Huwelijk met modern comfort i I BINNENLAND STADSNIEUWS a o i I men Een Hollandsche jongen.... Welken distributiebon heeft men noodig? Huwelijken van Neder landsche Vrijwilligers 'HAAGSCUE COURANT Maandag 22 Sept. 1941 TWEEDE BLAD vi V erkeerso vertredingen De rijwielbandenprijsvraag FEUILLETON En 01 moet u nog naar kantoor terug? DOODELIJK ONGELUK OP DE LAAN VAN MEERDERVOORT t II A Jongen door tram overreden Bon Brood 36—4 Brood Vleesch Vleeschw. Melk I Reserve Niemand, zegt Nick triest Uy- >1 Oproep van ir. Mussert Het blokkeeren van het vermogen van naar Nederland uitgeweken Joden -—♦-i t De wedrennen op Duindigt van Zondagmiddag, welke veel belang- stelling trokken. Een moment uit den voor (Polygoon-v. Bils< over 2500 m. Kaas 100 gram reeds over- (Nadruk verboden elkaar, Een gepantserde verkenningswagen beschermt een brug. (Weltbild-Polygoon) l I l l I i I I I I I I I I I I I I I I Artikel Brood of geb. Straat naast hem loopen; ieder is kostbaar, want straks zal de moderne modernere *aag Tant er 34-35 34-35 36 36 36 36 37 VI. of Vl.w, Melk Aardapp. 117 11S 119 34-35 36-37 Artikel Suiker Koffie-surr. Jam BI. Br .Gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli Maizena enz. Kaas Artikel Boter Boter m red„ V V’,%1 I I I I I is nog maar net goed genoeg. H.B.S. won In Den. Haag met groote cijfers van D.H.C. Een spannend oogenblik voor het doel der thuisclub. (Polygoon-v. d. Werff) 5 A.D.O. behaalde In het Zuiderpark een overwinning op D.O.S. De Heer maakt bet derde doelpunt voor A.D.O, (Polygoon-v. d. Werff) wedstrijd voor nieuwelingen (Polygoon-v. d. Werff) De strijd in het Oosten, Met paard en wagen door de rivier. (Weltbild-Polygoon) 1 kg. 250 gram 500 gram J rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 114 115 116 34-35 36-37 C In een ziekenhuis in West-Duttscb- land, onder den rook van Neder land, ligt een Hollandsche jongen, die tijdens de gevechten aan den Dnjepr, waaraan, hij met zijn SS- Standaard deelnam, gewond werd, van de vuurlinie U itgesloten slagers Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 20 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Ned. Veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt 42 Schitterend, beaamt Nick. Maar u weet niet, wat u zich op den hals haalt. Of hebt u verder geen zaken voor ons onder handen? Jawel, nog een paar. Hoezoo? Nou, dan loopt u kans, dat Wessels tee in het vervolg voor ieder wissewasje hierheen stuurt. Spaart hem een heele- Ooel moeite uit. Als dat zoo is, bel ik hem zeker op. zegt Frank grif. Of ’t moest zijn, dat i- dat vooruitzicht vervelend zoudt vinden. Vervloekte kwajongen, scheldt nij ‘ichzelf, als hij haar wangen weer don kerrood ziet worden. Integendeel zegt Nick, door onver- •hdiigen toon pxo merend te verbergen, MAATREGELEN INZAKE LUCHT BESCHERMING Verordening nr. 182/1941 van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied, Zaterdag gepubliceerd, be helst een wijziging in de verordeningen no. 113/1940 over bijzondere maatregelen inzake de luchtbescherming en van no. 138/1940 over de handhaving van de open bare orde. Dienovereenkomstig is de be voegde politie-autoriteit, aan wie verzoe ken betreffende het verkeer met motor rijtuigen gericht moeten worden, in alle gemeenten de burgemeester en de hoofd commissaris van politie slechts in die ge meenten, waar een zoodanige ambtenaar zetelt Deze verordening is Zaterdag in werking getreden. vi tegenover lijkt haar de bu- Op den hoek van de Laan van Meen, dervoort en de Kamillestraat heeft Zater. dagmiddag om half drie een doodelijk on. geluk plaats gehad. De lljarige L„ wow nende in de Fuchsiastraat, wilde per fiets den rijweg oversteken om zich naar huis te begeven en heeft vermoedelijk niet voldoende acht geslagen op het verkeer. Het ventje werd door een wagen van lijn 20 gegrepen en meegesleurd. Hij kwam onder den aanhangwagen terecht, werd overreden en was op slag dood. Om het deerlijk verminkte lijkje te kunnen ber gen, heeft men den aanhangwagen moe ten opvijzelen. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuid wal. Troepen van het Duitsche Afrika- corps en soldaten van de Itali- aansche Weermacht lichten de in de haven van Bardia gezonken Engelsche troepentransportschepen. (O r bis-Hol land Naar de persdienst van het N.V.V. mededeelt, heeft de directeur-generaal der P.T.T. bepaald, dat aan de stationhouders een jaarlijksche vacantie van 6 dagen kan worden toegekend voor rekening van het bedrijf. Zij kan reeds over bet loopende jaar worden verleend. Reeds ongeveer duizendInzendingen binnengekomen Het behoeft geen verwondering te wek ken, dat velen zich in dezen tijd er toe gezet hebben om na den oproep van het Centraal Instituut voor Industriali satie een oplossing voor het banden probleem te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer duizend inzendingen zijn binnen gekomen, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak gesteld, temeer daar een werkelijk goede vinding aan zoovele eischen moet voldoen. Reke ning moet o.a. worden gehouden met be- noodigde grondstoffen, technische ver diensten en uitvoerbaarheid, aanschaf fingsprijs, slijtage, veering, vastheid op den weg, vervuiling enz. De inzenders zul len dus eenig geduld moeten uitoefenen, voordat zij den definitieven uitslag van de jury zullen, vernemen. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben ge had. Men zou de mogelijke systemen naar vijf groepen kunnen classificeerencon structies, waarbij het loopvlak buigzaam is, veerende constructies met een weinig of niet buigzaam loopvlak, andere vee rende constructies, houten banden zonder veeren en overige constructies. De opmerking dat ook niet gedetailleerd uitgewerkte ideeën welkom zouden zijn, heeft blijkbaar tot eenig misverstand aan leiding gegeven. Met een vage aanduiding als „gebruik spiraalveeren” brengt men de technische oplossing van het probleem natuurlijk geen stap verder. Wat de verkregen rechten betreft heeft een inzender reeds octrooien verkregen en/of afspraken gemaakt met een bepaald De sportwedstrijden der „SS en Polizei Sportgemeinschaft Nieder- lande” in het Stadion te Amster dam. Behendigheidsdemonstraties op den motor. (Pol.-Zeylemaker) Vereenvoudiging van de vervolging Naar van politiezijde wordt medege deeld, zullen in het vervolg de overtre dingen van minder ingewikkelden aard, zooals rijden zonder behoorlijk licht, bel of rem, ofwel het niet tijdig stoppen voor het gele of roode stoplicht enz-, bij op roeping worden afgedaan, d.w.z., dat de agent van politie ter plaatse, waar de overtreding plaats vindt, aan dengene, die de overtreding pleegt, een biljet uit reikt, waarop in het kort staat, wat ver dachte heeft misdreven en waarop tevpns staat vermeld op welke zitting van het kantongerecht hij zal moeten verschijnen om zich desgewenscht te verdedigen. In den tijd, gelegen tusschen de bekeu ring en den datum van verschijning voor het kantongerecht, zal in gevallen, waar in het openbaar ministerie dit gewenscht acht, een transactieformulier worden toe gezonden en zal bij betaling van het daarop vermelde bedrag vóór den dag ter terechtzitting de zaak zijn afgedaan, zoo- dat hij niet behoeft te verschijnen. Het systeem om overtredingen bij op roeping aanhangig te maken, is reeds vele jaren elders in den lande ingevoerd. Het feit echter, dat de agenten van politie in het drukke Amsterdamsche verkeer de oproeping moesten uitschrijven, bleek, toen men dit systeem een tiental jaren geleden hier wilde invoeren, een groot bezwaar, zoodat hiervan werd afgezien. Daar echter het oproepen een groote besparing van administratief werk voor de parketten beteekent en de wijze van invulling van het biljet voor de agenten aanmerkelijk is vereenvoudigd, is men er thans weder toe overgegaan. 7 t/m 24 September 1941. Bon Boter Vet 4 rantsoenen i rantsoen i rantsoen 1 rantsoen IJ liter 3i k.g. 7 September t/m 4 October 1941, Bon Algem. Algem. Algem. Bloem Rijst Havermout C Algem. Algem. Algem. Het moeras vormt geen beletsel meer voor den opmarsch der Duitsche troe. pen mede dank zij de moeras laarzen van gevlochten wilgentakken. (Atlantic-Holland) HOUDT DÊN VBE5TAPBL CezOND.^ BÊ5TRUDT SCHURFT EN RUNÖ6RHORZ6L’ -1DERT TUBERCULEUZE RUNDEREN? wat haar oogen moeten verraden. Als u zelf op kantoor bent geweest, zult u wel weten, dat er voor kantoormeisjes geen grooter genoegen bestaat dan slip pertjes maken... ik bedoel, verbetert ze haastig en ze bloost nog harder, zoo noemen wij het, als je onder kantoortijd ergens heen wordt gestuurd. Natuurlek, zegt Frank, met moeite zijn lach bedwingend, ik begrijp het volkomen. Dus dat is afgesproken. Mis schien telt dit dan after all toch nog voor een goeie beurt bij uw chef. Dat heb ik dan aan u te danken, zegt Nick gul en steekt haar hand uit. - Ik vind net buitengewoon aardig van u, meneer Robberts. Dank u wel en tot ziens. Ik taat u even uit, zegt Frank. Of... hebt u nog vijf minuten? Dan ga ik zocfver met u mee. Ja, goed. Nick gaat weer zitten. Nog even hier mogen blijven, denkt ze. Nog even hem zien... O, het is hopeloos, ze hoeft ’t zichzelf met meer te verbergen, het wordt iedere minuut erger... Misschien moet hij wel denzelfden kant uit, kan ze nog even op s" oogenblik 21 t/m 27 September 1941. Nee, gelukkig niet. Ik wil grs even schuilen, zegt Nick blij. Wi ik heb een nieuwen hoed op, zegt ze als verontschuldiging achteraan. Mooi. Hij blijft staan. Hier dan maar? Een luxueus gezellig restaurant Ge dempt licht en zachte tapijten. Muziek en drukte van vroolijk pratende men- schen. Dat is wat anders, dan tot half zes op kantoor zitten, geniet Nick. Het gezelligste uur van den dag loopen wij altijd mis. Ik héb in geen maanden ’s middags thee gedronken. —En Zaterdags en Zondags dan? O ja, dan krijg ik thee van mijn kostjuffrouw, maar die is natuurlijk on genietbaar. Gaat u dan nooit uit? Ja, soms met Erna. Eten in een cafetaria en dan naar den schouwburg. Dan maken we er een echt feest van. Erna is de vriendin, waar ik u straks van vertelde. En hebt u hier heelemaal geen ken nissen of familie? vraagt Frank belang stellend. Ze moet wel niet veel pretjes gewend zijn, ze straalt gewoonweg. Door verordening nr. 181/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, verschenen in het Ver ordeningenblad van Zaterdag 20 Septem ber, wordt het aangaan van een huwelijk door Nederlanders, d<e behooren of zul len behooren tot de Duitsche weermacht, de Waffen S.S. of het Nederlandsche Vrij willigerslegioen, aanzienlijk vergemakke- B lijkt. Tegenover de bepalingen van het Nederlandsche Burgerlijk Wetboek géi den voor deze Nederlanders de volgende bijzondere bepalingen De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene- raal voor bestuur en justitie) kan de vrouw op haar verzoek vrijstelling ver- leenen van den in art 91 B.W. vastgestel- den termijn van 300 dagen pa de ontbin ding van het vorige huwelijk, wanneer zij als weduwe of gescheiden vrouw een nieuw huwelijk wil aangaan, als zij niet zwanger is of als vaststaat, dat het ver wekken na de ontbinding van het vorige huwelijk heeft plaats gehad. Volgens de artikelen 99 tot 104 van het B.W. moeten zij, die een huwelijk willen aangaan en den dertigjarigen leef tijd nog niet bereikt hebben, hun ouders toestemming vragen om het huwelijk te sluiten. Deze toestemming kan op ver zoek van een man, die buiten het bezette Nederlandsche gebied dienst doet bij de vorengenoemde formaties, vervangen worden door een vergunning van den Rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Het verzoek is slechts dan toelaatbaar, wanneer voldoen de bewijsstukken omtrent weigering van toestemming door de ouders worden over gelegd. De in de artikelen 99 tot 104 vastge stelde wachtperioden tot het sluiten van het huwelijk, kunnen eveneens door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) voor een ver loofde op diens verzoek worden geschrapt resp. verkort. Volgens art. 134 van het Burgerlijk Wetboek kan een huwelijk door een ver tegenwoordiger gesloten worden, die daartoe officieel volmacht heeft gekregen. Het sluiten van een zoodanig huwelijk moet onderworpen worden aan de goed keuring van den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Volgens de nieuwe verordening wordt voor de be trokken Nederlanders de goedkeuring van dezen secretaris-generaal niet ver- eischt, terwijl de officieele stukken, wel ke voor een door volmacht te sluiten huwelijk noodig zijn, ook door instanties van de Weermacht (Regimentskomman- dant) verstrekt kunnen worden. Met het oog op de bijzondere omstan digheden bepaalt de nieuwe verordening, dat deze volmacht uiterlijk zes maanden nadat het officieele stuk hieromtrent is verstrekt, haar geldigheid verliest, terwijl binnen dezen termijn ook met een in middels gesneuveld lid van de desbetref fende formaties nog een geldig huwelijk gesloten kan worden. In dit geval geldt het huwelijk als gesloten op het tijd stip, waarop het officieele stuk van vol macht in ontvangst genomen is. Volgens Nederlandsch recht geldt n.l. een bij vol macht gesloten huwelijk niet als voltrok ken, wanneer de verloofde, die via een gevolmachtigde trouwt, op het tijdstip bedrijf, dan zal een beschikbaarstelling aan andere bedrijven achterwege blijven, mits bedoeld bedrijf de surrogaatbanden in behoorlijke hoeveelheden kan vervaar digen. Is dit laatste niet het geval, dan zal het C.I.V.I. pogingen in het werk stel len, ook andere bedrijven de fabricage ter hand te laten nemen. Hierbij wordt dan vanzelfsprekend een vergoeding voor den uitvinder bedongen, welke in overleg met hem wordt bepaald. Het C.I.V.I. zal tevens zijn bemiddeling verleenen bij het verkrijgen van een toe wijzing voor grondstoffen. Het Centraal Instituut voor Industriali satie, waaraan vóór 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 81, ’s-Gra- venhage. De leider der Nationaal Socialistische Beweging, ir. Mussert, heeft per radio den volgenden oproep tot zijn volksgenooten ge richt Helder en duidelijk staat ons voor oogen, dat de huidige oorlog een botsing tusschen twee werelden is, namelijk een botsing tusschen de oude democratische, kapitalistische en marxistische wereld eenerzijds en de nieuwe nationaal-socialis- tische en fascistische anderzijds. De nieuwe wereld wordt gevormd door de nationaal- socialistische en fascistische vernieuwings bewegingen, die zich onder alle Euro- peesche volkeren hebben baangebroken. De Nederlandsche nationaal-socialisten hebben reeds van af de geboorte van de N.S.B. in het jaar 1931, het Nederlandsche volk gewaarschuwd voor het Europa be dreigende doodelijke gevaar van het bols jewisme. Van het bolsjewisme, dat zich thans aangegord heeft om de Europeesche cultuur te vernietigen. Gelukkig evenwel, heeft God aan Europa het genie geschon ken, dat dit gevaar ter zijde stelt. Dank zij Hitler, dank zij Mussolini en dank zij de geestkracht, den moedien de offervaar digheid van hun volkeren zal Europa ver lost worden van het meest afschuwelijke gevaar, waarin het zich ooit heeft bevon den. Het is voor ons vanzelfsprekend, dat wij de reeds in het jaar 1933 afgelegde solida riteitsverklaring met de bruinhemden van Hitler en met de zwarthemden van Mus solini in de daad hebben omgezet. Reeds staan 10.000 Nederlandsche natio naal-socialisten in de rijen van de Standarte Westland, der Waffen S.S., ^an het N.S.K.K. en van de P.K. afdeelingen. Een nieuw regiment zal uit de weerafdeeling van de N.S.B worden gevormd en naar het Oosten vertrekken. Wij zijn van dank baarheid vervuld en vol trots over het feit rfiee te mogen strijden in den gewel digen strijd, die nu beslissend is voor het lot van Europa. In het heldere bewustzijn van onze verantwoordelijkheid voor de wederopstanding van ons volk en van ons vaderland en in het besef van de zuiver heid der bronnen van het nationaal-socia- lisme, ons groote vertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en van onze eer bied voor den arbeid, willen wij onzen plicht vervullen. Daarvoor treden de vol ken van Europa aan en daaraan hebben ook wij Nederlanders ons deel. Wij willen met elkaar schouder aan schouder staan in ons oude, zich steeds hernieuwend we relddeel, ons Europa, VOORKOMT 8ESMETTÉLUK VERWERPEN.) kamer, waar ze weer van voren af aan moet beginnen met zichzelf te vechten. Maar nu is hij er nog, zit hij haar. Zoo gezellig-vertrouwd die kamer nu al, vooral nu hij reaulamp aanknipt. Driftig gooit hij pa pieren door elkaar, vischt er een paar brieven uit, een enveloppe met proces stukken. Nog even kan ze ongestoord naar hem kijken. Zijn gezicht, dat ze nu al zoo goed kent Zijn handen, welke nog steeds grabbelen tusschen de pape rassen... Eénig slordig is hij... en driftig, dat zie je zóó... Ineens schiet er van zijn bewegende rechterhand een licht flitsje in haar oogen... het goud van zijn trouwring vonkt in het licht van de bu reaulamp... Gek, dat je dat werkelijk opeens kunt voelen: echte pijn aan hart. Ziezoo. Frank raapt de paperassen bij stopt alles in een brievenmand. Netjes, hè? U zit zich zeker dood te ergeren over zooveel slordigheid. Ik ben tenminste blij, dat u mijn chef niet bent, zegt Nick luchtig. 't Zou misschien best meevallen. Let maar eens op, hoe mijn personeel voor me vliegt... Wel? vraagt Frank, als van Dijk, na een repertoire van „ja er niets meer zijn dan haar eenzame meneer, zeker meneer, ik zal alles wel In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad nr. 39 wordt bij verordening nr. 180/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de reeds bekendgemaakte verordening van den Rijksminister van Economische Zaken omtrent het blokkeeren van het in het Duitsche Rijk aanwezige vermogen van de naar Nederland uitgeweken Joden voor bindend verklaard. Overtredingen worden volgens de Duitsche wetten in zake de deviezencontróle gestraft. De ver ordening van den Rijksminister van Eco nomische Zaken luidde als volgt: Op grond van artikel 60 van de devie zenwet verorder ik met ingang van 1 September 1941 het volgende: In het bezette Nederlandsche gebied wonende Joden, die uit het gebied van het Duitsche Rijk na 3 Augustus 1931 zijn uitgeweken en tot dit tijdstip de Duitsche nationaliteit bezaten, mogen over hun in het gebied van het Duitsche Rijk aanwezige vermogenswaarden slechts met toestemming van de bevoegde deviezeninstantie beschikken. SANEERING VAN DEN AARDAPPE LEN- EN GROENTENHANDEL De vakgroep handel in aardappelen, groenten en fruit van het front van nering en ambacht deelt ons mede, dat zij besloten heeft om in samenwerking met het Ned. Agrarisch Front een krach tige actie te voeren tegen den z.g. zwar ten handel, die thans de voedselvoorzie ning in de war stuurt en het vak in discrediet brengt. Zij wil er voor zorg dragen, dat iedere producent al zijn wa ren naar de centrale stapelplaatsen brengt en dat deze door middel van den groot handel bij den winkelier belanden. Slechts van een grondige saneering van den han del in dezen geest verwacht zij een be hoorlijke bediening van het publiek, ook van onze minderdraagkrachtige volksge nooten. De vakgroep rekent uiteraard op den onbekrompen steun van de overheid, terwijl zij ook eigen contröle-apparaten in werking zal stellen. Een kern van werkers, bestaande uit enkele vooraanstaande figuren uit den handel, heeft de organisatie van deze actie reeds ter hand genomen. Voor den groenten- en fruithandel verleenen hun medewerking: F. J. Beugel, Badhoeve- dorp; C. v. d. Draai, Rotterdam; A. J. de Graaf, Deventer; D. v. d. Laan, Utrecht; A. J. A. Lenards, Rotterdam; G. J. Nooy, Amsterdam en J. de Roos, Leeuwarden. Speciaal voor den handel in aardappe len treden op: B. M. Braaksma, Berlicum (Fr.); R H. Dulner, St. Anna Parochie en H. Westerhout, Utrecht. De kern kan met andere ondernemers, die zich geroepen voelen, mede den strijd aan te binden tegen den zwarten handel, worden aangevuld. Het secretariaat is voorloopig gevestigd in het hoofdkantoor van het front van nering en ambacht opruimen, meneer, hebt u een paraplu, meneer, want het regent zoo, zal ik een taxi bellen, meneer?” vertrokken is. Is dat nu geen echte toegewijde dienst baarheid? Och, alle ouwe bedienden zijn zoo, zegt Nick. Precies afgerichte dienst paarden, waar de fut uit is. Ja, bij jou zit de fut er nog in, denkt Frank, als ze voor hem uit de trap afwipt. Hoe lang nog? Hoe lang houdt een meisje, in den tredmolen van het kantoorleven, dat frissche, overmoe dige? Na een jaar of wat worden het allemaal min of meer zielige juffies. Zonde van het kind. Zoo eentje kon beter trouwen. Wel ja... hij lacht bitter voor zich heen. Het huwelijk als de veilige haven, de ware bestemming voor de vrouw I Het lijkt er tegenwoordig véél op, dat maakt hij toch wel uit de eerste hand mee. Meester Frank Robberts, speciali teit in echtscheidingen, C echtgenoot van een nog vrouw. Ze loopen de Prinsengracht af in den gietregen. Willen we niet even schuilen? vraagt Frank. Een kop thee drinken, het is nog vroeg, kwart voor vijf pas. I Daarom moet ook de Nederland- sche ambulance Oostfront tot in de puntjes verzorgd zijn. Wilt u daaraan meehelpen Stort dan uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8 7— 6—0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage 250 gram 250 gram Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dins dag is niet geoorloofd. dat valt niet mee, als je zoo’n eenigen studententijd hebt gehad als ik. U moet eens bij ons komen thee drinken, zegt Frank degelijk. Mijn vrouw zal het prettig vinden, kennis met u te maken. Die voelt zich hier ook eenzaam... betrekkelijk tenminste. Wèt een comedie, bespot hij zich zelf. Lies heeft nogal behoefte aan nieuwe kennissen tegenwoordigl Die heeft genoeg aan Gerrie. En de rest— En dat kleine ding kijkt ineens zoe sip, alsof ze *t heelemaal niet leuk vindt, dat hij zijn getrouwd-zijn op het tapijt heeft gebracht Ook goed... dan niet Nog wel zoo aardig... Excuseert u me even. Ik moet even telefoneeren, zegt Frank, na een snel besluit om voorloopig nog niet naar huis te gaan. Met een smalend lachje om zijn mond komt hij de telefooncel uit Geen ge hoor... Lies is niet eens thuis, hij had zich de moeite kunnen sparen. Had hij ook kunnen weten. Vandaag is immers het beroemde dinertje bij de van Vuer- dens, waar ze hem met alle geweld ook bij wilden hebben. Hij had er zich van afgemaakt, gezegd, dat hij pas la ter kon komen. Dat heeft nog allen tijd, missen zullen ze hem daar niet Liee nog het minst van allemaal... (Wordt oervoM GELIJKSTELLING VAN DIPLOMA’S De secretarisSen-generaal van de depar tementen van Onderwijs, Wetenschap en Cultuurbescherming, van Justitie, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Waterstaat en van Sociale Zaken, hebben een besluit uitgevaardigd, waarmede besluit no. 79/1941 over het gelijkstellen van diplo ma’s gewijzigd wordt. Dit besluit behelst een interne juridische wijziging in den tekst van het oude be sluit, volgens welke dit van toepassing is niet alleen op burgers van het Duitsche Rijk, doch ook op alle Duitsche staatsbur gers, die geen Joden zijn of niet als Joden gelden. VERLOREN GEGAAN BEWIJS MATERIAAL Als gevolg van de door het oorlogsge weld teweeggebrachte leemten in het schrif- telijke bewijsmateriaal omtrent rechtens gesloten contracten, heeft de secretaris-ge neraal van het departement van Justitie een besluit uitgevaardigd. welke de voor de berokkenen eventueel ontstane of nog te ontstane nadeelen wegneemt. Vol gens dit besluit, dat Zaterdag in het Verordeningenblad is verschenen, heeft een contracteerende partij, welker be wijsmateriaal door oorlogsgeweld vernie tigd of verloren gegaan is, het recht, van de tegenpartij inzage te vereischen in de dienovereenkomstige papieren, of wel co- pieën van dergelijke stukken te eischen. De tegenpartij is verplicht alle noodige en mogelijke stappen toe te staan en te bevorderen, welke er toe kunnen leiden, dat het bij het contract behoorende be wijsmateriaal weer compleet wordt ge maakt. Overtredingen met voorbedachten rade tegen deze verplichting worden ge straft met gevangenisstraf tot een maxi mum van zes maanden of met een boete tot een maximum van f 10.000. Dit be sluit is 20 Sept, in werking getreden. van de huwelijkssluiting leden is. Deze verordening is Zaterdag in wer king getreden. l I l I i l De lange reis, naar het Westen heeft hij geheel per hospitaalvliegtuig afgelegd. En nu ligt hij ver van het krijgs rumoer en dicht bij huiszijn ouders hebben hem al bezocht Zoo wordt er voor de gewonden gezorgd, die vallen in den gewel digen strijd, die in het Oosten ge voerd wordt. De beste verzorging 1 —tx. 7^ r's .’S -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5