No. 17987. 1941. van opperbevel Dertig Sovjet-divisies vernietigd VERDUISTEREN Extra bericht Dinsdag 23 September. STADSNIEUWS VICTORIE EUROPA OP ALLE FRONTEN De toestand in Iran i Duitsche luchtmacht in actie Verzorg uw verduistering goed Het is in aller belang. DIENST VOOR DE VERZORGING VAN ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN OPGEHEVEN DUITSCHLAND WINT VOORl Roosevelt heeft besprekingen met de congresleiders A Amerikaansch vrachtschip tot zinken gebracht Oproep van Sven Hedin UITREIKING V AARDAPPEL- KAARTEN Een harde winter De betrekkingen tusschen Boelgarije en de Sovj'et-Unie De open brief aan den aarts bisschop van Canterbury Robert Bosch 80 j'aar Laffe moord op Duitschen soldaat te Parijs - ONTBINDINGSVERSCHIJNSELEN BIJ DE t I INGESLOTEN SOVJETS HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: i Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Fl HL AN n Lugat «TROF, Mé :msm [5 tjanng* iiC* CNAiwrow JPOlTMA Het Oostfront na dm «ai van Kief. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikï”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et I l het Duitsche i i PÉTAIN OVER EEN REGIME MET STERK GEZAG ANTI-BRITSCHE PROTESTEN IN NOORWEGEN In verscheidene steden van Noorwegen hebben dezer dagen vergaderingen plaats gehad, waar geprotesteerd is tegen het tot zinken brengen door de Engelsche ma rine van 2 Noorsche schepen, waarbij 200 Noorsche zeelieden het leven hebben ver loren. de er en de -- - - Ah STUMN/E Hfirgj —MTSCH FR. A Ladoga ’UACMMMfWURt Robert Bosch (N.V. Willem van Rijn) een uur Duitsche zijde wordt ver klaard. dat de Turksch-Duitsche handels- dagen zullen X Pfitu&it STILSTAND IN DE ONDERHANDELIN* GEN TUSSCHEN WASHINGTON EN TOKIO In een bericht uit Hydepark beweert de „New York Times”, dat de onderhan- delingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan op het doode punt geraakt zijn. De stilstand in de onderhandelingen zou ten deele te wijten zijn aan den tegenzin van minister Huil, om Japan een bijzon dere plaats in het Verre Oosten te ver schaffen. Volgens inlichtingen uit beste bron, aldus het blad, bestaat geen mogelijkheid op een oplossing, zoo lang de Japansche houding niet toegeeflij- ker wordt, daar de Vereenigde Staten weigeren een oplossing te verkrijgen ten koste van China. DE DYNAMIETAANSLAG TE AGRAM Het Kroatische ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede, dat op 19 Sep tember 50 joden en communisten stand rechtelijk ter dood zijn veroordeeld en doodgeschoten, daar zij de intellectueele aanstichters waren van den dynamiet- aanslag in de telefooncentrale te Agram en verantwoordelijk zijn voor communis tische propaganda. Verder wordt officieel medegedeeld, dat te Agram een Mohammedaansche boer en een Kroatisch meubelmakersgezel, die als wilde oestasji’s op eigen houtje Serviërs hebben vermoord en beroofd, standrech telijk ter dood zijn veroordeeld. Het von nis is reeds voltrokken. Amerika’s oorlogskosten Het federale bureau voor de bewape ning te Washington heeft gisteren bekend gemaakt, dat wanneer het Congres de thans aangevraagde bedragen voor de hulpverleening aan Engeland goedkeurt, de kosten voor het bewapeningsprogram der Vereenigde Staten in totaal 66.195 milliard dollar zullen bedragen. In dit verband wees het bureau er op, dat de kosten der deelneming van de Vereenig de Staten aan den wereldoorlog 32 mil liard dollar bedragen hebben. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 wir. RUSLMIO fëzef Het ministerie van buitenlandsche za ken te Washington maakt bekend, dat het onder Panameesche vlag en in het oor logsgebied voor Engeland varende Ame- rikaansche vrachtschip „Pinkstar” tot zinken gebracht is, meldt het D.N.B. verloor een groot aantal voertuigen en oorlogsmateriaal. Ook een vliegtuigfabriek werd met succes met talrijke bommen bestookt. Bovendien werden 5 op den grond staande vliegtuigen vernield en minstens 10 zwaar beschadigd. Aanvallen op Sovjet-schepen De Duitsche luchtaanvallen op Sovjet- schepen ten Zuiden van Odessa zijn ook gisteren met succes voortgezet. Een krui ser gera.akte in brand, een torpedoboot werd zóó zwaar beschadigd, dat zij op het strand moest worden gezet. Twee transportschepen van 2000 en 1500 ton werden tot zinken gebracht, een schip van 2000 ton door brand en ontploffing vernield. Een patrouillevaartuig en 3 klei nere schepen met een gezamenlijken in houd van 4500 ton, werden beschadigd. DE CONFERENTIE, TE MOSKOU Reuter meldt uit Moskou, dat de Brit- sche en Amerikaansche gedelegeerden voor de conferentie te Moskou aldaar zijn aangekomen. Senator Taft over de bezetting van Ijsland Senator Taft heeft in een redevoering te Columbus (Ohio) verklaard, dat de bezetting van Ijsland door de Vereenigde Staten is ondernomen met de bedoeling incidenten te verwekken, die zouden lei den tot de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. De bezetting van Ijsland heeft niet ten doel, dienstbaar te zijn aan de verdediging van de Vereenig de Staten, doch is slechts geschied voor de verdediging van Engeland. Daar Ijs land binnen de oorlogszone ligt, moet de bezetting door troepen van de Vereenigde Staten tot verwikkelingen leiden, welke Sterke formaties van de Duitsche lucht macht hebben op Zondag in de gevechten tegen de ten Oosten van Kief ingesloten vijandelijke strijdkrachten den Sovjets nieuwe zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Alleen in één ge bied werden ruim 200 vrachtauto’s ver nield. Voorts werden krachtige aanvallen gericht op vijandelijke verkeerslijnen, waarbij verscheidene stations werden ver- nselri. De rails werden op vele plaatsen opgebroken en eenige goederentreinen vernietigd. In het omsingelde gebied turschen den Dnjepr en de Desna zijn, naar het O> N. B. van welingelichte zijde verneemt, tot dusver ongev. 30 Sov jet-divisies vernietigd. Uit welke uit- eenloopende onderdeden deze thans reeds bestaan, blijkt uit het feit, dat op een plaats gevangenen zijn ge maakt, die afkomstig zijn uit 34 ver schillende divisies. De wereldbekende Zweedsche ontdek kingsreiziger Sven Hedin heeft zich in een oproep gekant tegen het bolsjewis me door te verklaren, dat hij nooit twij fel heeft laten bestaan over zijn houding tegenover het bolsjewisme. Hij ver klaarde: Het bolsjewisme moet vernie tigd worden. Voor alle cultuurstaten en alle naties, welke aan God gelooven is het een voor het leven noodzakelijke missie een wereldbeschouwing uit te roeien, wier voornaamste doel bestaat in het over de geheele wereld versprei den van de communistische beginselen en in het door vreeselijke wreedheden vermoorden van vertegenwoordigers van de intelligentia, de beschaving, de we tenschap en den godsdienst. Het is de onontkoombare plicht van alle volken der wereld zich eens en voor altijd van deze bedreiging te bevrijden. □e leveranties aan de Sovjet-Unie Te Washington wordt officieel mede gedeeld, dat de leveranties van de Ver eenigde Staten aan de Sovjet-Unie zoowel over den Stillen Oceaan, als over den Noord-Atlantischen Oceaan geschieden. Een onder de vlag van Panama varend vrachtschip is op weg naar Archangel. O p 58-j arigen leeft ij d is over- leden de heer H. J. Pieters, landmeter van het Kadaster, hoofd van het bureau. De begrafenis vindt Vrijdag a.s. te half 12, op Nieuw Eik en Duinen plaats. De waarnemend burgemees ter van ’s-Gravenhage, prof, van der Bilt, is morgen verhinderd spreekuur te hou den. Wij herinneren er aan, dat morgen de uitreiking van aardappelkaarten plaats vindt in de groote zaal van den Dieren tuin aan de navolgende personen: van 811 uur: A en Ba t.m. Beijdenwellen; van 1114 uur: Beije t.m. Buijsse; van 1417 uur: Buijt t.m. einde B, C. D en Ea t.m. Exel. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal hulpsecretarie Wilhelminastraat 5) zijn morgen voor het afhalen der kaarten aan de beurt de letters A t/m F. Werkzaamheden overgenomen door Maatschappelijk Hulpbetoon Naar wij vernemen is de tijdelijke ge meentelijke dienst voor de verzorging van Rotterdamsche geëvacueerden met in gang van 15 September opgeheven. Zijn werkzaamheden zijn overgenomen door Maatschappelijk Hulpbetoon. De 84 per sonen, die nog gehuisvest werden zijn overgebracht naar het verzorgingshuis van Maatschappelijk Hulpbetoon, Hoefkade 99. Deze personen zullen geleidelijk aan weer in de maatschappij terugkeeren en op zich zelf gaan wonen. De invaliden onder de verzorgden zullen in verplegingsinrich- tingen worden opgenomen. De tijdelijke gemeentelijke dienst is momenteel nog be. zig met dë afwikkeling van de loopende zaken. d. 7.38 uur n.m. tot 7.28 uur v.m. Maan: 23 Sept, onder 8.57 u. nam. 24 Sopt, op 11.31 uur v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 De winter vraagt van iedereen extra uitgaven. Vele landgenooten moeten daar door gebrek lijden. Winterhulp Nederland zal zich weer over die Nederlanders ontfermen. Uw bij drage is daarvoor echter onmisbaar. Brengt daarom een bewust offer bij de begin October te houden lijstencollecte. Het Fransche staatshoofd maarschalk Pétain heeft gisteren in een rede te Chambéry opnieuw de grondslagen van den nieuwen Franschen staat omlijnd en talrijke hervormingen op constitutioneel, sociaal en economisch gebied aangekon- digd. „De nationale raden, zoo zeide hij o.a., hebben mij een ontwerp voor het oprich ten van een regime met sterk gezag doen toekomen, waarbij met de natuurlijke tendenzen, de wenschen en de behoeften der bevolking rekening wordt gehouden. Zij hebben de ernstige vraagstukken in zake de organisatie van de nationale ge meenschap bestudeerd, den voorrang van plichten boven rechten vastgesteld en een regimé van een gezonde sociale rechtvaardigheid voorbereid. President Roosevelt, die gisteren uit Hydepark te Washington is teruggekeerd, heeft onmiddellijk een bespreking met de Congresleiders gehad over een spoedige voteering der gevraagde 6 milliard dollar voor de wet tot hulpverleening aan En geland en over de wet op de prijscontrole. Volgens Associated Press deelden de Congresleiders hem mede, dat men de voteering van de 6 milliard wel wil be spoedigen, dat dit verzoek waarschijnlijk echter het Huis van afgevaardigden pas over veertien dagen zal bereiken. Volgens een specialen correspondent van de „New York Times” wil men, teneinde de door Roosevelt geëischte bedragen in het Congres te doen aannemen, de andere eischen uitstellen. Vooral zal Roosevelt op het oogenblik geen stappen onder nemen om de Amerikaansche neutrali- teitswet te herroepen of te wijzigen. Op zijn persconferentie heeft minister Huil gisteren verklaard, dat hij reeds meermalen heeft laten doorschemeren, dat de neutraliteitswet naar zijn meening gewijzigd moet worden. Hij wilde echter niet zeggen, of en wanneer de wet her zien of ingetrokken zou worden. De wet tot hulpverleening aan Engeland is hoofd zakelijk op zelfverdediging ingesteld, al dus Huil. United Press meldt uit Sofia: Tengevol ge van de landing van afzonderlijke Sov- jet-saboteurs uit de lucht en van zee uit, zijn de betrekkingen tusschen Boelgarije en de Sovjet-Unie nog slechter geworden, hetgeen ook tot uitdrukking komt in een nieuwe Boelgaarsche nota aan Moskou- Zichtbare militaire voorbereidselen van Boelgarije tegen de Sovjet-Unie zijn ech ter niet waar te nemen. Overigens rekent men er op, dat de Duitsche successen te gen de Sovjet-Unie, de Sovjets ook zal be- rooven van de mogelijkheid tot verdere ondernemingen tegen Boelgarije, zoodat dit land zijn huidige rust zal kunnen blij ven genieten. Tegenspraak van Engelsche beweringen In Boelgaarsche kringen te Sofia ver klaart men, aldus U.P., dat de bewering van de Engelsche radio, dat de Boelgaar sche maatregelen ter versterking van de staatsveiligheid en ter bestrijding van sabotage practisch neerkomen op de af kondiging van den staat van beleg, in het geheel niet in overeenstemming met de feiten is. In werkelijkheid betreft het veeleer maatregelen ter versterking van het binnenlandsche front tegen sabotage en tegen anti-Boelgaarsche geruchten, als mede tegen pogingen het vertrouwen van het volk in den staat de weermacht en de leiding te ondergraven. Zekere in de wet genoemde vergrijpen, die militaire belangen raken, zullen in den vervolge voor den krijgsraad worden gebracht. Het leven gaat, volgens deze kringen, in Boelgarije zijn normalen gang. Ook heeft het leger geen abnormale activiteit ont wikkeld. De officieele woordvoerder noemde de Engelsche beweringen „Boel- gaarsch vijandelijke propaganda”. De woordvoerder sprak ook andere Engel sche berichten tegen, die hij eveneens propaganda noemde. Men wil op deze wijze trachten, de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Turkije en Boelgarije te verstoren. Koning Boris Naar thans bekend wordt is koning Boris Zondag in Sofia teruggekeerd, na dat hij de jaarlijksche manoeuvres had bijgewoond. In niet-officieele kringen te Sofia verklaart men, volgens United Press, dat het feit van zijn terugkeer een bewijs is voor de onwaarheid van de uit Ankara afkomstige berichten, volgens welke koning Boris naar Berlijn zou zijn gereisd. Een kleine afwijking in de bestaande regeling In tegenstelling tot vorige malen, kun nen aardappelkaarten alleen worden, af gehaald in de plaats waar houders(sters) van distributiestamkaarten in het bevol kingsregister zijn opgenomen. Dit beteekent, dat als men buiten de plaats zijner inwoningvertoeft, men zijn distributiestamkaart moet sturen naar den distributiedienst (voor den Haag: Gou- denregenstraat 36) van zijn woonplaats. Deze zendt de distributiestamkaart met de aardappelkaart per aangeteekenden brie.f terug naar den betrokkene. Het verdient- aanbeveling zijn distributiestamkaart eveneens per aangeteekenden brief naar den distributiedienst te sturen. Ook kan men zijn aardappelkaart laten afhalen door familieleden of kennissen, die echter voor die gelegenheid de distribu tiestamkaart van dengeen, die buiten de plaats zijner inwoning vertoeft, bij zich moeten hebben. !v I t De gisteren uitvoerig vermelde open brief van een Finsch geestelijke aan den aartsbisschop van Canterbury brengt de onlangs gepubliceerde verklaring van Oekrainsche bisschoppen in herinnering. In die verklaring werd Adolf Hitler en zijn zegevierende weermacht geluk ge- wenscht en dank gebracht naar aanlei ding van „de bevrijding van een wereld zonder God van de bolsjewisten”. Wat deze wereld zonder God betee kent, wordt nu in schrille kleuren ge schilderd door den Finschen geestelijke, die aan het Oostelijke front met eigen oogen heeft kunnen waarnemen. Wie deze uitvoerige en duidelijke schildering leest, begrijpt de scherpe critiek, welke deze geestelijke uitoefent op den oproep van den aartsbisschop van Canterbury, waarin de leden van de Engelsche kerk worden opgewekt om te bidden voor de overwinning van het „dappere Russische leger”. Herinnerend aan de onschuldige burgers in de Baltische landen, die door dezelfde wapens zijn gedood, schrijft de Finsche geestelijke: „Wij Finnen kunnen ons niet onderwerpen aan het bolsjewis me, dat het gezinsverband uiteen rukt, de kinderen van hun ouders wegneemt en de vrouwen laat vernederen en schandvlekken, zooals dit in de Sovjet- Unie gebruikelijk is, dingen, waarvan de Engelsche diplomaten wel afweten.” De kern van de kwestie raakt hij in den slotzin, vsaar hij de vraag stelt: of men de zaak van het bolsjewisme in Christus’ naam mag zegenen. Het ant woord op die vraag kan, gezien zijn wel- sprekenden open brief, nië2 twijfelachtig zijn. In den strijd om de verdedigingswer ken van Leningrad heeft Zondag een Diritsche infanterie-divisie een doorbraak bewerkstelligd door een door de bolsje wisten taai verdedigde bunkerlinie. Stor menderhand namen de Duitsche infante risten een plaatsje en een in de nabij heid gelegen belangrijke hoogte. Bij hun verderen opmarsch overschreed de divisie een rivier *n won verder terrein. Talrijke hevige tegenaanvallen, gesteund door tal rijke zeer zware tanks, werden met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Ook in den naburigen sector drongen de Duit- eche troepen met succes verder. Een torpedojager en een kruiser, welke van de baai van Kroonstadt uit trachtten zich in den strijd te land te mengen, werden door Duitsche artillerie doeltreffend onder vuur genomen. De bel de oorlogsschepen werden gedwongen hun aanvallen te staken en den steven te wenden. VERGADERING OUDERRAAD VAN S-GRAVENHAGE Zaterdagmiddag hield de Ouderraad van ’s-Gravenhage een gecombineerde vergadering met afgevaardigden der oudercommissies van de openbare scho len in den Haag. De vergadering, welke gehouden werd in de groote zaal van het Gemeentelijk Schoolmuseum aan de Hemsterhuisstraat, had voornamelijk ten doel de oudercommissie in te schakelen bij den propaganda-arbeid voor het melk drinken op de lagere scholen. De voorzitter van den Ouderraad, de heer W. H. Nije, opende de bijeenkomst met een uiteenzetting van het groote be lang voor de kinderen, vooral in den huldigen tijd, van het melk drinken op school. Hoewel reeds 33.000 kinderen in den. Haag hieraan deelnemen, kan dit aantal nog worden verhoogd. Dit is een belang voor de geheele jeugd, waarom dan ook een beroep wordt gedaan op de oudercommissie om hieraan mede te werken, door de ouders der niet-deel- nemende kinderen te bezoeken, teneinde te bereiken, dat ook deze kinderen gaan deelnemen. De gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, drs. D. G. G. van Ringele- stein, lid van het schoolmelkcomité, gaf een overzicht van het vele werk, dat voor dit doel reeds is verricht. Ook de wethouder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman, wees op het groote belang van deze melkverstrekking. Met het oog hierop heeft de gemeente groote finan- cieele offers gebracht. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de aanwezige ouder- commissieleden een druk gebruik ge maakt. Hieruit bleek, dat men algemeen het groote belang inzag en bereid was zich volledig te geven aan de propa ganda voor het melk drinken op school. De vergadering werd opgeluisterd door zang van mevr. Nije-van Klaveren. Er zal zeker in Duitschland niemand zijn, die bij het bereiken van dezen leef tijd kan terugzien op zooveel erkende verdiensten als Robert Bosch, die heden 80 jaar wordt. Want deze grijze industrieleider, die op 23 September 1861 in Allbeck bij Ulm als lie kind van een landbouwer werd ge boren wist op te klimmen van mecanicien tot den wereldberoemden industriëel, wiens verdiensten zich eveneens uitstrek ken opeconomisch, sociaal en agrarisch gebied. Robert Bosch en zijn medewerkers heb ben voor den téchnischen vooruitgang en in de eerste plaats voor de motoriseering eenige fundamenteele mogelijkheden ge schapen, die de ontwikkeling van de snelloopende automobielmotoren bevor derde. Wij denken hierbij b.v. aan den eersten hoogspanningsmagneet, die in 1902 vervaardigd werd. Even belangrijk was de constructie van een bedrijfszekere hoogspanningsbougie. Trouwens er be staat bijna geen electrisch accessoire aan de automobiel, waarmede de naam Bosch niet ten nauwste verbonden is. Tegenover deze bijzondere technische vlucht staan echter ook baanbrekende sociale voorzieningen van allereerste grootte. Bosch was de eerste, die den 8-urigen werkdag in zijn bedrijf invqerde. Ook richtte hij met een kapitaal van 34 millioen Rijksmark de stichting „Bosch-Hilfe”. op, welke bedoeld is als ouderdoms- en weduwen- en weezen-ver- zekering van zijn personeel. Behalve voor deze en nog vele andere stichtingen heeft Bosch steeds blijk ge geven van zijn groote belangstelling voor openbare onderzoekingslaboratoria zoowel op het gebied van techniek als van ge neeskunde en voor deze instellingen steeds groote bijdragen beschikbaar ge steld. Ook op landbouwgebied wist Bosch belangrijke dingen te bereiken. Zijn „Bosch-Hof", ontstaan uit een veenderij in Oberbayern, omvat heden ten dage bijna een oppervlakte van 1700 h.a. draagt voor een groot deel bij tot voeding van de stad München. Het D.N.B. bericht uit AnkaraNaar gemeld wordt, heeft de nieuwe sjah van Iran onder bolsjewistisch-Engelschen druk een bevel tot arrestatie tegen zijn vader onderteekend, teneinde met alle middelen zijn zetel als sjah in Iran te behouden. Volgens Associated Press is in Londen officieel bekend gemaakt, dat het in Londen belegde vermogen van den vroe- geren sjah geblokkeerd is, Hoe groot dit vermogen is, werd niet bekend gemaakt. Verdere Iransche troependeelen zijn, naar de Iransche pers meldt, de Turksche grens overgetrokken en door de Turken geïnterneerd. Het agentschap Pars meldt, dat de re geering van. Iran haar diplomatieke verte genwoordigers uit Duitschland, Italië en Roemenië zal terugtrekken. De kroonjuweelen U.P. meldt uit TeheranIn verband met de „jacht” van het Iraneesche par lement op de kroonjuweelen verluidt in diplomatieke kringen, dat mogelijk een deel of zelfs misschien alle juweelen reeds naar de Vereenigde Staten zijn ge bracht. Dientengevolge zou het niet ge heel uitgesloten zijn, dat de regeering te Washington de bezittingen van den ex- sjah zou blokkeeren. De kroonjuweelen vormen de dekking voor het Iraneesche betaalmiddel. De militaire bevelhebber in Frankrijk heeft via de pers bekend gemaakt, dat op 16 September een laffe moord is ge pleegd op een Duitschen soldaat Als vergeldingsmaatregel zijn 12 met name genoemde communisten, die wegens agressieve handelingen jegens Duitsche soldaten, daden van sabotage, versprei ding van communistische pamfletten en het dragen van wapenen gearresteerd - waren, doodgeschoten, De militaire be- iRoosevelt wenscht te zien ontstaan. Finsche successen Officieel wordt uit Helsinki medege deeld dat, nadat de Finnen den oever van het Ladogameer hadden gezuiverd, zich thans ook de eilanden Valamo, Ristinsaa- ret, Moekerikkoe, Heinasenmas, Rahman- saari, in het Noordelijke deel van het meer in Finsche handen bevinden. In den centralen sector hebben de Duit sche luchtstrijdkrachten Zondag met goed resultaat troepenconcentraties en sterke colonnes der Sovjets aangevallen. De vijand leed zware, bloedige verliezen, en velhebber kondigt voorts aan, dat indien een nieuwe aanslag gepleegd wordt een aanzienlijk grooter aantal communisten zal worden doodgeschoten. De chef van den staat, maarschalk Pétain, heeft zich door den omroep tot de Franschen van het bezette gebied ge richt om hen er op te wijzen, dat aan slagen, óp soldaten van het bezettings leger gepleegd, misdanig zijn en slechts ongeluk teweeg kunnen brengen. Zij moeten worden toegeschreven aan bui tenlandsche agenten, want het is niet in overeenstemming met de Fransche tra ditie om in de duisternis soldaten te overvallen, die gehoorzamen aan het hun gegeven bevel. De regeering keurt de aanslagen in eiken vorm af en verzoekt de bevolking de opsporingswerkzaamhe- den zooveel mogelijk te bevorderen. Wan neer deze misdadige handelingen niet onderdrukt zouden worden, zouden on- schuldigen gestraft worden. De moeilijke omstandigheden, waarin het land zich bevindt, leggen de bevolking als geheel een bijzonder zware verantwoordelijkheid op. Voornaamste plicht daarbij is in alle omstandigheden de eenheid van Frank rijk te bewaren. Dit eischt in de eerste plaats handhaving van de openbare orde. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 September (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: i Nadat de uitvalspogingen van de bolsjewistische strijdkrachten, die in het gebied ten Oosten van Kief waren ingesloten, zonder succes gebleven waren, hebben zich toenemende verschijnselen van ontbinding onder de vijande- lijke strijdkrachten vertoond. Op vele plaatsen hebben de officieren en commissarissen der Sovjets op laffe wijze de vlucht genomen en hun troepen in den steek gelaten, teneinde zichzelf in veiligheid te stellen. J Niettemin konden zij hun lot niet ontgaan. Het aantal krijgsgevangenen uit dezen veldslag is inmiddels gestegen tot 380.000. Meer dan 570 pantser- I wagens en 2100 stukken geschut werden tot dusver buitgemaakt of ver- ,1 nietigd. Deze cijfers stijgen nog voortdurend. Vijftig divisies der Sovjets kunnen als volkomen vernietigd beschouwd worden. Onder de gevangenen bevindt zich de opperbevelhebber van het vijfde Sovjet-leger. Behalve de reeds genoemde legers hebben aan den gelukkigen afloop van den slag ook i de legers van General-oberst Freiherr von Weichs en van den generaal der infanterie van Stülpnagel een belangrijk aandeel gehad. 0 4* «Txd emtPRo7 PtTROWSK X*'j I VERSPREIDE BERICHTEN De International News Service meldt uit Londen, dat 3000 arbeiders van een Londensche wapenfabriek uit protest tegen de verplaatsing van een aantal ar beiders naar een andere fabriek een sta king zijn begonnen. Naar door de Duitsche ambassade te Ankara wordt - medegedeeld komen binnenkort 550 Duitsche vrouwen, kinde ren en oudere mannen uit Iran in Turkije aan. Vandaar zullen zij mogelijkerwijs aan boord van de Roemeensche schepen van Istanboel naar Varna reizen. De Finsche staatspresident heeft op den Rijksdag een wetsontwerp inge diend, waarbij de regeering gemachtigd wordt tot het inbeslagnemen van buiten landsche vermogens in Finland. Te Sofia is een Duitsche delegatie aangekomen, die met een Boelgaarsche delegatie een reeks handelsvraagstukken zal bespreken. In de marinehaven Quincy (Massa chusetts) werd het nieuwe slagschip der Amerikaansche vloot, de „Massachusetts” te water gelaten De zonsverduistering van 21 dezer werd waargenomen op een 63 mijlen breede strook van den Noordelijken Kaukasus over Kasakstan tot China. Het voornaamste waarnemingspunt was Alma Ata, waar Sovjet-geleerden groote waar- nemingsapparaten hadden opgesteld. Reeds 2 jaar geleden was men met de voorbereiding voor de observaties be gonnen. Men heeft daartoe nieuwe instru menten geconstrueerd, waarmede men de theorie van Einstein wilde onderzoeken. In Alma Ata begon de schijf van de maan om 8 uur ’s morgens voor de zon te schuiven Tegen 9 uur was nog slechts een smalle schijf van de zon overgeble ven en 20 minuten later was de verduis tering volledig, zoodat de sterren aan den hemel zichtbaar werden. De vroegere koning van Griekenland, George, is gisteravond te Londen aange komen. Hij werd op het station verwel komd door den koning en de koningin van Engeland, door Churchill, Eden eh «ndere leden der regeering. De speciale ambassadeur van Roose velt bij den H. Stoel. Myron Taylor, is gisteren per vliegtuig weer uit Rome ver trokken. om via Lissabon naar Amerika terug te keeren. De Britsche berichtendiehst meldt, dat de geheele Engelsche bevolking is aangemaand zuinig te zijn met electrici- te.it, gas, paraffine, steenkolen en cokes. Overtredingen worden gestraft. Associated Press meldt uit Londen, dat bij een ontploffing in een niet nader genoemde fabriek in het Noorden van En geland vele personen gewond zijn. Andere ontploffingen in Middlesex veroorzaakten verscheidene groote branden. In een woeste bergstreek ten Westen van Seattle heeft men een sinds 9 Sep tember vermiste bommenwerper van het Amerikaansche leger, waarin zich een be manning bevond van 6 personen, terugge vonden. Het toestel was volkomen ver nield. Het schijnt, dat zich aan boord een ontploffing heeft voorgedaan. In Hamil- ton-Field (Californië) zijn twee leger vliegtuigen tegen elkaar aangevlogen en omlaag gestort. Daarbij zijn 2 vliegers omgekomen. In Syrië is door Hassan el Hakim een uit vertegenwoordigers van rechts en links bestaand ooalitie-kabinet gevormd, waarin echter het nationale blok niet is vertegenwoordigd. Voor het eerst zijn in de regeering ook vertegenwoordigers van de Dsjebel Drus-Aluite en andere tot dus ver afzijdig gebleven stammen opgeno men. De ,,New York Times” meldt uit Cairo, dat het grootste probleem van den Levant de voedingskwestie is. Zoowel de mislukte oogst als de ongeordende toe standen in Syrië hebben er toe bijgedra gen, dat de tarwevoorraden ver beneden het normale peil zijn en dat voedingsmoei- lijkheden dreigen te ontstaan. De Turksche premier Saydam heeft Zaterdag den leider van de Duitsche handelsdelegatie, dr. Clodius, voor bespreking ontvangen, welke een duurde. Van ntatiiu. u<ii uv x ux JLöuii-J_y besprekingen nog eenige duren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1