De insluiting Leningrad van No. 17981. 1941. Dinsdag 16 September. van Opperbevel ACHTTIEN BOLSJEWISTISCHE DIVISIES VERNIETIGD het Duitsche j i VERDUISTEREN Extra bericht EGIOEH VRIJWIL Ml EUROPA OP ALLE FRONTEN meer de oorlog Amerika en De sjah Iran van a VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR l Bewoners worden steeds opeengedrongen De incidenten met Amerikaansche schepen Bekendmaking Gezond verstand Knox Uitzonderingstoestand in Oslo opgeheven De aanval op het Engelsche convooi op den Atlantischen Oceaan Amerika’s hulp aan Engeland Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 over de bescherming* van vrachtschepen De Amerikaansche stakingen Britsche schepen over tijd Elk straaltje licht is in strijd met uw plicht Opstand van Koerden tegen de Engelschen in Iran Finsch-Duitsche opmarsch duurt voort Britsche vliegtuigen neergeschoten HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: het tot zinken tot dat in 2000ste Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage. land vervoeren”, vernietigen. Uit het hoofdkwartier van den Führer meldt het D.NJB.: Het Opper- .1- In het gebied ten Zuiden van het Hmen-meer zyn de laatste weken I i i i der het Het D.N.B. meldt heden uit Oslo: Rijks- commissaris Terboven heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de uitzonderings toestand in Oslo en omgeving met ingang van 16 September des ochtends om 5 uur wordt opgeheven. vernield kust te Bezetting van Teheran? United Press meldt uit LondenVan bevoegde zijde werd verklaard, dat vol gens berichten uit Iran een Engelsch- Volgens de Britsche admiraliteit hebben Britsche schipbreukelingen, naar het D.N. B. verneemt, de volgende bijzonderheden medegedeeld van den Duitschen duikboot- aanval op een Britsch convooi op den At lantischen Oceaan. De eerste aanval werd in den vroegen ochtend ondernomen. Twee Britsche koopvaarders werden on middellijk getroffen en zonken binnen en kele minuten. Twee uur later volgde een tweede aanval, waarbij een koopvaarder midscheeps getroffen werd en onmiddellijk zonk. Twee andere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat de opvarenden in de sloepen gingen en van dichtbij hun schepen zagen ondergaan. Een groot schip werdj in de machinekamer getroffen en liep snel vol water, doch de bemanning kon zich nog nog juist in de booten bege ven. Het Britsche stoomschip „Branden- bourg”, dat erftn geslaagd was een groot aantal schipbreukelingen aan boord te ne men, werd bij den derden aanval zoo ern stig getroffen, dat het onmiddellijk zonk. Van de bemanning en de aan boord geno men schipbreukelingen werd slechts één persoon gered. Eenige schepen, die slechts zeer lang zaam en met slagzij voeren, zonken, toen het zwaar weer begon te worden. Over het lot der bemanning van deze schepen is niets bekend. Men moet echter vreezen, dat de kleine sloepen in de woelige zee vergaan zijn. Talrijke opvarenden van getorpedeerde Engelsche schepen zijn te Gibraltar aan gekomen. Onder hen bevinden 'zich 25 Engelsche zeelieden van schepen, die op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht en 10 Grieken. Tankschip in brand ge- bombardeert! Duitsche lange afstandbommenwerpers meldden gisteren draadloos, dat zij op den Atlantischen Oceaan op 350 k.m. ten Wes ten van de Hebriden een tankschip van 6 tot 8000 brt. in brand hebben gebom bardeerd, aldus het D.N.B. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. De zeeliedenstaking in Amerika De door de organisatie van zeelieden af- gekondigde staking in de Vereenigde Sta ten is overgeslagen op 6 nieuwe schepen, die gedeeltelijk wapenmateriaal voor de Amerikaansche bases in West-Indië ver voeren, meldt het D.N.B. Reederskringen verklaren, dat de huidige staking ingrij pender is dan welke staking van zeelieden ook in de Vereenigde Staten sedert het begin van den oorlog. Volgens een ver klaring van den directeur van de Alumi nium Company of America brengt de sta king de aluminiumproductie in de Vereen. Staten in gevaar, aangezien het grootste deel van de schepen, waarop gestaakt wordt, bauxiet uit Nederlandsch West-In- dië vervoeren. DE BRITSCHE DELEGATIE VOOR MOSKOU. Gisteravond is in Londen de samenstel ling bekend gemaakt van de Engelsche delegatie, die zich naar Moskou zal be geven voor de Amerikaansch-Engelsche- bolsjewistische conferentie. De delegatie zal onder leiding staan van lord Beaver brook. Bovendien zullen er toe behooren de leden van de Britsche militaire dele gatie, die reeds in Moskou zijn, onder wie luitenant-generaal Mason-Macfarlans, leider van de militair? delegatie te Mos kou, vice-admiraal Miles en vice-lucht- maarschalk Collier. Onder de leden van de delegatie, die lord Beaverbrook uit En geland naar Moskou vergezellen, zullen De sedert eenige maanden ter zee voorgevallen incidenten met Amerikaan sche schepen zijn, naar de vaste over tuiging van bevoegde Duitsche kringen, door Roosevelt zelf geschapen, daar hij hoopte een incident te veroorzaken, waardoor de Vereenigde Staten in den oorlog konden treden. Neemt men het geval met den torpedo jager „Greer” De bewering, dat deze in Amerikaansche verdedigingswateren werd aangevallen door een Duitschen onder zeeër is een bewuste vervalsching van de waarheid. De onderzeeër werd, zooals Naar uit Washington wordt gemeld, zal president Roosevelt Donderdag het Con gres een boodschap doen toekomen be- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 1.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nurrimers 5 et, fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Soheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rljswlja. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 3. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 treffende nieuwe^ credieten voor de hulp- Naar het D.N.B. uit Istanboel meldt heeft de zender van Teheran heden om 12 uur 10 medegedeeld „De Sjah is heden ochtend afgetreden”. Reza sjah Pahlair werd 15 Maart 1878 geboren als zoon van Abbas Ali Khan. Evenals zijn vader koos hij op jeugdigen leeftijd de militaire loopbaan. Als vurig Perzisch patriot werd hij leider van de jong-Perzische beweging; In 1923 werd hij ministerpresident en ongeveer 2 jaar later tot souverein uitgeroepen. Hij werd op 25 April 1926 te Teheran tot sjah ge kroond. Tijdens zijn bewind voerde hij tal rijke hervormingen in, welke ten doel had den Iran tot een modernen staat te maken. verleening aan Engeland. In een rapport aan het Congres over de hulpverleening aan Engeland, wordt mede gedeeld, dat de uitvoer aan Amerikaansch oorlogsmateriaal sinds de wet tot hulp verleening aan Engeland en aan landen, die tegen de as strijden in werking is ge treden, 190.447.670 dollar heeft bedragen. Hiertoe behooren oorlogsmateriaal en andere leveranties, voor zoover zij reeds geëxporteerd zijn. Daar komt nog bij be- wapeningsmateriaal ten bedrage van 35.946.701 dollar dat reeds beschikbaar gesteld, maar nog niet verscheept is. An dere prestaties, als herstellingen aan oor logsschepen, hebben bedragen 78.169.377 dollar. In totaal hebben de Vereenigde Staten dus voor 304.563.748 dollar geëxporteerd krachtens de leen- en pachtwet. Reeds toe- gestane, maar nog niet uitgevoerde orders bedroegen 162 millioen dollar. Tijdens een jaarvergadering te Milwau- van oud-strijders „American Legion” heeft de minister van marine, Knox, verklaard, dat van heden af de vloot van de Vereenigde Staten schepen van alle nationaliteiten, die tusschen Noord-Amerika en de wateren om Ijsland hulpmateriaal voor Engeland transporteeren „zoo voldoende mogelijk” zal beschermen. Het D.N.B. meldt verder, dat minister Knox, Roosevelt’s bevel aan de Amerikaansche Atlantische vloot zóó heeft uitgelegd, dat „ieder boven of onder water varend oorlogsschip der asmogend heden buitgemaakt of vernietigd” moet worden. Uit de verklaringen van Knox bleek, dat daardoor verhinderd moet wor den, dat de asmogendheden de „brug van den. die daar belangstelling voor hebben, zich naar de bank kunnen begeven om de kostbare voorwerpen te zien. De minister president steunde dit voorstel. VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren zijn voor de eerste maal ook de jeugdige dienstplichtige mannen uit «ie bevrijde gebieden van Boelgarije de Boelgaarsche kazernes binnenge trokken. In verschillende plaatsen, yooral in Macedonië, vonden naar aanleiding daarvan feestelijkheden plaats. Sedert de laatste dagen van de vo rige week heerscht er in Beiroet een hongersnood. Sinds vier dagen had de stad geen brood meer. Voor het gebouw van den gaullistischen hoogen commis saris, Catroux, hield de bevolking betoti- gingen, waarna zij door de politie en de Britsche bezettingstroepen uiteengejaagd werd. Catroux stelt koortsachtig pogingen in het werk om met militaire voertuigen graan te laten halen, maar hij heeft hiermede tot dusver geen succes gehad. De boeren in Noord-Syrië houden hun graanvoorraden, welke nog niet door de Britsche bezettingstroepen in beslag zijn genomen, vast, daar zij bezorgd zijn voor hun eigen voedselvoorziening in den a.s. winter. De ravitailleering van Syrië is sedert de overname van de macht door de troepen van Engeland en de Gaulle volledig ineengestort. Generaal Dentz, de voormalige op perbevelhebber van de Fransche strijd krachten in Syrië, is te Vichy aangeko men. De bevelhebber van het Amerikaan sche luchtwapen, generaal-majoor Brett, die onlangs te Cairo is aangekomen, heeft gisteren de Britsche stellingen in Noord- Afrika bezichtigd. De oorlogsuitgaven van Canada be droegen in Juli 24 millioen pond sterling, het hoogste cijfer dat ooit werd bereikt. De oorlogskosten van Canada schommelen thans tusschen 700.000 en 900.000 pond per dag. Associated Press meldt uit Buffalo (New York), dat het personeel van de American Car and Foundry Company in staking is gegaan. De werklieden zijn on tevreden omdat de leiding niet tegemoet gekomen is aan hun vele bezwaren. Deze onderneming maakt granaten voor Britsche rekening. De reeds vermelde staking in de steenkolenmijnen van Has- leton (Pennsylvanië) is op alle mijnen van het gebied overgeslagen, zoodat thans 16.000 mijnwerkers in staking zijn. Ten einde de organisatie van alle arbeiders in het vakverbond door te zetten, heeft de bond van mijnwerkers welke deel uit maakt van de Cio de staking af- gekondigd in alle kolenmijnen van de Bethlehem en de Republic Steel Company in Pennsylvanië, West Virginia, Kentucky, Illinois en Tennessee, waardoor 37.000 ar beiders getroffen worden. v. 7.53 uur nam. tot 7.16 uur v.m. e Maan: 16 Sept, onder 5.16 uur J nam. 17 Sept, op 2.41 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding'. No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Hét Rijkscommissariaat deelt mede Wilhelmina van Oranje-Nassau houdt, zonder iets geleerd te hebben uit den loop der gebeurtenissen, halsstarrig vast aan het bolsjewistisch-kapitalistische front en plaatst zichzelf daarmede buiten de gemeenschap van het nieuwe Europa. Zij richt tot het staatshoofd en de weer macht van het Groot-Duitsche Rijk ver bazingwekkende scheldwoorden. Zij spoort uit de verte de Nederlanders op onver antwoordelijke wijze aan tot het plegen van daden van geweld tegen de bezet tende macht, welke slechts de hardste represailles tengevolge zouden hebben. In opdracht van den Rijkscomm.issaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft dientengevolge de commissaris- generaal voor de veiligheid op grond van artikel 1 der verordening no. 33/1940 omtrent het verbeurd verklaren var. het vermogen van personen, die een anti- Duitsch of tegen het Duitsche Rijk ge richt streven bevorderen, bepaald, dat die vermogenswaarden van de levende leden van het Huis Oranje-Nassau worden ver beurd verklaard, welke zich in het be zette Nederlandsche gebied bevinden. De verbeurdverklaring wordt door hare bekendmaking van kracht (artikel 4, alinea 1 van de verordening no. 33/ 1940). De verbeurd verklaarde vermogens waarden zullen krachtens artikel 4 alinea 2 van de genoemde verordening voor doeleinden ten algemeenen nutte in het bezette Nederlandsche gebied gebruikt worden, voor zoover deze waarden niet voor den duur van den oorlog voor de bezettende macht noodig zijn. Naar uit Panama wordt gemeld, zijn verscheidene Britsche of in Britschen dienst varende schepen aanzienlijk over tijd. In Panama binnenloopende schepen hebben de beide laatste weken noodsig nalen van schepen opgevangen. zich bevinden kapitein Balfour, parlemen tair onderstaatssecretaris voor luchtvaart, generaal-majoor sir Hastings Ismay, een schepen, die oorlogsmateriaal naar Enge-’ hooge stafofficier van het ministerie van defensie en generaal-majoor Mac Ready, chef van den generalen stam van het empire. Harriman, de leider van de Amerikaan sche delegatie naar Moskou, heeft gisteren te Londen bevestigd, dat hij voor’-bespre- kingen met de Britsche regeering, vooral met lord Beaverbrook zal voeren. Daarna zal de delegatie zoo spoedig mogelijk naar Moskou vertrekken. VROUWENDEMONSTRATIE TE NEW YORK Voor het stadhuis te New York hebben vrouwen een demonstratie gehouden te gen de luchtbeschermingsopleiding voor schoolkinderen. De leidster van de de monstratie verklaarde volgens Associated Press, dat La Guardia de „grootste ocr- logsophitser van de Vereenigde Staten is”. De Amerikaansche vrouwen zijn besloten haar zonen niet af te staan voor oorlogen op vreemden grond. AANSLAG OP RUSSISCHE EMIGRAN TEN TE SJANGHAI Iwanof, de leider van de Russische emi grantencommissie te Sjanghai, is door 2 Chineezen doodgeschoten, toen hij zijn auto verliet en het gebouw der commissie in de internationale .nederzetting wilde binnengaan. De daders wisten te ontko men. Den vorigen dag werd een aanslag gepleegd op den Russischen makelaar Serge Manontof, die naar verluidt in nauwe relatie met Iwanof stond. Verleden jaar Augustus werd de voorganger van Iwanof eveneens bij een aanslag gedood. aanval in scheervlucht op 2 andere sche pen, welke eveneens werden Een batterij, welke van de kust deze Duitsche aanvallen trachtte te belem meren, werd tot zwijgen gebracht. Volgens tot dusver ontvangen berichten verloren de Sovjets Zondag in totaal 57 vliegtuigen. Hiervan werden 30 in lucht gevechten en 14 door de luchtdoelartil- lerie neergeschoten13 vliegtuigen wer den op den grond vernield. Rijksmaarschalk Göring feli- Wie heeft er ooit aan durven denken, dat men zou twijfelen aan het gezonde verstand van een groote groep landgenoo- ten? Wie ter wereld zou het voor moge lijk gehouden hebben, dat er landgenooten zouden kunnen zijn, meenend dat het bolsjewisme .,niet-zoo-erg-is”. Wie zou het ooit in zijn hoofd hebben gehaald, te verkondigen, dat er een tijd zou komen, dat Nederlander, zich christe lijk noemende Nederlanders, hopen op de overwinning van bolsjewistische misdadi- iger over hen, die onzen godsdienst en onze beschaving en onze cultuur verdedigen? Niemand. Gezond verstand. Door de eeuwen heen is dit een bezit van ons volk geweest. Hierdoor heeft het zich een eereplaats in Europa kupnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal gaan, dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven hoofd kan staan temidden van de anderen, daar voor zorgen duizenden en duizenden Ne derlandsche mannen, die nu strijden aan het Oostfront. Nederlanders; uw gezond verstand zegt u, dat dit de eenige weg is naar een betere toekomst. Schouder aan schouder met de Duitsche Weermacht, met de daarmee verbonden legers, met de vrijwilligerslegioenen, strijden tegen het bolsjewisme en zoodoende een gelukkige toekomst verzekeren voor ons volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u, dat dit uw plicht is en daaromnogmaals op uw eer en uw moed. Schaart u in de gelederen van hen. die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige toekomst, die ons deel kan zijn meldt u aan bü het Het Hongaarsche persbureau M. T. I. meldt, dat in Sofia berichten ontvangen zijn uit Teheran, volgens welke in Iran plotseling een revolutie zou zijn uitgebro ken. In de meest uiteenloopende deelen van Iran zijn talrijke Koerdische troepen met de modernste wapens, machinegewe ren, kanonnen en handgranaten uitgerust, tegen de Engelsche bezettingstroepen in actie gekomen. Uitgangspunt van de op standige beweging en tevens het centrum van de actie zou de omgeving van Ker- mansjah zijn. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zouden de districten Ha- madan, Kaslan, Luristan en Khusistan reeds in handen van de opstandige troepen zijn. Zaterdag is in Teheran bericht ont vangen, dat de opstandelingen een Engel schen diplomatieken koerier, Richard Dun- belday, gevangen genomen hebben. In zijn gezelschap bevond zich ook de correspon dent van de Londensche Times, John Hol- bom. Omtrent hun lot is tot dusver niets naders bekend geworden. Vragen in het Iransche parlement In het parlement van Iran heeft een af gevaardigde aan den minister van finan ciën, Colchayan, een vraag gesteld betref fende geruchten .omtrent de kroonjuwee- len en omtrent de dekking van de bank biljetten. De minister antwoordde, dat de betrokken juweelen zich in een verzegelde kluis bevinden. Het ministerie van finan ciën beschikt over een volledige lijst van de juweelen. De kroonjuweelen zijn even gaaf als toen zij in een museumzaal van het paleis Golestan tentoongesteld werden. Daar er echter onlangs in de omgeving van het paleis gebouwd is, heeft men de juweelen op 26 Augustus j.l. tijdelijk overgebracht naar de kluis van de natio nale bank. Een andere afgevaardigde zeide: Wij hebben volledig vertrouwen in de regee- ring en in de betrouwbaarheid van de bank. Ik verzoek den minister een dag te willen bepalen, waarop alle afgevaardig- Sovjét bezetting van Teheran niet uitge sloten is. neerge schoten. Na dezen succesvollen afweer zette het convooi de reis voort en bereikte ongehinderd de haven van bestemming. iv 4 I I I i i i l bevel van de Weermacht maakt bekend kn nei geuieu icii zjuiurn van ne: «imcii-mevr iiju ue laaisie wetten sterke strijdkrachten van het 11e, 27e en 34e bolsjewistische leger door troepen van het Duitsche leger onder bevel van den Generaloberst Busch 4 met steun van formaties van de luchtvloot van den Generaloberst Keiler i op beslissende wijze verslagen. Negen vijandelijke divisies werden vol- i komen in de pan gehakt. Negen andere divisies werden onder de bloedigste i I verliezen voor den vijand verslagen. Ruim 53.000 gevangenen vielen in l onze handen. Voorts werden 320 pantserwagens, 695 stukken geschut van allerlei aard, alsmede een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit- gemaakt of vernield. 4 citeert het eskader-Mölders De opperbevelhebber van het lucht wapen, rijksmaarschalk Hermann Göring, heeft het jachteskader Mölders een ge- lukwenschschrijven gezonden ter gelegen heid van het feit, dat het zijn luehtoverwinning hééft behaald. Finland zal geen afzonder lijken vrede met de Sovjet* Unie sluiten In een te Vasa gehouden rede ver klaarde de Finsche minister van handel en Industrie, Tanner, dat een afzonder lijke vrede van Finland met de Sovjet unie onmogelijk is, daar Finland de hui- I, dige Sovjetregeering nooit kan vertrou wen. „Er kan geen twijfel aan bestaan”, aldus Tanner, „dat de Sovjet-Unie den strijd tegen Duitschland zal verliezen, zoodat een afzonderlijke vrede van Fin land met de Sovjets ook zonder waarde is. Finland’s definitieve grenzen kunnen slechts op de komende vredesconferentie worden vastgesteld.” De geruchten omtrent een aanstaanden vrede tusschen Finland en de Sovjet- Unie worden blijkbaar met het doel ver spreid, om tweedracht te zaaien onder de Finnen en op die manier de militaire positie van de Sovjets aan de fronten van Leningrad en Moermansk te ver lichten. Natuurlijk zijn deze geruchten volkomen ongegrond. Er zijn geen vre desonderhandelingen van welke zijde ook in Finland gaande of zelfs maar op Finsch initiatief ondernomen. Wij hebben niet het minste vertrouwen in de hui dige heerschers van het Kremlin, die alle vroegere verdragen hebben geschonden”, aldus de minister. Tanner zeide nog: „Daar wij thans al onze grenzen practisch hebben hersteld, beginnen onze oorlogsdoeleinden, welke tot dusvérre van zuiver militair karakter waren, een politiek karakter aan te ne men. In de pers is de wensch uitgespro ken, dat regeering en parlement onze oor logsdoeleinden moeten formuleeren. Het ligt voor de hand, dat wij den vijand niet kunnen laten weten, of wij verder op wil len rukken of niet en in het eerste geval, hoe ver wij op willen rukken. Wij zijn wapenkameraden van de Duitschers ge worden en er bestaat tusschen Duitsch- lamd en Rinland geen meeningsverschil over, dat de Finsche oorlogsdoeleinden zich slechts tot de Finsche belangen be perken. De oorlog is voor ons een zuivere verdedigingsoorlog en wij voeren hem voor het bereiken van een duurzamen vrede. In groote trekken is dit reeds be reikt. Het is echter noodig de grenzen militair werkelijk te beveiligen. Voor dit niet bereikt is. kan geen vrede worden gesloten. len of zich onder de schepen, welke bij luchtaanvallen iri den laatsten tijd in het gebied om Suez zijn tot zinken gebracht, ook eenheden der Amerikaansche han- delsvloot bevinden. Immers de aanvallen vonden ’s nachts plaats, zoodat de natio naliteit der getroffen schepen niet vast- gesteld kon worden. De president vergat echter te vermelden, dat de „Steel See- farer” zich in een gebied bevond, hetwelk zoowel door de Italiaansche als door de Duitsche regeering officieel tot operatie gebied was verklaard en bovendien, dat dit schip, zooals uit krantenberichten is gebleken, geheel met oorlogsmateriaal bestemd voor de Engelsche troepen het Nabije Oosten was geladen. Het onder Panameesche vlag varende handelsschip „Sessa” werd, naar de pre sident beweert op 17 Aug. op weg naar Ijsland bij Groenland zonder waarschu wing getorpedeerd en dan door kanon vuur bestookt. Het was te vreezen, dat leden van de bemanning waren omge komen. Aangezien Duitsche duikbooten in de omgeving waren gesignaleerd, be stond er omtrent de nationaliteit van de duikboot geen twijfel. Daartegenover wordt opgemerkt, dat de president geen recht heeft wegens het tot zinken brengen van een onder Panameesche vlag varend schip bezwaren op jte werpen. Óp wille keurige wijze wordt de toestand zóó voorgesteld, alsof van Duitsche zijde stelselmatig tegen Amerikaansche sche pen wordt opgetreden. Op grond van on- I deugdelijke argumenten poogt Roosevelt recht te hebbenbevel te geven op Duit sche en Italiaansche duikbooten en vlieg tuigen te schieten in wateren, waarvan de nauwkeurige grens niet is aangegeven. De waarheid is, dat het bevel tot schieten reeds maanden geleden is gegeven. Reeds op 12 Juli had minister Knox in de vlootcommissie van den Senaat verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager, die aan de Groenlandkust, een onderge- dojeen duikboot had gesignaleerd, diepte bommen had afgeschoten en daarmede op juiste wijze had, gehandeld De president beweert, dat zijn optre den „noodzakelijk is voor de verwezen lijking van het groote principe van de vrijheid der zee”. Hiertegen wordt ge steld, dat de geheele wereld weet, dat het niet Duitschland maar Engeland is geweest, dat het vrije verkeer op de we reldzeeën, in strijd met volkenrecht en menschelijkheid, heeft belemmerd door de hongerblokkade tegen de Europeesche burgerbevolking. Duitschland heeft zich steeds bij zijn oorlogvoering ter zee streng aan de bepalingen van het volken recht gehouden. Engeland daarentegen heeft zich door zijn hongerblokkade bui ten het recht gesteld. Daarom had Roo sevelt zich tot Engeland moeten wenden, doch zijn doel is de Vereenigde Staten met alle middelen in een strijd met de asmogendheden te verwikkelen. Hij doet het voorkomen, alsof Amerika zich tegen over een te verwachten aanval bevindt Hij tracht kunstmatige incidenten te construeeren of deze voor zijn doeleinden te vervalschen. Zijn bevel om geheel willekeurig tot aanvallen op de strijd krachten van de asmogendheden over te gaan, toont aan de wereld, dat hij de verantwoording draagt voor alle daaraan verbonden gevolgen De Duitsche weermachtberichten laatste dagen toonen aan, aldus D.N.B., dat de aanval op Leningrad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sovjets zich op verbitterde wijze verdedigen en bij hun tegenaanvallen ook gebruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen verhinderen, dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat de Sovjets Leningrad reeds in vredestijd hebben voorzien van moderne vesting werken. Op alle belangrijke plaatsen zijn verdedigingssystemen met sterke beton nen bunkers gebouwd. De terreinen voor deze verdedigingswerken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, voor al ook van landmijnen. Ook groote tank vallen, ongeveer 2 m. diep en 3 m. breed, waren uitgegraven, om de Duitsche tanks tegen te houden. Al deze versperrings- linies zijn echter tot dusver door de Duitsche formaties genomen, zoodat in afzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad verwacht kan worden. Aange zien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het Noorden oprukken naar het Zui den, zijn 4) millioen menschen opeenge drongen op een gebied van rond 5000 vierkante k.m. De Sovjets hebben uit drukkelijk verklaard, dat de geheele be volking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide man nen en vrouwen wapens dragen. De ver antwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen, ook onder de burger- bevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duitsche weermacht heeft bij haar aanval op Leningrad voldoende middelen ter beschikking om de voorgenomen doe len te bereiken ook tegen een nog zoo harden tegenstand in. Duitsche gepantserde gevechtswagens hebben Zondag bij de gevechten om Leningrad een doorbraak bewerkstel ligd door een modern gebouwd systeem van stellingen van den vijand. De Sovjets leden zware, bloe dige verliezen en verloren 12 tanks, waaronder verscheidene van 50 ton. Aan het Finsche front zetten, naar het 0N.B. verneemt, de Duitsche en Finsche troepen hun opmarsch met succes voort. In harden strijd hebben zij nieuwe, be- langrijke terreinwinsten gemaakt. In talrijke afzonderlijke gevechten zijn 150 bunkers, welke een belangrijke wegen- Verbinding moesten beveiligen, buiten gevecht gesteld en genomen. Alle tegen aanvallen, waarmede de bolsjewisten den opmarsch der Duitsche en Finsche troe pen tot staan wilden brengen zijn onder zware, bloedige verliezen voor de Sov iets afgeslagen. Het Duitsche luchtwapen in den strijd Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren 'net vrij sterke strijdkrachten zijn ver nietigende aanvallen op vijandelijke troepen in den centralen en Zuidelijken sector van het Oostelijke front met groot succes voortgezet. Veldstellingen *0 terugtrekkende colonnes werden zwaar getroffen. Op 2 vliegvelden wer den hangars en barakken getroffen en 25 Vliegtuigen op den grond vernield. Eet? stad waarin zich zeer veel troepen be tonden, werd met bommen bestookt, *aarbij groote branden uitbraken. Het Station werd volkomen verwoest. Ten Oosten van den Dnjepr heeft het Duitsche luchtwapen Zondag in opeen volgende aanvallen veldversterkingen, jratisportcolonnes en tanks met bomrrien bestookt en vernield. Ruim 500 vijande lijke vrachtauto’s werden vernield, 5 stukken geschut tot zwijgen gebracht en *en pantsertrein buiten gevecht gesteld, terwijl nog 6 transporttreinen zwaar be schadigd en tot staan werden gebracht. Op het eiland Oesel werden artillerie stellingen en troepenconcentraties be stookt Aan de kust van de Zwarte Zee *erden de succesvolle operaties tegen ''landelijke scheepsdoelen voortgezet "en Oosten van Odessa werd een trans portschip van 5000 brt. door bommen getroffen en tot zinken gebracht, terwijl een koopvaarder van 3000 brt. zwaar be schadigd werd. Op hun thuisvlucht deden Oe' Duitsche gevechtstoestellen nog een ring in strijd was en de principes eiken grond. Met betrekking brengen van de „Steel Seefarer” in de Roode Zee zij opgemerkt, dat het van Duitsche zijde onmogelijk is vast te stem verklaring van Huil Minister Huil heeft de berichten tegen gesproken volgens welke de Amerikaan sche regeering zou overwegen, de han delsschepen te bewapenen om opheffing van de neutraliteitswet te vermijden. Het lijkt Huil doelmatiger, meer oorlogs schepen te bouwen, meldt S.P.T. uit Washington. Boven bezet gebied aan het Kanaal en boven de Noordzee zijn, naar aan het D. N.B. wordt gemeld, gisteren een Britsche bommenwerper en een Hurricane-jager neergeschoten. In den nacht van 14 op 15 September heeft het afweergeschut in Noord-Frankrijk een Britschen bommen werper van het type Lockheed-Hudson neergeschoten. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen van Noordwest-Duitschland brisant- en brand bommen laten vallen, waardoor in woon wijken verwoesting en beschadiging van eenige huizen ontstond. Tot dusver is uit sluitend melding gemaakt van dooden en - - gewonden onder de burgerbevolking, kee Amerikaansche organisatie Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten J volgens de voorloopige berichten 6 vlieg tuigen omlaag. Mislukte aanval op convooi Naar hét D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is, door het sterke afweervuur van de Duitsche en Italiaansche schepen, een aanval door Britsche bommenwerpers op een convooi der asmogendheden in de l Middellandsche Zee, mislukt. Nog voor de Britsche bommenwerpers zich op groote hoogte aan het geconcentreerde en welgerichte afweervuur konden onttrek ken, werden 4 bommenwerpers succesvollen van Duitsche zijde is vastgesteld, in het operatiegebied gedurende twee uren met dieptebommen achtervolgd, waarna de duikboot ter afweer twee torpedo’s af schoot. Omtrent Roosevelt’s bewering, dat een Amerikaansch slagschip in Juli van dit jaar door een Duitsche duikboot in de Noordamerikaansche wateren is achter volgd, is de rijksregeering niets bekend, zoodat, temeer waar Roosevelt geen en kele nadere aanwijzing geeft omtrent datum, uur en plaats, men hier te doen heeft met een puur verzinsel. De „Robin Moore” is behandeld vol gens de algemeene regels van het oor logsrecht. Het onderzoek door den Duit schen duikbootcommandant bewees, dat meer dan de helft der lading uit contra bande bestond. De bemanning en passa giers kregen voldoenden tijd om in de booten te gaan, terwijl ze tevens met levensmiddelen werden verzorgd. Ook in dit geval mist Roosevelt’s beschuldiging tegen Duitschland, t.w., dat de torpedee- met het volkenrecht der menschelijkheid, Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Pessimisme te Londen Het A.N.P, meldt uit GenèveVolgens hier ontvangen berichten wordt men te Londen steeds pessimistischer ten aan zien van den toestand in de Sovjet- Unie. Met het oog op de hevige bombar dementen van Leningrad en Odessa vreest men vooral in militaire kringen voor beide steden het ergste. De mili taire medewerker van Reuter schrijft: „Terwijl het gevaar, dat boven Leningrad zweeft, geenszins is verminderd, schijnt de positie van maarschalk Boedjenny aan het ^uidelljke front opnieuw te worden bedreigd.”

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1