Duitschland strijdt Europa voor Roosevelt de oorlog en I Maandag 15 September. i No. 17980. Het Duitsche Weer- machtbericht Het Italiaansche Weer- machtbericht s V I 1941. l VERDUISTEREN Verordening over het op treden van Joden in het openbaar Voortdurend streven meer volken erin te betrekken Keuringen voor de Waffen-SJS. I 5 V De conferentie te Moskou De Amerikaansche verdedigings- wateren Engeland moet op tegenslagen reke nen, verklaarde minister Alexander Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Max Blokzijl over „De oorlogsinva liden en hun dankbaar vaderland” De toestand in Iran Documenten betreffende Zuid-Slavië en Griekenland De verliezen van de Britsche luchtmacht Bommen op Tobroek Engeland verloor in de afgeloopen week 292.000 ton scHeepsruimte DE KEULSCHE NAJAARSBEURS GEOPEND TEGEN SABOTAGE VAN ONZE VOEDSELVOOR ZIENING Thans het Amerikaansche volk zelf aan de beurt Noorsche postboot door Britten tot zinken gebracht Nieuwe successen aan het Oostelüke front te verwachten De strijd rondom Leningrad HAAGSCHE COURANT PROS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Generaloberst openbare parken aan en (resp. Jood- wer. den V V Verscheidene leden van de Amerikaan- sche delegatie voor de conferentie te Mos kou en de Sovjetambassadeur te Washing ton, Oemanski, zijn gisteravond te Londen per vliegtuig uit Washington aangekomen. Ook de leider van de Amerikaansche delegatie Harriman is gisteren in Enge land aangekomen. Hij reisde in een bom menwerper tezamen met den hertog van Kent. Alvorens de Engelsche en de Amerikaan sche delegatie naar Moskou zullen ver trekken, zal eerst' een voor-conferentie, onder leiding van Churchill worden ge houden. Een verklaring van den voorzitter va*n de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, Connally, afgelegd in een commen taar op de rede van Roosevelt, volgens welke de verdedigingsgebieden alleen betrekking hebben op het gebied rondom ’t Amerikaansche continent tot aan Ijsland, doch niet op het gebied ten Oosten van Ijsland, noch op de Azoren en de Roode Zee, heeft sterk de aandacht getrokken, 1 die hier zal ontstaan, zal een snellere ver- Vertrek van gezantschapsleden De leden van de gezantschappen van Duitschland, Italië en Roemenië in Iran zullen, naar S.P.T. meldt, morgen het land verlaten. Men verwacht, dat zij over Syrië en Turkije naar hun vaderland zul len terugkeeren. „De slag op den Atlantischen Oceaan is voor Engeland nog niet gewonnen”, heeft de Britsche minister van marine, Alexander, gisteren in een rede te Not tingham verklaard. Men moet, zei hij, steeds op tegenslagen rekenen. Engeland moet de Sovjet-Unie alle hulp verschaf fen, maar de slag op den Atlantischen Oceaan moet als eerste punt op het pro gramma staan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr: 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- slastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 7.45 uur voor de radio (Hilversum II) over: „De oorlogsinvaliden en hun dank baar vaderland.” Volgens „Svenska Dagbladet” meldt de „Times”-correspondent in Teheran, dat in Iransch-Koerdistan ongeregeldheden zijn uitgebroken, welke klaarblijkelijk veroorzaakt zijn door een inval van Koer dische stammen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Klkerikl”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Atz. nummers 5 ct, fir. p. post 10 ct Het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Berlijn publiceert witboek nf, 7, bevattend een. aantal documenten betref fende het conflict met Zuid-Slavië en Griekenland. Het witboek opent met een oproep van Hiüer aan het Duitsche volk, gedateerd 6 April 1941, gevolgd door een ambtelijke verklaring der Rijksregeering van denzelfden datum en een memoran- dus als bijlage hierop. In aansluiting hierop bevat het witboek de nota van de Rijksregeering aan de Grieksche regee- ring met memorandum. Omvangrijke documenten geven blijk van de onderdrukking van de Duitsche volksgroep in Servië en de gespannen toestanden der DuitschZuidslavische be trekkingen tot 1933. Sedert dien zijn door Duitschland talrijke toenaderingspogingen gedaan. Afzonderlijk wordt dan behandeld de niet neutrale houding van Zuid-Slavië ge durende den oorlog, de toetreding van dit land tot het driemogendhedenpact, de staatsgreep in Belgrado en de verhouding van Zuid-Slavië tot Engeland, terwijl het witboek wordt besloten met een aantal documenten betreffende het conflict met Griekenland. VERSPREIDE BERICHTEN De hertog van Kent, die verscheidene weken in Canada heeft doorgebracht en o.a. onlangs ook een bezoek heeft ge bracht aan Amerika, is weer in Engeland teruggekeerd. De Amerikaansche zeeliedenfonds „Seafarers international union”, heeft een staking uitgeroepen, een oorlogstoelage te •verkrijgen, voor de leden van den bond op alle schepen, welke in het oorlogsge bied varen. De vakvereeniging eischt een maandelijksche toelage van 60 dollar. Na de aardbeving in Turkije zijn uit de puinhoopen in 30 dorpen tot gisteren 192 lijken geborgen. De Roode Halve Maan heeft voor de door de aardbeving getrof fen personen verscheidene tentenkampen opgeslagen, alsmede geld en levensmid delen gestuurd. Zondagochtend zijn in Holme-CMapel tusschen Crewe en Manchester 2 treinen op elkaar gebotst. Verscheidene personen werden gedood en ongeveer 30 gewond. In tegenwoordigheid van den Duit- schen minister van spoorwegen, Dorps- müllèr, den inspecteur-generaal van het .wegennet, Rijksminister Todt, den Duit- schen gezant te Kopenhagen, den Deen- schen minister van openbare werken en den directeur-generaal der Deensche staatsspoorwegen is gisteren op het eiland Fehmarn de eerste spade gestoken voor de ..vogelvluchtlijh” DuitschlandDenemar ken, een spoor, en autoverbinding. Minis ter Dorpmüller hield een toespraak waar in hij zeide. dat terwijl de oogen der we reld op de geweldige worsteling gericht zijn, hier een begin wordt gemaakt met een geweldig vredeswerk. De hooge brug. 5 gedragen tot het ontketenen van den oorlog op den Balkan en dat hij invloed oefende op de houding van Frankrijk na zijn neder laag. Bewust heeft hij voorts de Fransche voedselvoorziening belet, teneinde hieruit politieke munt te slaan. Eveneens had hij de hand in de acties tegen Syrië, Irak en Iran, terwijl hij ook het Engelsch-Sovjet- verbond ten sterkste bevorderde. Met het bovenstaande zijn slechts en kele voorbeelden en feiten gegeven. Zij staan in scherpe tegenstelling tot de be loften, die Roosevelt tijdens zijn verkie- zingsactie uitsprak en die er op gericht waren het Amerikaansche volk buiten den oorlog te houden, overeenkomstig het Monroe-doctTine. Ook de jongste rede van Roosevelt wordt als vol waarheidsverdraaiïngen en leugens gekwalificeerd. Roosevelt heeft thans het bevel ge geven, om in de z.g. veiligheidszone voor de Amerikaansche defensie, de oorlogs schepen der as, welke zich daarin ophou den, aan te vallen. Het begrip der zóne is echter zeer rekbaar. De plaats gehad hebbende incidenten waren meer een ge volg, dan de oorzaak van een reeds lang bestaand bevel, dat thans niet langer ver heimelijkt kon worden. De duidelijk door Duitschland gegeven waarschuwingen waren in volkomen over eenstemming met het Volkenrecht, doch Roosevelt wilde dit niet erkennen. Hij ging voort met behulp van zijn schepen de vijanden van Duitschland van voorra den te voorzien. Roosevelt produceerde o.a. in de Zuidamerikaansche staten het geval-Belmonte heeft dit voldoende aan getoond een reeks incidenten en zijn thans gegeven misdadig bevel is een di recte stap in de richting tot deelneming aan den oorlog. Duitschland heeft geantwoord op de Britsche blokkade met zijn tegenblokkade, welke beperkt bleef binnen de regelen van het volkenrecht. Het groote rijk van Het „Erganzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, Stadhouders- laan 132, den Haag, deelt mede, dat ver dere keuringen voor de S.S.-regimenten „Westland” en „Nordwest” in onderstaan de plaatsen zullen worden gehouden. Nederlanders van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meter lang, kunnen worden aangenomen. Voor hun verwanten, voor zoover het kostwinners betreft, is zorg gedragen. Kostelooze bewijzen voor vervoer van woonplaats naar de plaats Wvan keuring, kunnen worden aangevraagd bij de Ergan- zungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132 den Haag. Voor de terugreis worden op de keuring, om het even of de aanmelder wordt aangenomen of niet, uitgegeven. Het schema voor de keuringen voor Ne derland van 22 September tot 3 October luidt’ 22- 9-41: 919.00 uur Amsterdam Deut sches Haus. 23- 9-41: 912.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat; 1519.00 uur: Gro ningen Concerthuis, Poelestraat. 24- 9-41: 912.00 uur Assen Kazerne; 1620.00 uur Hengelo Deutsches Haus. 25- 9-41: 918.00 uur Arnhem, Deutsches Haus. 26- 9-41: 915.00 uur Venlo Deutsches Haus, hoek, Wilhelmstraat; 1719.00 uur Maastricht Hotel Momus. Vrijthof. 27- 9-41: 912.00 uur Maastricht hotel Momus, Vrijthof; 1519.00 uur Eindhoven Deutsches Haus. 2- 10-41: 913.00 uur Utrecht Deutsches Haus; 1519.00 uur Rotterdam Deutsches Haus. 3- 10-41: 9—18.00 uur den Haag Stadhou derslaan 134 De Britsche luchtmacht heeft van 1 April tot 8 September 1941 bij gevech ten aan het Westelijk front meer dan 1600 bombardements-, jacht-, verken- nings- en gevechtsvliegtuigen verloren. Onder de bommenwerpers bevond zich ook een groot aantal zoogenaamde „vlie gende forten”. Nieuwe luchtaanval op Suez Naar het D.N.B. verneemt, zijn de ha venwerken van Suez en Port Taufik en de petroleumraffinaderijen van Suez in den nacht vkn 13 op 14 dezer opnieuw met succes door Duitsche vliegtuigen aangevallen. In de raffinaderijen ontston den een groote en verscheidene kleine branden. Kaden en pakhuizen werden door bommen getroffen. Het 467e Italiaansche Weermachtbericht d.d. gisteren luidt als volgt: Aan het front in Noord-Afrika leven dige bedrijvigheid van onze artillerie. Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben, ondanks hevig afweervuur van den vijand, in den nacht van 13 Septem ber voortdurend talrijke sectoren van de vesting Tobroek gebombardeerd. Batte rijen. verdedigings-installa,ties. barakken en munitieopslagplaatsen wérden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Zware branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche ja gers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector Kulkuabert een ziekenhuis, dat van duidelijk zichtbare Roode Kruistee- kens was voorzien, gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Enkele per sonen werden gewond. Een bommenwer per werd door onze luchtdoel-artillerie neergeschoten. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op een convooi heeft de luchtdoelartillerie op onze schepen 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het Oostelijke deel van de Middellandl sche Zee heeft onze luchtmacht tijdens aanvallen op vijandelijke schepen een kleine vrachtboot tot zinken gebracht. De Duitsche marine heeft in de afge loopen week buitengewone successen be haald, meldt het D.N.B. Motortorpedo boten hebben den 7en September uit convooien 5 koopvaardijschepen van te zamen 13.500 brt. tot zinken gebracht,. binding zoowel voor trein als auto moge lijk maken. De weg HamburgKopen hagen bijvoorbeeld zal daardoor ruim 80 kilometer korter worden. Denemarken en Duitschland zullen dan door de beste verkeersmiddelen met elkander verbonden zijn. Volgens een bericht in de „Times" zijn ongeveer 1000 Noren uit Spitsbergen in noodverblijven in Schotland onderge bracht. De dienstplichtigen onder hen zul len binnenkort bij het Noorsche leger at de „vrije Noorsche-vloot” worden ingelijfdL De leider van de civiele verdediging, in de Vereenigde Staten, La Guardia, heeft medegedeeld, dat mevrouw Roose velt benoemd is tot onderdirectrice van de civiele verdediging. La Guardia noem de mevrouw Roosevelt „vrijwilligster nummer een”. Zij zal 29 September haar functie aanvaarden. Volgens te Tunis uit Bagdad ontvan. gen berichten, is in Soeleimani (Noord- ïrak) op bloedige wijze een opstand onder drukt, welke gericht was tegen de Engel, schen en de regeering-Madfei. „Onge- wenschte elementen” uit het gebied van Mossoel zullen naar Britsch-Indië worden over gebracht. «hen. als een roode draad doortrokken van Roosevelt’s wil om met alle middelen tot den oorlog op te hitsen. Het was reeds lijn bedoeling om, met behulp van Tsje- cho-Slowakije. een oorlog in Europa te ontketenen. Ook in Frankrijk en Polen heeft Roose velt alles gedaan om een goede oplossing Van de daar destijds hangende problemen te verhinderen. In Engeland eveneens was de president, tegen Chamberlain in, in deze richting werkzaam. De gezanten in Europa van Roosevelt’s legeering hebben steeds het doel nage streefd onrust te stoken. In verband hier mee wordt herinnerd aan de documenten Van Warschau en La Charité en aan het materiaal, dat gevonden werd na de explosie te Belgrado, waaraan de naam van kolonel Donovan verbonden is. Ook hierin heeft Roosevelt met zijn kliek de hand gehad. Aan de hand der documenten conclu- deertmen dat Roosevelt bewust heeft bij- Gistermorgen heeft de Keulsche Na- jaarsbeurs haar deuren geopend. Was vroeger het voornaamste doel van de beurs ver- en aankoopen tot stand te brengen, thans gaat het er in de eerste plaats om het contact tusschen koopers en verkoopers te handhaven en de wen- schen der koopers te leeren kennen. Hoewel enkele stands leeg zijn, ver toont de textielafdeeling een aanzienlijke uitbreiding, veroorzaakt door het deel nemen van de textiel-industrie uit den Elzas. De beteekenis, welke men in de Weste lijke nabuurlanden voor deze Keulsche najaarsbeurs hecht, komt o.a. tot uiting in de groote deelneming van Nederland en België. Reeds den eersten ochtend heersette op het groote terrein van de najaars beurs een drukte, hetgeen voldoende be wijst, dat zij niets van haar aantrek kingskracht heeft verloren. Duikbooten meldden den 9en September het tot zinken brengen van 21.500 brt. Verder vielen zij in de wateren rond Ijs land een convooi van 40 koopvaardij schepen aan en boorden daarvan 28 sche pen met een tonnage van-164.000 brt. in den grond. Patrouillevaartuigen sloegen een aanval .van een afdeeling Britsche motortorpedobooten op een Duitsch con vooi af, en brachten daarbij 3 Britsche motortorpedobooten tot zinken. In de zelfde week heeft de Duitsche lucht macht 93.000 brt. tot zinken gebracht. Nieuwe verliezen Een Duitsóh gevechtsvliegtuig heeft in den afgeloopen nacht aan de Oostkust van Engeland een kroot vracht- en pas sagiersschip van 10 tot 12.000 brt. door voltreffers tot zinken gebracht. Het vaartuig verdween na korten tijd in de golven, naar het D.N.B verneemt. De iiï den nacht van Vrijdag op Zater dag door bomtreffers voor Great Yar mouth zwaar beschadigde Britsche koop vaarders, o.m. 2 transportschepen, zijn, naar uit berichten van Duitsche ver kenningsvliegtuigen blijkt, inmiddels ge zonken. Aanvullend wordt nog medege deeld, dat ook een vijandelijke torpedo- bootjager door een bom van zwaar ka liber aan den boeg is beschadigd. Amerikaansche koopvaarders bewapend? De .Associated Press” publiceert een be richt uit Washington, dat de bewapening van de Amerikaansche koopvaardijschepen in verband met de rede van Roosevelt be schouwd wordt als de volgende stap van de Vereenigde Staten. Daarvoor zou echter de neutraliteitswet moeten worden gewij zigd, welke slechts handvuurwapens op Amerikaansche schepen toestaat. kon waarnemen, dat verscheidene stuk ken geschut en 40 voertuigen volkomen werden vernield. Op een vliegveld wer den verscheidene vliegtuigen vernield; in de loodsen ontstond brand. Op een eiland voor den Dnjepr werden geschutstellin- gen vernietigd, een opslagplaats van mu nitie geraakte in brand. □e verliezen der Sovjet-luchtmacht Zaterdag en in den vorigen nacht heeft de Duitsche luchtmacht 32 Sovjet-vlieg- tuigen tijdens luchtgevechten neerge schoten; 13 vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie en 8 op den grond ver nield. Zoo verloor de Sovjet-luchtmacht dus in dit tijdvak in totaal 53 vliegtuigen. Bolsjewistische gevangenen vertellen, dat in alle wijken van Leningrad tal rijke gebouwen en belangrijke openbare gebouwen, zoomede talrijke woonhuizen, zijn opgeblazen. De gevangenen, die eerst kort geleden 'uit Leningrad naar het front werden gestuurd, deelden mede, dat zulks is gebeurd op aanwijzing van de politieke comissarissen. Het D.N.B. merkt hierbij op, dat Mos kou en Londen in den laatsten tijd meer malen de valsche beweringen hebben verspreid, dat Leningrad door de be schieting van de zware Duitsche artille rie reeds aanzienlijk zou zijn beschadigd. In feite blijken het echter, naar boven staande verklaringen bewijzen, de bolsje wisten zelf, te zijn, die deze stad nog voor de eigenlijke beschieting door de Duitschers in een puinhoop veranderen. Generaal Ritter von Schobert t De aan het Oostelijke front gesneuvel de Generaloberst Ritter von Schobert werd in 1881 als zoon van een officier te Uwerzberg geboren. Hij vocht in den Wereldoorlog als bataljonsadjudant in het Beiersche leger. Hij verwierf den persoonlijken adel, doordat hij werd on derscheiden met het ridderkruis van de Beiersche militaire orde van Max-Josef met de zwaarden. In de Rijksweer heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de moderne indeeling en opleiding der infanterie. Als generaal der infante rie nam hij deel aan de bevrijding van de Oostmark en het Sudetenland. In den veldtocht in het Westen werden zijn ver diensten erkend door de toekenning van het ridderkruis van het Ijzeren Kruis en zijn bevordering tot Generaloberst. In September 1940 werd hij aan het hoofd van een legercorps geplaatst, dat in den veldtocht tegen de Sovjet-Unie reeds de grootste successen heeft bevochten. X v. 7.55 aar nam. tot 7.15 aar v.m. X Maan: 15 Sept, onder 4.34 uur nam. 16 Sep. op 1.40 uur v.m. onder X 5.16 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen X 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: X X No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 het bezoek aan café’s en restau- stations en pen- Dat het den autoriteiten bittere ernst is met de bestrijding van de sabotage onzer, voedselvoorziening, is weer duidelijk ge< bleken uit de overbrenging van een vier tal hoofdschuldigen aan clandestiene slachtingen naar een Duitsch concentra tiekamp. Het is een harde maatregel, maar het gaat hier dan ook om een volksbelang van de eerste orde. Er is kort geleden nog nadrukkelijk op gewezen, dat de organisatoren van on ze voedselvoorziening al' het mogelijke doen om een ramp voor ons volk af te wenden, want een ramp zou het zijn, als hun pogingen om het Ne^erlandsche volk in dezen oorlogs-, bezettings- en blokkadetijd te blijven voeden, zouden mislukken. Daarom is het misdadig, het werk der organisatoren te saboteeren door verboden praktijken. Dit is zóó vanzelfsprekend, dat het eigenlijk overbodig moest zijn, er nog de aajidacht op te vestigen. Maar toch is het goed, nogmaals een beroep te doen op het gemeenschapsgevoel, het gezonde verstand en óók het eigenbelang van al len, die zich voor zulke praktijken niet zullen leenen als zij tot een juist inzicht zijn geraakt van het onvergeeflijke kwaad, dat zij met deze sabotage zouden berokkenen aan heel ons volk en aan zichzelf. Er blijven echter altijd onmaatschappe lijke elementen in een volk, die voor zedelijke argumenten niet vatbaar zijn. Voor hen geldt het: wie niet hooren wil, moet voelen. En dat zij het duchtig zul len voelen, is nu wel bij herhaling ge bleken Voor hen moge het harde lot, dat anderen reeds heeft getroffen, een afschrikwekkend voorbeeld en een ernsti ge waarschuwing zijn. Roosevelt wordt in geen enkel opzicht door Duitschland bedreigd. Hij beschouwt, met Knox, de vrijheid der zee alleen juist, wanneer de zee beheerscht wordt door de Engelsche en Amerikaansche oorlogsvlo ten. Tegen deze misvatting en een gan- sche reeks van' andere argumenten, strijdt Puitschland, bewust van zijn macht. Roosevelt heeft een duidelijke formu- leering niet voor zijn verantwoording durven nemen en zijn misdadigen opzet daarom verborgen achter een slechte ar gumentatie. Inzake de z.g. incidenten o.a. met den torpedobootjager „Greer”, het volgen van een slagschip, de „Robin Moor”, de „Steel Seefarer”, enz. en de kwestie van de vei ligheidszone, wordt er op gewezen, dat de wateren, welke in deze zóne heeten be trokken te zijn, volkomen willekeurig zijn gekozen. Een geografische begrenzing daarvan werd nooit gegeven. Roosevelt vond dat blijkbaar niet noodig. De Duit sche regeering werd er nooit officieel van op de hoogte gebracht Het bevel, dit blijkt zonneklaar, werd feitelijk reeds veel vroeger gegeven, het geen o.a. kan worden aangetoond uit de verklaring van minister Knox, betref fende de beveiliging door de Ameri kaansche vloot en luchtmacht van den ver bindingsweg naar den voorpost Ijsland. Reeds omtrent dien tijd (medio Juni ’41) deed zich een incident voor bij de kust van Groenland, waar een Amerikaansch oorlogsschip den aanval opende op een Duitsche duikboot. Roosevelt ontbrak toen de moed een verklaring af te leg gen, maar Knox nam zijn taak over. Thans kon Roosevelt de zaak niet lan ger verhullen, maar zijn argumenten zijn zoo plomp, dat men zich afvraagt hoe een staatshoofd daarmee voor het forum van zijn volk durft verschijnen. Het toppunt van huichelarij is wel, dat hij durft aanvoeren, dat Duitschland en niet Engeland met de hongerblokkade te gen de burgerbevolkingen is begonnen. Duitschland hield zich stipt aan de bepa lingen van het volkenrecht; het gaf nauw keurig de gevaarlijke zónes aan en de kruiseroorlog werd eveneens volgens de vaste wetten gevoerd. Engeland daarentegen heeft zich met zijn blokkade buiten het recht geplaatst. Roosevelt weet, dat het volk zich tegen zijn bedoelingen verzet, omdat het be grijpt, dat zijn activiteit het naar den oorlog voert Hij werkt met krasse leu gens, wanneer hij de as-mogendheden be schuldigt van doeleinden die zij niet heb ben. b.v. de absurditeit van een voorge nomen aanval op het Amerikaansche con tinent. Juist door deze doorzichtige leu- gencampagne heeft president Roosevelt aan de geheele wereld doen blijken, dat hij voor alle gevolgen van zijn misdadige activiteit volledig aansprakelijk is. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de vei ligheid heeft de volgende verordening over het optreden van Joden in het open baar uitgevaardigd Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende het handhaven van de openbare orde, bepaal ik, met gelijktijdige ophef fing van mijn mededeeling van 4 Juni 1941 over de beperkte bewegingsvrijheid voor Joden, het volgende Art. 1'. 1. Het is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeenkomsten en gebruik te maken van openbare inrich tingen voor zoover zij bestemd zijn om de bevolking ontspanning, tijdverdrijf en voorlichting te bieden. 2. In het bijzonder is aan Joden ver boden 1) het bezoek aan en dierentuinen 2) rants, met inbegrip van die op alsmede het verblijf in hotels sions 3) het gebruik van slaap- en restau ratiewagens 4) het bezoek aan schouwburgen, ca barets, variété’s en bioscopen 5) het bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet-overdekte zwembaden, alsmede het deelnemen aan openbare sportverrich tingen 6) het deelnemen aan openbare artis tieke vertooningen, met inbegrip van concerten 7) het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, lees zalen en musea. Art 2. Voorts is aan Joden het directe of indirecte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van de veemark ten, openbare veilingen en goederen beurzen, alsmede het betreden van abat toirs verboden. Art. 3. Voor het blijvend of tijdelijk ver. anderen van woonplaats of van de ge wone verblijfplaats door Joden is een vergunning vereischt. Art. 4< 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toe gestaan, welke mét kosten gepaard kun nen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzonde ringen (alinea 1), alsmede voor het uit reiken van vergunningen (art. 3) is de commissaris-generaal voor de veiligheid, resp. de door hem aangewezen instantie bevoegd. Art. 5. Worden uitzonderingen voor bijeenkomsten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe dienende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door borden, biljetten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal sche bijeenkomst) alleen voor Joden toe gankelijk”. Aan niet Joodsche personen is het be treden van dergelijke lokalen of inrich tingen verboden. Art. 6. Jood in den zin van deze veror dening is wie volgens art. 4 van de ver ordening no. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Art. 7. 1. Wie in strijd handelt met de bepalingen van art. 1,, 2, 3 en 5 of deze ontduikt, wordt voor zoover niet krachtens andere voorschriften een zwaar dere straf wordt toegepast gestraft met hechtenis met een maximum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij, die een ontduiking van deze bepalin gen in de hand werkt, mogelijk maakt of daarbij zijn medewerking verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare hande lingen zijn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen door de Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaan getast. Art. 8. Deze verordening treedt in king, met uitzondering) van art. 2 op dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. 4 doelstellingen en rondom Tobroek. Boven Duitsch 5 vijand overdag Men ziet in de rede van Rooseveft het bewijs, dat de Amerikaansche president zich als den hoofdschuldige aan dezen oor log heeft ontmaskerd. Zijn streven is er thans ten dui delijkste op gericht het Amerikaansche Volk zelf er in te betrekken, waarvoor dan Duitschland de verantwoordelijkheid moet worden aangewreven. Dit is Roose velt’s onmiskenbaar doei. De buitenlandsche politiek der Veree- higde Staten' is reeds sedert verscheidene laren, vooral na de conferentie van Mün- Naar het Noorsche telegraaf agent schap meldt, is Vrijdag de Noorsche kust vaarder Lofoten” door een Engelsch oorlogsschip en 2 Britsche bommenwer pers bij de Noorsche kust aangevallen en binnen 10 minuten door artillerievuur en bommen tot zinken gebracht. Slechts een klein deel der bemanning en passagiers, die bijna uitsluitend uit Noorsche burgers bestonden, en w.o. zich vele vrouwen en kinderen bevonden, kon worden gered. De Engelschen bekommerden zich niet om de hulpeloozen, die met de golven streden en verdwenen met grooten spoed. De pest boot „Lofoten” was niet bewapend, voer niet in een convooi en werd ook niet voor militaire doeleinden gebruikt, aldus het D.N.B. Admiraal Woodhouse vermist De bevelvoerende chef van de scheeps werven te Gibraltar, de Britsche admi raal Woodhouse, wordt, volgens een be richt van Associated Press, vermist. De naam van het schip, waarop Woodhouse zich bevond, wordt niet bekend gemaakt. Een Amerikaansch schip in het Suezkanaal getroffen In het kader van de oorlogspropaganda in de Vereenigde Staten heeft het Ameri kaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat het in de oor logszone van het Suezkanaal varende Amerikaansche vrachtschip „Arkanses” door bomscherven is beschadigd. Volgens „Associated Press” is tot dusver nog geen melding gemaakt van dooden of ge wonden. meldt het D.N.B. uit Washington. Ook andere senatoren in het interventionis tische kamp zijn van dezelfde meening, blijkbaar om het Amerikaansche volk te kalmeeren. De isolationisten zeggen, dat Roosevelt weliswaar er voor oppast den oorlog te verklaren, doeh dat hij „de facto oorlog voert en wel zonder het Congres te raadplegen, dat hiervoor be voegd is. Copie van Roosevelt’s rede aan Pétain overhandigd Op de persconferentie heeft minister Huil medegedeeld, dat de Amerikaansche ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, aan het Fransche staatshoofd Pétain een copie van de rede van Roosevelt heeft overhandigd. Huil verklaarde echter dat hiervoor geen speciale opdracht was verstrekt, doch dat de Amerikaansche vertegenwoordigers in het buitenland ge machtigd zijn de regeering, waarbij zij zijn geaccrediteerd, officieele documenten te overhandigen, wanneer zij dit nuttig oordeelen Het Opperbevel van de Duitsche 4 Weermacht maakte gisteren be- 4 kend: 4 (n het Oosten zijn als gevolg van 4 bet gunstige verloop der operaties 4 niéuwe successen te verwachten. 4 Nu sterke Duitsche strijdkrachten 4 tot in het verdedigingsfront van 4 Leningrad zijn doorgedrongen, 4 wordt de nauwe omsingeling van 4 de stad ondanks den verbitterden 4 afweer onweerstaanbaar voortge- S 4 zet y Ten Zuiden van de Faröreilanden S 4 is gisteren een vijandelijk vracht- g schip door bomtreffers zwaar be- 4 schadigd. Tijdens den in het Weer- i machtbericht van Zaterdag gemel- 4 den succesvollen aanval van de i luchtmacht op een convooi ten 4 Oosten van Great Yarmouth is ook 4 een Britsche torpedojager dooreen 4 bom van zwaar kaliber getroffen. 4 In Noord-Afrika bombardeerden J Duitsche gevechtsvliegtuigen in v 4 den nacht van 12 op 13 September 4 en gisteren overdag Britsche lucht- tentenkampen rondom Tobroek. Boven Duitsch gebied heeft de 8 4 vijand overdag noch des nachts v 4 militaire acties uitgevoerd. 4 Op 12 September is tijdens de ge- 4 vechten aan het Oostelijke front g vecnien aan nei MosteiJise rroni o de opperbevelhebber van een leger- s corps, Generaloberst Ritter von g 4 Schobert, gesneuveld. 4 In weerwil van de slechte weersomstan digheden heeft de Duitsche luchtmacht Zaterdag en gisteren in het gebied ten Zuiden van Leningrad den bolsjewisten aanzienlijke verliezen toegebracht De luchtmacht deed succesvolle aanvallen op Bolsjewistische stellingen en colonnes. Verscheidene voltreffers in versterkte veldstellingen alsmede op rijdende trei nen konden worden waargenomen. Luchtdoelstellingen en andere militaire verdedigingsinstallaties op het eiland Oesel werden aangevallen. Talrijke tref fers, waardoor branden en ontploffingen ontstonden, vooral aan de Noordoostkust van het eiland, konden worden waarge nomen. In den sentralen sector werden talrijke Vrachtauto’s en andere motorvoertuigen vernield; colonnes en troepenconcentra ties leden zware verliezen. Een munitie- trein vloog in de lucht, een pantsertrein werd zwaar beschadigd, de spoorlijnen, waarop nog werd gereden, werden op vele plaatsen vernield. Ter hoogte van Riga werd aan boord van 2 kleine sche pen brand veroorzaakt. In het gebied van Wiluki-Perjatin heb ben de bolsjewisten zware verliezen ge leden. In totaal werden 10 transporttrei nen, 2 locomotieven en 2 pantsertreinen vernietigd. Bovendien werden 322 vracht auto’s vernield en 150 vrachtauto’s be schadigd. Voor de Westelijke punt van de Krim wierpen Duitsche vliegtuigen een koopvaarder van 3 a 4000 b.r.t. in brand In de monding van den Dnjepr werden 2 monitors door bomtreffers zwaar beschadigd. Ten Zuidwesten van Brjansk werden verdedigingsinstallaties en spoorlijnen met succes bestreden. Bij ïlmia werden hevige aanvallen onderno men op vijandelijke stellingen en colon nes. waardoor 177 vrachtauto’s werden Vernield. Op een landengte, Noordelijk van de Krim, werden vijandelijke ver- sterkihgen met succes door Stuka’s aan gevallen. Artilleriestellingen en veldver- sterkingen Werden hevig getroffen. Men Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1