BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Huwelijk met modern comfort men STADSNIEUWS Welken distributiebon heeft men noodig? - J i HAAGSCHE COURANT Vrijdag 19 Sept. 1941 TWEEDE BLAD A HET SCHOOLZWEMMEN CONCERT AAN DEN HOFWEG FEUILLETON Poging tot doodslag op zijn echtgenoote poging tot doodslag VROUW DOOR GESPAN OVERREDEN EN GEDOOD VAN VACANT1E IN DEN OOST- MARK WEER THUIS Staatssecretaris dr. Wimmer bezoekt provincie Zeeland MEER BROODGRAAN MEER AARDAPPELEN 1 Na harden strijd - is de spoorlijn Moskou (Polygoon-v. Bilden) Luchtafweergeschut beschermt den overtocht over de rivier, De moei- Sovjefr-slagschip. 100 gram 'Nadruk verly'Op- vragen maken. 7 (Wordt vervolgd)' Leningrad verbroken. (P.K..V. d. Piepen-Hoffmann) lijke rivierovergang bij Wiasowka door luchtafweergeschut beveiligd. (WeUbild‘Polygoon) Artikel Brood of geb. is in Nee, dat droomt ze. Zooiets kan niet echt gebeuren... Maar dit is toch echt Iedere zwemklasse telt 30 a 36 leerlin gen. zoodat met ingang van Maandag a.s. een 1600 kinderen onderricht in de ge zondheid en levenslust brengende sport zullen ontvangen. Indien er van de zesde klasse van de lagere school niet een voldoend aantal leerlingen is-voor het schoolzwemmen, kan een groep aangevuld worden met kinderen uit de vijfde klasse. Bon Boter Vet 117 118 119 34-35 36-37 34-35 34-35 Artikel Suiker Koffie-surr. Jam BI. Br.Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maïzena enz. Kaas de gan; trap. E een de 4 J i 1 VI. of Vl.w. Melk Aardapp. Artikel Boter Boter m. red. Oorlogshaven Nicolajef. Een 35000-tons slagschip werd buitge maakt. Een kijkje op het dek van het op stapel staande Orbis-Holland Op 22 September wordt er mede begonnen In aansluiting op de berichten, die wij gaven over het schoolzwemmen, melden wij, dat op 22 September hiermede een aanvang wordt gemaakt. De kinderen, die aan het schoolzwemmen deelnemen, wor den momenteel gekeurd. In het Bosbad ontvangen wekelijks 25 klassen een zwemles, in de Regentes 10 VOORTS ZIJN GELDIG: Zeep: bon 113 Algemeen, B-zeep van de zeepkaarten P en Q; B-toiletzeep van zeepkaart P 1 t.m. 30 Sept. Scheerzeep: bon J van textielkaart voor mannen; 1 t.m. 31 Dec. Brandstoffen: van kaart „haarden en kachels J”, bonnen 01, 02, 03, van „haar den en kachels K" 01, 02, 03, 04 en van „centrale vbrwarming L” de bonnen 01 t.m. 11; 24 Juni t.m. 31 Dec. Voorts bonnen 05, 06 en 07 „haarden en kachels J” 05, 06, 07 en 08, „haarden en kachels K: nu turf, later mogelijk andere vaste brandstoffen. Petroleum: „Periode 13”, twee liter pe troleum; 11 Aug. tót 5 Oct.; voor kook- doeleinden. Honden- en kattenbrood: Van 1 tot en met 30 September wordt op bon no. 16 van de voederkaart voor honden beschik baar gesteld voor horthen van: groep 1 en 2: 10 k.g. hondenbrood; groep 3: 8 k.g.; groep 4: 5 k.g.; groep 5: 4 k.g.; groep 6: 3 k.g. Op bon no. 16 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IJ k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld. 114 115 116 34-35 36-37 C rantsoenen rantsoen rantsoen rantsoen 1 i -liter 3J k.g. Aangehouden is de 21-jarige bakker H.. die een regenjas had gestolen en deze bij een opkooper van de hand wilde doen, doch niet gerekend had op de aanwezigheid van een rechercheur, die daar was voor de controle van de opkoo- persregisters. De commissaris-generaal voor bestuür en justitie, staatssecretaris dr. Wimmer, heeft een tweedaagsch bezoek aan de pro vincie Zeeland gebracht, waarin hij gelegenheid kreeg kennis te, maken met het karakter van dit landschap en zijn bewoners, met zijn belangrijk verleden en met de vraagstukken van het heden. Een herhaalde, uitvoerige gedachten-wisseling droeg er verder toe bij de verhouding tusschen de Duitsche instantias en het Nederlandsche bestuur in den arbeid voor het gemeenschappelijke doel op vrucht bare wijze te ontwikkelen, waardoor alle belanghebbenden de overtuiging kregen mede te werken aan een groote toekomst. Mr. J. van Westhove Abbing Mr. G. Rënselaer Mr. F. Robberts x Advocaten en procureurs Prinsengracht 993 In de Riviera-hal van de Diergaarde Blij-Dorp te Rotter dam heeft een groote exclusieve modeschouw plaats gehad, georganiseerd door de Gebr. Gerzon’s Modemagazijnen. (Polygoon-Hof) „Zou-die ’t halen?” Een ‘vraag, welke den Amsterdammers veel belangstelling inboezemt en aanleiding geeft tot veel goeden raad van de zijde der’kijkers. (Polygoon-Noske) In den afgeloopen nacht is in 28 gevallen proces-verbaal opgemaakt, ter zake van overtreding van de verduiste ring sbepalingen UITKNIPPEN EN BEWAREN. Eén rantsoen is: Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gr. Beschuit, Wafels, Biscuits, Koekjes, of 140 gr. speculaas, koek, of 300 gr. cake, of 400 gr. gevuld klein korstgebak, of 500 gr. gevuld groot korstgebak, of 600 gr. taart, gebakjes. Bloem: 70 gr. tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gr. rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, gruttenmeel, (gemengd meel) Gort: 250 gr. gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttenmeel, (ge. mengd meel)z Vermicelli: 100 gr. vermicelli, macaroni spaghetti. Maizena: 100 gr. maizena, sag,o, aardappel meel, of 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder, Vleesch: 100 gr. vleesch, gewicht van been inbegrepen^ Vleeschwaren: 75 gr. gerookt of gekookt vleesch, of 75 gr. gerookte worstsoorten, of 100 gr. gekookte worstsoorten, of 125 gr. leverartikelen, tongeworst, nierbrood of 150 gr. bloedworst, zure zult. Jam: 500 gr. jam, siroop, honing, enz. Welke stukken? Meent u stukken zeep? vraagt meneer Wessels. Hoe doen wij dat dan? Wij kunnen toch niet onzen advocaten zeggen; daér zoeken jullie het zelf maar uit. Het eenige is dat u*zelf de stukken gaat le zen. Grinnikend boven den brief in zijn hand komt Frank het kantoor van Mr. van Westhove binnen. Aardig nieuws vóór u, zegt hij. De Noord-Nederlandsche sturen ons hun luristische medearbeidster op ons dak. Wat zeg je? Mr. van Westhove laat van verbazing zijn lorgnet vallen. Ik citeer slechts, zegt Frank. Hier eest u zelf maar. Mr. van Westhove scfludt al lezenc et noofd. Hoe komen ze daar nu bij? zegt hij Onze mejuffrouw meester Lens- aerdt... Beginnen die nu ook al? En en juffrouw nog wel op den koop toe >.r is verontwaardigd. Frank gnuift. U ontvangt haar zeker zelf? vraagt t Zijn uw cliënten immers en ocvendien, u neb toch zoo’n zwak voor la.brieksjuristen. Dank je stichtelijk, weert de ander Gedurende de periode van 1 September 1941 tot en met 15 September 1941 verstrekte de vereeniging „Het tehuis voor onbehuisden” De la Reyweg 522, al- klassen en in de Mauritskade 13 klassen, hier,aan 929 mannen, 45 vrouwen en 45 kinderen gratis onderdak; aan deze per sonen, in totaal 1019, werden gratis 2821 maaltijden verstrekt. In bovengenoemde getallen zijn opgenomen 15 mannen en 15 vrouwen, welke van Rotterdam uit zijn geëvacueerd; aan deze personen werden 90 maaltijden verstrekt. In het Museum voor het O n- •derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt mor genmiddag om half 3 een algemeene rond gang onder geleide gehouden door de af- deeling Volkenkunde. Zondag 21 September om half 3 is er een. rondgang onder geleide door de af-, deeling Dierkunde, inleiding met licht beelden over „Gewijdragers”. De commissaris van den C.O.D. maakt bekend, dat zich aan zijn bureau Laan Copes van Cattenburch 13 eenig tafelzilver, waarin een monogram L. A. is aangebracht, bevindt, dat in den zomer van 1940 vermoedelijk is ontvreemd. Het ij te bezichtigen dagelijks van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. Zondagmiddag van 12—1 uur Zondag a.s. geeft het Müsikkorps beim Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlan- den van 121 uur op het plein aan den Hofweg een concert onder leiding van Musikleiter Hemp. Het programma luidt als volgt: 1. Der Torgauer Parademarsch, Heeresm. 11/84; 2. Das Gewehr über, marsch, Thiele; 3. Bagatelle, ouverture, Rixner; 4. Prélud, Rachmaninoff, 5. Holzschuhtanz, Lortzing; Wegens poging tot doodslag op zijn echtgenoote is do«r de gemeentepolitie te Lunteren aangehouden zekere G. F. De man is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. 6. Künstlerleben, Walzer, Strauss; 7. An- gereihte Stücke a. d. Oper Freischütlz, C. M. von Weber; 8. Steinmetzmarsth, Brat- fiscH. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VERHANDELD Aangehouden is de 23-jarige kantoorbe diende V. wegens het verhandelen van distributiebescheiden; 100 textielpunten werden in beslag genomen. Tegen den 20-jarigen arbeider O. is voor hetzelfde feit proces-verbaal opgemaakt. Bij hem werd een boterkaart in beslag genomen. Arbeidsovereenkomst heerenkleeding- bedrijf Het college van Rijksbemiddelaars beeft bij beschikking d.d. 16 September 1941 inzake -de tarieven der collectieve arbeids overeenkomst d.d. 1 Maart 1938 voor het heerenkleednzgJ maat annex confectiebe drijf, de in artikel 4 dier overeenkomst op genomen regeling, vervangen door een nieuwe, bindend vastgestelde indeeling. De nieuwe regeling wijzigt de tarief- grenzen en daardoor de voor de vervaar diging verschuldigde loonen in dier voege, dat deze tariefgrenzen zijn aangepast aan de gemiddelde prijsstijgingen der ver werkte grondstoffen. Prijsregeling voor mosselen. In verba ryi met de opening van het mosselenseizoen per 15 September j.l„ is in de Staatscourant van dien datum een prijsregeling voor, mosselen gepubliceerd. Van belang voor den- consument is voorts, dat voor mosselen in azijn, gelei en tomatensaus eveneens een prijs is vast gesteld. Op deze wijze is voorkomen, dat de prijs van het onbewerkte product door latere bewerking onevenredig zal oploo- pen ten koste van den consument. De dienstvoorwaarden van het spoorweg personeel De persdienst van het N.V.V. meldt: De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft aan den personeelsraad mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt den geldigheidsduur van het reglement dienst- voorwaarden, dat op 1 Januari 1942 ein digt, te doen verlengen met een jaar en tevens voor te stellen jn het R.QtV. enkele wijzigingen aan te brengen. Uit den per soneelsraad is hiertoe een commissie van drie leden benoemd. Bij de onderhande- lingen, die zullen worden gevoerd, zullen de vakbondsvertegenwoordigers in de eer ste plaats wijzen op de noodzakelijkheid, dat de basis van de loonregeling omhoog wordt gebracht, omdat degenen, die nog op de onderste sporten staan, verbetering behoeven. ai. Deze zaak heb jij trouwens hee- lemaal behandeld. En bovendien... dames hooren hier uitsluitend bij jou thuis. Quitte, lacht Frank, meteen zijn ergernis over de eeuwige, altijd eendere sneers en toespelingen van den ander, oeantwoordend. Den brief nog in zijn hand loopt hij peinzend naar zijn eigen kamer terug. Lenswaerdt... Lenswaerdt... waar heeft jij dien naam eerder gehoord? Er staat hem vaag iets voor van een meisje, dat ook zoo heette, ook een juristje, hij kan net niet thuisbrengen... komt er trou wens ook geen steek .op aan. Zit je weer te lezen, kwajongen? valt van Dijk uit, als hij het klerken- Kantoor binnenkomt. Lezen? Ik studeer, zegt de Wit met rechtmatige verontwaardiging. Als ik eens een oogenblik tijd heb, mag ik toch zeker wel voor mijn examen werken? Als je heelemaal niets anders te doen hebt, ja, stemt van Dijk toe. Nick is in het middaguur extra naar huis gegaan om zich te verkleeden, met het oog op den tocht ,,de stad in”. Grijs mantelpakje, nieuw winterhoedje, ze tevreden over zichzelf, als ze zich „Gravensteen”, het oude gerechtsgebouw, tevens gevangenis, een van de typische gebouwen van Leiden, dat sedert jaren ongebruikt is en in vervallen staat verkeert, wordt hersteld. Een getralied raam, dat meer dan 1000 jf.g. weegt, wordt na herstel weer op zijn plaats gebracht. (Polygoon-v. Bilsenj 40) Met looden schoenen trekt ze om vier Uur naar de kamer van naar chef. Ja. En juffrouw? Verwacnten kijkt nu naar aan. ik Kan er onmogelijk wijs uit wor den. meneer, zegt ze. Hij wordt al paars ik weet immers van net neele pro ces niets at. meneer, gaat ze vlug door Als ik eerst de stukken had geziei en te weten had kunnen Komen, waar “et eigenlijk, om gaat, dan nad ik er Uatuurlijk we! mee overweg gekuno ...Dat is handig, weet ze. maar gevaar- *>jk Als de stukken hier op kantoor iijn... De Chr. Haagsche Or at. Ver eeniging „Dient den Heere met blijd schap" gaf onder leiding van haar di recteur, den heer G. v. d. Water, Dins dagavond een zeer geslaagden ontspan ningsavond voor verpleegden en perso neel in het Militair Hospitaal, alhier. Het zangprogramma, afgewisseld door declamatie en voordracht, mocht zich in warme belangstelling verheugen. In de .pauze werden aan ieder der patiënten door de leden versnaperingen uitgedeeld, bestaande uit een bakje, gevuld met fruit en sigaretten. Op 5 October a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer Michel Stuber toetrad tot het parochiaal zangkoor „Can- temus Domino” van St. Jacobskerk aten de Parkstraat. 1 k.g. 250 gram 500 gram i rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram BURGER ALS RECHERCHEUR In de Lage Nieuwstraat werd gisteroch tend een rijwiel, waarop zich twee zakken met waschgoed bevonden, gestolen. Nu vervoegde zich bij een inwoner van Sche- veningen een onbekende man, die voor ƒ8.50 waschgoed te koop aanbood. De transactie kwam tot stand, doch de onbe kende kon het rijwiel niet kwijt raken. De burger had hem daarvoor naar rijwielhandelaar verwezen. Doordat kooper van het waschgoed» in den zak een waschlijst had'gevonden, kreeg hij argwaan en besloot onmiddellijk naar den rijwielhandelaar te gaan. .Deze bleek de fiets voor 5 gekocht te hebben; de ver- kooper was al vertrokken. De burger ontdekte deze evenwel in een zijstraat. Hij volgde hem en zag hem een café binnen gaan. waar hij ohgeveer een uur is ge bleven. Daarna is hij hem weer nagegaan en zag hem een huis-in de Duinstraat bin nengaan. Toen waarschuwde de burger de politie, die den verkooper van waschgoed en fiets aanhield. Het was de 35-jarige expeditieknecht S„ die nog in het bezit was van 7.90. 1 DOOR DE LAMP TEGEN DE LAMP GELOOPqp De 19-jarige los-werkman W. ont vreemdde op den-. Z.O. Buitensingel gis teravond een fietsk en reed er in snelle vaart mee weg. Hij had evenwel vergeten de dynamo van de lamp aan te zetten, zoo dat hij op de Wateringschelaan door sur- vëilleerende agenten werd aangehouden. Bij het opgeven van zijn naam aarzelde W., zoodat de agenten verdenking tegen hem kregen. /Hij werd aangehouden en naar het bureau gebracht,' waar de diefstal van het rijwiel uitkwam. t/m 27 September 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve 36—4 36 36 36 36 37 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. Kaas 7 t/m 24 .September 1941. 250 gram 250 gram ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 20 Sept, niet meer geldig: 35 Brood; 35 Vleesch, 35 Vleeschwaren, 35 Melk I, 36 Reserve, 33 Eieren. De bonnen, welke met ingang van Zon dag a.s. zijn geldig verklaard met uitzon dering Van die voor vleesch of vleesch waren, mogen reeds op den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dins dag is niet geoorloofd. Het standbeeld van Reza sjah Pah lavi, den sjah van Iran, die afstand deed van den troon, op het stationsplein te Teheran. De rech terhand brengt een groet. (Orbis-Holland) Kom je nog terug? Nick, hoor eens, breng je chocola mee? Ja, volle melk en hazelnoot zeker, van ieder vijf, is het zoo niet? Oké, roepen ze. Veel plezier! Kijk eens bij Gerzon! Dames toch! hoort ze meneer Lam mers nog machteloos protesteeren, ter wijl ze de deur dichttrekt. Met hoef! op en mantel aan, komt Nick bij, meneer Wessels binnen, de dikke map in de actentasch onder haar arm. Zóó. Hebt u visitekaartjes? Nick haalt er een uit haar taschje. Bof, dat ze daar nog aan gedaefat heeft. Hier is het adres. Op de gang bekijkt ze het papiertje Haagsche jeugd opgetogen Met den extra-trein, welke te 3 uur 42 aan het Staatsspoorstation aankomt, zijn gistermiddag ongeveer 120 kinderen,* na een vacantie van zes weken in den Oost- mark, weer in den Haag teruggekeerd. Zooals men weet, was de uitnoodiging hiertoe uitgegaan van den Rijkscommissa- ris, Rijksminister Seyss Inïjuart, In totaal waren het ongeveer 500 stadskinderen, die in de gelegenheid waren gesteld te genie ten van de gezonde berglucht in het Ober- Donau-gebied, w.o. rond 140 uit Amster dam, 120 uit Rotterdam, 120 uit den Haag, 60 uit Utrecht en 60 uit Arnhem. Woensdagochtend om half acht had de jeugd de reis naar het vaderland aange vangen. Een opgetogen schare stapte gis termiddag uit den trein. De Nederland sche Volksdienst, onder welks auspiciën het uitstapje was gemaakt, kon in alle opzichten voldaan zijn over het genomen initiatief: de jongens en meisjes kwamen niet uitgepraat over de indrukken, ver buiten de landsgrenzen opgedaan. En de vele ouders, die hun kroost kwamen afha len, konden zien, dat de vacantie hun tel gen goed had gedaan. Dank zij de uitste kende verzorging waren er kinderen, die vier, zes, acht en zelfs 12J k.g. waren aangekomen. Mooie wandeltochten haddefi zij gemaakt door de uitgestrekte bosschen en natuurlijk naar hartelust gespeeld. En kelen hadden hun pleegouders bij het werk op het land een handje geholpen. De opgetogenheid was zoo groot, dat maar enkelen in staat waren om hetzij aan ouders, hetzij aan .belangstellenden, nauwkeurig verslag te doen. De meeste jongens en meisjes struikelden over hun woorden als hun naar hun indrukken ge vraagd werd. Maar dat stond'wel vast, allen hadden het fijn gehad. Dank zij de goede verzorging in den trein en op de voornaamste stations was de terugreis zonder incidenten verloopen. Een arts en een hoofdvarpleger hadden hen van Linz af vergezeld, terwijl verder dertig leiders en'leidsters de reis hadden medegemaakt. Voor den Nederlandschen Volksdienst, die, zooals reeds gezegd, deze uitzending heeft geregeld, is het een succes gewor den, dat tot dankbaarheid in breede krin gen zal stemmen. Binnenkort, n.l. op 6 October zal de N. V. D. weder een transport van 500 Nederlandsche kinderen uitzenden, die dan naar Würtemberg gaan. Collectieve arbeidsovereenkomst tus- schen metselaarspatroons en bouwvakarbeiders Aan een mededeeling van den pers dienst van het N.V.V. ontleenen wij, dat tusschen den algemeenen Nederlandschen bouwvakarbeidersbond en den Neder landschen bond van metselaarspatroons 'overeenstemming is bereikt over een Collectieve arbeidsovereenkomst. Dit con tract is woordelijk gelijk aan de lande lijke collectieve arbeidsovereenkomst voor den burgerlijken en utiliteitsbouw. Hij hoeft er niet overheen te worden* ge holpen. De Z.G.K.W. kent geen hin dernissen. In koenen sprong neemt hij groote verschillen in hoogte als deze. (Atlantic-Holland) A.s. Maandag herdenkt ds. J. Ossewaarde, emeritus-predikant alhier den dag waarop hij voor 40 jaar het pre dikambt in )de Ned. Herv. Kerk aan vaardde Door uitstedigheid heeft ds. Ossewaarde zich aan alle feestbetoon onttrokken. den spiegel bekijkt. En op kantoor zjjn ze ook gul met hun bewondering: Keiig dopje, zeg. Buitengewone coupe, dat pak van jou, zeker aangfemeten? Ja, vorig jaar April, zegt Nick. - Gunst, ik dacht, dat het nieuw was. Ja, tailor-made blijft altijd mode. Ja, als je maar slank bent! Dikke Mies 'van Hoeven kijkt al weer tragisch, zooals telkens, wanneer het onderwerp kleeren op het tapijt komt. Ja maar Mies, jij snoept te veel. Je neemt te weinig beweging. Kamergymnastiek... Citroensap... Zwemmen... lederen da'g een bak sla... Ze zijn weer op gang. De slanke lijn staat ook voortdurend in het brandpunt van de belangstelling. Dames, dames! Meneer Lammers tracht met opgehe ven handen hét gekakel te doen beda ren, slaat dan met een liniaal op net bureau. Stilte alstublieft. De telefoon bromt. Juffrouw Lenswaerdt, bij meneer Wessels konjen. Regeling in het kappersonderwijs De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: Tot nu toe was het in het kappersbe- drijf zoo, dat iedere bond zijn eigen vak scholen had. Dit leverde voor de leerlin gen slechts nadeelige gevolgen op en daarom werden pogingen in het werk gesteld om tot een uniform onderwijs te komen. Dezer dagen is tusschen den Nederland schen Kappersbond en den Nederland schen Bond van Kapperspersoneel, aan gesloten bij het N.V.V., overeenstemming bereikt om de vakscholen van beide organisaties, 35 in getal, thans in één hand te stellen. Een centraal bestuur werd benoemd, bestaande uit zes leden van ieder der beide genoemde bonden. De opleiding, in Overeenstemming met de eischen van de vestigingswet, duurt vier maal negen maanden, aanvangende in September. Om toegelaten te worden moet men 14 jaar zijn geweest en tevens een jaar in de practijk werkzaam zijn. Binnenkort zal men overgaan tot het instellen van een gezellenraad. Om gezel te-kunnen worden zal het dan noodig zijn een gezellenproef af te leggen. Het eind examen van de scholen zal dan worden gelijk gesteld met de gezellenproef. W. van Rossum de Chattel t Te Leiden is overleden de heer W. van Rossum de Chattel, directeur van de N.V. „Dutch Chain Works” te Voorschoten. De overledene was o.m. oprichter van de middenstandsvereeniging te Leiden, enT kele jaren voorzitter van de 3 October vereeniging, secretaris van den Bond van edelmetaalbedrijven en daarna redacteur van het vakblad „Goud en zilver” en secretaris van het bureau der B.I.B.O.A. (Internationaal bureau van fabrikanten, grossiers en kleinhandel. Verbond van ju weliers in het edelmetaalvak). De teraardebestelling zal plaats hebben morgenmiddag om drie uur op de begraaf plaats „Het groene kerkje" te Oegstgeest. ERNSTIG ONGEVAL Op een'bouwwerk aan de Escamplaan geraakte vanochtend vroeg de ,18-jarige timmerman A. de K. met zijn linkerhand in een cirkelzaag. Twee vingers werden hem geheel en een vinger gedeeltelijk af gesneden. De ongelukkige is door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Gistermiddag omstreeks 3.30 uur is de 58-jarige voetgangster H. van L.W. uit de Stortenbekerstraat op het hellende weggedeelte van de Vaillantlaan nabij het viaduct, bij het oversteken door een gespan overreden. Dit gespan bestond uit paard en wagen en werd bestuurd door den 25-jarigen P G. v. d. K. uit de Vlas- akkerstraat. De vrouw kreeg de wielen van htft voertuig ovep het lichaam en overleed ter plaatse. Zij is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. de gang van hun kantoor. En de steenen 1 trap. En de actentasch onder haar arm is ook echt. En haar nieuwe hoedje. En net papiertje ook. Mr. F. Robberts. Zou hij nog weten, wie ze is? Nog weten van toen... die lunch samen? Natuurlek niet, weet ze nuchter. Natuurlijk is die meneer haar heele bestaan al lang ver geten. Och... en allicht zal zij zelf hem in haar herinnering wel dermate opge tuigd en vervolmaakt hebben, dat hij haar bij andere kennismaking flink zal tegenvallen, geducht zal tegenvallen. Een fiksche désillusie, zooiets als een koude douche... het geijkte besluit voor een „tardieve” kalverliefde. Ze grinnikt om het juridische woord. Zuinig op zijn, ze zal haar vocabulaire vanmiddag hard genoeg noodig hebben. Al die mooie woorden: tardief en summier en irrele vant en vexatoir... En dan timmert ze sowieso nog een figuur als modder, het is om je dood te lachen, de heele co- medif. Ze bekijkt zichzelf nog eens met genoegen in een winkelruit. Leuk staat die dop toch... beetje brutaal, tikje ga min. En geen glimmende neus... dan kan ze met een gerust hart haar entrée MH

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5