jqo.' 17979. De Duitsche luchtactie in het Oosten Hoe strekken zich de Amerikaansche ver verdedigingswateren uit Zaterdag 13 September. 1941. De luchtoorlog om over rede Omvangrijke clandestiene slachtingen opgespoord Duitsche persstemmen Roosevelt’s VERDUISTEREN De Turksche stad Van door aardbeving getroffen VICTORIE - DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN Stalin verzoekt dringend Amerikaansche hulp de van Vage mededeelingen Washington Eén slecht verduisterd huis brengt allen in gevaar Zwitserland protesteert te Londen over den veldtocht in het Westen 7.13 a. v.m. Leningrad en Odessa opnieuw gebombardeerd De verliezen van de Britsche luchtmacht De toestand in Iran De conferentie te Moskou Engelschen verloren bij de jongste aanvallen 145.000 b.r.t. Sovjet-protest tegen Boelgarije De aangiftebiljetten voor Inkomstenbelasting-1941 Vier hoofdschuldigen naar Duitsch concentratiekamp Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Twee rechters gepensionneerd HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Onderhoud tusschen Roosevelt en Oemansky Panameesch schip tot zinken gebracht HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Moskou. daar ter De niet op zijn post zal terugkeeren. op volk in De Duitsche schrijver Werner thans bekend is. betreft den strijd. voortaan achterwege blijven. schrijft be- verklaart: Het Zwitsersche ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede: aan te dringen, dat strikte bevelen wor den gegeven, opdat dergelijke voorvallen foor '«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’’, ^oloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode mlid f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het ^laagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren Ugen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct zoo snel mogelijk hulp te Verleenen. De Brit- >p Duitsche steden krachtige- hulp niet en de groote haveninstallaties van Port Tawfik gebombardeerd, meldt het D.N.B. Talrijke b: en loodsen. Volgens berichten uit Cairo heeft het Egyptische ministerie van binnenlandsche taken bekend gemaakt, dat bij deze lucht aanvallen in de omgeving van het Suez- kanaal, „eënige materieele schade” is aan gericht. Engelsche bommen op Denemarken In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegtuigen op verschillende plaatsen iö Denemarken bommen laten vallen. Naar het bureau Ritzau verneemt, werden op Funen 3 burgers licht gewond. Overigens Reuter meldt uit Teheran De Britsche en de bolsjewistische regéering onderzoe ken thans grondig het vraagstuk der transporten van oorlogstuig door Iran naar de Sovjet-Unie. Er loopt slechts één spoorlijn door het land. Daar deze van Teheran af door het gebergte naar de Kaspische .(Zee loopt, zal deze lijn waar schijnlijk zeer spoedig insneeuwen. Het materiaal, dat. per spoor van de Perzische Golf naar Teheran komt, moet overge bracht worden naar de Kaspische Zee en vandaar worden verscheept naar Bakoe. Reuter merkt voorts op, dat ook een moei lijkheid' is, dat er bij de Iransche spoor wegen tekort aan rollend materiaal be staat, waarbij komt, dat er drie of vier maanden sneeuw ligt op het traject door het gebergte. Heden: v. 8.01 a nam. tot 7.12 u. v.m. Morgen: v. 7.58 a. nam. tot e M a a n13 Sept, op 11.59 uur nam., J 14 Sept onder 3.46 uur nam., 15 Sept, op 12.46 uur v.m., onder 4.34 uur n.m. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 4 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Mo. 394920. J Ziekenfondsleden de Volharding: e No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Naar van militaire zijde wordt medege deeld, heeft de Duitsche luchtmacht Don derdag tyerhaaldelijk het gebied tusschen den beneden- en den middenloop van den Dnjepr aangevallen. Zij bombardeerde in golven de veldstellingen en verbindings lijnen der Sovjets, om den tegenstand te breken en den ahnvoer van voorraden te verhinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto’s, pantserwagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen vernietigd. In het gebied van Mesjintsjakof werden 29 treinen vernield. Van welingelichte zijde wordt, gemeld, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen de laat ste dagen en nachten de havenwerken en ravitaiUeeringsbedrijven te Leningrad hebben gebombardeerd, zonder hinder van den vijandelijken afweer te ondervinden. In de haven en de fabriekswijk werden branden waargenomen. Ook hebben Duitsche vliegtuigen Don derdag de havenwerken van Odessa ge bombardeerd en groote branden veroor zaakt. Geslaagde Hongaarsche tegenaanval Op eenige plaatsen aan het Hongaar- sche front, slaagden de bolsjewisten er onder gunstige omstandigheden in den Westelijken oever van den Dnjepr te be reiken. Door een snellen Hongaarschen tegenaanval werden zij echter teruggewor pen. De Hongaarsche troepen maakten talrijke gevangenen en veroverden oor logsmateriaal. Hongaarsche jachtvliegers hebben zich bij luchtgevechten herhaalde lijk de rffeerderen der Sovjetvliegers ge toond. Het D.N.B. meldt uit Washington: De vraag van persvertegenwoordigers, waar in de „verdedigingswateren’ van Roose- xelt, waar deze geen Duitsche strijdkrach ten zou dulden, eigenlijk bestaan, kon noch door den perschef van het Witte Huis, noch door den minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Hull, beant woord worden. Huil moest erkennen, dat de Duitsche regeering haar blokkadezöne rondom Ijsland openlijk heeft geprocla meerd met nauwkurige opgave van lengte- en breedtegraden. Voorts beves tigde hij, dat de Duitsche regeering niet rechtstreeks kermis heeft gekregen van de instelling van Amerikaansche ^defen siegebieden”. „Naakt en erbarmelijk in zijn leelijkheid staat deze bloeddorstige imperialist met zijn eerzuchtige kramersziel, die naar de sterren zou willen reiken, voor de ge- heele wereld.” Volgens het „Hamburger Fremdenblatt” heeft de president der Vereenigde Staten thans de vrijheid ter zee of liever de Anglo-Amerikaansche ty rannic ter zee tot integreerend bestand deel van de Amerikaansche politiek ge proclameerd en zonder oorlogsverklaring het optreden der Amerikaansche wape nen voor deze politiek in uitzicht gesteld. Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft, dat Roosevelt’s bevel tot schieten niets nieuws is, want al weken heeft de Amerikaansche vloot dergelijke orders, maar men heeft ze niet officieel durven publiceeren De president van Amerika doet door middel van zijn nieuwste vervalschingen een poging om de heerschappij over alle zeeën op te eischen en een ieder, die hem daar niet bevalt, te elimineeren. Dit alles samen noemt hij dan „vrijheid ter zee” en daarop maakt hij, ook met verkrach ting van de logica, aanspraak voor de on gehinderde voorziening van een oorlog voerende mogendheid met .Amerikaansch oorlogstuig. Slechts de verschaffing van levensmiddelen aan de burgerbevolking is volgens Roosevelt geen recht, dat vanzelf spreekt en op de vrijheid ter zee is ge baseerd. Roosevelt, de imperialist met grootheidswaanzin, die het transport van oorlogstuig uit de Vereenigde Staten naar Engeland met geweld wil doorzetten, die elke belemmering van deze leveranties, voor zoover het in zijn macht ligt, tot vernietigens toe wil bestrijden, die ieder een wil neerschieten, alleen om zijn aan- wezigheid in wateren, waarbij de Ver schepen van de as, waar zij maar aange- i eenigde Staten, om welke reden dan ook, I De stad Van en omgeving is gisteren door een aardbeving geteisterd. De eer ste sfhok heeft, naar men aanneemt, on geveer 500 menschen onder de puinhoo- pen vande ineengestorte huizen begra ven. Deze schok werd ’s mórgens waar genomen, ’s middags volgde een nieuwe Mfeving, welke in het geheele district werd waargenomen en opnieuw verliezen aan menschenlevens en schade veroor zaakte. Plotseling beefde de aarde <zóó sterk! dat leemen en steenen huizen begonnen te wankelen en gedeeltelijk ineenstortten. De bevolking vluchtte door de nauwe straten, die met groote hoopen puin be dekt warei}, naar de heuvels in de omge ving. Inmiddels zijn zij teruggekeerd en graven in de puinhoopen, op zoek naar slachtoffers en naar have en goed. Het Roode Kruis heeft hulp gezonden naar het district Agri, waarin Van ligt, en in welk district overal schade is aangericht.' Het aantal slachtoffers is behalve een ruwe schatting van 500^ niet vast te stel len, daar vele personen'nog vermist wor den, doch mogelijk gevlucht zijn en'later terug zullen keeren Gistermiddag zijn, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, bij» een poging het bezette gebied te naderen, 4 Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. In den loop van 11 September heeft, een vliegtuig van het type „vliegend fort”, een noodlanding moeten maken in bezet gebied. De bemanning werd gevangen ge nomen. Wat een Amerikaansch marfne-attaché zegt De Amerikaansche marine-attaché te Tokio, luitenant ter zee le klasse, oudste categorie. Hutton, heeft volgens Domei verklaard, dat Roosevelt z.i. met „Ame rikaansche defensiewateren* een uitbrei ding van het patrouilleeringsgebied tot Afrika en de Britsche eilanden heeft be doeld. De uitdrukking „verdediging” is rekbaar. In het internationale spraakge bruik bestaat zij niet en daarom kunnen buitenstaanders moeilijk omschrijven wat Roosevelt heeft bedoeld. De attaché meende niet, dat Roosevelt een nieuw stelsel op de Stille Zuidzee wilde doen toepassen, daar de oorlog zich thans' op den Atlantischen en niet op den Stillen Oceaan afspeelt. Op grond van het feit, dat de vreemde vliegtuigen, welke in den nacht van 10 op 11 September boven het Westelijk deel van FranschZwitserland hebben gevlo gen, Engelsche bommenwerpers waren, heeft de Zwitsersche gezant te Londen op dracht gekregen zeer ernstig de aandacht van de regeering van Groot-Brittannië op den ernst van deze schending der Zwit sersche neutraliteit te vestigen en er op De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldde gisterenAangaande den toestand der vreemdelingen in Iran, die uit Duitschland of uit de daarmede ver bonden landen afkomstig zijn beschikt men te Berlijn nog niet over officieele ge gevens. Volgens betrouwbare inlichtingen uit buitenlandsche bron evenwel zouden de gezantschappen van de betreffende na ties in Teheran gésloten moeten worden. De in Iran levende Duitschers moeten deels naar Britsch-Indië zijn gebracht om daar geïnterneerd te worden, terwijl een ander deel zelfs aan de bolsjewisten moet zijn uitgeleverd S.P.T. meldt uit TeheranVolgens be richten uit het Sovjethoofdkwartier in Iran zijn de ambtenaren in *t Noordelijke deel van den Trans-Iranschen spoorweg tij delijk door Sovjetpersoneel vervangen. Een dergelijke maatregel zal spoedig ook in het Zuidelijke deel van deze spoorlijn worden getroffen, voor zoover dat niet reeds onder Britsche controle staat De Duitsche pers geeft in krasse woordingen uiting aan haar verontwaar diging over de huichelachtigheid van Roosevelt die onder het mom van zijn voorgewend streven om Amerika buiten den oorlog te houden zijn land tegen den wil der bevolking stap voor stap dichter bij deze ramp brengt Zij geeselt de lange rij provocaties, waaraan het Amerikaan sche staatshoofd zich in woord en daad heeft schuldig gemaakt. Het „Zwölf Uhr Blatt” ver men te Washington had kunnen na- werden slechts eenige huizen beschadigd I De luchtaanval op het hospitaal van Gondar Het agentschap Stefani spreekt een En gelsche bewering tegen, dat de luchtaan- T-1-U—A U-rT-— September zou hebben plaats gehad, om dat het gedeeltelijk als opslagplaats voor levensmiddelen zou zijn gebruikt, agentschap verklaart, dat dit een draaiing der feiten is, waarmede de En- gelschen de verantwoordelijkheid voor den aanval op een hospitaal van zich af wentelen willen. In het hospitaa} van Gon- dar« heeft nooit een opslagplaats van le- vensmiddelen of oorlogsmateriaal bestaan. Britsche aanval op Duitsch gebied De Britsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht een aanval op Zuidwest- Duitschland ondernomen. Brisant- en brandbommen beschadigden woonhuizen en doodden en verwonddfen verscheidene burgers. Militaire of oorlogs-economische schade is niet ontstaan. De afweer heeft 1 vliegtuig omlaaggehaald, voor zoover Suez gebombardeerd In den nacht van Donderdag op Vrijdag President Roosevelt heeft gisterochtend een bespreking gehad met de Amerikaan sche delegatie, die naar Moskou zal rei zen. Na dit onderhoud verklaarde de lei der der delegatie, Harriman, dat men te Moskou spoedig het vraagstuk der Ame rikaansche leveranties aan de Sovjet- Unie zal behandelen. Het programma der hulpverleening zal in tijdsduur niet wor den beperkt. Behalve Wladiwostok zal de Periische Golf een zeer belangrijke weg voor de leveranties worden. Harriman deelde vervolgens mede, dat de Amerikaansche delegatie eerst naar Londen gaat om te onderhandelen met de Engelschen onder leiding van lord Bea verbrook. Hij verklaarde voorts, dat hij als leider te Londen en Moskou de vraag te berde zal brengen of Engeland van zijn Amerikaansch materiaal iets aan de Sovjet-Unie kan afstaan. Er zal een per manente Amerikaansche staf onder lei- ding van kolonel Faymonville, voormalig militair attaché te Moskou, daar ter plaatse blijven. Cordell Hull heyft tegenover de pers verklaard, dat de Amerikaansche delega tie uiterlijk heden naar de Sovjethoofd stad zal vertrekken. De minister voegde hieraan toe, dat hij alle kernproblemen tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie reeds in hbt onderhoud met ambassadeur Oemansky ter sprake had gebracht. Naar uit Washington verluidt, zal ook Oemansky aan deze conferentie deel nemen. In dit verband doen opnieuw ge ruchten de ronde, volgens welke Oeman sky, die in officieele en officieuze krin gen te Washington niet zeer populair is. In aansluiting op het Weermachtbericht ^ttneemt het D.N.B., dat het nieuwe Soote succes der Duitsche duikbooten in “et Noorden van den Atlantischen Oceaan opnieuw bewijst, dat ook sterk beschermde eonvooien niet veilig zijn voor een gecon- oentreerden aanval van duikbooten. Be- «ólve deze successen bij den aanval op “en zeer groot convooi op weg van Ame- J’ka naar Engeland, hebben ook duikboo- in andere zeegebieden successen kun nen melden, zoodat de totale tonnage van schepen, waarvan igsteren het tot zin gen brengen werd gemeld, 145.000 b.r.t. be haagt. Hetj ver- l Finland strijdt tot het einde Een conferentie van vertegenwoordi gers der Finsche arbeidersorganisaties te Helsinki, waar minister Tanner een over zicht gaf van de binnen- en buitenland sche situatie, heeft Woensdag verklaard, dat de vertegenwoordigers der arbeiders er onwrikbaar op blijven staan, dat Fin land’s strijd voor de vrijheid tot het einde wordt gevoerd en dat zoowel aan Rijks dag als aan regeerings- en oorlogsleiding alle steun moet worden verleend. Het DNB. meldt uit HelsinkiNaar de Möskousche radio mededeelt, heeft de1* volkscommissaris van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Molotof, Woensdag den Boelgaarschen gezant te Moskou, Strome- nof, ontvangen en hem een scherp gesteld protest van de Sovjet-regeering overhan digd tegen de houding van de Boelgaar- sche regeering, zooals deze den laatsten tijd jegens de Sovjet-Unie is. Tenslotte wijst de Sovjet-regeering de Boelgaarsche regeering zeer scherp op de omstandig heid, dat de houding van Boelgarije, h.i, onvereenigbaar is met de normale, loyale betrekkingen. De Belijnsche bladen maken gewag van het Sovjetprotest te Sofia en wijzen in hun commentaren erop, dat de Moskousche machthebbers klaarblijkelijk den indruk van diplomatieke kracht hebben willen wekken, welke echter met het oog op de vernietigende nederlagen, dië zij in alle sectoren van het front hebben geleden, slechts als een belachelijke geste is te be schouwen. De „Deutsche Allgemeine Ztg.” spreekt van een loos dreigement van Mo lotof. De wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën deelt het vol gende mede In de „Nederlandsche Staatscourant” van 1 September j.l. no. 169 is ter uitvoering van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 opgenomen de eerste uitvoeringsbe schikking Inkomstenbelasting-1941. Door de hierin gegeven voorschriften worden de bezwaren, die voordien verbonden waren aan de invulling van vóór dien reeds uitgereikte aangiftebiljetten, opge heven. De voor den eersten September uitgereikte biljetten dienen uiterlijk den 21sten September bij den inspecteur te worden terugbezorgd. val op het hospitaal van Gondar den 7en y.'—'- v—i wijs mazen, zoo oesiu met zijn bepaald en oorlogsschepen van jets anders doet dan de as derhalve overal als tegenstanders waardoor hij met v van Amerikaansche oorlogsschepen zul I len worden beschouwd. _u i ^brengen om het dan in „zijn avontuur” te Inaar den aanval van een Duitsche duik boot op een Amerikaansch oorlogsschip, j gerept. Huli verwees daarvoor ■ninistori*. van marine met de DOCUIIlcniaUc Verklaringen van Huil Minister Huil heeft gisteren ten over staan van periw'erttgenwoordigers, om trent de „verdedigingswateren” van Roo sevelt nog verklaard, dat er een „wereld omvattende beweging is, die zich de ver» overing van alle 'zeeën en continenten ten doel stelt”. De krachten achter deze beweging zullen zelf wel hun standpunt nopens Roosevelts mededeeling bepalen, aldus Huil. De verschillende door Huil af gelegde verklaringen zijn door' een deel der pers aldus uitgelegd, dat de verdedl- gingszóne vrijwel onbegrensd is en de zeven zeeën omvat- De „New York Sun” schrijft, dat alle Amerikaansche oorlogsschepen, voor zoo- De Rijkscommissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft zich opnieuw genoopt gezien met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoorlijke levensmiddelen-voorziening van het Nederlandsche volk stelselmatig saboteeren. De Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelder land omvangrijke clandestiene slachtingen opgespoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp over gebracht om daar te boeten voor hun mis dadig optreden. Dit zijn: 1) Hendrik Smaling, arbeider, Kerk straat 100, Renkum. 2) Jan Nab. slager, Bennekomscheweg 70, Renkum. 3) Cornelius Johannes Henkelman, schoenmaker, Kerkstraat 87, Renkum 4) Jan Rozenboom, arbeider, van Ingen- weg 65, Renkum. Verd. Smaling, heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtin gen geld te verdienen. Verdachte Nab, de slager, heeft in op dracht van Smaling geslacht en deelgeno men aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie wegens clandes tien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenma. ker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, want hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkel man bewaard, alvorens het werd verkocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van het vleesch, afkom stig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozénboom heeft volgens zijn eigen me dedeeling aan den sluikhandel deelgeno men, om daardoor bijverdienste te krij gen. Hierbij moet nogmaals het ondermijnen- de. optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschu wingen uit louter winstbejag zich aan de gemeenschap vergrijpen, aan de kaak worden gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun' gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef wagen de volksgemeenschap te benadee- len. Laten zij in het oog houden: men blijft toeslaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G, Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, krachtens artikel 1, vierde lid, van zijn Verordening nummer 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatrege len) eri van artikel 3 der verordening nummer 130/41 over de leeftijdsgrens van rechters, mr. E. Jellinghaus, presi dent van het Gerechtshof te ’s-Gravenx hage en mr. J. M. Jolles, president van het Gerechtshof te Amsterdam, eervol uit hun ambt ontslagen en gepensionneerd. In zijn "hie^ reeds meer besproken tjdio-rede over de voorgenomen wijzigin- ,en in ons onderwijs heeft de secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming na het lagere onderwijs uitvoerig 2 hebben behandeld, ook het middelbaar jiderwijs aangeroerd. Hij zeide daar even „Wat het middelbaar onderwijs be delt, ook dit zal in den loop van den sli volgenden winter op de helling wor- jen genomen De door de nieuwe uren tabellen daarin aangebrachte wijzigingen lijn daarvan een voorlooper en hebben Je meest dringende verandering aange- duid. Het ligt in de bedoeling, de plaats, jet leerplan en de eindexamen-eischen van alle vakken te herzien in den geest, dien ik zooeven voor het lager onderwijs schetste.” Welke deze geest is, hebben wij ia vorige artikelen reeds doen uitkomen. Hier wordt een onderwerp aangeroerd, jat reeds sedert lang onze belangstelling jeeft en waarover wij in vroeger jaren bij jerhaling hebben geschreven. Want niet minder dan het lager onderwijs heeft het middelbare in den loop der jaren gerech tigde aanleiding gegeven tot een critiek, die in steeds breeder kringen is doorge drongen en met steeds meer klem naar vernieuwing op dit terrein deed vragen. Wij hebben als grieven indertijd aange geven: overlading eenerzijds, tekort an- derzijds, hinken op meer dan één ge dachte, onvoldoende differentiatie, gemis aan oriëntatie ten aanzien van de prac- tjjk des levens, te eenzijdige wetenschap pelijkheid naast gebrek aan waarlijk we tenschappelijke vorming, enz. Het hier bedoelde onderwijs heeft n.L geen gelijken tred gehouden met de in versneld tempo verloopen ontwikkeling joowel van de wetenschap als van het maatschappelijke leven en de daaruit voortvloeiende eischen voor het op groeiende geslacht, alsmede de moeilijk heid om de verstrekking vaYi een „alge- meene” zooveel mogelijk „wetenschappe lijke” ontwikkeling aan onze jonge men schen te doen gepaard gaan met een zoo degelijk mogelijke opleiding voor allerlei ambten en beroepen, alsook de moeilijk; heid om bij een beperkt aantal school typen het onderwijs zooveel mogelijk te doen ten goede komen aan jonge men schen van zeer uiteenloopenijen aanleg en vellicht nog méér» uiteenloópende maat schappelijke bestemming. Als sprekend voorbeeld hebben wij toenmaals gewezen op de hoogere burgerschool met haar naar aanleg en bestemming .zeer uiteen-, loopende bevolking; een school, die naast haar algemeen ontwikkelend onderwijs ook den grondslag inoet léggen voor vele zeer sterk uiteenloopende maatschappelij ke' functies en die daarenboven een twee- jl’éhtig karakter heeft, doordat zij tege lijkertijd voor een deel voorbereidend booger onderwijs moet zijn. Ook voor het middelbare onderwijs geldt de eisch, dat het niet uitsluitend tf te zeer overwegend op de intellec- aeele ontwikkeling moet zijn gericht, klist in de levensjaren van de leerlingen bij dit onderwijs is de lichamelijke ont wikkeling van groote beteekenis, zoodat ian de lichamelijke opvoeding van de jongens en meisjes volle aandacht moet lorden besteed. Wij herinneren ons in dit verband de typeerende klacht van een wder, die vroeg wat er van de» lichame lijke opvoeding kan terecht Jcomen als dé kinderen ’s morgéns en ’s middags op school zitten na schooltijd allerlei huis werk moeten maken, terwijl zij in de lange Vacanties, waarin zij wèl tijd over hebben, gewoonlijk zonder leiding zijn. Op twee noodzakelijkheden vestigde deze klacht de aandacht: beperking van het huiswerk en opneming van de lichame lijke opvoeding in het leerplan als een integreerend en belangrijk deel er van. Het betreft hier ook een groot gezond heidsbelang, zoowel voor de leerlingen individueel als voor ons volk in zijn geheel. De karaktervorming, de ontwikkeling van de persoonlijkheid naar eigen aanleg en vermogen, dient naast de intellectueele en de lichamelijke opvoeding éen belang rijke factor van het onderwijs te zijn, zeker niet in de laatste plaats het mid delbare onderwijs, dat genoten wordt in een periode van het leven, waarin de mensch bij uitstek vatbaar is voor mo ttle, religieuze en kunstzinnige indruk ken en gedachten. Het betreft hier niet alleen een factor, die van de grootste beteekenis is voor het directe en het toekomstige levens geluk van den individueelen mensch, ■naar ook het belang van de gemeen schap, welke uit deze menschen wordt opgebouwd, is hierbij ten nauwste be trokken. Evenals bij het lager onderwijs is de vraag van keuze en opleiding der leerkrachten in dit verband een gewich tig en moeilijk punt, dat' ongetwijfeld evenzeer om verbetering vraagt als het onderwijs zélf.. Reeds uit deze korte en zeker geens zins volledige beschouwing kan men op- >naken, hoe' breed en diep en vol moei lijkheden hier het arbeidsveld is voor hen, die zich geroepen gevoelen, het om te ploegen en te bezaaien; maar óók: hoe “oodzakelijk en dringend deze even schoone als .zware arbeid in dienst der gemeenschap is. President Roosevelt heeft Donderdag een onderhoud gehad met den Sovjet ambassadeur Oemansky. International News Service meldt hierover uit Wash ington, dat Oemansky Roosevelt eeij. ver zoek van Stalin om zoo spoedig mögelijke levering van Amerikaansch oorlogstuig heeft overhandigd. Stalin zou er daarbij met nadruk op hebben gewezen, dat het Sovjet-leger dringende behoefte heeft aan materieele hulp. Van den spoed, waarmee Amerika en Engeland dit leveren, hangt de mogelijkheid van verderen bolsjewis- tischen tegenstand af Oe Sovjets ontevreden Het D.N.B. meldt uit Boston, dat vol- gens betrouwbare berichten Oemansky aan Roosevelt heeft medegedeeld, dat men in Moskou tot zeer verstrekkende militaire maatregelen moet besluiten, in dien het den Westelijken mogendheden niet zou gelukken, de Sovjet-Unie ri 'L- T'- sche luchtaanvallen oj kunnen een werkelijk 1 vervangen. De toestand aan de fronten is buitengewoon critiek geworden, door dat men in vertrouwen op een ontlas- tingsactie van Engeland al het beschik- .bare menschenmateriaal en alle uitrusting ,Jn den smeltkroes” heeft geworpen. Door de insluiting van Leningrad en het verlies van Kriwoirog zijn de belang rijkste centra voor de wapening ver loren gegaan, terwijl de productie van het Donetzbekken zeer te lijden heeft ten gevolge van de vernieling van den Dnjepr-dam. Het industriegebied in den Oeral en Siberië biedt geen voldoende compensatie. Tenslotte heeft aldus zegt men, Oemansky er op gewezen, dat men zich er onder deze omstandigheden niet over mag verwonderen, wanneer door het uit- blijveh van een energieke actie van En geland in de Sovjet-Unie het gevoel veld wint, dat men evenals in den vorigen oorlog doop de Westelijke mogendheden in den steek wordt gelaten. Naar aanleiding hiervan schrijft de „New York World Telegram”, dat het feit, dat de Sovjetberichten vaak vaag en met elkander in strijd zijn, Washing ton zorg baart Men is echter ook be zorgd over de toenemende ontevreden heid van de Sovjets over de gebrekkige Engelsch-Amerikaansche hulp. Ook Sta lin heeft, aldus het blad, tegenover den Britschen ambassadeur, Cripps, den toe stand ernstig genoemd en de mogelijkheid van „zekere militaire maatregelen” aan- gekondigd voor hel geval, dat geen groo- tere en snellere hulp wordt verleend. de Amerikaansche „verdedigingszónes”. Zijn woorden beteekenen, dat de Ame- Talrijke branden ontstonden in pakhuizen rikaansche regeering zich het recht voor behoudt te bepalen, waar deze verdedi- gingszênes liggen Dientengevolge wordt levendig gediscuteerd over de vraag of de Vereenigde Staten thans eonvooien tot aan de Britsche èilanden zullen zenden en of eveneens de schepen op de route door de Roode Zee escorte zullen krij gen. Voorts wenscht men te weten, of ook de wateren yondom Japan bij deze zónes behooren, daar de leveringén aan de Sovjet-Unie hierlangs komen. Het D.N.B. meldt uit New York Bijna Se geheele pers publiceert in den geest £an Roosevelt’s oorlogspropaganda een bericht van het ministerie van buiten landsche zaken, als zou de Amerikaansche Waehtboot „Montana’1’ (1700 ton), die on- Ser Panameesche vlag voer, tot zinken *‘jn gebracht. Dit geschiedt onder reus- a^htige koppen en met dienovereenkom stige commentaren. Japan in de rede van Roosevelt niet werd genoemd, beteekende, dat overeenstem- De Duitsche schrijver Werner Picht ming met Japan aanstaande was. Huil j heeft een serie publicaties opgezet, welke anwoordde, dat geen nieuw stadium wa» 'n hoofdzaak documenten bevatten, waar- ingetreden. in de herinnering -wordt samengevat aan In antwoord öp vragen, hoe het stond I roet versterkte hulp voor de Sovjet-Unie, I verklaarde de minister slechts^ dat de I der Wehrmacht gibt bekannt” Amerikaansche regeering alles deed wai- - binnen het menschelijke vermogen ligt. - - i Associated Press schrijft, dat Huil zich hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Suez mef Opzet vaag heeft uitgelaten, omtrent ow» HP crrnnTP nnvom nctn 11 boe Dnrf - Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 Ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. gaan, bevel hebben gekregen de oorlogs- troffen worden, tot zinken te brengen. Al i belang hebben, deze Roosevelt doet het heeft Roosevelt Donderdag ook slechts voorkomen, alsof hij en zijn land worden gesproken van wateren, die de Vereenigde l bedreigd, alsof hij .bij de uitvaardiging Staten voor hun defensie belangrijk ach- I van dergelijke instructies zich nog in ten, gisteren is toch uit nasporingen ge- het defensief bevindt. bleken aldus het blad, dat de grenzen jn werkelijkheid kan Roosevelt niemand van deze verdedigingszone geografisch j wijs maken, zoo besluit de Diplo, dat hij u incidenten zoeken, vervalsching van de feiten het Amerikaansche volk in een toe stand van opwinding hoopt te kunnen conferentie te Washington ondervraagd kunnen storten. waarvan president Roosevelt in zijn radio rede heeft l naar het ministerie van marine met de opmerking, dat hij niet op de hoogte was. Voorts vroeg men Huil, of het feit, dat j Japan in de rede van Roosevelt niet werd genoemd, beteekende, dat overéenstem- anwoordde. dat geen nieuw stadium wac 'n hoofdzaak documenten bevatten, waar- J" ’■*-1-----3 de achtereenvolgende Duitsche overwin ningen in Polen, Noorwegen en het Wes ten. Onder den titel: „Das Oberkommando beschreef hij in dien vorm destijds den September- veldtocht 1939, daarna volgde ..Der Feld- zug in Norwegen” Zijn jongste werk die op 10 Mei 1940 begon en ongeveer zes Weken later eindigde met de capitulatie van het Fransche leger, nadat tevoren reeds de Nederlandsche en Belgische legers de wapenen hadden neergelegd en de Engelsche troepen van het vasteland waren verdreven. De schrijver geeft van dag tot dag het Duitsche weermachtbe richt en laat daarop steeds de persstem men volgen uit Frankrijk, Engeland, Ame rika en andere landen, waarbij inzonder heid aandacht is besteed aan de wijze, waarop de Britten en Franschen meenden de bevolking te moeten informeeren over den stand van zaken aan het front De tegenstelling tusschen de feiten, welke het Oberkommando Wehrmacht meldde, en de berichten in de vijandelijke pers is frappant. Niet zonder ironie stelt Wemer Picht dit vast. De officieele berichtgeving in de vijan delijke landen en de eigen mededelingen der correspondenten hadden de klaarblij kelijke bedoeling de zorgelijke werkelijk heid en weldra de komende catastrophe voor het publiek verborgen te houden. Zoo werd een valsche illusie gekweekt, die on afwendbaar naar een harde ontnuchtering moest voeren. De desorganisatie in het Fransche pers wezen maakte het den schrijver niet ge makkelijk zich, naarmate de veldtocht vorderde, en geleidelijk grootere gebieden aan ,de controle der Franschen ontvielen, van 'de noodige gegevens te voorzien. Ook bleek hem, dat de vertraging in de be richtgeving der Franschen onjuiste da- tumvermeldingen deed ontstaan. Een aantal door de Duitsche troepen achterhaalde documenten vullen het ma teriaal van den schrijver aan. Aan het boekje is een kaart toegevoegd waarin een beeld wordt gegeven van het verloop vën den veldtocht in het Westen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1