weer op De toestand Iran m Duitsche Zuidelijke vleugelDne neemt den strijd 1941. No. 179sSb. Donderdag September. AMERIKA’S OORLOGSPOLITIEK jagers EGIOEH Zweedsche torpedo door ontploffing gezonken Dnjepr op verschillende plaatsen overschreden VRIJWIL, NI Duitsche commentaren op Roosevelt’s tactiek VERDUISTEREN S.S.-P.K. Nederland J 31 Leningrad en omgeving Luchtgevechten boven het Fransche kustgebied Wordt de neutraliteitswet op zij geschoven? Het geheele Dnjepr-front der Sovjets in gevaar Verduister op tijd, Of ’t baart U spijt. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een Duitsche toelichting v. 7.49 uur nam. tot 720 uur v.m. x Geslaagde aanvallen op Engelsche convooien Myron Taylor’s besprekingen te Rome Verklaringen van Roosevelt ten Knox Amerikaansche convooien naar Engeland vertrokken Amerikaansche leening aan de Sovjets Britsche duikboot verloren Dooden en 11 gewonden HAAGSCIIE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: Koninginnegracht 22 *s-Gravenhage. ver- zijde Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et Telegraafagentschap D.N.B. verneemt, dat van bevel van in Duitsche Britsche om- van Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 et - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het is eigenlijk geen leening, doch een verdrag over den aankoop van bolsjewis tische delfstoffen door de Vereenigde Sta ten. Reeds voor de levering van de grond stoffen zal de Sovjet-Unie het geld uitbe taald krijgen, reeds zijn 10 millioen dollar betaald en waarschijnlijk de volgende week zullen nog 40 millioen overgemaakt worden. De Sovjet-Unie zal vooral man gaan, chroom, asbest en platina aan de Vereenigde Staten leveren. American legion tegen hulp aan de Sovjets De jaarvergadering van het „American Legion” te Milwaukee heeft gisteren met 874 tegen 604 stemmen een motie aange nomen, welke zich uitspreekt tegen een hulpverleening aan de' Sovjets krachtens de leen- en pachtwet. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland eerste bescher- vloot Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319. Tel. SS0310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. Q. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There* slabtr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De strijd om Leningrad Een Duitsche pantserdivisie, aldus het D.N.B.is voor Leningrad in een door de Sovjets versterkt park binnengedrongen met steun van het Duitsche luchtwapen. Alle bolsjewistische tegenaanvallen wer den onder hevige, bloedige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De bolsjewisten verloren talrijke pantserwagens van de zwaarste soort. Bezorgde Engelsche uitlatingen De militaire deskundige van de Engel sche radio, majoor Hastings, heeft er op gewezen, dat het Engelsche volk goed moet begrijpen, dat een voortzetting van den oorlog door de Sovjets afhankelijk is van een snelle en overvloedige levering van oorlogsmateriaal. De reserves aan wa pens en munitie van de Sovjetlegers wor den steeds kleiner. Majoor Hastings wees er op, dat de Duitsche ring om Kief ge sloten is. Misschien zal ook Charkow val len en vandaar zou dan de opmarsch in de „industriegebieden worden voortgezet. Tenslotte merkte majoor Hastings nog op, dat de Engelsche deskundigen zich mis schien vergist hebben, wanneer zij aan namen, dat alleen Moskou het doel der Duitschers zou zijn geweest. Zweedsche naar het Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duit sche pers levert commentaren op de tac tiek van Roosevelt, die, naar verklaard wordt, de mogelijkheden voor een conflict voortdurend vergroot en de gebieden, waarin conflicten kunnen voorkomen, eveneens hetgeen vooral thans in twee fei ten naar voren komt, n.l. aan den eenen kant door een rapport van den Ameri- kaanschen minister van justitie, waarin den Amerikaanschen schepen verlof wordt gegeven talrijke Britsche gebieden aan te doen en aan den anderen kant door de mededeeling van den minister van marine, Knox, volgens welke schepen, die leve ranties voortspruitende uit de hulp aan '4 De toestand in Iran kan, voor zoover dit Duitschland aangaat, volgens hetgeen men in welingelichte kringen hoort, als volgt worden samengevat, meldt het A.N.P. uit Berlijn. De mannelijke Rijks- duitschers van dienstplichtigen leeftijd moesten aan de Engelschen worden uit geleverd, die van hun kant deze Rijks- duitschers aan de Sovjets hebben uitge leverd. en ook de aan de gebeurtenissen part noch deel hebbende Rijksduitschers aan de bolsjewisten uit te leveren. Er zijn verschillende berichten ontvangen, waar uit op ondubbelzinnige wijze de indruk blijkt, welken dit Britsche optreden in het Midden-Oosten heeft gemaakt. Iransche kroonprins legt eed als sjah af De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Teheran, dat de kroonprins van Iran gis termiddag in het parlement zijn eed van loyauteit als nieuwe sjah heeft afgelegd. Voorts meldt Reuter uit Teheran, dat ministerpresident Ali Foeroeghi gisteren in het parlement bekend heeft gemaakt, dat de nieuwe sjah als volkomen consti tutioneel vorst wil heerschen. De nieuwe sjah Mohamad Reza Pahlavi is 21 jaar. □e Hongaren in Iran Het feit, dat de Engelsche regeering het vertrek van de uit 500 personen bestaande Hongaarsche kolonie uit Teheran niet wil garandeeren, heeft te Boedapest de groot ste verontwaardiging verwekt, vooral om dat de Engelsche autoriteiten tevoren het vertrek hadden gegarandeerd. Het gevolg van deze Engelsche woordbreuk kan zijn, zoo schrijft de officieuse Hongaarsche persdienst, dat de Hongaarsche regeering niet meer in staat is voor de veiligheid van in Iran wonende Hongaarsche burgers te zorgen, die daarmede aan het gevaar zou den worden blootgesteld door de Engel schen en de Sovjets te worden geïnter neerd. Van het Finsche front Officieel wordit uit Helsinki medege deeld Dinsdag hebben onze luchtstrijd krachten vijandelijke opslagplaatsen en arsenalen, alsmede colonnes vrachtauto’s in Oost-Karelië met succes gebombar deerd en onder vuur genomen. Verschei dene auto’s werden in brand geschoten. Het luchtafweergeschut heeft op de Kare- lische landengte en in Oost-Karelië 2 vijandelijke jachtvliegtuigen en 4 bom bardementsvliegtuigen neergeschoten. Een Finsche afdeeling onder leiding van een kapitein, heeft het strategisch be langrijke eiland Rahmasaari in het Lado- gameer veroverd. In totaal vielen haar 200 gevangenen in handen. Gistermiddag hebben zich bij aanvals- pogingen van Engelsche luchtformaties verscheidene hevige luchtgevechten ont wikkeld aan het Fransche kustgebied. Hierbij werden volgens tot dusver ont vangen berichten in totaal 15 Spitfires neergeschoten, 2 eigen jagers worden vermist. De vijand is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten naar Zuid- west-Duitschland gevlogen en heeft hier een aantal brisant- en brandbommen ge worpen, welke geen noemenswaardige schade veroorzaakten. 268 vijandelijke vliegtuigen vernield De laatste 4 dagen, zoo meldt het D. N. B., zijn 268 bolsjewistische vliegtuigen vernield, terwijl slechts 22 Duitsche ma chines verloren gingen, een verhouding der verliezen van 12 tegen 1. Generaal Wavell naar Tiflis? Generaal Wavell wordt, naar het Zweed sche blad .Aftonbladet” uit Istanboel meldt, in Tiflis verwacht. Men neemt aan, zoo schrijft het blad, dat een Engelsch- bolsjewistische militaire commissie plan nen voor de voortzetting der verdediging moet uitwerken. M aan: 18 Sept, onder 6.27 u. nam. J 19 Sept, op 4.69 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; z.g. Stadspatiënten No. 49 Van Duitsche militaire zijde wordt meegedeeld In den nacht van 16 op 17 September hebben Duitsche torpedo- motorbooten aan de Britsche Oostkust 25.000 b.r.t van een Britsch convooi tot zinken gebracht, tw. 2 vrachtschepen van 6000 en 8000 b.r.t., een van 3000 en een tankboot van 8000 b.r.t. De Duitsche vaartuigen wisten ondanks het zware af weervuur behouden in hun thuishavens terug te keeren. Duitsch vèrdragend geschut heeft, naar voorts van militaire zijde wordt mede gedeeld, in den nacht van 16 op 17 Sep tember schepen van een Britsch convooi voor Dover onder vuur genomen. De Brit sche schepen trachtten in het duister het Kanaal te passeeren. Door het goed ge richte Duitsche vuur werden zij gedwon gen van koers te veranderen en met groote snelheid de Britsche kust weer op te zoeken. Van officieele Vaticaansche zijde wei gert men mededeelingen te doen over de beide besprekingen, die de vertegen woordiger van president Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor, de laatste dagen met den Paus heeft gehad. In Romein- sche politieke kringen bestaat echter de gegronde meening, meldt het D.N.B., dat Taylor Roosevelt's wensch heeft overge bracht, dat de Paus zijn invloed op de katholieke bevolking der Vereenigde Sta ten zou laten gelden in den zin van de samenwerking tusschen de beide Angel saksische mogendheden en de regeering te Moskou en de belangrijke bezwaren van het Amerikaansche katholicisme tegen samenwerking met de bolsjewisti sche mogendheid zou overwinnen. Met stelligheid verluidt echter, dat het Vati caan dit verzoek heeft afgewezen met verwijzing naar de vereischte neutrale houding De in de buitenlandsche pers ver spreide geruchten, volgens welke Taylor den Paus een uitvoerig schrijven van Roosevelt zou hebben overhandigd, waar in Roosevelt verlangde, dat het Vaticaan zich ondubbelzinnig tegen de beide fas cistische mogendheden zou uitspreken, wordt van toonaangevende Amerikaan sche zijde krachtig tegengeproken, evfn- De Washingtonsche correspondent International News Service heeft Congreskringen vernomen, dat Roosevelt in -de komende vier weken in het Ame rikaansche Congres een voorstel zal in dienen om de neutraliteitswet te her roepen, waardoor een nieuwe strijd in het Congres over de Amerikaansche bui tenlandsche politiek zal ontbranden. De democratische senatoren Gillette en Pep per hebben verklaard, dat het herroepen van de neutraliteitswet „de volgende lo gische stap” is. De regeering wil echter van tevoren een nieuw crediet voor de hulp aan Engeland ten bedrage van meer dan 6 milliard dollar in handen hebben, voordat zij den strijd om de neu traliteitswet aanvaardt. In een debat in het Huis van afge vaardigden over Roosevelt’s bevel tot schieten heeft de republikein Rich ver klaard, naar Associated Press meldt, dat de president van zijn functies ontheven dient te worden, omdat hij welbewust de belofte heeft gebroken om Amerikaan sche schepen niet naar bepaalde gebieden te zenden. De republikein Hoffmann eischte het ontslag van Willkie als voor zitter van de republikeinsche partij, dat hij de buitenlandsche politiek Roosevelt ondersteunt. Senator Wheeler verklaarde in een radiorede, dat Roosevelt, indien hij Ame rika in den oorlog wil brengen, dat langs grondwettelijken weg moet doen. Roose velt zelf, aldus Wheeler, heeft in vroe gere redevoeringen verklaard convooiee- ring beteekent schieten en schieten be- teekent oorlog. Thans heeft hij, in strijd met de plechtige belofte, dat hij geen zonen van Amerika naar vreemde oor- logstooneelen zou zenden, de Amerikaan sche vloot bevel gegeven te schieten. Roosevelt heeft wel de macht een niet- verklaarden oorlog te voeren, maar geenszins het constitutioneele recht. De afgevaardigde Hamilton Fish heeft er in een persgesprek Roosevelt van beschul digd, dat deze kunstmatig een oorlogsmo- tief tracht te construeeren. Roosevelt, al dus Fish, heeft in zijn laatste radiorede het Amerikaansche volk bedrogen, toen hij sprak van tot zinken gebrachte schepen, die onder Panameesche vlag voeren. De Amerikaansche regeering draagt geen en kele verantwoordelijkheid voor schepen, die onder buitenlandsche vlag varen. Als dergelijke schepen opzettelijk worden wergedragen om de neutraliteitswet te ontduiken, zijn de Vereenigde Staten niet meer verantwoordelijk. Roosevelt tracht thans een oorlogsmotief op te bouwen door te beweren, dat de Vereenigde Staten verantwoordelijk zijn voor de tot zinken gebrachte Panameesche schepen. Fish verklaarde weldra in het Congres een voorstel tot oorlogsverklaring te zullen in dienen. De stemming zal aantoonen, hoe sterk de oppositie tegen een oorlogsver klaring is. In de persconferentie te Washington heeft Roosevelt de gedachte, dat alle koopvaarders tot Ijsland zullen worden opgenomen in een convooieeringssysteem, „amateurstrategie” genoemd. ver klaarde, dat het convooi slechts era van verscheidene methoden is. om de scheep, vaart te beschermen. Op de opmerking, dat tot dusver onder de machtigingswet slechts buitengewoon geringe hoeveel heden oorlogsmateriaal naar Engeland zijn gezonden, heeft de president ver klaard, dat er geen reden tot teleurstel ling is, want ruim 99 pCt. der in aan merking komende artikelen kan men niet uit voorraad koopen, maar moet ze be stellen en laten vervaardigen. De minister van marine, Knox, heeft gisteren in de persconferentie verklaard, dat de Amerikaansche vloot „alle metho den” zal gebruiken, om een veilige aan komst van het materiaal voor de hulp verleening aan Engeland te garandeeren. Het convooieeren door slagschepen is slechts een der vele gebruikte methoden. Voor het eerst gaf de minister te ver staan, dat schepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten op het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan zullen wor den gebruikt. Op een vraag, of de Ame rikaansche bescherming slechts gegeven zal worden tot een bepaald punt voor Ijsland en of de schepen dan aan de Britsche bescherming zullen worden over gegeven, antwoordde Knox, dat het on verstandig en indiscreet zou zijn, nadere bijzonderheden mede te deelen. Amerikaansche pers over de convooieering De Newyorksche bladen staan geheel in het teeken van de verklaring van Knox over het instellen van convooien naar Ijsland. Associated Press schrijft in een com mentaar hierover, dat de Amerikaansche regeering aan de reeds lang sleepende debatten in het Congres voor of tegen het convooistelsel een einde heeft ge maakt, door eenvoudig convooien te vormen. Huil ingelicht over Britsche operaties in Iran De Britsche zaakgelastigde te Washing ton, Campbell, heeft een onderhoud ge had met minister Huil. Aan de journa listen verklaarde hij na afloop, dat hij Huil op de hoogte had gebracht van de bewegingen van de Britten in Iran. Sovjettroepen zijn Teheran binnengerukt De bolsjewistische radio heeft in haar uitzending van hedenochtend medege deeld, meldt het D.N.B., dat de Sovjet troepen gisteren Teheran, de hoofdstad van Iran, zijn binnengerukt. Gezantschappen vertrokken Het Hongaarsche gezantschap is gister morgen uit Teheran vertrokken. Ook het Boelgaarsche gezantschap heeft op aan dringen van Engeland en de Sovjet-Unie Teheran verlaten. Het Zweedsche gezant schap heeft zich belast met de behartiging van de Hongaarsche en Boelgaarsche be langen. S.P.T. meldt uit WashingtonIn den afgeloopen nacht zijn voor de maal convooien onder sterke ming van de Amerikaansche vloot uit Amerikaansche havens over den Atlan tischen Oceaan naar Engeland ver trokken. Te Lissabon neemt men aan, dat de Amerikaansche regeering ook het scheep vaartverkeer tusschen Lissabon en New York door Amerikaansche oorlogssche pen zal doen beschermen. Hetstoom schip „Excalibur”, dat gisteren aan de monding van de Taag aankwam, werd geëscorteerd door een Amerikaansch wachtschip, het zelfde schip, dat sedert eenige weken in Lissabon ligt gesta- tionneerd. Dit vaartuig is de „Excalibur” op zee tegemoet gevaren. Engca.che koning ontvangt de Britsche en Amerikaansche missie Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche koning gisteren de leden van de Amerikaansche en Britsche militaire missie voor de conferentie te Moskou, ontvangen. Over de aan de Sovjets verstrekte lee ning van 100 millioen dollar, verklaarde Jesse Jones, de Amerikaansche regee- ringsvertegenwoordiger, dat de leening op schriftelijk verzoek van president Roo sevelt is verstrekt en dat een desbetref fend verdrag gesloten is tusschen de De fense Supplies Corporation en het Sovjet- inkoopagentschap Amtorg. als het gerucht, dat Roosevelt de bemid- deling van het Vaticaan tusschen Ame rika en Japan zou hebben verzocht. De indruk wordt te Rome sterker, dat de anti-bolsjewistische houding van het Vaticaan door Washington als een stoor nis wordt beschouwd en dat men den Paus heeft voorgesteld, zijn houding jegens de Sovjet-Unie te herzien. Het verluidt, dat men daarbij van Amerikaan sche zijde de aandacht heeft gevestigd op de moeilijkheden, die zouden kunnen ontstaan bij de overmaking van de aanzienlijke financieele middelen, die het Vaticaan uit de Vereenigde Staten ont vangt. Men verklaart eenstemmig, dat het Vaticaan een afwijzende houding heeft aangenomen tegenover de wenschen van Washington. Het meldt, zich gisteren op een Zweedsche formatie torpedojagers, in het scherengebied van Stockholm een hevige ontploffing heeft voorgedaan, waarbij 31 personen om het leven kwamen en 11 werden gewond. De Zweedsche radio-omroep berichtte later, dat tengevolge van deze ontploffing de torpedojagers „Klas Uggla”, „Klas Horn” en „Göteborg” zijn gezonken.. Men neemt aan, dat de oorzaak van het ongeluk een munitie-ontploffing is. Engeland, naar Ijsland brengen, de ge wapende hulp van de Amerikaansche ma rine, bestaande uit het bevel tot schieten op alle oorlogsschepen van de as, krijgen. De „Völkischer Beobachter” schrijft naar aanleiding hiervan, dat de Amerika nen thans reeds verder zijn gegaan dan Knox heeft toegegeven, die alleen maar van de IJsland-route heeft gesproken, ter wijl de Londensche bladen reeds spreken van verkenningsvluchten van Amerikaan sche vliegtuigen tot in het gebied van En geland en Ijsland. De „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz” schrijft over de uitleg ging van Roosevelt van het begrip „vrij heid der zee”, dat deze daarmede de vrij heid neemt den Amerikaanschen marine- strijdkrachten te bevelen tegen ieder Duitsch oorlogsschip op te treden, dat zich ophoudt in de door de Vereenigde Staten als vitaal voor zijn defensie beschouwde wateren, waarbij het gaat om wateren, die als ravitailleeringswegen voor de levering van materiaal aan de vijanden van Duitschland in aanmerking komen. Het zou nu interessant zijn te vernemen, aldus dit blad, of Roosevelt, theoietisch en prac- tisch, aan andere naties het recht zou ge ven op de zeeën, die zij speciaal als vitale defensiewateren voor zichzelf beschouwen, van haar kant op te treden tegen Ameri kaansche oorlogsschepen, welke immers overal moeten spionneeren ten gunste van Engeland Want Roosevelt heeft, althans naar buiten niet, nog niet verklaard, dat alle zeeën moeten worden gezien als „Amerikaansche defensiewateren”. Legi tieme verdediging bestaat echter logischer wijze voor de anderen niet alleen in de bescherming der wateren in het eigen ge bied, maar ook in de verhindering van toevoeren aan notoire moordenaars, brand stichters en roovers, zooals vooral de bols jewisten zijn. Ondersteuning van bandie ten over zee is echter niet anders dan uit gesproken zeeschuimerijDit dilemma echter kan ook Roosevelt moeilijk zoo maar ontwijken. Bovendien is van beken de Japansche zijde ongetwijfeld terecht Engeland aangeduid als de „wereldzee- schuimer” en de Vereenigde Staten als zijn adjudant. Het feit, dat Roosevelt en Huil vermijden zich vast te leggen op een omschrijving van de Amerikaansche ver- dedigingswateren heeft vooral ten doel de mogelijkheden voor incidenten uit te brei den. Ieder middel is goed voor Roosevelt, wanneer hij op die wijze zijn agressiepoli- tiek kan bevorderen. Het eigen volk wordt daardoor voortdurend in onrust en ner vositeit gehouden, aan den anderen kant wordt ieder voldongen feit begunstigd. In Londen is officieel bekend gemaakt, dat de Britsche duikboot „P. 32” over tijd is en als verloren beschouwd moet worden, verneemt het D.N.B. De bewering, dat het Duitsche gezant schap de onder dwang verkregen uit levering van mannelijke Rijksduitschers heeft trachten te dwasboomen of andere incorrecte handelingen heeft gepleegd, wordt in kringen der Wilhelmstrasse een bewuste leugen genoemd en als niet in overeenstemming zijnde met de feiten. Een bewering overigens, waarmede op het oogenblik het binnentrekken in de Iransche hoofdstad wordt gemotiveerd. Over de modaliteiten inzake het vertrek van de Rijksduitsche vrouwen en kinde ren alsmede oudere mannelijke personen en het personeel van het gezantschap worden op het oogenblik nog onderhan- delingen gevoerd. De vertrekdatum was bepaald op 17 September, doch op het oogenblik zijn nog geen berichten ont vangen van een eventueel vertrek. Na het vertrek van het personeel van het gezantschap zal Zweden de belangen van Duitschland in de bezette gebieden van Iran behartigen. Wat betreft den door het aftreden van den sjah gekenmerkten toestand in Iran is men in kringen der Wilhelm strasse van meening, dat het besluit van den sjah een onmiskenbaar teeken is voor het feit, dat hij met zijn politiek van tegemoetkoming jegens de Engelschen en Sovjets, op wier beloften hij meende te kunnen vertrouwen, schipbreuk heeft ge leden. De sjah, evenals andere kringen in het Midden-Oosten hebben klaarblij kelijk, zoo merkt men te Berlijn op, met schrik gezien, dat de Engelschen zich be reid hebben getoond deelen van het land Van de Nederlandsche Propagandakom. pagnie aan het Oostfront kwamen de eer ste berichten binnen. De S.S.-P.K. Neder land bestaat uit een aantal Nederlandsche journalisten, filmoperateurs, fotografen, radio-omroepers, met bedieningspersoneel voor auto’s en motoren,, die aan het Oost front werken en zorgen, dat zij die ach terbleven, in hun couranten, op de film en via hun radio-toestel op de hoogte blij ven van de krijgsverrichtingen in het Oosten. S.S.-P.K. Nederland bericht: en dan volgen verslagen die vertellen van den strijd tegen de bolsjewisten staal tjes van moed en trouw, van offervaardig heid, doorzettingsvermogen en van goede kameraadschap. Dan zullen verslagen vol gen van daden, verricht door Nederland sche mannen, die met de wapens in de hand de eer van ons volk en land hoog houden. De eer van ons land en volk, die ge biedt dat ook een legioen bestaande uit Nederlanders, zich schaart aan de zijde van hen, die begrijpen en weten wat er verwacht wordt van een natie, die straks als gelijkwaardige partner wil’ deelnemen aan den .opbouw van een nieuw Europa. S.S.-P.K. Nederland zal berichten over trotsche daden, verricht door waarachtige Nederlanders, waaraan straks ons volk on eindig veel te danken zal hebben. Indien u meent, dat bovenstaande over dreven is, blijft U dan weg, want er is geen plaats in het legioen voor betweters en af wachters. Maar indien u de teekenen van dezen tijd verstaat, indien ook u be grijpt en weet, waarom de Europeesche wapenen aan het Oostfront m o e t e a overwinnen, meldt u dan aan bij het In aansluiting op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. het vol gende Een nieuwe fase in de succesvolle ge vechten tegen de Sovjets is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel weder den strijd heeft opgenomen en een ener- gieken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken rivier- sector waande de Sovjet-verdediging zich voorloopig volkomen veilig, temeer waar bet aanhoudend slechte weer der laatste weken de bewegingsmogelijkheid der Duitsche eenheden buitengewoon bemoei lijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn beneden loop 1 a 2 k.m. breed is, zijn de Duitsche troepen er toch in geslaagd hem op die plaatsen te bedwingen, die voor een ver dere voortzetting der operaties van be lang zijn. Evenals tijdens den veldtocht in het Westen de Maas bij Sedan en de Boven-Rijn bij Kolmar ondanks hardnek kige verdediging van den tegenstander bedwongen werden, gelukte ook thans de overtocht over den Dnjepr, hoewel de Sovjets zeer waakzaam waren en herhaal de hevige tegenaanvallen ondernamen op de snel gevormde bruggehoofden. Een doorslaand succes van den nieuwen Duit- schen aanval ten Oosten van de brugge hoofden kan het geheele Dnjepr-front der Sovjets in gevaar brengen. Ten Oosten van den Dnjepr liggen de belangrijke in dustriegebieden van Charkof en in het Donetzbekken, beide op ongeveer 200 k.m. afstand van de Dnjepr-bocht. De volgende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt echter achter de Donetz, dus ten Oosten van de genoemde industriegebieden. Zware Sovjet-verliezen Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pantserwa gens gelukt, tezamen met vluchtende bolsjewisten, over een 1200 m. lange nood brug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste bruggehoofd aan den Ooatelijken oever van den Dnjepr te vormen. Ondanks de hardnekkige tegen aanvallen. welke eenige dagen aanhiel den, konden de Duitsche troepen onder zware verliezen van den vijand, het brug gehoofd behouden en verder uitbouwen. Bij de gevechten in dezen sector wer den op een dag 7 vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht talrijke pantserwa gens en 5 kanonneerbooten werden ver nield, zoomede 1500 gevangenen gemaakt. Op andere plaatsen aan den Dnjepr dron gen eveneens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever door, de volledig ver raste vijand leed ook in deze gevechten zware bloedige verliezen. De telkens weer tegen de bruggehoofden ondernomen te genaanvallen mislukten door de standvas tigheid der Duitsche soldaten. Van 100 Sdvjetpantserwagens, welke in den sector van een Duitsch legercorps aanvielen, werden er in korten tijd 68 vernield, ter wijl bij een den volgenden dag onderno men vijandelijken aanval 29 pantserwa gens der Sovjets in den strijd bleven. Door een ander legercorps werden binnen 2 dagen 97 pantserwagens vernietigd. In gevechten, welke verscheidene dagen duwden, verloren de Sovjets bij pantser- aanvallen op een lichte Duitsche divisie 127 pantserwagens. Een Duitsche divisie infanterie maakte bij een aanval vanuit een bruggehoofd ondernomen, in ander- halven dag 3700 gevangenen, terwijl tij dens zware gevechten om een ander brug gehoofd 13.000 gevangenen werden ge maakt. VERSPREIDE BERICHTEN De Amerikaansche Senaat heeft de belastingwet ten bedrage van 3.5 milliard dollar definitief aangenomen. Dit is de hoogste belastingraming in de geschiede nis van Amerika. Malcolm Macdonald, de Engelsche hooge commissaris in Canada, is te Lon den aangekomen teneinde besprekingen te voeren met het ministerie voor de Dominions. In verband met de communistische sabotageorganisatie zijn in Zweden nog 3 communisten gearresteerd. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is een aanslag gepleegd op 2 Japan sche kooplieden in de internationale ne derzetting te Sjanghai. Beide Japanners werden door verscheidene schoten ge wond. Eten van hen is aan zijn verwon dingen bezweken. De dader is ontkomen. Uit Manilla wordt gemeld, dat het Noordelijke deel van het eiland Luzon geteisterd is door een wervelstorm ge paard gaande met overstroomingen. Er zijn 30 menschen omgekomen. De mate- rieele schade is groot. Het ministerie van opvoeding voor den Canadeeschen staat Ontario verlangt, dat de wereldberoemde Canadeesche vijf lingen, de zusters Dionne thans Engelsch gaan leeren. Het ministerie heeft den voogd van de vijfjarige zusters Dionne opgedragen onmiddellijk met het onder richt in de Engelsche taal te beginnen. Tot dusver spraken de kinderen slechts hun moedertaalFransch. Radio Jerusalem meldt, dat de re geering van Syrië is afgetreden. Generaal Catroux heeft den uit den tijd van den hoogen commissaris Dentz bekenden Gaul- listischen agent Tag Eddin Alhusui opge dragen een nieuwe regeering te vormen. De Australische ministerpresident Fadden heeft gisteren bekend gemaakt, dat een nieuwe oorlogsleening ten bedrage van 100 millioen pond sterling zal wor den uitgegeven. AMERIKAANSCHE TECHNICI NAAR LUCHTBASIS IN LIBERIA In Newyorksche scheepvaartkringen verluidt, dat het snelle stoomschip „Aca dia”, dat tot dusver dienst heeft gedaan in de Caraibische zee, technici en ander personeel moet vervoeren naar de nieuwe Amerikaansche luchtbasis in Liberia (West-Afrika). De reederij, waartoe het schip behoort, heeft toegegeven, dat de „Acadia” op 1 October aan de Federal Shipping Board wordt afgestaan, doch zeide niet te weten, waarvoor het ge bruikt zal worden. 'MAftWO K< IPTSJA MCHA1LOWSKA. WSTARO P*NC>HO/% BOL. Ino .malZja wolynSkajaJX. i OORPfN - SPOORWEGEN KRASNOJE poli muite» o srir/OMS CT Htvenwese» stiKicHrie rtfKiH rtnsreivre tivcth

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1