gAAGSCHE COURANT Dinsdag 16 September 1941. LAATSTE TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS RECHTZAKEN SPORT NEDERLANDSCHINDIE DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA ^■"AKKERTJE DERDE BLAD HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT -i Neem geen risico ONDERWIJS EN KERK f f SENSATIONEEL ACHTERVOLGING VAN FIETSENDIEF TERAARDEBESTELLING JACOB BRUIN DE RAMP VAN DE „MARGARETHA CORNELIA” BIJEENKOMST VAN DE N.S.V.O. Zenuwachtig In de binnenstad neergeschoten NEDERLANDSCH-INDIE VERHOOGT DE ZEEVRACHTEN distributiebonnen verhandeld HET BERNARDUS TOONEEL maar neem i. 0FFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant VEILING VAN VASTE GOEDEREN Veiling van 16 September I zooals reeds in stukken „De 17.900 6.900 8.100 5.800 6.900 8.100 O HOCKEY DE HOCKEYDAG TE AMSTERDAM Onder groote belangstelling is ds. F. J. Broeyer gekomen van Katwijk aan Zee Zondagavond bij de Haagsche Herv. gemeente bevestigd als opvolger van ds. K. H E. Gravemeijer. zijn oudste zoon hem zal opvolgen. Deze beslissing is vandaag tijdens een speciale zitting van het parlement genomen. PAARDEN COURSES OP DUINDIGT Mej. M. S. Kapteijn, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de Bilder- dijkschool te ’s-Gravenhage-Zuid. Aan de Rijks H.B.S. te Assen zijn be noemd tot leeraar in vasten dienst: J. de Bruyn en A. J. van Gelder, beiden tijde lijk. Primo luxe Raad voor de Scheepvaart 6 et. 9 et. Hoogleeraarsbenoemingen te Amsterdam De burgemeester van Amsterdam heeft overeenkomstig de voordracht van curato ren der universiteit de volgende hoog- leeraren benoemd: tot gewoon hoogleeraar in de psychische scheikunde, de chemische kristallographie en de chemische thermodynamica ter voor ziening in de vacatures van prof. Smits en lector Bijvoet, dr. J. A. A. Ketelaar, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden; tot gewoon hoogleeraar in de kinderge- middelleer, ter voorziening in de vacature van prof. S. van Creveld, dr. J. C. Schip pers. geneesheer-directeur van het Emma- kinderziekenhuis aldaar; tot gewoon hoogleeraar in de genees middelleer, ter voorziening in de vacautre van prof. dr. E. Laqueur, prof. dr. J. ten Cate, bijzonder hoogleeraar in de vergelij kende physiologic vanwege het genoot schap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam en conserva tor aan het physiologisch laboratorium der gemeentelijke universiteit. Gisteravond vond in de groote zaal van den Dierentuin een druk bezochte kame- raadschapsavond plaats van de Nationaal- Socialistische Vrouwen Organisatie. Deze avond, waartoe ook vrouwen, die nog geen lid zijn van de N.S.V.O., toegang hadden, was georganiseerd door district 24, hetwelk de kuststrook van Zuid-Holland van Hoek van Holland tot Sassenheim omvat. Als spreekster trad op de landelijk leid ster van deze organisatie, mevrouw O. de Ruiter-van Lankeren Matthes. Zij heette in het bijzonder een delegatie van de National Sozialistische Frauenschaft wel kom. Spreekster wekte haar gehoor op er toe mede te werken, de vaderlandsliefde, die bij een groot deel van het volk is inge slapen, wakker te roepen. Het volk keert zich te veel tot het verleden en moet er zich van bewust worden gemaakt, dat het een taak heeft mee te bouwen aan de toe komst. Het moet de ware vrijheid in ge bondenheid weten te hervinden. Spreekster zeide voorts, dat de nationaal- socialistische vrouwen er verlangend naar zijn om Europa in de toekomst buiten den chaos van den oorlog te houden. De nationaal-socialistische vrouw heeft hierbij een aparte taak. Met liefde zal zij den onnatuurlijken en gekunstelden haat tegen de nationaal-socialisten en de Duitschers moeten overwinnen. Het is niet wezenlijk de haat, maar de angst voor de toekomst, die de groote massa afzijdig houdt, en deze angst moet door haar voorbeeld worden overwonnen. De N.S.V.O. zet haar sociaal werk, dat straks waarschijnlijk door den Nederlandschen Volksdienst zal worden overgenomen, voort. De N.S.V.O. wil voorts de kennis voor de vrouw ook werkelijk aan iedere vrouw brengen. De Nederlandsche vrouw moet de groote verantwoordelijkheid leeren be seffen, welke zij tegenover het gezin en tegenover het volk heeft. Voor de moe ders zal een moederdienst wordep opge richt, welke haar met raad en daad zal bijstaan. Voor dezen dienst, waarvan de voorbereiding reeds vergevorderd is, roept spreekster reeds thans aller medewerking I in. De avond werd verder gevuld met zang, I voordrachten en pianomuziek, terwijl het geheel opgeluisterd werd door het Natio- naal-Socialistische Symphonieorkest onder I leiding van W. A. Ross. voorspellen: Serdab, préféré Siem (Guig- nols Pride, Panton), Bily, outsider: Mon Petit Ami. Gouden Droomprijs, Ren op de vlakke baan over 1200 m.: 1. Sarata 65 k.g., 2. Gatinaise 61) k.g.. 3. Le Béguin 59 k.g.; 4. Bon Voyage 59 k.g., 5. Laughing Water 57) k.g., 6. Turnip Topps 57) k.g., 7. Ton- ny, 52 k.g. Wij voorspellen: Laughing Wa ter, Bon Voyage, Gatinaise, outsider: Sarata Batiwaprijs. Ren op de vlakke baan over 1700 m., voor amateurrijders: 1. Gracques, 80 k.g., 2. Bon Voyage 77 k.g., 3. Echil- lais, 75 k.g., 4, Cassagnac, 72 k.g. 5. Ga tinaise 68 k.g., 6. Red. Tag 66 k.g., 7. Marquy 66 k.g., 8. Abraham 66 k.g., 9. Coronation 66 kLg., 10. Thoricourt 66 k.g. Onze keuze is: Bon Voyage. Echillais, Red Tag. No. 17981 ten rechercheur van de rijwielbrigade Mrapte gistermiddag omstreeks half 6 een jongeman, ter hoogte van het postkantoor in de Prinsestraat, bij ’t wegnemen van een daar geparkeerd staand rijwiel. Lang had hij gedraald, alvorens tot den diefstal over te gaan. Op eenigen afstand hield de I rechercheur den jongen goed in het oog I en op een gegeven oogenblik pakte deze een fiets en ging er in pijlsnelle vaart vandoor, in de richting van de Toren straat, om daarna de Jan Hendrikstraat in te zwenken. De rechercheur, die even eens in het bezit van een rijwiel was, ging.-den vluchteling achterna, hem som- meerende te stoppen. Deze stoorde zich evenwel niet aan het geroep van den politieman, integendeel hij verhoogde zijn vaart. Het ging dwars door het drukke verkeer. De rechercheur trok zijn revolver en loste eenige waarschuwingsschoten in de lucht, die begrijpelijk onder de passan ten in de straat ontsteltenis teweegbrach ten. Op den vluchteling maakten de scho ten echter niet den minsten indruk, want hij peddelde in ijltempo voort. Hierop richtte de politieman zijn wapen op den man en trof hem in den rug. De getrof fene is nog eenige tientallen meters door- gerden, doch stortte in de Boekhorststraat neer. Het publiek kwam in grooten ge tale naderbij. Door den geneeskundigen dienst is de man, die de 22-jarige C. te P. bleek te zijn, naar het ziekenhujs aan den Zuidwal gebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Waarom zoudt U met scheer mesje* gaan experimenteeren als deskundigen dat reeds voor U hebben gedaan. Scheert met Gladweg, het beste dal U voor Uw geld kunt koopen. „Populair", de soort met duur dere kwaliteiten. -Prima", voor verwende kinnen. „Luxe" (extra dun) voor veel- eischende mannen. Academische examens Universiteit te Leiden. Cand. ex. Ind. recht de heeren A. J. v. d Weiden, Sche- veningen en B. le Roij. den Haag. Universiteit van Amsterdam: Cand. ex. geneeskunde le ged.: J. W. Th. Appel boom, mej. A. S. Berkhout, S. E. Bos, D. W. van Bestelen, J. van den Bosch. J. A. M. Broekman, J. P. Damme, E. Dekker, C. Dekker, mej. D. H. F. M. Dols. P. F. Dubois. M. C. van Dijk, mej. M. J. Eck hardt. F. A. Eggink. W. F. Etty, J. W. L. van Eyck, ‘R. Frank. A. B. Goedemans, J. J. Govers, P. A. J. van Haeff, mej. E. G. Hartzema, A. van Hasselt, J. van Hoek, J. A. Hollander, P. G. H. L. Hommes, mej. M. J. L. Houben, A. Houdijk, W. S. Huyszoon, J. Huizinga, Th. J. G. Jansen, D, J. M. Kranendonk. E. Kruyff, K. N. Leppink. J. L. Mailette de Buy Wenni- ger. S. W. Maroko, J. H. A.de Meule- meester, H. G. Meyer, J. H. Nagel, M. Po lak. mej. L. Ramakers, G. J. L. Ritzen, H. J. de Ruiter, H. J. Sarink, E. A. Schro der, C. Slooten, J. M. Smoorenburg, L. M. Tas, H. J. Tuntler, J. C. van Turn hout, P. W. van der Vliet, G. R. van der Voet. W. F. de Vos. mej. F. Th. de Vries, mej. Th. Ch J. Weddepohl, M. J. Weyers, J. W. Wildschut, D. J. van Zaane, D. Zandee. E, Zandee, W. S. Zeyl en dr. F. G. de Wilde. SJANGHAI, 15 September. (Europa- press.) Nederlandsch-Indië heeft de ver zekeringspremies voor het vrachtverkeer aanmerkelijk verhoogd. Voor de route van Japan en naar Amerika via de Kaap bedragen deze verhoogingen resp. 7) en 5 pCt. Krachtig offensief van Duitsche af- deelingen ten Oosten van Solloem ROME, 16 September (Stefani). In zijn Weermachtbericht no. 469 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend Gemechaniseerde Duitsche afdeelingen hebben met medewerking van de lucht macht van de as op 14 en 15 September een krachtig offensief ondernomen op Egyptisch gebied ten Oosten van Solloem, waarbij de Engelsche troepen gedwongen werden zich terug te trekken. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen hebben herhaalde malen de vijandelijke lucht macht aangevallen, waarbij zij in totaal 12 vijandelijke toestellen omlaag schoten. Van onze vliegtuigen zijn 10 njet terug gekeerd. Andere toestellen werden ge troffen en hadden eenige gewonden aan boord. Andere eenheden van de lucht macht hernieuwden des nachts het bom bardement op Tobroek en op het gebied van Mersa Matroeh. Inrichtingen en op slagplaatsen alsmede concentraties geme chaniseerde strijdmiddelen en spoorlijnen werden getroffen. Er ontstonden vele branden. Vijandelijke vliegtuigen bombar deerden Benghasi, doch zonder eenig resultaat. Oost-AfrikaHevige activiteit van de artillerie, van mortieren en automatische wapens in den sector van Woltsjefitt. Pogingen van den vijand om ons te nade ren werden prompt afgeslagen in den sector van Culquabert. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk schip met bommen getroffen en zwaar beschadigd. Aangehouden en in bewaring gesteld rijn de 24-jarige winkelbediende H. B. en de 52-jarige inmaker M. P., die distri butiebonnen verhandelden. Een aantal vet en boterkaarten is door de politie in be slag genomen. Duitsche divisies over den Dnjepr naar het Oosten opgenikt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 September. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In de Oekraine hebben formaties van het Duitsche leger op doel treffende wijze ondersteund door de luchtmacht in dappere aanvallen op de belangrijkste plaatsen brug genhoofden over den benedenloop van den Dnjepr gevormd. Nadat de bruggenhoofden in gevechten, welke verscheidene dagen hebben ge duurd tegen verbitterde sterke vij andelijke aanvallen, welke deels ondersteund werden door pantser wagens, in bezit gehouden en uit gebreid konden worden, zijn thans dé Duitsche divisies vandaar over een breed front zegevierend ver der naar het Oosten opgerukt. In het gebied ten Zuiden van het Ilmenmeer zijn, een extra-bericht is medegedeeld, de laatste weken lijke Het Bernardus-Tooneel ontwikkelt zich, door een roemrijke reeks van seizoenen tot een der belangrijkste amateur-tooneelge- zelsehappen in den lande. Het heeft in zijn repertoire een niveau, dat het tot eere strekt en die oude traditie getrouw heeft het gisteravond in de Nederlandsche be werking van Louis Thyssen en onder diens regie een succesvolle opvoering gegeven van Cesare Meano’s „Don Quijote op avon tuur”, een fantastische en hier en daar zinrijke groteske. Als een dubbelgestalte gaan door dit stuk de beide figuren van .den ridder Don Quijote de la Mancha, middeleeuwsch, zwierig en romantisch en den modernen romanticus Ferdinand, tot over zijn ooren verliefd op de kleine, char mante Bubi, door den ridder van de droe vige figuur aangesproken met „Ma Donna Bubi”. Een origineel en boeiend gegeven wordt hier door den auteur uitgewerkt. Een spel, waarbij men glimlacht, zelfs rond en gul lachen kan, maar toch telkens weer getroffen wordt door den ernst en be minnelijke levenswijsheid die in dit spel verborgen is. Jan Coli speelde den dolen den ridder op waardige wijze, lang, schraal en levende in zijn eigen wereld, zonder ook maar éénmaal door de „reali teit" getroffen en geschokt te worden. Vertegenwoordiger van een wereld ach ter den schijn, beschouwt hij iedere „rea liteit” als leugen, onwaarachtigheid en zelfs als zwarte magie. Coli onderstreepte dit op talentvolle wijze in een mooie crea tie Ael van Agtmaal was een voortreffe lijke Ferdie, Iet Rikken speelde Ma Donna Bubi met jeugdig en meesleepend vuur. Leo van den Oever was een zeer goede Carletto, maar ook de andere medespelen den: Corry Eechoud, Hetty Nefkens, Mi riam van Pelt, Frans Somers en Joop van der Donk vormden een goede troep, het Bernadus-niveau waardig. Er werd met toewijding gespeeld en de stampvolle zaal bracht den spelers veel bloemen en een welverdiende ovatie. B. v. Eysselsteijn. DE PRIJZEN VAN SCHOEN- REPARATIES De Ned. Staatscourant van 15 dezer be rst een Prijzenbeschikking Schoenherstel- jerswerkzaamheden, waarbij wordt be laid, dat de prijzen, waartegen schoen- fcrstellers reparatie aan schoenwerk ten hoogste mogen verrichten, worden vastge steld door den directeur van het Rijks- bureau voor huiden en leder, onder in achtneming van de aan dezen door den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, na overleg met een gemachtigde voor de prijzen, vast te stellen richtlijnen. Het programma voor morgen j Met een uitgebreid programma zet Duin- digt morgenmiddag om 3 uur de serie meetings voort. Er zijn talrijke inschrij vingen voor alle nummers, welke span nenden strijd waarborgen. De inschrijvin gen zijn: Scottprijs. Handicapdraverij over 2000 m. voor amateurrijders: 1. Eulogie Scott, 2000 m„ 2. Wladimir, 3. Buziau K.W., 4. Béatrix B., 5. Bon Esprit, 6. Darius G., 7. Douglas H., alle 2020 m.; 8. Wanda Scott, 2040 m.; 9. Benna Dosa. 10. Baroline, 11. Bobichon, alle 2060 m.; 12. Senator Norris, 13. Job. beide 2080 m 14. Highwayman, 15. Y. kernei, beide 2100 m.; 16. Bonnie’s Norton, 2120 m.; 17. Mesnil Cher, 2140 m. Wij voorspellen: Mesnil Cher, Senator Norris, Job, outsider: Bobichon. Snelheidsprijs. Draverij voor 3-jarige Nederlandsche paardek over 1740 m.: 1. Filly Guy, 2. Fientje Deter, 3. Flora Schott, 4. Fred. Mc. Glyo K., 5. Fanny Brewer, alle 1740 m. Wij kiezen: Filly Guy, Fred. Mc. Clyo K., Fientje Deter. Sisalprijs. Prij zendraverij 2e en 3e kl. over 2200 m. 1. Elisabeth, 2160 m.; 2. Decent Guy, 3. David O., beide 2200 m., 4. Amazone G„ 2220 m.; 5. Benna Dosa, 6. Dutch Hanover, 7. De Gleaner T., 8. Ca- sindra, alle 2240 m.; 9. Zampa van N.Z., 10. Wladimir, 11. Boyke Norton, 12. Zoon van Silladar, alle 2260 m. Wij voorspellen: Dutch Hanover, mount Geersen, David O. Septemberprijs. Prijzendraverij le klas se over 2400 m.: 1. Baroline, 2. Boyke Nor ton, 3. Amazone G., 4. Admiraal Guy, 5. Diana Norton, alle 2380 m.; 6. Baronesse K., 2400 m.; 7. Zoon van David Guy. 2420 m.; 8. Lord Maire; 9. Monsieur le Major, 10. Lex K., alle 2460 m. Wij voorspellen: Lord Maire, Monsieur le Major, Admiraal Guy, outsider: mount Geersen. Stastokprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m.: 1. Elisabeth, 2. Dorian, 3. Flora Schott, 4. Doriethe, 5. Emma the Great, 6. Donna Bella, 7. Fille de Flandre, 8. Ed’eniza Norton. 9. Daniël Scott, alle 1700 m.; 10. Dromeleaque, 1720 m.; 11. Darnon, 12. Aida, 13. Doctor Scott, 14. Douglas, alle 1740 m.; 15. Borlena Scott, 16. Avro, 17. Colombine S., 18. Claudy Scott, alle 1760 m. Onze keuze is: Bor lena Scott, Doriethe, Damon, outsider: Avro. Surinameprijs. Ren op de vlakke baan over 2100 m. voor amateurrijders: 1. Ser dab 85 k.g., 2. Guignols Pride 85 k.g., 3. Janicule 83 k.g,, 4. Mon Petit Ami. 80 k.g. 5. Red Tag 75 k.g., 6. Marquy, 73 k.g., 7. Coronation, 72 k.g., 8. Ponton 68 k.g., 9. Abraham 66 k.g., 10. Turnip Tops 66 k g., 11. Kitchener 66 k.g., 12. Bily 66 k.g. Wij Slachtoffer van Engelschen vliegeraanval op de „Texel 29" i Gistermiddag te twee uur heeft onder 1 groote belangstelling van de Schevening- sche visschersbevolking op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan de ter aardebestelling plaats gevonden van den 42-jarigen Scheveningschen stuurman Ja- cob Bruin, die vorige week Woensdag op tragische wijze om het leven kwam, toen een Engel sch vliegtuig een mitrailleur aanval pleegde op den eenige mijlen voor de kust kruisende motorvischkotter „Téxel 29”. De stuurman werd toen door een ko gel in de long getroffen en overleed on- middellijk. Omstreeks een uur hadden zich talrijke buurtgenooten in de omgeving van de wo ning aan de Korendijkstraat 125 opgesteld. Nadat ds. D. Boer daar woorden van troost had gesproken tot de echtgenoote en de drie kinderen van den overledene, werd het stoffelijke overschot uitgedra gen. Begeleid door zes collega's, die als slippendragers fungeerden, overdekt met talrijke kransen en gevolgd door verschei-1 dene rijtuigen met familie en deputaties r van de IJmuidensche, Katwijksche, Tessel- sche en Scheveningsche visschers, werd het langs de Ned. Herv. kerk gereden. I Terwijl de klok van dit oude kerkje, die reeds zoovele visschers, die als slachtoffer van hun plicht vielen, heeft uitgeluid, haar rouwgebeier over de Keizerstraat en om geving liet klinken, trok de stoet in de richting van den Scheveningscheweg en Passeerde daar het monument, opgericht voor de Scheveningsche visschers, die in den vorigen oorlog hun leven lieten bij de vervulling van hun zwaren dienst aan land en volk. Op de Algemeene Begraafplaats waren eenige honderden visschers en visschers- vrouwen in hun stemmige volksdracht bij een om den overledene een laatste hulde te brengen In wijden kring geschaard rond de groeve, hoorden zij daar de woor den aan, die de heer Groenendijk, gods- dienstleeraar der Ned. Hervormde kerk, aan dit slachtoffer van den oorlog wijdde. De heer Groenendijk sprak naar aanlei ding van Psalm 91: „Die in de schuil plaats des Allerhoogsten is gezeten, zal vernachten in de schaduw des Almachti- gen”. Hij wees er daarbij op. dat de Bruin een van die goede, trouwe Scheveningers was, die beseffen, dat de mensch niet van brood alleen leeft. In dit alles, aldus de heer Groenendijk, moeten wij niet in de allereerste plaats den oorlog zien, maar Hem, die achter dit alles staat en ons ook in tijden van tegenspoed en ramp den Weg wijst naar den schuilkelder des Hce- fen, die anders dan alle menschen-maak- sel, bestand is, ook. tegen den dood. Na eenige woorden van troost tot de familie leden, werd de plechtigheid besloten met het zingen van twee verzen uit Psalm 103. Op verzoek der familie werd verder niet aan het graf gesproken. Kransen waren er o.a van de Katwijksche, IJmuidensche, Tesselsche en Scheveningsche visschers, alsmede van de bemanning van den kotter „Dageraad”. JUBILEUM P. H. VAN DIJK. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum heeft de heer P. H. v. Dijk, godsdienstonderwijzer in wijk II der Ned. Herv. gemeente hier ter stede, gistermid dag in het wijkgebouw „Rehoboth” een drukbezochte receptie gehouden. Behalve tal van wijkbewoners kwamen hun op wachting o.m. maken de heeren ds. Jac. Poort, predikant bij de Ned. Herv. Gem. hier ter stede en jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen, w.n. voorzitter van de veree- niging „Rehoboth”, die een hartelijke toe spraak tot den jubilaris richtte, waarin hij namens het bestuur der wijkvereeni- ging gelukwenschen aanbood, den heer v. Dijk dankte voor zijn veeljarigen trouwen arbeid en hem nog eenige jaren van vruchtbaar werken toewenschte. STAATSPRIJZEN VOOR MUZIEK In de publicatie van de door het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten toegekende staatsprijzen voor muziek is een fout geslopen. De zes prijzen van elk 250 voor be langrijke symphonische muziek uit de laat ste jaren, zijn toegekend aam de compo nisten Henk Badings. Guillaume Landré, Willem Landré, Willem van Otterloo, Willem Pijper en Alexander Voormolen. De heer Feike Asma, organist I vervolgt zijn wekelijksche orgelbespelin gen in de Evang. Luthersche kerk, Luther. sche Burgwal 7, hier ter stede, op Woens dag 17 September a.s., aanvang des avonds half acht precies. Tot leeraar in het contrabas- spel aan het Rijksconservatorium voor muziek alhier, is benoemd de heer P. v. de Klaauw. De heer v. d. Klaauw is solo- bassist aan het Symphonie-orkest van den Nationalen Omroep te Hilversum. Hij ge noot zijn opleiding aan het voormalig Conservatorium voor Muziek bij Thomas Kneifer en verliet dit conservatorium met het einddiploma. Zoowel in binnen- als buitenland trad de heer v. d .Klaauw reeds met veel succes als solist op. ^tonging algemeens spoorabonnementen Het is gebleken, dat een belangrijke be nding. betreffende het verlengen van al- ^neene abonnementskaarten van de {horwegen onder de houders van deze 'Jarten nog geen voldoende bekendheid biljet. De mogelijkheid bestaat namelijk vérlengingskaarten, mits voor dezelfde Jasse, reeds t.m. vijf dagen voor den dag waarop zij ingaan, in ontvangst te nemen, rfwijl de nieuwe kaart dan onmiddellijk „Idig is. Abonnementshouders, van wie Jerrewege de meesten telkens op den eer den dag der maand hun kaarten verlen- jen wordt ten sterkste aangeraden van W mogelijkheid een ruim gebruik te «naken, waardoor zij zich het ongerief van ijng te moeten wachten kunnen besparen. WIJZIGING DIAM ANTBESCHIKKING In de Staatscourant van hedenavond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot wijziging van de diamantbeschikking 1940 no. 1. Deze wijziging houdt o.m. in. dat de definitie van diamant wordt uit- 1 gebreid tot niet op de gebruikelijke wij- 1 ze gezettemdiamant. Voorts is bepaald, dat het zonder vergunning van den directeur van het Rijksbureau verboden is diaman- ten te verhandelen op andere plaatsen dan de normale verkoopplaatsen en dat ook aan particulieren de handel in dia mant zonder vergunning van dien direc teur is verboden. Tenslotte is in de be schikking een vervoerverbod van diamant opgenomen MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS ROME. 16 Sept. (D.N.B.). De Paus heeft hedenochtend den vertegenwoor diger van president Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie duur de een uur. De Paus ontving verder den Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel, Attolico. HET AFTREDEN VAN DEN SJAH VAN IRAN ISTANBOEL, 16 September. (D.N.B.) De zender van Teheran meldt inzake het aftreden van. den sjah, dat, naar verluidt, Diverse examens Notarieele examens. Geslaagd voor deel II de heeren C. E. ter Veer, te Emmen en L. Sienelinga, te Uithuizen. Machinisten.examen. Geslaagd voor diploma motordrijver de heeren Chr. J. M. Koppijn te Amsterdam B. Vincke- möller te AmsterdamW. H. Hamming, te Amsterdam; A. van Eeken en W. Ver schoor, te IJmuiden. - Heerenhuis met erf en tuin Kortenaer» 17.800 De loting voor de laatste ronden De uitslag van de loting voor den Hockeydag, welke Zondag a.s. te Am sterdam wordt gehouden, is als volgt: 1. AmsterdamP. W2. H. D. M. Tilburg; 3. ArnhemHilversum; 4. Zwart WitDelftsche Studenten; 5. Winnaar 1winnaar 2; 6. Winnaar 3— winnaar 4; 7. Winnaar 5winnaar 6. B-tournooi: 1. H.L.C.Groningen; 2. H.C.M.Hilversum 2; 3. Amersfoort— H.H.Y.C. 2; 4. H.B.S.—Amsterdam 2; 5. Winnaar- 1winnaar 2; 6. Winnaar 3— winnaar 4; 7. winnaar'5winnaar 6. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is als toegevoegd-inspec- teur, bevoegd tot het opleggen van tucht. rechtelijke straffen en maatregelen in eersten aanleg, toegevoegd aan den in specteur voor de Prijsbeheersching te Arnhem: mr. W. J. Wijtenhorst, wonen de te Amsterdam. andere divisies bloedigste ver- van het bevel van oberst Busch met steun maties van de luchtvloot Generaloberst Keiler op beslissen de wijze verslagen. Negen vijande lijke divisies werden volkomen ver nietigd. Negen werden met de liezen voor den vijand verslagen, Meer dan 53,000 gevangenen vielen in onze handen320 pantserwa gens, 695 stukken geschut van allerlei aard alsmede een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal wer den buitgemaakt of vernield. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart vernie tigde de luchtmacht overdag ten Westen van de Hebriden een tank schip van 7300 b.r.t. In den afgeloo- pen nacht wenden in het zeegebied om Engeland uit convooien 2 groote koopvaarders, waaronder een transportschip in brand geworpen. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen aan het front van Solloem een succesvollen verkenningsaanval met pantserwagens uitgevoerd. Bij Tobroek werd na harden strijd een belangrijke heuvel genomen. Tij dens luchtgevechten en door een luchtdoelbatterij werden op 14 Sep tember in Noord-Afrika zonder J eigen verliezen 8 Britsche toestellen neergeschoten. Pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overdag de Duitsche Bocht en de Nederlandsche kust aan te vallen, bleven zonder uit werking Jagers schoten 2 vijande lijke vliegtuigen neer Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopéh nacht op verschillende plaatsen in Noordwest-Duitschland bommen neer. De burgerbevolking leed, vooral in Hamburg, eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 9 van de aanvallende bom menwerpers neer. H.T.M.-ONTVANGSTEN De totale ontvangsten (reizigers en di versen) der H.T.M. hebben over Augustus 1941 bedragen 685.817.98v.j. 513.186.69) Vervoerd werden in Augustus 1941 7.362.780 (v.j. 5,479.687) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen de ontvangsten 4.311.260.33 (v.j. ƒ3.870.497.87), het aan. tal reizigers 46.653.951 (v.j. 42.075.346). BEVESTIGING DS. J. C. J. KUIPER Aangezien a.s. Zondagmorgen in alle Geref. kerken in ons vaderland een bid stond zal genouden worden met het oog op den nood van den tijd, zal de bevesti ging van ds. J. C. J. Kuiper van Arnhem als zesde predikant bij de Geref. kerk van I 's-Gravenhagé-West niet, gelijk bepaald was a.s. Zondagmorgen maar a.s. Zondag avond plaats vinden. De plechtigheid vindt plaats in de Nieuwe Zuiderkerk, terwijl als bevestiger optreedt ds. J. E. Goudap pel, em. predikant te Velp, schoonvader van ds. Kuiper TERUG UIT DE OOSTMARK De 500 kinderen, die door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst zes weken vacantie in de Oostmark genoten hebben, zullen 18 September met een extra.trein des middags om 3.42 uur te Den Haag aankomen. Op 18 September viert de heer J. Meijer Azn. oud-directeur van het centraal-bureau voor verificatie en finan- cieele adviezen der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten zijn 70sten ver jaardag. Gisteren was het 25 jaar ge- leden, dat de heer L. L. W. Haslinghuis als koetsier-chauffeur in dienst trad bij Brandstoffenhandel H van Beusichem I N.V. Hij werd 's ochtends ontvangen op |het kantoor der N.V., waar hij werd toege sproken door den heer D. P. F. van Beu sichem. die hem de zilveren medaille voor 25-jarigen trouwen dienst van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel overhan digde. Van de directie, ontving de jubi laris de gebruikelijke enveloppe met in houd, terwijl een van de leden van het personeel hem een rooktafel aanbood. Aan H. v. d. Nat. werkzaam bij het gemeentelijk Gasbedrijf, werd gisteren ten kantore van de gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebrui kelijke gratificatie uitgereikt, hem toe gekend door den burgemeester wegens langdurigen trouwen dienst. De o r k e s t ve r e e ni g i n g Oude Jagerband” zal 18 September in I het militair hospitaal alhier een concert I geven voor de gewonde Nederlandsche militairen. Medewerking zal worden ver leend door Lou Seton, humorist-conferen- cier en Cor v. d. Meer, met imitaties van filmsterren. Donderdag 18 September a. s. herdenkt de heer H. J. Peters, den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma J. Prins en Zn., Bezuidenhout- Jscheweg 116, alhier. Ten nadeele van een markt- bezoekster werd een tasch, inhoudende 8 en distributiebescheiden gestolen. Uit een I fietstasch werd een hAndtasch met 10 ontvreemd. Bij een bezoek aan een maga zijn in de binnenstad miste een stadge- noote haar portemonnaie met 21. Op de Groote Markt is aan een stadgenoote haar pcytemonnaie met 9 ontrold. BENOEMING DIRECTEUR POST KANTOOR TE LEIDEN Met ingang van 1 October a.s. is be noemd tot directeur van het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Leiden, als opvolger van den heer A. van den Eelaart, de heer D. G. Hartgerink, thans referen daris aan het P.T.T.-kantoor hier ter stede. Door Engelsche vliegtuigen overvallen en door bommen vernietigd I De Raad voor de Scheepvaart heeft onder voorzitterschap van prof. Taverne een scheepsramp behandeld, die zich vlak voor de Hollandsche kust heeft afge speeld, een van de lange reeks drama’s, waarvan de Nederlandsche visschers het slachtoffer worden. Op 23 Juli 1941 n.l. was de Katwijksche motorlogger „Margaretha Cornelia”, de KW. 135. op de hoogte van Camperduin aan het visschen, toen het door Engelsche vliegtuigen werd overvallen en gebombar deerd. Binnen enkele oogenblikken ging het schip naar de diepte, een der matro zen kwam hierbij om het leven. De Raad voor de Scheepvaart aldus deelde de voorzitter van den raad mede achtte het noodig deze zaak nader te onderzoeken, in verband met de redding middelen, die aan boord van het schip waren geweest en omdat enkele leden der bemanning niet konden zwemmen. De eerste getuige, die voor werd geroepen, was de schipper van de „Margaretha Cor nelia”, J. Hoek. Hij was, zoo vertelde hij, op 21 Juli uit IJmuiden uitgevaren naar de vischgronden bij Camperduin, De kust was op den 23sten Juli nog uitstekend in zicht. Er leek geen gevaar te duchten, toen de schipper met een paar leden der be manning tegen twaalf uur naar beneden ging om te eten. Eenigen fijd later, zoo vervolgde Hoek, voelden wij een schok. Ik rende naar boven en direct op den schok volgden twee zware ontploffingen en hoorde ik vliegtuigmotoren. Direct be sefte ik, dat wij door Engelschen werden overvallen. Een bom was achter het schip terecht gekomen, een was op het achter schip gevallen, de derde was een voltref fer midscheeps. Onze logger zonk snel en ik gaf onmiddellijk bevel, om de sloep, die op het voorschip stond, te water te laten. Dat ging echter niet zoo gemakke lijk. De boot werd losgesneden, maar het was te laat, om haar nog in het water te vieren. Ondertusschen kwamen de vlieg tuigen weer laag over vliegen en ik vrees de mitrailleurvuur. Ik had het commando „zwemvesten aan” reeds gegeven en beval mijn mannen, overboord te springen. Mijn zoon was aan boord.Hij kon goed zwemmen. Maar mijn zwager, die eveneens aan boord was, als stuurman, kon niet zwemmen. Hij sprong toch te water en ik wist een boei te bereiken, die ik hem toe kon schui ven. Onze monteur had nog kans gezien, zich te ontkleeden en ook hij was over boord gesprongen. Voor hem bestond geen I gevaar, omdat ik wist dat hij de zwem kunst eveneens machtig was. Een ander geval was het met den matroos Ande- wiel. die kon niet zwemmen en hij durfde blijkbaar niet overboord te springen. Hij probeerde nog een zwemvest te bereiken, maar het was voor hem te laat. Hij is i blijkbaar, hoewel ik het niet heb gezien, [met het schip naar de diepte gegaan. In- tusschen was (je sloep los’geraakt en deze dreef omgekeerd op het water. Ik wist er op te klimmen en kon noodseinen geven aan visschersschepen, die in de buurt waren en die reeds in onze rich ting stoomden. De Sch. 332 en de KW. 22 waren weldra dicht in de buurt en konden ons oppikken. Een uur lang is de plaats van den ramp nog afgezocht, maar ma troos Andewiel is niet meer gevonden. Bij het verhoor, dat op de verklaringen van d?n schipper volgde, kwam uitvoerig de vraag van het plaatsen der redding middelen naar voren. Het bleek, dat op het achterschip van den motorlogger, op de plaats, waar anders de sloep staat, een vlot was bevestigd, de sloep was op het voorschip opgesteld. Het vlot echter was met touwtjes vastgemaakt en het zou niet gemakkelijk geweest zijn, dit vlot zoo vlug los te maken, dat het voor direct gebruik j gereed was. Ih het onderhavige gevaï t had de schipper niet meer naar het vlot omgekeken, omdat het achterschip reeds vrijwel onmiddellijk onder water stond, zoodat het voor de hand lag, de sloep te gebruiken, die echter niet gemakkelijk te strijken was. Ook de zwemvesten waren minder practisch opgeborgen. Er waren er 17 aan boord, voor ieder lid van de bemanning lag er een in de kooien, de reserve zwemvesten bevonden zich op het achterschip en niet op de brug, zooals aan vankelijk bij de uitreis het geval was ge weest. Gebrek aan plaatsruimte had den schioper gedwongen, de zwemvesten elders op te bergen. Schipper van de Sch. 332 getuigt In de tweede plaats hoorde de Raad voor de Scheepvaart den schipper van de Sch. 332, Arie Taal, die in de nabij heid van het verongelukte schip eveneens bezig was met visschen. Hij had de zes Engelsche vliegtuigen zien aankomen uit Noordelijke richting. Zij vlogen laag om de Zuid en in de richting van zijn schip. Tijdig had hij zijn mannen bevolen dek king te zoeken en dat was maar goed, zei Taal, want even later ratelden de mitrail leurkogels tegen het ijzer van dek en brug. Geen van zijn mannen was echter getroffen. Een oogenblik later zag hij bom men vallen. Hij meende, dat het er vier waren om en op het schip van Hoek. On- middellijk gaf hij bevel de netten te kap pen, zijn vischgerei in den steek latende, zette hij met volle kracht koers naar het in nood verkeefende schip. Toen hij op de plaats van de ramp aankwam, was de „Margaretha Cornelia” al gezonken. Door handig manoeuvreeren wist hij twee leden van de bemanning op te pikken. Het red den van het derde lid bracht meer moei lijkheden mee en een zijner matrozen, Korvink, was met een lijn en zwemvest overboord gesprongen, om den derden drenkeling behouden op het dek van den Scheveninger te brengen. De twee andere drenkelingen waren intusschen opgepikt door de KW. 22, de Orion”. Ook met Taal besprak de Raad voor de Scheep vaart de kwestie van de reddingsmidde len. Op zijn schip was geen vlot aan boord. „Een vlot en reddingboot is voor- deelig. niet een vlot alleen” vond Taal. De voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart bracht Taal hulde voor het onmiddellijk assistentie verleenen en het kappen van de netten en ook aan Kor- vink’s daad wijdde hij eenige vriendelijke woorden. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. S .van 't Haaff, was van oordeel, dat de reddingsmiddelen op een visschersvaartuig niet altijd ge makkelijk zijn te plaatsen, zonder het be drijf te storen. Een vlot achtte hij niet altijd practisch. zeker niet bij slecht weer of bij hevige koude. Op de motorlogger was zijns inziens niet de goede plaats voor de reddingsmiddelen gekozen. Het is voorts zeer te betreuren, zoo zeide de heer van ’t Haaff, dat niet iedere zeeman kan zwemmen. Dit is reeds een probleem, zoo oud als de scheepvaart zelve en het ware te wenschen, dat vooral in dezen tijd iedere opvarende de zwemkunst machtig was, een meenitig, waarbij de voorzitter prof. Taverne, zich geheel aansloot. De Ra’ad voor de Scheepvaart zal later uitspraak doen. Bij besluit van den wnd. seer.-gen. van Algemeene Zaken is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. W. H. F oc kern a Andreae, hoof dummies aan dit 1 departement. sterke vijande- strijdkrachten van de 11e, 27e en 34e bolsjewistische legers door troepen van het Duitsche leger onder bevel van General- van for- van Notaris H. G. van Nouhuys. kade 4 Notarissen W. J. Jalink en de Mos te den Haag en J. J. M!. Braun te Scheveningen. Heerenhuis met erf en tuin, Gr. Hertoginnelaan 186 Notaris J. J. M. Braun te Scheveningen. Pakhuis met afz. bovenwoning en erf, van Limburg Stirum- straat 4951 Beneden- en bovenhuis, met erf en tuin, Schelpkade 3839 Beneden- en bovenhuis met erf en tuin, Tasmanstraat 43—45 Winkel met afz. bovenwoning, pakhuis, erf en tuin, Tasman, straat 474949a Beneden- en bovenhuis met erf en tuin, Tasmanstraat 87—89 (De veiling duurt voort).

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9