binnengerukt Kief No. 17985. Zaterdag 20 September. 1941. De groote slag ten Zuiden van EGIOEH VRIJWILI NI VERDUISTEREN t Poltawa veroverd EUROPA OP ALLE FRONTEN Sovjets lijden zware verliezen lijken Dnjepr-oever Er was eens.... t X r VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR i V EUROPA OP ALLE FRONTEN iDuitsche troepen Kief! t Na stoutmoedige doorbraak op Weste- t f REGELING VAN OORLOGSSCHADE Inschrijving motorrijtuigen a.s. Britsche Aanmeldingsplicht tot uiterlijk 1 October Een goede verduistering beteekent veiligheid voor allen. Duitsche luchtaanval op Suez Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het nieuwe bewind in Iran De ontploffingsramp op de Zweedsche torpedojagers De overbrenging der Wolga- Duitschers naar Siberië 7 Maatregelen in Boelgarije oorlogsbodems in Ameri kaansche havens Beaverbrook naar Moskon onderweg Engelsche vliegtuigen boven Duitschland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: I door de crimineele politie de- Koninginnegracht 22 - ’s-Gravenhage. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, JKoloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct i i i HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 September (D. N. B.). vriendschapsbanden Zuidamerikaanschen STAKING ONDER AMERIKAANSCHE ZEELIEDEN Ongeveer 20.000 leden van het interna tionale verbond van zeelieden der Ver- eenigde Staten zijn in staking gegaan en 11 Amerikaansche koopvaardijschepen zijn dientengevolge in havens der Vereenigde Staten opgelegd. De zeelieden eischen een verhooging van de huidige risico-premie in de z.g. oorlogszone. De vlootcommissie heeft op drie van deze vaartuigen beslag laten leggen. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche vliegtuigen in den nacht van 18 op 19 dezer, aanvallen op de reede van Suez gedaan. Petroleumraffinade- rijen werden getroffen, waardoor brand ontstond. Te Port Said en in de haven werken van Alexandria werden eenige belangrijke militaire objecten getroffen. CREDIET VOOR DE TURKSCHE DEFENSIE 'tijdens de zitting van gisteren van de Turksche nationale vergadering werd be sloten tot het verleenen van een bijzon der crediet van 57 millioen Turksche ponden ten bate van de landsverdediging. VROUWEN IN ENGELSCHEN DIPLOMATIEKEN DIENST? Een door minister Eden ontvangen legatie van Engelsche vrouwen heeft het voorstel gedaan, vrouwen verlof te geven tot den diplomatieken dienst toe te tre den. Lady Astor, die deel uitmaakte van de delegatie, verklaarde hierbij, dat een vrouw schranderder is dan een man, wan neer het er op aankomt de andere partij tot reden te brengen, en dit heeft men in de diplomatie noodig. Er was eens een macht, die gereed stond een aanslag te plegen op de Wes- tersche beschaving en alleen aan het in grijpen van een man werd het gevaar bezworen, want op zijn bevel wierp een nog grootere macht het gevaar terug. De nachtmerrie is geweken, de zucht van verlichting is geslaakt en voor het gelukkig einde en de betere toekomst strijden nu millioenen dappere mannen tegen de macht, welke eens dreigde en nu vernietigd wordt, tegen het bolsje wisme. Voor een betere toekomst voor Euro pa, dus ook voor ons land, vechten nu Nederlanders. Zij strijden in de gelede ren van ons eigen legioen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 773038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721137 DE ONDERHANDELINGEN VAN DR. CLODIUS TE ANKARA Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Sinds enkele dagen nemen in het buitenland de geruchten en beweringen toe, in wel ker middelpunt de kwestie der zeeëng- ten staat. Zoo is het bericht verspreid, dat gezant dr. Clodius te Ankara onder handelt over een openstelling van de Dardanelles Naar aanleiding hiervan wordt in de Wilhejmstrasse verklaard, dat dr. Clo dius uitsluitend onderhandelingen voert over het handelsverkeer tusschen Duitschland en Turkije. Men voegt hier aan toe, dat de kwestie der zeeëngten overigens volkomen duidelijk is en dat daarover geenerlei onderhandelingen worden gevoerd. Een andere bewering over Duitsche troepenconcentraties in Boelgarije en over versterkte militaire voorbereidingen van Boelgarije behoo- ren, volgens dezelfde bron, eveneens thuis in het rijk der fabels. De conclu sie uit al deze geruchten is, naar men van bevoegde Duitsche zijde verklaart, zeer gemakkelijk te trekken: n.l. men behoeft slechts na te gaan, wie derge- De nieuwe sjah van Iran heeft de be noeming van Foeroeghi tot ministerpre sident bevestigd. De vorming van een nieuw kabinet wordt overwogen. De sjah heeft een algemeene amnestie afgekon- digd. Gisteren is reeds een aantal poli tieke gevangenen vrijgelaten. Duitschers geïnterneerd Naar U.P. uit Teheran meldt zijn de laatste 110 Duitschers, die den dienst plichtigen leeftijd hebben en in Indië geïnterneerd zullen worden. Donderdag avond per trein naar Ahwaz vertrokken. De vroegere sjah Uit Ankara meldt S.P.T.De vroegere sjah bevindt zich nog steeds te Ispahan. Vernomen wordt, dat hij binnenkort het land zal verlaten om zich „in een land, ten Oosten van Iran”, te vestigen. Heden; v. 7.45 u. n.m, tot 7.23 uur v.m. Morgen: v. 7.43 u. n.m. tot 7.25 u. v.m. Maan: 20 Sept, onder 7.27 u. nam. 21 Sept, op 7.32 u. v.m. onder 7.56 u. n.m. 22 Sept, op 8.51 u. v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsieden de Volharding! No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 VERSPREIDE BERICHTEN Donderdag werd, evenals elders, boven Denemarken een fraai Noorder licht waargenomen. Een nadeel van het natuurverschijnsel was echter, dat de radio-uitzendingen hierdoor ernstig wer den gestoord. Uit Canberra wordt nu be richt, dat men daar een uniek „Zuider- licht” heeft kunnen bewonderen, dat evenals in het Noorden, de radio-uitzen dingen stoorde. Het telegraafverkeer op dit deel van het Zuidelijk halfrond raakte soms 12 uur ten achter. Er is gisteren een nieuw transport uit Syrië in Frankrijk aangekomen. Aan boord der schepen, die gisteren in de Zuidfransche havens aankwamen, bevon den zich 97 officieren, 573 onderofficieren, 1697 soldaten en ongeveer 500 burgers. De echtgenoote van den Sovjet ambassadeur te Tokio, Smetanin, heeft, tezamen met 50 vrouwen en kinderen van het diplomatiek personeel der Sovjet unie in Japan, dit land verlaten. Zij zul len via de haven Tourugas naar Wladi- wostok reizen. Op een verlaten plantage heeft een inwoner van Haiti een zeer oud, verroest ar.ker gevonden Na zeer nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat het het anker was van een,van Columbus’ vaartuigen, de „Santa Maria”. De ankers van de beide andere vaartuigen van Columbus’ vloot, de „Pinta” en de „Ninta” bevinden zich in het Columbusmuseum te Chicago. De vondst van het anker der „Santa Maria” komt bijzonder gelegen, daar in het museum een groote tentoonstelling zal worden gehouden van den beroemden ontdekker, naar aanleiding van het feit, dat 150 jaar geleden Columbus Amerika ontdekte. Het aantal dooden bij het ernstige ontploffingsongeluk, waarbij 3 Zweed sche torpedojagers zijn gezonken, is in- tusschen tot 35 gestegen, meldt het D.N.B. uit Stockholm. De opvatting, dat de oorzaak van de ramp gelegen is in het ontploffen van een torpedo, wint steeds meer veld. Uit het buitenland zyn talrijke bewijzen van medeleven ontvangen. Volgens berichten van de Zweedsche bladen kan de „Klas Uggla” eventueel hersteld worden, terwijl dit bij de beide andere gezonken torpedojagers „Göte borg” en „Klas Horn”, volgens het jn- gestelde onderzoek niet met stelligheid kan worden aangenomen. Het onderzoek wordt zoowel door militaire autoriteiten als ook geleid. Het is gebleken, dat tal van personen, die op 15 Mei 1941 houder waren van vrachtauto’s, als bedoeld in de inschrij- vingsbeschikking 1 1941, verzuimd hebben deze voertuigen tijdig te doen inschrijven in de vanwege den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat te hou den registers. Tot 1 October 1941 bestaat voor de hier bedoelde personen de gelegenheid om hun verzuim te herstellen. Zij zullen daartoe bij den Rijks (hoofd) inspecteur van het verkeer voor ieder voertuig een (rose) formulier (inschrijvingsformulier 1 1941 voor vrachtauto’s) moeten aanvragen en dit behoorlijk ingevuld voor 1 October 1941 bij dien Rijks (hoofd) inspecteur moe ten inzenden of inleveren. Voor zoover de aangever thans niet meer houder van het voertuig is, behoort de in schrijving toch door hem te geschieden, doch dient daarbij te worden vermeld, wat met dit voertuig is geschied. Tegen allen, die op 1 October 1941 niet aan hun verplichting hebben voldaan, zal een strafvervolging worden ingesteld. Niet nakoming van deze verplichting kan wor den gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden, alsmede verbeurdver klaring van het motorrijtuig. Onder vrachtauto's als bedoeld in de inschrijvingsbeschikking 1 1941 worden verstaan motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of' gedeeltelijk inge richt tot vracht- of veevervoer, alsmede motorrijtuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aanhang wagens (met uitzondering van landbouw- tractoren). JAPANSCH PROTEST TE MOSKOU De Japansche regeering heeft te Mos kou geprotesteerd tegen de vernieling op 1 September van een Koreaansch vis- schersvaartuig door drijvende mijnen en verzocht de Sovjetregeering onmiddellijk maatregelen te nemen ter vermijding van dergelijke gebeurtenissen. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt is door het decreet van Moskou, waarbij 400.000 Wolga-Duitschers uit hun woonplaatsen zijn verdreven en naar bepaalde gebieden in Seberië zullen worden overgebracht, ’t Duitsche volk in zijn gevoeligste plek getroffen. Het lot der Duitsche volkge- nooten buiten de Rijksgrenzen is steeds een teer punt waaraan nooit kon worden geraakt zonder dat dit de meest heftige reactie in de Rijkshoofdstad ten gevolge had. Door deze Duitsche geestesgesteldheid is de verontwaardiging te verklaren, die zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt, nu 400.000 landgenooten in een vijandelijk land onrecht is aangedaan. De „Deutsche Allgem Ztg.” noemt het een „liquidatie volgens sovjet-gebruik” en brengt in herinnering dat deze 400.000 Wolga-Duitschers de overblijfselen zijn van een sterken boerenstand van twee en een half millioen zielen. Uit verbittering over de nederlagen van zijn leger, tracht Stalin nu dit laatste restje in een slag te vernietigen. De „Berliner Börsen Ztg.” schrijft, „dat helsche machines, machinegeweren, automatische geweren, pistolen, nen, levensmiddelen, kleeding, «cmc radiozenders, instructies voor daden van sabotage, kaarten, schetsen, Boel- gaarsch en vreemd geld, vervalschte Boelgaarsche persoonsbewijzen, voor schriften enz. Uit de fabrieksmerken en den aard van het materiaal is onom- stootelijk vastgesteld, dat het van Sov- jet-afkomst was. Verder wordt in de mededeeling ver klaard, dat de vorige maand aan de kust van de Zwarte Zee eenige personen, die door een duikboot uit de Sovjet-Unie waren aangevoerd, in rubberbooten aan land waren gezet, teneinde daden van sabotage te plegen. Daarbij werden wa pens en materiaal gevonden, welke langs denzelfden weg waren aangevoerd en in aanzien en afkomst gelijk waren aan die, welke met de parachutes om laag waren geworpen. Uit de verhooren, de gevonden documenten en het mate riaal werd vastgesteld, dat al deze per sonen naar Boelgarije waren gekomen, om daden van sabotage te verrichten, als het vernielen van verkeersmiddelen, het in brand steken van graan en an dere voorraden, brandstichting in dor pen, het veroorzaken van onrust onder de bevolking en verstoring van het nor male leven van het land. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de Boelgaarsche regeering onder be middeling van het Sovjet-gezantschap, de aandacht der Sovjet-regeering op een en ander heeft gevestigd en heeft ge protesteerd. i i 1 Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: Binnen het bestek van de heden bekend gemaakte omsingelings- operaties is ook de aanval op de Oekrainsche hoofdstad Kief ingezet Na 4 een stoutmoedige doorbraak door de uitgebreide, sterke fortificaties op den Westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepen de stad binnen- i gedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenochtend de Rjjksoorlogsvlag. Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bjj Krementsjoeg, den aanval ook naar het Noordoosten voortzetten, hebben Poltawa, op 120 k.m. ten Zuidwesten van Charkow gelegen, veroverd. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft op de persconferentie naar aanleiding van het Japansche protest te Moskou over de drijvende mijnen in de Japansche wateren verklaard, dat volgens het volkenrecht mijnen, die van haar ankers slaan, auto matisch onschadelijk moeten worden. Dit is bij de Sovjetmijnen niet het geval, Tot dusver heeft de Japansche regeering op haar protest geen antwoord gekregen. Van Duitsche militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Een indruk van den omvang van den grooten slag, die in de omgeving van Kief wordt gestreden krijgt men, wanneer men weet, dat dit gebied zich uitstrekt van de Desna (in het Noorden) tot den Dnjepr in het Wes ten en Zuidwesten, tot 200 k.m. ten Oosten van Kief een oppervlakte beslaat gelijk aan den driehoek MünchenKeulen Stettin. Op 16 - 17 September hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche pantserwagens in den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front met bijzonder succes gestreden. In wanhopige aanvallen probeerden de bolsjewisten den opmarsch van de Duit sche troepen tot staan te brengen. De vijandelijke tegenstand werd echter overal gebroken. Enkele afdeelingen van den tegenstander werden totaal vernield. Een formatie Duitsche pantserwagens drong tijdens de gevechten tot in de flank van de terugtrekkende vijandelijke colonnes door, welke met zware, bloedige verliezen verslagen werden. Op deze beide dagen werden 5500 gevangenen gemaakt en talrijke pantserwagens en stukken geschut vernietigd; bovendien verloren de Sovjets 350 auto’s en verscheidene vlieg tuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdag hun succesvolle aanvallen op eenheden van de vijandelijke oorlogs- en koopvaardijschepen in de Zwarte Zee voortgezet. Een luchtafweerkruiser en een kleiner oorlogsschip liepen door bom- treffers zware beschadigingen op, 3 koop vaardijschepen van tezamen 10.000 b.r.t werden eveneens zwaar getroffen. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren ten Westen van Leningrad een vijandelijk slagschip gebombardeerd, het werd zwaar beschadigd. Bij luchtaanvallen op vliegvelden in de omgeving van deze stad werden gisteren, volgens tot nu toe ontvangen berichten, 24 vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield Bovendien werden 6 toestellen in luchtgevechten neergeschoten. Bij aanvallen van het Duitsche lucht wapen in den centralen sector werd een belangrijke spoorlijn op verschillende plaatsen door bomtreffers onderbroken en verscheidene treinen tot ontsporing ge bracht. Op een vliegveld der Sovjets werden uitgebreide branden in hangars en barakken veroorzaakt. Ten Oosten van Poltawa hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren terug trekkende vijandelijke afdeelingen met succes aangevallen. Gemotoriseerde colon nes werden door scheervluchten uiteen gejaagd en vernietigd Ook in dit gebied werden belangrijke spoorlijnen en knoop punten vernield. Bij wanhopige tegenaanvallen der Sovjets in den gevechtssector van 2 Duit sche divisies met escadrons cavallerie werden deze volkomen vernietigd. Het Boelgaarsche staatsblad publi ceert een verordening van den minister raad, volgens welke de bepalingen, welke voor kritieke tijden zijn opgeno men in alle strafwetten, de wetten over de burgerlijke mobilisatie, de bescher ming van den staat en de handhaving der orde in het bevrijde gebied, van kracht worden. Met ingang van 19 Sept geldt de verscherping van de strafbe palingen van de wet tot bescherming van den staat waartoe het parlement onlangs had besloten. Dit houdt in, dat tegen alle handelingen, welke den grondslag van den staat ondermijnen en tegen de wettige orde gericht zijn, de strengste straffen bedreigd worden, zoo- als die in tijd van oorlog gelden. Pogingen tot sabotage Het hoofd van de Boelgaarsche politie heeft gisteren een mededeeling gepubli ceerd, waarin allereerst wordt klaard, dat in den nacht van 13 September een vreemd vliegtuig nabijheid^ van Dobritsj, in het van met personen en materiaal heeft uitge- en een de DE BETREKKINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN CHILI De A N.P.-correspondent te Berlijn meldt Volgens Amerikaansche berichten zijn 27 in Chili woonachtige Duitschers door de Chileensche autoriteiten in hech tenis genomen. In bevoegde Berlijnsche kringen schrijft men dezen maatregel ge heel op rekening van de bekende ophit- singscampagne, die overal ter wereld de Duitschers in discrediet tracht te bren gen en ook nu weer de oude, zuiver op economische betrekkingen gebaseerde banden van vriendschap tusschen Duitsch land en Chili tracht te vertroebelen. Wij hebben geïnformeerd naar de be weerde inhechtenisneming van eenige Chilenen in Duitschland. Inderdaad, zoo werd ons verzekerd, zijn er hier eenige Chilenen onder verdenking van staats gevaarlijke handelingen in arrest gesteld, ïn dezen oorlogstijd moet men dubbel waakzaam zijn en eventueele storende in vloeden uitschakelen. Natuurlijk betreurt men hier tot dergelijke maatregelen ge dwongen te zijn, doch het staatsbelang eischt nu eenmaal dit optreden, dat ove rigens, naar men vertrouwt, niet zal af doen aan de oude met genoemden staat. niet alleen Duitschland, doch Europa en de geheeie beschaafde wereld zich wel bewust is van de beulsdaad die hier ge schiedt.” De „Völkischer Beobachter” spreekt er zijn diepe verontwaardiging over uit, dat dit moorddadig plan van Stalin de goed keuring wegdraagt van de Engelsche en Amerikaansche pers, welke zich anders zoo gaarne op humanitaire overwegingen beroept Het blad drijft den spot met het Sovjetbesluit waarin wordt gezegd, dat deze Wolga-Duitschers naar een „rijk en vruchtbaar grondgebied zullen worden overgebracht” en dat hun „alle mogelijke staatshulp” bij deze massaverhuizing ter beschikking zal worden gesteld. Het blad twijfelt er niet aan of deze „staatshulp” zal bestaan in de terreurgroepen van de GJ’.oe. lijke berichten verspreidt. Deze heeft er belang bij de aandacht van de ongerust heid in Turkije, ontstaan na de gebeur tenissen in Iran, af te leiden. Al deze geruchten vloeien voort uit de eenvou dige truc om de aandacht af te leiden van pijnlijke dingen, welke men zeer klaarblijkelijk in het Nabije Oosten niet zoo snel vergeet, als de Engelschen gaarne zouden zien. Naar het D.N.B. uit Washington meldt, heeft de Amerikaansche minister van marine de aanwezigheid van 2 Britsche oorlogsschepen in havens van de Vereenigde Staten bekend gemaakt. Deze schepen liggen daar om herstellin gen te ondergaan, proviand in te nemen en voor andere doeleinden. In de betref fende mededeeling wordt voorts gezegd, dat nog andere Britsche schepen in ha vens van de Vereenigde Staten liggen, doch dat het niet raadzaam is hierover eenigerlei inlichtingen te verschaffen. De volgende Britsche oorlogsbodems be vinden zich, volgens het ministerie van marine, in de Amerikaansche havens: het slagschip „Warspite”, de vlieg- kampschepen „Formidable” en „Illus- tirous” en de kruisers „Delhi”, „Dido”, „Liverpool” en „Orion”. Italiaansch schip aan Engelsche koopvaardijvloot toegevoegd Het 8000 ton groote Italiaansche stoomschip „Leme”, dat op bevel van Roosevelt in beslag was genomen, zal naar Stefani meldt, aan de Engelsche koopvaardijvloot worden toegevoegd. Reuter meldt, dat de leider van de Britsche delegatie voor de Engelsch- Amerikaansch-bolsjewistische confe rentie in Moskou, lord Beaverbrook, naar Moskou onderweg is. Zijn vertrek is bekend gemaakt in een boodschap, welke hij gisteren gericht heeft tot de werklieden der fabrieken, welke pant serwagens maken. Beaverbrook deelde hierin mede, dat hij minstens 10 dagen in de Sovjet-Unie dacht te blijven. Verklaringen van Alexander In een rede, welke de Britsche minis ter van marine, Alexander, aan een maaltijd heeft gehouden, waarschuwde hij voor overdreven optimisme, dat vooral thans niet op zijn plaats is. Met de grootste bezorgdheid slaat Engeland de schommelingen in de ontwikkeling van den bolsjewistischen tegenstand gade. Bij de verschrikkelijke gevechten in het Oosten staat er voor Engeland veel op het spel. Ten aanzien van de Amerikaansche hulp verklaarde Alexan der, dat Engeland voor iedere hulp dankbaar is en nog meer hoopt te krij gen. Engeland heeft ook waardeering voor alles, wat de bolsjewisten voor de Engelsche zaak hebben gedaan. Helaas wordt bij de Engelsche hulpverleening aan de Sovjet-Unie de goede wil be grensd door physieke moeilijkheden. Alles wat gedaan kan worden, om het bolsjewisme te helpen, wordt reeds ge daan. „Wij strijden in deze zaak teza men met de Sovjet-Unie tot den dood”, aldus Alexander. DE ALARMKLOK IN HET VERRE OOSTEN Onder het opschrift De alarmklok luidt in het Oosten” publiceert majoor Tomi- naga van het persbureau van het Japan sche ministerie van oorlog een „oproep aan alle onderdrukte volken in Oost-Azië” waarin zij worden aangespoord alles op het spel te zetten voor dezen vrijheids strijd. Hij wees er o.a. op, dat Japan’s weermacht ondanks het staken van den Japanschen buitenlandschen handel, nog over voldoende grondstoffen beschikt om zelfs nog op verscheidene fronten met suc ces te strijden. De gespannen toestand in het Zuiden besprekende, verklaarde Tomi- naga, dat wanneer de een of andere mo gendheid Nederlandsch-Indië zou dwin gen de levering van belangrijke grondstof fen aan Japan te weigeren, de tijd geko men is om de dwaasheid van deze kui perijen te bewijzen. Voorts verklaarde hij: „Er blijft voor Japan slechts over een vastberaden stap voorwaarts te doen om zich eervol in de geschiedenis te kunnen handhaven, voor het geval Japan aan een nieuwe economi sche worging blootgesteld zal worden. Se dert tien jaar luidt „de alarmklok in het Oosten” voor een nieuwe wereldvrede. In het Oosten en in het Westen gaan Japan, Duitschland en Italië vastberaden in den strijd tegen verouderde stelsels voor waarts; In vertrouwen op eigen kracht is thans voor Japan de tijd gekomen op te rukken en iederen tegenstand, dien het op zijn weg ontmoet, te breken”. DE HOUDING VAN HET ARGENTIJN* SCHE PARLEMENT uEGENS DEN DUITSCHEN AMBASSADEUR De regeering van Argentinië heeft gis teravond aan journalisten meegedeeld, dat zij officieel in kennis is gesteld van een motie der Argentijnsche kamer van afgevaardigden inzake den Duitschen am bassadeur en de Duitsche organisaties. De regeering heeft deze mededeeling be antwoord en zal de motie overeenkomstig haar bevoegdheid bestudeeren met alle zorgvuldigheid, welke het besluit ver- eischt. De Argentijnsche Kamer heeft, naar het D.N.B. verder meldt, j.l. Dinsdag een motie aangenomen, welke gericht is tegen den Duitschen ambassadeur, von Ther- mann, en tegen de Duitsche organisaties en vereenigingen. Den Duitschen ambas sadeur wordt misbruik van zijn diploma tieke rechten verweten. Van Duitsche zijde is hieromtrent opgemerkt, dat ge zien de loyale houding der Duitsche diplomaten in het buitenland, deze poging van het Argentijnsche parlement om zich in Washington mooi voor te doen, op een zelfde fiasco zal uitloopen als het iden tieke streven van de Boliviaansche re geering in het geval-Belmonte. Naar het D.N.B. meldt, hebben Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht geprobeerd verschillende steden in Noord-Duitschland aan te vallen. De Uitgeworpen brisant- en brandbommen Veroorzaakten schade in woonwijken en eischten eenige slachtoffers aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Hevig, goed gericht luchtdoelgeschut dwong den vijand zijn bommenlast van groote hoogte lukraak uit te werpen. Eenige vliegtuigen, welke tot Berlijn probeerden door te dringen, slaagden er niet in door de luchtdoelversperring van de Rijkshoofdstad heen te dringen. Een vyandelijk vliegtuig werd door het hjBhtdocigeschut neergehaald. Britsche vliegtuigen neer geschoten Aan de Kanaalkust zijn op 17 Septem ber 15 Britsche vliegtuigen, op 18 Sep tember 14 Spitfires en 3 bommenwer per! tijdens luchtgevechten neergescho ten. Daarbij kwamen op 17 September dog 3 toestellen, welke door afweerge schut werden neergeschoten, zoodat de Britten in 2 dagen 35 jagers en bom menwerpers aan het Kanaal en boven bet bezette gebied verloren. Het personeel van het Britsche Inohtwapen Van militaire zijde wordt aan het o.N.B. medegedeeld, dat onder de aan het Westelijke front en boven het Rijks gebied neergeschoten Britsche beman ningen, den laatsten tijd in toenemende Jnete niet-Engelschen worden aangetrof- fen. Op eenige dagen in den laatsten tijd werden opvallend talrijke Canadee- Sche, Australische en Nieuwzeelandsche bemanningen met hun vliegtuigen door Sen Duitschen afweer neergeschoten. Terwijl de meeste van deze doodsvlie- gers uit de Dominions slechts als lijken konden worden geborgen, is een klein Seel in Duitsche gevangenenkampen op gesloten. Alleen onder de bij hun mis lukten aanval op Berlijn neergeschoten Britsche vliegtuigen, werden 5 be- JpQnningen van Canadeezen en Austra liërs geteld. i De aanvankelijke regeling van de ver goeding van oorlogsschade heeft aanlei ding gegeven tot veel teleurstelling en jdachten, niet alleen over de traagheid, waarmede zij werd uitgevoerd, maar ook over de grondslagen, waarop zij was ge vestigd. Nu de zaak naar het departement van Financiën is overgebracht en een al gemeen gemachtigde haar in handen heeft genomen, is een aanmerkelijke verbete ring ingetreden. In de eerste plaats is ge streefd naar een versnelling van de afwik keling der ingediende schaderegelingen en op dit punt zijn, zooals men heeft kun nen lezen, goede resultaten bereikt. Doch ook zijn de grondslagen nader bekeken. Dat ook dit laatste reeds met vrucht is geschied, blijkt uit het in de Staatscou rant verschenen besluit van den waarne mend secretaris-generaal van Financiën betreffende de bijdragen van het Rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan huisraad, een onderwerp, dat special tot veel klachten aanleiding had gegeven. Gold tot dusver slechts de huur waarde als grondslag voor de schadever goeding van huisraad, thans zal het over eenkomstige bedrag slechts als een mini mum worden beschouwd en zal vooral de aangifte van den belanghebbende in aan merking worden genomen. Dat daarbij grenzen zijn gesteld, zal niemand verwon deren. Het is een juist beginsel, dat de ge meenschap, hier in den vorm van den Staat, zich ontfermt over de slachtoffers van rampen, welke die gemeenschap heb ben getroffen, maar vooral in een tijd bals deze, nu een zware last door allen moet worden gedragen, dienen de grenzen van redelijkheid en billijkheid wel zeer in het oog te worden gehouden, nog gezwegen van de zware financieele lasten, welke de gemeenschap in haar geheel, ook de Staat, heeft te torsen. Men heeft de bijzonderhe den van de nieuwe regeling en de toelich ting daarop, in ons blad kunnen lezen. Uit den aard der zaak dient er zooveel mogelijk voor te worden gewaakt, dat het geld van de gemeenschap inderdaad wordt besteed voor het doel, waarvoor het is be stemd. Men wil dit blijkbaar bereiken door het systeem van spaarbankboekjes, cheques en koopovereenkomsten tusschen getroffenen en winkeliers. De regeling van de rente-uitkeering van 16 Sept. 1941 af, óók voor hen, die hun boekje eerst veel later ontvangen, wijst op het stre ven, den getroffenen zooveel mogelijk te gemoet te komen. Daarentegen mag te recht worden verwacht, dat zij hun eischen binnen redelijke grenzen zullen beperken en het geld der vergoeding zoo goed mo gelijk en in den geest van het daarbij ge stelde doel zullen besteden. Oqgenschijnlijk is de nieuwe regeling alleen van nut voor hen, die op of na 16 September 1941 schade hebben geleden. De algemeen gemachtigde echter zeide in het reeds bekende onderhoud met de pers dat „over de geheeie lijn” een herziening is getroffen, en de N.R.Crt. wist de eerder getroffenen reeds gerust te stellen met de volgende mededeeling: „De nieuwe regeling moge zich niet met zooveel woorden tot hun gevallen uit strekken, de bedoeling is wel, dat zij er, wanneer daartoe aanleiding bestaat, de gevolgen van zullen ondervinden. Artikel 8 van de Verordening betreffende de bij dragen van het Rijk in de door oorlogsge weld veroorzaakte schade aan goederen bepaalt dat de secretaris-generaal van financiën de schade en de daarin te ver leenen bijdrage in bijzondere gevallen kan vaststellen in afwijking van de daarvoor gestelde regelen. Krachtens dit artikel nu hebben de desbetreffende instanties vol macht gekregen, om de huisraadschade, welke vóór 16 September 1941 is ontstaan, op denzelfden voet te behandelen, als de schade op of na dien datum aangericht”. Op dit punt schijnt er dus geen reden tot ongerustheid of ontevredenheid te zijn. Op de uitvoering zal het aankomen. Het zal bij deze nieuwe huisraadschade- tegeling niet blijven. Reeds werden in bo vengenoemd onderhoud door den alge meen gemachtigde „nieuwigheden” (die stellig als verbeteringen bedoeld zijn) In andere schaderegelingen in het vooruit zicht gesteld. Van 15 regels /1.75. Iedere regel sneer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer heeft gisteren een mededeeling gepubli ceerd, waarin allereerst wordt ver- '3 op 14 in de Zuiden de Dobroedsja, eenige parachutes worpen. Plaatselijke politie kleine afdeeling militairen hebben omgeving afgezet, waar de parachutis ten naar beneden waren gesprongen. Na een vuurgevecht werden de para chutisten gedood. Aan Boelgaarsche zijde werd een luitenant van het garni zoen van Dobritsj en het hoofd der po litie van het district Dobritsj gedood. Verder werden nog een soldaat, 2 poli tiebeambten en 2 burgers gewond. Het met de parachutes omlaag gewor pen materiaal bevond zich in pakken van 100 tot 200 kilogram en bestond uit aanzienlijke hoeveelheden springstoffen, helsche machines, i-- patro- kleine

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1