rr~- fi Ir Huwelijk met modern comfort BINNENLAND AZ TTSTOSCTTE eOVFfXNT TfonaerHag W Sept. MT TWEEDE BEID men FEUILLETON doeltreffende van de oorlogs schade Een meer regeling 87600 Welken distributiebon heeft men noodig? Ml Het rantsoen vleesch De Utrechtsche Najaarsbeurs is weer een groot succes geworden Niet praten maar doen J Rectificatie bericht uitreiking aardappelkaart Speciaal wat huisraad betreft I. E Luchtafweer Kaas In ber 1941. (Nadruk verboden.) maar. Het omtrekken van een rivier. Pioniers hebben gauw een nood brug geslagen waarover de Duitsche opmarsch naar het Oosten zonder onderbreking voortgang vindt. (Weltbild-Polygoon) echtscheidingen. Welke leid ople- 117 118 119 34-35 36-37 de i s Artikel Boter Boter m. red. Boter Vet N.B. Artikel Suiker Koffie-surr« Jam BI. Br. Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maïzena enz. Kaas Artikel Brood of geb. VI. of VI.w. Melk Aardapp. 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Een toelichting van den alge meen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden Er Is aan het departement van Finan ciën een centrale organisatie gekomen BURGEMEESTER VAN BLOEMENDAAL GAAT HEEN De Staatscourant van gisteren bevat het bericht, dat bij besluit van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied van 12 September aan jhr. mr. C. J. A. den Tex, ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Bloemen- daal. Voor het front der motorrijders f is in de woestijn bij Capuzo aan den Compagniechef Hptm. Ehle het Ridderkruis van het IJzeren Kruis uitgereikt. (P.K. Vatfingojer-Hoffrnarm)'. Omruiling van melkkaarten De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat nog tot Woensdag 1 October a.s. de gelegenheid wordt gegeven groene melkkaarten bij de distributiediensten te ruilen tegen R-melkkaarten. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, komen uitsluitend de groene melkkaarten van kinderen, die op 1 Februari j.l. nog geen 14 jaar oud waren, in aanmerking voor dit inruilen. Bij het ruilen moet de distributiestam- kaart van het betrokken kind getoond worden. Na 1 October a.s. zal geen ge legenheid tot ruilen meer geboden wor den. Op hun vlucht voor de Duitsche troepen vernielden de bolsjewisten op bevel van Stalin, ook in Reval alles wat mogelijk was. Zoo ook de electri- citeitswerken der stad. (Weltbild-Polygoon) 250 gram 250 gram Bon 33 Eieren blijft geldig t/m 20 September 1941. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dins dag is niet geoorloofd. 114 115 116 34-35 36-37 C 4 rantsoenen 1 rantsoen i rantsoen 1 rantsoen i liter 3 k.g. Veetentoonstelling te Hoorn op de Veemarkt. De geiten genoten veel belangstelling. De keuring. Polygoon-Kuiper) 250 filialen in het land heeft, en derhalve niet in contanten. Men krijgt zijn schade vergoeding voor huisraadschade in den vorm van een spaarbankboekje tot een bepaald bedrag. Dit geldt dan voor be dragen boven 100. Wanneer het uit te betalen bedrag onder 10O blijft, krijgt men een cheque op diezelfde bank. Nadat tusschen betrokkenen en een winkelier een koopovereenkomst betreffende aan schaffing van huisraad is tot stand geko men, wordt het bedrag van het spaarbank boekje af geschreven. De kooper en de winkelier dienen daarvoor een formulier te onderteekenen, welke formulieren ver krijgbaar zijn bij de kantoren van boven genoemde bank. De getroffene gaat met zulk een onderteekend formulier naar de bank, die dan een cheque op naam af geeft ten name van den desbetreffenden winkelier, tegen afgifte van deze cheque worden de goederen door den winkelier aan den getroffene afgeleverd. De mogelijkheid, het spaarbankboekje aldus af te schrijven bestaat alleen bij aankoop van gebruiksgoederen voor de huishouding en derhalve niet voor aan- koopen van levensmiddelen, dranken en andere dergelijke verbruiksgoederen. De Middenstandsbank neemt echter slechts formulieren betreffende afschrijving in ontvangst, iriHien het bedragen betreft van 10 en hooger. Na verloop van veer tien dagen na den datum van uitgifte van het spaarbankboekje, kan op ieder boekje ƒ25 in contanten worden afgehaald. Dit is gemakkelijk voor hen, die op geld zit ten te wachten. len dag niet kwijt. En vermoedelijk zit ik er morgenochtend nog, voorspelt ze somber. Ziel. Wil je een kop chocola om den moed er in te houden? Graag. Zalig zeg. Waar haal je die vandaan? Staatsgeheim. Hier, kijk Maar mondje dicht, hoor. Verdekt opgesteld tusschen een ja- louziekast en het raam staat een pri mus op een zeepkistje. In het kistje een cacaobus, suikerpot, melkflesch en kop jes. Eenig zeg. Maar hoe lever je hem dat? Loopt dat niet in de gaten? Kost ons iedere maand een kwartje voor Janus. Om zijn mond te houden. Janus is de „bovenportier”, die ook de werksters dirigeert. Ze zijn allemaal goede vrienden met Janus, die bij de marine is geweest, en geweldige verha len kan doen over de tijden, dat hij nog op de „Willem Friso” voer. Janus kent de verjaardagen van alle meisjes van de bovenverdiepingen en stuurt hen dan allemaal prompt prentbriefkaarten van de meest onwaarschijnlijke havenplaat sen der wereld, waarvan hij een onuit- puttelijken voorraad schijnt te hebben. Productieslag 1941. Op de velden in de omgeving van Hillegom, waar vroeger de tulpen en hyacinten bloei den, staan thans de ruiters met boonen te drogen. (Polygoon-Zeylemaker) Mag 20—30 gram been bevatten. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het percentage been, dat bij de distribu tie van vleesch mag worden gerekend: In eenige gemeenten zijn in de plaatse lijke bladen of in slagerijen vaste been- percentages gepubliceerd, waardoor het publiek den indruk zou kunnen krijgen, dat het vleeschrantsoen gewijzigd is Deze publicaties dragen echter geen enkel officieel karakter. Het beenpercen- tage is afhankelijk van de kwaliteit van het vleesch en kan derhalve niet vooraf vastgesteld worden. Wel kan in het al gemeen worden gezegd, dat ongeveer 20 tot 30 pCt. van de hoeveelheid vleesch, waarop de distributiebonnen recht geven, mag worden berekend voor been. Een rantsoen vleesch, dat, zooals be kend is, 100 gram bedraagt, zal dus thans ongeveer 7080 gram vleesch en 2030 gram been mogen bevatten. Indien de klant zulks verlangt, moet het been worden bijgeleverd. 39) Hoeveel moet er nog betaald wor den op de ponsmachine? Frank probeert uit alle macht zich te concentreeren. Hij is blij, als de credi teuren de een na den ander binnenko men. Nu moet hij wel bij de zaak blij ven. Leiding geven aan de discussies... trachten te schipperen, te sussen... een paar lastige heeren met een grapje en een zacht lijntje méé zien te krijgen. Er komen sigaren aan te pas, een dikke rookwolk hangt in de kamer. Er wordt druk gecijferd, er worden krachttermen gebruikt en dooddoeners en dikke woor den: „crisis”. „saneer ing”, „levensvat- Op Duindigt werden gisteren courses gehouden. De finish van den Septemberprijs, gewonnen door .Amazone G.”, eig. G. Poppen te Hippolytus- hoef, rijder A. R. Nottelman. (Polygoon-v. d. Werff) baarheid van het bedrijf, „parasiteeren op andermans crediet” worden ijverig gehanteerd. Maar tenslotte wordt er ge lachen en om half vijf zijn de heeren het eens. Plaat mag blijven doorwerken. Meester Robberts zal elke week zijn boekhouding laten controleeren en de crediteuren zullen ieder wekelijks een klein bedrag in mindering van hun vor deringen krijgen. Als de heeren ver trokken zijn, komt Plaat meester Rob berts aangedaan bedanken, „dat hij hem gered heeft”. U weet niet, wat het voor me is, meneer, dat ik die schande niet hoef te beleven... Ziezoo, een goed werk gedaan, denkt Frank tevreden, terwijl hij de ra men wijd openzet, om den rook te ver jagen. Maar vijf minuten later twijfelt hi. weer. Een goed werk? Waarom? Wat is er voor reden om zoo bijzonder tevre den te zijn? Alsof die stumper, die Plaat er werkelijk op vooruitgaat, alsof hij er iets mee geholpen is, dat hij voortaan bij de genade van zijn crediteuren mag doortobben. Nu wordt hij langzaam aan uitgeknepen als een citroen en anders was ’t een korte pijn geweest. Wat voor nut heeft zijn bemiddeling eigenlijk ge had? Wat voor werkelijk, aanwijsbaar nut heeft het werk van den advocaat in misschien acht van de tien zaken, welke hij te behandelen krijgt? Ja, ze bestaan wel, de echte mooie processen, de za ken met wetenschappelijke finesse, met een juridische pointe, de duels met woorden tusschen scherpzinnige juristen. Maar daar blijven de jongeren meestal nuchter van. Later, belooft Frank zich zelf, later zal hij daar ook zijn deel wel van krijgen. En voorloopig moet hij zich maar troosten met de hem zoo royaal toestroomende echtscheidingen hem ook hulde en erkentelijkhi veren... En volgende week is Yvonne cliënte-af. Uit met de pret... Want de uitkeering, waartoe echtgenoot nummer drie zich wil laten veroordeelen, is der mate schraaltjes uitgevallen, dat ze wel heel gauw en heel ernstig naar nummer vier zal gaan uitkijken. En dan staat meester Robberts buiten spel. Nu eerst maar even een resumé van de bespre kingen dicteeren. Morgen kan hij uit zijn notities niet meer wijs worden. En met een zucht begraaft Frank zich weer in het dossier-Plaat. Wij zullen u gaarne leveren onder volgende voorwaarden... Loonen in werkverruiming en „vereveningsheffing” De Rijksdienst voor de werkverruiming heeft, ter beantwoording van een van ver schillende zijden gestelde vraag, na ge pleegd overleg met het college van Rijks- bemiddelaars, aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin wordt medege deeld, dat van het loon der in de werk verruiming te werk gestelde arbeiders geen korting ten behoeve van de zooge naamde „vereveningsheffing” mag plaats vinden. Alleen maar door te zeggen, dat l u de Nederlandsche Ambulance wel een mooie instelling vindt, hebt u zich nog niet van uw plicht ge- 4 kweten. Dat kunt u pas zeggen, 1 4 wanneer u uw bijdragen gestort hebt op giro rekening 1 1 4 Nederlandsche Ambulance 1 Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage t heidswege zijn gegeven op deze beurs, mochten zich verheugen in een uiterst druk bezoek. Het streven om voort te gaan in de richting van collectieve inzen dingen kan niet genoeg worden aange- moedigd. „Kunt u ook iets mededeelen over het logies in Utrecht en de voedselvoorzie ning?”. Het logies-vraagstuk is door de plaatselijke V.V.V. schitterend tot oplos sing gebracht. Daaromtrent bereikte mij geen enkele klacht. En wat de voedsel voorziening betreft, dank zij de loyale medewerking van de overheid waren bij tijds allerhande voorzieningen getroffen om een storing zooals bij de vorige beurs het geval was, te voorkomen. „Was er voor deze beurs voldoende ruimte voor alle deelnemers?”. Dat was er eerlijk gezegd niet, maar wij hebben ons dit jaar kunnen behelpen. De 4100 m2., waarover wij konden beschikken, hebben wij hard noodig en daarom heeft de raad van beheer besloten van de nood- hal tusschen het groote gebouw en de an dere hal een vaste verbinding te maken. Wij hopen, dat reeds bij de volgende beurs deze verbinding tot stand zal zijn geko men. Als dan de tijden weer normaal zijn, zullen er zeker meer gebouwen gezet wor den op het Vreeburg. Maar voorloopig mag het Nederlandsche publiek meer dan tevreden zijn, met zulk een geslaagde najaarsbeurs, als wij thans hebben gehad. Het was al veel en veel meer dan wij als directie hadden durven hopen. Rentebetaling Er is nog een novum in de nieuwe re geling, aldus de heer Rambonnet en die zal zeker in den smaak vallen. Men krijgt n.l. een rente en wel ingaande 16 Septem ber. Dit geldt voor iedereen, ook al ont vangt men zijn boekje veel later. Hierdoor wordt het bezwaar ondervangen, dat men nu eenmaal niet allen het eerst kan hel pen. De rentevergoeding is ook een aan sporing om zijn geld rustig te laten staan indien men het nog niet aanstonds kan be steden zooals men het wel zou wenschen. Maar wel moet hieraan worden gedacht: besteedt het geld goed; met den toeslag is het uit. Verdere vergoedingen voor huisraadschaden worden niet meer ver leend. Wij merkten den heer Rambonnet nog het volgende op: er zijn menschen, die zoo dringend om huisraad verlegen zaten, dat zij reeds inkoopen hebben gedaan van geleend geld. Hoe zullen de commissies staan tegenover deze personen? Hierop werd geantwoord, dat voor de genen, die met geleend geld gekocht hebben de schade-enquêtecommissie bij uitzon dering zullen toestaan, het spaarbankboek je in contanten af te schrijven. Is er nog iets te zegigen over de volg orde, waarin men wordt opgeroepen?’* „Die volgorde wordt bepaald door de commissies. Niemand kan voorrang ver krijgen”. Tot zoover het onderhoud met den heer Rambonnet, die aan het eind daarvan nog hulde wenschte te brengen aan den groo- ten arbeid, verricht door de schade- enquêtecommissies en door de afdeeling oorlogsschade. Wat betreft de nieuwe huisraadschaderegeling meende de alge meen gemachtigde te mogen opmerken, dat hier van een regeling kan worden ge sproken, welke ee n ieder zal bevredigen. Een volgenden keer zal hij nog een en an der mededeelen over nieuwigheden in an dere schaderegelingen. Het voor ongeveer drie Jaren in de Noordzee opgevischte scheepsanker, dat behoord heeft aan een uit Hoorn af- komstigen koopvaarder der Oost-Indische Compagnie, is opgesteld in het plantsoen tegenover het station te Hoorn. Het anker is in de netten van een Urker visscher blijven hangen, naar IJmuiden gesleept en aangekocht door de ver- eeniging „Oud Hoorn”. Het op betonblokken plaatsen van het oude anker. Polygoon-Kuiper) Nick stenografeert... De drie maanden zijn achter den rug en ze is niet ontslagen. De telefoon belt. Ze staat op, klaar om te retireeren, maar een handbewe ging aan den overkant van het bu reau beduidt haar, dat ze mag blijven. Ze begint haar stenogram terug te lezen. Na het telefoneeren zegt Wessels: Ik heb een opdracht voor u, een een speziellen opdracht. U bent toch rechtsgeleerd, nietwaar? Jazeker meneer, zegt Nick verbijs terd. Onze advocaten verlangen nadere inlichtingen over een proces dat wij voe ren. Laat de correspondentie aan u ge ven en verzamelt dan de gegevens. Jawel meneer, zegt Nick. Versuft loopt ze naar de typekamer, rappor teert meneer Lammers, dat ze den ver deren dag voor meneer Wessels dingen moet uitzoeken en verdwijnt naar het archief. O... meer niet? vraagt ze wanho pig, als juffrouw Jansen, die het archief bijhoudt, haar de omvangrijke map overreikt. Zeg, heb je papier en pot lood? Ik moet aanteekeningen maken voor Wessels. Je raakt me hier den hee- 35—4 35 35 35 35 36 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. 14 t/m 20 September 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve Onversaagd gaan de Duitsche Infan teristen op de Sov jets los, om van een gunstige stel ling uit met goed gerichte schoten den tegenstand te brekenfOrbts-Holl.) op een patrouille vaartuig. De leider van het luchtafweergeschut beproeft een stuk geschut. Een weigerend pro jectiel wordt onderzocht. CWeltbild-Polygoon) Onderhoud met den directeur mr. J. Milius De najaarsbeurs 1941 is nog wel niet geheel en al ten einde en de juiste cijfers over het bezoek kan ik u dus nog niet geven, maar dat de belangstelling uit de Nederlandsche zakenwereld voor de Utrechtsche beurs buitengewoon groot is geweest, staat vast, aldus mr. J. Milius, zakelijk directeur van de jaarbeurs, tot een redacteur van het A.N.P., die hem vroeg naar het verloop van de beurs, welke vandaag haar poorten weer sluit. „En, zoo vervolgde mr. Milius, wat wij niet verwacht hadden en wat tenslotte toch is gebeurd, deze beurs heeft de beurs van 1940 verre overtroffen en staat gelijk aan de voorjaarsbeurs van 1941, een beurs, die zoo druk werd bezocht, als wij nog nooit hadden meegemaakt”. Om een enkel voorbeeld te noemen, Dinsdag al leen bezochten 16.000 menschen buiten Utrecht deze beurs, die allen entree be taalden. Het verheugende in dit bezoek is wel, dat het percentage boeren, dat deze beurs bezocht, grooter is dan het ooit ge weest is. Men moet ook niet vergeten, dat de landbouwvoorlichting tijdens de beurs zeer goed is verzorgd. „En meneer Milius, hoe is het gegaan met den handel op deze beurs?”. Ja, dat is moeilijk precies in cijfers aan te geven. Deze beurs immers droeg sterk het ka rakter van een oorlogsbeurs. De afnemer is allereerst naar Utrecht gekomen om te zien wat er nog te krijgen is en dat viel in vele gevallen bijzonder mee. Wij heb ben dan ook het merkwaardige verschijn sel gezien, dat in tegenstelling tot vroe gere beurzen thans juist de eerste dagen het drukst waren. Natuurlijk, er zijn tal van branches, waarin het tengevolge van den oorlog niet rooskleurig gaat, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Vertegenwoordigers van deze branches zijn hier toch gekomen, al was het alleen al, omdat men met elkaar toch den toe stand eens onder oogen wil zien en wilde uitzien naar een mogelijkheid om de zaken ondanks den druk der tijden toch draaiende te houden. „Welke branches trokken de grootste belangstelling?”. Vooral de afdeelingen verwarmingsindustrie, het handwerk en niet te vergeten de surrogaten hebben het overstelpend druk gehad. Dat zijn de takken van bedrijf, die het nauwst met het werkelijke leven in aanraking komen en waarbij welhaast een ieder geïnteres seerd is. De demonstraties welke van over- Die gelukwenschen leveren natuurlijk een ruimen oogst aan sigaren op. Nick wijdt zich eerst aandachtig aan haar chocolademelk, een zeldzame trac- tatie midden onder kantoortijd. Dan slaat ze met den moed der wanhoop de correspondentiemap open. Om twaalf uur is ze nog niets verder. Het vel papier ligt nog akelig blank naast haar. Zie je, dat heb je nou van die lamme academie. Volgepropt word je met allerlei dingen, die je nooit noo dig zult hebben. Romeinsch recht, Oud- Vaderlandsch recht... en de jaartallen van de ministeries Thorbecke kent ze nu nog. Maar zoo’n simpel modern wetje, als de Octrooiwet, daar weet je als ju ris doctoranda geen syllabe van. ’t Is al mooi, als je weet, wat een octrooi is... Thuis onder het koffiedrinken stuift ze alle studieboeken door, maar zonder succes, diept eindelijk de Octrooiwet on der uit een koffer op. Maar daar wordt ze ook al niet wijzer van. Ze stampvoet. Dit is nu een kans, die voor het grijpen ligt, om te laten zien, dat ze méér is dan een gewone tikjuffrouw het is om woedend te worden. Nou, Wessels zal woedend zijn, daar kun je vast op re kenen... (Wordt vervolgd) De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat er in het persbericht omtrent de uitreiking van nieuwe aardappelkaar- ten een onjuistheid is geslopen. In het schema, waar de diverse categorieën van personen staan genoemd, met de hoeveel heid kaarten, waarop zij recht hebben, staat onder a in de tweede kolom ver meld: Geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: geboren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, ontvangen een U-kaart en een V-kaart. 100 gram 7 t/m 24 September 1941. Bon 34-35 34-35 De Staatscourant van heden bevat een besluit van den wnd. secr.-gen. van het departement van Financiën tot wijziging van de regelen betreffende de bijdragen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan huisraad. De regelen inzake huisraad 1, vastge steld bij resolutie van 4 December 1940 (Nederlandsche Staatscourant d.d. 4 De cember 1940, no. 237) worden gewijzigd al? volgt: I. Na artikel 8 wordt ingevoegd een nieuw artikel luidendeartikel 8a. (1) Indien de schade op of na 16 September 1941 is toegebracht wordt, in afwijking van hetgeen in de vorige arti kelen is bepaald, voor verloren gegane of onherstelbaar beschadigde zaken een bijdrage verleend ten beloope van den voor die zaken besteden aankoopprijs, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving, met dien verstande, dat de bijdrage niet minder bedraagt dan de verkoopwaarde dier zaken op 9 Mei 1940. (2) Bij de berekening van de bijdrage volgens het vorige lid worden echter niet in aanmerking genomenat geld en geldswaardige papierenb. zaken, welke geen handelswaarde hebbenc. kennelijk overtollige zaken. (3) Voorts worden de navolgende za ken per persoon tot geen hooger bedrag in aanmerking genomen, dan bij elke zaak of groep van zaken is vermeld a. bontmantels in totaal 300b. schil derijen en andere kunstvoorwerpen in totaal f 1000c. verzamelingen, met uit zondering van schilderijen en kunstvoor werpen in totaal 400; d. voorwerpen, behoorende tot een speciale liefhebberij van den betrokkene in totaal 400e. sieraden (met inbegrip van gouden en zilveren voorwerpen) in totaal 1000. (4) De bijdrage aan één persoon toe te kennen in de schade veroorzaakt door één gebeurtenis, kan het bedrag van 10.000 niet te boven gaan. (5) Voor de toepassing van dit arti kel wordt de rechthebbende op de zaken, met zijn echtgenoot(e), zijn minderjarige eigen of aangehuwde kinderen en de overige bij hem inwonende minderjarige kinderen over wie hij of zijn echtge- noot(e) de voogdij uitoefent als één per soon beschouwd. (6) Dit artikel blijft buiten toepas sing als de berekening van de bijdrage volgens de artikelen 1 t/m 8 tot een hooger bedrag zou leiden. n. Dit besluit wordt gerekend Werking te zijn' getreden op 16 Septem- voor afwikkeling der oorlogsgeweld- schadezaken en defensieschadezaken. De uitvoering van verschillende wetten, welke voorheen onder het departement van Defensie ressorteerden, is naar het departement van Financiën overgebracht. Het betreft hier o.m. de inkwartierings- wet, de wetstaat van oorlog en beleg en de inundatiewet. De heer F. L. Rambonnet alhier staat als algemeen gemachtigde voor de oor logs- en defensieschaden aan het hoofd van dezen centralen dienst, genaamd Administratie voor de Oorlogs- en De fensieschaden. Onder deze administratie ressorteeren de afdeeling oorlogsschade, de afdeeling defensieschade, de afdeeling vervoer wezen, welke laatste afdeeling behandelt de schaden van de Nederlandsche spoor wegen, van de tramwegmaatschappijen en van schepen. Voorts ressorteeren on der den algemeen gemachtigde de direc tie van het grootboek voor den weder opbouw en de rijkscommissie van advies inzake wederopbouw publiekrechtelijke lichamen. Ook is in voorbereiding een regeling ter tegemoetkoming in schaden, welke rechtstreeks door de bezetting worden geleden (bezettingsschaden), welke regeling eveneens onder leiding van den algemeen gemachtigde zal wor den uitgevoerd. De aandacht van den algemeen gemach tigde is in de eerste plaats bepaald ge weest bij een versnelling van de afwikke ling der ingediende schaderekeningen. Op dit punt zijn goede resultaten bereikt. Van alle kanten hoort men, dat de schadever goeding is afgekomen. Daarnaast behoef de menige regeling, volgens welke de schadevergoedingen plaats vinden, ver betering. Het eerste resultaat is de verbetering van de huisraad schaderegeling, welke in Staatscourant van heden afgekondigd. Het A.N.P. heeft zoodra het de nieuwe regeling betreffende de huisraadschade ter oore kwam, een onderhoud gehad met den heer Rambonnet. Deze gaf direct toe, dat de klachten, welke tot heden werden ver nomen over de getroffen maatregelen, wel gefundeerd waren. Het meest betroffen zij de vergoeding der huisraadschaden. Tot heden was de regeling zoo: men gaf zijn huisraadschade aan en deze werd be paald naar de huurwaarde van de woning, waarin het huisraad zich bevond. Deze oude regeling geldt voortaan als mini mumbasis voor de uitkeering voor huisraadschade. Thans is over de geheele lijn een herziening getrof fen en wel als volgt: de slachtoffers worden op nieuw opgeroepen. De enquête commissies hooren den betrokkene, waar bij hun oorspronkelijke aangifte als basis wordt genomen. Uitgangspunt is de waar de van het verloren gegane, waarbij uiter. aard rekening wordt gehouden met af schrijvingen. Voor bepaalde luxueuze ar tikelen wordt, zooals uit het besluit blijkt, de waarde boven een bepaald maxi mum, niet in aanmerking genomen. Voorts wordt huisraadschade boven 10.000 gulden niet vergoed. Dit maximum is in de plaats gekomen van het vroege maxi mum van 7500 gulden. Wie nu nog een toeslag ontvangt op het reeds vastgestelde bedrag of in de toekomst het volle bedrag voor zijn schade aan huis raad ontvangt, krijgt dit geld uitbetaald op een spaar- of depositoboekje bij de Nederlandsche Middenstandsbank, welke efI fes." - ..^1 •KV

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5