de oorlog Amerika en No. 17982. 1941. de Duitsche vloot van de Finsche Golf •Formaties Woensdag 17 September. Uitreiking nieuwe aard- appelkaarten Iran De gebeurtenissen in in Bekendmaking VERDUISTEREN Een nieuwe textielkaart Geslaagde luchtaanvallen jn verschillende sectoren I ONZE VOEDSELVOOR ZIENING Rekening wordt gehouden met leef- en De sjah heeft Teheran verlaten Britsche hommen op Le Havre Engelsche vliegtuigen boven Zuidwest-Duitschland De conferentie te Moskou Brandstoffen voor kamer- pensionbewoners Uitreiking tegen 1 November Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Kwaadaardige laster achterhaald aan de tijd, arbeid en inkomen ‘De verklaringen van Knox Bulgaarsch antwoord Sovjet-Unie Regeling vastgesteld voor met kachels en haarden verwarmde huizen De verlieslijst van de „Hood” I COURANT HAAGSCIIE 9 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: en welke worden b. 413 jaar 2 U-kaarten en 2 V-kaarten d. Personen, die zwaren of zeer X i V 1420 jaar volwassenen 3 U-kaarten en 3 V-kaarten 2 U-kaarten en 2 V-kaarten Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” eb „Letterkundig Bijblad’’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren, tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Bevolking sg roepen 03 jaar Uit te reiken kaarjen: 1 U-kaart en 1 V-kaart worden welke kachels gegaan. Zij behoorden tot het vakverbond van de*Cio. De geheele fabriek met 3000 man personeel is hierdoor stilgelegd, zoo meldt Associated Press. dat hij en de senatoren Clark en Nye als verraders bestempeld worden, omdat zij tegen deelneming aan den oorlog zijn. Wanneer wij verraders zijn, aldus Whee ler. dan .zijn 80 procent van het Ameri kaansche volk verraders, omdat zij tegen elke verwikkeling van de Vereenigde Sta ten in buitenlandsche conflicten zijn. Geboren: na 1 October 1938 f na 1 Januari 1928 voor 2 Januari 1938 na 1 Januari 1921 voor 2 Januari 1928 voor 2 Januari 1921 van het premier In den nacht van 15 op 16 dezer hebben, naar het D.N.B, verneemt, Britsche ge vechtsvliegtuigen een groot aantal bri sant- en brandbommen op de woonwijken van Le Havre laten vallen, waardoor aan zienlijke schade werd aangericht. De aan val had geen enkel militair resultaat, doch 20 woonhuizen werden verwoest Tien Franschen kwamen om het leven; 9 wer den gewond. Vier Britsche jagers neergehaald Het D.N.B verneemt van militaire zijde, dat Duitsche jagers gistermiddag 4 Brit sche jachtvliegtuigen hebben neergescho ten, die een poging ondernamen een aan val te doen op het gebied van het Kanaal. De Duitsche machines leden zelf geen verliezen. zal binnentrekken, de stad in handen zal houdep. United Press meldt uit Teheran Sovjet troepen zijn' in Karaj, een buitenwijk van Teheran gearriveerd. Een Britsche colon ne pantserwagens rukt van l.et Zuiden uit de buitenwijken van Teheran binnen. Naar verluidt, zullen de Sovjet- Britsche troepen in kazernes buiten de stad worden ondergebracht, tot een defi nitieve regeling getroffen is. In bevoegde Britsche kringen in Londen wordt het aftreden van den sjah met on verholen voldoening begroet. Aardappeltelers Zoowel del beroepsaardappeltelers als de niet ingeschreven telers, die vijf are of meer telergrond dan wel 10 are of meer zandgrond bebouwen, komen niet voor aardappelkaarten in aanmerking. In ver band hiermede dienen deze personen zich met hun stamkaarten en die van hun ge zinsleden en hun inwonend po»*onee\ bij de plaatselijkc distributiediensten te ver voegen. Dit zal dienen te geschieden op een nader door deze diensten te bepalen dag, doch vóór 21 September a.s. Omtrent het g’ebruik der kaarten zullen nog nadere gegevens worden bekend ge maakt. In den afgeloopen nacht zijn Britsche bommenwerpers naar Zuid-West Duitsch- land gevlogen. De brisant- en brandbom man, welke op verschillende plaatsten ge worpen werden, richtten geringe schade aan in woonwijken. Onder de burgerbe volking werden verscheidene menschen gedood en gewond. Het Rijk^pommissariaat deelt mede: In aansluiting op de gisteren bekend ge maakte verbeurdverklaring van de ver mogenswaarden, der levende leden van het Huis Oranje-Nassau wordt op grond van artikel 45 (1) van de verordening no. 138/’41 door den commissaris-generaal voor de veiligheid bepaald: Art. 1. Het noemen of gebruiken van namen der levende leden van het Huis Oranje-Nassau door economische en niet- economische vereenigingen en stichtingen, openbare en particuliere instellingen en inrichtingen, alsmede in firmarfamen en als aanduiding van een handelsartikel is verboden. Eveneens is het gebruik van af beeldingen verboden, waardoor een con tact met het Huis Oranje-Nassau wordt aangeduid. Art. 2. Handelingen in strijd met deze verordening zijn overtredingen en worden overeenkomstig artikel 45 (2) van de ver ordening no. 138/’41 bestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaar dere straf is vastgesteld. Art. 3. De afkondiging van deze veror dening geschiedt door bekendmaking in de pers. Zij treedt met haar publicatie in werking. De Amerikaansche stakingen De autoriteiten te New York zijn zeer verontrust over een door het vakverbond van zeelieden' geproclameerde staking, waardoor tot dusver 9 naar West-Indië varende schepen zijn getroffen. De staking heeft directen invloed op de vliegtuigin dustrie. De vakvereeniging eischt hoogere premies wegens het oorlogsgevaar daar Roosevelt vrijwel den zeeoorlog in alle oorlogszónes heeft verklaard. Tot deze oorlogszónes rekent het vakverbond ook de Caraibische Zee. Het kondigt een snelle uitbreiding der staking aan, ook voor de thans nog op zee zijnde schepen. 1 Te Youngstown (Ohio) zijn de bank werkers van de Mac Donald Pletterij der Carnegie Illinois Steel Comp. in staking ten wenschen in allerijl iedere mogelijke materieele hulp. De uitlating van Lord Beaverbrqpk, die de arbeiders in de tahkfabrieken in het vooruitzicht heeft gesteld, dat de door hen vervaardigde tanks aan het front van Odessa, Leningrad en Kief in den strijd zullen worden geworpen, noemt men in welingelichte kringen te Berlijn verma kelijk! zoo meldt het A.N.P. Lord Beaver brook vergeet hierbij, zoo verklaart nien, het recept mede te deelen hoe juist thans tanks naar Odessa, Leningrad of Kief kun nen worden gebracht. Tsjoengking niet vertegen woordigd Het Japansehe blad „Asahi Sjimboen” meldt uit Nanking, dat Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten ,en de Sovjet-Unie aan de regeering-Tsjoengking geen toe stemming hebben verleend aan de confe rentie te Moskou deel te nemen. De leider der Amerikaansche missie v°or Moskou, Harriman, heeft gisteren een conferentie met Churchill gehad. Hij ver- *b*ai3ic. na afloop hiervan, zich zoo snel •gelijk naar .Moskou te willen begeven. Naar „Associated Press” meldt, moet de “•■gentie van het vertrek van Hariyman *Orden verklaard door berichten uit de ^•vjet-Unie, volgens welke het Sovjet- 5Ser in de Oekraine zich in een uiterst gevaarlijke positie bevindt. De bolsjewis- Naar men ons van officieele zijde mede deelt, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 Nov. a.s. tegemoet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe distributieregeling van kleeding en huishoudgoederen zullen tijdig worden verstrekt Britsche en Sovjettroepen zullen Teheran bezetten Reuter meldt, dat de Britsche en de bolsjewistische troepen zijn opgetrokken to enkele mijlen voor Teheran. Volgens een ander Reuterbericht uit Teheran wordt aangenomen, dat de Britsche en bolsjewistische troepen vandaag ge meenschappelijk de stad zullen binnen trekken. In Turksche kringen wordt de op- marsch van de Engelsche en Sovjettroe pen naar Teheran een „wedloop” ge noemd en wordt de meening uitgespro ken, dat diegene, die Teheran het eerste Houders van vetkaarten Aan houders van vetkaarten zullen on geacht den,leeftijd of werkzaamheden, die zij verrichten, bovendien nog een kaart W en een kaart X worden uitgereikt, zoo- dat een houder van een vetkaart, zoowel kaarten U en V, als kaarten W en X ont vangt passen, van melk, boter, kaas, room enz. moet voorzien. Wij hadden hier te lande zeer groote voorraden, waarmee zoo ^zuinig mogelijk is omgegaan, maar ook aan de grootste voorraden komt een einde, zooals ten aan zien van verschillende artikelen reeds is gebleken. Het kan niet anders of de rant- soeneeringen moeten meermalen worden bekeken. Gebleken is nu, dat het huidige brood rantsoen niet geheel te handhaven is en op vrij korten termijn eenigszins zal moe ten worden beperkt. Dit is vooral een ge volg van den tegengevallen graanoogst, die het tot een eisch van wijs beleid maakt, niet te wachten tot de voorraad op is maar het beschikbare „uit te smeren” tot den volgenden oogst. Als men Wet, dat op broodbonnen nog steeds vrij veel lekkernijen, zooals gebak en koekjes, wor den gekocht, behoeft deze vermindering nog niet een algemeene aantasting van vitale belangen te beteekenen. Men dient er voorts op te rekenen, dat ook het vetrantsoen (d.w.z. de boter) op den duur eenigszins zal moeten worden yerminderd. Gelukkig is er naast deze schaduwzijden ook een lichtzijde aan te wijzen! Als com pensatie n.l. voor de hierboverraangeduide in het belang der voedselvoorziening van het geheele volk noodzakelijke vermin deringen zal het aardappelrantsoen wor den verhoogd, waarbij kan worden opge merkt, dat de voorraad minder geliefde veenaardappelen tengevolge van den juist voor deze soort maximaal uitgevallen oogst bijzonder groot is, doch weder door betere soorten zal worden gevolgd. Wie eenig denkbeeld heeft van de groote moeilijkheden, waarmee de organi satoren van onze voedselvoorziening te kampen hebben, zal de onvermijdelijkheid van dit op het belang van het geheele volk gerichte beleid moeten erkennen. v. 7.51 uur nam. tot 7.18 uur v.m. Maan: 17 Sept, onder 5.53 u. nam. J 18 Sept, op 3.48 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: T No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Er staan enkele wijzigingen in de voedseldistributie voor de deureenige vermindering van het broodrantsoen, eenige beperking van het boterrantsoen, doch daartegenover een verhooging van bet afardappelrantsoen. Het zijn maatregelen, welke worden geëischt door een beleid, dat er op ge richt is, de voeding van het geheele Nederlandsche volk voor nu en in de toe komst zoo goed mogelijk met de be perkte aanwezige middelen te verzekeren. Van deskundige zijde is ons nogmaals gewezen op de groote moeilijkheden, waarmede onze voedselvoorziening heeft te kampen. Dat dit zorgen baart voor den aanstaanden winter, spreekt vanzelf, en aller medewerking zal noodig zijn om die moeilijkheden te boven te komen. Het is nu eenmaal niet anders: de oor- logs- en bezettingsomstandigheden, en in het bijzonder de Britsche blokkade van het Europeesche continent, waarbinnen ook de bezette gebieden vallen, maken de voedselvoorziening van ons volk tot een zeer ernstig probleem. Het is vooral hèt gebrek aan import, dat hier een tekort doet ontstaan, waarin zoo goed mogelijk moet worden voorzien. Nederland is het op één na dichtstbevolkte land per hectare cultuurgrorid (België staat bovenaan met 4.6 inwoner per hec- •tare, ons land volgt met 3.7 inwoners). Er komt dus voor de voeding hier heel wat kijken en zonder invoer gaat het niet; vooral invoer van veevoeder, dat ons via de omzetting in krachtvoer voor het vee en het proces, dat de dieren daarop toe- Panameesche schepen onder Amerikaansche vlag Rond 100 buitenlandsche handelssche pen die tot nu toe onder Panameesche vlag hebben gevaren, zullen op het scheeps register der Vereenigde Staten worden overgeschreven, meldt S.P.T. uit Washing ton. Ztg.” schrijft: Roosevelt heeft thans bin nen het bestek van zijn politiek om staps gewijs het Amerikaansche publiek te ge wennen aan op oorlog gelijkende maatre gelen een nieuw vergrijp gepleegd tegen de neutraliteitswet. Roosevelt zoekt inci- depten op alle wereldzeeën. De Diplo over Roosevelt’s politiek „Roosevelt wenscht om eiken prijs inci denten te verwekken. Zijn jongste verkla ring, volgen welke Amerikaansche schepen met Amerikaansche passagiers wapens en munitie aan boord, Engelsche havens, ook die aan de Roode Zee, mogen aandoen, is een nieuw concreet bewijs voor de haast, waarmede Roosevelt den oorlog eindelijk zou willen inhalen, aldus schrijft de Deut sche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz met betrekking tot de jongste ont-* wikkeling der Amerikaansche politiek. Roosevelt, zoo vervolgt de Diplo, zal zich nooit van de schuld kunnen schoonwas- schen, dat hij het was, die na München alles gedaan heeft om de toen wellicht nog mogelijke ontspanning tegen te wer ken. Geen middel der vervalsching heeft hij geschuwd, om de betrekkingen van het Duitsche Rijk met andere landen te ver giftigen. Churchill heeft hij toegestaan, in Iran een verbinding met het bolsjewisme tot stand te brengen. Roosevelt kan moei lijk meer de stelling verkondigenj dat hij. strijdt voor*de belangen van democratie, vrijheid en beschaving. Crttiek van senator Wheeler In een rede in zijn vaderstad Polson (Montana) heeft de democratische senator Wheeler critiek geoefend op de buiten landsche politiek van Roosevelt en 'ver klaard, dat alleen het Congres den oorlog verklaren kan. Wheeler kwam er tegen op, zwaren arbeid verrichten Voorts krijgen personen, die zwaren ar beid verrichten, een kaart U extra en per sonen, die zeer zwaren arbeid verrichten, twee kaarten U. extra. DE DUITSCHE AMBASSADEUR IN ARGENTINIË. De Argentijnsche Kamer heeft een reso. lutie van de parlementaire commissie van onderzoek aangenomen, welke gericht is tegen den Duitschen ambassadeur von Thermann en de Duitsche organisaties, meldt het D.N.B. uit Buenos Aires. De Kamer zal thans deze resolutie waarvan het eerste punt den Duitschen ambassa deur beschuldigt, misbruik te hebben ge maakt van zijn diplomatieke rechten, in de afdeelingen bespreken. In verband met deze resolutie, verklaar den bevoegde kringen te Berlijn, volgens U.P., „eens zal mön er veel over kunnen zeggen. Momenteel moeten wij er onstoe beperken, aan soortgelijke incidenten in het verleden te herinneren. Zoo bijv, aan de actie, die van andere zijde met behulp van vervalschingen tegen Duitsche diplr/- maten werd ondernomen. Wij bedoelen natuurlijk het geval Belmonte. Toen kwam het geval met den Duitschen koe rier, die men vervalschte documenten had toegezonden en tenslotte moet herinnerd worden aan de .buitengewone, en absoluut schandalige beschuldigingen van de Taborda-commissie, dat Duitsche diplo maten in Argentinië zich met liefdadig heidsgelden verrijkt zouden hebben. Zulke beschuldigingen kunnen slechts van men schen afkomstig zijn, die gewend zijn steekpenningen aan te nemen”. VELE SLACHTOFFERS BIJ SPOORWEGONGELUK IN JAPAN Op 15 k.m. ten Westen van Himeji is op het traject KobeSjimonoseki gister avond een ernstig spoorwegongeluk ge beurd, waarbij 63 personen gedood en 67 gewond werden. Naar het ministerie voor het verkeers wezen bekend maakt, zijn twee personen treinen wegens het niet functioneeren van de automatische seininrichtingen op elkaar gereden, waarbij 3 wagons ontspoorden. De gewonden zijn opgenomen in de zie kenhuizen van de nabijgelegen plaatsen Okayama en Himeji. Aangezien de rails gedeeltelijk vernield zijn, is het verkeer West—Oost voorloopig stilgelegd, terwijl het verkeer naar het Zuiden des lands in stand gehouden kon worden VERSPREIDE BELICHTEN Tijdens de lersche manoeuvres in de buurt van Glenimaal (graafschap Wiek- lo\4) is een ontploffing ontstaan, waarbij 4 officieren en 10 manschappen van het lersche leger gedood en 17 andere man schappen gewond werden. De Londensche bladen richten een oproep tot de bevolking, om de groote penny- en halfpennystukken te verzame len en ter beschikking te stellen van de Britsche oorlogsindustrie, die dringend koper en brons noodig heeft. De bolsjewiseering van Iran Volgens te Kaboel ontvangen berichten bereidt de Sovjet-Unie de bolsjewiseering in zeer snel tempo voor van de door Sovjettroepen bezette deelen van Iran en van het geheele Noorden des lands. Daarbij wordt eenzelfde tactiek gevolgd als destijds in Finland. De*Moskousche radio laat sedert verscheidene dagen steeds weer de zwaarste verwijten hooren jegens de tegenwoordige regeering van Iran en vooral tegen het Iransche leger. De regeering wordt beschuldigd van sabotage der voorwaarden van den wa penstilstand en roept de „arbeiders en boeren” van Iran op tegen het tegen woordige systeem op te staan en een nieuwe revolutionnaire regeering te vor men. De Sovjetiseering van het bestuur van groote en kleine plaatsen rond Ta- bris, die door de Sovjettroepen zijn be zet, is reeds in vollen gang. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tol. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a,Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor huizen met centrale verwarming komt afzonderlijke regeling De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt het navolgende mede inzake de distributie van vaste brand stoffen. Binnenkort zal de gelegenheid worden opengesteld om aanvragen voor vaste brandstoffen iu te dienen voor personen, die op kamers of in pension wonen, in dien in het betrokken perceel door mid del van „haarden of kachels” wordt ge stookt en de verhuurder een bonkaart J of K heeft ontvangen. Ten aanzien van hen, die op kamers of en pension wonen in penceel, waar door middel van een centrale verwarming wordt ver warmd, in welk geval bonkaart L aan den verhuurder is uitgereikt, is een af wijkende regeling getroffen, welke één dezer dagen nader bekend zal worden gemaakt. In verband met het feit, dat wegens verhuizing e.d. zeer veel muta ties voorkomen in de groep kamerbewo ners, zal onder de kamerverhuurders een twee-maandelijksche enquête worden ge houden, voor de eerste maal fn de maand September 1941 en voorts in November 1941 en in Januari 1942. In deze maanden zullen telkens de bonnen voor de beide daaropvolgende maanden worden uitge reikt. Men dient met de hoeveelheid brandstoffen, welke kan worden aange schaft op de in September 1941 uitge- reikte bonnen toe te komen gedurende October 1941 en November 1941, met de hoeveelheid, welke op de in November 1941 uitgereikte bonnen kan worden be trokken, gedurende December 1941 en Januari 1942 en met de hoeveelheid, welke op de in Januari 1942 uitgereikte bonnen kan worden aangesChaft, gedu rende Februari 1942 en Maart 1942. Na Maart 1942 zullen geen vaste brandstof fen voor kamerverhuur of pension meer worden beschikbaar gesteld, zoodat de verbruikers, die ook in de maanden April en Mei wenschen te stoken, zeer zuinig met de hun toegewezen hoeveel heid dienen te zijn. De uit te reiken bonnen zijn voorzien van de aanduiding „een eenheid brand stoffen” en geven gedurende het geheele stookseizoen. derhalve tot en met 30 April 1942, recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Alle - aanvragen moeten worden Inge diend door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder bij den plaatselijken dis- tributiedienst en wel op nader door dezen dienst bekend te maken tijdstippen. De F. A. A. van der Pas te Tilburg heeft in het openbaar de door niets gegronde bewering geuit, dat N.S.B.’ers in de Mei dagen van het vorige jaar in Rotterdam op Nederlandsche soldaten hebben ge schoten Wegens de lichtvaardige en lasterlijke bedoeling van zijn bewering werd van der Pas in hechtenis genomen en voor zes maanden naar een concentratiekamp ge stuurd. lende categorieën van worden uitgereikt. Kaarten U. en V. De secretaris-generaal van het departe-, ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede: Gedurende het tijdvak van 22 Septem ber tot 3 October a.s, zullen nieuwe aard appelkaarten worden uitgereikt. De plaat selijke distributiediensten zullen nader be kend maken, op welke dagen dit precies zal geschieden De nieuwe kaarten zijn te onderschei den in vier verschillende soorten en wel: a. Kaarten, gemerkt met de letter U, bestaande uit dertien bonnen met opdruk „aardappelen” en genummerd van 38 tot en met 50, elk nummer gevolgd door de letter A. b Kaarten, gemerkt met de letter V, bestaande uit veertien bonnen, met opdruk „aardappelen” en genummerd ,van 01 tot en met 14, elk nummer eveneens door de letter A gevolgd. c. Kaarten, gemerkt met de letter W, welke dezelfde kenteekenen vertoonen als de kaarten U, doch waarbij elk nummer gevolgd wordt door de letter B. d. De kaarten, gemerkt met de letter X, welke overeenkomen met de kaarten V, eveneens achter elk nummer gevolgd door de letter B. Hierna volgt een overzicht van de ver schillende kaarten, welke aan de verschil- i------ - personen-' zullen De nieuwe uitlegging van de neutraliteitswet Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft, volgens United Press, bekend gemaakt, dat de Amerikaan sche koopvaardij schepen voortaan vergun ning hebben oorlogsleveranties en passa giers naar groote deelen van het Britsche rijk te brengen, waar zij vroeger op grond van de neutraliteitswet niet mochten komen. Het ministerie weigerde de gebieden nauwkeurig aan te geven, die volgens de nieuwe uitlegging van de neutraliteitswet thans weer voor de handelsscheepvaart van de Vereenigde Staten openstaan. Men gelooft echter, dat dit Aden, Egypte, Ma- lakka, Strait Settlements, Hongkong, Br.- Borneo, Britsch Oost-Afrika, Britsch So maliland en Se Anglo-Egyptische Soedan zijn. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft het z.g. bevel tot schieten van Roosevelt getracht uit te leggen en hij is daarbij, naar men gisteren in poli tieke Duitsche kringen vaststelt, meldt het A.N.P. uit Berlijn, weer een stukje verder gegaan dan Roosevelt zelf. In niet-offi- cieelen vorm preciseert hij in zekeren zin zaken, die Roosevelt om goede redenen nog in het duister heeft gelaten, dit alles met het doel weer iets dichter bij den oorlog te komen. Feitelijk doet Knox, vol gens de meening van de genoemde Duit sche kringen, precies hetzelfde, wat ook anderen van de kliek van den Amerikaan- schen president sedert lang doen: niët-offi- cieel preciseeren. wat hun opdrachtgever met het oog op zekere stemmingen in het land nog vaag gelaten heeft. In dit verband gelooft men als opmer kelijk het licht te moeten laten vallen op de nieuwe verordening, volgens welke Amerikaansche schepen zich thans mogen begeven naar zekere deelen van het Brit sche rijk uitdrukkelijk wordt daarbij Engelsch-Egypte genoemd hetgeen hun tot dusver op grond van de z.g. neutrali teitswet was verboden. Van een grond wettige wijziging van deze wet is niets bekend, hetgeen in zoover met belangstel ling wordt opgeteekend, dat daarmede weer eens een kenmerkend licht wordt geworpen op het democratische* systeem, dat zich in het eerst beroept op bestaande wetten om ze dan niet na te komen. De Duitsche bladen wijden beschouwin gen aan de rede van Knox en de mede- deeling. dat Amerikaansche schepen in het vervolg oorlogsleveranties en passagiers kunnen vervoeren ngar zekere deelen van bet Britsche rijk. De „Deutsche Allg. aanvrage dient te worden ingediend op .formulieren MD 121, welke bij de plaat selijke distributiediensten op eveneens nader bekend te maken tijdstippen ver krijgbaar zullen zijn. De bonnen worden uitgereikt aan den kamerverhuurder of pensionhouder, uiteraard echter uitslui tend ten behoeve van den kamerbewoner of pensiongast. Brandstoffen mogen alleen aangevraagd voor vertrekken, door middel van haarden en worden verwarmd. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen wór den verstrektdit extra rantsoen zal voor de maanden October en November 3 bonnen, elk voor één eenheid brand stoffen, bedragen. Iemand, die meer dan één kamer heeft gehuurd, komt derhalve slechts in aanmerking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien verschillende personen sa menwonen op één of meer gehuurde ka mers, slechts ten behoeve van éêh van hen een rantsoen brandstoffen beschik baar worden gesteld. In geen geval mo- 'gen voorts brandstoffen worden aange vraagd voor de kamers, welke verhuurd zijn aan ouders, kinderen, klein-, pleeg-, en stiefkinderen en andere familieleden. Ook kostgangers, die de maaltijden te zamen met het gezin van dep kamerver huurder gebruiken, mogen niet op het aanvraagformulier worden vermeld DE BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK De militaire rechtbank te Marseille heeft gisteren een communist wegens ver raad ter dood veroordeeld. De Parijsche bladen melden, dat de vroegere communistische senator Marcel Cachin,. een der oudste communisten in Frankrijk en voormalig hoofdredacteur van het communistische dagblad „Hujna- nité” onlangs te Rennes is gearresteerd. In het Maandag door den Boelgaar- schen gezant te Moskou overhandigde antwoord op de kort geleden door de Sov- jet-regeering geuite bezwaren, verklaart de Boelgaarsche regeering categorisch, dat alle in de nota der Sovjets vervatte beweringen, als zou Boelgarije jegens de Sovjet-Unie een illoyale houding hebben 'aangenomen, onjuist zijn. De regeering is vooral verrast door de bewering, dat Boel garije basis zou zijn geworden voor Duitsch-Italiaansche oorlogshandelingen tegen de Sovjet-Unie. Verder uit zij haar verwondering over het feit, dat dergelijke uitlatingen van buitenlandsche radiosta tions tegen Boelgarije de Sovjet-regeering hebben kunnen misleiden, zoodat zij ze voor ernst heeft opgenomen. Ten aanzien vap de luchtaanvallen op Boelgaarsch ge bied bezit de regeering overtuigende be wijzen. dat de bommen in kwestie van Sovjet-vlieahrigen afkomstig zijn. Daar voor vormt ook de landing van para chutespringers, wier herkomst duidelijk Werd vastgesteld, een bewijs. De houding der Boelgaars'che pers is zuiver een ge volg van die der Sovjetpers en van de Sovjet-radio. Tenslotte wordt met leedwe zen vastgesteld, dat de Sovjet-regeering zeer onjuist is ingelicht aangaande den toestand in Boelgarije en dat zij bepaalde feiten uit het interne leven van dit land foutief uitlegt. Anders zou zij geen ern stige reden hebben Boelgarije van illoyali- teit te betichten of aanvalsplannen toe te schrijven. Reuter meldt uit Teheran, dat de Sjah van Iran, die, zooals gemeld, gisteren is afgetreden, ten behoeve van zijn zoon, de hoofdstad verlaten heeft om zich naar Ispahan te begeven. In een buitengewone zitting Iransche parlement heeft de Foeroegi, de volgende verklaring afge legd „Ik heb den afgevaardigden en het volk van Iran de belangrijke mededee- ling te doen, dat zijne keizerlijke majes teit Reza Sjah Pahlavi om gezondheids redenen is afgetreden ten gunste van zijn zoon, den kroonprins, als zijn recht- matigen opvolger. Dezd heeft de macht overeenkomstig de wet en de grondwet in handen genomen.” De premier riep het parlement op Woensdag a.s. weer bijeen te komen, op dat de nieuwe vorst de door de wet voorgeschreven' formaliteiten voor het parlement kan vervullen. Het Boelgaarsche blad „Sora” geeft in een eigen bericht uit Ankara de motie ven weer, welke den Sjah van Iran heb ben bewogen afstand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en Sovjettroepen in Iran en het staken van den tegenstand door Iran hebben den sjah aanleiding gegeven, enkele maat regelen te nemen,- waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens wasg In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering een beslissing genomen, welke neerkwam op een vol ledige beperking van de grondwettelijke rechten van den sjah. Deze besloot in verband hiermede ten gunste van den trqpnopvolger afstand te doen. De troons afstand werd eerst twee uur na het ver trek van den sjah uit de hoofdstad be kend gemaakt, toen aan het parlement hiervan mededeeling werd gedaan. De sjah naar Turkije Over de reis van den sjah wordt een volledig stilzwijgen in acht genomen. Welingelichte diplomatieke kringen te Ankara hebben verklaard, dat de sjah zich met enkele leden van zijn gevolg naar een vliegveld bij Teheran heeft be geven, vanwaar hij in onbekende rich ting is vertrokken. Volgens onbevestigde berichten zou de sjah, ergens in Turkije geland zijn en wordt hij te Ankara verwacht. Formaties der Duitsche marine zijn, naar het D.N.B verneemt, na den met zware verliezen gepaard gaanden terug tocht der vijandelijke zeestrijdkrachten uit het gebied rondom Reval, in ononder broken aanvallen het binnendeel van de Finsche Golf binnengedrongen. Des daags en des nachts werden, ondanks de moei lijke omstandigheden van zee en weer, met succes mijnen gelegd, ondanks krach tige luchtaanvallen der Sovjets. Intus- schen werd binnen het bestek «-an de ver overing van de Estlandsche kust door het leger de kustverdediging verder uitgebreid en nieuwe batterijen werden opgesteld. Sterke formaties van het Duitsche lucht wapen hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Dinsdag in opeenvolgende golven vijandelijke troepen en gevechtsstellingen in het gebied van Kief aangevallen. Zij vernielden verkeerswegen, verwoestten met voltreffers veldversterkingen en trof fen opmarcheerende troepen zwaar. Tal rijke autocolonnes werden met bommen en boordwapens aangevallen en 350 voer tuigen werden vernield, zoomede 20 tanks. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers 14 vijandelijke machines neer, het Duit sche afweergeschut schobt 2 vliegtuigen neer, terwijl 33 vijandelijke toestellen op den grond werden vernield. Ook werden de spqbrwegverbindingen, welke over de landengte naar de Krim voeren, op vele plaatsen verbroken. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben de Sovjets Dinsdag in tptaal 96 vliegtuigen verloren. Hiervan werden 39 in luchtgevechten. 22 door afweergeschut en 35 op den grónd vernield. In den Noordelijken sector en in de streek van Moermansk hebben Duitsche vliegtuigen met succes vijandelijke stellin gen aangevallen. Gevechtsvliegtuigen brachten ,in de Noordelijke IJszee 2 trans portschepen, 1 van 2000 en 1 van 1000 ton, tot zinken, een ander schip van 1000 ton werd ernstig beschadigd. t De Britsche admiraliteit heeft, naar het D.N.B. verneemt, gisteren een verlieslijst van de „Hood” gepubliceerd, die zooals bekend, verloren is gegaan, toen een Duitsch projectiel het Engelsche slagschip tot zinken bracht tijdens een gevecht op 24 Mei met het Duitsche slagschip „Bis- marpk”. De verlieslijst omvat de namen van' 1418 leden der bemanning van de „Hood”, die allen vermist worden en waarschijnlijk den dood gevonden hebben. Onder de vermiste officieren bevinden zich de deskundige voor marine-artillerie, vice-admiraal Holland en de commandant van de „Hood”, de kapitein ter zee Kerr. De lijst behelst slechts de namen van 3 geredden. Beschadigde Britschë oorlogs bodems te Gibraltar De Britsche torpedojager „L. 16” is be schadigd de haven van Gibraltar binnen- geloopen. Het schip vertoonde zware be schadigingen aan den boeg. Bovendien werd een aantal, gewonden ontscheept qn naar het lazaret overgebracht, aldus het D.N.B.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1