-jhcF wi n l/l I H eikels, kastanjes De inzameling van beukenootjes en WW Huwelijk met modern comfort B' STADSNIEUWS BINNENLAND men van LgstencoDecte Winterhulp Welken distributiebon heeft men noodig? V w <s> O HAAGSCHE COURANT Zaterdag 20 Sept. 1941 TWEEDE BUAD VERDUISTER ZORGVULDIG De Keulsche najaarsbeurs De wijse mensch, dal siet ghij hier, Leert op sijn tijt vant reedloos dier. FEUILLETON 4 Tx BEGRAFENIS Mr. J. E. W. DUYS /Wh Op 3 en 4 October a.s. t De daad bü het woord ,vV A 3 •S» l?7tj ^3 4» (Hoffmann) Kaas (Nadruk verboden.) Artikel Brood of geb. OOK DAKVENSTERS MOETEN AFGESCHERMD ZIJN Met een rubberboot door het moeras. Een stuk pantserafweergeschut wordt, om een diep stuk van het moeras te passeer en, in een rubberboot geladen. (Weltbild-PolvooonX huis van 117 118 119 34-35 36-37 VI. of Vl.W, Melk Aardapp. Artikel Boter Boter m red. Artikel Suiker Koffie-surr. Jam BI. Br .Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maizena enz. Kaas Roemeensche Cavalerie steekt over een pontonbrug de Proeth over. 1 k.g. 250 gram 500 gram 4 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Het zeilseizoen Is ten einde. In de jachthavens te Loosdrecht hebben de booten hun kleed voor den winterslaap aangetrokken en wachten op het oogenblik, dat zij de winterstalling ingaan. Polygoon-Sagers) 21 t/m 27 September 1941. Bon Brood Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve 36—4 36 36 36 36 37 114 115 116 34-35 36-37 C BOND VOOR HEEMKUNDE Ook in ’s-Gravenhage en omgeving Is thans een afdeeling van den Bond voor Heemkunde opgericht. Met de leiding van deze afdeeling heeft zich belast de heer B. J. Hoekstra, architect te Wasse naar, Laan van Koot 47 hij wordt hierin bijgestaan door mej. Else Valeton, ’s-Gra venhage, van Nijenrodestraat 81 en den heer A. L. Domis, ’s-Gravenhage, Lang« Voorhout 27a, tot wie men zich om in lichtingen kan wenden. i I 34-35 34-35 In het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn gisteren de athletiek-wedstrijden van de S.S. en Polizei Sportgemeinschaft Niederlande aange vangen. Overzicht tijdens een der series 100 m. Polygoon-Zey lemaker) Aan het front voor Odessa. Een Roemeensche generaal decoreert Duitsche soldaten met Roemeensche orden. (Atlantic-Holland) vol dossiers. En de klerk schijnt pijpen te rocken, daar deed Vermolen tenmin ste niet aan. Verder is alles identiek de niet meer moderne schrijfmachines net cylinderbureau, de copieerpers waar, behalve op een oud advocaten kantoor, vind je die nogl Het lijkt een andere wereld; als je regelrecht uit de hypermoderne kantoren van de Noord- Nederlandsche komt. Nieuwe zakelijk heid tegenover ouderwetsche... ja wat?... gemoedelijkheid is een gekke qualificatie voor een advocatenkantoor. Maar hèar lijkt het toch .gemoedelijk en vertrouwd. Iets van vroeger, iets, dat ook hoort bij het academiegebouw, de senaatskamer, de sfeer van vergeelde documenten en Latijnsche woorden... Mag ik u even voorgaan? Precies zoo’n oudgediende als Vermo- en. De gebrilde jongeling, die haar leeft binnengelaten, is zeker tweede erk. Druk kantoor vermoedelijk. Klop op de deur... een beleefde bui ig van haar begeleider: Gaat u binnen. De deur gaat achter haar dicht en Juffrouw Lenswaerdt, wij hebben elkaar al eens ontmoet, hoe maakt u net? Frank is opgesprongea en biedt haar In alle stilte is gistermiddag op de Alg. Begraafplaats het stoffelijke overschot van mr. J. E. W. Duys, oud-lid van de Tweede Kamer en Vrederechter te Arnhem, ter- aardebesteld. Tot de aanwezigen behooiw de luit.-generaal b.d. H. A. Seyffardt. In de aula heeft gesproken mr. C. J. Leembrugge. Spr. wees erop dat het leven van mr. Duys gekenmerkt werd door een rusteloozen strijd. Zijn diepste overtuiging was dat het leven niet waard is geleefd te worden indien het niet gewijd is aan de verlichting van de menschheid. Van jongsaf kon hij geen vrede vinden bij de heerschende sociale verhoudingen. Hij streed voor een betere wereld met den inzet van zijn persoonlijkheid, slagvaar digheid van geest en humor. Mr. Duys was een mensch met een warm hart, die een groote hulpvaardigheid bezat. Hierna ging ds. J. A. Kwint voor in gebed. Op de begraafplaats las ds. Kwint de begrafenisliturgie voor. Ook de dakverdieping van een heeft vensters, die in vele gevallen de straat af niet waarneembaar zijn. Nu de verduistering weer de volle aan dacht vraagt, vergete men deze vensters niet. Wie van een hoog punt af de stad in den avond overziet, zal bemerken, hoe veel deze kleine raampjes er toe kunnen bijdragen, om de aanwezigheid van de stad aan eventueele vijandelijke vliegers kenbaar te maken. Dat hiermee ernstig gevaar gepaard gaat, behoeft hier niet te worden betoogd. Het is daarom de plicht van een ieder, die zulke dakvensters in zijn woning heeft, er nauwkeurig acht op te geven, dat deze, zoo mogelijk nog zorgvuldiger dan de andere ramen, worden afgeschermd. Dit kan met eenvoudige middelen ge schieden en de controle op de doeltref fendheid der voorziening kan al even ge makkelijk geschieden, door de lichtdicht heid overdag te controleeren. Wanneer, als de zon schijnt, geen licht van buiten naar binnen valt, mag aangenomen wor den, dat dit des avonds in omgekeerde richting ook niet het geval is De werkzaamheden, welke „Winterhulp Nederland” vorig jaar is begonnen, zul len a.s. seizoen zoo mogelijk op nog bree der schaal worden voortgezet Immers de practijk heeft bewezen, dat een groote groep Nederlanders, in de wintermaanden een zoo kommervol bestaan lijdt dat hulp een dringende noodzaak is. Gelukkig zijn er ook landgenooten, die helpen kunnen en willen, zoodat bij velen de nood eenigszins gelenigd kan worden. Het hierin schuilende bewustzijn van on derlinge verbondenheid moet zoozeer toe nemen. dat het motto van Winterhulp -voor het volk, door het volk” werkelijk heid wordt Laten daarom diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen welstand mogen verheugen, aan hun in kommer levende landgenooten denken, wanneer hun op 3 en 4 October a.s. de lijst voor de eerste eollecte van Winterhulp wordt aangebo den. De winter zal door de omstandighe den harder zijn dan ooit te voren en er zal dus ook veel meer geld noodig zijn. Nederlanders, kent uw naastenplicht geeft gul! Duitsche Infanterie houdt korte rust. Door de modder op alle wegen zijn de moeilijkheden voor den Duitschen soldaat aanmerkelijk toegenomen. Naast den tijd voor eten en drinken wordt elke vrije minuut besteed voor rust en slaap. (Weltbild-PoL) nier bjj te brengen, verzon hjj die co- medie van „onze advocate”, begrijpt u? Nou, de élegance laat niets te wen- schen over, zegt Frank en Nick voelt zich kleuren. Niet zoo, smeekt ze in zichzelf, kijk me niet zoo aan... De élégance lag volgens hem alleen in den titel op mijn visitekaartje, zegt ze. En dan hoopte hjj natuurlijk, dat ik handig genoeg zou zijn, om u zooveel onzin voor te prevelen, dat u den indruk zoudt krijgen, alsof ik de heele zaak on der de knie had. Maar daar begin ik niet eens aan. De snap er geen steek van. Hier hebt u het heele zaakje. Ze haalt de dikke map te voorschijn. - Ik heb er gisteren den heelen dag op zitten zwoegen, bekent ze, wan ik had natuurlijk hoop, een goeie beurt te maken. O, maar dat is toch In orde, lacht Frank. Bij den baas bedoel ik natuurlijk, zegt ze snibbig. Maar u begrijpt toch vel, dat het eer reuzenkans was, ofn te laten zien, dat ik meer kon dan typen en steno. En die heb ik nu grondig ver knoeid. Frank kijkt haar medelijdend aan. Arm kind. Ook eentje met eerzucht, ook i W ~^Tni ft I M I l Voeg de daad bij het woordU I hebt al zoo dikwijls gezegd, dat u sympathiseert met het werk van I de Nederlandsche Ambulance, i Maar nu moet de daad komen. Pakt een girobiljet en stort uw bijdrage, iets meer dan u missen 4 kunt op girorekening 8-7-6-0-fl. Nederlandsche Ambulance, Konin- ginnegracht 22, ’s Gravenhage. WW®? Midden September..— en in de omgeving van Hoogwoud staan de gladiolen in vollen bloei (Polygoon-Kuiper) 4 rantsoenen 4 rantsoen 4 rantsoen 1 rantsoen 1} liter 34 k.g. 7 September t/m 4 October 1941. Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. Donderdag vierde mej. S. E. H. Haaksma haar 25-jarig jubileum als filiaalhoudster van het filiaal HusCarels Stationsweg 11. De jubilaresse en haar zuster werden in de ochtenduren ontvangen op het hoofdkantoor van de onderneming, waar zij door directie en chefs op hartelijke wijze werd gehuldigd. De directie bood haar namens de Ne derlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf een zilveren medaille en het diploma voor 25-jarigen trouwen dienst aan. Tevens werd haar een enveloppe met inhoud ter hand ge steld, terwijl haar namens collega’s bloe men en een cadeau werden aangeboden. De naam van het bureau Kin derverzorging en Opvoeding Service luidt niet, zooals abusievelijk werd gegeven, R.O.S., maar K.O.S. 100 gram 7 t/m 24 September 1941. Bon Boter Vet y 1500 voor een veulen van een half Jaar werd op de Meppeler najaarsmarkt betaald. Uit den aard der zaak trok de transactie van het veulen veel bekijks. Het kostbare diertje nog bij de moeder. (Holland) Voedsel voor Sovjet-gevangenen. De ge vangen bolsjewisten moeten arbeid verrichten in de legerplaats, maar krijgen goed voedsel. Naar dezen regel behandelt Duitschland zijn tegenstanders. (P.K. Ehlert-Hoffmann) We., wei, zegt Frank, als ze tegen over elkaar aan het bureau zitten, u .ent het nobiie officium al heel gauw ontrouw geworden. Maar dat is waar ook, u vondt de advocatie zoo afgrijse- .ijk taai, is het’niet? Bevalt de industrie u beter? En of. Stukken, ’t Is hier op kan toor veel gezelliger, zegt Nick. Zoo? Hebt u nog collega's? Kijken, of hij van Westhove nog een peetje meer stof voor ergernis kan be zorgen. Ja, we zitten met ons twaalven bij elkaar. Hè? Frank hijgt naar adem. Twaalf?? Twaalf juristen??? Nick schatert, slaat zich meteen de hand voor den mond. Drommels, nou begin ik al met het heele complot te verraden, zegt ze ver schrikt. Ziet u, gaat ze vertrouwelijk verder, ik ben hier onder valsche vlag binnengezeild. Ik ben namelijk maar doodgewoon stenotypiste. Maar mijn baas zou een toeval krijgen, als hij me dat hier hoorde vertellen. De kwestie is, dat hij er verschrikkelijk mee in zijn maag zit, dat we die ge gevens niet voor u konden opduiken. En om u dat op de minst onhebbelijke ma- 250 gram 250 gram ATTENTIE! De volgende bonnen zijn na Zaterdag 20 Sept, niet meer geldig: 35 Brood; 35 Vleesch, 35 Vleeschwaxen. 35 Melk I, 36 Reserve, 33 Eieren. De bonnen, welke met ingang van Zon dag a.s. zijn geldig verklaard mét uitzon dering van die voor vleesch of vleesch- waren, mogen reeds op den daaraan voor- afgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dins dag is niet geoorloofd. NIEUW PROGRAMMA IN „PICCADILLY" Nu de avonden langer en donkerder worden trekken de cabaretprogramma’s in „Piccadilly” meer en meer de aan dacht. Deze week geeft de conférencier Ferry leiding aan een afwisselend en welverzorgd programma. Mr. Max, die een bekenden naam heeft op het gebied der snelteekenkunst, geeft ook blijk van groote vaardigheid in het goochelen. De zangeres Tini Lavell weet de harten te winnen door haar geestig optreden. Een danseressenpaar ,,De twee Tholmani’s” hebben veel succes met een alleraardig- sten matrozendans. Het strijkje van Willy Bouwmeester zorgt voor een passende, muzikale omlijsting. In de parterre van „Piccadilly” zingt de bekende operette- zangeres Marga Graf. 41 Mannen hebben het van dien kant toch wel gemakkelijkervoor een meisje is het, als aplomb en zelfbewust optreden vereischt worden, altijd een handicap, te moeten tobben: hoe zie ik eruit. Gek dan, dat er toch nog mannen zijn, die alle flair missen, die schutterig en onbeholpen zijn. Waar zouden die over piekeren? Toch niet over glimmen de neuzen of piekharen. Nou. en wa tor wereld kan je in zoo'n geval ander dwars zitten? Overmoedig wipt ze de stoeptreden Jan het kantoor op. Het naambordje jawel hoor! Het klerkenkantoor... pre c>es zoo’n verzameling oud roest als bij ®om Victor, alleen nog meer rommel; „Pï hier liggen de vensterbanken ook nog een stoel aan. meespelen van, via een succesje hier, een flater van een collega daar, telkens een trapje hooger te willen komen. Hij kent dat Ja, ik begrijp het, zegt hjj. U hoeft er mij niets van te vertellen, ik ben ook vijf jaar op een groot fabrieks- kantoor geweest. O ja? vraagt Nick belangstellend. En vond u het er niet prettig? Matig. Strooplikken, of diplomatie, als u dat mooier vindt klinken, is nooit mijn fort geweest. Nee, daar ziet u ook niet naar uit. Niet? vraagt Frank geïnteresseerd. Hoe dan wel? Ze kijkt hem aandachtig aan. Ik weet het niet, zegt ze. Mijn vriendin zou het misschien wel kunnen zeggen, die is al drie jaar bij ons op kantoor en die houdt er heele theorieën op na over de verschillende soorten van kantoormenschen en hun methoden om vooruit te komen. En passen jullie die methoden alle bei toe? Gevaarlijke concurrentie zal dat worden. Tenminste... als die vrien din óók knap is, zegt hjj er lachend achteraan. Nick voelt zich al weer kleuren. Ze heeft candidaats handelsecono- eentje, die het moeilijke spelletje wil mie, negeert ze. En daar heb je meer nersens voor noodig, dan voor die stomme juristerij. Frank vindt het amusant, ergert zich tegelijk over zichzelf. Waarom heeft hij er plezier in, haar telkens te laten blo zen? Nu staat ze op, wil natuurlijk weg. Jammer, hij had nog zoo graag wat met haar gepraat. Hij krijgt een in geving. Wacht even, zegt hij haastig, we zijn nog niet klaar. Voor zoover ik me de kantoorgebruiken herinner, zult u toch wel verslag van dit onderhoud moeten uitbrengen. Wat zoudt u willen vertellen? Dat je een ellendeling bent om me zoo te plagen, denkt Nick. En dat ik nooit hier had moeten komen. Ik... dat weet ik niet, zegt ze hul peloos. Mag ik zeggen, dat u... dat u tevreden was met de inlichtingen, welke ik u gegeven heb? Meer dan tevreden, lachtFrank. Ik ben zelf van plan om morgen ochtend den heer Wessels op te bellen en hem mijn diepgevoelden dank te be tuigen voor de welwillende en vooral aangename wijze, waarop hij mij de ge vraagde gegevens heeft doen geworden. Klinkt dat niet prachtig? (Wordt vervolgd). Buitenlandsche deelnemers zeer tevreden De Keulsche Najaarsbeurs 1941, die, zooals gebruikelijk, drie dagen duurde en Dinsdagavond gesloten werd, heeft in elk opzicht een succesvol verloop gehad. Tot den laatsten dag toe stond deze messe in het teeken van groote belangstelling der bezoekers uit het binnen- en buiten land. In totaal was het aantal bezoekers ruim vijftig procent hooger dan op de Najaarsbeurs van het vorige jaar. Onder de vreemdelingen waren de Nederlanders en Belgen bijzonder sterk vertegenwoor digd. Hoe groot het bezoek aan de Na jaarsbeurs van dit jaar was, blijkt ook uit het feit, dat de Keulsche hotels en de ter beschikking staande pensions ge heel bezet waren en de gasten bovendien nog in naburige plaatsen onder dak moesten worden gebracht Succes voor Nederlandsche deelnemers Het feit, dat de Keulsche Najaarsbeurs sterker georiënteerd was op de naburige landen, gepaard gaande met een grootere deelneming van de Belgische en Neder landsche industrie trok algemeen sterk de aandacht. De belangstelling was des te grooter, daar talrijke Nederlandsche en Belgische exposanten Buitsche orders konden accepteeren. Alle buitenlandsche exposanten uitten zich zeer tevreden over het bereikte resultaat, zoowel ten aanzien van de gedane zaken als ook ten aan zien van de vele nieuwe, voor de toe komst belangrijke relaties, die zij konden aanknoopen. Het centrale bureau in Nederland moest eenige honderden aanvragen be antwoorden en kon met succes worden ingeschakeld in de verstrekking van orders door Duitsche firma’s aan het Nederlandsche bedrijfsleven. Vijf afzon derlijke Nederlandsche exposanten deden zaken voor een bedrag van verscheidene honderdduizenden guldens. Uit kringen van het Nederlandsche bedrijfsleven werd de wensch vernomen om met het oog op het thans in het najaar bereikte resul taat, in sterkeren omvang deel te nemen aan de voorjaarsbeurs 1942. De economi sche voorlichtingsdienst kon als vertegen woordiging van het Nederlandsche secre- tariaat-generaal voor Economische Zaken eveneens in tal van gevallen belangrijke relaties voor de toekomst tot stand brengen. De vierde oorlogsbeurs in Keulen heeft een beeld vertoond, zooals dit ook in vredestijd niet levendiger had kunnen zijn. De beurs was een doorslaggevend bewijs voor de ongebroken kracht van het bedrijfsleven in het Westen van het Duitsche Rijk en heeft de beteekenis van de Keulsche Messe als internationale jaarbeurs voor West-Europa opnieuw onder streept. MAATREGELEN TEGEN CLANDESTIE- NEN UITVOER VAN GROENTEN Het is aan de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale bekend, dat een gedeelte der op de groentenveilingen verkochte of toegewezen producten wordt uitgevoerd zonder uitvoermachtiging van de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale. Deze handelwijze kan door haar niet langer worden geduld, daar hierdoor ern stige benadeeling van de aan de Centrale opgedragen taak moet worden verwacht De Centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij zal er niet voor terugdeinzen, alle bij haar aangesloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of de aflevering zoodanig doen geschieden, dat zij bij den verkoop of de aflevering beboeren te begrijpen, dat ofwel de koo- per ofwel de plaats der aflevering het Waarschijnlijk maken, dat de door hen verkochte producten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of hngeren tijd te schorsen. Deze schorsing zou voor hen beteeke- Bfin, dat zij gedurende den bij de schor sing bepaalden termijn, niet meer in de gelegenheid zullen zijn, waar dan ook, producten van den tuinbouw te koopen, t«rwijl verkoop van producten van den Mönbouw aan hen verboden zal zijn. VERPLICHTE LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN Naar het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd ons mededeelt, zal in verband met den onibevredigenden aanvoer van slachtschapen, op korten ter mijn een verplichte levering van slacht schapen worden ingesteld. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in de bladen opgenomen officieele publicatie. BB I -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5