verwachte er geen wonderen. Wij zijn een tikje verwend door de vaak voortreffelijke étalages, welke de boekhandelaren inrichten. Ook hier zal men er in de toekomst stellig in slagen iets speciaals te brengen. Onze boekdrukkunst en de uitgeverij zijn zeker daartoe bij. machte De agrarische afdeeling De agrarische afdeeling is*, als steeds op de Najaarsbeurs, zeer uitgebreid. Het Vreeburgterrein en het grootste deel van het geen het Jaarbeurs firmament, gelijk dr. Milius het 'maar het heeft ditmaal een ruimer plaats gekregen dan een afzonderlijke inzending. De Economische Voorlichtingsdienst verzorgde ook deze. Zij geeft een belangwekkend beeld van de plaats, welke het ambacht in Neder land inneemt, van hetgeen hier reeds ge schiedt ter veredeling van het ambachts- product en wat voorts gedaan wordt, om dit handwerk een belangrijker plaats dan de tegenwoordige in de samenleving te verzekeren. In dit kader mag eveneens de, als steeds, fraai uitgevoerde inzending van de V.A.N.K. worden genoemd. 100 gram 7 t/m 24 September 1941. 25Ó gram 250 gram Bon 33 Eieren blijft geldig t/m 20 September 1941. De bonnen, welke van 14 Sept. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 13 Sept, 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 13 September niet méér gel dig: Brood of gebak 34, Vleesch of Vleeschwaren 34, Melk I 34, Reserve 35. DIT PLAATJE ZOU DOEN VERMOEDEN dat groente- kweekers luie menschen waren; niets is echter minder waar Het is alleen een handige en afdoende methode om het on kruid tusschen het wortelloof te verwijderen. (Polygoon-Hof) MANNEN VAN DEN DUITSCHEN RIJKSARBEIDSDIENST IN HET OOSTEN. De RijkSarbeidsdienst maakt den snellen opmarsch mo gelijk van de transportcolónnes. Boomstammen worden naast elkaar gelegd, zoodat een goede weg ontstaat. (Orbis-Holland), Nick voelt tranen in haar oogen. De goeierd. Denkt, dat ze zich terugtrekt» omdat ze geen „goede partij” meer is. Hij is toch lief, Han. Ze is eigenlijk sta» pelgek, je kunt toch niet meer verlan» aen oeganen grond van het tweede en derde gebouw zijn door deze groep inge nomen. Buiten staan de landbouwma chines en -werktuigen, bemalingsinstal- laties, drainagemateriaal enz., binnen vindt men in hoofdzaak de zuivelinstal- laties, zoomede de inzendingen van in- landsch hout, geneeskruidtuinen en den Plantenziektekundigen dienst. Deze beurs staat in het teeken van den agrariër. Men merkt dat ook op de ter rassen langs het Vreeburgterrein, in de restaurants en overigens op alle verdie pingen. De 200 extra-treinen, welke in den loop van den Jaarbeursduur worden ingelegd, brengen uit alle deelen van bet land, vooral de boeren en boerinnen naar Utrecht, die zich de gelegenheid, welke hun het bezoek biedt, om ook bij andere inzendingen een kijkje te nemen, niet laten ontgaan. Duizenden bezoekers uit allerlei krin gen kwamen reeds ter Jaarbeurs en de zeer hooge cijfers, welke dit voorjaar wer den geboekt, zullen wellicht nog worden overtroffen. De Utrechtsche restaurateurs worden opnieuw voor geweldige proble men gesteld, maar men heeft zich ook in deze kringen de ervaring van toen ten nutte gemaakt, zoodat voedselmoeilijk- heden als toen optraden, nu naar alle waarschijnlijkheid achterwege zullen blij ven. Bezoekers in spe, die, afgeschrikt door de ervaring van toen, zich wellicht beraden om toch maar thuis te blijven, kunnen deze meening herzien en o.i. de reis naar de Domstad aanvaarden. 14 t/m 20 September 1941. Bon Brood J Brood Vleesch Vleeschw. 35 Melk I Reserve 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. Kaas De secret&ris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge, evenals bij bloem e.d. het geval is, per periode van vier weken, vier bonnen zullen worden aangewezen, welke elke .recht geven op het koopen van 100 gr. kaas. Aangezien bon ,,34 Kaas” reeds voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October is gel dig verklaard, worden thans nog drie bon nen voor kaas aangewezen, welke even eens tot en met 4 October a.s. geldig blijT ven. In verband met het bovenstaande is bepaald, dat gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 4 October a.s. de met „35 Kaas”, „36 Kaas” en „37 Kaas” gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het uiteraard in vele gevallen voor de winkeliers niet mogelijk zal zijn, in het begin van de distributieperiode op alle bonnen de vereischte hoeveelheid kaas af te leveren In verband hiermede wordt het publiek verzocht niet dadelijk alle aangewezen bonnen in te wisselen, doch VAX 105? TOT t«*O WSROtW OP BSOBUVEH MIEUWt MfcSTBSWAAftPlAATSSK SN GlgnKELOERS AANÖEVSGO. KUNaTMESTVEfiftUUtK; 2AMtlUft«HTOW ■'X'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5