Het Duitsche Weermachtbericht Omsingelde Sovjet-legers ten deele vernietigd Maandag 22 September. No. 17986. 1941. EUROPA OP ALLE FRONTEN Zee VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR t —II— - M 4 Bedrijven moeten top prestaties leveren de het OPEN BRIEF AAN DEN AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY Zware Britsche verliezen in de. lucht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 September (D. N. B.). r VERDUISTEREN Reeds thans zijn gestelde doelen in Oosten bereikt Hoofdstad van Oesel genomen Ten Oosten van Kief reeds 150.000 gevangenen t t gemaakt van Asof bereikt Extra bericht van het Duitsche Opperbevel van de S.S.- en politiesportfeest te Amsterdam Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Met moed in dezen moeilijken winter Bijzondere bijeenkomst in het Rijkscommissariaat Het Italiaansche weermachtbericht Een Finsche geestelijke over geloofsvervolging in de Sovjet-Unie De conferentie te Moskou De Rijkscommissaris toonde het slot bij I DERTIEN KOOPVAARDIJSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT L HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 September (D. N. B.). 4 1 Hei.dnTkprhMVAl van Hn Wpprmanht hnVvnd’ HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: i i I trokken zieh aan den aanval en lieten het convooi in den steek. het Ilmenmeer SS-Ustuf. 1626.6 afbeeldingen geschilderd, Friebolin 936 p. Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 2 vijandelijke con- 4 I IV I I I I I Voor s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad*’ en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et i i i i i i i vlogen en met enkele vliegtuigen doorge drongen tot aan de rijkshoofdstad. Door fneergeworpen bommen ontstond schade van gering belang in woonwijken. Nacht- jagers en luchtafweergeschut hebben 3 Engelsche bommenwerpers neergeschoten. tevredenheid uitmuntende een ge- hadden zich De 1. Funker 2. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswlja, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 3. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh, J. B. v. Beters lr„ There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: 4 Hedenmiddag ondernomen aanvalspogingen van de Britsche lucht- Kö- Funker Tapp 1 4 Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: 1 4 vooien en een alleen varend koopvaardijschip aangevallen. In harden 4 strjjd werden 13 zwaar geladen schepen, waaronder 4 tankschepen, in Max Blokzijl spreekt hedenavond over „Met moed in dezen moeilijken winter*. In een Zaterdag in het Rijkscommissa riaat aan den Kneuterdijk gehouden bijeenkomst heeft dr. Hupfauer uit Ber lijn. gevolmachtigde voor de algeheele doorvoering van den „Leistungskampf der Duitsche bedrijven, gesproken over de sociale en economische taak van de bedrijven. De bijeenkomst werd bijge woond door den Rijkscommissaris Rijks- minister dr. Seys Inquart, comm.-generaal Schmidt, comm.generaal dr. Fischböck, den gevolmachtigde voor Zuid-Holktnd, dr. Schwebel. Woudenberg, commissaris van het N.V.V., tal van leden van de N.S.D.A.P. vertegenwoordigers van de Duitsche weer, macht en vele Duitsche ondernemers. Het Zepparoni-kwartet luisterde de bijeen komst op. De Obmann van het Duitsche Arbeids front, de heer Casselmann, hield een korte openingsrede. Oberdienstleiter dr. Hupfauer wees er op, dat het doel van den „Leistungskampf” niet is weldadigheid beoefenen maar op bouwen van de sociale en economische ordening. Het gaat niet aan, dat de onder, nemer zijn winsten aanwendt voor de volksgemeenschap, zonder dat deze zich geeft met den inzet van al haar krachten. De sociale en economische politiek, wel- 4 *JV* 1U fttMuvu „„aiunuc. -x ul 1 totaal metende 82.500 brt. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door een treffer van een torpedo beschadigd. Drie bewakingsvaartuigen ont- I trokken zieh aan den aanval en lieten het convooi in den steek. o. 7.41 uur n.m. tot 7.26 uur v.m. Maan: 22 Sept, onder 8.25 u. nam, 23 Sept, op 10.11 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u, n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 ■u lende punten vergeefsche heftige pogin gen om door de omsingeling te breken. De Duitsche troepen brachten den Sov jets zeer zware verliezen toe. Nog 100 versche Duitsche divisies staan gereed De plaatsvervangend Amerikaansche minister van oorlog, John McCoy, ver klaarde te Jackson (Michigan) in een re de, dat Duitschland nog altijd 100 versche divisies gereed heeft staan, om tegen de Sovjet-Unie in te zetten. Sovjets geven den val van Kief toe Naar uit Helsinki wordt gemeld, heeft de Sovjet-berichtendienót eerst thans het verlies van Kief toegegeven. Het Italiaansche Weermachtbericht no. 474 van gisteren luidt als volgt: Op Malta heeft in den nacht van 20 September de luchtmacht belangrijke luchtbases gebom bardeerd. Aan de fronten te land heerschte in Noord-Afrika bedrijvigheid der artil lerie. In de zóne van Bardia heeft het afweergeschut een vijandelijk toestel brandend neergeschoten. Britsche vracht auto’s zijn doeltreffend door onze toestel len ten Zuidoosten van SoIIoem met ma- chinegeweervuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripoli. In Oost-Afrika bedrijvigheid der vooruitgeschoven elementen. Op de Mid- dellandsche Zee is. een Engelsche bommen werper neergeschoten door een eenheid der Koninklijke marine. Het blad „Suomen Sosialidemokraatti" het orgaan van.de sociaal-democratische partij van Finland, heeft een open brief gericht tot den aartsbisschop van Canter bury, welke geschreven is door den aan het Finsche Oostelijke front vertoeven- den Evangelischen geestelijke A. Ranta- maa en welke in de Finsche openbare meening sterk de aandacht heeft getrok ken. In dezen brief wordt het volgende ge zegd: „Met het oog op een door de bolsjewis ten geschonden kerk schrijf ik dezen brief en jicht hem juist aan n als hoofd van de Anglicaansche kerk omdat u zich in een zaak gemengd hebt, die ook mij als jeugdig Finsch geestelijke diep ge schokt heeft. Ik heb een kerk gezien waarin Christus’ kruis was afgerukt. Waarom? Omdat hier twee jaren lang de bolsjewieken' geheerscht hebben. Wij Finnen, als naburen, kennep dat Vanuit de verte zon het er wellicht andergjkun- nen uitzien. Maar in de 20 jaren, dat de Sovjet-Unie bestaat moet’de mare van haar houding tegenover de kerk ook elders ter wereld wel bekend zijn gewor den”. De Finsche geestelijke beschrijft dan het geschonden godshuis: „Van het altaar werd/ een tooneel geniaakt, daarop een piano en roode beschilderde lappen. Op deze pogingen, leden zij zware men leuzen van den bond van goddeloo- zen; waar de banken gestaan hadden ver rees een dansvloer en aan den zijkant werd een bar ingericht. Voor het orgel werd ruimte gemaakt voor balalaika en harmonica’s. De sacristie, waar de gees telijken, zooals u, mijnheer de aartsbis schop, wel weet, in stilte mediteeren, werd door de Russen als w.c. gebruikt. Ik heb foto’s gemaakt opdat ik het be wijzen kan. Ook de parterre van den klokkentoren diende voor deze doelein den. Ook dit heb ik gefotografeerd, op dat de waarheid rriet vergeten wordt. Maar dit is nog niet alles. Op een zijdeur waren afbeeldingen geschilderd, die Russische tegenaanvallen afgeslagen In den sector Leningrad hebben de Sov jets Zaterdag den geheelen dag getracht door de ijzeren insluiting der Duitsche troepen te breken. Bij lwelke werden verijdeld, verliezen. Ten Zuidoosten van trachtten de bolsjewisten een heuvelter- rein te heroveren. Deze aanval werd af geslagen met zware verliezen voor de Sovjets. Achttien vijandelijke pantserwa gens bleven op het gevechtsterrein staan. Tusschen Dnjepr en Desna ingesloten bolsjewisten deden Zaterdag op verschil- Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 et- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D. N. B.). 4 genoemde doelstelling is bereikt. In dit verband hecht men aan de omsingeling van de legers van Boedjenny de grootste beteekenis. Naar het D.N.B. in aanvulling hierop nog verneemt, zijn de ten Oosten van Kief uitgevoerde omsingelingsoperaties het resultaat van een zeldzaam koen be sluit. Toen het bevel tot den opmarsch werd gegeven, waren de voor deze ope raties in den strijd geworpen Duitsche legeronderdeelen, in het bijzonder de pantserformaties, 400 k.m. van elkaar ver wijderd,. hetgeen overeenkomt met den afstand BerlijnDanzig. De beide wiggen, bestaande uit pant serwagens, naderden elkaar met een groo- te marschsnelheid. Op de bataljons gemo toriseerde infanterie volgden gepantserde verkenningswapens. Hierop volgden de iets langzamere pantserwagens van mid delmatige sterkte. Door de snelheid van den opmarsch gelukte de verrassing dik wijls zoo schitterend, dat de bruggen in vele gevallen onbeschadigd op de niets vermoedende Sovjets werden veroverd. Uit de rijen van formaties, die volgden op de voorhoeden vap pantserwagens, sloe gen gemotoriseerde troepenonderdeelen naar het Oosten en het Westen af, om aan den eenen kant aanvallen op de flan ken door den vijand af te slaan en aan den anderen kant in Westelijke richting in het omsingelingsgebied door te dringen De verwoestingen te Kief Van militaire zijde wordt gemeld, dat de Duitsche troepen in Kief onbeschrijfe lijke verwoestingen hebben aangetroffen, die de bolsjewisten hadden aangericht, al vorens zij de vlucht namen. Zonder reke ning te houden met de bevolking van de stad en de omgeving, werden alle voor raden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, weggesleept of verbrand. Waterleiding en elektrische cen trales werden vernield. Overal tiet men de ravage van opgeblazen spoorlijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet verschaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pioniers, zuiverden het gebied en de wegen, die voor opmarsch en ravitaillee- ring noodig waren, van mijnversperrin gen en andere obstakels, zoodat de ver zorging der strijdende troepen gewaar borgd is. De bolsjewisten echter hebben door hun vernielzucht het leven van tien duizenden op de wreedste Wtjze in gevaar gebracht. Naar de Britsche berichtendienst meldt, aldus het D.N.B., heeft lord Beaverbrook een gedetailleerd plan voor de Engelsch- Amerikaansehe hulp aan de Sovjet-Unie naar Moskou medegenomen. Dit plan is door het Britsche kabinet goedgekeurd. De Amerikaansche delegatie-leider Harriman deelde in een gesprek met Amerikaansche journalisten te Londen mede, meldt U.P., dat de Vereenigde Sta ten zullen trachten de Sovjet-Unie van zekere grondstoffen te voorzien, die de Sovjets noodig hebben, nu zij eigen industriegebieden aan de Duitschers ver loren hebben. Men gelooft, dat Harriman met deze opmerking in de eerste plaats staal en aluminium bedoelde, waarvan de productie in de Sovjet-Unie door het verlies van Krivoirog en Zaparoje aan zienlijk verminderd is. De Amerikaansche delegatie voor de Moskousche conferentie heeft met de Britsche regeering een over eenkomst gesloten aangaande basisvraag stukken der Sovjetleveranties. „Dit betee- kent echter niet, dat wij met niet te wij zigen plannen naar de Sovjet-Unie gaan”, zeide Harriman. Hij wees er nog op, dat de Amerikaansche leveranties, die oor spronkelijk voor Engeland waren be stemd, slechts met toestemming van de Engelschen naar de Sovjet-Unie zullen gaan. Harriman bevestigde, dat lord Bea verbrook reeds naar Moskou vooruit is gereisd. Uit Londen meldt „Göteborgs Posten”, dat ongeveer 200 van de modernste Ame rikaansche jachtvliegtuigen, die oorspron kelijk voor Engeland bestemd waren, thans naar de Sovjet-Unie zijn gezonden. De New Yorksche bladen staan geheel onder den indruk van de Duitsche over- winningsberichten van het Oostelijke front. De interventionnistische „New York Post” geeft de alarmeerende stem ming in Londen en Washington weer en verlangt, dat de beste Amerikaansche oorlogsvliegtuigen zoo snel mogelijk naar de Sovjet-Unie zullen worden gezonden. Men hoopt jachtvliegtuigen en lichte tanks naar Archangel te kunnen transporteeren. Deze haven is met behulp van ijsbrekers nog tot Januari toegankelijk. Op dien datum hoopt men de Zuidelijke route via Iran te hebben uitgebreid. De correspon dent van het Scripps Howard concern weet melding te maken van groote be zorgdheid in WashingtonDe Engelsch- Amerikaansche missie ziet zich in Moskou geplaatst tegenover een zware taak. Zij moet wegen en middelen vinden om den bolsjewisten zonder verder uitstel oor logsmateriaal te doen toekomen. Tegelij kertijd moet de bolsjewistische dictator er van overtuigd worden, dat Amerika en Engeland al het mogelijke zullen ge ven. Het Kremlin is, zooals bekend, bui tengewoon ontevreden over de traagheid van de hulp der democratieën en over het uitblijven van een Britsch expeditie- •leger op het Europeesche vasteland. De uitslag van den bolsjewistlschen oorlog is afhankelijk van het succes der missie van' Harriman en Beaverbrook in Moskou en van de beslissingen der eerstvolgende weken op de slagvelden. De „New York Sun” schrijft, dat het gevaar voor de Sovjets niet bestaat in het verlies van meer gebiedsdeelen. maar in het verlies* van de groote industriecentra. slechts afkomstig kunnen zijn uit bordeel. Daar stond een tekst bij schreven, die een scherp licht werpt op het beschavingspeil en de denkwijze van het bolsjewistische leger. Ook daar heb ik foto’s van gemaakt. Ik geloof wel niet, dat zij ergens zullen worden gepu bliceerd, maar met duizenden andere be wijsstukken, die het Finsche leger heeft verzameld, zullen zij een licht werpen op het moreel van het Sovjetleger. Op het kerkhof een beeld van verwoesting en van de ergste grafschending. Maar er was nog iets anders, dat mij nog heviger griefde. Dat is uw oproep, mijnheer de aarts bisschop, aan millioenen ledfen van de Engelsche kerk om in de Godshuizen en thuis te bidden voor de overwinning en het succes van het ..dappere Russische leger”. U hebt onwetende menschen ver zocht te bidden voor de wapens, die juist onschuldige burgers in de Baltische landen hebben gedood, welke landen na den eersten wereldoorlog vooral door de Engelsche politiek m het leven werden geroepen. Wij, Finnen, kunnen ons niet onderwerpen aan het bolsjewisme, dat het gezinsverband uiteeprukt. de kin deren van hun ouders wegneemt en de vrouwen laat vernederen en schandvlek ken, zooals dit in de Sovjet-Unie gebrui kelijk is, dingen, waarvan de Engelsche diplomaten wel afweten. Ik als geestelijke vrees de ontzettende verantwoording,, welke u als protestantsch bisschep op u hebt genomen, toen gij uw verzoek hebt gericht tot millioenen men schen, die het ware karakter van het bolsjewisme niet kunnen weten. Er be staat een God en die zal eenmaal van ons allen rekenschap vragen. Dan zullen wij elkaar ontmoeten en zullen wij de duizen den geestelijken en Christenen, die sinds het jaar 1917 door de bolsjewisten, ver moord zijn en wier bloed om wraak roept, ontmoeten. Wij zullen ook de geestelijke ontmoeten, wiens kerk hier geschonden staat en die in dezen oorlog voor vrijheid en Christendom zijn leven heeft gelaten. Ter verantwoording zullen ook die mach tige heefen worden geroepen, die duizen den menschen in het ongeluk gestort heb ben. Dan zal ook de vraag beslist worden of men de zaak van het bolsjewisme in Christus’ naam. mag zegenen”. Over het Duitsche operatieplan, dat den grondslag vormt voor den veldtocht in het Oosten, verneemt het D.N.B. van welingelichte kringen, dat reeds thans de gestelde doelen met betrekkelijk geringe verliezen zijn bereikt. Het doel van de Duitsche leiding bestaat in de militaire vernietiging van den Sovjet-vijand. Voor het bereiken van dit doel moet, naar het D.N.B. uit deze kringen verneemt, aan vijf voorwaarden worden voldaan le. De voorraad mensehenmateriaal der Sovjet-Unie, die in vroegere oorlogen voor onuitputtelijk werd gehouden, moet tijdens de acties zoolang aangesproken worden tot alle opgeleide soldaten in het verloop der gevechtshandelingen gevan gen genomen, resp, op het slagveld zijn blijven liggen. 2e. Het oorlogsmateriaal van den vijand moet in zoo groot mogelijke hoe veelheid buitgemaakt, resp. vernietigd worden. 3e. Het economische oorlogspotentieel, van den vijand moet op zoo beslissende wijze verzwakt worden, dat de vijand niet meer in staat is tot het uitvoeren van doeltreffende, groote operaties, als gevolg van een gebrek aan voldoende nieuw oor logsmateriaal. 4e. De verkeerswegen, vooral echter het optreden van de vijandelijke lucht macht, moeten zoo duurzaam vernield worden, dat een geregelde samenwerking in het bestek der oorlogsindustrie en tus schen deze industrie en de ravitaillee-< de plaats van de muurschilderingen kwa- ringsorganisaties van het Sovjet-leger on mogelijk wordt. 5e. Door het uitschakelen van belang rijke centra van bestuur, deels door af snijden, deels door luchtaanvallen, moet het gecentraliseerde systeem der Sovjet- Unie verlamd worden. Naar de opvatting in welingelichte krin gen te Berlijn, neemt het aantal aanwij zingen toe, dat reeds thans de voornaam ste onderdeelen van dit operatieplan zijn vervuld. Men gelooft derhalve, dat aan de verwachtingen van den vijand wat betreft het slechter worden van de weersomstan- digheden of den winter, de bodem is haar Noord- en Zuidwest-Duitschland ge- ingeslagen, omdat thans reeds de boven- Rede dr. Seyss Inquart Hierna voerde de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, het woord. Hij noemde deze bijeenkomst het begin van den .Leistungskampf” en uitte zijn vreugde erover, dat dr. Hupfauer zelf naar hier heeft willen komen na een zwaren arbeid aan de fronten. Spr, bracht naar voren, dat Nederland ligt in de Germaansche levensruimte en het Ne- derlandsche volk nog verstrikt is in een verouderde gedachtensfeer, waarin het een beetje ingeslapea is. Het heeft wei- nig nut, alleen maar propaganda te voe ren door woorden. De feiten moeten spre ken en zullen spreken door den socialen opbouw. Materieel kan het volk thans weinig geboden worden en er zijn tal van moeilijkheden. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Het gaat nu echter niet om ma terieel gewin, maar om het begrijpen der lotsgemeenschap. Een Europeesche ge meenschap wordt opgebouwd, waarin de arbeid geen koopwaar is. Behalve tegen het kapitalisme gaat de strijd echter ook tegen het bolsjewisme, dat de persoonlijk heid geheel uitschakelt. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige hon derden Duitsch. Uit deze laatste moet het arbeidende volk zien, wat nationaal- sccialisme is en de ondernemers dienen te beseffen, dat zij in dezen „Leistungs kampf” mede arbeiden in den strijd van den Führer, die het kostbaarste in de schaal geworpen heeft, namelijk Groot- Duitschland. Tenslotte heeft nog het woord gevoerd commissaris-generaal Schmidt. Spr. zeide, dat het Duitsche Arbeidsfront er dankbaar voor is, dat de Führer het in de gelegen heid heeft gesteld in den Leistungskampf te sttijden. zoodat den arbeider» vrijheid en brood verzekerd kunnen worden. Hierna verhieven allen zich van hun zetels om den groet aan Adolf Hitler te brengen en het „Deutschland über alles” te zingen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Aan den Zuidelijken vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de zee van Azof bereikt. De voorwaarde hiertoe was het heroïeke optreden van een infanteriedivisie, die den overtocht over den breeden benedenloop van den Dnjepr bij Berislaw, op 60 k.m. ten Noordoosten van Cherson, onder de moeilljkste omstandigheden vol trokken en ondanks alle tegenaanval len gehandhaafd had. De vernietiging van den in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Kief inge sloten tegenstander gaat voort. De Duit sche formaties, die uit Westen Kief wa ren binnengedrongen, zijn via den Dnjepr naar het Oosten opgerukt en hebben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aan gevallen. De felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aantallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep door gedrongen in de Finsche Golf, zij ver sterkten den gordel van mijnen en bevei ligden de tegen de Baltische eilanden ingezette operatjes. Het luchtwapen heeft ten Noordwesten van de Krim een patrouilleboot tot zin ken gebracht, een kanonneerboot en 3 koopvaarders met in totaal 10.000 b.r.t. inhoud, terwijl bomtreffers werden ge plaatst op een Sovjettorpedoboot. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben sterke afdeelingen gevechtsvlie- gers in den afgeloopen nacht haven installaties en ravitailleeringsbedrijven van Southampton bestookt met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Treffers op opslagplaatsen, docks en mi litaire installaties der stad hebben aan zienlijke vernielingen aangericht. Een reeks groot^ branden werd waargenomen. Andere gevechtsvliegtuigen deden aanval len op verscheidene vliegvelden en haven installaties in Zuid- en Oost-Engeland en brachten ten Noordoosten van The Wash een vrachtschip van 4000 b.r.t. tot zinken, een tweede groote koopvaarder werd be schadigd. In het gebied van het Kanaal heeft het Britsche luchtwapen gisteren bij een aanvalspoging. die geen effect had. 39 vliegtuigen verloren. Daarvan werden 35 door jagers en 4 door marinegeschut neergeschoten2 eigen vliegtuigen wor den vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Britsch tentenkamp bij Tobroek vernield In den afgeloopen nacht is de vijand De tweede dag van het S.S.- en Politie sportfeest in Amsterdam werd aenge- vangen met een van de belangrijkste onderdeelen van het geheele programma, n.l. de 27 k.m. „Mannschaftsgepack- marsch”, waaraan in totaal zeven ploegen deelnamen. Voor dezen prestatiemarsch bestond bijzonder veel belangstelling, in het bijzonder van insiderskringen. Zoo zag men dan ook niet alleen den S.S. Gruppenführer en Generalleutnant der Polizei, Rauter, doch ook den General- major der Polizei Schumann reeds voor zeven uur in Oud-Valkeveen aankomen om tegenwoordig te zijn bij den start en met belangstelling de verrichtingen der menschappen, in groepsverband en onder leiding, hun individüeele prestaties te zien verrichten. Van de manschappen werden op dezen marsch zeer bijzondere eischen gesteld. Niet alleen was de uit gekozen route zwaar,, doch bovendien moesten verschillende zware hindernissen overwonnen worden, terwijl het mar- cheeren moest worden onderbroken door doelschieten en het werpen van hand granaten naar een bepaald doel. Ook het vinden van den juisten weg was lang geen gemakkelijke taak, zoodat ook de leider zich voor bijzondere moeilijkheden zag gesteld. De manschappen bovendien 25 k.g. bagage bij zich en droegen hun volle uitrusting. De tijd van de winnende ploeg stemt ten volle tot tevredenheid. Volgens ingewijden moeten de mannen een buitengewoon hoog gemiddelde hebben geloopen. Fouten begaan bij het schieten of het werpen der handgranaten, het maken van een omweg en dergelijke fouten worden ver rekend in den totaal-tijd van de ploeg. In den gemaakten tijd komt dus de totale verrichting van de ploeg tot uitdrukking. Als eerste ploeg arriveerde de Waffen S.S. onder leiding van Lt. Behr. Later volgden nog drie groepen van de politie, die eveneens konden terugzien op behoor lijke prestaties, die tot stemmen en duidelijk de geest en geoefendheid der manschappen aantoonen. Zaterdagmiddag werd een aanvang ge maakt met den driekamp en den tien kamp in verschillende klassen, welke den geheelen dag verder in beslag namen. De laatste dag Het sportfeest werd gisteren besloten met een schitterende bijeenkomst in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Er waren ongeveer 20.000 toeschouwers. Onder de groote groep eeregasten be vonden zich de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijks- minister Seyss-Inquartde commissaris- generaal voor de Openbare Veiligheid SS-Gruppenführer Rauterde commis saris-generaal z.b.v. Schmidt; de com missaris-generaal voor Financiën en Eco nomie, minister dr. Fischböckgezant Benegeneraalmajoor van de politie Schumanngeneraalmajoor Schwabe- dissen generaalmajoor Buffa generaal- majoor van de politie dr. Lankenau SS-Standartenführer dr. HarsterOberst- arbeitsführer BethmannMinisterialrat dr. Linnemeyer en vele Nederlandsche politie-autoriteiten, alsmede de burge meester van Amsterdam, de heer Voute. Het programma van Zondagmiddag be stond uitsluitend uit finales der verschil lende in de beide voorafgaande dagen reeds tot de finales afgewerkte athletiek- nummers. In elk onderdeel was dus de spanning ten top gestegen. Op bewonde- renswaardige wijze hebben de wedstrijd leiders zich door het uitgebreide pro- gramma heen gewerkt. De motorbrigade zorgde voor een aan trekkelijke afwisseling door niet alleen in een snelheidswedstrijd de vaardigheid van de brigade te demonstreeren, doch ook door alle aanwezigen verschillende acrobatiekstaaltjes voor te zetten, waar door veel stoutmoedigheid en een bijzon der groote vaardigheid werd vereischt. Een van hen moest dan ook ervaren, dat men niet alles met een motor kan doen op de betonnen baan van het Stadion en maakte een behoorlijken val. De rijder kwam er evenwel zonder kleerscheuren af, daar hij op dat oogenblik gelukkig geen al te groote snelheid had. Bij de athletiekwedstrijden noteerde onze landgenoot en S.S. Bewerber Tinus Osendarp een fraaien tijd op de 100 meter n.l. 10.5 sec., zich hiermede onbetwist de sterkste toonend op dit nummer. Op de 110 meter horden maakte de S.S.-man Leithner met 15 sec. den besten tijd van dit jaar. De prijzen werden na afloop uitgereikt door den S.S.-Gruppenführer Rauter. De voornaamste uitslagen van Zondag luiden 110 m. horden1. SS-mann Leithner 15 sec.; 2. Obstuf Wegner 15.8 sec. 400 m. loop 1. Obw. Danek 50.9 sec.; 2. Postrat Mueth 51.5 sec. Kogelstooten1. SS-Uscharf Bongen 15.95 m.; 2. Hptm. D. Schp. Woellke 15.87 m. Speerwerpen1. SS-Uschf. Zenker 52.28 m.; 2. Gefr. Pampel 48.17 m. 4 x 100 m. estafette 4 x 100 m. estafette1. SS-Sportge- meinschaft 43.4 sec.; 2. Luftgaukomman- do Holland 46 sec. Handgranaat werpen: 1. Gefr. Götz 63.63 m.; 2. Stabsfeldw. Theilen 62.40 m. Polsstokhoogspringen1. SS-Hptschof. Born 3,60 m.; 2. SS-Ustuf. Jung 3.40 m. Discuswerpen1. Hptw. d. Schp. Wo- tapek 46.85 m.; 2. SS-Uschf. Bongen 43.79 m. 1500 m. loop 1. Zugw. d. Schp. Vogel sang 4 min. 10.4 sec.; 2. Uwachtm. Kul- tnann 4 min. 10.4 sec. Hoogspringen: 1. Zugw. d. Schp. Trip- pe 1.80 m.; 2. Wachtm. Roblick 1.80 m. Verspringen1. SS-Schütze Nowa kowski 6.71 m.; 2. Ltn. Treppe 6.65 m. 4 x 400 m. estafette1. SS-Sportgemein- schaft 3 min 30.2 sec.; 2. D. Dienststelle L 7773 3 min. 39.5 sec. Driekamp klasse 11. SS-Uschaf. Ho- nolka 1938.1 p.; 2. SS-Ustuf. Ellgoth 1887.9 p. Driekarhp 2e klasse chermann 1626.6 p.; 1605.3 p. Driekamp klasse 3:1. Meister d. Schp. Haybach 1027.6 p.; 2. Hptw. d. Schp- i ---- ------ - t Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, lucht- macht en marine een nieuw belangrijk succes behaald. Arensburg, de J hoofdstad van Oesel, is in een vastberaden aanval genomen. Moon en Oesel J zyn daardoor hecht in onze handen. Op het Westelijke deel van Oesel be- i vinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garnizoen van Oesel. i Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht worden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 September (D. N. B.). X I T Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: 1 In het verloop van den ten Oosten van Kief aan den gang zijnden omsingelingsslag hebben het leger van generaal-veldmaarschalk von Reichenau en de pantserlegers van de kolonels-generaal von Kleist en I Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand vernietigd en reeds f thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, benevens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Het uiteenslaan van de overige deelen van den ingesloten 7 o vjjand is in vollen gang. Verdere, groote aantallen gevangenen en buit I - 4 kunnen worden verwacht, t I I 7 macht zjjn aan het Kanaal met zware verliezen voor den vijand ineen- i gestort. Duitsche jagers schoten in hevige luchtgevechten, volgens de tot i dusver bntvangen berichten, 35 Britsche jachtvliegtuigen neer. Twee eigen 7 vliegtuigen worden vermist. De marine-artillerie schoot bovendien 7 4 3 Britsche bommenwerpers neer, zoodat het totale verlies van den vijand 4 38 vliegtuigen bedraagt ke gevoerd worden door de bedrijven, staan niet los van elkaar, maar zij vul len elkaar aan. Een ondernemer is een slechte economist, wanneer hij alleen aan zijn machines denkt. Hij kan echter ook niet volstaan met het scheppen van al lerlei gunstige voorwaarden voor de arbeidende menschen in zijn bedrijf. Er is meer noodig om te komen tot een vol komen arbeidsgemeenschap. Spr. betoogde, dat het nationaal-socia- lisme den ondernemer, die er alleen op uit is winst te maken, niet meer kent. Daarom is het beter niet meer te spre ken van ondernemer, maar van „Be- triebsführer”. d.i. leider van het bedrijf. Hij. heeft zichzelf te beschouwen als ge volmachtigde van de Partij voor zijn be drijf, want de Partij heeft als vertegen woordigster van de gemeenschap het recht te eischen, dat hij zijn bedrijf leidt, zooals het behoort, d.w.z. in nationaal- socialistischen zin. Wij beleven een oorlog, die beslist over ons zijn of niet zijn. De leider van het bedrijf is dan ook verplicht er voor te zorgen, dat zijn menschen alles geven, wat zij in zich hebben. Ieder heeft zich at te vragen, hoe dien ik ons land het beste. Het mag noet meer voorkomen, dat in een bedrijf de juiste man niet op de juiste plaats staat. Wij willen goed in gerichte bedrijven, want daarin alleen kan het hoogste gepresteerd worden zon der dat afbreuk wordt gedaan aan de gezondheid van de werkers. De leider van een bedrijf kan voorts de prestaties van zijn arbeiders opvoe ren, door het inricHten van scholingscur sussen. Hij moet er óp bedacht zijn de kameraadschappelijkheid te bevorderen en de ondernemer behoort een vader te zijn voor zijn menschen Tot de aanwezige leiders van bedrij ven zeide spr.: U bent in een bezet land en omringd door menschen, die wantrou wend tegenover u staan, laat daarom zien wat nationaal-socialisme beteekent, ver werkelijkt uw nationaal-socialistische principes.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1