Aspirin RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN STADSNIEUWS 1941 Slecht weer NIEUWE UITGAVEN nacht OPENINGSCONCERT RADIO- MUZIEKFEEST NIEUWE MAATREGEL VAN DEN ECONOMISCHEN RECHTER op komst l pag. HAAGSCHE COURANT Maandag 15 Sepï. 1941 Te bl. RESIDENTIE-TOONEEL OPENT HET SEIZOEN ORGELAVOND IN DE JULIANAKERK Uitzonderingstoestand in Oslo Kunstgebitten Uitkeeringsregeling herstel Rijn- en binnenvaartvloot KUnsten, CONCERT IN HET GEMEENTEMUSEUM I s den VOLKSVORMEN VAN HET OUDE OUITSCHE HANDWERK merk rand. de van van dit bij en ,En- beginners, de Al- zoo Du* oppasien voor verkoudheid. Zorg in elk gevel Aspirin in hul* te hebben. Het beste mid del tegen verkoudheid, griep en rheumatiek. Bij G. B. van Goor Zonen’s Uitgevers maatschappij N.V. hier ter stede zag het licht de 36ste druk van „Beknopte En gelse handelsgrammatica, met oefeningen en woordenlijst” door dr. H. Jansonius. Van de hand van denzelfden schrijver verscheen bij dezelfde uitgeefster gelse handelsbrieven” voor 48ste druk, met 8 bijlagen. VQORBURG DOOR HAAR HERDERSHOND GEBETEN TENTOONSTELLING VAN BOEK BANDEN IN DE NATIONALE BIBLIOTHEEK In de Natioiale Bibliotheek wordt tot 27 September een hoogst interessante ten toonstelling gehouden van boekbanden. Terecht wordt in de lezenswaardige inlei ding in de voortreffelijk verzorgde cata logus vermeldt, dat in deze oude boekban den een merkwaardig stuk beschavingsge schiedenis ligt. De oudste band dateert uit de tiende eeuw en is vervaardigd van zware, houten borden, overtrokken met kalfsleer, waarvan het voorplat versierd is met een ivoren middenstuk, omgeven door koperen beslag, voorstellende de Drie-eenheid. En zoo gaat men verder, door de eeuwen heen, natuurlijk met reu- zen-laarzen. Men vindt er ongelooflijk mooi bindwerk uit de Nederlanden (b.v. van Albert Magnus), Dujtschland en Oos tenrijk, Italië, Engeland. Frankrijk, als mede verschillende curiosa. Gebrek aan plaatsruimte belet ons helaas dieper op deze uitermate leerrijke en interessante expositie in te gaan. Wij hopen echter, dat er voor deze collectie oude boekbanden de belangstelling moge bestaan, die zij ten volle verdient. De ingang is aan de voor zijde van het gebouw, dus aan het Lange Voorhout! Op 16 September zal prof. dr. W. Dexel in Amsterdam en op 17 September in den Haag een lezing houden over „Volksvor men van het oude Düitsche handwerk”. Prof. dr. W. Dexel is docent aan de Staatshoogeschool voor kunstnijverheid in Berlijn. Hij beeft zich vooral gespeciali seerd in de studie van de gebruiksvoor werpen. Hij stelt de theorie» op, dat vele vormen van onze gebruiksvoorwerpen volksvormen zijn, die niet zijn uitgevon den door een enkelen kunstenaar, maar die als volksvormen hun oorsprong vin den in een oeroude overlevering. Zoo be rusten vele vormen van koperen en tin nen gebruiksvoorwerpen op voorbeelden, die eens uit hout of leem werden vervaar digd en hun vorm behielden, ook toen de voorwerpen werden gemaakt van stoffen, die door hun eigenschappen geheel andere vormen mogelijk zouden hebben gemaakt. Prof. Dexel gaat door voor den besten deskundige op zijn gebied. JUBILEUM H. A„ MINDERMAN Donderdag 11 September 1.1. herdacht de heer H. A. Minderman. algemeen pro- curatiehouder van Ruys’ Handelsvereeni- LOOSDUINEN. Door de Chr. Geref. Gemeente zullen in de komende maan den enkele godsdienstoefeningen in het gebouw „Patrimonium” te Loosduinen worden gehouden. Donderdagavond treedt op ds. M. de Jong uit Den Haag-West. De ring Patrimonium „Delft en Om streken” houdt Woensdagavond een al- gemeene vergadering in de Chr. Bewaar school te Naaldwijk, waar als spreker zal optreden de heer W. Strijbis uit den Haag. De Chr. Jongemannenvereeniging te Loosduinen houdt Woensdagavond haar tweede jaarvergadering in zaal „Varia”. RIJSWIJK, Gevonden voorwerpen te Rijswijk: portefeuille inh. een distributie- stamkaart, Kastanjelaan 72; rechter gym nastiekschoen, Verh. Metmanstr. 24; bos sleutels, Lenteweg 16, den Haag; een Lips sleutel, Leeuwendaallaan 112; een heeren rijwiel, Haagwg 36; een gouden horloge (armband), Vlietweg 13; -een verchroomd kinderarmbandje. Koninginnelaan 40; een kinderstep, Oranjelaan 1; kinderschoentje, politiebureau; blauw damesjasje, licht bl. kinderjasje met nikkelen knoopen, politie bureau; broche met roode steentjes, Ju- lianastraat 58; zilveren medaille, Rijswijk- scheweg 554, den Haag; koperen gewicht van 5 hectogram, politiebureau; sleutel, politiebureau; jutezak met riem, Goever- neurlaan 673, den Haag; zilv. verchroomd dames armabandhorloge, da Costalaan 104; opgevangen dieren: een grijze poes, Ro zenstraat 5; 3 grijze, 2 zwarte poesen en 1 kanarievogel, Nassaukade 67; een koer- duif Emmastraat 8; foxterfier, van Vre- denburchweg 63. RIJSWIJK. Zaterdagmiddag had onder groote belangstelling in de bovenzaal van hotel Leeuwendaal te. Rijswijk de huldi ging plaats van zuster' C. Op ’t Eijnde, die gedurende ruim 32 jaren als verpleegster bij de afdeeling Rijswijk van (Het Groe ne Kruis” gearbeid heeft. De met palmen versierde zaal was geheel gevuld met dankbare patiënten en belangstellenden, toen de voorzitter van de afdeeling Rijswijk, dr. Verdoes Kleijn, allen wel kom heette. Spr. roemde de verdiensten van de scheidende verpleegster die steeds tot groote tevredenheid van het bestuur haar arbeid had verricht. Namens het bestuur bood hij haar bloemen aan Ver volgens heette spr. de nieuwe wijkver pleegster. zuster Groeneweg, hartelijk welkom. Namens het huldigingscomité sprak ds. P. L. L. Post waardeerende woorden en bood haar een enveloppe met ir.houd aan. Dr. P. Augustijn, oud-voor- zitter van de afdeeling roemde eveneens de goede eigenschappen van de scheiden de zuster. Ook hij schonk haar een be wijs van erkentelijkheid. Woensdagavond a.s. te kwart voor 8 zal in het Gebouw v. Chr. Belangen te Rijswijk een samenkomst plaats hebben van het Geref. Jeugdverband. Een uit voerig programma van zang, muziek en declamatie is samengesteld, terwijl een propagandawoord zal worden gesproken over het onderwerp: „Geestelijke lauw heid”. LEIDSCHENDAM Uitbetaling vergoeding metalen Van Maandag 22 Sept, af tot en met 3 Oct. zal te Leidschendam de betaling plaats hebben van de vergoeding wegens ingeleverde metalen, telkens van 2.30 tot 4.30 uur ten kantore van den gemeente ontvanger. aan het raadhuis. Kon. Wil. helminalaan, Leidschendam. LEIDSCHENDAM. De schouw in den Zijdepolder te Leidschendam zal gedreven worden op Zaterdag 27 September a.s> Voor het eerst in dit seizoen komt de Chr. vrouwenvereeniging „Zusterhulp” te Leidschendam morgen bijeen in de con sistorie van de Ned. Herv. kerk. De gelegenheid tot kostelooze vac- cinatie en revaccinatie voor kinderen uit Leidschendam beneden het jaar zal zijn opengesteld op Woensdag 17 Sept. a.s. van 4 tot 5 uur in de R.K. Meisjesschool te Stompwijk en aan den Voorburgsche- weg ten huize van dr. J. M. v. d. Stam, NAALDWIJK. De loco-burgemeester maakt bekend: Op grond van art. 47 eer ste lid van de Verordening 1938—1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied, betreffende de handhaving van de openbare orde is door den Procureur-Generaal gewestelijk fun- geerend directeur van Politie te ’s-Graven- hage bepaald, dat met ingang van 13 Sept. 1941 gedurende acht dagen de in gezetenen dezer gemeente, zich na 20 uur /niet in de openlucht zich mogen ophou- den. In aansluiting op deze mededeeling kan worden medegedeeld, dat dit verbod tevens geldt voor doortrekkende perso. nen. s-GRAVENZANDE. Bij gunstig weer zal Woensdagavond de gymnastiekver- eeniging O.K.K. om 7 uur op het plein voor de Kon. Wilhelmina scnool te 's-Gra. venzande een demonstratie geven. houdersvereeniging afd. VoorburgLeid schendam, houden een gecombineerde bij eenkomst Donderdag a.s., in het dienst gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Voorburg. Voor de afd. Voorburg het Ned. Roode Kruis worden ook jaar weer cursussen gegeven voor cplei- ding tot helpster. Men kan zich aanmelden bij mevr. Hartwijk, Weverslaan 36, voorkeur Zaterdagmiddag 35 uur Maandagavond van 79 uur. Morgen zal door den Rijks, gebouwendienst worden aanbesteed het bouwen van een post- en telegraaf kantoor met woning op het terrein aan de Da Costalaan, Öltmanskade en Carel Vosmaerstraat te Voorburg. DELFT. Naar wij vernemen, zal in verband met de huidige omstandigheden en voor zoover en zoolang de verduiste- ringsbepalingen wijziging wen^chelijk ma ken, aan de gemeentelijke diensten niet meer dan 8J uur per dag worden gewerkt, Het gemeentelijke zwembad is Zater dag gesloten, In totaal zijn er dit jaar meer dan 100.000 bezoekers geweest. Bij den gemeentelijken geneesk. en gezondheidsdienst zijn benoemd tot wijk verpleegster le klasse zuster J. van den Beukel en tot schoolwijkverpleegsters zr. H. P. Bonte en zr. Cl. Th. Geers. Vrijdag herdacht de heer J. ’s-Gra. venmade den dag. waarop hij 25 jaren ge. leden in dienst trad bij de N.V. Machine fabriek Reineveld te Delft. Door de direo- tie en zijn afdeeling werd hij hartelijk gehuldigd DELFT. Op den Oostersingel te Delft is Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur de 7- jarige M. v. d. Helm, gewoond hebbende i aldaar, door een hem achterop rijdende vrachtauto aangereden. Zeer ernstig ge wond werd de jongen door de politie naar het gasthuis overgebracht, waar hij Za terdag ban zijn verwondingen is over leden. ONMIDDELLIJKE GEVANGENNEMING In de zitting van den Economischen Rechter te 's Gravenhage heeft de officier van justitie, mr. Zaayer. een belangrijken maatregel aangekondigd. welke door hem in het vervolg zal worden gevraagd, wan neer hij een vrijheidsstraf eischt. De offi cier verklaarde n.l. in die gevallen steeds de onmiddellijke gevangenneming van de verdachten te zullen vorderen. Het gebeurd herhaalde malen, dat door het aanwenden van diverse rechtsmidde len getracht wordt een beslissing slee- pende te houden Het is evenwel ge- wenscht, dat voor dergelijke feiten de straffen snel ten uitvoer gelegd worden, zoodat ook hierdoor een einde wordt ge maakt aan verkeerde practijken. Als ge volg van deze zienswijze, vorderde de officier in zijn zitting van Vrijdag reeds dadelijk tegen verschillende verdachten hun gevangenneming ter zitting De Economische Rechter, mr. dq Vries, bleek de zienswijze» van den officier in deze te deelen, want slechts op een bij zondere uitzondering na, werden alle ver dachten, die tot een vrijheidsstraf werden veroordeeld, onmiddellijk gevangen ge nomen. ging N.V. alhier, den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijn werkzaamheden begon. In de fabriek op het Leeghwaterplein, waar de jubilaris werd hij allereerst den onderdirecteur. van Nunen, namens het personeel door den heer S. Bezaan, die fraaie geschen ken aanboden. Op het hoofdkantoor aan het Lange Voorhout voerden verscheidene sprekers het woord, n.l. de heeren W. J. Ruys, directeur der Vennootschap, de heer F. A. v. d. Berg namens procura tiehouders, cUstricts- en artikelchefs, de heer M. vanw Keulen uit Arnhem en de heer H. L. van Poelvoorde. Diverse ge schenken, o.a. een fraai geïllustreerd herinneringsalbum, namens ‘directie en personeel, werden aangeboden. Er waren voorts tal van blijken van belangstelling. De heer Minderman heeft tenslotte alle sprekers bedankt. JUBILEUM W. VAN DIEMEN Heden herdacht de heer W. van Diemen administrateur van het Gemeentelijk Gas bedrijf het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de Gemeente is getreden. De jubilaris is hedenmorgen te zijnent in besloten kring gehuldigd. Ir. J. Rutten, oud-directeur van het Gasbedrijf, behoor de tot de aanwezigen. Namens het ge meentebestuur voerde het woord mr. dr. S. de Vries Czn., wethouder voor de be drijven. Spr. overhandigde den heer van Diemen de gouden medaille als blijk van waardeering van het Gemeentebestuur. Voorts hebben nog het woord gevoerd de directeur van het bedrijf professor ir. G. A. Brender a Brandis en een vertegen woordiger van het personeel, de heer G. F. Koch. Deze laatste overhandigde den heer van Diemen Oosthoek’s encyclopae die. Vele bloemstukken, brieven en tele grammen legden getuigenis af van groote sympathie, waarin de heer Diemen zich mag verheugen. Hedenmiddag van 24 uur hield de heer van Diemen receptie. Een groot aantal personen maakte van deze gelegenheid ge bruik om den jubilaris te complimentee- ren. RESIDENTIE-ORKEST Wederom zullen in het a.s. seizoen 10 Volksconcerten worden gegeven door het Residentie-Orkest in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarvan negen onder leiding zullen staan van Frits Schuurman en één onder leiding van Carl Schuricht. De volgende solisten zullen hun medewerking verleenen Marinus Flipse, Jan Odé, Miek Engelenburg, piano; Olly Folge Fonden, Jaap Emner, Willem Noske, viool; Jaap van Opstal, klarinet; Annie Hermes, Julie de Stuers, zang; Alide Doorman, Martin Zagwijn, cello. De data van de concerten zijn als volgt: 28 Sept., 15 Oct., 10 Nov., 30 Nov., 10 Dec., 4 Jan., 14 Jan., 8 Febr., 4 Maart, 29 Maart. Mid dagen aanvang 3 uur, avonden aanvang 7.30 uur. Gisteravond heeft ds. J. B. de Neef wegens vertrek naar Arnhem af scheid genomen van de Baptiste gemeente hier ter stede. De plechtigheid tond plaats in de groote zaal van de C.J.M.V. Ds. de Neef werd na zijn toespraak toegesproken door ds. Jas. de Jong, na mens de zustergemeente in den Haag en namens den Jeugdraad der Ned. Bapt. Jeugdbeweging; door ouderling Chr Mostert, namens kerkeraad en ge meente; namens de vrouwenorganisaties Z.W.K.K. door mej. H. Louw; A. Krui- zinga. namens de mannelijke jeugdorga nisaties vereenigd in T.O.S.B., J. Benne, namens de afd. van de Ned. Bapt. Jeugd beweging; P. Hoogendoorn,namens de catechisanten; mej. C. Faasen, namens de leidsters van de Zondagsschool; C. Meijner namens het gemeentelijk zang koor „De Lofstem” en door een afge vaardigde van de Vrije Evangè gemeente en de Christengemeenschap. den scepter zwaait toegesproken door de heer B. H. J. Jean SarmentDe Forellen visscher. Het Residentie Tooneel heeft Zaterdag avond het nieuwe seizoen op gelukkige eh zeer succesvolle wijze geopend met de opvoering van Jean Sarment’s „Pê- cheur d’Ombres”. Er was een verheugend groote belangstelling van het publiek en het Haagsche gezelschap, dat de harten der Hagenaars reeds lang veroverd heeft, werd op spontane wijze gehuldigd, met een schat van bloemen en met bijvalsbetui gingen, die op het slot van den avond, toen het publiek zich van zijn zitplaat sen verhief om den spelers staande toe te juichen, den omvang van een ovatie aannamen. Sarment’s dichterlijke en ly rische eersteling „De Forellenvisscher” is een tot in détails verzorgde voorstelling geworden, Johan de Meester heeft eer van zijn werk de regie was uitermate goed, had tot een harmonieerend en tref fend samenspel geleid en gaf aan de ge- heele opvoering een homogeniteit, die vooral het natuurlijke en eenvoudige ifi spel en karakters onderstreepte. Paul Steenbergen en Enny Meunier dragen dit I stuk. Zij hebben van Jean en Nelly vol- i ledig aanvaardbare menschen gemaakt vcoral Steenbergen was er in geslaagd I het gespletene in de hoofdfiguur op sug gestieve en meesleepende wijze te geven. Hij had werkelijk adembeklemmende mo menten en het verschil tusschen het on bewust gelukkige en lichte in de nevel- sfeer en het bewust sombere, broeiende en vertroebelde- bij zijn ontwaken was vol innerlijke, felle spanning. Richard Flink kweet zich uitmuntend van zijn taak in de vertolking van Jean’s broeder, m.i. de minst gelukkige rol in het stuk. Piet Bron speelde de bisschep, Coba Kel- ling de moeder. Jantien van Eek en H. Duiveman voldeden goed in hun bijrol len als de gedienstige en de arbeider. De verzen van Jan R. Th. Campert slo ten zich mooi bij de geheele sfeer aan, tefwijl wij een afzonderlijk woord van hulde brengen aan het fraaie decor door Willem Deering. Het seizoen is met een schoone belofte ingezetB. v. Eyssel- steijn. Dit veertiende orgelconcert in de Ju- lianakerk (organist W. Abraham) had een bijzondere attractie dooi; de mede werking van het ..Haagsch Vocaal En semble”, onder leiding van JaapVran- k e n, en den organist Jan Schmitz. Laatstgenoemde opende met een Ciacona van J. Pachelbel en bracht in den loop van den avond nog ,,Wachet auf ruft uns die Stimme”, van J. S. Bach, Noël van C. Daquin, Improvisation uit L’orgue mystique, van Ch. Tournemire, een Ada gio (uit modale suite) van Flor Peeters en Final van C. Franck ten gehoore. Met de uitvoering van dit programma werd het bewijs geleverd van kundig vakman schap. Zoowel in technisch als in muzi kaal opzicht maakte de vertolking van deze orgelcomposities een uitstekenden indruk. Het uit tien zangeressen en zan gers bestaande a-capella-koortje van Jaap Vranken eigenlijk dus een wat versterkt gemengd dubbel kwartet be staat uit goed geschoolde vocale krach ten, die voortreffelijk op elkaar zijn in gesteld. De toongeving is mooi stabiel, de onderlinge zuiverheid opmerkelijk, het klankgehalte zeer beschaafd. Het samerr- zinigen getuigde van muzikale toewijding en distinctie. Tot uitvoering kwamen een psalm 90 van J. P. Sweelinck, een vier tal in het Engelsch gezongen folkhymns (Phrygian, Dorian, Aeolian en h^icolydian modes) van Buchanan en Jesaias Gesicht (Martin Luther) van P. Hermann. Een vrij talrijk auditorium heeft dit gewijde stemmingwekkende, intieme, instrumen-, tale en vocale musiceeren met aandacht gevolgd. Aan den uitga'ng werdr een schaalcollecte gehouden ten behoeve yan het orgelfonds. Vrijdag 19 September wswjt deze reeks orgelbespelingen met een vijftienden or- gelavond afgesloten met medewerking van het Bethlehem-kerkkoor, onder leiding van Co van Dorssen. Mr. A. J. F. J. Jung. In ingebroken in een leerwinkel in de Hooge Prins Willemstraat Or.t-~"rr.d —“den Marinus Salomons Onze stadgenoot, de pianist Marinus Salomons heeft zich de grootsche taak gesteld in den loop van het komend concertseizoen in het muziekzaaltje van het Gemeentemuseum in een reeks recitals alle klaviersonaten van Beethoven in chro nologische volgorde voor te dragen. Wij moeten in onze muzikale herinneringen teruggaan tot den tijd, waarin Dirk Scha fer concerteerde, om een dergelijke groot opgezette prestatie tegen te komen. Het eerste van deze concerten, die elkaar on geveer om de twee maanden zullen opvol gen, heeft» Zondagmiddag plaats gehad voor een vrij talrijk belangstellend pu bliek. Uitgevoerd werden de eerste drie, aan Jos. Haydn opgedragen Sonates op. 1, 2 en 3, resp. in f kl. t. err in A en C gr. t. Marinus Salomons heeft deze drie in dé concertzaal weinig gespeelde, niettemin door iederen het pianospel serieus beoefe nenden dilettant gekende sonates met technisch achevé en een welsprekende, gevoelige muzikaliteit, die van goeden huize stamt, tot den hoorder gebracht. Zijn voordracht is niet ingesteld op vir tuoos vertoon maar uitsluitend op het doen spreken van het muzikale woord van den componist. Vooral de reeds hoogere vlucht nemende derde sonate werd heel knap gespeeld en in de muzikale kern getroffen. De toehoorders‘reageerden telkens met warm gestemd applaus. Mr. A. J. F. J. Jung. K. ANDRÉA BIJ MART. LIERNUR K. Andréa, die bij Martinus Liernur, Zeestraat 63, exposeert tot 21 Sept, a.s., behoort tot de jongeren onder de Neder landsche schilders. Hij is een veelbelo- ■vend talent, dat voor zijn betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd opmerkelijk veel berlikte. Een ernstig en hard werker. Onder de ruim twintig hier tentoonge stelde doeken treffen er verschillende door hun goede kwaliteiten. Meer en meer heeft Andréa zich los weten tema ken van de invloeden, waaraan hij aan vankelijk onderhevig was. Meer en meer vindt hij zichzelf en zijn werk draagt het kenmerk van een sterk bewust ver antwoordelijkheidsgevoel. Zijn beide stil levens (met pijp en met koffiepot) zijn voornaam van kleur en vol stemming; zijn bouquet met anemonen en zijn veld- bouquet Vallen dadelijk op door eigen toon, maar ook in zijn winterlandschap met menschen en dieren, het landschap met ruiter (een doek met voortreffelijke dieptesuggestie) en den tuin met men schen en vogelstoont K. Andréa zich een belangrijk kunstenaar, evenals in zijn, soms droomerige, portretstudies, waarin hij een fijne sfeer en groote ge voeligheid heeft bereikt. Een tentoonstel ling, die men met genoegen bezoekt, en waarop Andréa duidelijk zijn groote vor deringen en artistieken en technischen vooruitgang en innerlijke verdieping demonstreert B. van Eysselsteijn. PREMIÈRE MULTATULI’S VORSTEN SCHOOL UITGESTELD Naar wij vernemen ij de première van Multatuli’s „Vorstenschool”, welke was vastgesteld op 20 Sept, a.s., uitgesteld, Nel Oosthout, de bekende voor- drachtkunstenares, zal op Woensdag ,JI7 Sept. a.s. in den Stadsschouwburg, te half 8, een avond geven met Shaw’s „St. Joan” Burgerlijl'3 Stand Loosduinen. Ondertrouwd: J. C. Nederpel en M. C. Jeursen. Bevallen A. G. de Kok geb. v. d. Helm, d. - J. J. A. v. d. Meer geb. v. d. Beek, d. - G. Wilkerke geb. v. Dien, d. - Th. J. Kramer geb. v. d. Berg, z. - M. H. v. d. Berg geb. Pauptit, d. W. Torn geb. Sonderen, i. Rijswijk. Getrouwd: J. A. dé Knegt en J. den Hollander. - B. Thijsse en M. van Hulst. - J. C. Buis en A. van Kreu- ningen. Bevallen; C. H. A. van Baal geb. de Groot, d. .- A. C. L. Baar geb. van Bockel, d. - W. J. ’t Hart geb. van der Gaag, d. - J. C. G. Bakhuijs geb. Pieter sen, z. - C. Groen geb. Bourlier d. J Overleden: A. den Besten, ongeh., 78 j; - M. W. Treur, echtg. van J. Smit, 67 j. Voorburg. Ondertrouwd: J. D. Brauckman en W. W. v. d. Bosch - Chr. Mijsberg en J. C. Koekoek. - A. B. Bee- laard en B. van der Bent. - B. Koningen en P. Hibma. - W. J. van der Hulst en E. du Chatenier. H. J. van Tilburg en J. G. Buis - W. M. F. Sutherland en B. B. van Iperen. - W. F. H. Grashoff en L. Feenstra. Getrouwd: J. C. Moortgat en M. J H. P. Voets. - J. A. van Kaam en G. Ch. Ales. J. M. A. Weijts en M. W. Buijs. - F. J. M. van Klooster en P. A. Thijsen - K. Pond- man en H. Vermeulen. Bevallen: A. P. v. Andel geb. v. Gilze, d. - M. G. Koppels geb. Bogaert d. - A. K. Goosen geb. Klesatschke d. - A. v. Ber- kel geb. van Greuninge d. - W. Smit geb. Wensyeen d. - J. van Wijk geb. van Lo- chem'd. - E. Janssen geb. Willemsen d. - M. E. van Vark geb. Vonk z. - M. G. C. Voorn geb. Dijkers z. - A. J. Hagtingius, 'geb. Seger z. Overleden: H. M. van Steenbergen, on geh. 43 j. - P. Gastelaars, ongeh. 74 j. F. van Zee, wed. van A. G. de Groot, 82 j. Wassenaar. Ondertrouwd: W. de Vos en J. E. Beima. H. F. Berghuis en C. de Bruyn. H. Koopman en C. E. Don ker. Getrouwd: G. Loojjestein en C. G. van Leeuwen. J. van Aardenne en P. H. J. Denninghoff Stelling. Bevallen: T. G. van Leeuwen geb. La- gerberg, z. - E. Helder geb. de Koster, d- L. Buter geb. Stutvoet, d. - J. E. J. de Bruin geb. de Graaf, z. - A. C. Knijnen- burg geb. van Wissen, d. H. W. Barn- hoorn, geb. van der Burg, d. - A. M. Do- misse geb. van den Berg, d. Overleden: D. Remmerswaal, echtg. van E. Waasdorp, 74 j. C. L. van Stee- den, echtg. van M. Smith, 74 j. - G. Bren- neker, echtg. van E. Spies, 65 j. K. J- Herdink, wed. van F. .Staal, 75 F. C. J. van Alphen, ongeh. vr 70 j. Naaldwijk Ondertrouwd: M. Reedijk en C. Hofman - W. C. Spanjersberg en G. C. v. d. Lugt. Getrouwd. A. Kuyvenhoven en C. C- Vreugdenhil. Bevallen: E. M. J. v. d. Valk geb. BoL z. D. de Zeeuw geb. Lagraauw d - A Schab geb. Langewisch z.\ - A. C. v. Els» wijk geb. v. Dijk d. - A. Dekker geb. de Geus z. - L. Bassie geb. Stigter, d. - J. M- G. Bassie geb. Stigter d. - J. M. G. v. d- Berg geb. v. Vliet d. - C. M. M. Vijver berg geb. v. d. Maarel d. - J. Henselaar geb Voogt, z. Overleden: W. C. v. Benten, 52 j. - M- W. v. d. Stap, 42 j. G. C. V. d. Hoeven. 33 j, Naar door politieke kringen te Berlijn ■werd medegedeeld, meldt het A.N.P., is voor Oslo en omgeving de uitzonderings toestand afgekondigd. Deze maatregel Werd noodzakelijk door pogingen tot het verstoren van den arbeidsvrede in dit gebied. In verband met het afkondigen van 1 den uitzonderingstoestand mag zich nie mand meer na des avonds 7 uur op straat bevinden. De verkeersmiddelen, met uit zondering van de spoorwegen, zijn slechte gedurende bepaalde uren van den dag in bedrijf. De Oslosche bladen manen naar aan leiding van de afkondiging van den uit zonderingstoestand de bevolking aan tot kalmte en verstand. „Aftenposten" schrijft o.a.: ,,dat het zoo ver is gekomen, vindt zijn oorzaak daarin, dat onverantwoordelijke elemen ten den laatsten tijd hun spel onder het Noorsche volk hebben gespeeld. „Fritt-Folk" stelt de vraag, wie de verantwoordelijken zijn. „Welke kringen zijn het, zoo schrijft het blad, die de hoofdstad en haar omgeving in den toe stand hebben gebracht, dat de Düitsche bezettende macht, die gedurende ander half jaar heeft getoond, het beste voor ons te willen, thans tegen haar wil tot uitzonderingsmaatregelen moet overgaan, om haar geweldigen strijd tegen het wereldbolsjewisme te kunnen voeren, en aldus ook ons Noorsche land voor Sovjet-verschrikkingen te bewaren, leen den vrienden van Engeland, verklaart het blad verder, treft de ver antwoording voor datgene, dat thans ons allen getroffen heeft. „Morgenbladet” schrijft, dat de thans genomen maatregelen er toe zullen bij dragen om den ophitsers het verder voortzetten van hun onderaardsch werk onmogelijk te maken. Dirigenten: Pierre Reinards en Leo Ruygrok Het Nederlandsche Radio-muziekfeest, waarover wij reeds, naar aanleiding van de uit te voeren programma’s hebben ge schreven. werd gistermiddag in aanwezig heid van verscheidene Düitsche- en Ne derlandsche autoriteiten en vooraanstaan de musici, in de groote concertzaal van studio B van den Nederlandschen Omroep, den Rijksradio-omroep, door het sympho- nie-orkest van deze instelling onder lei ding van de dirigenten Pierre Reinards en Leo Ruygrok en met medewerking van de sopraan Corrie_ Bij ster geopend. On der de genoodigdéh bevonden zich o.a. prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, die met een rede over het onderwerp „Doelstelling van het Nederlandsch radio-muziekfeest” deze se rie concerten opende, de heer J. Goverts, hoofd van de afdeeling muziek van boven genoemd departement, die sprak over „De huidige stand van het muziekleven in Nederland”, de componist Henk Badings en zijn echtgertqote, en de violiste Olly Folge Fonden. Voorts waren de heeren van Gorkom en Taubert van de Rundfunk- betreuungsstelle, de directeur van den Nederlandschen Omroep, de heer ir. W. A. Herweyer en diverse kopstukken uit de muziek, radiomuziek en radiowereld op dit concert aanwezig. Prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en KUnsten, sprak het openingswoord Als eerste nummer werd de in dit jaar ter gelegenheid van het radio-muziekfeest geschreven en aan het.Omroep-symphonie orkest en zijn dirigent opgedragen Con- certouverture van H. Badings ten gehoore gebracht. Wanneer gelegenheidswerken, zoowel op literair- als op muzikaal gebied, een kwaden naam hebben gekregen, dan is het werk van Badings één der uitzon deringen, welke den regel bevestigen. Harmoniek en contrapuntiek en schitte rende instrumentatie dwingen evenals het overige oeuvre van dezen toondichter diepe bewondering voor zijn vakmanschap af, doch de compositie getuigt tevens van sterke inspiratie en spreekt vaak gemak kelijker aan dan vele werken uit zijn voor. afgegane scheppingsperiode. Welk een al lure en waarlijk feestelijk karakter bezit deze prachtig opgebouwde ouverture bovendien! Een geheel andere, doch eveneens zeer sterke muzikantennatuur openbaarde zich in de Symphonic no. 2 in fis kl. t. op. 23 van Leo Ruygrok, welke onder leiding van haar schepper werd uitgevoerd. De liefde voor breede melodische lijnen her innerde vaak aan de schrijfwijze van Grieg, terwijl Franck in de prachtige mo dulaties stellig invloed op het rijpe muzi kale denken van Leo Ruygrok moet heb ben uitgeoefend, In deze symphonie is overigens geen noot geschreven, welke niet verantwoord zou zijn; zij fascineert dan ook van begin tot einde in sterke mate. De zangeres Corrie Bijster vertolkte met haar klankrijke, heldere stem de slotscène uit de opera „Beatrijs” van W. Landré en den door de sopraan Henriëtte Sala zoo bekend geworden „Zomerzang” van A. Voormolen. Prachtige techniek, sensitieve voordracht en voorname dictie kenmerk ten de kunstenares als een artiste met sentiment en een .uitzonderlijk ver ont wikkeld kunnen. In de concertzaal klonk de orkestbegeleiding weliswaar rijkelijk sterk, doch aan kleur en expressiviteit heeft het den orkestralen achtergrond zeker niet ontbroken. Het Omroep-symphonie-orkest besloot dit openingsconcert met de ouverture „Cyrano de Bergerac” van dr. J. Wage- naar, waarin het nogmaals zijn kwaliteiten als ensemble naar voren wist te brengen. De eenheid van dit orkest getuigde van intensief werken en enorme toewijding. Al met al beloofde dit concert, dat het radio-muziekfeest op een hoog artistiek plan zal staan. K. Brinkmann. Vrouw ernstig gewond en van schrik overleden Vorige week had mevr. H., wonen de in de Buitenruststraat te Voorburg, een kaartavondje met kennissen. Toen het gezelschap op stond om te vertrek ken viel de Düitsche herdershond, die in de kamer lag, mevr. H. aan en beet haar op verschillende plaatsen in het ge zicht. Ernstig gewond werd mevr. H. naar het ziekenhuis St. Antoniushove vervoerd, waar zij in den nacht van Woensdag op Donderdag aan een hartver lamming is overleden. VOORBURG. r De tooneelvereeniging M.V.K.V. (Met Vereende Krachten Voor waarts) te Voorburg gaf dezer dagen de eerste uitvoering in het seizoen in het Forum-theater. De voorzitter, de heer P. J. Joosten jr. sprak een woord van wel kom tot de zeer talrijke aanwezigen en •gaf een kort overzicht van de plannen der vereeniging voor dit seizoen. Onder regie van den heer J. W. M. Trouwborst volgde hierna de opvoering van het tooneelspel in drie bedrijven „Wantrouwen” door K. H. Spijkman. In dit stuk hadden de mede-spelenden volop gelegenheid blijk te geven van hun kunnen. Een hartelijk applaus viel hen na elk bedrijf ten deel. VOORBURG Zaterdagmiddag hield de afd. Voorburg van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming op het terrein achter de brandweerkazerne een brand, weerwedstrijd. waaraan deelgenomen werd door 20 slangeriwagens en 3 motor- spuitjes van de verschillende blokken. Van de slangenwagens verwierf de le prijs (accu-draaglantaarn. beschikbaar gesteld door den burgemeester) Blok IX van wijk M. kring Noord, de 2e pr, (rookgasmasker) blok V wijk L kring Noodd; van de motorspuitjes de le pr (buisladder) blok I wijk C kring Cen trum. De Chr. Nat. Werkmansbond afd. Voorburg en de Nat Chr. Geheelont- Naar men ons mededeelt zal door den directeur van het Rijksbureau voor ge nees. eh verbandmiddelen op aanvragen voor een vergunning tot het verwerken van tandrubber tot nieuwe protheses als nog gunstig kunnen worden beslist, in dien deze aanvragen geschieden door den behandelenden tandarts, mondarts of tandheelkundige op daartoe door het rijksbureau voor genees, en verbandmid delen te verstrekken formulieren, echter slechts voor die gevallen, waar het be treft protheses, waarvoor alle extracties waren verricht op 22 Juli 1941, den datum, waarop het persbericht, inhoudende het verbod van de verwerking van tandrubber tot protheses, in de dagbladen gepubli ceerd is. Deze maatregel wordt genomen, ten einde te voorkomen, dat de bij de tand artsen, mondartsen, tandheelkundigen en tandtechnische laboratoria nog aanwezige voorraden tandrubber door bederf verlo ren zouden gaan. De bij de dental-depots aanwezige voorraad tandrubber blijft ge reserveerd voor reparatiedoeleinden. Nieu. we gebitten zullen derhalve slechts kunnen worden gemaakt, wanneer de tandarts, mondarts, tandheelkundige of het tand technisch laboratorium over voldoende tandrubber beschikt. In het verordeningenblad is opgeno- rpen een besluit van den secretaris-ge- neraal van de departementen van Wa terstaat, van Financiën, van Justie en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot regeling van de hoofdsommen en vergoedingen ingevolge het besluit her stel Rijn- en binnenvaartvloot 1. t De koopsom en de vergoeding, de schadeloosstellingen en de toelagen voor de in beslag genomen vaartuigen, wor den in een, tot dit doel in opdracht van den secretaris-generaal van het depar tement van Financiën en volgens zijn voorschriften bij te houden „grootboek voor de Rijn- en binnenvloot”, inge schreven. Dit inschrijven geschiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaar- lijksche rente uitgekeerd van 4 pCt., waarbij de ieder half jaar vervallende interest ten laste van den staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening gehouden van de hypotheek en andere op de schepen drukkende zakelijke rechten. De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat stelt de richtlijnen vast voor het toekermen van een toelage voor de rechthebbenden, welke door den staat betaald wordt. De instelling van het „grootboek voor de Rijn- en binnenvloot” heeft ten doel de verordening op het herstel van de Rijn- en binnenvloot I doeltreffend ten uitvoer te leggen, teneinde de aanspra ken op schadeloosstelling veilig te stel len, uitsluitend ten gebruike bij den wederopbouw van de Rijn- en binnen vloot Ten nadeele van een leveran- cier werd Zaterdag in de Nassau Zuijen- steinstraat een transportrijwiel, waarop een mand met diverse worst- en vleesch- waren, ontvreemd Het bureau van gevonden voorwerpen van de politie is met ingang van Donderdag 18 dezer gevestigd aan het Alexanderveld 15b. In verband hiermede is het bureau tot genoemden datum ge sloten. Morgen herdenkt de heer J. R. P. H. Mackaay, wonende Blaricumsche^ plein 10, het feit, dat hij 25 jaar geleden als electricien in dienst trad bij den heer Jac. v. d. Veen, Calandplein 5. Twee oudgedienden van het Algemeen Nederlandsch Persbureau, de heeren J. Moor en J. Rietbroek, behoo- rende tot het expeditie-personeel, hebben Zaterdag het bedrijf met pensioen ver laten. In een bijeenkomst werden zij toe besproken door de directie.en door col lega’s, waarbij geschenken werden aange boden. In verband met de verduiste- ring, kolen- en lichtbesparing zal de Openbare Leeszaal, Bilderdijkstraat, met ingang van Woensdag 1 October a.s. tot het einde van Maart 1942 des namiddags om half zeven gesloten moeten worden, zoowel voor de uitleening van boeken als voor de lees- en studiezalen. De commissaris van den Justitieelen dienst B II verzoekt de eige naars van de volgende rijwielen, die op 4, 5 en 6 dezer resp. voor de perceelen Delft- schelaan 88, Paul Krugerlaan 182 en Prin- segracht 63, zijn ontvreemd, zich ten spoe digste te melden aan zijn bureau Alexan- derplein 12, dagel. van 912 uur le ge heel zwart gemoffeld ongemerkt heeren- rijwiel met trommelremmep, zwart cellu loid stuur, nikkelen bel, Boschlamp- en dynamo, Brookszadel. 2e zwart gelakt on gemerkt heerenrijwiel, Torpedonaaf, zwart stuur en zwarte bel, imitatie Terryzadel, 3e zwart gelakt, goud gebiesd damesrij- wiel met bruin lederen zadel (merk on leesbaar). Op 17 September herdenkt de heer J. P. H. Tijhof, het feit, dat hij 25 jaar werkzaam ie bij de firma J. B. Ben ner en Zn., pianohandel, Noordeinde 97. Wegens vertrek naar onze stad, waar hij de vacante plaats van voorganger der Duinoordkerk komt be zetten, nam ds J. A. Kwint gisteravond na een ruim 6-jarig verblijf afscheid van de Ned Herv. Gemeente van Rotterdam. De Koninginnekerk Was tot de laatste plaats bezet. f Zondagmiddag 28 September a.s. zal ds. Kwint in de Duinoordkerk zijn intrede doen na tevoren in denzelfden dienst te zij bevestigd door prof. dr. G. v. d. Leeuw van Groningen. Geen korting op ouderdoms- en invaliditeitsrente Aan een mededeeling van den pers dienst van het N.V.V. ontleenen wij: De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, heeft zich in een schrijven tot de gemeentebesturen gewend, waarin wordt medegedeeld, dat er prijs op wordt gesteld, dat inzake de bijslagen op de ouderdoms- en invalidi teitsrente voor de uitkeeringen krachtens de armenwet dezelfde gedragslijn wordt gevolgd als voor de steunregeling, d.w.z. dat deze bijslagen ook niet op eerstge noemde uitkeeringen worden gekort. Mocht blijken, dat er nog gemeenten zijn, waarjn deze bijslagen wel worden in gehouden, op de uitkeeringen, dan wordt in overweging gegeven, zich .te wenden tot de bureaux voor rechtsbescherming van het N.V.V. VOLKSUNIVERSITEIT De gebruikelijke openingsvoorstelling van de Volksuniversiteit zal plaats heb ben op Zaterdag 20 September aj., des middags, in den Stadsschouwburg, met opvoering van „De Forellenvisscher”, van den Franschen schrijver Jean Sannent WlE 18 ÖE EIGENAAR De commissaris van politie van den Justitieelen dienst BII, Alexanderplein 12, verzoekt dengenen, die inlichtingen kunnen geven omtrent de navolgende rij wielen, zich te melden aan zijn bureau, op Dinsdag 16 en Woensdag 17 dezer, tel kens tusschen 12 en 2 uur: een Gazelle damesrijwiel, zwart met goud gebiesd, zwart stuur, nikkelen bel, zwarte hand vatten, zwarte zéildoeken kettingkast, dito rokbeschermer, merk „Record”, klein zwart Terry zadel, voorband C.B.B. Pure Para, achterband Speciaal Para, freewheel ïnet Torpedonaaf, Bosch lamp met dynamo met nikkel kapje, achterwiel klokslot (groen) (defect) en zoogenaamde Jifij standaard: een zwart heerenrijwiel, nikkelen stuur, zwart zeildoeken kettingkast en dito jas- beschermer. bruin lederen „Trio” zadel, banden The famos Tyre, freewheel met Torpedonaaf, E.N.R. dynamo, lantaarnkap Cycle Import, zwart met nikkelen frame half „transport”. afgeloopen Ontvreemd werden 150 k.g. plaatrubber, 50 k.g. plaatleder en een aantal rubber zolen en hakken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2