kg Huwelijk met modern wL: J I - BINNENLAND tifort o w- De 45e Nederlandsche Jaarbeurs kW II Welken distributiebon heeft men noodig? MR ia im MEIKCOHTROLE LOONT GEBRUIK GOEDGEKEURD ZAAIZAAD EN POOT GOED Revue der vervangingsmiddelen FEUILLETON (Wordt vervolgd) Ja, zegt ze, toch is het zoo, ik- Als je maar altijd op reis en Frank was naar het huis van 13 De strijd aan het Ooste- lijke front Inzameling voor het Finsche Roode Kruis DE VERHOOGING DER OUDERDOMS- EN ANDERE RENTEN COURANT WMcfcig T5 Sept. TOT i (Polygoon-v. Bilsen) VIBORG IS WEER IN FINSCHE HANDEN. PARADE VAN DE ZEGEVIERENDE TROEPEN IN DEZE STAD OP 31 AUGUSTUS J.L. Suomen-Holland (Weltbild-Polygoon) (Polygoon-Zeylemaker) J 14 HL Kaas (Nadruk vwboden) vrouw niet Artikel Brood of geh. STRAATBEELD UIT DNJEPROPETROWSK. Duitsche en Sovjet-artillerie beschoten na elkaar de stad. Straatgevechten deden daarna het overige om de huizen in ruïnes te veranderen. Te Amsterdam is het nieuwe hoofd bureau van politie, grenzende aan EJands- gracht, Marnixstraat en Singelgracht, in gebruik genomen. 34-35 34-35 •W OP HET MALIEVELD TE DEN HAAG werd gisteren de finale gebokst van de wedstrijden, welke gehouden werden in het kader van de „Truppenbetreuung” voor de Duitsche Weermacht. Overzicht tijdens den wedstrijd EderQuoss. (Polygoon-v. d. Werft) DUITSCHE TROEPEN STORMEN ZEGEVIEREND VOORWAARTS IN HET OOS TEN. Duitsche infanterie gaat bij Slobin tot den aanval over, terwijl de vijand door Stuka-aanvallen in bedwang wordt gehouden. (Orbis-Holland) 117 M8 119 34-35 36-37 VI. of VLw, Melk Aardapp, Artikel Boter Boter m. red. SOVJETGEVANGENEN WIER UITERLIJK AANTOONT, DAT ZIJ AL AAN HUN NIEUWEN TOESTAND GEWEND ZIJN. (Atlantic-Holland) 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram antiquiteiten hou ik niet. Waar is je <jhr. de Goedelaer. Van Westhove was taschje? 4 rantsoenen 1 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen 2 liter 3 k.g. 114 115 116 34-35 36-37 C Artikel Suiker Koffie-surr. Jam BI. Br. Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maizena enz. Kaas vaste plaats op de 3e verdieping. Men zag er veel en kon er zijn oogen goed den kost gevend, veel leeren. Nu, na een jaar of zes, zijn de N.S. begonnen, met het examineeren. Zij willen wel eens weten, wat er van die kennis eigenlijk is blijven hangen. Iedere bezoeker (ster) krijgt acht vragen te beantwoorden en het resultaat daarvan blijkt dan uit een beeldstatistiek op den wand. Dit massa-examen blijkt niet afschrikwekkend te zijn, integendeel honderden onderwerpen er zich aan en krijgen als diploma een boekje uitgereikt waarin velerlei wetenswaardigheden over de prestaties der N.S. staan geschreven. Men leze dit geschrifftje goed. Het is niet de bedoeling, om te snoeven, wanneer de N.S. eens eventjes uit den hoek komen, zooals ze het hier doen, maar om den Ne derlander het nuttige besef bij te brengen dat wij in Nederland vooraan marcheeren wat het spoorwegvervoer betreft .„s. W* PRIJZEN VAN FOTO’S VOOR PERSOONSBEWIJZEN Reeds eenige maanden geleden heeft de gemachtigde voor de prijzen er voor ge waarschuwd, dat fotografen voor pas foto’s geen prijs mogen vragen, die hooger is dan de prijs op 9 Mei 1940.'Het blijkt nu noodzakelijk te zijn, deze waarschu wing te herhalen in het bijzonder ten aan zien van foto’s voor persoonsbewijzen. Sommigen meenden n.l., dat de prijs van foto’s voor de persoonsbewijzen wel hooger mag zijn dan die voor pasfoto’s. Deze opvatting is niet juist. Persoonsbe wijsfoto’s moeten worden gelijk gesteld met pasfoto’s, zoodat er ook geen hoogere prijs voor mag worden gevraagd dan voor pasfoto’s. GISTEREN had te Hilversum het openingsconcert plaats van het eerste Nederlandsche radio-muziekfeest. Jan Goverts, hoofd afd. muziek Dep. van Volksvoorl. en Kunsten tijdens zijn rede. (Polygoon-Ned. Omroep) Luister eens, zegt Frank streng. Als je nu niet uitscheidt met huilen, ga ’ik werkelijk denken, dat je iets op je kerfstok hebt Ik huil alleen, omdat ik zoo onzin nig veel van je houd. Hier. Gedwee kijkt Lies toe, hoe hij de lip penstift en de andere ingrediënten op diept. Ziezoo, zegt Frank. Je poeder doosje mag je houden. Maar die andere rommel... in den vuilnisbak ermee. En heel gauw. Begrepen? Een paar weken later wordt er ’s morgens om half twaalf gebeld aan de straatdeur. Lies kijkt naar beneden. Een auto... jasses, Jaap toch niet? Ze heeft Frank immers beloofd... Maar het is een gesloten auto en aan de deur staat een chauffeur in uniform. Dé uni form, donkerblauw met nikkelen knoo- pen. Ze holt de trappen af. De jonker Ze kèn hem bijna niet anders noemen. O, wat eenig! zegt ze. Komt u gauw binnen. Drie trappen op, vindt u het niet erg? Zoo, zegt ze, als ze den ouden heer in den gemakkelijksten stoel geïnstal leerd heeft. Blaast u nu eerst maar eens uit. U blijft toch koffiedrinken, hè? Dan zal ik Frank even opbellen, dat hij in elk geval thuis moet komen. Ik ben al op kantoor geweest, zegt laten gaan? Kom, schei nu eens uit met die tranen. Daar heb je heusch geen reden voor, met zoo’n modernen model- echtgenoot als ik geworden ben. Zeg, zijn hand onder haar kin dwingt haar op te kijken, wat vind je, ben ik er niet op vooruitgegaan? Vroeger heb ik wel ééns met minder reden heel wat harder opgespeeld. Maar toen kon jij ook nog opstuiven als de verdrukte on schuld, weet je nog wel? J-ja. De tranen, welke niet willen ophouden. grond verspreid. De bolsjewiki hebben geen tijd meer gehad het barakkenge hucht in brand te steken, derhalve slapen er nu Duitsche soldaten in, moe, afgemat van inspannende achtervolgingsmarschen en van hardnekkige gevechteq. Ook wij vinden er een plaatsje voor onzen slaap zak, maar het is er koud en guur. Het maanlicht gluurt naar binnen door de kieren van de plankenwanden. Een gure luchtstroom begeleidt dit kille schijnsel. Wij hebben hier reeds vorst ja zelfs reeds even sneeuw gehad. De auto’s der P.K.-sectie staan in een halven eirkel op gesteld. In het rijdende bureau, dat in een gesloten vrachtwagen is ingericht schijnt flauwtjes wat licht. Hier is de ser- geant-majoor-administrateur aan den ar beid. In de radio-auto controleert de ra- dio-ingenieur de magnetofoon-strook, welke zoojuist van de voorste linie is te ruggekomen met interessante ooggetuigen verslagen van de laatste krijgsverrichtin gen. In de filmwagens worden de trom mels, die straks per vliegtuigkoerier naar Berlijn zullen vertrekken, voorzien van de noodige technische aanwijzingen voor de ontwikkelingsafdeeling. Vóór ons, van het front, komt verwijderd gedreun van zwaar geschut, waarvan het mondingsvuur het bosch zoo nu en dan doet oplichten als bij naderende onweer. Dan knettert plot seling ergens in den om trek nijdig ma- chinegeweervuur. Vermoedelijk verken- ningspatrouilles, die aanraking kregen met den vijand. Luid over alles heen’ klin ken metalen slagen uit een der donkere en gesloten barakken, die verraden, dat daar de velsmidse der P.K. bezig is en- kele bij den opmarsch vernielde auto-on- derdeelen te herstellen of te vervangen. Het is een rusteloos bedrijf daar in de nachtelijke, duisternis. Een P.K.-afdeeling heeft nimmer rust. Ver naar voren bij de meest vooruitgeschoven strijdeenheden staat een deel der P.K.-wagens ergens in dekking, terwijl de bemanning ervan rondzwerft in het vijandelijke gebied, soms als deelnemer, veelal zelfs als aan voerder van een verkenningspatrouille. De radio-spreker heeft zich gehuld in „tarnjak” en gedekt met een stalen helm met de microfoon in de hand naar voren geschoven en ligt naast een machine geweer gereed om straks bij het eerste ochtendgloren den nieuwen aanval naar voren mede te maken. houd veel te veel van je. Ik heb nog nooit om iemand anders een sikkepit ge geven. En jij... je leeft maar langs me heen, ’t is soms net, of ik niet meer besta voor je. Franks oogen, welke de hare zoeken, zijn gezicht vlak bij het hare. Zijn lieve gezicht. Wat heeft ze verlangd... naar dit, alleen maar dit. Er bestaat toch niets anders op de heele wereld... Ja, ik geloof je wel... Frank zucht. Verwaarloosd. Niet be grepen. De klacht van allemaal. En dan afleiding en troost zoeken bij een ander. Het beproefde geneesmiddel. Niet eentje, die zich moeite geeft om door te bijten, om vast te houden... Dat Lies nu ook al niet anders is, niet sterker... Kindje, zegt Frank, ik begrijp je zoo goed. Maar toch, ’t is niets voor jou, al die malligheid. Heusch, ik gun je graag alle pretjes en afleiding, welke je kunt krijgen. Dat heb ik je straks al gezegd. Maar denk er om. Lies, speel niet met vuur. Dat is een gevaarlijk spelletje en een spelletje, waar jij te goed voor bent. Je bent lief, zegt ze met een zucht. ‘1 zoo was. Dan De Nederlandsche P.K. ingedeeld bij de SS-Kriegsberichtetkompagnie Aan een bericht van een SS P.K.-front- berichtgever is het volgende ontleend: De commandant van de SS-Kriegsbe richtetkompagnie, waarbij de Nederland sche P.K. is ingedeeld als 8ste sectie, is de bekende Duitsche politicus en journa list Gunter d’Alquen. In Nederland kent men hem als hoofdredacteur van het ge zaghebbende Duitsche SS-orgaan „Das Schwarze Korps”. De compagnie van oor logscorrespondenten, welke thans door hem wordt gecommandeerd, is tevens door hem opgericht. Zij omvat momenteel 8 secties, elk ongeveer 50 man sterk Elke sectie kan weer onderverdeeld worden in twee zelfstandige groepen, terwijl elke groep de vier elementen der volksvoor lichting omvat: journalistiek, foto-pers, film en radio. Bovendien zijn bij de meeste secties nog kunstenaars ingedeeld, zooals teekenaars en schilders. De Duit sche legerleiding heeft den oorlogscorres pondent niet alleen in een uniform ge stoken, doch heeft hem werkelijk opge leid als soldaat, onderofficier en officier. Daarbij is de militaire rang als werkelijke militaire encadreering bedoeld. Om dit den commandant der Nederlandsche P.K. ter plaatse duidelijk te maken, nam de compagniechef hem mee op een dienst reis naar het front, terwijl de Nederland sche journalisten, persfotografen, film operateurs en radiotechnici, waaruit onze P.K. is samengesteld, „ergens in Duitsch- land” hun voornaamste opleiding genie ten. De P.K.-sectie, waarbij wij thans als gasten verblijf houden, heeft een eenvou dig bivak betrokken vlak achter het front, op een stuk grond dus, dat nog warm is van den strijd. Het is een bui tenverblijf in de nabijheid van Leningrad. Hier was het tot voor kort een verblijf van vele honderden kinderen, die volgens Sovjet-zeden aan de ouders ontnomen wa ren, om opgevoed te worden in de heils leer van Stalin. Uiterlijk zien de houten paviljoens met de breede glaswaranda’s er decoratief genoeg uit. Zij moeten wel een prachtig effect gemaakt hebben op film en foto, maar van nabij bekeken is het vodderig coulissenwerk. Het kinderver- blijf ligt nabij een meer- en rivierover- gang. Doozen, mitrailleurbanden, scherpe patronen van elk kaliber en nog verpak te granaten liggen ordeloos over den Jimmy is je tenminste nog steeds er kentelijk voor de kennis, welke je Ada hebt bijgebracht. O ja, die lessen van Ada Wat was het toch een leuke tijd op ,,de Wael- donck”. Ik verlang er nog dikwijls ge noeg naar terug. Daar heb ik helaas niet veel van gemerkt We hebben jullie den heelen zomer niet gezien. O, mooi is dat, grinnikt Frank. Hij haalt zijn zakdoek te voorschijn en begint haar behuild gezichtje af te boenen. Ga je daarom ook met dat vriendje van je op stap? Smeer je daarom ook weer al dien viezen rommel op je toet? Kijk dien zakdoek eens. Je verdiende eigenlijk, dat ik je met je hoofd onder de kraan hield. Nou, zeg eens iets. Nu het Finsche volk zich wederom ter verdediging van zijn onafhankelijkheid in. een oorlog gewikkeld ziet, heeft het be stuur der Finsch-Nederiandsche vereeni- ging, met toestemming van de autoritei ten, andermaal tot het houden van een inzameling ten behoeve van het Finsche Roode Kruis, besloten. Dank zij de wel willende medewerking der Nederlandsche en Finsche instanties is de mogelijkheid, tot onverwijlde verrekening der geldet* met Finland verzekerd. Giften kunnen worden gestort bij de Rotterdamscha Bankvereeniging N.V. (postgiro 3016) tet Rotterdam, alsook bij haar bijkantoren,, onder vermelding: voor het Finsche Roode Kruis. NA AFLOOP VAN HET EERSTE VOLKSCONCERT VAN HET CUNOLRT- GEBOUW-ORKEST TE AMSTERDAM werd Eduard van Beinum gehuldigd. Vele bloemstukken werden hem ter gelegenheid1 van* zijn 10-jarig jubileum als dirigent van het Concertgebouw.orkest aangeboden. 250 gram 250 gram Bon 33 Eieren blijft geldig t/m 20 September 1941. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd. 35—4 35. 35 35 35 36 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout; C Algem. Algem. Algem. konden ze me allemaal gestolen worden, Gerrie en... en allemaal. Erg vriendelijk klinkt het niet, zegt Frank. Maar toch wou ik, dat je het meende. Weet je, ik heb deze week een paar menschen van de oliefabrieken over gehad. En als je gehoord had, hoe er daarginds gesproken wordt over Ger rie en dien meneer Bloemberg Glimme- stein Ja, ik ben volledig ingelicht, dat hoor je. En als je niet oppast kletsen ze over een tijdje precies even hard over jou. En dat zou mij niet bevallen, als je dat maar weet Och, kletsen... Er wordt over jou ook gekletst, wil ze zeggen. Maar ze durft niet Ze wil immers niets liever dan gelooven, dat het nu weer heelemaal goed is tusschen «hen. En dan kan dat andere, dat wat haar angstig maakt, beter ongezegd blijven. Dan is er immers niets... Ze kletsen zoo gauw, zegt ze. Maar je hoeft niet bang meer te zijn, ik zal ze geen kans geven. Weet je, ik... ik ben toch te antiek voor die grapjes. Hoe antieker hoe liever, zegt Frank. Alleen... van gerestaureerde ENGELSCHE BOMMEN op een Ameri. kaansch gedenkteeken in Frankrijk. Zoo als het Duitsche Weermachtbericht meld de, werd bij een luchtaanval op Brest het 100 gram 7 t/m 24 September 1941, Bon Boter Vet N.B. bewaring, vertelde de klerk. Ik heb de boodschap achtergelaten, dat Frank, als hij weg kan, tusschen half één en ééa uur bij Dikker en Thijs moet komen. Dan lunchen we daar met ons drieën. O, dol, zegt Lies. Wat gezellig. Maar dan drinkt u nu toch wel een kopje koffie hier? Graag, want aan jouw koffie heb ik nog steeds de aangenaamste herinne ringen. Ja, zegt de oude heer een oogen- blik later over zijn dampend kopje, zulke koffie kan Hendriks produceeren. Stuurt u ze maar eens hier, lacht Lies, dan zal ik ze wei les geven. Ja, daar heb je blijkbaar slag van. Jimmy is je tenminste nog steeds demonstreert .1 zeer geva- puzzles, op den De onlangs afgekondigde tijdelijke ver hooging van onderscheidene ouderdoms-, invaliditeits-, weduwen- en weezenrenten, toegekend uit hoofde van de ouderdoms- en invaliditeitswet, heeft er toe geleid, dat verscheidene personen, die een voorloo- pige, dan wel een definitieve rente ge nieten krachtens de bepalingen van één der beide ongevallenwetten, zich om in lichtingen tot het bestuur der Rijksver- zekeringsbank wenden met de vraag of dientengevolge ook de door hen genoten renten een verhooging hebben ondergaan. Ter vermijding van misverstand wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat de genomen maatregel niet van toepas sing is op de beide ongevallenwetten. bouillon van verscheiden samenstelling door ons keelgat en met de soepen ging het evenzoo. Men stelle zich niet voor, dat we uitgehongerd ter rondgang togen, maar men dwong ons en vele anderen, eenvoudig om in te gaan en dat was, voor al aan het einde van den toer, niet steeds aangenaam. Doch déze ervaring deden we onder- tusschen wel op: men is erin geslaagd ver scheidene uitstekend smakende vervan gingsmiddelen te maken of methoden te vinden tot bakken en braden onder bijna normale omstandigheden. Het terrein der specerijen is daarbij niet vergeten. Hier hebben we echter niet geproefd, daartoe leent het naakte artikel zich nu eenmaal bezwaarlijk. Het zijn uit den aard der zaak grooten- deels Nederlandsche grondstoffen, die voor de vervanging zorgen. Dit is ook het geval met de brandstoffen, waarin het veen als dankbare en ruime bron optreedt. Wij hebben al eerder kennis kunnen ma ken met de machinaal geperste turf, die iets van bruinkoolbriketten heeft gekre gen en zien nu ook de turfcokes verschij nen, een brandstof, speciaal geschikt voor de generatoren. De Drentsche vervener komt zeer in aanzien en terecht. Hij wordt de hulp in nood. Goedkoop, maar vooral doelmatig licht Er is, om met een sprongetje op een ander jaarbeurshoekje neer te komen, een merkwaardige zaal ingericht, waar het steeds mudvol is. Zij draagt het op schrift „Luminarium” en blijft hermetisch gesloten, zoolang men daarbinnen bezig is. Het interieur is donker, als we door de deurspleet slippen, maar er is een stem, die aankondigt wat zoo dadelijk te zien zal zijn. En dat is een miniatuur villatje, hel en warm verlicht door een lichtbron, die de zon moet imiteeren. Daarna wordt het villa-inwendige plotseling veel vager: onze gewone kunstverlichting wordt inge schakeld en weer even later wordt het weer helderder. Het huisje wordt opnieuw echt gezellig en dat alleen, de spreekster verklaart het, doordat een nieuwe vondst op verlichtingsgebied, de gasontladings- lamp in staafvorm. Het effect is inderdaad verrassend, en naar de spreekster verze kerde, biedt het lichtvoordeel tevens een belangrijke besparing in het stroomver bruik, wat nu wèl zoo gewichtig schijnt, als de bezuiniging op de kosten. De spoorwegen examineeren De Nederlandsche Spoorwegen hadden tot nog toe een kalmen stand op een t/m 20 September 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve (Van omen speciale n verslaggever) Op de derde étage van het oude Jaar beursgebouw zijn de stands voor de voe- dings- en genotmiddelen gehuisvest Daar waren vroeger gemeenlijk meer koopers dan kijkers en dus kon men er zich ge- makkelijker dan elders door de breede gangpaden bewegen. Nu is dat anders. Wij moesten hier en daar worstelen om door het gedrang te komen, dat de menigte belangstellenden veroorzaakte bij de inzendingen, die nu, onder den ouden collectieven naam, an dere, nieuwe en vaak nog volkomen onbe kende waren toonen. Wij zijn hier namelijk in de centrale der vervangingsmiddelen op een gebied, dat een ieder raakt: de maag. Er is eigenlijk geen hoekje in het Jaar beurscomplex, dat niet, in eenigerlei vorm het vervangingsartikel toont, voor elk er van interesseert maar een deel der be zoekers zich. Er is zelfs een stand, die een sggrogaat voor „uitgaan” en wel in den vorm van een rieerde verzameling spellen, bouwplaten enz. Je moet maar saam komen. Maar in de groep der voedings- en ge notmiddelen betracht men den ernst, die bij het geval hoort. Hier worden geen grapjes aangeboden, noch gemaakt, of het zou moeten zijn over de willigheid, waar mee nu iedereen aan het proeven slaat vaq dranken en spijzen, welke onder be namingen, die soms een suggestie willen wekken aan wat eens was, soms de ge dachte daaraan blijkbaar opzettelijk trach ten te bannen, worden aangeboden. En ruimschoot», laten we dat er bij zeggen, De afname is groot en de vrees is niet ongegrond, dat de proefliefhebberij boven de capaciteit van de beschikbare hoeveel heid uitstijgt. Wij hebben vele dranken geproefd, die Worden geacht de thee te kunnen ver vangen, andere, die hetzelfde oogmerk hebben ta.v. koffie, Er verdwenen koppen Canadeesche gedenkteeken uit den wereldoorlog vernield. (P.K. Haring-Hoftmann) 36) Over de mooie dingen, welke jij achter mijn rug uithaalt Nou, kijk 'haar niet zoo verschrikt, ik zal je niet “Peten. Kom, half lachend duwt Frank "aar m een stoel, ga er eerst eens ,0 zitten. Kind, je ziet spierwit. Hondje ’och... ineens snikt ze het uit. Malle meid, maak er nu geen dra- '"a van. Ik... ik... boud toch alleen maar v*° jou. snikt ze. Weet ik wel, weet ik wel. Dacht dat ik je anders x» je gang zo»l v”- ir i x

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5